KUNSTHANDEL VEENENDAAL Woninginrichting, uiting van gedachten Restauratie tramstation een openbaring Expositie G. H. Breitner Noteert y even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ORMMEXTLIJSTE^ De heer G. Sleyt kwart eeuw bij Middenstandsbank Glorieus schilder in Amsterdam FILMS IN AMERSFOORT „Gouden Ploeg" kampioen na Ti spannende wedstrijd Zaterdag 25 Maart 1% „Goed Wonen" wijst de weg naar eenvoud en stijl Wanneer men spreekt over goed wonen, dan dient men eigenlijk te spreken over kwaliteit. Immers, wanneer een woning in harmonie wordt ingericht en aan het karakter beantwoordt, kan van kwaliteit worden gesproken", zo sprak de directeur van de Amsterdamse Stichting „Goed Wonen", de heer A. W. Jansen Vrijdagavond in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden. Hij richtte deze woorden tot een kleine groep van belangstellenden, die iets meer wilden weten van een doelmatige en kwalitatieve woninginrichting. De bijeenkomst was georganiseerd door de Stichting Centrale Wonlngzorg. Architect W. den Boon houdt lezing De binnenhuisarchitect van ..Goed Wonen", de heer W. den Boon. trad als voorlichter op. Of eigenlijk was dit niet zijn bedoeling, want hii richtte zijn betoog opzettelijk naar zijn persoonlijke smaak en die van ..Goed Wonen". .Het interieur, zo als Goed Wonen en ik dat zou wil len". zei de heer Den Boon. „moet zó zijn. dat de bewoner zich ster re kant zullen er mensen zim die een frisse, hygiënische en krachtige woninginrichting wensen. In een gemiddelde woonkamer, zo ging de heer Den Boon voort, zal men voorwerpen aantreffen die over donderen en het doel voorbijstre ven door allerlei tierlantiintjes. Zeil. dat de indruk moet wekken parket te ziin. is niet echt evenals de bloemvaasies met de drukke versieringen Het interieur is niet alleen een kwestie van aankleding maar bo- ker en gestimuleerd gevoelt. Wan- venal van inrichting en opstelling. neer men over meubelen spreekt, heeft men het eigenlijk over zich zelf. Ziin meubelen dan zo belang rijk in een woning? Jazeker be aamde de heer Den Boon. Uit de meubelen of andere voorwerpen in een woning spreekt de secundaire gedachte van de bewoner en juist daarom zijn ze zo belangrijk. Wo ninginrichting is geen kwestie van smaak; het is een uiting van de ge dachten. Mensen, die gewend zijn zich buiten het leven te plaatsen, zullen beschutting zoeken tegen dit leven. Zij zoeken het in drukte, gezelligheid en versierselen, om hierin teloor te gaan. Aan de ande- Torenbouw St. Louis vordert snel Bouw stagneert geen enkel ogenblik Drie-en-vijftig meter hoog wordt de toren, die op het ogen blik nog tussen de steigers staat op het hoofdgebouw van het pen sionaat St. Louis aan de Utrecht seweg Het is wederopbouw, want de oude toren, die aanmerkelijk kleiner was, is door de Duitsers afgebroken. Dag in dag uit werkt men aan de voltooiing. De bouw stagneert geen ogenblik en er zijn geen moeilijkheden, zoals wij aanvan kelijk berichten, die een snelle afbouw tegenhouden. Integendeel binnen afzienbare tijd steekt de toren van St. Louis andere Amers- foortse toren naar de kroon. Er zijn grootse plannen. De wijzer platen en het kruis op de spits krijgen neonverlichting. In de avond weet men dus op grote af stand hoe laat het is. Het verlichte kruis zal in wijde omtrek te zien zijn omdat het pensionaat St. Louis op een van de hoogste pun ten van Amersfoort is gebouwd. Deze toren is ongetwijfeld een aanwinst voor Amersfoort en wij kunnen begrijpen, dat de bouwers ervan met vreugde de vlag in top staken toen de gewenste hoogte was bereikt. Omstreeks Pasen hoopt men met een deel van het werk gereed te komen. „Goed Wonen" trekt zeer veel bezoek De expositie, die de Amster damse Stichting „Goed Wonen" momenteel onder auspiciën van de Stichting Centrale Woningzorg in een tweetal geprefabriceerde wo ningen aan de Hooglandseweg houdt, wordt door een groot aan tal Amersfoorters bezocht. De af gelopen week werden reeds meer dan 2000 belangstellenden door de woningen rondgeleid. Ex-spoorman krijgt lichte straf voor diefstal Teneinde zich te voorzien van het nodige materiaal voor het ma ken van een volière nam de 26- jarige Arrjersfoortse leerling-ma chinist W. v. Z een hoeveelheid ijzeren balkjes en houten palen van de N.S. weg. De diefstal werd ont dekt, hij werd door de Spoorwe gen ontslagen en bovendien moest hij voor de Utrechtse Politierech ter terecht staan. De straf was mild. één maand voorwaardelijke gevangenisstraf en f 15 boete of tien dagen hech tenis. GRAND THEATRE „Bittere rijst" 18 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov. dagen; 2,30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER „De machtige Joe Young". 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da gen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Cassidy komt terug". 14 j. Vooraf: „De Vrolijke. Bandiet". 14 j Van Dinsdag t/m Donderdag: „Alles op ijs", a. 1. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdar en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53), van 18 Maart tot 1 April, tentoon stelling Cor Wijker (beeldsnij werk). Geopend werkdager 105 en 19—21 uur. Dinsdag en Don derdagavond gesloten. Een centrale opstelling van meu belen is niet noodzakelijk; het leidt af. De plattegronden van de oude huizen ziin gebaseerd op de inge- slotenheid en schijn. De ingesloten- heid komt buiten tot uiting door de ommuring en kleine ramen. Een vesting zou men het bijna kunnen noemen met kleine schietgaten. Binnen is het niet veel anders. Ook hier treft men de omslotenheid en bovendien nog de schijn. De mo derne woning daarentegen i? een overgang van vrijheid naar licht. Grote ramen, weinig gordijnen, geen druk interieur maar een een voudige inrichting. Koud. kaal en strak noemt men wel eens de ken merken van moderne woningin richting zoals Goed Wonen die zou wensen. De heer Den Boon beaam de dit. Dat men door een koude, kale en strakke woninginrichting echter zeer veel kan bereiken, werd de aanwezigen duidelijk, toen zij iets meer te zien kregen van deze inrichting. De heer Den Boon ver toonde een groot aantal lichtbeel den. waarbij hii de gebruikelijke en moderne woninginrichting als scherpe contrasten tegenover el kander plaatste. Na de pauze vertoonde de heer Den Boon nog een aantal lantaarn plaatjes. terwiil hij tevens gelegen heid gaf tot het stellen van vragen. Men verzoekt ons mede te delen, dat Woensdag 29 Maart a.s.. even eens in het gebouw van de Vrijzin nig Hervornjden. een herhaling zal worden gegeven van de lezing van de heer Den Boort Jaarverslag van „Spoor en Tram" In het jaarverslag van de afde ling Amersfoort der Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tram wegpersoneel wordt bijzondere aandacht gewijd aan het aftreden als voorzitter en bestuurslid van do heer G. van Uilert, die onge veer 25 jaar achtereen voorzitter is geweest. De zeven leden, die de afdeling door de dood ontvielen, worden er in herdacht. Het verslag vervolgt met een opgave van net ledental, dat 773 bedraagt tegen 756 op 1 Jan. 1949. Met volle tevredenheid wordt gesproken over de resultaten van de propaganda, die in het afgelo pen verenigingsjaar is verricht. Al even tevreden zijn de samenstel lers van het jaarverslag over de samenwerking met de Amersfoort- se Bestuurders Bond. waarbij de afdeling is aangesloten. Ook wordt melding gemaakt van de goede verstandhouding met de Amers- foortse Gemeenschap, waarvan de afdeling deel uit maakt. Het fi nancieel overzicht vermeldt een saldo in kas van f 561,80 plus een bedrag te vorderen, groot f 20,37 op 31 December 1949. Biljartcompetitie van Federatie geëindigd De biljartcompetitie van de Fe deratie van Personeelsverenigin gen, die in December is begonnen er. in de cantines van Erdal en Phoenix werd gespeeld, is Donder dagavond in de zaal van Erdal be ëindigd. De uitslag is in de afde ling A: M.B.H. 38 punten (le prijs), Erdal I 30 pnt. (2e prijs), Phoenix 24 pnt. (3e prijs), Noack I 22 pnt., Sova II 22 pnt, N.H.M. 16 pnt. Sova I 16 pnt. In afdeling B is de uitslag: Spatram 28 pnt. (Ie prijs), Amersfortia 26 pnt (2e prijs), Erdal II 24 pnt. )3e prijs), Sova III 18 pnt., J en O. 14 pnt., Noack II 10 pnt. De voorzitter der Federatie, de heer Tj. de Boorder, die de prij zen uitreikte kon constateren, dat ook deze biljartcompetitie, waarin zeer prettig is gespeeld, weer een groot succes is geweest. Hij riep dc deelnemers op om ook in cle komende „Sportweek" weer hun beste beentje voor te zetten. Hij dankte de betrokken directies voor het afstaan van de zalen en de betreffende commissie, in het bij zonder de heren Priester van de Sova en Apon van Noack voor de organisatie 1239. Maar op zekere dag ontdekt Rob het geheim van dit berg- massief: wat uit de ver te ijs en sneeuwtoppen lijken, blijken schitte rend witte bergtoppen te zijn, die in het ge heel niet met sneeuw zijn bedekt. Met behulp van zijn kaartje vindt Rob een gemakkelijke pas en dan ontdekt hij, dat de temperatuur nu ook snel stijgt. In welk een vreemde wereld is hij verzeild? Zou dit het Rijk van de Witte Mammouth zijn? Rob's vermoeden wordt maar al te gauw bevestigd, want opeens ziet hij tegen de witte kalkwand van een hoge berg een versteende mammouth roerloos staan. Ver baasd deinst Rob even terug. Want mam- mouths leefden immers duizenden jaren ge leden? Zou dit dan een reusachtig fossiel zijn? Het is haast niet te geloven En geen wonder, dat die primitieve Eskimo's Jpang zijn voor deze verschijning.Maar dan opeens er een rilling door het enorme lijf vanj mammouth. Advertentie (I.M.) VANAF HEDEN vindt U een zeer grote collectie In alle maten en prijzen, bij op de HOF! Medische dienst Doktoren: J. A. Hendriks. Tessel- schadelaan 3. tel. 6013 en J. Plomp. Regentcsselaan 15, tel. 5591. Apotheken: Vlezenbeek, Varkens- markt 19 A en Cramer, Utrechtse- weg 93. Verloskundigen: H. A. v, d. Grient. Breestraat 8B. tel. 6830 en M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15. tel. 4973. Interieur ziet er voortreffelijk uit en biedt service aan reizigers Het Stationsplein te Amersfoort neemt meer en meer grootsteedse allures aan. Dat is alleen maar toe te juichen. Zo is de restauratie van het oude tramstation van grote betekenis gebleken. Aan het vroegere interieur van het tramstation hebben wij geen beste herinneringen. Het was uit de tijd. Nu vindt U er iets bijzonders terug. Het is bijna onge looflijk, dat in een zo betrekkelijk korte tUd van oud nieuw kan worden gemaakt. Voortaan: Van Ouds 't Tramstation" Voortaan zeggen we in Amers foort: Café-restaurant Van Ouds 't Tramstation. Doch niet alleen in onze stad, maar ook ver daar bui ten zal men waarderend over dit Horeca-bedrijf spreken. Van Ouds 't Tramstation is toch allereerrst de gelegenheid waar vermoeide reizigers vertoeven om inwendig wat versterkt de reis niet bus of ander vervoermiddel voort te zet ten. Welnu, Vrijdagmiddag hebben wii eer, voorproefje gehad. Het is best en de inrichting van het be drijf is prima. Er is geen ruimte onbenut gelaten. In het sousterrain bevinden zich nu de toiletten, voorraadkelders enz. Het buffet is zeer practisch opgesteld. De zaal is smaakvol ingericht. Kortom, gaat U kijken. U kent het niet meer terug. Vanzelfsprekend was er voor de officiële opening veel belangstel ling Het gemeentebestuur was ver tegenwoordigd door de heren A. J. Spiekermann, wethouder en J. Haars. secretaris Ook de Gedepu teerde de heer H van Galen Last was aanwezig. De heer A. Ver douw vertegenwoordigde de Hore ca. de heren Van Ernst en Brum- melkamp, directeur en adj. direc teur van de Veluwse Autobus dienst gaven eveneens blijk van hun belangstelling. Voorts zagen wij nog Amersfoorts commissaris van politie, de heer G. Goorhuis. EEN BEGIN De heer E. D. Klinkert, directie lid van de Ned. Buurtspoorweg- maatschappij voerde het woord. Hij uitte zijn dank voor de be langstelling, die het Amersfoorts gemeentebestuur voor de restaura tie plannen had getoond. Het is nog maar een begin, zo stelde de heer Klinkert vast. Straks gaan ook de puin- en zandhopen buiten aan de kant. Dan komt er voor de bussen een goede parkeergelegenheid en be- Surplus aan pasgeboren honden en katte.n Wederom rijst in deze tijd var. het jaar de vraag „wat moet lk met het surplus aan Jongen van mijn hond of kat doen" aldus schrijft een dierenbe schermer WIJ raden u fn het belang van de die ren het volgende aan, indien voor de jongen vooraf geen goed tehuis ls ge vonden Direct na d* geboorte en uiter lijk dezelfde dag. de jonge dieren on derdompelen in een emmer met lauw water, door de dieren plaatsen on der een omgekeerde bloempot, waaruit men de lucht doet ontsnappen en welke men daarna verzwaardt met èén of twee bakstenen om kantelen te voorkomen. Indien u tegen deze handeling zou opzien, raadpleegt u dan lr. elk geval een dierenarts. reiken we een betere service voor de reizigers, aldus spr. Hij sprak voorts woorden van waardering voor het werk van ar chitect van der Haar, aannemer Gaasbeek, <en de overige mede werkers, de heren Hendriks, Ste- merding en Van Geet, die met weinig middelen en in de kortst mogelijke tijd iets goeds tot stand hebben gebracht. Wij luiden een nieuw tijdperk in, zo zeide de heer Klinkert, waar van wij hopen, dat vooral de rei zigers er met plezier op terug zul len zien. De vele genodigden bleven nog geruime tijd, in de feestelijk met bloemenmanden, boeketten en an dere bloemschikkingen versierde zaal bijeen. Vandaag ontsluit de heer H. A. M. Beukers, de voortvarende hóte- lier van dit bedrijf, de poort voor de reizigers, die ongetwijfeld gaarne in de gezellige ruimte zul len vertoeven. Mr F. C. A. Eenhorst vertegen woordigde de Kamer van Koop handel. Vooral naar socialezijde van bankwezen gaat zijn belangstelling uit Op 1 April a.s. zal de heer G. Sleyt de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren geleden in dienst trad bij de Nederlandse Middenstands- bank. Op 1 April 1925 werd hij nl. aangesteld als directeur van de Bank te Doesburg. Per 1 Maart 1926 volgde zün benoeming als districts-direc- teur voor de Provincies Groningen en*Drcnte. Op 1 Februari 193f werd hij benoemd tot directeur van het kantoor te Zwolle, sedert 1 Augustus 1937 is hij directeur van het kantoor te Amersfoort. Activiteit op geestelijk en sociaal gebied Bij de uitvoering van de zo uitge breide en veelzijdige taak welke het bankwezen vervult, heeft de sociale zijde van dit bedrijf steeds de bij zondere aandacht van de jubilaris hetgeen in het bijzonder bij de be oordeling van de credietcn tot uit drukking komt. Door dc inschake ling van de Nederlandse Midden standsbank bij de uitvoering van de door de Overheid ten behoeve van de Middenstand getroffen speciale credietregehngen heeft de heer Sleyt in de afgelopen jaren belang rijk werk kunnen verrichten tot ver betering van de technische outillage van ambachtsbedrijven en kleine industriën waardoor aanvankelijk zeer bescheiden bedrijven in staat zijn gesteld om voor de export inte ressante artikelen te produceren Zijn belangstelling voor deze zijde van de credietverlening komt ook tot uiting door zijn werkzaamheid als bestuurslid van het borgstellings fonds voor de Gelderse Vallei, een taak welke hij met veel toewijding en nauwgezetheid vervult. De werkzaamheid van de heer Sleyt beperkt zich niet uitslui tend tot 't bankwezen. Vermeld zij onder meer zijn bestuurslid maatschap van de stichting „Het Zonnehuis" te Utrecht, lid van het hoofdbestuur van de Chris telijke vereniging tot verpleging van behoeftige chronische ziek te. Daarnaast beweegt de heer Sleyt zich op Evangelisatie en algemeen maatschappelijk sociaal terrein. Zo is hii onder meer een zeer actief lid van het „Comité levensvragen", het welk elke Zondag conferenties te dezer stede belegt. Ook het vreemde lingenverkeer heeft de belangstelling BILJARTUITSLAGEN "X De uitslagen van de Vrijdagavond voor de competitie van het district „Eemland" gespeelde biljartwedstrij den zijn als volgt- CADRE KLASSE 3ouden PloegVergulde Wagen 60 DERDE KLASSE LIBRE Metropole II—Centraal III 2—6 VIERDE KLASSE LIBRE Verg. Wagen IV—Nieuwe Kei II 6—2 ZEVENDE KLASSE LIBRE Animo II—Soesterkwartier IV 80 In het Bloklandsgasthuis hangen tot Zondag toe schilderijen van G. H. Breitner, die. als ik goed ben in gelicht. afkomstig zijn uit het Stede lijk Museum in Amsterdam. De meeste van die doeken zijn aan hen. die op de hoogte zijn en trouw ten toonstellingen en musea bezoeken, bekend. Voor vele anderen, voor een groot deel van de jonge generatie, zullen ze nieuw zijn, en ik hoor, dat men ijverig van de gelegenheid ge bruik maakt om dit werk aan de schooljeugd bekend t© maken. Dat kan zeker geen kwaad. Dc jongeren zullen wel niet de ontroering onder gaan, die deze kunst jaren geleden bij Breitners tijdgenoten wekte, maar kunst, die wezenlijk geladen is, trot seert de jaren en juist wanneer het sentiment op de achtergrond blijft, zullen wij de hartstochtelijke pictu rale waarden des te sterker ervaren. Breitner was een geladene. Wel niet een revolutionnair en een zoeker als Van Gogh, niet zo psychisch ge kweld als deze, maar als waarne mer en genieter, als verheerlijker vooral van de stad, z ij n stad, Am sterdam, van een ongeëvenaarde luister en een grandioze grootte. De meeste doeken op deze exposi tie zijn gezichten op Amsterdam, de Dam. de Nieuwendijk, de Brouwers- gracht(l) maar er is ook het ver maarde witte paard van Montmartre, met zijn haast ontoegankelijke don kerten. en er is ook die prachtig stemmingsrijke ..Werf', welk doek t het meer ingekeerde facet van deze eeuw. glorieuze schilder laat zien. Ook de cavalerie en de artillerie, die hij in zijn Haagse tijd schilderde, geven een kant van zijn wezen, die we niet graag zouden missen net zo min als de portretten. Het ene damesportrct geeft weer typisch de schilderende impressionist, die hem nauw ver want maakt aan Isaac Israels, maar het portret van mevr. VerwevVan Vloten (de vrouw van de dichter Albert Verwey?) is van een bezie ling, die dieper gaat, die ook psycho logisch is georiënteerd, en waaruit een waarlijk ingetogen overgave spreekt. De aquarellen, hier en daar tus sen de schilderijen gehangen, blijven m.i. in waarde bij deze achter. On tegenzeglijk hebben ze kwalitei ten. edele kwaliteiten zelfs. (Roei bootjes, Soepuitdeling), maar de glo rie van de visionnaire schilder, vindt men in deze bladen soms te weinig terug. En aan speelse luchtigheid kon dit geladen temperament blijk baar niet toekomen. Zelfs in de te kening zijner figuren schiet hij hier wel eens tekort, 't schijnt, dat hij zich liever verdiept in het dier, spe ciaal in het paard. Wat deze brillante figuur overi gens als getrouw „copiïst" aan ge duld en toewijding kon „opbrengen" ziet men aan zijn knappe na-schil- dering van Rembrandts Anatomische Les. Een boeiende ontmoeting van twee meesters en een eerbiedig sa luut van de 19dc-eeu\ver aan zijn onsterfelijke voorganger uit de 17de CA.S. van de jubilaris en wel in het bij zonder de uitbreiding en verbetering van het hotel en pensionwezen in Amersfoort en omgeving. De heer Sleyt mag derhalve met voldoening terugzien op de afgelopen 25 jaar waarin hij naast zijn zo belangrijke taak m het bankwezen gelegenheid zag zijn activiteit op zoveel en ver scheiden terrein te ontplooien. Joe Young in City Er zjjn filmliefhebbers, die aan de verhalen van de Amerikaanse sce nario-schrijvers grote waarde toe kennen. In het City-theater is „De machtige Joe Young te zien. Joe Young is een gorilla van reusachtige afmetingen, een ko lossaal gewicht en met een fan tastische kracht. Hfl is in staat al les te vernietigen wat In ztfn weg staat, mensen zijn dwergen voor hem. Wanneer Joe eenmaal in ra zernij is. brengt geen mens hem tot staan behoudens een lieftallig meisje, dat Joe van jongsaf in de wildernis van Afrika verzorgde. Haar bevelen volgt Joe op en het tweetal wordt het doelwit van een showmanager. Commentaar dus overbodig. Ben Johnson speelt de hoofdrol in deze, overigens niet ge heel onvermakelijke film. Het Rembrandt theater ver toont deze week een tweetal films. Het z\jn De vrolijke bandiet met Cisco Kid en „Cassidy komt terug" met de vermaarde ster Hopalong Cassidy. Dat de fantasie soms ver voert, zal iedere toeschouwer wil len beamen. Liefhebbers van enige spanning, een wilde achtervolging of een sportieve vechtpartij, kunnen wij beide films wel aanbevelen. „BITTERE RIJST" In het Grand Theatre wordt deze week de in ons blad van Donderdag J.l. uitvoerig besproken film „Bittere Rijst" vertoond. Bregman verliest onverwacht Toen Bregman in de vier en twintigste beurt een serie van vijf tien had gemaakt, resteerden hem nog zes caramboles, terwijl zijn tegenstander er nog zes en twintig moest maken. In de volgende beurt werd voor beiden een nul genoteerd, waarna De Gouden Ploeg-speler opnieuw poedelde. De aanvangsstoot werd door Bregman gemaakt en het „èn nog vijf" verhoogde de spanning ten top. Nog vier, drie, twee. eén.... mis. Van der Heiden struikelde na een serie van negen, liet een vrij be hoorlijke aanvangsstoot liggen, doch de anders zo kalme Bregman had ditmaal ook wedstrijd-zenu wen. Nauwkeurig legde hij aan en. miste. Met grote wilskracht bracht Van der Heiden hierna zijn resterende zeventien caramboles ter tafel, waarna Bregman de acquit stoot miste, zijn eerste par tij in deze competitie verloor en De Gouden Ploeg de kampioens- vlag kon heisen. Het is in de, nog jonge, geschie denis van het biljartdistrict „Eem land" niet voorgekomen dat het kampioenschap op een spannende wijze, als Vrijdagavond in ,De Gouden Ploeg" werd behaald. Het Soester team had aan een gelijk spel genoeg en toen Ries Stalen hoef zijn partij van Steffen had gewonnen, behoefde uit de reste rende twee partijen slechts één punt behaald te worden. Het was echter duidelijk dat, wanneer Van der Heiden zou verliezen, het risi co voor De Gouden Ploeg veel groter zou worden. Daarom ging de grootste belangstelling naar de ontmoeting tussen Van der Heiden en Bregman uit. Na een slechte start bracht Van der Heiden in de vijfde en zesde beurt resp. zestien en zeventien caramboles ter tafel. Bregman ant woordde met een goed gespeelde serie van vijf en dertig. In tegen stelling met voorgaande partijen liet Van der Heiden zich ditmaal niet intimideren en speelde met grote wilskracht verder. Met grote felheid streden beiden om de leiding en na wisselende kansen stond de partij na negen tien beurten precies gelijk (172 172). In de daarop volgende beurt noteerden zij elk vijftien carambo les. Hierna kwamen enkele min der goede beurten van De Ver gulde Wagen-speler. waardoor Van der Heiden gelegenheid kreeg een tiental caramboles van de voorgift van dertig in te halen. Het bovenvermelde slot van deze spannende partij brak de span ning, die zeker een uur lang de talrijke toeschouwers en ook de spelers in de ban hield. De eerste partij tussen Ries Sta lenhoef en Steffen gaf weliswaar enkele malen goed spel te zien, doch beide .spelers brachten het niet tot bijzondere prestaties. Toen na vijf beurten Stalenhoef een kleine voorsprong had genomen volgde een inzinking van de Ver gulde Wagen-aanvoerder, waar door de Soester de kans waar nam om in de achtste beurt zijn handi cap van vijftig caramboles teniet te doen. Met vrijwel elke beurt werd de voorsprong van Stalen hoef groter. Het was duidelijk dat de eerste twee punten in Soest zouden blijven. In de vier en twin tigste beurt maakte de Gouden Ploeg-speler aan alle twijfel een einde. Toen ook de tweede partij, tus sen Van der Heiden en Bregman, de volle winst opleverde, hajl De Gouden Ploeg de titel behaald waardoor de belangstelling voor de laatste partij tussen Piet Stalen hoef en Hietink niet groot meer was. Toch was deze ontmoeting, qua spel, alleszins de moeite waard. Na zeven beurten had de Soester reeds een flinke voorsprong door twee goed gespeelde series van resp. 34 en 50 caramboles (116 43). Hietink deed kalm aan doch liep nog een groot deel van zijn achterstand in. Zelfs opende hij nog perspectieven door een in de vier en twintigste beurt gescoorde „vier en dertig", maar Stalenhoef maakte geen fout en na zes en twintig beurten werd ook deze partij een overwinning voor De Gouden Ploeg. Na afloop van deze bijzonder in teressante biljartavond bracht Steffen, namens De Vergulde Wa gen, de kampioenen een bloemen hulde. Ook de voorzitter van Cen traal complimenteerde het team met het voor de tweede maal be haalde kampioenschap. 330 300 24 38 12.50 R. Stalenhoef Steffen v. d. Heiden Bregman P. Stalenhoef Hietink 250 147 24 26 6.12 250 250 23 26 220 219 28 49 250 250 26 50 250 203 26 34 8.92 7.82 9.61 7.80 „Amersfoort" eindigt onderaan De wedstrijd tegen H.S.G. II welke in Hilversum in Gooiland gespeeld werd was vrij belangrijk voor het schaalcg enootschap „Amersfoort", aangezien uitge maakt werd tijdens deze ontmoe ting wie definitief de onderste plaats zou bezetten. De thuisclub alsmede U.C.S. uit Utrecht kwa men hier evt. ook nog voor in aan merking. „Amersfoort" lukte het niet haar laatste kans waar te ne men ei^speelde gelijk (55). Overfëens een goede prestatie aangezien onze stadgenoten geha vend de strijd aanbonden. Amers foort heeft thans 1 punt en is uit gespeeld voor de S.G.S.-competitie Aangezien er plannen bestaan om de hoofdklasse K.N.S.B. voor het Westen van 2 tot 3 afdelingen (dus A. B en C) uit tet breiden bestaat er voor „Amersfoort" een kansje dat zij vrij van degrada tiewedstrijden zijn en alleen auto matische promotie plaats vindt. De kopploegen van de onderbonden zullen dan hoofdklasser worden. Vaststaand zijn deze organisatori sche wijzigingen in het competitie systeem der K.N.S.B. echter geens zins. Verder heeft Amersfoort noc twee wedstrijden waarvan de einduitslag in verband met arbi trage, nog niet bekend is. Tegen U.C.S. (misschien 55) en tegen Tuindorp van welke laatste ploeg zeker verloren zal worden met 5Y,4Vó. De persoonlijke resulta ten tegen H.S.G. II zijn als volgt: S. J. PothartL. J. de Vries J. M. PastijnJ. A. Udine Jr. V)Vo, G. GoedhartM D. van Gelder de Neufville 10, C. Wie man—J. Ober i/,— i/o, O. W. H. van MeeringaL. Asperslag 10 Dr. Feenstra KuiperH. F. Jong man 0—1, M. HennipmanL. Houbaer Vo1/„, J. CrosjohanC. P Nuyten 1—0. H N. Spit—H. J. A. Niikamp 01, P. J. Verslui^ A Walinga 01. Totaal 55. Eerstgenoemde spelers zijn van H.S.G. II Opnieuw een nachtrag Naar wij van de zijde van het stuur van de Motorclub „Amerjfc en Omstreken" vernemen is besbc nog dit ja^r een tweede NachtraL te houden. Men nam dit besluit omdat vtRl vele kanten het verzoek is bim*. I gekomen dit interessante evenex> i zo spoedig mogelijk te herhalen." Garry Davis naar zijn vaderland terug LE HAVRE Onder een fc I vaarwel van zijn Franse volgeed gen vertrok Garry Davis, de eè ste wereldburger, gisteren naar 4 V.S. Garry verklaarde bij zijn ve-| t ek aan reporters dat hij van pe was zijn strijd voor het wereü-l burgerschap voort te zetten e eveneens dat hij nog niet van pH I was zijn vrijgezellenbestaan op tl geven. Zware bom in hart van Nijmegen ontdektl (Van onze correspondent) I NIJMEGEN. Vrijdagmorgc omstreeks elf uur werd door ee dergraafmachines in de binne:- stad, waar men druk bezig is cz de wederopbouw van de verwas te wijken, een groot projectiel om gegraven van 1.20 meter lengte, diameter van 40 centimeter en ee gewicht van 250 kilo. Deze be is waarschijnlijk afkomstig van d: Anjerikaanse luchtaanval op NM megen op 22 Februari 1944, toendt binnenstad totaal werd verwoest De arbeider, die de graafmachi ne bediende, kreeg de bom midda in de grijper. Gelukkig bleek ach teraf na een deskundig onderzoek, dat het ontstekingsapparaat re?, zuiver was ingesteld. Nièttemk was het gevaar voor een hevige ontploffing, die de gehele omgevitr zou hebben verwoest, niet denkt*?1 dig geweest. Mannen van de lucht beschermingsdienst hebben de bor. gedemonteerd en deze ligt nu mid den op het werk op de plaats wal men thans bezig is met de weder opbouw van de Carmelietenkerk. Naar wij vernemen is de luchtbe schermingsdienst dag en nacht oj het terrein der werkzaamhede: aanwezig om elk ogenblik te kun nen ingrijpen, want men zit hir thans op een uiterst gevaarlijk ter rein. Mevrouw Steyn ernstig ziek PRETORIA Mevrouw Steyn, echtgenote van dr Steyn, de oud- I president van de Oranje Vrijstaat I is zeer ernstig ziek. Zij werd door een hartaanval getroffen. Mevrouw Steyn bevindt zich op het ogenblik bij haar f dochter in Kaaostad. Mevrouw Steyn, die op 5 Maart 1865 we'd geboren, was in I 1948 tijdens het gouden jubileum van Koningin. Wilhelmina in ons I land gast van H. M. Maandag de Georgic verwacht DEN HAAG Met het troe- penschip Georgic, dat behoudens onvoorziene omstandigheden Maandag a.s. te Rotterdam wordt verwacht, repatriëren de tweede helft van het regiment Speciale Troepen, het 4e bataljon van het garderegiment Prinses Irene, het 30e Veldhospitaal, 31 AA.T. en de 5e en 6e Inf. Brigade Werkplaats, Kleine brand, grote schade ENSCHEDE Vrijdagavond omstreeks 19.00 uur brak brand uit in het magazijn van de weve rij A. H. Pleij aen de Gronause voetpad te Enschede. De brand weer slaagde er in het vuur tot dit gedeelte van de fabriek te beper ken. Hoewel slechts een klein ge deelte uitbrandde, ging er een vrij kostbare voorraad goederen in de vlammen op. De schade wordt ge schat op ongeveer 15.000; verze kering dekt de schade. Jongetje raakt onder trailer van zijn vader APELDOORN Toen gister- middag een expediteur op zijn erf aan de Hattemseweg te Apeldoorn met een zware trailer manoevreer- de, geraakte zijn 3-jarig zoontje, dat ongemerkt het erf was opge lopen. onder de wagen en werd op slag gedood. Rijkspostspaarbank wordl soepeler (Eigen berichtgeving) De Rijkspostspaarbank heeft haar bepalingen bij de terugbetaling van tegoeden iets soepeler gesteld. Kon de houder van een spaarbankboekje tot op heden slechts tweehonderd gulden per veertien dagen recht streeks uitbetaald krijgen, thans is dit bedrag verhoogd tot vijfhonderd gulden per vier weken. Uiteraard betreft het hier het vrije en niet het geblokkeerde tegoed.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2