AMUSIROOI Leiders van district Eemland blij jven winnen Grand Theatre BITTERE RIJST Noteert o even r Algeinene staking van 12 uur in Italië uitgeroepen Engelse inspanning ontmoet ernstig misverstand" m Bulgarije forceert een breuk met Zuid-Slavië en Turkije 2 Woensdag 22 Maart 19) „Leusderkwartier" twee punten achter op „Metropole'' Dinsdagavond hebben beide kop lopers in de eerste klasse libre van het district „Eemland"' opnieuw ge tracht hun positie te verstevigen. Terwijl in Café „Sport" aan de Leusderweg het eerste team van het „Leusderkwartier" in felle strijd was gewikkeld met het bezoekende Ver gulde Wagen II, leverden tegelijker tijd de eerste team-spelers van „Me tropole" in eigen huis slag tegen Ons Genoegen I uit Baarn. „Leusderkwartier" boekte een ver dienstelijke 6—2 overwinning, doch bleek toch nog twee punten op zijn rivaal „Metropole" achter te zijn ge raakt, want dit team behaalde een 3—0 overwinning. Toch betekenen deze twee punten nog weinig, want het programma van „Metropole" ongetwijfeld het zwaarst De strijd in Café Sport begon met het treffen tussen de staartspelers Scheerder en Smit. Tot de 33ste beurt ging de strijd vrijwel gelijk op, doch toen Scheerder in de daar op volgende beurt een goed gespeel de „negentien" maakte bleek dit de beslissende serie te zijn. Scheerder maakte in de acht en dertigste beurt de partij uit. Jan van de Brug was verrassend goed, scoorde in de 25stc beurt een fraaie serie van zeven en twintig, bleef goed doorgaan en maakte in de zeven en twintigste beurt de par tij uit. zonder ook maar een ogen blik door Ten Hoeve bedreigd te zijn geweest. Fel en spannend was de strijd tus sen de rivalen Craanen en Kranen borg. Eerstgenoemde, die ongetwij feld technisch beter is dan de Ver gulde Wagen-speler, deed, wat hij kon, om Kranenborg van zich af te schudden, hetgeen echter niet wilde lukken In de negen en twintigste beurt stonden beiden nog gelijk '97 —97) Een serie van elf bracht Craa nen een kleine, maar kostbare voor sprong. Wel trachtte Kranenborg nog weer gelijk te komen, doch zijn in de drie en dertigste beurt gescoorde ..negen'' kon- hem niet meer helpen, want Craanen maakte in dezelfde beurt met drie caramboles de partij uit. Rijn was tegen Japin goed op dreef. Na een vlotte start had hij een kleine voorsprong, doch in de vierde beurt maakte de Leusderkwartier- spelcr een serie van een en twintig en daarmede de stand weer vrijwel gelijk (29—36). Hierna ontwikkelde zich een interessante stryd om de leiding, die tot de 22ste beurt duur de Rijn bracht daarop in twee beur ten veertig caramboles ter tafel, bleef goed doorgaan en redde ten slotte de eer voor Vergulde Wagen dreef en overtroefde Van de Brug, die niet op toeren kon komen. Eggelmeyer was ook in de partij tegen Rebel winnaar, doch hij had het veel moeilijker dan verwacht werd Het werd een moeizame par tij, die eerst na 46 beurten in het voordeel van Metropole eindigde. Veldman, die de laatste tijd in goe de vorm is, had tegen Van der Nat een „walk-over". De Ons Genoegen teamleider speelde een van zijn slechtste partijen en verloor dan ook met groot verschil. „Vechter" Wery kreeg van Rebel, die evenals Eggelmeyer twee par tijen moest spelen, veel tegenstand. Nadat lange tijd de strijd gelijk op gegaan was. nam Wery m de 32ste beurt de kans waar om zijn handi cap van twintig caramboles in halen en daarna de partij voordeel te beëindigen. in zijn Veldman Van der Nat 130 260 130 71 25 25 24 16 5.20 2.84 Eggelmeyer Van de Brug 130 210 130 102 30 30 16 17 4.33 3.40 Eggelmeyer Rebel 115 105 u4 46 46 14 9 2.50 1.58 Wery Rebel 115 95 115 74 42 42 9 7 2.74 1.76 De stand in de eerste klasse libre is thans na twaalf ronden: Metropole Leusderkwartier 12 12 Van dc Brug Ten Hoeve Japin Rijn Craanen Kranenborg Scheerder Smit In Café „Metropole" begon Eggel meyer tegen Van de Brug. De Me- tropole-speler was weer goed op 130 130 27 27 4.81 170 92 27 17 3.40 130 123 33 21 3.93 150 150 33 26 4 54 115 115 33 15 3.48 130 108 33 15 3.27 115 115 38 19 3.02 115 91 38 12 2.39 BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de Dinsdagavond voor de competitie van het district Eemland" gespeelde biljartwedstrij den zijn als volgt: Eerste klasse libre: Leusderkwartier— Vergulde Wagen II MetropoleOns Genoegen Derde klasse libre: Gouden Ploeg IIIDOS Vierde klasse libre: Poedel IISchouw I Vijfde klasse libre: 8—0 7—1 Ons Genoegen IV— Leusderkwartier III Kranige redding Een jongen van elf jaar geraakte in een beek langs de Scheltesstraat en dreef af naar het midden. De Hooglandse slagersbcdiende v. d, Tweel, sprong in het water en slaag de erin de jongen op het drogen te brengen. Explosie voorkomen In de smederij van Van B. Achter de Arnhemse Poortwal raakte een zuurstofcylinder defect. Bij de me ter ervan ontstond brand, zodat de smid en zijn knecht een explosie vreesden. De brandweer die gewaar schuwd was. slaagde er aanvankelijk niet in het vuur te doven, maar na verloop van enige tijd draaide brand meester v. d. Berg koelbloedig de aanvoerkraan dicht, waardoor groot onheil werd voorkomen. Overreden na verwijdering uit een café AMERSFOORT Een café houder verwijderde Maandagavond omstreeks tien uur de 63-jarige bakker A. L. Hertog uit zijn lo kaal H., die onder de invloed van sterke drank was, viel op straat voor de wielen van een vrachtauto, die met 5-ton koeienhuiden gela den was. H. werd overreden met dodelijk gevolg. Op het deerlijk verminkte lijk werd sectie ver richt. De Amersfoortse politie stelt een onderzoek in en heeft de café houder ondervraagd. De commis saris roept getuigen van het ge beurde op. Credietverlening voor uitbreidingsplannen B. en W. stellen de raad voor: a. een crediet te verlenen voor de ncrzienlng van de uitbreidingsplannen ir. onoerdelen voor Soesterkwarticr. 80S0M- 1Cr Cn Stad-Noord. groot b. een voorlopig crediet te verlenen \oor het herzien en het ontwerpen van rnrf«^frige uitbreidingsplannen in r cTn Jn/f van deze gemeente, groot J oU 000 c een crediet te verlenen voor de voorbereiding en het ontwerpen van een riolcringsplan voor het gebied, be grensd door dc Eem. het Valleikanaal, Heiligenberg en de bebouwde kom. groot 15 000.—. Advertentie (l.M.) VERWACHT: SILVAN0 MANGAN0 in: ZIE DE ADV. VAN MORGEN GRAND THEATRE: „Maar Julia tocha.l. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag 23 Mrt. 2.30, 6.45 en 9 uur: „Naked City" („New York ontwaakt") 18 j. CITY THEATER: „Tulsa". 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Razzia in Berlijn", 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ,,Het dubbele gelaat", 14 j. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdac en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2.306 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. Op de Hogeweg ontstond een botsing tussen 3 auto's, die licht be schadigd werden. Uit een lade van een winkel aan de Stationsstraat werd een be drag van f 30 ontvreemd. Burgerlijke stand AMERSFOORT, Geboren: Ina, d. v. E C. Lenslnk en C. C. RljndersCor nelia Jantine, q v. M. J. v. Voorbergen er. C. H. Vcrhoêff. Overleden- A. L. Hertog, 64 j ongeh Andrlesje Dijk. 79 j.. wed. v. T. Douma; Johan Visser. 67 j., gch. m. J. F. H. Gulje; Margaretha Sliersma, 71 j wed. v E de Maar; Woutertje Johanna de Bock. 57 J., geh .m. C. Wilkes. Molotof zou Stalin meer en meer vervangen BERLIJN Na ziin aftreden als minister van buitenlandse zaken heeft Molotof biina alle uitvoeren de macht in de Sowjet-Unie op zich genomen om de taak van de ouder wordende Stalin te verlich ten en Stalins krachten te sparen. Dit is Maandagavond door de Sow- wjet-Russische kolonel Naki Vail in een toespraak te Oost-Berlijn me degedeeld. volgens het West-Duitse persbureau D.P.A. C.N.V.-film in „Amicitia" In „Amicitia". dat zo goed als uitverkocht was, draaide gister avond de film van het Chr. Nat. Vakverbond „Naar vernieuwing der samenleving". De film, brengt ons in kennis met de' gezinnen Weber en d Groot. Het eerste verliest in de oorlog zijn vertrou wen niet en begint na beëindiging ervan enthousiast aan de opbouw. Ook van de Chr. Vakbeweging. De Groot echter, een geëvacueerde, wiens" huis een prooi werd van het water, heeft het moeilijk, hij kan er niet tegen op. In de onder linge gesprekken, die hij heeft met de Weber's, zijn gastheren, komt dan ter sprake, wat het CNV doet. waarbij allerlei beelden uit het werk der Christelijke Vakbe weging op het doek komen. Ten slotte moet de Groot zich gewon nen geven: er is perspectief in de weg der Chr. Vakbeweging. 1 Over dat perspectief sprak ook vóór de filmvertoning, de heer Leusink, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Metaalbewerkersbond. Vernieuwing der samenleving is mogelijk, aldus spr. door het ge loof in Jezus Christus. Aanpakken in de Chr. vakbe weging is waar maken het Evan gelie van Jezus Christus in het dagelijkse leven. Als we de „door braak" zien nationaal en interna tionaal, dan huiveren we. Interna tionaal heerst de dollar, met aan de andere zijde het dreigende communisme, nationaal heeft men met /et oude afgedaan en spreekt van het aanbreken der schemering van de nieuwe socialistische maat schappij, die nog niet voltooid is. Als veel van wat we vandaag be leven aldus spr., de aankondiging van de nieuwe socialistische maatschappij, dan beware God ons voor de voltooiing. Vele christenarbeiders staan nog aan de kant. Zij maken de invloed van de christelijke vakbeweging door hun afwezigheid kleiner en steunen indirect de humanistische vakbeweging, die nooit in staat zal zijn een wezenlijk principieel front te vormen tegen het com munisme. We staan, als Chr. Vakbeweging niet voor een hopeloze taak, want we weten ons gedragen door ons geloof in Jezus Christus. Laat ons dit afspreken, zo be sloot de heer Leusink, dat we van nu aan er niet meer over zullen zwijgen, want, onder beding van Gods genade, werken we aan ver nieuwing der samenleving. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Chr. Be sturenboiyl alhier, de heer Joh. de Gans. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1236. De tocht gaat verder. Het weer is slecht: ze hebben te kampen met sneeuw stormen en ze komen slechts langzaam voor uit. Maar Rob vindt het vreemd, dat de thermometer niet ver der daalt Die staat nu al ruim een week op 20 graden beneden nul en het zou hier toch veel kouder moeten zijn Dan ziet Rob op zekere dag aan de horizon een zwak, vio let schijnsel. Wat kan dat zijn? Het Noorder licht? Neen, dat ziet er heel anders uit. En wat heeft Kikula toch? De Eskimo is bang! Met bevende hand wijst hij naar het Noorden, waar het vreemde licht blijft schijnen. „Daar Tornrak wonen," zegt hij; „Torniak. de duivel; zachte wind is de adem van Tornrak Wij niet verder gaan." Rob probeert hem gerust te stellen, maar het helpt niet. Dan doet ontdekking: hij vliegtuig. Rob op zekere dag nóg vindt het wrak van JAARBEURSVERKEERge kleurde pijlen volgen", zo roepen buiten Utrecht grote borden de automobilisten toedie op weg zijn naar het Vreeburg of de Croeselaan. De be stuurders laten hun wagens even langzamer rijdenbekijken het bord en denken: „Hé, iets nieuws". Ze hebben gelijk, want de verkeersregeling, die de Utrechtse politie voor de Jaar- beursdagen \heeft opgesteld, i s volkomen niéuw. Alle auto's, die beursbezoekers vervoeren, wor den langs met pijlen aangegeven routes naar de parkeerterreinen geleid. Voor het uitgaande ver keer in de richting Amsterdam is eveneens een speciale route uitgestippeld. Die fiscus toch Een bezoek aan 't belasting kantoor grijpt je aan. Er zijn mensen, die er moeilijkheden in huii portemonnaie oplopen, an deren gaat de schrik in de be nen zitten. Zo verging 't een oudje uit het St Jozef gesticht. Hij is om en nabij tachtig. Zijn benen willen niet best meer mee. De tocht naar de fiscus was moeilijk, de weg terug zelfs zwaar. Een half uur heeft het brave mannetje bij ons in een stoel gezeten. Hij vond ons goede mensen. De fiscus had hem blijkbaar nog wat geld gelaten. Hoe dan ook, hij wilde persé drie kwartjes aan ons kwijt voor sigaren of sigaretten. Geld aan pakken doen we niet en zeker niet van bejaarde mannetjes. Hij babbelde gezellig en vertel de, dat ie ongetrouwd is geble ven. Een aardige baas. jammer van die benen. Hij zat bij ons, totdat er zo'n lichtgroene wagen voor de deur stopte. Vier letters staan er op GG-GD. Ze kenden hun klant wel. „Zet 'm maar in de krant," zei die broeder. Nou, dat doen we dan maar. Het valt in ieder geval buiten de verma kelijkheidsbelasting. J Hoest SPSV- ROME Het onder communistische leiding staande Italiaanse vak verbond heeft voor vandaag een algemene staking van 12 uur voor het gehele land uitgeroepen uit protest tegen de nieuwe regeringsmaatregelen. De staking is om zes uur begonnen. -Hilversum II 41 Het elftal van de Soester politie speelde Dinsdagmiddag haar laat ste competitie-wedstrijd van dit seizoen tegen Hilversum II. Soest won met 41. Schapen doodgebeten Twee schapen van de landbou wer L. aan de Soester Engweg, die 's nachts in het weiland ver toefden, werden 's morgens dood aangetroffen. De daders een twee tal honden, konden worden opge spoord. Propaganda-kunstavond Door de Ned. Blindenbond wordt Vrijdag 24 Maart as. te 8 uur, in „Huis ter Halve" te Soes- terberg, een propaganda-kunst avond met filmvertonine gegeven. Gevonden voorwerpen Gummi bal; schilderij met lijst lipssleutel, zilverbon van 1. parel collier; bril met hoorn mon tuur in koker; kruisje aan ketting; bruine herenhandschoen; rubber handschoen; sjaal; 2 zilverbonnen van 2.50 bruin manteltje met capuchon; paar gekleurde wanten; herenrijwiel; sierduif; blauwe gla cé dameshandschoen; bril met hoorn montuur; kinderfiets; linker want; paar glacé dameshandschoe nen: envelop met geld; gebreid tasje: zakmesje; paar bruine gla cé handschoenen Inlichtingen aan het politie-bureau. Stout enburp, BURGERLIJKE STAND STOUTENBURG. Gcb Wilhelmus G. z. v. G P. J. Wijntjes cn van c. Erundel; Theresia M.. d. v. H. Berg en van A. E. de Vries. Overleden: Gerrit Esvcld, oud 68 J.. ongehuwd. Leusden LEUSDEN hannes, z. v. d. Hengel. Geboren: Gerardus Jo- C. Boerscn en van G. A. Uit geheel Italië stroomden gister avond berichten binnen over botsin gen tussen arbeiders en politie. Plaatselijke vakverenigingen begon nen in verschillende plaatsen reeds op eigen gezag met proteststakingen cn -demonstraties. De drie niet-communistische vak verbonden hebben zich van de sta king gedistancieerd. Tot de arbeiders bij de spoorwegen, gas-, electriciteits- en watervoorzie ning en bij de geneeskundige dien sten is de stakingsoproep niet ge richt. Het personeel van alle andere openbare diensten, waaronder tram- en buspersoneel en onderwijzers en employé's van kranten, kantoren en winkels vallen onder de stakings order. Achttienjarige valt uit trein en overlijdt DEN HAAG Dinsdagmiddag is omstreeks halfzes, bij Zeven huizen- tussen Den Haag en Gou da. de achttienjarige J. C. van der Stappen uit Oudewater uit een rijdende trein gevallen ten gevol ge waarvan hij is overleden. De 18-jarige j,ongeman, Ver stappen, was leerling van de Vak school voor Schoenmakers in Den Haag; hij reisde dagelijks heen en weer. Hij was op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jongelui in het postrijtuig (het achterste rijtuig) van een electrische trein naar Utrecht ge stapt. Het schijnt dat hij, toen hij onderweg even naar het toilet wilde gaan, een verkeerde deur heeft geopend en daardoor uit de trein is gevallen. De andere vier jongelui deden op het station in Gouda aangifte van de vermis sing van hun reisgenoot. CN Nee toch... Heus! „Wij geven nog steeds 100 portd voor een levende en 50 pond voor een dode Waab; hij is enorm groot overdekt met rood haar, heeft geen gewrich ten en leunt slapend tegen bo men", aldus regering te Cairo die bijgeloof in Soedan wil uit roeien. Vrachtauto met 400 brand- blusapparaten raakte in brand in Nd Victoria (Austr.); de brandweren uit twee plaat sen moesten de brand van de brandblusapparaten blussen. Groenteboer Smith te Wed- derburn Victoriazegt tot ega op 'n avond om 9 uur 37. „Er zit goud in de tuin", gaat graven en vindt om 11 uur 17 klomp goud van 75 ounce, 1100 Austr. ponden waard. Nu gra ven alle buren ook en Smith kuiert er belangstellend langs. Te Killeen (Texas) stortte helicopter neer. Oorzaak: op 150 meter geraakten zoveel vo gels van een overtrekkende zwerm in de slappe schroefbla den, dat een der bladen af knapte. Sir Frank lüxon spreekt te Utrecht Sir Frank H. Nixon, president van de London Chamber of Com merce heeft gisteren te Utrecht in een bijeenkomst van de Neder landse Kamer van Koophandel te Londen, gesproken over de econo mische activiteit van Engeland se dert de oorlog en om het „diepge wortelde misverstand", zoals de heer Nlxon het uitdrukte, „dat in alle delen van de wereld omtrent de inspanningen der Engelsen be staat." Sir Frank zei. dat men allerwe gen hoort zegcen. dat de Engelsen niet werken en dat de 40-uren week gewoonte is geworden, zowel onder de handarbeiders, als onder kantoorpersoneel, bedrijfsleiders en de leiders van 't zakenleven. Spre ker bestreed deze beweringen op grond van statistieken, waaruit blijkt, dat de na-oorlogse ontwikke ling van de Britse industriële pro ductie alleen wo^dt overtroffen door Zweden. In de eerste negen maanden van 1949 produceerde En geland 37 meer dan voor de oorlog tegen Zweden 45 Ne derland 23 Frankrijk 22 Noorwegen 31%, Denemarken 33% en België en Luxemburg 15 In Italië bleef de productie in ge noemde periode 2 beneden het vooroorlogse niveau. Sprekend over de export, zei Sir Frank Nixon. dat Engeland in het zelfde tijdvak 46 meer uitvoerde dan voor de oorlog. Het volume van de Engelse invoer bedroeg in de eerste negen maanden van 1949 slechts 87 van dat van 1938. Geen enkel land heeft een dergelijk laag percentage bereikt. Voor Ne derland bedroeg 't 93 voor Bel gië 97 en voor Zweden 98 %.De andere Westeuropese landen voer den meer in dan voor de oorlog. Sir Frank Nixon verklaarde, dat deze cijfers bewijzen, dat men de huidige economische moeilijkheden in Engeland niet moet wijten aan gebrek aan inspanning, maar aan het feit. dat de omstandigheden op het gebied van de handel voor En geland uiterst ongunstig zijn. Bo vendien heeft Engeland ongeveer een even groot bedrag aan andere landen verstrekt, als het zelf aan leningen en schenkingen heeft ont vangen. Sir Frank besloo* ziin betoog met er op te wijzen, dat Engeland ziin inflatieproblemen en arbeidsmoei- liikheden op vreedzame wijze op lost. De Engelsman is evenals de Nederlander in wezen handwerks man en individualist, die tegen enorme economische en politieke machten zal strijden om zijn indi vidualiteit te bewaren. Veel buitenlanders in de stands Beelden van Pieter Dhont trekken aandacht Zelden is het internationale ka rakter van de Utrechtse Jaarbeurs op de eerste dag zo duidelijk aan de dag getreden als dit keer. Naar de gewoonte van de laatste jaren zijn de eerste dagen weer exportda- gen en daarmee is het karakter van het bezoek bepaald. Het is wat rusti ger dan wanneer de beurs eenmaal helemaal op gang is, maar de animo is niettemin groot. De poorten waren gisteren nau welijks opengegaan of een groot aan tal buitenlandse bezoekers verspreid- de zich over de terreinen. Hun ge tal was groter dan doorgaans op de openingsdag het geval is. Ook de be langstelling van de buitenlandse pers was groter dan ooit. Officieel bezoek was er van de zijde van de Engelse handel; sir Frank Nixon sprak in een bijeenkomst van leden van de Nederlandse Kamer van Koophandel. In de ochtenduren kwam een inko per uit Pakistan ter beurze. De Jaarbeurs loopt gelijk op met de lente. Al ontbreekt het lentezon netje en al vallen er nu en dan wat regendruppels zeldzaam verschijn sel op een eerste jaarbcursdag de temperatuur is voortreffelijk en op het Vreeburgterrein doet de lente van zich spreken door de prachtige trompetnarcissen, de penetrant geu rende hyacinthen, de kleurige erica en de gezwollen knoppen van de ber kenboompjes. De terreinen hebben er een aantrekkelijker en feestelij ker karakter door gekregen. Deze vrolijke „garnering" werd verzorgd door de Utrechtse kwekers. Tegenover de hoofdingang, bij het internationale paviljoen, staat aan de rand van een-vijvertje een beeld van Pieter Dhont, een vrouwenfiguur die de groeikracht voorstelt. Ook in de vrijgekomen ruimte van de Tsjechi sche afdeling is een beeld van Dhont geplaatst, een grote Orpheusfiguur. die tegen de achtergrond van groen een fraaie vulling is. De tijd was tekort om deze ruimte nog te verhuren en daarom heeft men er een restaurant van gemaakt, op deze manier is er ook tegemoet gekomen in het kort aan restaura tie-gelegenheid. De kap is afgescho ten door visnetten en in één der hoe ken is een voorlichtingsstand over de waarde van de vis als voedsel inge richt. Men ziet er de haringvleet binnenhalen in een sterk ruimte- suggererend diorama. Rotan goed materiaal voor meubelen Terwijl men Maandagmiddag op Vreeburg en Croeselaan in allerijl de laatste voorbereidingen trof voor de voorjaarsbeurs, was de stand van Robé-Rotan al kant en klaar. De Robé heeft zijn eigen expositieruimte meegebracht: een prachtige ark, die naast het Jaar beursgebouw aan de Rijnkade ligt gemeerd. Het schip lag gedurende Februari en in de eerste helft van Maart tegenover het Amsterdamse Centraal Station. In de ark vindt men een ruime verscheidenheid van rotan-meube len. Wat menigeen voor onmoge lijk zal houden wordt hier gede monstreerd: men kan zijn huis gezellig en goed inrichten met rotan tafels, stoelen, schemerlam pen. banken, fauteuils, bedden meubelen, in de ruimste zin van het woord. Ook kleinere gebruiksvoorwer pen doen het uitstekend. De Robé-fabriek (men kan eigen lijk beter spreken van werkplaats, want alles wordt er met de hand gemaakt), staat in het Friese plaatsje Noordwolde, waar ook de bakende Rietvlechtschool is ge vestigd. Men werkt er samen met de Stichting voor „Fryske Am- bachts- en Folkskunst". De mo dellen zijn artistiek en praktisch. De naturel kleur, gecombineerd met een dek of kussen in goed ge kozen tinten geeft een verrassend goed effect. Matglasen platen en blank gelakt hout zijn 'naast het rotan de goed gekozen materialen. Op het dak van de ark. die nog enkele weken na de Jaarbeurs in Utrecht zal blijven, zijn tuinmeu belen tentoongesteld. (iinumiiUQiiniiiiiniiDajia^iiiiiTaiianmui'JiraiimiiiuiiuDuiuiirjTiiii WAT VOOR WEER? Aanhoudend rustig (Van onze weerkundige mede werker) Sedert het begin van deze week heeft het weer geleidelijk een rus tiger karakter gekregen. Reeds neemt in onze omgeving de wind kracht af. Ook op de oceaan kwam een einde aan een periode met gro te depressie-activiteit, die van eni ge zware stormen vergezeld ging. Omdat Maandagavond en in de nacht van Maandag op Dinsdag een passerend front in ons land enige regenval veroorzaakte, kwamen ook gisteren nog enkele buien voor, die verband hielden met de aanwe zigheid van een storing in de ho gere luchtlagen. Na het voorbij trekken hiervan kwam het weer in onze omgeving onder invloed van een hogedrukgebied. In de vochtige lucht, die zich. nu boven ons land bevindt, kon zich in de afgelopen nacht op vele plaatsen mist vor men. Aangezien de luchtdrukverde ling over West-Europa thans zeer vlak is geworden, vertoont 't weer slechts langzaam veranderingen. Boven de Britse eilanden ligt een frontensysteem, dat van enige re gen vergezeld gaat. Dit zal echter morgen nog niet tot onze omgeving kunnen doordringen, zodat op aan houden van het huidige rustige weer mag worden gerekend. Advertentie l.M. is zo vaak hette^ van ernstige doeningen, die gezondheid vani* kind komen bcdrÖ gen. Aarzel ni«l grijp tijdig jnc, wel op de mees krachtdadige^1 AKKER-s abdijsiroop is en blijfi fe kindermiddel bij uitstek, dal w cc,-. I zijn geneeskrachtige cn shjmoplosx de werking jeugdige „hoeslcrs" c; een schild beschermt. Gebruik sta& Diamantveld ontdekt! in West-Afrika LONDEN Op de Goudkust! mijl landwaarts van Takoradi, i 'n belangrijk diamantveld ontdd: dat door de secretaris van de mi> kamer te Tarkwa als ..fenomemJ zou ziin gekenschetst. Enorme regenval maakt van woestijn een groene weide KAAPSTAD. In Zuid-Ksl Afrika en in sommige streken):! de Kaap zijn de zwaarste rega|| van deze eeuw gevallen. Hu;:; I zijn ondermijnd, spoorwegverri-j I dingen verbroken, wegen onktl rijdbaar en de Namib-woestijn iH herschapen in een enorm go-: jl weideveld. SOFIA De Bulgaarse regering poogt op allerlei manieren Zuid-Sbdl I en Turkije dwars te zitten. Een breuk met deze beide staten is onwr- i mijdelijk. Volgens de Bulgaarse regering zou 'ii:r ,i r u |fj maarschalk Tito een poging voorbe reiden om opstand te maken in Bul garije, die zou leiden tot een staats greep. Gisteren zijn 26 personen gearres teerd. onder wie zes Zuid-Slaviërs, die zich zullen moeten verantwoor den in het grootste spionnageproces, dat tot nu toe in Bulgarije is ge houden. De Zuid-Slavische regering houdt zich thans bezig met het opstellen van een scherpe nota aan de Bul gaarse regering, als- antwoord op de ze nieuwe actie van de Kominform. Spoedig zullen eveneens de be trekkingen tussen Bulgarije en Tur kije verbroken worden tenzij de Bulgaren tonen bereid te zijn de be trekkingen te verbeteren. W oningbouwrecord in Januari DEN HAAG In Januari j.l. ziin 3447 nieuwe woningen gereed gekomen. Dat is een record voor de maand Januari sedert de bevrij ding Het aantal nieuwe woningen in de grote steden bedroeg: in Am sterdam 195. in Den Haag 176 en in Rotterdam 255. Voorts bedroeg het aantal nieu we woningen in de provincies Noord-Holland (zonder Amster dam). Zuid-Holland (zonder Rot terdam en Den Haag) en Utrecht respectieveliik 327. 328 en 183. Maandag landde op Schiphol de Vickers Viscount, het eerste pas sagiersvliegtuig ter wereld, waar van de propellers door gasturbi nes worden aangedreven. Het is de eerste maal dat dit toestel op het vasteland van Europa aan komt. Het toestel heeft gisteren twee demonstratievluchten ge maakt. Vandaag en morgen wordt de machine door verscheidene autoriteiten, onder wie de heer Plesman, bekeken. Donderdag ochtend vertrekt de machine om ook in andere grote steden van Europa demonstratievluchten te maken. Vrijheidsstraffen voor dronken chauffeurs AMSTERDAM. Teneinde t3 euvel van de dronken of onder j invloed verkerende autobestuurotil zoveel mogelijk te beperken litó de Amsterdamse kantonrechter g>[ i teren in een zitting, die aan ca groot aantal van dergelijke overtel dingen was gewijd, rigoureuze slnl-l fen opgelegd. Alleen een Amer/: foortse chauffeur, die twee glazaj, vermouth had gedronken, kwam el goed af. Hij werd vrijgesproken iraj de vermaning, dat zelfs één g!a vermouth soms teveel kan zijn overige verdachten, niet minder cal negen, hoorden zich veroordelen Ut| vrijheidsstraffen, die varieerden va twee tot vier weken hechtenis itól intrekking van het rijoewijs voord* tijd van een jaar. Amerikaanse documenten ontvreemd door hoofdambtenaar CAMBRIDGE. MASSACHl'- SETTS. Een autoriteit op gebied van oude documenten Harold E. Perry, is gearresteerd onder beschuldieing van diefstal van oorspronkelijke documenten geschreven door sommige oprich ters van de natie Perry was vroeger employé va het staatssecretariaat van Massa chusetts en van de Harvard Wide* ner bibliotheek. De staatspolitie zegt xjt hij bekend heeft uit beidi instellingen waardevolle docu menten ontvreemd te hebben, ts waarde van 100.000 dollar. Onder de vermiste documenten bevinden zich brieven van George Washington en Benjamin Franklin, en kolonel Peter Schuyler, betref fende de Indiaanse oorlogen. De heer Frits var Dijk. die Ja renlang bij Van Dalsum heeft ge werkt, is voor het volgend seizoen als regisseur-acteur verbonden aan de toneelgroep „Comedia".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2