Levensgevaarlijke adviezen aan piloot van „Franeker" \nooMc-imi:i:sM\\v Sigarenindustrie dreigt vast te lopen Financiën beheersen de Atlantische conferenties Welke instructies mag een vliegveld geven Atlantische stafchefs zijn het eens over doel en weg Goedkoop BLOEMBOLLEN Pakket 225 stuks v. slechts f375 alles prima kwaliteit ZONNEJAPON Maison de Bonneterie I _t7_ 4 Dinsdag 28 Maart 1950 CHEF VLIEGBEDRIJF K.L.M. OVER ONGELUK TE BOMBAY (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Doorzettingsvermogen en plichtsbetrachting zijn de eigenschappen, die hen, die onze luchtvaart opbouwden, kenmerken wanneer de grenzen van deze karaktereigenschappen echter slechts even worden overschreden, kunnen zij het met veel moeite en offers gecon strueerde bouwwerk in elkaar doen storten Een ieder houde zich dn duidelijk voor ogen Met deze woorden gaf de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J W F Backer, zijn visie op de hou ding van de piloot Van der Vaart, die met zijn machine, de Constella tion „Franeker", op 12 Juli 1949 nabij Bombay tegen een heuvel te plet ter vloog. Vijfenveertig personen kwamen daarbij om het leven, daar toe behoorde de bloem van de Amerikaanse journalistiek, die op uit nodiging van onze regering een bezoek aan Indonesië had gebracht Gistermiddag hield de Raad voor de Luchtvaart zich met dit vliegon geluk bezig was net te lang om hel toestel nog over de heuvels te helpen De vraag was nu, of een gezag voerder de adviezen van de ver keerstoren dient op te volgen De heer P J C. Rombouts. chef van het luchtbeveiligingsstation Schiphol, antwoordde bevestigend „De practijk is, dat de gezagvoer der de adviezen opvolgt Hij gaat er altijd van uit, dat de verkeers toren we] zijn reden zal hebben om een bepaald advies te geven, re- Veranderingen in logboek van verkeerstoren In zijn inleiding wees de voor zitter van de raad op het rapport, dat in India reeds werd opge maakt en waarin het ongeluk, werd geweten aan een beoorde lingsfout van de piloot. Aan de hand van de gegevens, in dit rap port verwerkt, wilde de raad zich thans zelf een oordeel vormen „Is U iets bekend van het feit, dat de journalisten er bij de be manning op hebben aangedrongen om de reis zoveel mogelijk te be spoedigen?", vroeg voorzitter mr J E van der Meulen aan de toen malige hoofdvertegenwoordiger van de KLM. de heer P H. T i r o n „Inderdaad. Dat gebeurde in New Delhi De journalisten wilden zo snel mogelijk doorvliegen naar Bombav In plaats van om 7 uur is de Franeker de volgende mor gen daarom om 6 uur vertrokken Een verschil dus van slechts een uur" „De heer Richardson was toch met het vliegtuig meegezonden omdat Van der Vaart de situatie in Bombav niet nauwkeurig ken de. Na 't ongeluk kreeg men de in druk. dat de heer R. niet in de cockpit, doch in de passagiers ruimte vertoefd heeft Kunt U dat verklaren?" ..Verklaren niet, doch het is stellig niet zo. dat de heer R. op dracht had om in de cockpit mee te vliegen". De chef van het vliegbedrijf der KLM, de heer A. D. S n i t s e- 1 a a r. kon met betrekking tot dit punt overigens verklaren, dat ie aanwezigheid van de heer R. in de cockpit stellig niet nodig was Mn kon immers een Constellation niet besturen. Zijn adviezen hadden dan ook slechts waarde v6/»r de landing en niet op het moment, daf Van der Vaart machine ce de grond wilde zetten De heer Snitselaar had v.-el een eigen mening over de toedracht van het ongeluk. Van der Vaart heeft naar zijn mening een levensgevaarlijk advies opge volgd. Toen Van der Vaart wilde landen, kreeg hü van de verkeerstoren adviezen, die ver trouwen wekten. Toen de landing niet lukte gaf de toren nieuwe ad viezen. Ook die heeft Van der Vaart willen opvolgen. Te laat be merkte hij. dat ze niet uitvoerbaar waren. De periode van aarzelfng denen, die de piloot zelf dikwijls niet kan overzien" Nadat nog was vastgesteld, dat Van der Vaart voldoende vliegbe- kwaam was de heer A. M a r t i n H e n r y. chef van de Linktrainer- afdeling. zou hem 'n 6 willen ge ven verklaarde prof. dr. ir F A. Vemng Meinesz van het KNMI, dat ook de meteorologische advie zen onbegrijpelijk zijn Hp wees ook nog op de veranderingen, die na het ongeluk in het logboek van de verkeerstoren zijn aangebracht Hi] had de indruk, dat er iets le verbergen viel, waardoor een on zekerheid is ontstaan. Prof. Van der Maas van de TH te Delft wilde in het raderen echter geen kwade trouw zien „De piloot had moeten wachten ot naar een uitwijkhaven moeten vliegen nadat hij zich door eigen waarnemingen van de heersende omstandigheden had overtuigd", concludeerde de directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst Hij achtte het van het aller grootste belang, dat de raad een nauwkeui ige definitie van de taak der verkeersleiding zou geven Deze leiding behoort naar zijn mening geen instructies te geven, die niet direct verband houden met de leiding van het verkeer. De raad zal uitspraak doen op 8 Mei te 14 uur Te hoge accijns betekent volslagc ruïnering, zegt vakgroep AMSTERDAM. De Nederlandse sigaren zijn te duur geworden in verhouding tot de koopkracht. De afzet stagneert en de oorzaak hier van Is de te hoge accijns, die de industrie moet betalen. Voor de oorlog bedroeg de accijns 12'. cn de sigarenindustrie kon toen best tegen de sigarettenindustrie concurreren. Thans is de accijns tot 27 ge stegen en de industrie is niet in staat deze hoge belasting op te bren gen. Als er geen oplossing wordt gevonden wordt het bedrijf door de fiscale maatregelen onherroepelijk geruïneerd. Aldus hebben bestuursleden van de Vakgroep Sigarenindustrie ver klaard na afloop van een te Am sterdam gehouden vergadering, waarop de moeilijkheden in het be drijf besproken werden en ook contact werd opgenomen met werknemers-organisaties. Besprekingen met de betreffende ministeries zijn tot dusver op niets uitgelopen. Het ministerie van Financien stelt zich op het standpunt, dat verlaging van de accijns niet mogelijk is in verband met de Benelux-verplichtingen. In België is de industrie reeds vrij wel aan de grond gelopen. Daar be draagt de productie slechts 5 mil- lioen sigaren per maand en de ac cijns is daar 39%. Ook de Neder landse industrie loopt gevaar deze weg op te gaan De vooroorlogse productie van 140 millioen sigaren per maand, waarvan 99% voor binnenlands gebruik was bestemd, is tot 60 millioen gedaald. Het Brand in tehuis voor oude dames AMSTERDAM In de Elisabeth Otter Knoll-Stichting aan het Eikenplein te Amsterdam, waar 25 oude dames wonen, heeft Maan dagavond een korte maar felle brand gewoed, ontstaan doordat in een van de woonkamers een elec- trisch kacheltje was blijven bran den. De brand, die op de bovenste verdieping uitbrak werd ontdekt door een surveillerend agent van van het gebouw in de eetzaal. De dames bevonden zich op dat ogen blik allemaal op een andere etage van het gebouw in de etzaal. De agent alarmeerde onmiddellijk de brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Toen zij ter plaatse ver scheen had het vuur al met snel heid om zich heen gegrepen en was een grote ruit aan de straatzijde al gesprongen. Via de Magirusladder en binnendoor werden brandslan gen geleid en om even over half acht was de brandweer de vlam men meester. De kamer brandde geheel uit. De bezittingen van de bewoonster gingen verloren. De burgemeester van Hamburg, de heer Max Brauer, bracht tijdens zijn verblijf in Nederland ook een be zoek aan minister-president dr. Drees. We zien de heer Brauer (links) hier in gesprek met dr.Drees in de tuin van het kabinet van de minister-president op Plein 1813. Rechts dr. Kurt Sieveking, senaats- syndikus. Labounneerderheid tot 3 geslonken (Van onze correspondent) LONDEN Door het overlijden van het Labourlid F. A. Cobb is het aantal niet bezette zetels in het La gerhuis thans tot drie gestegen. Labour's meerderheid over alle an dere partijen tezamen bedraagt daarom momenteel eveneens drie zetels. In de practijk komt dit ech ter neer op een meerderheid van vijf zetels, want de beide Ierse na tionalisten uit Ulster zijn, zoals ge bruikelijk niet naar Westminster gekomen. Wanneer de liberalen echter met de regering meestem men bedraagt haar meerderheid, althans op papier, 14 stemmen. De eerste tussentudse verkiezing, die gehouden zal worden (op 5 April) is die in Neepsend. een der kiesdistricten van Sheffield, alwaar het zittende Lagerhuislid kolonel Morris, die de zetel met een meer derheid van 19000 stemmen gewon nen. onlangs bedankte om plaats te maken voor de advocaat-generaal Sir Frank Soskice. die zijn zetel bij de algemene verkiezingen heeft verloren. Hii is tot dusver minister zonder een zetel in hot Lagerhuis te hebben, hetgeen in Engeland een hoge uitzondering is. Deze toestand is voor de regering natuurlijk daar om lastig, omdat Sir Frank op het ogenblik niet in het Lagerhuis kan optreden, alwaar zijn hulp bii het verdedigen van wetsontwerpen met een sterk ïuridische kant altijd zeer gewaardeerd wordt. Voor de beide andere thans open gevallen kiesdistricten West Dun bartonshire en Brighouse and Spenborough. was Labour's meer derheid bii de algemene verkiezin gen respectievelijk 613 en 2132 stemmen. aantal arbeiders verminderde van 27.000 tot nog geen 10.000. Het ge vaar bestaat, dat de positie van Amsterdam als tabaksmarkt een geduchte knauw zal krijgen, om nog maar te zwijgen van de stij ging der werkeloosheid als het be drijf niet verder zal kunnen wer ken. Volgens het bestuur van de vak groep is er een onredelijke ver houding tussen loon en accijns. Russische aanval op mevrouw Roosevelt Sovjet-Unie verlaat twee commissies der V.N. LAKE SUCCESS. De Sow- jetunie heeft gisteren twee com missies der Verenigde Naties ver laten. te welen de Commissie voor de Mensenrechten en de Commis sie voor Vervoer en Verbindingen. In beide gevallen verliet de Russi sche afgevaardigde de zaal uit protest tegen de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van het Nationalistische China. In de Com missie voor de Mensenrechten lichtte de So wj et vertegenwoordiger Tsarapkin voor zijn vertrek een felle aanval op de voorzitster, me vrouw Eleanor Roosevelt, die hij er van beschuldigde „voort te gaan met de Amerikaanse pogingen de V.N. te gebruiken voor eigen po litieke doeleinden Van te voren had de Commissie voor de Mensenrechten zich met 12 tegen 2 stemmen tegen uitstoting van de Chinese nationalistische af gevaardigde verzet, die vervolgens tot eerste vice-voorzitter werd gekozen. De Sowjetunie boycot uit protest tegen de aanwezigheid van Chinese nationalisten thans 16 organen der V.N. Nederland voert weer aardappelen in ROTTERDAM. - Hedenmorgen zijn te Rotterdam in het gebouw van de KNSM de eerste buitenland se aardappelen geveild, die sedert de bevrijding in Nederland werden geïmporteerd. Het zijn zeshonderd kisten uit Casablanca in Marokko, afstammelingen van een Nederlands ras. dat vijftien jaar geleden daar werd geïmporteerd. In de loop van April verwacht men ook aardappe len uit Italië, eveneens Nederlandse Rassen. Dat zijn nakomelingen van Nederlandse pootaardappelen, die vorig jaar naar Italië werden gezon den. Het is nog niet bekend hoeveel van deze aardappelen geïmporteerd zullen worden. Tot 13 Mei worden de invoervergunningen hiervoor af gegeven. De prijs van deze aardap pelen. die men als primeurs moet beschouwen, zal vermoedelijk vrij hoog liggen. Van Malta, dat voor de oorlog altijd voor goede aardappelen in het voorjaar zorgde, zullen we waarschijnlijk niets betrekken. De laatste jaren heeft men zich daar op geheel andere rassen toegelegd, die waarschijnlijk in Nederland geen af trek zullen vinden. De Italiaanse aardappelen zijn. zo verzekerde men ons van bevoegde zijde, bijzonder goed van smaalt en kwaliteit. BERLIJN. De Russische con trole te Helmstedt aan de weg naar Berlijn is verscherpt, zodat op het ogenblik slechts 5 6 vrachtauto's per uur kunnen passeren tegen 10 12 normaal. Pactlanden willen kracht in tegenaanvallen zoeken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De vergaderingen van de organen van het Noord-Atlan tisch Pact. welke in Den Haag zowel als in Londen worden gehouden, hangen, naar in kringen van deelnemers aan de Haagse conferentie wordt verklaard, ton nauwste met elkaar samen. Heden komen in Den Haag de chefs van staven bijeen. Woensdag in Londen de ministers van Finan ciën. Het is nauwelijks denkbaar, aldus geven vooraanstaande militairen te kennen, dat voorstellen van de chefs van staven kunnen worden uitge voerd .indien niet de ministers van Financiën een oplossing vinden voor het vrijwel alles beheersende financiële vraagstuk. Geen Amerikaans plan voor Duitse herbewapening (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Verenigde Staten zijn van mening. dat Duits land over reserves beschikt, welke een zeer belangrijke bijdrage tot de verdediging van de Noord-At lantische gemeenschap zouden kunnen betekenen. De V.S. zullen echter de kwestie van een eventu ele deelneming van West-Duitsland aan het Atlantisch bondgenoot schap niet aan de orde stellen, om dat zij menen, dat een dergelijk initiatief uitsluitend van Duitslands buren. Frankrijk. België cn Neder land. zou kunnen uitgaan. Dit is ons medegedeeld door een lid van de Amerikaanse delegatie die in Den Haag de conferenties, die in organen van het Atlantisch Pact bijwoont. ZOALS GEMELD ZULLEN KO NINGIN JULIANA. Prins Bern- hard en de beide oudste prinses sen gedurende de Paasvacantie naar Haute Savoi in Zuid-Oost Frankrijk gaan. De Koninklijke familie cal in deze vacantie ver blijven te Val d'Isete. Opname uit deze prachtige streek, waar op het ogenblik in het dal van de Tignes een grote dam in de ri- worden begonnen. vier ivordt gebouwd. Als de dam gereed is, zal een enorm meer ge vormd worden, waarin het dorp je Tignes geheel zal verdwijnen. Op de opname zien wij een ge deelte van het dorpje Tignes. De kerktoren van het dorpje zal, als het m eer volgelopen is, ongeveer 50 voet onder water staan. Met het laten vollopen van het meer zal in Juli van het volgend jaar Besprekingen lopen onder i Zf* waarop d" Erkend wordt, dat vooral de Europese deelgenoten met grote economische en financiële moeilijk heden te kampen hebben. In mili taire kringen, vooral ook in Neder landse militaire kringen, meent men echter, dat de opbouw van het de fensie-apparaat te veel vertraagd wordt door de neiging van verschil lende Europese landen om vooral op de uitgaven voor de defensie bezui nigingen te zoeken om andere plan nen te kunnen blijven financieren. Verschillende gedelegeerden, die thans in Den Haag verblijven, zien slechts de mogelijkheid voor een op lossing. wanneer de Europese landen een ongeveer gelijk percentage van hun uitgaven voor hun defensie re serveren. Op het ogenblik lopen deze uitgaven, relatief gezien, sterk uiteen. Landen wier militaire uitga ven op een relatief hoog niveau lig gen. verlangen van hun bondgenoten dezelfde offers. Intussen gaan de militairen voort met het uitwerken van de plannen, welke moeten worden verwezenlijkt, willen de in November aanvaarde algemene verdedigingsplannen kun nen worden uitgevoerd. Een Nederlandse zegsman zei, dat de permanente organisatie zich in de afgelopen maanden heeft bezig gehouden met het opvullen van de West-Europese ruimte. Iedere bond genoot zal daarbij voor zijn eigen strijdmacht moeten zorgen; de chefs van staven zullen beoordelen, of de plannen, welke de verschillende na tionale staven hebbèn uitgewerkt, voor hun eigen organisatie, voldoen aan de eisen welke in het grote ver band moeten worden gesteld. Van ieder land wordt verwacht, dat het een strijdmacht op de been brengt, die krachtig genoeg is, om een aan valler zolang tegen te houden, dat achter het gemeenschappelijk af- weerfront van de Atlantische mo gendheden de coördinatie voldoende kan worden doorgevoerd. Overigens vestigt men er de aandacht op dat de landen van het Atlantisch Pact, wanneer eenmaal een aanval op hen zou worden geopend, hun kracht in West-Duitsland wil vluchtelingen uit het Oosten weren BONN. Het West-Duitse parle ment heeft zich uitgesproken voor het weren van alle vluchtelingen, afkomstig uit de Sowjet-Russische zone van Duitsland, met uitzonde ring van degenen, wier levens of persoonlijke vrijheid daadwerkelijk in gevaar verkeren en van hen, die wegens „andere dringende redenen" zijn uitgeweken. de eerste plaats in onmiddellijke tegenaanvallen zullen zoeken. De verdedigingsorganisatie zal niette min zo hecht moeten zijn. dat de bondgenoten niet stuk voor stuk kunnen worden uitgeschakeld. meer over Duitsland DEN HAAG Het militaire co mité van het Atlantische Pact is vandaag te Den Haag voor de derde maal sinds het tot standkomen van dit verdrag bijeen. Nu de Voorzie- ningsraad heeft vastgesteld, wat momenteel beschikbaar is voor de fensiedoeleinden. in hoeverre ieder zich zelf kan helpen en waar ande ren moeten bijspringen, zullen de militaire deskundigen op hun beurt zich beraden over de verdere uit werking van de richtlijnen, die rteds zijn opgesteld voor het berei ken van het gemeenschappelijke doel: de collectieve veiligheid. Het uitwerken van richtlijnen veronderstelt een werkschema, een basis, waarop kan worden voortge bouwd. Deze is in concreto aanwe zig Men is het eens over het doel Nederlandse boeren maken studiereis naar de V.S. NEW YORK Tien jonge Ne derlandse boeren zullen de komen de zomer als gasten van boerenfa milies te Maine de mechanisatie van de landbouw en in het bijzon der van de aardappel- en graan- productie. komen bestuderen. De studiereizen staan onder au spiciën van het Nederlandse mini sterie van Landbouw en Voedsel voorziening. het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité. de Neder landse ambassade te Washington. De ECA en het Amerikaanse mini sterie \:an Landbouw. verwezenlijkt Het komt er thans op aan de meest doelmatige verwezenlijking tot stand te brengen. Hierover zal het militaire comité zich beraden. .Men is nog niet zover gevorderd, dat men thans reeds toe is aan een dis cussie over dat. wat bereikt is en hetgeen had moeten worden bereikt. Het merendeel der leidinggeven de militairen is het er over eens. dat er in West Europa nog harder zal moeten worden aangepakt en dat de oplossing van het probleem Duitsland dringend noodzakelijk is. Het standpunt van de strategen komt echter niet altijd overeen met dat van de politici en economen. Bamangwato-land wacht op Seretse JOHANNESBURG De kern- raad van de Bamangwatostam kwam gisteren te Geberones, 320 km ten Zuiden van de Bamangwa- to-hoofdstad biieen om Seretse af te halen, die morgen per vliegtuig wordt verwacht. Het plan van de Engelse regering is. Seretse en zijn blanke vrouw Ruth huisvesting aan te bieden te Lobatsi. dat even buiten het gebied van de Bamangwato's ligt. De blanke inwoners van de stad ma ken hier echter bezwaar tegen en dreigen zich in verbinding te stel- j len met de resident te Mafeking I om de regeling ongedaan te laten j maken. Ondertussen duurt het lii; Franse havenstaking zonder enthousiasme (Van onze correspondent) PARIJS. De staking van 24 uur, die door de communisten was uitgeroepen," is in het algemeen in de havens opgevolgd, zij het niet n;et al te groot enthousiasme. Al leen Cherbourg heeft volkomen normaal doorgewerkt. In Marseil le hebben de meeste georganiseer de dokwerkers zich bij de beurzen gemeld, hetgeen dus betekent, dat zn niet aan het werk gingen. Niet temin is daar door tal van vrijwil ligers men spreekt zelfs van meer dan 2500 gewerkt, zodat zelfs in Marseille het werk in hoofdzaak is doorgegaan. In de andere havens, die kleiner zijn, heeft men gewoon het werk oen dag opgeschort. In Le Havre heb ben de communisten gepoogd de staking van 24 uur om te zetten in een van onbeperkte duur, maar met 3067 tegen 230 stemmen heb ben de arbeiders besloten vanmor gen weer aan het werk te gaan. WAT VOOR WEER? Vrij zonnig (Van onze weerkundige mede werker) Sinds Zaterdag ivordt het weer in ons land geheel beheerst door een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum hedenmorgen bij Schot land ligt. Dit heeft tot gevolg, dat overdag het weer een zonnig ka rakter vertoont en de temperaturen in de middag tot omstreeks 15 gra den oplopen, 's Nachts komt er ech ter plaatselijk lichte nachtvorst voor. Rondom dit uitgestrekte ho gedrukgebied trekken enige zwak ke storingen, die van zones met vrij veel bewolking vergezeld gaan. Ge durende de afgelopen nacht trok een dergelijk gebied over ons land, zodat er ook vandaag veel bewol king aanwezig was, vooral in de zuidelijke provincies Volgende sto ringen. die over IJsland naar Zuid- Scandinavië trekken, voeren gelei delijk wat vochtiger lucht naar het Noordzeegebied, zodat na morgen opnieuw wolkenvelden over onze omgeving zullen trekken. Aange zien de luchtdrukverdeling over West-Europa en op de Oceaan praktisch geen wijzigingen ver- loont, mag men ook in de komende dagen rekenen op aanhouden vart het vrij zonnige droge weer, terwijl kans op plaatselijke nachtvorst aanwezig blijft. CAiRO Hasiemitisch Jordanië zal de zitting van de Algemene Raad van de Arabische Liga boy cotten waardoor een kloof in de Arabische liga is ontstaan, die on afwendbaar was. nadat de Jor daanse regering vredesonderhande lingen met Israël had aangeknoopt. De politieke commissie van de Arabische Liga is thans bijeen om eventuele sancties van de Arabi- deliike verzet van de Bamangwa- j sche staten tegen Jordanië te be to's voort. spreken. 50 Tentoonstellingsgladiolen in regenboogmengeling, 25 enkele Anemonen, 25 dubbele Anemonen. 50 Franse Ra nonkels, 50 Oxalissen („Klavertje Vier"), 5 grooib'oemige Begonia's, 5 koninklijke Lelies en 15 Snijbloemplanten in 5 mooie soorten. niet goed, geld terug GRATIS 1 Aaronskelk als reclame! W. LEMMERS - Postbus 74 - HILLEGOM Japon met bolero katoen met Nylon prima wasbaar, kleurecht, in vele tinten 42.- Nachtegaalstraat 16/18 Utrecht. ONZE SCHRIJFWAREN AFDELING BRENGT U EEN GROTE COLLECTIE rollen r UnVt 5 MeW cU WIT KASTP*P1E« Rol 5 Meter ,anR 23 c kastranden -9 cU ERenwil.l2.tuk.*' WITTE KASTRANDEN Ro\van3* Meter W tL KASTRANDEN Ellen wil en ge cl ^En^VETTDN bloemmotief Z) tafelkleedjes UTRECHTSESTRAAT AMERSFOORT wat zeer in trek zal zijn deze lente, is Uw Modehuis I

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4