DAGBLAD VOOR AMERSFOORT In Den Haag werken bijna 20 00 man voor de veiligheid van het Westen bij Onze gasten: ministers, generaals, admiraals en.... detectievên Hoofdkwartier Clingendaal B. en W. van Amsterdam wensen drie IJ-tunnels Belgische ministers van Staat een immuun voor spionnen Dodensprongin Sint Pieter levert 10.000 lire op Walen eisen opheffing Stop van Ternaaien naar hun wil Eisenhower acht zwakke vrede even misdadig als oorlog r"y V 20e Jaargang, no. 71 Vrijdag 24 Maart 1950 IOpgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse Dammers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T). DE BOORDER. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Om tien uur vanochtend is de serie confe renties van de top-organen der Atlantische verdedigingsorga nisatie begonnen. Op dat tijdstip waren in Den Haag in het hoofdkwartier van de Generale Staf, de Juliana-kazerne, beter bekend als Clingendaal, de leden van de productie- en voor- I zieningsraad bijeengekomen. Het presidium in deze conferentie wordt waargenomen door Hubert E. Howard, een Amerikaan, zoals ook dc andere twee vergaderingen, die deze week in Den Haag zullen worden gehouden die van de chefs van staven I en tenslotte die van de ministers van Defensie door Ameri kanen zullen worden geleid. Ieder jaar voorziet een van de twaalf landen in alle voorzittersplaatsen, die er in de Atlan- (tische organisatie te vergeven zijn. Dit jaar is dat Amerika: Howard in de voorzieningsraad, Bradley vanmorgen aan gekomen in het comité van de stefs van staven, en Louis Johnson in de raad van ministers van Defensie. Elf landen nemen aan de van daag begonnen conferenties deel; IJsland, het twaalfde heeft giste ren bericht gezonden, dat het door omstandigheden geen kans ziet, zijn enige afgevaardigde, de mi nister, te zenden. De elf gasten van Nederland hebben tezamen 177 mannen en vrouwen naar Den Haag gezonden, ministers, gene raals, luchtmaarschalken, codespe- cialisten, echtgenoten, chauffeurs en een detective van minister Shinwell inbegrepen. Amerika staat bovenaan met 60 afgevaar digden; Luxemburg sluit de rij met 2 gedelegeerden, minister Du- pong en opperbevelhebber Jacoby. Zij zijn en worden ondergebracht in elf hotels en een ambassade. Dat doet aan de R.T.C. denken. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen, om gevaarlijke conse quenties van zeer diepgaande en ongezonde belangstelling van de zijde van niet bijzonder vriende lijk tegenover het Atlantisch pact staande mogendheden te gaan. Er worden in Den Haag de allerhoog ste geheimen van de Atlantische defensie besproken en men weet, dat de belangstelling voor die ge- Op de vergaderingen van de le de nvan 't Atlantische Pact ver tegenwoordigt prins George van Denemarken zijn vaderland. Gis teravond kwam hij op Schiphol aan om zich onmiddellijk daarna naar Den Haag te begeven. heimen uitzonderlijk groot is. Men neemt dus bepaald geen risico. Om Clingendaal bijvoorbeeld is een stringente afzetting gescha pen. Enkele tientallen ingewijden en enkele honderden niet-ingewij- de steunpilaren mogen deze afzet ting passeren met grote gewaar merkte nummers op de auto's, die af en aan reden. Maar de niet- ingewijde steunpilaren komen ten slotte ook niet veel verder dan 100 meter voorbij de afzetting. Ver der strekt hun stempel niet. Tussen kwart voor tien en tien uur kwamen, na de intocht van medewerkers, de leden van de voorzieningsraad zelf op Clingen daal aan. In tegenstelling tot de deelnemers van de volgende con ferentie. zijn de leden van deze raad vrijwel alle burgers. Howard is weliswaar millitair geweest, na melijk in de eerste wereldoorlog, toen hij als kapitein bij de veld artillerie van het Amerikaanse le gioen in Frankrijk vocht, maar sinds lang is hij burger. Zo ook het Nederlandse lid, de heer P. Schoenmaker, ambtenaar van het Ministerie van Economische Za ken. Het zijn ook in de eerste plaats economische problemen, die deze raad onderogen moet zien economische problemen, die zich bij de organisatie van de Atlanti sche defensie voordoen. Zijn taak is, de wegen te zoeken, om de me rendeels verarmde landen van WAT VOOR WEER? Zacht en minder regen (Van onze weerkundige medewerker) Het. weer in ons land staat nu on der invloed van een vochtige en zeer zachte zuid-westelijke luchtstroming. Dit had tot gevolg, dat de tempera turen in de afgelopen nacht bijna overal boven tien graden bleven, en gistermiddag in het zuiden van het land niettegenstaande het dichte wolkendek het kwik plaatselijk nog tot 15 graden steeg. Een front dat zich de afgelopen dagen boven de Britse eilanden bevond, trok lang zaam in oostelijke richting. In dit front kwam gisteren een storing tot ontwikkeling, die in de afgelopen nacht in ons land uitgebreide regen val veroorzaakte en tijdelijk de windkracht deed toenemen. Achter dit front, dat in de loop van vandaag ons land doordringt, wordt iets dro gere lucht aangevoerd, zodat van uit het westen vooral opklaringen zullen optreden. Van het zuid-wes ten uit nadert een gebied met hoge barometerstanden, dat zijn invloed morgen tot onze omgeving zal klin ken uitstrekken, zodat de regenkan sen geleidelijk afnemen. Daar de aanvoer van zachte lucht voortduurt, mag men ook voor de komende paar dagen rekenen op aanhouden van het voor de tijd van het jaar zeer zachte weer. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Aan het rapport, dat B. en W.' van .Amsterdam de gemeenteraad zullen overleggen in zake dc bouw van een tunnel onder het IJ, wordt dc laatste hand gelegd. Dat de indiening er van nog wel een half Jaar op zich zal laten wachten, komt doordat men er niet slechts een plan in wil voorleggen, maar tevens een motivering daarvan. M!CZ:I Er zijn drie tunnels geprojecteerd, één voor auto's cn twee voor fietsers en voetgangers, de beide laatste zou- I Overwegend droog I Weersverwachting geldig van z Vrijdagavond tot Zaterdag- avond: Overwegend droog weer met flinke opklaringen, maar in de g nanacht cn ochtend plaatselijk g nevel of mist. Zwakké. later g tot matig toenemende en naar 1 zuidelijke richtingen draaien- Z de wind. Iets koudere nacht, g Overdag iets hogere tempera- g tuur dan vandaag. 15 Maan Zon op 6.32 onder 19 01 Z Maan op 8.45 onder 2.04 Hubert E. Howard voorzitter van de Productie- en Voorzienings raad van het Atlantische Pact, arriveerde gisteravond in Hoek van Holland. Europa, met de sterk gelimiteerde middelen, welke zij hebben, de „tools", de werktuigen, te bezor gen, welke de militairen nodig oordelen, om de bondgenoten af doende voor aanvallen te kunnen vrijwaren. Maar zo, dat de mars naar de welvaart zo min mogelijk wordt vertraagd door de aanschaf fing van de middelen, die nodig zijn om het einddoel van deze mars goed te beschermen. .Vertegenwoordigers van CNV in Soe. Ec.-Raad UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft als ziin vertegenwoordigers in de So ciaal-Economische Raad aangewe zen de heren M. Ruppert. D. W. Ormel en K. de Boer. Als plaats vervangende leden zullen eventu eel optreden de heren C. van Nirop, F. P. Fuykschot en G. Moll. den worden uitgerust met resp. ne gen en zeven roltrappen, waarvan de aan- en afvoercapaciteit is geba seerd op recente verkeerstellingen. Hierbij is met de spitsuren rekening gehouden. Als het werk eenmaal begint kan men op een duur van vijf jaar voor de tunnelbouw rekenen. B. en W. zijn van mening, dat met het begin der werkzaamheden niet dient te worden gewacht tot de Velser tun nel, waarvan de bouw (in 1939 be gonnen) in 1951 wordt voortgezet, gezet, gereed is. Met de bouw van de tunnels is een bedrag van honderd millioen gulden gemoeid. Relletje te Roanne tegen wapenvervoer ROANNE Te Roanne in Cen traal Frankrijk hebben gisteren 1.500 mensen gedemonstreerd tegen het vervoeren van wapenen uit het arsenaal naar het spoor wegstation. De menigte, die door communis tische pamfletten tot de demon stratie was opgeroepen, wierp ste nen naar de politie en de militai ren, die het vervoer van de tanks en ander oorlogsmateriaal be schermden. Vijftien politieagenten werden gewond, van wie twee ernstig; 23 personen werden gear resteerd. VATICAANSTAD. Een werkloos cx-officicr van dc Luchtmacht is Donderdag van dc 60 meter hoge .JluistergalerU" in de koepel der Sint- Pieterskerk gesprongen, doch hij bleef enkele meters boven de marmeren vloer voor het pauselijke altaar hangen aan een touw, dat hij onder de armen gebonden had. De pelgrims, die voor het altaar geknield lagen, gilden van schrik toen hij naar beneden kwam. De springer, dc 28-jarige Franco Zucco, had, vóór hij sprong, een touw onder de armen gebonden en aan dc ijzeren balustrade van de galerij vastgemaakt. Toen hij neer stortte. vielen twee brieven uit zijn zak: een was geadresseerd aan dc Paus en de andere aan de Italiaanse pers. In die brieven vroeg hij de we reld aandacht te schenken aan zijn wanhopige toestand en om hem als het touw niet zou breken werk te geven Zucconi werd door de Vaticaanse Garde gearresteerd en aan de Ita liaanse politie uitgeleverd. De „fluistergalcrij" is een gezochte plaats voor zelfmoorden. Vorig jaar Augustus moest de Sint Pieter op nieuw geconsacreerd worden, omdat een onderwijzer zelfmoord had ge pleegd door van de fluistergalcrij af te springen. De paus heeft inmiddels Zucconi 10.000 lire gezonden. Eindelijk regenval boven New York NEW YORK De experimen ten, die Donderdag boven New York kunstmatig regen hadden moeten verwekken, gingen niet door wegens de regen. Er viel in New York meer dan 30 millimeter regen, wat een groter hoeveelheid naar de uitgeputte stadsreservoirs voerde dan zelfs de best geslaagde experimenten in één dag hadden kunnen veroorzaken. Om een einde te maken aan de maandenlange droogte, had de stad 50.000 dollar uitgeloofd voor het maken van regen door ijs uit vliegtuigen te strooien." Vogelpest te Overschie ROTTERDAM. Te Overschie heeft zich ccn geval van vogelpest voorgedaan In het Nootdorp aan de Achtcrdük. Bij de handelaar K. Is het eerste geval geconstateerd. Alle pluimvee in dc buurt, ongeveer 100 stuks is onverwijld afgemaakt. Koningin bij opening Ahoy ROTTERDAM. Op de algemene Jaarlijkse vergadering van de „Ha venveren. Rotterdam", Donderdag avond in de „Blauwe Zaal" gehou den, sprak de wethouder van finan ciën en havenbedrijf, de heer J- van Tilburg over de komende haventen toonstelling. de ..R'dam—Ahoy". Hij gaf een overzicht van wat de ko mende tentoonstelling de bezoekers zal bieden. Tenslotte deelde de heer Van Til burg mede dat H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard de opening van de tentoonstelling op 15 Juni a.s. zullen bijwonen. Dc minister-president, d r W. Drecs, bracht Donderdagmiddag een onverwacht bezoek aan dc Jaarbeurs. Zijn komst was zo'n grote verrassing, dat de bewinds man d vijfde verdieping had be reikt voor één der Jaarbeursauto riteiten van zijn aanwezigheid op dc hoogte was. Dc directeur van de Jaarbeurs, mr. J. Milius, heeft dr. Drees tijdens zijn rondwande ling toch nog QCtroffen en na af loop van zijn bezoek hield de mi nister-president zich enige tijd op in de kamer van dc Raad van Beheer. Djakarta-Lloyd wil het monopolie der KPM breken DJAKARTA In Indonesië is een nieuwe nationale scheepvaart maatschappij „Djakarta Lloyd", genaamd, opgericht, om het mono polie van dc K.P.M. te breken. De maatschappij wordt geleld door Drawis Djamin. voormalig officier bij de Indonesische Marine. Dc eerste zes millioen gulden van het aanvangskapitaal zijn bijeenge bracht door de 300.000 leden van het Indonesische zeeliedenverbond. De maatschappij verwacht binnen drie maanden op kleine schaal met haar schepen te kunnen beginnen. Zij is voornemens eerst het inter- insulair vervoer met de K.P.M. te delen en later naar Australië en de Philippijnen te varen. Halve dag staking bij de R.T.M. ROTTERDAM. Donderdag morgen weigerden ongeveer hon derd man van de werkplaats van de Rotterdamse Tramwegmaat schappij Kromme Zandweg te Rotterdam aan het werk te gaan. Deze actie ging buiten de bonden om. De directie had aangekondigd, dat de tarieven, die nooit officieel goedgekeurd zijn geweest, op ad vies van het ministerie van sociale zaken zouden verdwijnen. Eerst na het opheffen van de tariefrege ling, aldus de aankondiging der directie, zou zij bereid gevonden kunnen worden de vijf procent loonsverhoging toe te staan. Bij besprekingen tussen de Unie van Spoor- en Tramwegpersoneel der R.T.M. werd een voorlopige rege ling getroffen, met het gevolg dat Donderdagmiddag het werk werd hervat. BRUSSEL. Met betrekking tot de opheffing van de Stop van Ter- naaien, verklaart de Waalse Economische Raad, dat deze opheffing slechts mogelijk is in het kader van een oplossing, die geheel op Belgisch grond gebied moet worden gevonden. In het zoeklicht y Er dient een sluis voor schepen van 2.000 ton gebouwd te worden, die rechtstreeks moet uitmonden in de Maas, waar deze de schei dingslijn tussen België en Neder land vormt, verder dient de Maas bedding uitgebaggerd te worden, een werk waarmede men trouwens reeds ver is gevorderd. „De Waalse Economische Raad is geenszins tegenstander van een verbinding tussen het Albert en Julianakanaal ten noorden van Maastricht, doch deze verbinding mag niet verward worden met de opheffing van de bekende Stop van Ternaaien. De oplossing omvat omvangrijke werken op Neder lands grondgebied cn hiertoe zijn waarschijnlijk langdurige onder handelingen met Nederland nood zakelijk." De mededeling eindigt als volgt: „De Walen eisen de verwezenlij king van hun oplossing." Katholieken aarzelen hun ivil door te drijven (Van onze corrrespondcnt) BRUSSEL, 24 Maart. Meer dan drie uur hebben wijze en ervaren mannen van Belgic, de ministers van Staat, gisteren in het koninklijk palcis van gedachten gewisseld over de zorgwekkende toestand, waarbij de prins-regent niet tegenwoordig was. Over deze uitzonderlijke bijeen komst, die slechts een precedent heeft in het bijeenroepen van de kroon raad in 1914 na het Duitse ultimatum, werd niets anders bekend ge maakt dan dat de situatie in een geest van verstandhouding onder ogen is gezien cn dat koning Leopold van dc besprekingen op de hoogte zal worden gesteld. Of een nieuwe delegatie zal wor den belast met het voorlichten van de koning kon gisteravond de in formateur. graaf Carton de Wiart. nog niet meedelen. De pittoresque edelman, die met zijn* ouderwetse capemantel en opgestoken snor zo uit een foto-album van 1900 kon zijn weggelopen, zei. tijdens een korte persconferentie slechts, dat punt nog nader te moeten overwegen. Volgens hem waren de 26 ministers van Staat (twee waren door ziekte verhinderd, maar minister van Staat Camille Gutt. de directeur van het Interna tionaal Monetair Fonds, was zelfs uit de Verenigde Staten overgeko men en ook Pierlot was aanwezig) van mening, dat er voor dc huidige opwinding geen reden is en dat vóór alles een beroep op het gezonde verstand nodig is. Uiteraard kan het bij dit college niet om het nemen van enige beslissing gaan. Het is waarschijnlijk, dat eerst een reactie uit Pregny zal worden afgewacht alvorens de stap te over wegen, waarvan ook onder de ka tholieken meer en meer het beden kelijke wordt ingezien, namelijk de vorming van een uitsluitend katho lieke regering. Gisteren heeft de contactcommissie van de Christelijke Volks Partij, waar men het bijeen roepen van de ministers van Staat maar nodeloos tijdverlies achtte, de mening uitgesproken, dat, als de andere partijen de medewerking aan een regering blijven weigeren. alleen de C.V.P. met een regering voor de Kamer moet komen, die de beëindiging van het regentschap be oogt. Niettemin beseft men ook daar toch langzamerhand, dat door een dergelijk initiatief de spanningen alleen maar kunnen toenemen. Twee vliegongelukken in USA: 10 doden NEW YORK Eén van Ameri- ka's nieuwe lange afstandbom menwerpers, een B-50, is met 14 personen aan boord in Arizona neergestort. Negen mensen zijn daarbij om het leven gekomen. Vermoedelijk is een motor in brand geraakt. Bij New York is een militair transportvliegtuig van het type Dakota in een sneeuwstorm ver ongelukt. Eén inzittende verloor hierbij het leven. Tot geleidelijke opheffing militair bestuur in Indonesië besloten DJAKARTA De republiek Indonesia heeft in principe beslo ten het militair bestuur op te hef fen, aldus de Indonesische minis ter van defensie, Hamangkubu- wono. Deze maatregel zal geleide lijk in alle gebieden worden door gevoerd. wanneer de toestand dit toelaat. In Djogjakarta en Kedu is het militair bestuur reeds opge heven. Mededeling Abonné's, die het abonne mentsgeld voor het 2de kwar taal 1950 wensen te gireren, verzoeken wij reeds thans dit bedrag ad 4.15 op onze giro rekening 510330 over te maken. Indien Uw betaling voor 25 Maart a.s. bij ons binnenkomt, blijft het aanbieden van ccn kwitantie achterwege. WUt U S.v.p duidelijk het bezorgadres op het girostrookje vermelden? Bij voorbaat dank voor Uw medewerking. DE DIRECTIE VJ AMERIKA De rode bril van McCarthy AMERIKA schijnt behoefte te hebben aan eei. goede om schrijving van het woord „com munist" In ieder geval zou met behulp daarvan veel onheil voor komen kunneh worden. De repu blikeinse enator McCarthy heeft hoge ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken, onder wie super-ambas sadeur Philip Jessup, van commu nistische sympathieën beschul digd. Hij heeft dit waarschijnlijk gedaan op grond van het feit. dat Jessup zich niet volledig achter Tsjiang Kai-Tsick heeft gesteld en als leider van de Amerikaanse V N.-delegatie lange gesprekken met Russische gedelegeerden in Lake Success heeft gehad Het nare van dergelijke ge schiedenissen is echter, dat steeds minder Ameri kaanse Intellec tuelen zich ge neigd tonen, openbare functies to aanvaarden, die voor hen het risi co van «verigens bespottelijke be schuldigingen meebrengen Jessup heeft al verklaard, dat hU. zodra hij zijn rapport ar.n de regering over de toestand in ^zië heeft vol tooid, terug zal keren naar de Columbia Universiteit, waaraan hij een professoraat in het internatio nale recht bekleedt Een ander voorbeeld van de overdreven com munistenjacht: Mevrouw Roosevelt had voor haar televisie-program ma drie negers uitgenodigd om over „de positie van de Ameri kaanse neger in de hedendaagse politiek" te spreken een repu blikein, een democraat cn een aan hanger van Wallace's progressieve partij, de zanger Paul Robeson. Nu bezit Robeson geen lidmaatschaps kaart van de communistische par tij. maar iedereen beschouwt hem als een bewonderaar van het com munisme. Dit neemt echter niet weg, dat hij over een enorme ken nis van het ncgcrprobleem be schikt en ongetwijfeld een interes sante bijdrage tot c" uitzending had kunnen leveren. Op grond echter van „honderden protesten" schrapte de omroepmaatschappij dit programma En zoals altijd in dergelijke gevallen is het de com munistische partij, die er voordeel uit trekt zij immers is weer eens in staat de houding van mar telares oor de vrijheid aan te nemen. NEW YORK. Generaal Elsenhower, de voormalige opperbevelheb ber van de Geallieerde legers in Europa, heeft in een redevoering te New York verklaard, dat Amerika zich in sommige opzichten reeds ver der ontwapend heeft dan hij uit het oogpunt van veiligheid raadzaam achtte. Hij noemde het „een absurditeit" de hoop op vrede op te geven, om dat er een reusachtige macht in de wereld is, die er dikwijls naar schijnt te streven zo veel mogelijk gebied en mensen te overweldi gen". „Het is veel beter een mogelijke vernietigingsoorlog te riskeren, dan naar een vrede te streven, die zeker de ideeën en idealen van de vrije mens zal vernietigen", zeide de generaal. Hij deed een beroep op de men- Voor de 28ste keer wordt te Am sterdam in het R.A.l. gebouw een internationale autotentoonstelling gehouden. Voor de eerste maal echter moest deze tentoonstelling wegens het overstelpend aantal ingezonden wagens gesplitst wor den in een expositie van bedrijfs auto's, van 23 Maart tot 1 April, en van personenwagens van 20 tot 29 April. Een overzicht van de tentoonstellingshal. sen om zich niet tc verbeelden, dat in 1950 een werkelijke vrede al leen al kan worden bereikt door een bijeenkomst van vooraan staande personr-n, die te Parits. Genève, Washington of Tahiti documenten tekenen of gewichtig praten"; duurzame vrede kan slechts worden gebouwd op recht vaardigheid en vrijwel voor alle mensen van goede wil, en hij moet worden gesteund door een alge meen aanvaarde en gerespecteerde politiemacht, die alle landen ver tegenwoordigt. Zwakheid tegen over de Sowjet-Unie is bijna even misdadig als de oorlog zelf." Nee toch.Heus Time schrijft over Wester- ling-de-Turk: „Vader 'n Hol landse antiquair, moeder een Griekse. Zijn leermeester her innert zich zijner: Raymond was lief. zacht, goed gemanierd; hij had een vollemaansgezicht je". Leermeester was broeder Adolf. Albert Einstein. 70-jarige we reldberoemdheid op gebieden die voor ons in de buitenste duisternissen des begrips liggen, is gelukkig lid geworden van een pijpenclub te Montreal. Intreerede: Over de betrekke lijkheid van het nut des mati gen rokers. Marshall, de Amerikaan van de Hulp. weigert zijn herin neringen (aan een rijk, bewo gen, leven) te boek te stellen. „Ik ben niet accuraat genoeg", zegt hij. Vijftig olifanten en 200 ja gers dreven in de Oost-Ben gaalse rimboe de tijgers naar een schootsveld, waar de sjah van Perzië in een boom zat te wachten. Na twee volle dagen wachten is sjah onverrichterza- ke heengegaan: niet een tijger wilde naderbij genoeg komen!

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1