DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Aardappelen, vlees en fruit zijn ongemotiveerd duur geworden Wij lossen de wapens wèl, zeggen vrijwel alle havenarbeider Prijsbeheersing van meer belang dan loonsverhoging N SECRETARIS NVV OVER PRIJSSTIJGING Devèze probeert het met de methode-Coué Advertenties met valse mWW voorspiegelingen Rotterdam bedankt ervoorde CPN in de kaart te spelen Om de vrede! - 10e Jaargang, no. 74 Dinsdag 28 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank Rotterdaxnscfce Bank Postbu* 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. ol 4.15 p. kw. Losse nummer* 9 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administrate 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. (Van onze redacteur Economie) „De regering heeft zonder meer alle prys-contróles over boord gegooid. Het N'.V.V. heeft herhaaldelijk betoogd, dat hot loslaten van prijzen per artikel moest «orden bekeken; in het ene geval «èl, in het andere niet zou dienen te geschieden. Wy staan nu voor de moeilijkheid, dat de noodzaak tot export leidt tot beperking r Van September tot 15 Februari zijn de kosten van levensonderhoud met 7.6 gestegen. Dat heeft begrij pelijkerwijze ongerustheid gewekt. Zullen de prijzen nog meer stijgen? Is er iets te doen aan het duurder worden van verschillende goederenMoeten de lonen niet weer omhoog? Met deze vragen hebben wij ons gewend tot de heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V. Zijn opmerkingen vindt u in 't artikel hiernaast. van het aanbod op de binnenlandse markt, waardoor prijsstijgingen boxen een verant woord peil niet zyn te vermijden. Op deze gevoelige sectoren dient de overheid in te grijpen, als zij tenminste de kosten van levensonderhoud wil blyven beheersen", aldus de heer Ad Vermeulen, secretaris van het N.V.V., in een onderhoud, dat wy met hem hadden in verband met de jongste stygingen van de kosten van levensonderhoud. „Wie kijkt naar b.v. drie artikelen die duurder werden, aardappelen, vlees en fruit, ziet, dat wanneer hier door de overheid zodanig zou worden ingegrepen, dat een belangrijk deel van de prijsstijgingen teniet wordt gedaan, de stijging van de kosten van levensonderhoud vrijwel in even wicht kan worden gebracht met de jongste loonsverhoging." ..Acht u dit ingrijpen mogelijk?", vragen wij. „Ongetwijfeld Het is niet voldoende uitspraken te doen, dat verder gaande loonsverhoging op dit ogenblik achterwege moet blijven, omdat zij zou leiden tot verdere prijsstijging. Wil men de loonsverhoging voorkomen en dat wil een ieder, die het met Nederland's toekomst goed meent dan moeten de kosten van levensonderhoud binnen de grenzen- worden gehouden. Daartoe dient de overheid incidenteel in bepaalde pnjssectoren in te grijpen. Met algemeenheden als „de concurrentie zal wel gaan werken" komt men er niet. Er dienen positieve daden te komen. Wat nu gebeurd is op het terrein van de kosten van levensonderhoud bewijst, dat wij met onze critiek in het verleden op het onbeheerst los laten van de prijscontrole gelijk hadden. „Dit betekent dus." merken wij op, „dat het NW een oplossing in de eerste plaats zoekt op het gebied van de prijzen?" „Inderdaad, want dit is veel meer in het belang van de arbeidende be volking dan directe loonsverhoging. Men begrijpe echter wel. dat dit helemaal niet wil zeggen, dat indien .deze oplossing op korte termijn niet wordt gevonden, een vèYdéf 'gaande looncorrectïe zou kunnen uitblijven. Deze komt dan echter geheel voor verantwoordelijkheid van de over heid. die in haar prijsbeleid te kort schiet „Is deze kwestie ter sprake geko men op de vergadering van de in- ter-departementale loon- en prijs commissie van Vrijdag?" „Onzerzijds is de zaak, zoals ik hierboven vertelde, gesteld." zegt de heer Vermeulen. „Er wordt nu na gegaan wat in verschillende prijs- sectoren kan gebeuren. Vrijdag wordt het overleg voortgezet en wij hopen binnenkort met nadere me dedelingen te kunnen komen." „Wat zijn eigenlijk de oorzaken van de stijgingen van de kosten van levensonderhoud?" „Bij de laatste stijging lag het zwaartepunt bij de post „voeding". De aardappelprijs steeg met 31.2%. Op basis van het gemiddelde ver bruik per gezin betekent dit een stijging van de totale kosten van levensonderhoud met 0.53%. Vlees en vleeswaren werden 29% duurder. Dit maakt op het totale budget 0.97% uit. De prijzen van fruit gin gen met 55.6% omhoog. Daardoor stijgen de kosten van levensonder houd met 1.67%. Deze drie posten alleen nemen al 3% voor hun reke ning van de 7.6% die de kosten van levensonderhoud van September tot 15 Februari stegen. De oorzaken van die stijgingen moet men zoe ken in de verhoogde uitvoer en het loslaten van de prijzen „Maar deze binnenlandse prijsstij gingen zijn dus niet gemotiveerd?" „Stellig niet!", antwoordt de heer Vermeulen met nadruk. „De prijs stijging bij de aardappels wordt ver oorzaakt doordat de vraag van het publiek zich concentreert op klei- pardappelen, die er op het ogenblik nu eenmaal niet voldoende zijn. -Zandaardappelen er wel 'vol doende en tegen ri lagere prijs dan de kleiaardapnelen. Maar de aaröap- pelliandel maakt van de houding van het publiek misbruik en jaagt de prijzen op, zowel van klei- als zand- aardappelen. Bij de vleeswaren zien we iets soortgelijks. Het vrijlaten van de distributie en van de prijzen hebben een verhoog de en vaak clandestiene uitvoer naar HET WESTEN Bepaling van positie OP de Westerse agencla staat een hele serie van conferenties, die allen in dit voorjaar worden gehou den. In Den Haag vergaderen drie organen van het Atlantische bond genootschap. In Londen komt een ander onderdeel van deze organisa tie, de Financieel-Economische Raad. waarin de ministers van Financiën der pactlanden zitting hebben, bij een. In Parijs vergadert de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking. En in Straatsburg staat een zitting van de Raad van Europa, die naar politieke eenheid op het continent streeft, op het pro gramma, In feite dienen al deze con ferenties één doel, de veiligheid van D"de vrije wereld. Deze moet berus ten op twee pij lers: militaire kracht cn econo misch herstel. De bouwstof van de pijlers is politieke, militaire en eco nomische samenwerking. De samen stelling ervan is niet gemakkelijk. De weg naar eenheid is Voor landen, die steeds hun souvereiniteit als het hoogste goed hebt^n beschouwd, vreemd. De Europese leden van het Atlantisch Pact. uitgeput door twee wereldoorlogen, zien zich gesteld te genover de bijna onoplosbare vraag, hoe zij aan de ene zijde hun uitga ven voor de defensie kunnen verho gen en tegelijk hun economisch her stel bevorderen. Daarbij komt nog dat de internationale situatie geen langdurig zoeken naar een oplossing toelaat. Besluiten op korte termijn zijn nodig. Deze te nemen en een inven taris op te maken van hetgeen reeds bereikt is en binnen afzienbare tijd bereikt zal worden is de taak van de conferenties die-in deze dagen gehouden worden. Op grond van deze inventaris zullen de ministers van Buitenl. Zaken der Grote Drie (Acheson. Bevin en Schuman) dan de positie van het Westen in de kou de oorlog opnieuw kunnen bepalen. Met het oog op eventuele onderhan delingen met Moskou kan dit niet langer uitgesteld worden. „Verwacht u verdere prijsstijgin gen los van de al genoemde''" „Dat is niet met zekerheid te zeg gen. Men mag enerzijds aannemen, dat de devaluatie nog niet is uitge werkt, maar anderzijds werkt de concurrentie in het algemeen prijs- dalend De kleinhandelsprijzen zijn sedert de devaluatie (behalve in de voedingssector) meer gestegen dan de groothandelsprijzen. Als men daarbij in aanmerking neemt, dat de productiviteit toenam, kan men de conclusie trekken, dat de kleinhan delsprijzen in strijd met alle econo mische theorieën cn ervaringen op dc ontwikkeling der groothandels- prijzen zijn vooruitgelopen Dit wijst op ongemotiveerde stijging van de prijzen in de kleinhandel, maar het geeft tegelijkertijd weer de mogelijk, beid tot prijsdaling in deze sectoren. Het zal er allemaal van afhangen of de concurrentie de hier liggen de mogelijkheden zal weten te be nutten. Een definitief oordeel kan ik dus niet geven." (Van onze correspondent) BRUSSEL. Kabinetsformateur Devèze. die van plan is op 1 April in Den Haag de bijeenkomst van de ministers van Defensie der landen van het Atlantisch Pact bij te wonen, heeft gisteren vaart gezet achter zijn onderhandelingen, die echter nog geen zichtbaar resultaat hebben opgeleverd, maar die hem toch tot dc uitspraak brachten dat het nog niet zo slecht ging. „De methode-Coué", voegde de aanvallen tegen de prinsregent van formateur er spottend aan toe, i sommige katholieke bladen omdat deze niet een katholiek als forma teur had aangewezen, merkte de demissionnair premier Eyskens gis teren nog op, dat de prins-regent niets had gedaan zonder de ver antwoordelijke ministers cn poli tieke personen te raadplegen. Eys kens noemde deze critiek. die op het blootstellen van het hiet-ver- antwoordelijk staatshoofd neer komt, ongepast en gevaarlijk. nadat hij had meegedeeld met ver scheidene vooraanstaande figuren uit de drie grote partijen te hebben gesproken, die hem echter niet de indruk hadden gegeven, dat cr enige wijziging in de principes van deze partijen was gekomen. Dit be tekent, dat de door Devèze zo over rompelend in de arena geworpen j formule van nationale verzoening 1 althans voor de katholieke partij, I nog weinig aantrekkelijks biedt, omdat hier de troonsafstand van J koning Leopold eventueel in étappes, bijvoorbeeld kort na een terugkeer in het land aan ver bonden zou zijn. Dit werd gister avond bevestigd door de voorzitter ADrVERMEUbEN- het buitenland ten gevolge gehad. Daardoor kromp het binnenlands aanbod, wat tot prijsstijgingen leidt Hel loslaten van ae fruitprijzen heeft tot gevolg, dat vraag en aan bod hier de prijs bepalen. Dat aan bod is in deze tijd van het jaar ge ring, maar toch kan men het op lopen der prijzen niet verantwoord achten". zei. dat zich geen nieuwe elemen ten hadden voorgedaan en dat de houding van zijn partij niet was gewijzigd. Wat betreft de door De vèze in uitzicht gestelde parle- mentsontbinding bleek gistermid dag, dat zijn eigen partijgenoten dit tweesnijdend wapen wel uiterst voorzichtig willen hanteren. In verband met de onbekookte Dat Joe Louis niet bang is. -ich in hef hol van de leeuw te wa gen, is zo vreemd niet. Wel vreemd is, dat dc ex-wereldkam pioen. die met zijn boksen mil- lioenen dollars verdiend heeft, een overeenkomst met een circus heeft moeten sluiten om in -ijn onderhoud te kunnen voorzien. S Noordelijke wind Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Droog weer met nu en dan enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. In de na- n^cht op verschillende plaat sen lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als- vandaag. 29 Maart Zon op 6.23 onder 19.08 Maan op 13 07 onder 3.06. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Er gonst een vraag door de Rotterdamse havens; «orden de napens uit Amerika door de havenarbeiders gelost? Temidden van het rumoer van knarsende kettingen, van neerbonkende kisten op de kade, tussen het ge roezemoes van stemmen en het gerinkel van koppen en schotels in de cantines en schaftlokalen blyft die vraagt hangen. En het antwoord? „Niet lossen die «'apens van heit Atlantisch Pact", zeggen de communisten. „Want ze zyn tegen Rusland gericht". „Niet lossen", zeggen ook de zgn. „Vre- descomité's". „Want ze dienen voor oorlog en «ij zyn voor vrede". „Wel lossen", zeggen alle andere groeperingen. „Wy zyn ook voor de vrede. Maar de nu gevoerde actie, om de wapens uit Amerika niet te lossen heeft met de vraag van oorlog of vrede niets te maken. Opinieonderzoek in de haven DEN HAAG. Een half Jaar lang zijn In de Nederlandse dagbladen advertenties verschenen met het opschrift: „Verdien geld b(j u thuis door het kweken van champignons." Hierin werden de lezers aangespoord nadere inlichtingen te vragen aan de firma „Delikaat", Fjjnjekade 20, Den Haag. Wie hierop inging kreeg een circulaire, waarin hedriegelük werd voorgesteld, dat men door in een kelder, garage, schuur of dergelijke ruimte enkele vierkante meters champignonbedden aan tc leggen, tien tallen guldens per week kon verdienen. Wie aan de firma 18.— over maakte. ontving een paar pakjes champignon-zaad. een pakje kunst mest. een thermometer cn een hand leiding. samen ongeveer ter waarde van 2.50. Bovendien werd meege deeld, dat de uiteindelijke produc tie door de firma tegen de hoogste dagprijzen zou worden opgekocht, maar daar kwam meestal niet veel van. omdat zij veelal de moeite van het' verzenden nauwelijks waard was. Via pers en radio werd tegen de praktijken van de firma „Delikaat" gewaarschuwd, die echter voortging talrijke slachtoffers te maken. De Haagse politie schonk direct de nodige aandacht aan het zwendel- zaakje, doch stond aanvankelijk machteloos, omdat de gedupeerden verzuimden een aanklacht in te die nen. Desondanks werd het de „fir mant". dc Belg Alfred Blehin uit Luik. in Den Haag te warm onder de voeten. Hij verplaatste zijn kan toor naar Maastricht. De politie kreeg sindsdien voldoende bezwa rende gegevens en B is thans te Maastricht gearresteerd. Het is een communistische rel, waarvoor wy ons niet laten misbruiken. Die zgn. „Vredes comité's" zyn door de commu nisten opgezet. Het enige doel is, speculerend op de vredes wil van ons volk, dc haven plat te leggen, onrust te zaaien en zo in de kaart van de commu nisten en van Rusland te spe len. Daarvoor lenen wy ons niet." Wij hebben met vele tien tallen havenarbeiders gespro ken, op straat, in hun huizen, in de haven, in de schaftloka len, in de „hokken", waar de losse arbeiders aangenomen worden, enz. Ook heel wat ha- venarbeidersvrouwen hebben xvy haar mening gevraagd. En wat wij hoorden en optekenden gaf ons de stellige overtuiging, dat het merendeel van de Rot terdamse havenarbeiders op 't standpunt staat, dat de \x*a- penzendingen uit Amerika w e 1 gelost moeten worden. Laten wij eerst de niet-ingewii- den mededelen, dat toen bekend werd, dat er naar Nederland wa pens zouden gezonden worden vol gens de richtlijnen van het Atlan tisch Pact. in Rotterdam en elders zgn. Vredescomité's aan het werk ziin gegaan om de havenarbeiders te bewegen die wapens niet te los sen. Daartoe worden pamfletten en kranties verspreid en vergaderin- gën gehouden. In die comité's zit ten ook mensen, die geen commu nist zijn en die zelf menen, dat zij geheel los van de communisten werken. Maar dat is slechts arge loosheid. want) ui werkelijkheid trekken de communisten in (en buiten) de comité's aan de touw tjes. Dat ligt er duimendik bovenop voor iedere enigszins ingewijde, die met de mensen van deze comité's in gesprek raakt. Deze actie heeft reactie gewekt. Naar aanleiding van communisti sche opmerkingen in de Kamer heeft minister-president Drees op 15 Februari gezegd: ..Ik kan na mens de regering verzekeren: de wapens worden wel gelost. Of de communisten hoog springen of laag springen, wii zullen ons door hun terreur niet laten afschrikken". Tegen oorlog De E.V.C. is natuurlijk tegen het lossen van de wapens maar haar aanhang onder de havenarbeiders is gering. De vrii sterke Onafhan kelijke Vakbeweging (O.V.B.). waar de heer A. v. d. Berg een be langrijke rol in speelt, heeft zich met een overweldigende meerder- Zuid-Slavië staat achter Tito Vandaag lossen de havenarbeiders erts, morgen zuid vruchten, over morgen wa pens. Want aan communistisch gewroet doen zij niet mee. (Eigen foto) heid vóór het lossen van de wa- I heeft met overgrote meerderheid Dens uitgesproken. De heer v. d. besloten tot aansluiting bij het At- Berg oud-E.V.C.'er, lichtte ons dit lantisch Pact. Verhindering van de standpunt in een onderhoud als uitvoering van dit besluit is in volgt toe: ..Wii ziin niet voor Rus- striid met het democratisch staats- land maar ook niet voor Amerika, bestel De Centrale Bond van Wij ziin tegen oorlog Wii willen Transportarbeiders en dg Vrouwen dat de arbeiders vrede vestigen. Maar de actie om de wapens van het Atlantisch Pact niet te lossen is 'n communistische rel. die alleen Moskou wil bevoor delen. Een waarachtig vredesoffen sief zou zich ook tegen het Russi sche militarisme moeten richten. Afgezien daarvan zou de door de communisten gepropageerde weige ring een voorbarige actie zijn. die tot mislukking gedoemd is. Het is misdadig de arbeiders daar met valse argumenten in te drijven. Piet Barendrecht heeft in de Ri-, vièra-hal uitgeroepen: ..Staken jul lie maar gerust. Er komt geld ge noeg binnen" Maar iedereen weet. dat de door hem gewilde actie nog geen week te financieren is." Het standpunt van de erkende vakbonden, de Unie Verkeer is be kend genoeg: Het door het Neder landse volk gekozen parlement Wii willen eezamcnliik de j bond van het NW heeft met ver gaderingen en drukwerken tegen de zgn. Vredescomité's stelling ge nomen. Ontslag dreigt Nu nog iels over de geldinzame lingen op lijsten, die worden ge houden om een eventueel conflict te financieren. De heer J. Frank, die voorzitter is van het plaatselijk Vredescomité te Rotterdam verze kerde ons. dat er „al tienduizenden guldens" binnen ziin. Maar hu gaf ons toe. dat een conflict. zoaJs hii wil uitlokken, millioenen zou vor deren. ..Maar die komen als het zo ver is vanzelf wel" zei hii. Wij menen, dat de heer Frank niet zo naïef is. dat hii dit zelf gelooft. Wii hebben ook onderzocht wat de betrokken directies zullen doen als de havenarbeiders werkelijk weigeren te lossen. Wij kregen BELGRADO Het nationale front van maarschalk Tito heeft bjj de verkiezingen voor de twee ka mers van het federale parlement, die Zondag J.l. In Zuidslavlë zijn gehouden 92.6% der uitgebrachte stemmen op zich verenigd. In 1915 stemde 84 procent voor het nationa le front. Over het \lgcmccn schij nen alle kiesgerechtigden hun stem tc hebben uitgebracht. Tito zelf heeft over de uitslag zijn grote voldoening uitgesproken en gezegd, dat de overgrote meerder heid der bevolking te kennen heeft gegeven, dat men op de goede weg is naar het herstel van het land en de vestiging van het socialisme en dat zij vast besloten is op deze weg voort te gaan. sterk de indruk, dat zij dit zeer hoog op zouden nemen en dat zii tot ontslaan zouden overgaan. De directie van de Scheepvaartvereni ging Zuid .waaronder ook de Ha venarbeiders-reserve ressorteert (onder deze H.A.R. valt onge veer de helft van de arbeiders) zei ons. bn monde van de secretaris, dr A. J. Stakenburg .De wapens wor den gelost. Dat liidt geen twijfel. Wie ervaren is in de haven weet wat .dat betokent". En dr J. Ph. Backx. direceur van Thomsens Ha venbedrijf. zei zeer duidelijk. ..Wie dit werk. dat een gevolg is van een besluit van ons Parlement, weigert, wordt ontslagen en niet meer terug genomen. Dat is in ons bedrijf me degedeeld. Maar bij ons bestaat daar geen gevaar voor. Onze arbei ders lossen. Zii doorzien het com munistisch gewroet. De kern heeft zich in een vergadering dan ook vóór lossen uitgesproken". (Zie verder pag. 3) VRAAG AAN TIEN MENSEN of aan honderd wat zij willen: vre de of oorlog, en zij zullen alle tien of alle honderd antwoorden niet vrede. Zou er. na alle ellende, die de oorlog over ons bracht, ook maar één gek zijn. die het tegengestelde antwoord geeft? Ondenkbaar. De volkeren wensen vrede, vrede nu meer dan ooit, wat niet hetzelfde is als een vrede met het pistool op de borst. Zij wensen vrede in de sim pele zin van herstel en opbouw, van ongestoord en onbedreiRd werken aan een nieuwe toekomst, daarom willen zij vrede voor zichzelf, voor hun vrouwen en kinderen. Een een voudige waarheid, waaraan niet te tornen valt. een waarheid, die des ondanks door een kille werkelijk heid wordt ontkracht. Sinds dc wereld in twee kampen is uiteengevallen, een blok van vrije, democratische en een blok van volkfidemocratische, locs com- munistis he of communistisch ge- or .ëiuc 'i -ie landen, botert hft niet erg met d** vrede. Om he* dege lijker te zeggen: sinds de vrije de mocratische republiek Tsjecho-Slo- wakije door de communisten werd uitgehold en omver gelopen, waar na zij ophield vrij 2Ün en in plaats daarvan een vazalstaat van de Sowjet-Unie werd heeft 't geloof aan de vrede een flinke knak ge kregen. In het bijzonder in West- Europa, waar de vrije volken wor den geconfronteerd niet een over weldiging. die ook hun lot zou kun nen worden indien zij niet waak zaam genoeg zouden zijn tegen de uithollingspolitick van de commu nistische vijfde colonne. Nu behoort het tot dc geliefkoos de argumenten van de communis ten om de verhoogde waakzaam heid, die na de val van het vrije Tsjccho-Slowakije. in alle nog vrije landen is ontstaan, te vergelijken met oorlogszuchtighoid. Het is een zwart-wlt schema en een omdraaien van de feiten, die zij zonder virtu ositeit, wel met starheid hanteren. En zoals zij voor dc oorlog dag ih dag uit over de omsingeling van de Sowjet-Unie hebben gesproken, zo spreken zij thans over de oorlogs voorbereiding van de Westerse te gen dc Oosterse landen. Die verhoogde waakzaamheid heeft intussen het Atlantisch Pact voortgebracht, een overeenkomst van wederzijdse bijstand, waarbij nok ons land zich heeft aangesloten. Uit het Atlantisch Pact vloeit voort, dat Amerika wapens aan ons zal leveren. Die wapens zijn nu een maal nodig om te voorkomen, dat de West-Europese landen in een toestand van weerloosheid geraken voor het geval opnieuw een aanslag op hun vrijheid wordt gepleegd. En daarmede zitten wij meteen in het probleem van de wapenleveranties, waartegen dc communisten met man erv macht en met zogenaamde Vredescomité's ageren. Men vindt het in die kringen heel gewoon, dat de Sowjet-Unie tot de tanden toe bewapend is. Evenzeer vindt men het gewoon, dat in Oost-Duitsland, achter het IJzeren Gordijn, politic troepen worden opgeleid in forma ties op volslagen militaristische grondslag. Maar zodra vrije, demo cratische landen maatregelen nemen om met onvoorbereid tc zijn op een eventuele agressie, wordt hierover moord en brand geschreeuwd cn le zen wij in pamfletten over „impe rialistische rovers", die het op de Sowjet-Unie gemunt hebben. Vandaar, dat in alle grote haven steden van West-Europa op bevel van Moskou een georganiseerde ac tie wordt gevoerd tegen de wapen leveranties. Vredescomité's. waarin mensen van allerlei slag zitten, doch gedirigeerd door communistische propagandisten, roepen in het bij zonder de havenarbeiders op deze wapens niet te lossen. Zij organi seren vergaderingen en houden pe titionnementen en zij proberen on der de leuze: Op voor de vrede, oen anti-militaristische stemming te kweken onder de bevolking. Op voor de vrede is een schone leuze. Wij geloven niet, dat een ver standig mens zich daartegen zal verzetten. Maar wanneer commu nisten deze leuze aanheffen, moet men op zijn hoede zijn. Want zij hebben belang bij een zwak. mili tair onvoorbereid Europa, zo goed als zij belang hebben bij verpaupe- risering en werkloosheid, die nu eenmaal een uitnemende voedings bodem scheppen voor het verwe zenlijken van hun dictatorial staat Eon vrede, die tot zulk een staat leidt, kan niet dc onze zijn. wy wensen gevrijwaard te blijven voor die zegeningen. Ons democratisch staatsbestel met zijn vele vrijheden is ons daarvoor te lief. Wij zijn be reid onze verworvenheden te ver dedigen tegen een ieder, die ze ons wil ontnemen, of hii nu Hitier oi Stalin heet. En het is daarom, dat wij zeggen- deze wapens moeten worden gelost. Nee toch...? Heus! Umgadinwa Nangosomo, „word het spelen voor ons niet moe en kom terug" al dus een Zoeloe hoofdman, toen Yehudi Menuhin te Orlando voor Zoeloe-gehoor had ge speeld. De Sioux Jules Sioui is in hongerstaking gegaan te Que bec, omdat hij vindt dat de blanken de Indianen nog steeds onderdrukken. Maar nu heeft hij een bonnetje gekregen we gens rebellistische poging tot zelfmoord! Een klein zoet lief Gerritje van 5 jaar stelt ten toon in Den Bosch in de Openbare Lees zaal. afdeling Zondagsschilders Zij heet Odette. Van critieken trekt zij zich niets aan. want zij kan nog niet lezen. N.t.H. be nijdt haar. Dominee te Bexhill (Sussex) wil dat alle mensen werk en eten gaan staken van 26 Maart af, als Bevin en Acheson geen kans zien om Stalin te spreken te krijgen over gezamenlijke af schaf van H-bom. N.j

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1