DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Grootscheepse uitbreiding van de Nederlandse staalindustrie Broze Belgische eenheid staat op breken Dr Adenauer stelt een Frans-Duits e unie voor Vraagstuk der geseling houdt Engeland bezig Franse arbeiders krijgen loonsverhoging Wapenstroom gaat vloeien Rijk steekt f 122 millioen in een project van f 188 millioen 10e Jaargang, no. 69 Woensdag 22 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool Giro 510330. Redactie eo Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Bank: Rotterdamscl-e Bank Postbus 9 - Abonnements- IJifcrave' N V De Nieuwe Pert Telefoon redactie 3291. - Telefoon administratie 6235. prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. UllBa\e. il.V. IJe iMeUWe rerS Hoofdredacteur T). DE BOORDER. Nederlandse marine krijgt twee fregatten WASHINGTON. Twee Ameri- kaanse fregatten zullen in het ka der van het programma voor het verlenen van Amerikaanse r laire hulp aan de statcn-ondertckenarcn van het Atlantische Pact aan Neder land worden overdragen, aldus is Dinsdag officieel in Washington be kend gemaakt. Veertig officieren cn manschappen van de Nederlandse marine zijn van ochtend per KLM- vliegtuig in New York aangekomen. Zü zullen met de bijzonderheden van de over te dragen fre-atten worden bekend gemaakt. ■De oorlogsbodems, de „Burrows" en de ..Rinehart". worden thans op de Amerikaanse marine-werven te Boston nagezien. Het zijn de eerste Amerikaanse oorlogsschepen, die, in het kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening, aan een buitenlandse regering worden over gedragen. In totaal zullen twaalf Amerikaanse fregatten aan andere regeringen worden overgedragen. |5 Vijf officieren en manschappen van de toekomstige Nederlandse be manningen van de beide Ameri kaanse fregatten zijn reeds in de af gelopen week te Boston aangeko men. Op beide schepen zullen in to taal 160 opvarenden dienst doen. |j£ Men verwacht, dat de „Burmv\s en de „Rinehart" begin Mei aan de Nederlandse regering zullen worden overgedragen. Van niet-officiële zijde in Was- iwington is gisteren nog vernomen, dat voor Nederland en België be- ~5temde Amerikaanse militaire uit- Usting thans uit de wooem "~'ag- plaatsen naar New York f* pndere havens aan de Atlantische Sust wordt vervoerd. Men ver pacht, dat in de eerstvolgende twee keken de verschepingen van New York uit zullen beginnen. De eerste verschepingen naar Ne- ïerland en België betreffen wapens |lie direct voor gebruik gereed zijn. Er was geen tijd voor revisie van Heze eerste zendingen wapens, zo- Bat militaire uitrusting is uitge kocht. welke zonder meer kon wor- Ben verzonden en die afkomstig is uit Amerikaanse surplus-voorraden (Eigen bericht) DEN HAAG. Het ligt in de bedoeling de bestaande staalfabrieken van de hoog ovens in Velsen uit te breiden en daarnaast een nieuwe onderneming te stichten, welke drie nieuwe walserijen en een blikfabriek zal omvatten. In totaal is dit een project van 188 millioen, waarvan het Ryk 122 mil lioen voor zijn rekening zal nemen volgens een wetsontwerp dat zojuist bij de Staten- Generaal is ingediend. In de noodzakelijke kapitaalsuitbreiding van de hoogovens zal het Ryk deelnemen voor 9 millioen. Voorts is het bereid in de nieuwe onderneming 65 millioen te steken. Bovendien kan nog 22 millioen verstrekt worden tegen afgifte van winstbe wijzen en tenslotte geeft het Rijk nog een garantie van 26 millioen voor rente en af lossing op geldleningen, welke de nieuwe on derneming zal aangaan bij particulieren. Werkgelegenheid verruimd Het door het wetsontwerp aan orde gestelde project is de uit werking van het in 1947 uitge bracht rapport door de commissie welke in 1945 door de regering is ingesteld. De uitwerking door de hoogovens geschiedde in nauwe samenwerking met de regering. De grote kapitaalinvesteringen, welke deze uitbreiding op korte termijn moeten mogelijk maken, gaan de financiële vermogens van de hoogovens te boven. Daarom zal het rijk met deze f 122 millioen bijspringen. De regering is van mening, dat het nu internationaal gezien, de beste tijd hiervoor is en dat de daaraan verbonden risico's moeten worden aanvaard. De plannen der IJmuidense staalfabrieken passen precies in de industrialisatie-politiek der rege ring. De grondstoffenbasis van de metaalverwerkende industrie en de scheepsbouw wordt ermee ver breed en de werkgelegenheid in de bedrijfstakken wordt aanzienliik verruimd. De betalingsbalans zal, wanneer de nieuwe bedrijven een maal op gang zijn, een gunstige in vloed daarvan ondervinden. De eigen zeehaven en geschikt bouw terrein waarborgen, naast andere voordelen, dat tegen de laagst mo gelijke kosten zal kunnen worden geproduceerd. Uit het oogpunt van concurrentie is dit vanzelfsprekend van het grootste belang. Van het totaal-bedrag van f 188 millioen is 53 millioen bestemd voor uitbreiding en 135 millioen voor nieuwbouw. In beginsel is men het reeds eens geworden over de verdere financiering, waarbij ook de herstelbank is betrokken. De E.C.A. autoriteiten te Washing ton hebben 23.5 millioen dollar toegewezen voor de uitbreiding van onze staalindustrie. Tsjechische spionnen bekennen volgens plan PRAAG Zoals gebruikelijk in volksdemocratieën, hebben de hoofdbeklaagden in het proces dat te Hodon wordt gevoerd. Maandag avond hun schuld bekend: soionna- ge verraad, enz. Onder de beklaagden bevinden zich twee vrouwen en een rooms- katholiek geestelijke. Twintig millioen voor Oosterpolder DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is thans het de vorige week door minister Spitzen aan gekondigde wetsontwerp ingediend waarbij gelden worden aange vraagd voor de voortzetting van de inpoldering der Zuiderzee, waarbij begonnen zal worden met de Oosterpolder Voor het eerste deel van de dijkaanleg is dit een bedrag van twintig millioen uit de tegenwaarde in guldens van de Marshall-dollars. Bij de behande ling van dit wetsontwerp krijgt de Volksvertegenwoordiging gele genheid om zich uit te spreken over het verder verloop der in poldering. Geen regering, stakingen, onrust en geen oplossing in zicht (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een land zonder regering, de politieke partijen in een impasse, een nationale verzoening zo onwaarschijnlijk, dat informateur Eyskens gisteren hiervoor reeds de uitdrukking „quadratuur van de cirkel" bedacht, en een Wallonië geleidelijk aan in een siutatie, die de opstand nadert en federalisten en separatisten in de kaart speelt, sta kingsgolven, die millioenen arbeidsuren verloren doen gaan, bezorgd heid in financiële kringen wegens het terugtrekken van buitenlandse kapitalen, ziedaar dan de „oplossing" van dc koningskwestie, die de [fameuse volksraadpleging heeft gebracht en die funester voor de broze «Igische eenheid dreigt te worden dan enig feit uit het verleden. Ex-premier Eyskens voelde gis teravond kennelijk weinig grond |onder de voeten, toen hij op zijn gebruikelijke persconferentie niets anders wist mede te delen dan dat hii enige politieke personen had ^ontmoet, gesprekken had gehouden |met een aantal niet met name ge noemde buitenparlementaide figu- gren. een onderhoud had gehad met S de secretaris van de koning en zich ■verder nog geen mening had kun- Het is geen gewoonte, dat een koningin voor de pers knielt, maar koningin Frederika deed dit wel, toen zij bij wijze vaji souvenir haar handtekening plaatste op het gipsverband van correspondent L. Moore van de American Broadcasting Cy., die zijn been brak toen het vlieg tuig, waarmee een groep ver slaggevers een trip door Europa en het Nabije Oosten maakt, in een remous raakte. Het gezel schap journalisten werd tijdens zijn bezoek aan Athene door de Griekse vorstin in audiëntie ontvangen. nen vormen over wat de parlemen taire fractie der liberalen juist voordien had besloten. Die liberale bueenkomst was dan ook weinig hoopgevend voor die katholieken, die meenden wel en kele Vlaamse liberalen via minis tersposten voor hun plannen te kunnen lijmen. De liberale parle mentariërs lieten weten, dat zii geen andere oplossing van de crisis kunnen goedkeuren dan op grond van een nationale overeenstemming en zij hadden er nog eens bezwe rend op aangedrongen niets na te laten wat tot een nationale ver standhouding kan leiden. Ook een der koningsgezinde liberalen, de Vlaming Lahaye die de Leopoldis- ten graag voor hun kabinetskarre tje willen spannen, liet weten, dat hij niet tegen de zin van zijn partij in een regering wil treden en dat evenmin een liberaal een uitslui tend katholieke regering zal steu nen. Dan maar een nederlaag in de Kamer riskeren met parlements- ontbinding en nieuwe verkiezingen, was in de wandelgangen van het parlement het commentaar van ka tholieken. die tegenover deze ver stijving der liberalen stellen, dat hun Dartii nu eenmaal niet meer terug kan en koste wat het kost Leopold in het land moet halen, tenzii de koning zelf alsnog een stap zou doen Dit vagelijk hopend hebben de liberalen voorgesteld, opnieuw een delegatie ter voorlich ting naar Pregny te sturen, maar Eyskens kon in verband hiermee gisteren slechts zeggen, dat hijzelf niet het plan had om te gaan. Met betrekking tot de mogelijk heden om op het parlementaire plan een voorstel tot troonsopvol ging van kroonprins Boudewiin te doen. zei mii gisteren een vooraan staand socialistisch Kamerlid:' ..Voor ons heeft het weinig zin in deze richting stappen te doen. want elke juridische formule stuit op de wil af van één man. die eerst het besluit tot abdicatie zal moeten ne men." Inmiddels klinken in Wallonië en Brussel de stemmen van verzet te gen Leopold's terugkeer steeds lui der. De socialistische actiecomité's van de Waalse gewesten hebben besloten Vrijdag voor geheel Wallo nië de algemene staking te procla meren. terwijl er die dag tevens in steden als Luik Bergen. Charleroi en La Louvière anti-Leopoldisti- sche betogingen worden gehouden. Ook voor Brussel en omgeving is voor Vriidag de algemene staking afgekondigd. De socialistische par lementsleden. die zich cisteren met de stakende arbeiders solidair ver klaarden hebben besloten aan de manifestaties deel te nemen. In Djakarta zal Zaterdagmiddag de Unie-conferentie worden ge opend. De Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, de heer Mohammed Roem, de mi nisters Van Maarseveen en Lief- tinck en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. N. S. Blom, zijn hiervoor Dinsdag avond per vliegtuig van Schiphol naar Indonesië vertrokken. Van Indonesische zijde zal ter con ferentie het vraagstuk van Nieuw Guinea ter tafel worden ge bracht. De heer Roem verklaar- voor zijn vertrek over het resul taat der besprekingen optimisti sche verwachtingen te hebben. BONN. De West-Duitse kanselier, dr Adenauer, heeft op een pers conferentie een unie tussen Duitsland en Frankrijk voorgesteld, ter ver sterking van Europa tegen een mogelijke Sowjet-Russische aanval. Hij achtte het niet waarschijnlijk dat Amerika voor de bevrijding van Europa zou vechten, indien dit eenmaal door de Sowjet-Unie be zet zou zijn. „De verleiding voor Rusland om oorlog te maken is daarom groter dan men algemeen veronderstelt cn ik ben daarom van oordeel, dat een oorlog, die Europa in de handen der Sowjet- Unie zou plaatsen, voor de Sow jet-Unie de moeite waard zou zijn," aldus Adenauer. Als eerste stap voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland stel de hij een economische unie voor. Er dient een gemeenschappelijk „Economisch Parlement" ingesteld te worden, waarin gekozen leden van de parlementen van beide I landen zitting hebben. De twee regeringen kunnen dan één lichaam vormen voor de uitvoering der economische besluiten. De be- I voegdheden van beide lichamen kunnen geleidelijk worden uitge breid „om de landen stap voor stap nader tot elkaar te brengen". Amerikaanse toeristen brengen steeds meer dollars WASHINGTON Uit gegevens, verstrekt door het Amerikaanse mi nisterie van handel, blijkt, dat Ame rikaanse toeristen in Nederland in 1938 1.300 000 dollar hebben uitgege ven. in 1948 4 millioen en in 1949 6 millioen. De R.A.F. wordt gemoderniseerd LONDEN De Britse minister voor de Luchtmacht, Henderson, heeft in het Lagerhuis het debat over de R.A.F.-begroting voor het volgend jaar geopend. Er zal 223 millioen pond sterling worden uit gegeven. dat is vijf en een half mil lioen meer dan dit jaar. (Van een onzer redac teuren). „Vliegtuigen te koop op Valkenburg", was de ma re die de laatste dagen velen naar het Katwijkse vliegveld van de marine luchtvaartdienst voerde. Maar het zijn geen vlieg tuigen. die men nog eens in dc lucht zal zien. Het waren dan ook geen pi loten. die gebruik maak ten van de kijkdagen of luchtvaartdirecteuren, die hoopten „een goedkoop kistje op de kop te tik ken", die de zeven Mit chells bekeken. Zeven Mitchells met een eerbied waardige staat van dienst, die vandaag door de in specteur van de domeinen in veiling worden ge bracht. Neen, het waren slo pers, die kwamen kijken voor hoeveel waarde aan aluminium en staal er nog wordt ter plaatse gesloopt, aan de karkassen zat. Hun Het wordt verkocht als knechten kropen over de oud metaal, tegen zoveel dompen en de vleugels, gulden per kilo. En aan onderzochten wat er nog ieder toestel zit ongeveer in zat en wat men er mee zou kunnen doen. Een enkele bezoeker vroeg elf ton metaal. Het zijn Mitchells van het 320ste squadron, die VLIEGTUIGEN TE KOOP EDS1Ü13EI1 langs zijn neus weg. of de instrumenten er nog in zaten. Dat was beslist niet het geval, want de waar devolle onderdelen heeft men gebruikt voor andere toestellen. En men zei er meteen maar bij, dat de mitrailleurs er ook niet meer in zaten, noch ver geten bommen. Wat er in die tochtige hoek van het grote vliegveld nog staat in de oorlog van Engeland uit boven het gehele con tinent hebben geopereerd. Er is een machine bij, die versierd is met tachtig u'itfe bommetjes op de zijkant boven dc vleugel. Die heeft sinds 1943 dus tachtig bombardements- vluchten boven Europa gemaakt. De toestellen hebben ook deel genomen aan de invasie in Nor- mandie, hebben de legers gevolgd naar het vlieg veld Afelsbroek bij Brus sel en na de overtocht van de Rijn kwamen zij in Duitsland terecht. Op 10 Augustus 1945 vertrokken zij van het Duitse vlieg veld Achmer naar Enge land. waarna zij naar Ne derland kwamen. Behalve de zeven toe stellen, die vandaag wor den geveild, staan er in de hoek nog vijf in betere staat, die evcntvcl dezelf de weg spoedig rullen vol gen. De MLD op Valken burg heeft thans zes Mit chells, terwijl er binnen kort nog drie gereed zul len komen, die nu opge knapt worden. Als daarna nog drfc in orde zite ge maakt, beschikt het 320ste squadron weer over twaalf toestellen. Oorzaak: aantal overvallen neemt schrikbarend toe (Van onze correspondent) LONDEN. 22 Maart. In een In het Hogerhuis gehouden debat heeft de lord-kanselier lord Jowitt gisteren meegedeeld, dat de regering niet van plan Is om de aanvullende lijfstraffen voor misdrijven met geweld pleging weer in te voeren. Lord Templewood en lord Samuel, beiden oud-minister van Binnenlandse Zaken (aan wie in Engeland het toe zicht op de gevangenissen en dc gratie-verlenlg is opgedragen) en de aartsbisschop van York waren het met hem eens. Lord Oaksy. eens voor zitter van het Ncurcnbergsc Hof, was echter van mening, dat de rech ters, de politie en de gevangenisdirecteuren, mensen, die in hun dage lijks werk het meest met misdadigers in aanraking kwamen, zich een beter oordeel over dc afschrikkende werking der lijfstraffen konden vormen dan in het algemeen de peer. Nooit was hij een geval tegen gekomen, dat een man, die een lijfstraf had ondergaan, voor de tweede maai zich aan een misdrijf met geweldpleging had schuldig gemaakt. Het standpunt der regering is. dat het nog te vroeg is (de aanvul lende lijfstraffen werden verleden jaar afgeschaft) om zich een oor deel te kunnen vormen of de lan gere vriiheidssstraffen zonder aan vullende lijfstraffen een grotere af schrikkende werking hebben dan de vroegere kortere vrijheidsstraf fen. waarbij als bijkomende straf de geseling werd opgelegd. Lord Jowitt meende, dat het politiek on- mogeliik was om op de verleden iaar genomen beslissing terug te komen, tenzij er nieuwe en dwin gende redenen zouden worden aan gevoerd. De gegevens, die tojt dus ver beschikbaar waren, wezen niet in die richting. Zo'was b.v. de ver dere levensloop van hen. die een lijfstraf hadden ondergaan, vaak minder fraai dan van degenen, die niet gegeseld waren. In de loop van zijn rede kregen ook de rechters waarvan som migen onlangs op nogal opvallende wijze voor wederinvoering der lnf- straffen hadden gepleit. 'n hoffe lijke veeg uit de pan. Verschillende rechters, aldus de lord-kanselier. hadden er op gewezen, dat zij thans langere straffen hadden op te leg- op een wijze, die als critiek op de wetgevende instanties kon worden opgevat. Lord Jowitt meende, dat de functies van wetgeving en die van toepassing van de wet strikt gescheiden moesten blijven. Het zou een ramp zijn. als de wetgevers zich met de toepassing en de rech ters zich met het maken van de wet gingen bemoeien „Ik geloof niet. dat dat is ge beurd. maar sommigen meenden, dat het is gebeurd en dat is onge lukkig". besloot de lord-kanselier deze passage. Overigens accepteert de regering de motie van lord Lloyd. waarop het debat werd gehouden en waar in de aandacht der regering wordt gevestigd op het grote aantal mis drijven met geweldpleging in de grote steden. Het debat zal Donderdag worden voortgezet. Het is dit soort misdrijven, dat de laatste tijd zo sterk schijnt toe te nemen en waarbij laffe overval len op ouden van dagen een grote plaats.innemen, dat de aandacht der publieke opinie, daarin voorge licht door de populaire Pers. die tegenwoordig alle berovingen groot opmaakt, opnieuw, op de kwestie der lijfstraffen heeft gevestigd. CHINA Formosa, doorn in Mao's vlees FORMOSA is een doorn in het vlees van communistisch Chi na. De bombardementen cn zelfs overvallen op Chinese kustplaatsen, die de nationalisten van dit eiland af ondernemen, gepaard aan een effectieve blokkade ter zee. dwin- een de communisten een groot aan tal strijdkrachten od de been te houden en verhinderen de normale handel tussen het Chinese vaste land en de overige wereld, juist op het ogenblik, dat de regering van Mao Tse-Toeng zich gesteld ziet voor de gigantische taak van het economisch herstel Het is daarom waarschijnlijk, dat de communisten nog In de loop van dit iaar een krachtige poging zullen onderne men om de nationalisten van hun laatste steunpunt te verdrijven. Minder duidelijk is echter hoe zii zich voorstellen een einde te ma- ken aan dc supe- \y*4- i r:oriteit ter zee cn >n de lucht van zoeklicht I Tsjlnng Kai-Tsiek J iets. dat abso luut nodig is. om de 100 zeemijlen water tussen het vasteland en Formosa te kunnen overwinnen Kreeg Mao Tse-Toeng in Moskou de belofte van levering van Russische vliegtuigen? Zal de aanval oo Formosa gepaard gaan aan de olotselinge verschijning van een sterke communistische Chinese luchtmacht? Dit ziin interessante vragen, die wellicht binnenkort be antwoord zullen worden. (Van onze correspondent) PARIJS, 22 Maart De regering is tot een besluit gekomen terzake van de salariseisen. Vanavond zal Bidault een radiotoespraak houden, gen en dat was wel eens gebeurd waarin, naar ieder aanneemt, een salarisverhoging van vijf procent «n -a- wordt voorgesteld voor de arbeiders, die van de regering afhankelijk zijn, dat zijn dus zij, die in de openbare nutsbedrijven werken en de genationaliseerde bedrijven. De eisen van tien en zelfs vijftien procent verhoging, die door de verschillende vakcentrales gesteld waren, zijn dus afgewezen, evenals die van een premie ad 3000 francs voor alle salarissen beneden het levensminimum. Het regeringsbudget zou een dergelijke extra uitgave niet verdragen, zei de minister van Voorlichting. Wel is nog een productiepremie in uitzicht gesteld, die 2 a 3 procent kan bedragen, toe te kennen overal waar de toename der productie een dergelijke verhoging toelaat. Men kan dus aannemen, dat in de staats bedrijven de salarissen, zei het in etappes met een 7 i 8 procent zullen gaan stijgen. Mijnontploffing in België eist wederom slachtoffers BRUSSELIn de kolenmijnen te Rieu du Coeur nabij Bergen, heeft zich gistermiddag een ont ploffing voorgedaan. Tot nu toe ziin de.lijken van twee mijnwerkers naar boven gébracht. Vermoed wórdt dat zich op het ogenblik van de ontploffing nog drie andere mijnwerkers in de ga lerij bevonden. De ontploffing is wsarschiinlijk te wijten aan de aan wezigheid van mijngas in een mijn schacht. De regering zal een beroep doen i op de werkgevers, in hun bedrij ven. waar dat zonder prijsverho ging kan, een soortgelijke salaris verhoging toe te passen. De pro ductietoename moet er voor zor gen, dat de prijzen niet gaan stij gen. Of de werkgevers overal op dit verzoek gunstig zullen reage ren, staat te bezien. Het lijdt ech ter geen twijfel, dat in de meeste bedrijven de arbeiders zo stakings moe zijn, dat een soortgelijke con cessie voldoende zou wezen de strijd tot een einde te brengen. Aan de andere kant is men er niet zeker van, dat de arbeiders in de gasfabrieken het enige bedrijf, dat serieus hinder ondervindt van de staking met de afwijzing van hun eis (de premie van frs 3000 in een nieuwe salarisschaal te vei werken; genoegen zullen nemen. Rustig ueer Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond. Vannacht en morgenochtend opnieuw nevel of mist. Overi gens nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. Meest zwakke naar zuidelijke richtingen draaiende wind. Weinig ver andering in temperatuur. 23 Maart Zon op 6.38 onder 18.57 'vin op 7.52 onder

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1