DAGBLAD VOOR AMERSFOORT J Pregny en Mechelen drijven België naar volslagen chaos Atlantische conferentie krijgt harde noten te kraken Informateur Carton cle Wiart faalt Werklust in Frankrijk overtreft stakingsvuur pl Droog en Massavlucht van Tsjechische prominenten Eenheid volgens an Een Hobbema voor Canada als „Dank voor Alles" Het verdrag tussen Israel en Jordanië gaat nog niet door Ook Nederland schiet te kort in uitvoering van zijn taak Communisten demonstreren tegen Atlantisch Pact 10e Jaargang, no. 72 Zaterdag 25 Maart 1950 Opgericht door de Stichting J^et Parool" - Giro 51033a Bank: Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. lew. Losse nummers 9 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. Drie vliegtuigen in Beieren geland FRANKFORT. Drie Tsjecho- Slowaakse vliegtuigen van het ty pe c-47 zijn vandaag op het vlieg veld Erding bij München geland. Volgens de Amerikaanse autoritei ten bevonden zich 85 mensen aan boord der toestellen. Het *Un ver moedelijk lieden, die uit hun va derland zijn ontvlucht. De Amerikaanse autoriteiten be waren tot nu toe een strikte ge heimhouding ten aanzien van de identiteit der passagiers. Wel ver klaarden Amerikaanse officieren, dat de passagiers het voorwerp zijn van een diepgaand onderzoek. Betrouwbare Tsjechische vluchte- lingen hebben gezegd, dat het „zeer prominente" personen zijn. De aankomst van drie vliegtui gen tegelijk wijst er op, dat de an ti-communisten een zorgvuldig en wijdverspreid complot uitgevoerd moeten hebben. Medegedeeld is, dat in een van de vliegtuigen een regeringsambtenaar zat. Niet be kend is of de vliegtuigen tijdens de vlucht dan wel op de vliegvel den door de anti-communisten in beslag genomen zijn. Z. Sumatra en O. Borneo bij de Republik DJAKARTA President Soe- karno heeft de besluiten getekend inzake de aansluiting van de Nega ra Zuid-Sumatra en de Daerah Oost Borneo bii de Repoeblik Indo nesia. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Graaf Carton de Wiart, die zyn informatie- opdracht was aangevangen met een zo buitengewone daad als het byeenroepen van de ministers van Staat, heeft weinig plezier van zyn missie gehad. Openlyk gedesavoueerd door zyn politieke vrienden en het consult van raadgevers der Kroon mislukt ziende, heeft de bejaarde staatsman gistermiddag gemeend de prins-regent te moeten verzoeken om hem van zyn opdracht te ontheffen. Hy gaf te kennen, dat nu waarschtynlyk direct een kabinetsformateur zal worden aangewezen voor wie dan wel niets anders overblyft dan een uitsluitend katholieke regering te vormen. De naam van de demissionnaire minister van Economische Zaken Duvieusart werd gisteren in dit verband genoemd, maar vanmorgen vroeg was er nog geen beslissing genomen. CARTON DE WIART .opdracht teruggegeven Gas- en electriciteitsbedrijven gaan weer draaien (Van onze correspondent) PARIJS. De stakingsgolf loopt op haar eind. Het voorstel van de regering, dat de mogelijkheid opent van loonsverhoging tussen vijf en acht procent. Is bij de gas- en electriciteitsbedrijven met Instemming ontvangen. Men rekent erop, dat Maandag hun staking achter de rug is, evenals die van de door de staat gesubsidieerde theaters. Er is nu een staking afgekondigd in de havens als protest tegen het uitladen van Amerikaanse wapens in Afrikaanse havens. Wat deze r; Het is een overduidelijke zaak, dat West Europa ver loren is als het versnipperd blijft, als het geen eenheid vormt. Dit geldt in militair opzicht en ten minste even sterk economisch. Inderdaad: men kan zeggen dat deze door straalvliegtuigen, raket ten en radio veroverde wereld, zó klein gaat worden, dat zij in haar geheel een eenheid moet worden, wil er op de duur wat goeds van worden. Laten wij voorlopig bij West Europa blijven; al het an dere is helaas nog de kin derwens om de maan te pakken. Het nog vrije stukje Europa tot volledige samenwerking te brengen is een opgave, die ons de eerste jaren voldoende zal bezig houden Zoals nu weer te Straatsburg, waar de Internationale Kamer van Koophandel een verklaring heeft neergelegd bij de Raad van Euro pa, waarin wordt betoogd met snoed een West Europese econo mische Unie tot stand te brengen. Terecht, en zo ergens, dan ge voelt men in alle landen juist in de kringen van hen, die in Kamers van Koophandel verenigd zijn, de dringende noodzaak van aaneen sluiting, opheffing van nadelige, stuitende belemmeringen, die ver keer en handel remmen en tot ver spilling en verlies leiden. En evenzeer terecht zegt de In ternationale Kamer van Koophan del dat een economische unie al leen succes kan hebben door een nauw contact tussen alle sectoren van de maatschappij en niet door regeringen alleen. Dit spreekt van zelf, want een economische unie, op basis van regeringsmaatregelen zonder mede-verantwoordeliikheid en bemoeienis van handel en indus trie is een steriele en tot onder gang gedoemde onderneming. Maar als de Internationale Ka mer van Koophandel zegt dat men in de „meeste gevallen de aanpas sing (aan de unificatie) beter kan overlaten aan het vriie spel der economische krachten", ontmoeten wij tot onze snijt wederom de in deze kring vaker gehoorde toon, dat de overheid toch maar een be lemmerende sta-in-de-weg is. En dat de economische krachten als zij maar vrij spel zouden hebben, het heel wat beter zouden doen aan met al die maatreeelarij. ^De Internationale Kamer van Koophandel voelt zelf zeer wel. dat zij er zonder overheid niet komt. want zij zegt zelve, dat de nadelen en storingen, die het ge volg zullen zijn van een economi sche unie, beperkt kunnen worden, door de gang van zaken „in de hand tp houden". Enerzijds: veroordeling en ver werping van planning en regelen, anderzijds de erkenning het niet zonder te kunnen Gezien de chaos die het maar- laten-Iopen tot nog toe in de we reld heeft gebracht, houden wij het vooralsnog maar op planning, tomeer daar de Internationale Ka mer van Koophandel zelf erkent ook niet geheel zonder te kunnen. staking oplevert, staat nog te be zien. In Cherbourg, de haven die als eerste is aangewezen om Ame rikaanse wapens te ontvangen, hebben de arbeiders met verplet terende meerderheid zich uitge sproken voor het afladen en zij hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij de communisten met po tige uitdrukkingen verzoeken, hen verder met rust te laten. Het interessante hiervan is, dat al deze dokwerkers lid zijn van de C.G.T. Of in andere havens de sta kingen meer succes zullen hebben, is twijfelachtig. Het is op het ogenblik nog al stil in het vrije havenbedrijf. Aan de ene kant zal men dus het stilleggen van het werk in een aantal havens nauwe lijks merken terwijl aan de andere kant daar, waar schepen binnen komen, de lust om weer aan het werk te gaan, het stakingsvuur zal overtreffen. Als reden voor het beëindigen van zyn missie noemde Carton de Wiart de onmogelijkheid om een regering te vormen, waarbij andere partijen met de katholieken samen werken om de wet op het regent schap in de verenigde Kamers te doen toepassen. Liever dan enige individuele bespreking te houden had hg de ministers van Staat bij eengeroepen, in wier bijeenkomst echter geen enkele concrete formule, die de geesten elkaar zou doen na deren, een basis opleverde voor een regering van verscheidene partijen. Deze summiere mededeling van de graaf verborg het échec, dat hij na twee dagen heeft geleden. De katholieken, die in hun contactcom missie het bijeenroepen van de mi nisters van Staat openlijk tijdver- lies en een tot niets leidende stap noemden, hebben de bijeenkomst Harold Laski overleden Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwe zen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. leger: 9 Febr. 1950 soldt M. F. Rumemper, afkomstig uit Indone sië; 17 Febr. 1950 Serg. maj. L. Ploeg, uit Rotterdam; 23 Febr. 1950 serg. F. Naumann. Indonesië. Kon. Marine: 16 Maart 1950, in de nabij heid van Malang: schipper H. J. C. M. Bolleurs en korp. M. Sumuel. LONDEN Harold Laski, een vooraanstaand Brjits politiek theo reticus, die grote invloed heeft uit geoefend op de geest van de La- bour-partij, is gisteravond in een Londens ziekenhuis aan de gevol gen van longontsteking overleden. Laski, die de leeftijd van 56 jaar bereikte, behoorde niet tot de voor aanstaande politieke figuren en trad weinig op de voorgrond, be halve dan tussen 1945 en 1946, toen hij de functie van partijvoorzitter bekleedde. Zjjn betekenis dankt hij niet aan zyn organisatorische, doch aan zyn wetenschappelijke gaven. Talloze boeken en geschriften van zyn hand hebben het licht gezien en door hem vooral zrjn vele intel lectuelen en niet-arbeiders naar het Britse socialisme getrokken. Hij is enige tijd lector geweest aan een Canadese- en aan de Harvard-uni- versitelt en bekleedde lange tyd de zelfde functie aan de London School for Social Science, waar hij politie ke wetenschappen doceerde. doelbewust doen mislukken In som mige extreem-Leopoldistische bla den werd de overigens zo style Carton de Wiart plotseling als een Jouwe" aangevallen, die zich met manoeuvres bezig hield om de te rugkeer van Leopold te vertragen. De ministers van Staat, in wier rangen in de naoorlogsjaren vele nog actief optredende politici wer den opgenomen, werden overwegend anti-Leopoldisten genoemd. De nog aan het partijleven deelnemende katholieke ministers van Staat heb ben dan ook in de bijeenkomst ostentatief gezwegen, waarmee het resultaat der beraadslagingen dan ook meteen het anti-Leopoldlstische stempel kreeg, want natuurlijk was het advies tot troonsafstand bijna algemeen. De andere reactie, waarop Carton de Wiart moet hebben gehoopt, na melijk die van koning Leopold, bleef daardoor ook uit en van een dele gatie. die de koning over deze con sultatie zou inlichten, werd gisteren ook maar niet meer gesproken. De ervaren parlementariër Carton de Wiart achtte zich blijkbaar ook niet geroepen om aan het hoofd van een homogene katholieke ploeg alle daaraan verbonden risico's te lopen. Zo had dus na twee dagen zyn mis sie een roemloos einde gevonden. Dat de liberalen hun houding zou den wijzigen, kan hy niet hebben verwacht. Hun Kamer- en senaats fracties gaven gisteravond na een bijeenkomst, opnieuw te kennen, dat de crisis alleen door een verzoening brengende formule van nationale eendracht kan worden opgelost. Ook een verklaring van minister Devèze, dat de liberalen tot het uiterste met hun concessies waren gegaan en dat zy geen verantwoordelijkheid wen sen te dragen voor de komende ge beurtenissen. laat weinig te hopen over. De Christelijke Volks Partij, alreeds met desertie van haar ra biate Vlaamse vleugel bedreigd, staat nu letterlijk voor het kiezen of delen. Pregny en Mechelen wen sen het zo. Wat de staking van gisteren be treft: In de Vlaamse provincies, waar koning Leopold bij de volksraadple ging 72 percent van de stemmen kroeg, werd niet gestaakt Maar te Brussel werd gestaakt dooi hei soneel der posterijen, een deel der spoorwegarbeiders, een grote meer derheid van het personeel van tele foon en telegraaf een groot d«'el der gemeentewerklieden en talrijke gemeente-ambtenaren; het personeel van de gas. en electriciteitsbedrij .en staakte voorzover het is aangesloten bij het algemeen Belgisch Vakver bond. In de grote industriecentra van het Waalse land was de staking vrijwel volledig. In het centrum van Brussel kwam het tot een relletje, toen de studen ten van de Vrije Universiteit tracht ten de rails van de 150 van de 750 trams, die in Brussel nog reden, te blokkeren door er vuilnisemmers op te werpen en de trambeugels te ver nielen Hierbij kwam het dikwijls tot schermutselingen tussen de stu denten en de politie, in totaal zyn te Brussel 200 trams beschadigd. 'WAT VOOR WEER? Zondag fietsen (Van onze tceerkundige niedc- uicrkcr) Achter het front, dat in de nacht van Donderdag op Vrij dag in ons land vrij veel regen bracht, drong gisteren drogere lucht tot onze omgeuing door. Het weer in ons land komt nu geleidelijk onder inuloed ran een hogedrukgebied. dat giste ren boven de Golf van Biskayc lag en dat zich hedenmorgen reeds uitstrekte over het Noord zeegebied en ongering. Ten zuid-westen van Ierland ligt een depressie, die geleidelijk zijn in vloed over West-Europa begint uit te breiden. In Frankrijk be gonnen de barometers vanmor gen reeds vrij snel te dalen. Het ziet er echter naar uit dat het weer in ons land ook morgen nog door hogere drukgebieden zal worden beheerst. Men mag daarom rekenen op droog en vr{j zonnig weer. De temperatu ren zullen iets hoger zijn dan vandaag. V A DEN HAAG. BU de Tweede Kamer Is ingediend een weta-ontwerp tot aanbieding aan de staat Canada van een schilderij van de oud-Nederlandse schilder Meindert Hobbema, welk stuk bekend is onder de naam „De Twee Watermolens". 1 De minister-president en de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Buitenlandse Zaken delen In de memorie van toelichting het volgende mede: „Wat Canada, zijn regering en zijn volk. gedurende en na de laatste wereldoorlog voor Nederland en voor zijn prinselijk gezin heeft ge daan. is zoveel en voor Nederland van zodanig historisch belang, dat de grote dankbaarheid van het Ne derlandse volk niet alleen in de an nalen van zijn geschiedenis is opge nomen. maar ook voort leeft in zijn herinneringen. Aan zijn bevrijders dankt het Ne derlandse volk het behoud van zijn waardevolle tradities en van zijn in stellingen en bezittingen, de oorlog werd de electronenmi- De regering meent, dat niet beter uitdrukking kan worden gegeven van deze dank aan Canada, aan zyn dappere en edelmoedige bevolking, dan door aan het Canadese volk als geschenk een schilderij aan te bie den van een der beroemde oud-Ne derlandse meesters De regering is van oordeel, dat deze voorgenomen schenking bij wet dient te worden vastgelegd, opdat op die wijze duidelijk tot uitdrukking worde gebracht, dat het geschenk is een geschenk van heel het Neder landse volk Nee toch.Heus! Attente man-vlieger Slater cirkelt boven echtelijke wo ning in Burbank (Cal.) en laat kadootje vallen voor jarige cga, die echter niet thuis was. Twee avonden later kijkt ega sip dat man haar jaardag vergeten is. Hij neemt haar mee naar buiten: vrouw ruikt ineens kado, het hing nog in een boom: een pond Roquefort. Met antihistamine bestrijdt u iedere verkoudheid, verkon digt uitvinder professor Cam paign? aan wie het maar horen teil. Sinds 3 dagen laat hij alles afzeggen hij is nl. zwaarver- kouden, net als al zijn huisgeno ten (Bloomington, Indiana). 'Harry May (Chicago) scheidt van zijn vrouw. Vrouw wei gert heen te gaan. Harry schaft zich een lijfwacht aan, komt er mee thuis en bevindt dat ex- vrouw ook reeds $en lijfwacht heeft. Beide lijfwachten zitten vreedzaam in de keuken te schransen. VJ BEIROET. Een vredesverdrag en non-agressie pact tussen de twee meest verstokte vijanden van de Palestijnse oorlog. Israel en Jordanië, is een paar dagen voor de ondertekening in de grond geboord door het plotseling aftreden van de Jordaanse premier Tewflk pasja Aboulhouda. Het verdrag dat voor vijf jaar gesloten zou worden en waarin men het eens was over de gTenzen, en waaxbÜ men in Haifa een vrij haven voor Jordanië instelde en de Israëlische wegen die thans door de Arabische legionnairs bewaakt worden zou openstellen, was door (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De eerste van de drie Haagse conferenties over de Atlantische verdediging is achter de rug. De voorzieningsraad is in één dag gereed gekomen. Men mag daaruit afleiden, dat zich geen ernstige moeilijkheden hebben voorgedaan. Dat was bü de besprekingen van deze raad cigenlük ook niet te verwachten. In dit gezelschap is nage gaan. welke militaire productie mogelijkheden vooral de Europese pact genoten elkaar kunnen bieden, wat de behoeften zijn en met welke middelen de benodigde uitrusting op de goede plaats moet worden ge bracht. Bij de volgende besprekingen zullen pas de werkelijke harde noten worden gekraakt. Want aan het gecoördineerd productie-pro gramma, dat de permanente staf van de voorzieningsraad nu zal uit werken, zitten andere zwaardere problemen vast. Fatale animositeit tussen leger en vloot Hubert Howard, de voorzitter van de voorzieningsraad zei ons dezer dagen, dat bij de opbouw van d^ Europese verdediging ie der land zijn eigen aandeel zal moeten betalen Met zijn gratis hulpprogramma heeft Amerika een eerste stoot gegeven. Vooral wapens, die de Europese landen zelf niet kunnen vervaardigen, zullen in het kader van dit hulp programma worden geleverd, maar de rest zullen de landen zelf moe ten aanschaffen. Aanschaffen en Betalen. In de betaling liggen de moeilijkheden. Afgezien nog van de deviezen, die nodig zijn om aanschaffingen bü de bondgenoten te kunnen betalen, zijn er de te genwaarden in eigen valuta, die ergens vandaan moeten komen. Nieuwe lasten dus op de post ryksuitgaven. Een andere harde noot zal tij dens de besprekingen van de staf chefs en van de minister van de fensie moeten worden gekraakt. Daar zal het er om gaan. de voor stellen te bezien, welke de perma nente staven hebben uitgewerkt op basis van het in November in grote lijnen aanvaarde verdedi gingsplan. Alsook om het aange ven van de wegen, waarlangs de permanente staven verder moeten zoeken. Ook daar zyn moeilijkheden te verwachten. En het is wel zeker, dat met name ook Nederland het daarbij hard te verduren zal krij gen. Wanneer men hier te lande zyn oor te luisteren legt, dan moet men al spoedig tot de conclusie komen, dat de zaken hier niet lo pen. Eigenlijk in geen enkel op zicht. Van de voorgenomen vorming van een Ministerie van Landver- dediging zal, als wij het goed zien, voorlopig wel niets komen. De te genstellingen tussen Oorlog en Ma rine zijn zo scherp, dat zij zelfs onder een gemeenschappelijke mi nister niet kunnen worden over wonnen. En zoals het bij de departemen ten ligt, zo ligt het bij de strijd krachten. Efficient gebruik van de beschikbare middelen is daardoor vrijwel onmogelijk, omdat geen van beide partijen iets van zijn eisen laat vallen. Staatssecretaris Fockema Andreae, stelt krachtige pogingen in het werk om op het Ministerie van Oorlog een efficiën ter organisatie op te bouwen. Men verklapt geen geheimen, wanneer men zegt, dat de tegenstand, die hy daarbij te overwinnen heeft, hem soms aan de rand van de wanhoop brengt. Dit alles mist uiteraard zijn invloed niet op de opbouw der Ne derlandse strijdkrachten. In de kring van de Atlantische verdedi gingsorganisatie is dat niet onop- i gemerkt gebleven. Men kan er op rekenen, dat aan het falen van Ne derland op dit punt in de vergade ringen van de volgende week de nodige aandacht zal worden be steed. Voor het overige is Nederland niet het enige land, dat geacht wordt te kort schieten. Er zyn er meer in de Atlantische organisatie. En men denkt daarbij in de eerste plaats aan Frankrijk dat vooral door zyn Indochinees experiment weinig positieve bijdragen kan le veren tot de Europese verdediging. beide party'en reeds goedgekeurd. De Arabische vluchtelingen uit Palestina hebben een felle opposi tie gevoerd tegen het verdrag. Ten gevolge daarvan trad de pre mier af onder voorwendsel van een slechte gezondheid. Het verdrag is voor onbepaalde tijd opgeschort, en Aboulhouda heeft zijn ontslagaanvrage weer in getrokken. Koninklijke familie naar Frankrijk Jongste prinsesjes blijven thuis SOESTDIJK Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin haar vacantie, onderbroken om Prins Bernhard te begroeten bij zijn terug keer uit het westelijk halfrond, sa men met de Prins voort te zetten Deze zal dan geheel kunnen uitrus ten van de vermoeienissen. De twee oudste prinsesjes, wier Paasvacan- tie in die tijd valt. zullen hen ver gezellen. Hun vacantieoord zal waar schijnlijk Val d'Isère in Frankrijk zijn. Vermoedelijk zullen zy Woens dag 29 Maart vertrekken De duur der vacantie zal veertien dagen zijn. Zwaaiend met krantjes betogen de deelnemers aan de communis tische „Vredesdemonstratie" voor de Amerikaanse ambassade. DEN HAAG. Dinsdagmiddag komt de verenigde vergadering der Staten-Generaal bijeen ter behan deling van de wetsontwerpen rege lende het optreden van Prins Bern hard als regent en als voogd over de minderjarige kinderen van de Koningin en hem. 9 Droog weer Weersverwachting ReJdig van i» Zaterdagavond tot Zondag ss avond. Koude nacht en ochtend met op enkele Dlaatsen lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Overigens droog g weer met enkele overdriivcn- de wolkenvelden en zwakke tot matige wind uit Oostelijke t richtingen. Overdag vrij zacht. 29 Maart ion OP 9 30 onder UUtt f Maan op 9 29 onder 3 08 e.k. t 27 Maart Zon op 6.28 onder 19 04 g Maan op 10.29 onder 4.00. ATLANTISCH PACT Innig, maar niet Hubert E Howard, de voorzitter van de Productie, en Voorzienings raad van de Atlantische defensie organisatie. heeft in een exclusief interview met een van de redacteu ren van ons blad verklaard, dat het Atlantische Pact het „innigste bond genootschap" is. dat ooit gesloten werd. Daarin schuilt geen overdrij ving. Nimmer nog in de geschiede nis is het voorgekomen, dat twaalf staten reeds in vredestijd bereid bleken, hun intieme militaire ge heimen met elkaar te delen, een ge meenschappelijk militair productie plan op te stellen, elkaar wapens te leveren, en een gemeenschappelijk defensicsysteem op te stellen. Toch is het zeer de vraag of zelfs dit alles wel ver genoeg gaat. Het is geert geheim, dat het Atlantisch Pact gesloten is uit vrees voor eventuele agressie van de zyde van de Sowjet- Unie. Het lijdt geen twijfel, dat d® heerser In het Kremlin de gehele enorme macht, die hem in de Sowjet- Unie cn de satel lietstaten ter be schikking staat, zo danig georgani seerd heeft, dat deze met een druk op de knop in beweging te brengen is. Daarmede vergeleken is het Westerse defensie-apparaat nog altijd een moeilijk op toeren te brengen machine. De uitvoerende organen van het Atlantisch Pact bestaan uit comité's, die zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van twaalf na ties. Ieder van hen heeft voor elk belangrijk besluit de goedkeuring zijner regering te vragen. Verschil len de inzichten dan zijn veelal langdurige onderhandelingen nodig om tot 'n vergelijk te komen. Waar het de Atlantische organisatie aan ontbreekt, zijn de boven-nationale organen, gemachtigd om zonder tijdrovende ruggespraak met de na tionale regeringen op elk ogenblik, dat zulks gewenst is, de nodige maatregelen tc nemen. Wy hopen van ganser harte dat het nooit nodig zal zijn. het Atlantische Pact op proef te stellen. Wij wensen tc blij ven geloven, dat er alsnog middelen en wegen gevonden kunnen worden, om Oost en West tot een vreedzaam naast elkaar leven te bewegen. Maar zolang daaromtrent geen zekerheid bestaat, mag niets nagelaten worden wat de veiligheid van het Westen kan vergroten Op het ogenblik, dat in Nederland drie belangrüke orga nen van het Atlantisch Pact verga deren. is het goed, daar nog eens op te wijzen. In het zoeklicht Vredesdelegatiekomt slechts één meter Amerikaanse ambassade binnen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. E>?n paar honderd personen hebben gisteravond voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade aan de Bcnoordenhoutse- weg gedemonstreerd tegen het At lantisch Pact en de besprekingen, die hierover op het ogenblik in Den Haag worden gevoerd. De demon stratie was georganiseerd door het Communistische Haagse Vredes- comlté. Tegen een uur of acht begon het gisteravond rumoerig te worden bij het Esso-gebouw. waar de ambassa de gehuisvest is. Onder de personen, die zich hier verzamelden, werden pamfletten en kranten uitgedeeld. Voor de rest bleef het voorlopig nog rustig Enkele vrouwen maakten zich uit de demonstranten los en begaven zich naar de ingang van de ambassade om de ambassadeur een „vredes- memorandum" aan te bieden. In het portaal werden zij ontvan gen door een portier cn een recher cheur, die zich gemachtigd verklaar de om het memorandum namens de ambassadeur te aanvaarden. Toen de vrouwen de wachtenden verteltjen, dat zij .niet verder dan 'n meter in 't gebouw waren geweest, begonnen de demonstranten in spreekkoor „vrede" te roepen. Er werden spandoekjes ontvouwd, waarop leuzen als „Jeqgd eist vrede". „Weg met de atoombom" en „Not our blood for your war" voorkwamen. In optocht ging de troep daarna ondi het zingen van liederen en het roepen van leuzen naar het plein waar een leider van het vrcdesco- mité de demonstratie ontbond. De demonstranten gaven echter geen gehoor aan het bevel naar huis te gaan. Zij trokken zingend de Korte Poten in en door het centrum. Toen dook plotseling de politie op, die zich tot dat moment passief gedra gen had. Een bij verrassing uitge voerde charge dreef de betogers in korte tyd uiteen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1