VOORAL VOOR DE VROUW Grootouders brengen feestelijke regelmaat in kinderlevens Verzorging van pleegkinderen komt onder deugdelijke controle Tien jaar tegen ex-pater De Leeuw geëist Die mode-vorsten doen maar of een vrouw elke herfst haar kleren verbrandt i Nieuwe wet zal een einde maken aan misstanden Geduld 0111 eindeloos vragen te beantwoorden Vor alle •men van tijden Dag Eskimo's KINDEREN [Vrijdag 24 Maart 1950 Maar zo'n jurk moet een dagje langer mee, en die grillen houden toch geen stand Eigenlijk is het een beetje warrelig gedoe daar in Parijs, 't Wordt elk jaar heviger. Nu zijn er al meer dan vijftien lieden, zich vorsten en %orstinnen op modegebied noemende, die voorschrijven hoe de vrouw er deze lente en zomer moet uitzien. Christan Dior is met het vaststellen van dat wat gedragen wordt nog niet tevreden. Hij vertelt door middel van z'n speciaal hiervoor afgerichte mannequins hoe de vrouw van 1950 moet staan. Met iets gebogen rug. met buik en heupen naar voren. Zo met een knik in de taille, dat is nog niet eens gemakkelijk, probeer het maar. ..Oneindig veel dramatischer is ze zo dan gewoon rechtop", zegt Christian. ,.ook een bloem op een gebogen stengel wint het van die op een staak." Niet al die vijftien ontwerpers zijn het hiermee eens. hoewel de blousende rug toch vrijwel alge meen aanvaard werd. Deze en de kortere rokken zijn bijna de enige overeenkomsten. Verder verschil len de collecties zeer, behalve dan dat nauwgezet gekapt werd met al de vondsten van verleden jaar. Al len Robert Piquet vindt dat een jurk, een jas. een tailleur langer mee moeten dan één seizoen en ge draagt zich hiernaar. De rest van de vorsten en vorstinnen doen alsof de vrouw, als het herfst gaat wor den, uit haar kleren stapt en er blij de kachel mee aanmaakt. Weg er mee, we leven snel, van alle dingen is alleen het nieuwe bestendig. Maar de kern van de poedel is dat de vrouw voor wie Dior en concurrenten al dat schoons ver zinnen. niet van het soort is, dat kachels aanmaakt. Ze is zo teer en oogverblindend als de prinses op de erwt. In glanzende auto's rijdt ze van de ene feestelijkheid naar de andere. Af en toe is ze ook nog wel'eens thuis want daar heeft zc een ezeltje-strekje dat almaar voor nieuwe voorraden goudstukken zorgt. Dat van die auto en het goud wil wel vaak kloppen met de werkelijkheid maar oogverblindend kan|men de koopsters niet altijd noemen. Behalve dan dat ze wel eens paars haar hebben en Elisa beth Arden te veel kruit aan ze verschoten heeft. Want meestal is men al een flinke poos op de we reld, als het ogenblik komt dat een inmiddels hoog geklauterde echt genoot zegt: „Duizend gulden voor eennurk? „Wel ja. doe maar kind. Nu is zulk een koopkracht wel in staat tientallen verjaardagen te peten maar 't besef dat Dior en I al die groten toch niet zulk een ge zicht en zo'n figuur bedoelden toen ze geïnspireerd werden, blijft een troost voor elkeen die nooit wat duurs kan kopen. Bovendien heeft de new look en de suivez-moi lijn van verleden jaar geleerd, dat je gerust kunt zeggen: „Die gril houdt toch geen stand." Veiliger en stellig begerens. waardiger zijn dan ook de model len, die niets met de prinses op de erwt te maken hebben. Dus geen tijdelijke dwaasheden zoals het roerpin-silhouet van Paguin dat ..Tegenwind" gedoopt werd (strak ke taille, ruim lijfje, laag inge zette mouwen en vleugel-revers), geen hemdjurken a la Fath, of rok ken om in te strompelen, geen fladderende panden, „poederdons- rokken", vleermuiscapes of enorme ballonmouwenMaar een een voudige jurk (dit seizoen strak en recht of met een wijde rok, aange knipte mouwen) waarop met dé tails gewerkt kan worden. Détails zijn er dit voorjaar ge noeg. Kostbare zoals een cape van wit veulen met apenhaar afgezet, goed voor de vrouw met dat ezel tje thuis, en eenvoudige zoals ge kleurde kralen, zakken met franje, wollen borduurwerk. Allemaal spe ciaal voor ons. Iets op het hoofq, een tas, handschoenen en wat goeds voor voeten en benen, plus zulk een détaij bij een normale jurk zijn een veiliger bezit dan welke roerpin-creatie dan ook. Niet dat de laatste niet opwindend kan zijn. Stellig wel, maar als zo'n opwin ding luwt blijft er vaak wrevel over. En zelfs met dure wrevel doet men niet veel. BIBEB P.S. Rokken: even over de knie. Schouders: geen vulling, natuur lijke lijn, beetje rechter dan verle den jaar. Mouwen: aangeknipt. Driekwart bij mantels, kort of tot de elleboog bij jurken. Ingezette ballonmouwen. Mantels: wijd en recht of getail leerd met uitstaande rok. Tailleur: sportief en gekleed met diep decolleté, geaccenteerde heu pen. Jurkenstrak, recht, blousende rug. Plissée's, zakken, knopen. Wij de of nauwe rok. Kleur voor bijkomstigheden: Bloedkoraalrood. Aan de hoed alleen al kan men zien, dat dit een mannequin van Fath is. Zulke hoeden met brede rand en een deuk in de vrij hoge bol ziet men bij hem alleen. Het losse jasje, van achteren iets lan ger dan van voren is bruin met beige gestreept. Mouwomslagen en. revers zijn bruin, evenals de schouderrand. 't Is van zachte iqollen stof en wordt „weerga loos chicgenoemd juist door de nonchalance, 't Rokje is beige en nauw. 't Reikt tot even voorbij de knie. Leren handschoenen met kap en fijne hooggehakte schoe nen behoren erbij. Details voor 1950 DIOR: Hangers van gekleurde kralen in de taille, bloesjes van linten. FATH: Smokingboordjes en dasjes bij een schouderloze japon. ROCHAS: Een dasje in d'e vorm van een snor. BALM A IN: Schooltassen van peau de pêche, armbanden van kersen, boeket jes van radijs. SCHIAPARELLI: Een shawl van blauw konijnen bont met witte nopjes, een bole ro van rood geverfd hermelijn. LAFAURIE; Koordversieringen, waaiers met aigrettes. PAGUIN: Raffia (japonnen) knopen van klimopbladeren. HEIM: Weitas-zakken. RAPHAEL: Cape van wit veulen met apen haar afgezet, zakken met franje. MAGGY ROUFF: Een jasje van donker-blauw In disch lam gegarneerd met re vers van piqué. BRUYERE: Ballonmouwen die door een paar knoopjes veranderd wor den in rechte mouwen. WORTH Versiering van paardenhaar aan de hals. CARVEN: Dik wollen borduurwerk. MANGUIN: Badpak met pailletten, losse cape-mouwtjes. TORERO: Ringceintuurs, smoking vesten. Net een jongen Een jongetje hadden ze graag ge had. Er was al over gefantaseerd hoe leuk zo'n kereltje is en hoe hij er moest uitzien. De toekomstige vader kon bepaalde stereotiepe ge sprekken zoals die tussen pappa's en zoontjes voorkomen wel dromen. Toen het kind geboren werd was het geen jongen. De vreugde was wel groot maar toch was er een ne velachtige teleurstelling. De wens een zoontje te hebben trok zich te rug in het onbewuste van de ouders en bepaalde hun gedragslijn ten op zichte van het dochtertje. Het was nog wel eens zo dat ze een keertje onverhuld over een zoontje spraken, maar dan zou dat een volgend kind zijn. Onbewust (als ze het wisten zou den ze er van geschrokken zijn) na men ze het meisje echter kwalijk dat het geen jongen was. Daarom maakten ze zonder opzet alles wat het kind echt meisjes achtig deed een beetje bespottelijk. Deed het echter iets jongensachtigs dan ke ken ze elkaar stralend aan en zei den: .,'t Is toch net een knul." Het kind dat liefde nodig had voelde duidelijk welke kant van zijn karakter het ontwikkelen moest om daar zoveel mogelijk van te krijgen. Het ging wilde jongensspe len doen en haatte op de duur het „meisje-zijn". Zij werd een goede kameraad voor jongens en mannen maar haar bleef iets ontbreken: de vrouwelijkheid, die ze voor zichzelf niet kon gebruiken en op de duur niet uit zichzelf kon voortbrengen. Zulke gevallen van onbewuste beïnvloeding van de sexe-ontwikke ling door ouders komen vrij veel voor. In zo'n geval als van dit meis je kan het dikwijls nog tamelijk te recht komen. Zo n meisje kan later bijv. typisch geschikt blijken voor een beetje mannelijke werkzaamhe den, waarin ze haar onbewuste nei ging, eerder gelijk aan de man dan aan de vrouw te zijn, kan uitleven. 't Was een van de allereerste voorjaarsdagen, met een klein rant soentje zon. De vijvers in het park blonken zo blauw als alleen het voorjaar ze kan penselen en de geel-gesluierde treurwilgen bogen er zich zachtjes overheen en zagen er niet in het minst treurig uit. En daar, op een bankje zat meneer Dobber. Nu is meneer Dobber een degelijke, nuchtere, nogal barse zakenman, die men meestal op forse toon hoort praten met andere zeer zakelijke zakenlieden. Maar nu zat hij daar met een turf van een jongetje. Opa, waar gaat dat eendje naar toe? Dat eendje gaat naar zijn moes je. En wat dan? Dan moet het eendje eten. Wat moet ie eten, Opa? Dat eendje moet boterhamme tjes eten, en hij wil niet en dan komt dat eendje z'n Pa en zegt: MODE-NOVELLETTE „Een te kostbare en inge wikkelde jurk maakt oud," zegt men in Amerika. En als ge Amerikaanse en Franse modeplaten met elkaar verge lijkt, ziet ge aan de keuze van de eerste dat de samenstellers die waarschuwing niet ver geten. „Alleen voor onder de twin tig" staat er soms als tekst bij een paar hartveroverend ge kleurde prenten, doch troostend een eindje verder: „En als ge uw gewicht in 't oog houdt, ook voor u." Dat een te kinderlijke jurk op bijna boosaardige wijze de eigenaresse jeugd kan ontne men. schrijft niemand er bij. Kijk nu eens naar het model op de tekening, 't Is niet voor elk een maar, als zij, die iets meis jesachtig in zich heeft weten te bewaren, het kiest, is ze er vele Bomers bl(j mee. De oubbele rij knopen, de diepe V-hals met revers, plus .de aangeknipte toti voorbij de elleboog reikende mouwen z(jn pan dit voorjaar. 't Strakke lijfje en de gerimpeld aangezette, ruime rok behoren de vormen, die eeuwig leven. Ze zijn van nu, van verléden jaar: zijn van alle tijden. Net als het materiaal: shantung. BIBEB Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Als je hier en ginder niet eet, dan zal ik je aangeven. Aangeven, Opa? Dan zal ik je aangeven bij de pliessie, dat zegt de Pa van het eendje en toen werd het eendje zoooó bang, dat ie wel twaalf bo terhammen at, net als een zoet jongetje, net zoals Keesje. En Keesje bleef doorvragen en Opa bleef maar antwoorden en onderwijl sneed hij voor het jog een pracht van een boot, met een zeiltje en een echt roer. Het was een verkwikkelijk ta- freel. En dat van die oude meneer (Van onze parlemcnts-redactcur) Het is bekend, dat bU verpleging van minderjarige kinderen door derden of door inrichtingen, herhaaldelijk misstanden z(jn voorgekomen, omdat op deze verpleging geen voldoende controle kon worden uitgeoefend. De thans ingediende wet. houdende voorzieningen betreffende toezicht op de verzorging en opvoeding van pleegkinderen, beoogt aan deze ongewenste toestand een einde te maken, liet stelsel van deze wet Is repressief: voor afgaande goedkeuring voor de opneming van een pleegkind wordt niet geëist, doch er wordt een verplichting opgelegd tot aanmelding, welke door controle wordt gevolgd. Volgens het ontwerp zijn hoofden van gezinnen, daaronder begrepen alleen-wonende personen, of van in richtingen. verplicht om van het ver blijf van een pleegkind aangifte te doen aan burgemeester en wethou ders van de gemeente waarin het pleegkind verblijft. Minderjarigen, die tot de verzorgers in nauwe fami lie-relatie .staan, te weten bloed- of aanverwantschap tot de derde graad, vallen niet binnen de greep van het ontwerp. Evenmin is dit het geval met kinderen, die niet meer dan twee maanden bij anderen dan hun ouders of voogden verblijven. De werking der wet strekt zich uit tot aan de leeftijd van 18 jaar. De controle is toevertrouwd aan de ge neeskundige inspecteurs van de volksgezondheid. Uiteraard ligt deze controle meer op het terrein van de voogdijraden, doch deze zijn daar voor op het ogenblik niet voldoende WmÊBIKKÊKËÊÊIÊUÊKIÊtÊÊÊÊBÊÊÊBÊÊB 't Dikke zusje is aan 't verande ren. Ze groeit, krijgt een lief nekje, langere beentjes en d'er wimpers en wenkbrauwen worden zwart. Belangrijker is dat ze geen zin meer heeft in haar Eskimo's. Na maanden lang wonderlijk getater zegt ze ineens verstaanbare zinnen. Wel met fouten maar dat mag niet hinderen. Vraag je wat dan krijg je antwoord en dat nieuwe verrast me toch. Zoontje is over de gang van za ken zeer te spreken. ..Ze praat, ze praat", gilt hij. „Hoor je Mam. ze praat gewoon." Maar na een paar dagen luwt z'n blijdschap. Zusje, toch al geen doetje, voelt zich. nu ze merkt dat woorden voor haar niet meer on bereikbaar zijn. Ze loopt te redde ren en te bedillen. Geen lepel, geen kopje op de aanrecht is veilig voor haar. ..Bah. rommel", knort ze en draaft ermee naar kast en la. Wordt er gemorst dan weeklaagt ze luid. haalt een lap en maakt al mopperend het natte droog. Ze be moeit zich met alles en iedereen, vooral met zoontje. Krijgt hii een standje dan bromt ze mee. knoeit hii met de melk dan roept ze „Bah, toegerust. De regering acht het ech ter niet verantwoord met de wette lijke voorziening te wachten tot de voorgenomen reorganisatie van de voogdijraden haar beslag heeft ge kregen. De inspecteurs van de volks gezondheid zullen voor het toezicht bijgestaan worden door werkers, die op paedagogisch en medisch gebied deskundig zijn. Of de verzorging van pleegkinde ren kosteloos dan wel tegen betaling geschiedt, maakt voor de toepassing van de wet geen verschil. De zorg van de pleegouders moet voldoen aan redelijke eisen en daarbij vragen in het bijzonder de onwettige kinde ren de aandacht, die vaak op ondoor dachte wijze en onnodig aan pleeg ouders worden afgestaan. Gehoopt wordt dat het thans ontworpen toe zicht steun zal verlenen aan het stre ven om moeder en kind bijeen ta houden. De bevoegde inspecteur van do volksgezondheid kan op grond van zijn bevinding bij de contróle niet alleen pleegkinderen aan hun tijde lijke verzorgers doen ontnemen doch ook gezinnen of inrichtingen van het verzorgen van pleegkinderen uitslui ten. De betrokkenen zullen hierte gen in beroep kunnen komen bij do Arrondissements-Rechtbank. BÜ algemene maatregel van be stuur zullen regelen worden gesteld betreffende de voorwaarden, waar aan de verzorging en opvoeding van een pleegkind moeten voldoen. De bedoeling is dat deze voorwaarden zullen worden ontleend aan de re gels, welke voor de verpleging van regerings- en voogdijkinderen zijn gesteld. Advertentie (LM.) Nietes! Dobber, hoe was het mogelijk, dat dié zo over eendjes kon keuvelen, wat een onverwachte kant van die man. Maar ja, de verhouding grootva der kleinkind is ook wel een heel bijzondere verhouding Een ouder wordende man. die alle verdriete lijkheden en teleurstellingen van het aards bestel al achter de kie zen heeft...., die het nu wel ge looft en niet bar veel illusies meer overheeft, zo'n man krijgt als een onverwacht geschenk een heel jong hef wezentje tot familielid. Een wezentje, waar hij eerst verbluft naar kijkt, als het nog in de wieg ligt, zonder veel belangstelling. Maar van het eerste ogenblik af. dat Opa een weifelende vinger in het wangetje prikt en het kind tan deloos begint te grijnzen, van dat moment af, is er een diepe vriend schap ontstaan die heel anders is, dan het gevoel van een vader voor zijn baby, anders en blijkbaar te derder. VERWENNEN? Opa verwent het jog veel te veel, zegt moeder als de kleuter door grootvader wordt meege troond en boordevol lekkers te rugkomt. Natuurlijk, het is zo, grootouders zijn er om bekend, dat ze veel te toegeeflijk zijn, dat ze kinderen bederven. Maar toch geloof ik dat het met dat bederven nogal los loopt en dat het voor een kind bijzonder geluk kig is, wanneer het een grootva der en een grootmoeder heeft. Behalve de moeder zelf (en mis schien nog niet eéns de moeder zelf) heeft niemand zo'n geduld om eindeloos vragen te beantwoorden, over kleinigheden te babbelen, speelgoedreparaties te doen, uitleg te geven. En dan oude mensen hebben uit zichzelf een rust, die het kind nodig heeft en die het nergens meer vindt. Ru^t en re gelmaat. Op Zondagochtend is Jan tje bij Opa en Oma. dat is regel. Op Vrijdagavond brengt Opa een zak flikken mee. dat is regel. Op Hemelvaartsdag gaat Jeannetje met Opa naar de dierentuin, dat zijn van di<* rotsvaste regels, waar juist kinderen zo gevoelig voor zijn. Denkt U maar eens aan Uw eigen jeugd: Op Zaterdagavond ge beurde er altijd dit of datdie dingen onthoudt U het meest en dat zijn de prettigste herinnerin gen. Het lijkt trouwens wel, of er vroeger in al die kleine feestelijk heden veel meer regelmaat be stond dan in onze tijd. Grootouders brengen de feeste lijke regelmaat er weer een beetje in en daar kunnen we hen niet dankbaar genoeg voor zijn. touterd. bah." maar als hii er wer kelijk van lanes krijgt, kiest ze snel zijn partij. ..Toute Mamma" wordt 't dan. Dit alles met een onverbid delijkheid. een strengheid die zoon tje vreemd is en waarvan hii on der de indruk komt. „Ik denk dat het een ontzettend rijke griet wordt" zegt hii drome rig. „Zo een met een gaasje voor d'er gezicht en hoge hakken aan". En als ik zwijgen blijf: „Of mis schien wordt ze er een met een menerenhoed op...." „Kom nou." lach ik nu. En zoontje duister: „Grieten met menerenhoeden zijn de nikste van allemaal." „Wat weet jij daar nou van." joelt de werkster. Maar dat ioch in de kalme stijl van de laatste dagen: „Ik loop dat eind van school naar huis vier keer. Dan zie je genoeg." „Ete. touterd. ete." roept 't zus je. Maar dit keer is het tegen de pop, die «och nergens wat^an be grijpt. BIBEB. MELK en PUUR Kwatta-soidaatjes blijven altijd geldig KWAUA - BREDA R.K.-priester streefde naar compromis tussen Kerk en nationaal socialisme (Van ccn onier verslaggevers) UTRECHT. Tien Jaar met aftrek van voorarrest eiste Donderdag middag de Officier van Justitie bij de Blondere Strafkamer tegen de voormalige R.K. geestelijke Th. A. J. de Leeuw uit Utrecht, die gedurende drie bezettingsjaren op vele manieren hulp verleende aan de vijand. Ver dachte gaf dit ter zitting volmondig toe. H(j werkte samen met het „Kir- chcreferaat", een afdeling van de S.D., deed in allerlei artikelen en bro chures afbreuk aan het verzet van de R.K. Kerk tegen de bezetters, en schreef op ergerlijke wijze over de Joden. „Een gevolg van mUn ontrouw aan de priesterroeping." noemde verdachte dit laatste. Mussort" noemde, heeft .aan profes- Samengewerkt met de Sicherheits Dienst De Leeuw, die nog de sporen van een tonsuur draagt, legt aan de he ren rechters uit. dat hij zich krach tens zijn wijding priester mag blij ven noemen, hoewel hij in April 1941 de privcleges van de geestelijke stand verloor. In dat jaar begon hij reeds zijn activiteit voor wat hij noemt „de verzoening tussen kerk en staat". „Er was in Berlijn ccn radicale richting," zo vertelt hij, „die alle kerken wilde sluiten cn massa arrestaties onder de gelovigen ver richten. Er bestond echter ook een gematigde groep, die een compromis tussen het nationaal-sooialisme cn de kerk voorstond. Hiervoor werd in Nederland een speciaal „Kirche- referaat" opgericht, dat onder pro fessor Nelis stond. Daarmee heb ik inderdaad samengewerkt." De president: „En U wist niet, dat het bureau van Nelis onder de S.D. ressorteerde?" Verdachte: „Welnee Edelachtbare" De president: „Achtte U dan een overbrugging van de kloof tussen Uw kerk en het nationaal-socialismc mogelijk?" „Verdachte: ..Het sociaal-politiek- cconomische stelsel, niet de we reldbeschouwing van het nationaal- socialisme vond ik aanvaardbaar voor het Cristèndom." De Leeuw, die zich „adviseur van Advertentie (I.M.) sor Nelis en een zekere Tanzer van de S.p. tal van inlichtingen ver strekt over de gedragingen van R.K. geestelijken. Hij bracht ook rappor ten uit van ontmoetingen die hij met hen had.^Sommige waren fictief, be weert hij nu. en alleen gemaakt om het „Kirchcreferaat" een rooskleu riger beeld van de toestand te ge ven. dan het geval was. Maar bij vele medewerkers van de S D.. zo blijkt uit getuigenverklaringen, stond de ex-pater bekend als een V-man. Rautcr liet hem zelfs bij zich komen. „Een avonturier" noem de die De Leeuw later. Dan worden artikelen van ver dachte voorgelezen, die verschenen in „De Residentiebode". ,.Dc Mist hoorn". „Volk en Vaderland" en an dere bladen. Hij laakte daarin voor schriften en aanwijzingen van het Nederlands Episcopaat, die waren gericht tegen de bezettors, en moe digde zijn lezers aan tot verzet er tegen. De anti-Joodse Donnevruchtcn van verdachte, betitelt do president als „een beroep op de laagste harts tochten van de mens". In het vroege najaar werd Do Leeuw ten huize van zijn „vriend" Duynstee in Maarsseveen wegens oplichting gearresteerd. Een van z^jn slachtoffers was getuige mej A. W. de G. die hij veel werk liet doen. maar tenslotte zonder salaris naar huis stuurde. „Unieke positie" Do Officier van Justitie achtte het geen tonlaste is gelegd, volkomen bewezen Verdachtos streven was er op gericht de religieuze invloed op het politieke en gcmeenchapsleven terug te dringen. Zijn positie, zo moent de Officier, was enig in Ne derland. De verdediger betoogde, dat De Leeuw door zijn verleden tot al de ze doden was voorbestemd. Zijn op. leiding maakte eon theoreticus, géén oractisch mens van hem. Met het Episcopaat is verdachte inmiddels in het reine gekomen. Daarom hoop te pleiter op een mild vonnis. Uitspraak over veertien dagen. Urk verandert van voogd op 1 April URK. De commissaris der ko ningin in Noord-Holland dr J. E. baron de Vos van Steenwijk en de commissaris der koningin in Ovcr- ijsel ir J. B. G. M. ridder Van der Schueren zullen op 1 April a s. naar Urk gaan ter gelegenheid van het feit, dat Urk op die dag zijn plaats in de provincie Noord-Hol land zal verlaten om tijdelijk bij de provincie Overijsel te worden on dergebracht. Zij varen per speciale boot van Kampen naar Urk. Het gezelschap zal op Urk feeste lijk worden ingehaald cn een plechtige zitting van de raad bij wonen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3