Soesterkwartier" stelt orde op zaken „iisiflife ö>n hooien Amersfoorters oj> de thuisreis Y. Buis eervol ontslagen Circus Boltini ontwaakt uit zijn win Iers! aap Vlotte piano-voordracht van Lode Rosquin Noteert u even Ir H. Vos spreekt voor burger» uit oude woonplaats Kerknieuws Vrijdag 24 Maart 1?J Financiële toestand is niet rooskleurig De korfbalvereniging Het Soes- terkwartier zal geen gemakkelijk jubileumjaar hebben. Dat is giste ren op de ledenvergadering wel komen vast te staan. In 2ijn openingswoord gewaagde voorzitter H. de Kruiff daarvan in ernstige bewoordingen De moei lijkheden van de vereniging zijn vooral van financiële aard want he pedelige saldo was niet minder dan f 306.62. De begroting, die penningmees ter K. de Bot voor dit boekjaar heeft samengesteld was daarom sober. Op alle manieren zal bezui nigd moeten worden. Toch had de voorzitter nog een gezond optimis me bewaard want de geest in de vereniging is goed en in de loop van de vergadering bleek wel dat op volledige medewerking van de leden gerekend kan worden. Ook bleek dat er een goede sa menwerking heeft bestaan en nog bestaat tussen Soesterkwartier en de Amersfoortse Sportstichting evenals met dg A. B. v. d. O Zowel de secretaris als de pen- ningmecster verkregen de goed keuring voor hun verslag. Het financiële verslag wees een in- komste aan van f 1701.25, terwij] de uitgaven f 2006 97 bedroegen. In het bestuur kwamen geen wijzigingen terwijl de adsp. com missie herkozen werd De twaalftalcommissie bestaat nu uit de heren H. de Kruiff, P. de Gunst en G. A Hendriks. Voor de organisatie ter viering van het 15-jarig bestaan is een commissie gevormd welke bestaat uit de heren H. de Kruiff. H Ger ritsen. H. Wijnen en A. Dobbels. Een voorlopig schema is reeds opgesteld. Zo zal op 18 Juni even als andere jaren een korfbaltoor- nooi worden georganiseerd welke Oud-landsdienaren uiten hun teleurstelling De afdeling Amersfoort van de Algemene Militaire Pensioenbond vergaderde jl. Woensdag in „Nieuw Amsvorde". De grote nood die onder de gepensionneei dé mi litairen heerst, was de reden van een grote opkomst. Uit de gesprekken bleek, dat in vele gezinnen van deze groep oud- landsdicnaren bittere teleurstelling heerst, over het feit dat de toege kende toeslagen op de pensioenen, beslist onvoldoende zijn om in de noodzakelijke behoeften te voor zien. Eveneens over de omstandig heid dat aan de motie van de heer Van Sleen welke met grotë meerderheid in de Tweede Kamer der Staten Generaal is aangeno men nog geen uitvoering is ge geven. Een motie, waarin deze feiten zijn vermeld werd met algemene stemmen aangenomen en aan het hoofdbestuur gezonden. Enkele huishoudelijke zaken werden nog afgedaan. zo mogelijk de voorgaanden in grootte nog zal overtreffen. Ge tracht zal worden honderd twaalf tallen naar Birkhoven te krijgen. In September zullen verder een driekamp en een feestavond wor den georganiseerd Wat de sportkleding betreft v/erd besloten de witte noodkle- ding af te schaffen om de groen witte kleuren weer in ere te her stellen. Het was een geanimeerde ver gadering waarin Soesterkwartier oi de op zaken heeft gesteld en waarin bleek, dat onder de leden een hechte band bestaat. Advertentie (LM.) V. D. Utrechtsestraat ZATERDAG le REUS AMERSFOORT Burgerlijke Stand Geboren: Christina Wilhelmina. d v. W. Jansen en G. Dooiiewaard. Overleden: Cornelis Wijnsma, 56 i oneeh.: Willem Frederik Eek. 64 i. seh. m B Staal Getrouwd: E. van Soelen en J. M Esser. Ondertrouwd: G. van Leeuwen en C. A. C. Boshuizen: J. ten Brink en A M. L. Bout: L. H. Droste en H Mosterd: M. P Bergers en H. T. M. Slag ter: A G v. d. Brug en C. M. Hamers: F H. Jansen en J. Koning: M. H. Sutherland en K. M. Palmer: J. v d Spek en G. A. Peters: T. Klyn en H. de Haer: A. P Batavier en J. H. Bakker: E. Brouwer en L H. Dreu; H J. Bar- neveld en G. J. Kriinen. BILJARTUITSLAGEN De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het dis trict ..Eemland" gespeelde bil jartwedstrijden zijn als volgt: Eerste klasse libre: Ons Genoegen II Zonneheuvel 44 Tweede klasse libre: ODLVergulde Wagen III 44 Leusderkwartier II Ons Genoegen III 44 Derde klasse libre: MiddelwijkAnimo 80 Zevende klasse libre: KOT III—Zonneheuvel IV 4—4 Rectificatie: Zevende klas: Leusderkwartier 5Animo II -J Met de troepenschepen ..Fairsea". „Goya" en „Somersetshire", die zijn vertrokken uit Tandjong Priok op resp. 10, 13 en 8 Maart en vermoe delijk in Rotterdam arriveren op 4. 8 en 11 April, repatriëren de volgende Amersfoortse militairen: „Fairsea" D. v Loveren, van Bemmelstr. 86; Th. Snijder, Rontgcnstraat 19; C. Veenendaal, Eemstraat 16: F. Vin gerhoed, Seringstraat 45; H. E. v. d. Wakker St. Bonifaciusstraat 55; H. van Schijndel. Bleekersstraat 8; D. v Daal, Bisschopsweg 59; H. Kropff, Nieuwstraat 7: A. H van Wiefferen, Adm. de Ruytorslraat 92, J G. Verra, Narcisstraat 76; L H. Fritz, Muur huizen 7; G. v. d. Hcsseweg, Paulus Potterstraat 44. „Goya" Th. W. Peters, Cartesiusstraat 7; H. D. Bijlsma, Lage weg 21; A. A. H. C. de Beer, Merwedestraat 19. „Somersetshire" L M. Scheerder en echtgenote, Munshuizen 40. De volledige passagierslijst ligt op onze administratie te inzage. Motie van Algemene Mil. Pensioenbond De afdeling Amersfoort van de Algemene Militaire Pensioenbond, in ledenvergadering bijeen op 22 Maart 1950 in ..Nieuw Amsvorde" te Amersfoort spreekt haar bittere teleurstelling uit over het feit. dat de toegekende ontslagen, op de pensioenen, beslist onvoldoende zijn om in de behoef ten van de gepensionneerden te voorzien: constateert, dat hoewel de lonen vrijwel in geliike mate zijn ver hoogd als de stijging van de kosten van het levensonderhoud bedraagt; dat tot nu toe nog geen uitvoe- DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1238. Natuurlijk besluit Rob in het vliegtuig te overnachten Dat be spaart hem en Kikula de moeite een igloe te bouwen. Maar wat scheelt die Eskimo toch? De man lijkt zo gejaagd en nerveusBij het aanbreken van de dag maakt Skip Rob wak- ker Wat bedoelt de - hond? Rob gaat pools hoogte nemen en ziel nog juist in de ver te Kikula met de hon denslede verdwijnen: de Eskimo heeft hem dus in de steek gela ten. Blijkbaar is zijn angst voor „Tornrak" te groot geweest! Ja, wat nu? Er zit voor Rob niets anders op, dan in zijn eentje verder te gaan Gelukkig kan hij nu het vliegtuig als basis gebruiken. Er ski om het grote bergmassief te verkenc^l is een vrij grote voedselvoorraad aan boord dat aan de horizon oprijst. Zou er nerge;.! en Rob maakt van hier uit lange tochten per een doorgang zijn? ring is gegeven aan de indertijd Amersfoort, Met ingang van 1 Mei 1950 is aan IJ. Buis Kzn. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voor zitter van de Raad van Arbeid te Amersfoort, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De heer Buis begon zijn loop baan op 16 September 1904 als ambtenaar bij de Rijksverzeke ringsbank. In 1919 veranderde hij van werkkring en trad in dienst bij de Raad van Arbeid in Den Haag, waar de heer Buis na enige tijd promoveerde tot referendaris. Twaalf jaar vervulde de heer Buis deze functie, waarna hij in 1931 zijn benoeming tot voorzitter van de Raad van Arbeid in Leeuwar den aanvaardde. Onschatbaar veel werk verrichtte de heer Buis op deze plaats en ook later na zijn overplaatsing in 1946 als voorzit ter van de Raad van Arbeid in door de 2e Kamer der Slaten-Ge neraal. met grote meerderheid van stemmen, aangenomen motie Van Sleen verzoekt het hoofdbestuur in de te voeren actie mede op te nemen een request te zenden aan H.M. de Koningin waarin de nood der ge- pensionneerde militairen en hunne weduwen verkeren, onder de aan dacht van H.M. wordt gebracht, benevens een aanvraag in te die nen (desnoods telegrafisch) om tot een audiëntie bij H.M. te worden toegelaten. Met de Paasdagen eerste voorstellingen aan de Hooglandseweg Voor het eerst sinds geruime tijd kan het Amersfoortse publiek weer eens' een circus-vooi'stelling gaan zien. Dat is tijdens de Paas dagen, als Circus Boltini zijn ten ten zal opslaan op het kampeer terrein „De Schans" aan de Hoog landseweg. Het grootste gedeelte van het circus heeft gedurende de Winter geparkeerd gestaan op de Beesten markt te Amersfoort. Want 's win ters rusten de meeste troepen. Dan worden de wagens in de grond verf gezet en cle leiders gaan de markten af om hier en daar nieuw materiaal te kopen. De tenten v/or den nagezien, het zeil gerepa reerd en nieuwe nummers bestu deerd en geleerd. En, als het voor jaar komt, is er die drukke tijd van voorbereiding voor de eerste voorstelling na zo'n rustperiode. De mensen, die in de buurt wan de Beestenmarkt wonen kunnen er van meepraten. De paarden draven elke dag hun rondjes, le ren de bedoelingen van de dres seur en raken 20 langzamerhand weer gewend aan het „zomerse" leven, dat bestaat uit heel veel riezen in vrachtauto's en heel wat klontjes suiker! Circus-paarden hebben geen slecht bestaan, want ze vormen dc geldbelegging van hun eige naars Hoe beter het paard, hoe beter de inkomsten. Wij zagen Arabe, Victor, Chalet en Sucaantje aan het werk tussen een paar balen stro en wat wagens op de Beestenmarkt. „Allez, changcz". riep de dresseur en daar gingen ze de vier Arabische volbloeds, precies waar ze heen moesten Arabe luisterde nog niet zo goed. want zij was nog niet lang in het „Vak". Maar een van de gebroe ders Boltini, die onder vaders lei ding het circus beheren, zei dat Arabe alle kwaliteiten van een goed circuspaard had. Het circus bezit 32 paarden, die alle per wagen worden vervoerd van de ene naar de andere plaats. Ja „Boltini" is een „vliegend" circus. Drie maal per week voor stellingen in verschillende plaat sen. Tent bouwen, tent afbreken, zo is het circusleven. Van Amersfoort begint de tocht door West-Europa en door Spanje. En waar het circus zal stranden, als de winter weer inzet, weet geen mens! Het is slechts een korte tijd dat de heer Buis in Amersfoort ver blijft. Dat hij zich in die tijd ook in onze stad een geziene figtiur maakte, bleek wel overduidelijk uit de waarderende woorden, die vorige jaar ter gelegenheid van zijn 45-jarig ambtsjubileum, wer den gesproken. Schilders inviteren musicus De Amersfoortse schildersbent „de Plocgh" was do promotor voor hot itno^' I.z. de wijze, waarop Rosquin de Sonate Opus 31 No. 2 in d vertolkte kon men sterk van mening verschil len. Wij waardeerden het klank volle door de pianist gebracht, an- optreden van de pianist Lode Ros quin die gisteravond in het Gebouw der Vrijzinnig Hervormden voor een vrij talrijk publiek een piano-recital gaf Men kan zich afvragen, welke re- Prélude, Choral et Fugue van Cé- sar Franck' sloten het programma voor de pauze af. Wij hadden dit nummer wat voornamer gewild, de voor Franck karakteristieke sfeer misten wij. Godfried Devreese, een nog levend denen deze scheppende jonge kun- Bclgiscn componist was vertegen- „Naked City" GRAND THEATRE „Bittere riist" 18 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen; 2,30, 6 45 en 9 uur. CITY THEATER „De machtige Joe Young". 14 jaar. Zondag: 2.00. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da gen- 2.30, 6 45 en 9 uur REMBRANDT THEATER.' Van Vrijdag t/'m Maandag: „Cassidv komt terug" 14 j. Vooraf: „De Vrolijke Bandiet". 14 j. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Alles op ijs". 0. 1. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2.00, 4.15. 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u., bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur Uitle ning voor kinderen: Woonsdaf en Zaterdagmiddag van 2 304.30 uur Leeszaal dag van 10—12 30 en 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7 111 uur RK. OPENBARE LEESZAAL - Wijersstraat 2. geopend van 10--) uur en 2 306.45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11 12 °0 HUI- EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Ulreehtsestr. 53). beschouwt als een van 13 Maart tot 1 Apr 1. tentoon- i voo'- hii wordt betaald en listie en stel'ing Cor Wijker (beeldsnij- koelbloedig hot nol'tio-aonaraat werk) Geopend wekdager 10'1 Irmf weken Ja- ..Nuked City" i^ cn 19—21 uur. nin^riag en Don- een wel zeer bijzondere detective- derdagavond gesloten. film. „Er zijn acht millioen verhalen in Naked City en dit was er één van", zijn de laatste, ietwat phi- losofische woorden, die gesproken worden in de film, welke Donder dag in het Grand Theatre werd vertoond. „Naked City", dat is New York met zijn 8 millioen men sen Elk van die mensen kan een verhaal vertellen over zichzelf en over de mensen om zich heen en de gebeurtenissen, die zich rond hem of haar afsnelcn. Naked City. dat is New York ontdaan van al het klatergoud der lichtreclames er. nacht-clubs. Naked City is de wereldstad, grauw en vies en jachtig. Door deze Naakte Stad voert ons de camera in de film „Naked City". Het is een lange tocht. Over de brede drukke stra ten, door duistere sloppen, over daken on bruggen Het film-oog laat de stad zien als een broeinest van mcnseliike activiteit. En in dat broeinest wordt een moord begaan. Dan vertelt de camera bet verhaal van die moord op een zeer realistische manier, ontdaan van alle romantiek. Een rauw ver haal wordt het maar ook een eer- lük verhaal Hoofdpersoon er in i.° de oude, in ziin beroen grijs ge worden, politie-insoecteur. die zeer goed wordt gekarakteriseerd door Barry Fitzgerald,, die de jacht op de moordenaar alleen maar baan. waar- stenaars hadden een reproducerend artist 111 ons midden te doen optre den. Toch ligt dit verband niet zo ver verwijderd als men zou kunnen vermoeden, immers een scheppend kunstenaar interpreteert zichzelf, ter wijl ccn reproducerende zich tracht in te denken in de ziel en de geest van een scheppend artist, teneinde deze voor het publiek verstaanbaar te maken En over deze interpreta tie nu is het onze taak als criticus te schrijven. Lode Rosquin is eon Zuid-Neder lander, een Belg om het precieser uit te drukken, maai een man door trokken van de Vlaamse, dus Ne derlandse geest, met alle verschillen overigens, welke de Zuid-Nederlan der onderscheiden van de mensen benoorden de Moerdijk. Daarom was het frappant het ver schil in opvatting te beluisteren, dat vastgesteld moet worden tussen het spel van Rosquin enerzijds en dat der uitgesproken Noorderlingen an derzijds. die wij in dit seizoen te Amersfoort hoorden en wij denken daarbij aan v. d. Pas, De Groot en Andriessen, welke bij alle onderlinge verschillende t a v. dc exegese dei- door hen gespeelde meesters, toch duidelijk hun gezamenlijke Noord- Nederlandse afkomst demonstreer den. Daartegenover kan men stellen het spel van Rosquin minder afgewogen, in geringere mate exact en niet even sterk beheerst in de emotie, maar niettemin even eerlijk en zeker zo gevoelig, waarbij we wel degelijk het valse sentiment van het echte onderscheiden. Daar komt bij, dat het spel van Rosquin vaak van een v/arm aandoende spontaneïteit is, die een gebrek aan mathematisch even wicht ruimschoots kan vergoeden. Misschien ligt in het algemeen de componist Bach deze kunstenaar niet zozeer, maar wij moeten verklaren, dat de opvatting over diens Con certo Italiano ons stellig heeft kun nen bevredigen, waarbij karakteris tiek was, dat het allegro vivo ons het meest kon bekoren. Het snelle spel op de ivoren toet ten ligt Rosquin beter, dan lang zame tempi. v/oordigd mei een sonatine 111 C. een fijn werkje, dat door Rosquin goed werd gespeeld, cn dat even kon boeien, maar zeker niet de allures heeft van klassiek te zullen worden. Claude Debussy kwam vervolgens aan de beurt niet Reflets dans l'enu. Overal waar Rosquin zich hier die beperkingen oplegde, welke de uit voering er van vereist, kon hij ons zeer bekoren, maar wij geloven niet, dat er gedeelten zijn in dit werk, welke de dynamiek, die Rosquin er soms in legde, behoeven. Het concert eindigde met de Gran de Polonaise brillante Op. 22 van Chopin, Neen, een uitgesproken Cho- pin-vertolker is Rosquin niet, maar in de uitvoering van deze Polonaise, was toch zoveel meeslepends, dat het publiek met een warm applaus dc virtuoos van deze avond wenste te belonen. En deze bijval was ver diend. S. Zesde lustrum van C.J.V.V. Dat de Chr. Voetbal Vereniging C. J V. V. nog eens geheel ,,Ami- citia^ vol zou hebben met leden ei: vrienden, hebben de oprichters nu dertig jaren geleden zeker niet verwacht. Want in het begin was het met de sympathie niet zo best gesteld. Uit het openingswoord, van voorzitter van Veenendaal, konden we bemerken, dat ook van kringen, die eigenlijk het stichten van een club, die de voetbalsport op Zaterdagmiddag zou beoefenen, had moeten toejuichen, eer tegen- dan medewerking werd verkre gen. Niettemin de jongelui, die het initiatief hadden genomen, zet ten door. En met succes. Uit het sobere begin is een krachtige kern gezonde vereniging gegroeid, die momenteel met zeven elftallen speelt, terwijl nog steeds nieuwe aanmeldingen voor het lidmaat schap binnenkomen. C. J. V. V. kende als iedere andere vereni ging ups and downs, maar hel groeide gestadig. Het waren echter niet alleen op timistische geluiden, die de voor zitter liet horen. Uiteraard is de toeloop van pu bliek tot de Zaterdagmiddagwed strijden niet zo groot waardoor het voor C. J. V. V.'s penning meester uitkijken is om rond te kernen. Het mag echter niet voor komen, dat geldgebrek de verdere uitbouw der vereniging in de weg zou staan. Het bestuur heeft plan nen beraamd om door middel van een grootscheepse verloting zich van cle nodige contanten te voor zien. Een der oprichters van C. J. V. V. thans nog lid van de Elftal commissie haalde oude herin neringen op, waarom af en toe smakelijk werd gelachen. Onder het motto: „Geel-zwart start" voerden daarna leden der vereni ging, geassisteerd door hun dames, een vrolijk programma op van zang en spel. Muzikale medewerking verleen de het mandoline-ensemble „Mir- loza" o.l.v. den heer Wielaert. Al duizenden inschrijvin gen voor ZUT-tochten Het parcours van de Z.U.T.-tocht loopt via Nieuwe weg, Grote Spui, Plantsoen N.. St. Annastr., Plant soen O., Heiligenbergerweg, via Hamersveld naar „de Mof" in Leusden alwaar gerust wordt, daarna door de Treek Nimmerdor en Zandbergen naar 't Stort, Gast huislaan, Rubensstr., TI. v. Vian- denstr., Plantsoen Z. en 0„ St. Anclriesstr Zuidsingel Weverssin gel, "t Zand, Nieuwe weg. De start is bij K.A.B.-gebouw. Het aantal inschrijvingen wordt nog steeds hoger en bedraagt al meer clan 1000. De jury bestaat uit de heren jhr. A. v. d. Goes, Bakkeveen; P. Deenekamp, Utrecht en H. H. Win ters, Haarlem. M. Udo een kwarteeuw in politiedienst De heer M. Udo was gisteren 25 jaar bii de politie in dienst. Hii be gon zijn loopbaan als agent van politic te Leiden cn werd vijf jaar later in gelijke functie te Amers foort benoemd. Negen iaar later kwam hii bij de rijksrecherche en in 1945 werd hii bij deze dienst be vorderd tot inspecteur. Met het be halen van het diploma van inspec teur van politie zette de heer Udo de kroon op ziin werk. De jubilaris is in het parket van de procureur-generaal te Amster dam gehuldigd. Daar voerden het woord de kabinets-chef. de procu reur-generaal. een collega en de commissaris van politie te Amers foort. De heer Udo ontving enige geschenken. Gevonden voorwerpen Zakagenda: vulpen, groen ge vlamd: ring met 3 sleutels: Insigne (3 sterren): ronde koperen tankme ter 2 'meter: lederen motorhand schoen (L): rode portem.. met wit afgezet, drukknopsluiting: kinder- schepje; blauw glacé dameshand schoen (L)- blauw stoffen ceintuur: blauw glacé dameshandschoen, met witte slippen (R): jongenscolbert- iasie eriis zwart: militaire brood zak. inh. han.ddoek en alpinomuts; bruin lederen handschoen (L.); centimeter, huissleutel, huissleutel, huissleutel, schoenendoos met op schrift Schoonderbeek. inh. zijden zomerjurk: 35 cent: groene muts waarop kruiwagentie: want. rood met wit: bal, verschillende kleuren; actetas. inh. kleding; zilveren bro che met groene steen: bruin jon gensjasje (visgraat) met riem in de rug en gele shawl met bruihe strepen: Lipssleutel no. 1299: witte broche, salemander: vulpen, bruin gevl.: zijden hoofddoek gebloemd; groene mantelceintuur met gesp: grote bal: grijs poesje: bruin leren actetas met twee sloten. WSSSm Ih de bekende Utrechtse kunst smederij St. Eloy is men op het ogenblik met het vervaardigen van de torenspits voor de kost school St. Louis te Amersfoort. De spits wordt zes meter hoog. BURGERLIJKE STAND Geboren- Maria Louisa Margaretha Gertrude d. v B. J. Bulters en G M. L Multeman. Getrouwd; L van Andel en M. C. T. Broekman; J L. A. Verwelj en M C. de WitE. Wiiligenburg en H. c. Stoo- pcndaal Hoevelaken Strijd om inkomen is in volle hevigheid ontbrand „Dc strijd om de verdeling: van het nationale inkomen dreigt weerfc zijn volle vooroorlogse omvang te ontbranden. De ondernemers trachte enerzijds hun winsten te vergroten en de arbeiders voeren andenijl een strijd voor hun inkomen. Het geringe overschot van de kleine lont} der arbeiders dat hen nog een rrëlc levensmogelijkheid bood J dreigt verloren te gaan door de steeds stijgende prijzen. Wanneer d» ontwikkeling geen verandering ondergaat, kan een hardnekkige klit sestrijd ontstaan, zoals men deze in de jaren voor 1938 reeds kend1. Wil men uit deze misère geraken, dan zal men aan de arbeiders tti brok levenszekerheid moeten bieden, dat zal moeten bestaan in ea redelijke verdeling van het nationale inkomen". Deze woorden spul oud-minister ir H. Vos Donderdagavond tijdens een openbare vergade ring, die door de afdeling Hoevelaken van de Partij van de Arbeid t> het Verenigingsgebouw was georganiseerd. ders rust, is het tot werkelijkhci maken van deze eis. Wanneer tij dens de a s. Statenverkiezingen P. v. d. A. goed uit de bus kor. en de socialistische ministers in 6. regering dus kunnen handelen m-l mens een hen stuwende groep,ik; zal de basis voor een volksbestaa- kunnen worden gelegd, waarin productie zal worden opgevoed en het nationale inkomen geleide lijk zal worden verdeeld. Dc vergadering werd opgeluis-l terd door zang van de Amersfoort- se afdeling van de Stem des Volbl onder leiding van de heer J. Bnii- sen. De heer W. Scheick leidde c: vergadering, die ook door lede: van de P v. d. A. uit Bamevelil Spreiding van nationaal inkomen gewenst De heer Vos noemde het een bij zondere attractie weer eens te kun nen spreken in de plaats, waar hij zo lange tijd woonachtig was. De oorlog maakte een einde aan deze verbintenis met Hoevelaken en daarmede begon de heer Vos tevens zijn inleiding. Er was in die tijd. zo zeide hij. een poging tot samen gaan. die momenteel weer verlo ren dreigt te gaan. Men hoopte na de oorlog door gemeenschappelijke krachtsinspanning en eendrachtig samengaan uit de ontstane misère te kunnen geraken. Na vijf jaren, zo ging de heer Vos voort, kan men niet zeggen, dat de andere partijen de PvdA in dit voorbeeld hebben gevolgd. Het enige, nog bestaande verschil met voor de oorlog is, dat de socialistische partij thans op breder basis is gevormd. De gehele politieke en economische ontwik keling na de oorlog vindt ziin te rugslag in het probleem van de lonen en prijzen. Als een berooid land kwamen wij uit de oorlog en de toekomst zag er voor ons land onheilspellend uit. In 1945 maak ten prof. Tinbergen en ik een gis sing over de tijdsduur van het her stel van de vooroorlogse economi sche en sociale verhoudingen, zo ging de heer Vos voort. Geconclu deerd werd toen aan de hand van de beschikbare gegevens dat het zeven iaar zou duren alvorens ons land het peil van 1938 weer zou bereiken. Wij hebben toen de spij ker niet ver mis geslagen zei oud minister Vos. Het ziet er momen teel naar uit. dat het inderdaad zeven jaar zal duren, alsvorens ons land zich in economisch en sociaal opzicht zal hebben hersteld van de schade die door de oorlog werd be rokkend. De heer Vos volgde ver volgens de economische en sociale ontwikkling van ons land na de oorlog op de voet en toonde met allerlei cijfermateriaal aan. in wel ke benarde positie wij verkeerden. Indonesië aing verloren: Duitsland werd ons als achterland Ontrukt: het nationale inkomen daalde met 25 en de bevolking was daaren tegen toegenomen met ruim 13 Het ministerie Sehermerhorn-Drees wierp zich op de problemen en moeiliikhedev) cn door het voortva rende werk van déze regering kon Nederland een belangrijk dcqj van de achterstand inhalen. De produc tie steeg geleidelijk en bereikte vo rig jaar een niveau van 126 Wanneer wij echter het gemiddelde levenspeil van 1938 willen halen, zal de productie moeten worden opgevoerd tot 125—140 De heer Vos verwachtte dat dit niveau in 1952 kan worden bereikt. Over de ontwikkeling der productie behoef de de heer Vos niet ongerust te ziin: hij was dit echter wel over de spreiding van het nationale inko men. De grote strijd om het inkomen is weer in zijn volle hevigheid ont brand. Het lijn de beide vleugels der maatschappij; de ondernemers enerzijds en de vakbonden en de PvdA anderzijds, odie de strijd om het bezit en de Ionen voeren. Door prijsstijgingen tracht men de laat ste levensmogelijkheid der arbei ders, die ontstaat door het geringe overschot van hun kleine lonen, te nihileren. De heer Vos noemde dit een ge vaarlijk verschijnsel dat een klas- sestnjd tengevolge kan hébben. Enerzijds trachten de ondernemers zoveel mogelijk winst binnen tc halen en anderzijds dreigt voor de arbeiders en in het bijzonder de landarbeiders en de kleine boeren een misère te ontstaan, die zijn weerga niet zal hebben. Wanneer men niet naar de toestand van voor 1940 terug wil, zo verzeker de de heer Vos, dan zal men de weg der geleide economie moeten kiezen. Spreker toonde zich geen voorstander van allerlei detail voorschriften, maar achtte het wenselijk, dat de ontwikkeling der maatschappij door het treffen van regelingen enigermate wordt ge leid Men zal dan een brok levens zekerheid aan de massa kunnen geven. Door een geleide belasting- politiek. zal men tevens een sprei ding van het nationa'e inkomen nt\en. kereiken. Wanneer ie mand in de maatschappij werkt, zo besloot de heer Vos, mag hij ook zijn rechtmatige deel verlan gen. Dit is een socialistisch begin- iï j grote verantwoordelijk heid, die op de Nederlandse arbei- en Nijkerk werd bijgewoond. Soest Feestavond bouwvak arbeiders Gisteravond bood de Alg. Kei Bouwvakarbeidersbond ter gele* genheid van het 30-jarig bestaai van de afdeling Soest, de leden et verwanten, in de zaal van Eem land, een gezellige avond aan, waaraan medewerkten de toneel vereniging „Soestdijk" en de „Zin gende Broertjes cn Zusjes". De afdelingsvoorzitter, de heerJ v. d. Brakel, opende de avond me! een kort welkomstwoord. Hierna trad „Soestdijk" voor het voetlicht met de klucht in drie bedrijven' „Frederik de Stoute". De rollen van dit lang niet gemakkelijke to neelstuk werden op verdienstelijke wijze vertolkt. Na de pauze vond een korte plechtigheid plaats. Drie pionier: van de afdeling Soest, nl. E. Grift Jr., H. van Drie en A. v. d. Broek, die respectievelijk 41, 30 en 3) jaar hun beste krachten aan de bond hadden gegeven, ontvingen uit handen van de voorzitter een fraai uitgevoerde oorkonde, terwijl- hij hun namens de leden elk een horloge met inscriptie als aanden ken aanbood. De voorzitter van de Soester Bestuurdersbond, de heer S. Bes- selsen, sprak de drie veteranen van de feestvierende afdelin? eveneens met waarderende woor den toe en overhandigde hun c-en aandenken, terwijl hij een kort overzicht gaf van hetgeen tijdens het lidmaatschap van deze pio niers voor de arbeiders tot stand was gebracht. Jongetje verdronken in teil water Donderdagmiddag is een jonge tje van anderhalf jaar van de familie v. L, aan De Blieklaan n een teil water gevallen en ver dronken. Vergadering PvdA In de zaal van „Zonneheuvel" hield de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid, een huishou delijke vergadering. Na de behan deling van enige onbelangrijke agendapunten, kwam de Mobilisa tie-bijeenkomst en het Onderwijs* congres ter sprake. Vervolgens hield dr B. S. Al uit Amersfoort, een levendige discus sie rrtet de aanv/ezigen over het onderwerp: „Het politiek Katholi cisme". Dr Al die deze materie goed beheerst, gaf interessante voorbeelden, waarmede de leden volkomen mede konden instem men. Een zeer belangrijke discus sie. die vruchten afgeworpen heeft. W oudenburg PREDIKBEURTEN Zondag 26 Maart 1950 Nca. Herv. Kerk vm. 9.30 uur ds. van Krugten van Soest. nm. 6.30 uur ds. Batelaan van Utrecht. Ned. Herv. Kerk Ecrocpen: te Biezelinge L. Schellevir cand. en hulp-pred. te Schoorl; te Mui den, G C' Roosendaal le Lienden: Bovensmilde, J W. Schipper cand te Amersfoort; te Nijkerk. N Kleermaker te Genemulden: te Bergambacht. J. H°- vius ie Hogeveen; te Katwijk aan Zee (2 vacaturen), P. P. J. Monster te Bus- sum en P Moerenhout tc Marsuni; Riddekerk, N Kleermaker le Genemul den. Beroepen: tot pred sccr v d. sub- co m jonge ledenmatenwcrk H. Bartels tc Brummen. Bedankt voor dezz benoe ming H Germans te Enschede. Gcrof. Gemeenten Beroepen: te Scheveningen. Ch. van Dam te Werkendam.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2