DE WINTER IS VERGANGEN EN DE NEW LOOK OOK! BITTERE RIJST Raad aanvaardt met bloedend hart minder royaal woningtype aars-modeshow Voorjf Paviljoen van Berghotel Grand Theatre Noteert o even MAISON VAN EGDGM Ledental van VVV groeit en activiteit neemt toe Mevr. Van den Ham lid van de Raad r Oudheidkundig bodemonderzoek brengt veel aan 't licht V,J Leusderk war tier neemt de kop in le klasse libre 2 Woensdag 29 Maart 1950 DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB in In een van onze florissante Amersfoortse confectie zaken hangt een oude houtsnede, waarop een kleer- raakerswcrkplaats is afgebeeld. Hans Saches schreef het onderschrift, een acht-regelig rijmpje, dat ons vertelt, wat een meester-klcermaker in die tijd al zo moest ken nen. Tenten moest hij kunnen maken voor de vorsten die ten strijde trokken, sierdekens voor de steekspelen en g de hovelingen en de vrouwen werden door hem in flu- i weel en zijde gestoken, „zoals de franse mode dat voor- 1 schreef" Ge ziet; er is niets nieuws onder de zon. Want nu, 500 jadr later werden onze Nederlandse confectionairs wéér geïnspireerd door diezelfde Franse mode. Dat vertelde de heer Rintcl ons, toen hij vanmiddag de voorjaarsshow opende in het nieuwe fleurige Berghotel-paviljoen. Voor de zesde keer toonde een combinatie van twaalf Amers foortse zakenmensen ons, wat Parijs voorschreef en wat de Nederlandse confectie-industrie voor de Hollandse p vrouw wrocht. Onze algemene indrukken? Geen spoor meer van de new-look, die na een korte, felle bloei volledig heeft afgedaan. Nu: strengere lijnen, zachtere tinten, kortere rokken. En voor de duurdere jurken, helaas ook hogere prijzen. Ik heb mijn hart opgehaald aan de beeldige mantelpakken! Die klas sieke dracht staat bijna iedere vrouw goed en gedistingeerd. Er was een heel mooi zwart pak van de firma W i e r i n g a, met. enkele speelse zij den biezen afgezet. Veel pakjes van wat men in het mode-jargon „pied- dc-poule" noemt. (..Kippepootjes zouden wij moeten zeggen, maar ik durf er een lief ding om te verwed den. dat de winkeljuffrouw U ver dwaasd en glazig aanstaart, als ge haar morgen hier naar vraagt') Dat „pjeedepoel" is zo'n kriebelfijn ruit je, wit-zwart,wit-bruin, wit-rood. De Dom toonde ons een aller aardigst mantelpak van deze stof. De rokken waren nogal Jcort. Korter dan ge uit het plaatje zoudt conclu deren, want deze mannequin was voor dit pakje iets te klein. Ook de firma Van Zuiden bracht ons een mantelcostuum, dat de aandacht trok De stof was een voudig: grijs met een wit streepje, maar de snit was uiterst geraffi neerd. De streepjes van het mantel- voorpand vormden een soort van spinneweb Symbolisch voor de toe komstige draagster? Er waren velerlei jurken fleurige zomerjurkjes, veelal bedrukt met grote bloemmotieven, rozen en an jers en gouden en blauwe regen. Doorgaans simpel van lijn. maar daardoor juist flatteus. Want zulke erge drukke uitbundige zomerstof fen verdragen geen tierelantijnen. Een practisch strandpakje, decent en flatteus Advertentie (LM.) Hedenavond laatste voorstellingen! Aanvang 6.45 en 9 uur GRAND THEATRE „Bittere rijst" 18 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6 45 en 9 uur. Ov dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER ,,De machtige Joe Young". 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da; gen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Cassidy komt terug". 14 j. Vooraf: ..De Vrolijke Bandiet". 14 j Van Dinsdag t/m Donderdag- „Alles op ijs", a. 1. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6 45 en 9 uur. Zondag: 2 00. 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2 304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. RK. OPENBARE LEESZAAL. - Wüersstraat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—6 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur. EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53), van 18 Maart tot 1 April, tentoon stelling Cor Wijker (beeldsnij werk). Geopend werkdager 10—5 en 19—21 uur. Dinsdag en Don derdagavond gesloten. Vaak werd de taille geaccentueerd door een eenvoudig plastic-ceintuur. Mooier vind ik altijd nog de zomer jurken van glanzend linnen, wit of gekleurd. Er waren er een paar heel mooie, met aangeknipte mouwtjes en met prachtig handborduurwerk in de open-zoom techniek, of in het zogenaamde Engels borduurwerk. Maar die linnen en tussen-jurken zijn dan ook meestal veel duurder dan de kakelbontjes. Want alle waar is naar zijn geld. De middag-jurken waren haast allernaar van zijde. Zo liet de firina H a r t e 1 ons een com binatie zién van zwart en zwart-geel. Heel vrolijk en apart, maar alleen geschikt voor wie heel jong en heel mooi en heel slank is. omdat het door die vrolijke apartheid aller ogen tot zich trekt. De rok van dit jurkje is nogal wijd en gewrocht van zwart met gele noppen. Het lijfje effen zwart en op de aangeknipte zéér korte mouwen prijken, op schouder hoogte twee enorme verjaarsstrikken van zwart-met geel Toen de man nequin het zwart-gele jasje aan deed moest ze éérst de verjaarsstrikken verwijderen Ze droeg ze toen heel coquet in haar opgeheven hand, maar als i k die japon zou dragen op een zomerse avond en zo tegen tien uur behaaglijk mijn jasje erover aan zou doen, liet ik ze vast ergens slingeren! W i e r i n g a liet ons enkele prach tige pastel-tinten zien, die zo flatteus zijn, juist voor de vaak wat blond achtige Hollandse vrouw. In vond de zandkleurige namiddagjurk van de ze firma wel een van de meest ge slaagde stukken. Maar de manne quin die deze fijne, voorname jurk droeg deed dit ook meesterlijk. Een enkele jurk had een ruim schootje, waaronder dan de strakke rok nóg nauwer leek. Heel mooi vond ik de bruine namiddagjurk van de firma Vroom en Dreesman, ook weer simpel van snit, met een uiterst eenvoudig lijf, maar met een rijke pailletten-garnering in rood en bruin op de half-ronde zakken Onder de deux-pièces viel het schattige lente-groene pakje van de firma Rintel zeer op. Er was ook een zomerjas van dezelfde firma in bijna dezelfde kleur, die de aandacht trok. Pailletten vormden eveneens de flatteuze versiering van de zwarte geklede jurk van de firma Ramse- laar. Ook deze jurk had een vrij ruime rok. Dat eenvoud toch telkens weer het kenmerk van het ware is bewees de stijlvolle goudkleurige avondjurk. Edel van lijn, bijzonder kleedzaam en zeer feestelijk. Het blote rose ruit- geval dat er naast vertoond werd wekte herinneringen op aan 't car naval en kon mij niet erg bekoren Voor een jonge vrouw was het veel te geraffineerd en voor een niet meer jonge vrouw veel te opzichtig. Jassen waren er veel en de meeste jassen waren mooi ook. Enkele gro te ruiten, wit-met-zwart, wit-met- bruin, paars-met-zwart. Méér effen jassen, wijd of gesloten, eenvoudig of opvallend. Een heerlijke soepele kameelkleurige jas van de firma Rintel. die ik zó aan had willen schieten. De firma's „Alaska" en Scholte" bewezen met hun bont producten te kunnen wedijveren met de grote huizen uit onze hoofdstad Magnifiek was hun bont. Een vorste lijke shawlkraag van hermelijn, een lange marter-col, een blauwvos en een schitterende platina poolvos za gen we. Prachtige, kostbare avond jasjes, zó kostbaar, dat wij ze in onze dromen zelfs niet durven bezitten. 1242. Uit de hut komt nu een oude man met een lange, witte baard en grijze mantel Op zijn hoofd draagt hij een eigenaardige ver siering, waarschijnlijk van zilverdraad. De man staart Rob door dringend aan. Wat een vreemde ogen heeft hij! Bijna helemaal wit en mét kleine, donkere pupillen. „Goede mor gen Sir," zegt Rob in het Engels, „waar be vind ik mij hier?" Maar de oude man ant woordt niet, doch blijft geeft hiT^e'mammouth. die is blijven wach-| zwaai op z'n rug. Dan pVkt de mammouth I voort gaat de tocht door 't vreemde land- ten een teken en onmiddellijk pakt bet dier ook de oude man op en zet hem naast Rob schap. Skip volgt geduldig, want hx] laat zyn Rob weer op en zet hem met een keurigeHet dier zet zich dan weer in beweging en [meester niet in de steek. Vermoedelijk Amersfoorts protest tegen aantasting van woonpeil Het altijd gedistingeerde klassie ke mantelpak. Mevrouw van Egmond liet ons tientallen hoeden zien. Schattige quasi-stijve matclotjes met veel bloemen en strik-garnering. Daar naast vilt-hoeden met kostelijke struis, veelal afhangend ter rechter zijde en zodoende een bekoorlijke omlijsting van het gelaat vormend. Rest mij nog de vele mooie tassen der firma's Mulder (Amersf. Kunst handel) en Wensink te memoreren, die als aangename variatie op een penibel thema meestal niet meer zo duur waren als de tassen van enke le jaren her Ze waren wat kleiner ook en minder opzichtig. Vooral de avondtasjes waren beeldig mooi. Twee dingen miste ik op deze ge slaagde show: the little lady van Vroom en Dreesman, die verleden jaar in October zo'n vrolijke noot bracht op de herfst-modeshow. En dan de aankondiging op de program ma's, dat het batig saldo ten goede zou komen aan minder bedeelden. Verheugend daarentegen vond ik het feit, dat onze Amersfoortse con- fectie-handelaars het nog aandurf den om gezamenlijk te laten zien, wat ze ons aan te bieden hebben. Juist nu de concurrentiestrijd weer fel opbloeit strekt hun deze solidari teit tot eer. EVA. Advertentie I (VI.) Alle op de Show gedragen hoeden zijn van WESTSINGEL 21 t.n. de Toren Benoeming van een nieuwe secretaris In hotel „Van ouds de Wapen roem" hield de afd. Amersfoort van de Vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer Dinsdagavond haar jaarlijkse alge mene vergadering. In zijn openingswoord deed de voorzitter de heer J A C Spoel, een beroep op de aanwezigen cr aan mede te werken, om de overige leden tot grotere activiteit aan te sporen. Dank werd er gebracht aan de Gemeente voor de dit paar ter be schikking gestelde subsidies. Het V V.V.-bestuur, dat gedurendp 1949 ongewijzigd bleef, heeft vele malen prettig en in onderlinge goede ver standhouding samengewerkt. De ad ministratrice. Mej. de Vos. ontving een speciale pluim voor haar nauw gezette arbeid alsmede het toege voegde bestuurslid, de heer Ver douw. Zich richtende tot de aftre dende bestuursleden noemde spr. de heer Pouleyn, die als jonge ener gieke kracht een onontbeerlijke steun voor V V.V. was. Een gevoe lig verlies leed het bestuur verder het aftreden van de heer Mahler als secretaris. Hij is echter bereid gevonden als gewoon lid in het bestuur zitting te houden. Het ledental bedroeg eind 1948 547 leden en nu ruim zes honderd leden V.V.V. gaf een geheel nieuwe Hollandse en Engelse folder alsmede een voller'ig omgewerkte hotel- en pensiongids. Het jaarverslag van de penning meester gaf een gunstig beeld Aan contributies werd ontvangen f 2095.46, dat is ruim f 440 meer dan over 1948. Van de Gemeente kan op een vaste jaarlijkse bijdrage van f 1000worden gerekend als mede een bedrag gelijk aan de door V.V V. zelf geïnde contributies, tot een maximum van f 2000.De ver lies- en winstrekening gaf een na delig saldo aan van f 244 16. De slui tende begroting voor 1950 werd geraamd op f 6Ö00 In de kascommissie werden be noemd Mevr Mulder en de heren J. W. van Eist en Jansen. In de plaats van de heer Mahler werd als secretaris gekozen de gep. gezag voerder der Java China Paketvaart- lijnen de heer W. F. H Burger. De heer Sleyt werd bij acclamatie her kozen. Voor het Polfesta wordt een nachtsterrit van 480 Km., een voet balwedstrijd tussen een militair en politie-elftal georganiseerd. Ver der komt er een buitenlands mu ziekkorps naar Amersfoort. De no dige aandacht dient te worden ge vestigd op de door de Amersf. Ge meenschap te organiseren tentoon stelling in het Gymnasium. Woningbouw biyft voorlopig wel op het menu van de Raad staan. Het is geen gemakkelijk te verorberen hapje en soms ligt het wat zwaar op de maag. Zo Is het ook met de 107 woningen, die de gemeente binnenkort hoopt te kunnen bouwen nabij de Arnhemseweg. Over een ding was de Raad, behalve de heer J. Vis (Arbeid), die zich vierkant tegen verklaarde, het Dinsdagavond wel eens: die 107 woningen moeten er komen. De wo ningnood is te groot om het buitenkansje van een extra toewijzing voorbij te laten gaan. B. S. A. AL Raadsleden keren zich tegen drankmisbruik De heer K. Coolen (KVP) meende namens zijn fractie te moeten con stateren, dat het gemeentebestuur een andere koers inslaat. Deze is volgens de heer Coolen meer gericht op de nood van de tijd. Hij kon zich over het algemeen wel verenfgen met het woningtype. De heer J. Vis (Arbeid) betoogde, dat aanvaarding van dit plan betekent: aantasting van het .woonpeil. huurverhoging sn verschuiving van de lasten van het rijk naar de gemeente. Hu deelde in zijn repliek mede te zullen tegen stemmen. „Wij aanvaarden deze 107 wonin gen met een bloedend hart." zeide de heer F. de Feber (WD). De wo ningnood dwingt ons in die richting. Hu vroeg voorts of publieke inschrij ving niet kon worden overwogen. De heer W. van Apeldoorn (CPN) hield een uitvoerig betoog. Hij he kelde de naar zijn opvattingen on juiste regeringspolitiek, waardoor een te gering deel van het budget ten goede komt aan de woningbouw. Volgens dit raadslid bevinden wij ons in Nederland op het gebied van het woonpeil op een hellend vlak. De heer G. Wielinga (AR.) vroeg zich af „waar zijn we aan toe met de fi nanciële consequenties? Kan de ge meente de lasten in de toekomst wel dragen?" PROTEST De heer dr B. S. A. Al (Arbeid) was van mening, dat het stellig wel anders kan. In Ne derland gaat naar zijn smaak de zaak over de verdeling van het maatschap pelijk inkomen. Men is bezig een industrieel klimaat te scheppen, maar helaas ten kos te van de arbeiders. Naar zun inzicht is het wereldpro bleem van de wo ningnood alleen maar op te lossen door rationalisatie. Hij betoogde, dat de gemeenten zich moeten keren te gen de aantasting door het rijk van de gemeentelijke autonomie. Men streeft, volgens de heer Al naar een nivellering van de huisvestingspoli tiek en daarvan is Amersfoort mede de dupe. Wij kunnen, aldus besloot de heer Al zun betoog, dit besluit niet zon der protest aanvaarden. Wy moeten tot de regering zeggen: keer van de ze heilloze weg terug! Niettemin zal ook zyn fractie voor het voorstel stemmen, omdat de gezinnen, die naar een woning snakken, het ver werpen ervan niet zouden begrepen. De heer K. ter Burg (CPN) haalde de poppenkast van de Dam uit zun jeugd er bij. Men komt hier in de raad in oppositie tegen de eigen par tijen, dat vond hu poppenkastenj. Ook hu wenste een protest te laten horen tegen de aantasting van het woonpeil en de verhoging van de huur. Wethouder J. Koopman (Arbeid) verdoezelde niet, dat ook het ge meentebestuur veel bezwaren heeft tegen het nu te bouwen woningtype. Daar mankeert veel aan. Hij zegde toe, de door enkele raadsleden ge vraagde verbeteringen alsnog aan te brengen. Op welke wijze dat dan moest worden verrekend kon de wethouder nog niet bekijken. Hu onderschreef veel van hetgeen was betoogd. Tot de heer De Feber zeide hu. dat de regering in afwijking van vroegere voorschriften bij deze bouw liever ondershandse aanbesteding prefereert. Ook de wethouder was van mening, dat men het in rationa lisatie moet zoeken. De voorzitter verklaarde nadrukkelijk, dat men niet teveel in mineur moet spreken Het staat er in Nederland nog zo slecht niet voor met de wo ningbouw. Hu staafde zijn be wering met een citaat uit een UNO-rapport waaruit bleek, dat ons land wat woningbouw be treft zeker niet achterstaat bij andere landen. In de replieken ging de Raad nog maals uitvoerig op allerlei onderde len in. Belangruk was de aankondi ging van de heer Al, dat hij in de afdelingen met een protestmotie over deze aangelegenheid zou ko men. De heer Van Apeldoorn juichte deze gang van zaken bü voorbaat toe. Ten slotte werd het voorstel met de stem van de heer Vis tegen aan genomen. OP 'T NIPPERTJE Enige tegenstand ondervonden ook de voorstellen betreffende het toe staan van verloven A en om het be staande maximum van die verloven te handhaven. De raadsleden Mevr. B G. van Wijland (Arbeid) en K. Ter Burg (CPN) toonden zich waar achtige drankbestrijders en konden voor deze voorstellen geen goed woord vinden. In het geval van het verlenen van ontheffing van de eisen verloven A (Dierenpark Birkhoven) sprak mevr. Van Wijland namens haar fractie. Dit voorstel in stem ming gebracht kreeg veertien stem men voor en dertien tegen. Het is overigens maar een dispensatie van drie maanden, want in Juni is er bij het Dierenpark een gelegenheid ge bouwd, die wel aan de eisen voldoet. Tegen de handhaving van het maxi mum waren de raadsleden Van Wij land en Ter Burg. Breedvoerig waren ook de discus sies over de delegatie van bevoegd heid van verhuur en verpachting aan het gemeentebestuur. De heer mr. Th. A. Fruin bestreed dit voorstel op juridische gronden. Hij stelde voor de bestaande regeling een half jaar te bestendigen. Het gemeentebe stuur heeft dan gelegenheid met een meer uitgewerkt voorstel te komen. Er is nog veel over gezegd maar ten slotte ging de raad met het voorstel van de heer Fruin accoord. EN DE BOSVIJVER De verbetering van de lichtinstal latie van het complex Birkhoven kon de goedkeuring van de Raad weg dragen. De heren J. R. Hartings (K VP) en Van Apel doorn (CPN) wensten ook ver lichting van de bosvijver. Zu be toogden, dat het Soesterkwartier een goede ijsbaan mist. De verlich ting van de bosvu- ver zou daarin me de kunnen voor zien. „Dat kost: 8000.— extra" zeide wethouder Koopman. De heer Van Apeldoorn hield voet bij stuk. de heer Hartings nam genoegen met de toezegging, dat men er later altijd nog op terug kan komen. De raad kon zich niet goed ver enigen met het gevraagde crediet voor het. ontwerpen en herzien van uitbreidingsplannen in onderdelen enz. Vrijwel alle fracties kwamen aan het woord. Men veronderstelde credietoverschrijding. De heer Coo- H ART IN GS len vond de prus van de maquette 12000.wel wat hoog. De heer Koopman ontzenuwde de genoemde bezwaren. Het is niet precies te overzien welke kosten er bu het opzetten van uitbreidingsplannen worden ge maakt. Het is creatief werk. De maquette heeft waarde voor de voorlichting van de burgeru nu en in de toekomst. Het crediet werd z.h.s. verleend.. Tal van andere agendapunten (grond aan- en verkopen, onteige ningen enz.) gingen onder de hamer door of gaven aanleiding tot een kocte discussie. U kunt deze agenda vinden in onze editie van 21 Maart j.l. Brig. Etten kwart eeuw bij de politie Op 1 April van het Jaar 1925 trad de toen 24-jarige A. Etten als agent van politie in functie te Sneek Op 10 Augus tus werd hij overgeplaatst naar Amers foort. waar Commissaris G Goorhuis. die in Hilversum op de model-politie school zijn leraar was geweest, zijn chef werd. De heer Etten klom in de straat dienst op tot hoofdagent. Op 1 Januari 1946 werd hU tot die rang bevorderd. Precies een jaar later volgde zijn benoe ming tot brigadier Het zal de jubilaris aanstaande Zater dag zeker niet aan belangstelling ont breken. In de Dinsdag avond gehouden raadsvergadering is mevrouw H. van den Ham Reumer tot lid van de Amers foortse gemeen teraad benoemd. Mevrouw van den Ham neemt zitting voor de Party v. d. Arbeid en vervangt dr. J. B. Drewes, die naar Den Haag vertrekt. Mevrouw van den Ham is op velerlei gebied sociaal en maatschappelijk werkzaam en in teresseert zich in het bijzonder voor de coöperatieve beweging. BILJARTUITSLAGEN Opgravingen in verwoeste kerken leveren veel belangwekkends op Sedert enige tijd is in onze stad de Rüksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek gevestigd. Deze Dienst verrichtte in de loop der jaren onschatbaar veel werk, waarmede de wetenschap in niet geringe mate werd gediend. In bredere kring geniet dit werk nog niet voldoende belangstelling. Het was daarom een goede gedachte van de Oudheidkun dige Vereniging „Flehitc" om haar leden eens nader te laten kennis nemen met het belangrijke onderzoekingswerk van de Rüksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Gelukkig initiatief van „Flehite" De voorzitter van „Flehite", de heer mr. J. C Graaf van Rand- wijek. kon tijdens de Dinsdag avond in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden gehouden bij eenkomst een grote groep van be langstellenden welkom heten. Hij sprak er tevens zijn verheugenis over uit dat Amersfoort binnen zijn historische wallen een zó be langrijke oudheidkundige dienst heeft kunnen huisvesten. Over opgravingen, die de Rijks- woeste kerken deed, sprak de di recteur van deze instelling, de dienst in de door de oorlog ver heer dr. P. Glazema. De heer Gla- zema, die als ambtenaar van Mo numentenzorg na de oorlog ver scheidene geheel of gedeeltelik verwoeste kerken bezocht, vertelde zijn toehoorders uitgebreid van de ervaringen die hy opdeed Tal rijke terreinen werden onderzocht door hem en zijn assistenten en deze onderzoekingen bleven veelal niet zonder succes Direct na de oorlog werd begonnen met het on derzoek van de gedeeltelijk ver woeste middeleeuwse N. H. kerk te Angerlo. Bij opgravingen in de consistoriekamer stuitte men op het fundament van een torijn Een opvallend verschijnsel noemde de heer Glazema deze ontdekking, te meer omdat het fundament in de Noord Oosteiyke helft van de kerk was gelegen. Ook ontdekte men verscheidene skeletten, die na re constructie en chemische behande ling een waardevol bezit vormden. Een der belangrijkste vondsten was echter een bronzen kandelaar. De onderzoekingen door de heer Glazema voerden daarna naar El- lecom. Eist en Zuid Limburg. Bij elke kerk maakte men profielen. De uitslagen van de gister avond voor de competitie van het district „Eemland" gespeelde bil jartwedstrijden zun als volgt: Eerste klasse Libre: Leusderkw.O. Genoegen II 44 Tweede klasse Libre: Ons Genoegen IIIThoomien 08 Derde klasse Libre: Metropole IID O.S. 62 Vijfde klasse Libre: Metropole IV—D O S. II 6—2 Zevende klasse Libre: Schouw IISoesterkw. IV 80 Na dc grote nederlaag, die Metropole by Zonncheuvel kreeg, was het te verwachten dat „Leusdcrkwarticr" de leiding zou nemen in de eerste klasse libre. Door een 41 gciyk spel tegen het bezoekende „Ons Genoegen n" hebben onze stadgenoten inderdaad „Metropole" van de bovenste plaats verdrongen, doch de einduitslag bleef ontegenzeggelijk beneden de ver wachtingen van de Leusderkwartierders. eerste helft van deze competitie volkomen te boven. Rustig en soli de spelend nam hii reeds in de eer ste Uen beurten een kostbare voor sprong (6736). Deze voorsprong bleef op 21 beurten gehandhaafd op 10059. Van de Brug behaalde winst in de twee en dertigste beurt. Japin was in topvorm. Met re gelmatige en goed gespeelde series liep hii op ziin tegenstander Ver steeg uit. Na zes beurten had Japin een voorsprong waardoor hem de zege niet meer kon ontgaan (63 14). Toen hii na slechts vijftien beurten zijn 130 caramboles had bereikt betekende dit een vier nul voorsprong voor „Leusderkwar- tier". Het was alsof „Leusderkwar- tier" de titel voor het grijpen had. Het ging echter anders. Craanen. die steeds aoed voor de winstpun ten is. bleek tegen de grote span ning niet opgewassen. Hii had het bijzonder moeilijk met zichzelf en ligt soms de eenvoudigste ballen liggen. Onrust was anders dan zijn naam doet vermoeden. Rustig bouwde deze aan series die hem een voorsprong gaven (6190 na twintig beurten). In drie en twintigste beurt bracht Craanen plotseling met een prachtig ge speelde „acht en twintig" spanning in de partij. Onrust gaf als ant woord 'n belangrijke „tien", waar mede hii bijna aan het eind van zijn partij was. Voor de laatste ne gen caramboles had hii echter nog zes beurten nodig. Craanen profi teerde hier niet van en verloor. Ankersmit was Scheerder in tech niek en productiviteit volkomen de baas Het was spoedig duidelijk dat de winstkansen voor Leusder- kwartier niet groot meer waren en toen de Baarnse speler na negen tien beurten de stand op 51102 in zijn voordeel had gebracht ver wachtten de talrijke aanwezigen een spoedig slot van deze partij. Scheerder gaf zich echter niet zo gauw gewonnen en profiteerde van enkele minder goede beurten van zijn tegenstander om een groot deel van de achterstand in te halen (27 beurten 89119). Deze productivi teit kwam echter net te laat want Ankersmit maakte in de dertigste beurt de partii uit, waardoor de einduitslag een onverwacht 44 eeliik spel opleverde. Japin speelt in topvorm Zij hadden een mooie kans een ruime voorsprong op hun concur renten te nemen De vier punten, die zij Dinsdagavond in Café ..Sport" binnenhaalden bezorgden hen twee punten voorsprong. De spanning blijft dus. De Leusder kwartierders moeten nog naar Zon- neheuvel, terwijl Metropole bij Poedel in Niikerk op bezoek gaat. Het ziet er naar uit dat de veer tiende en laatste ronde, die Dins dagavond wordt gespeeld, nog vol spanning zal ziin In de ontmoeting tussen Leus- derkwartier en Ons Genoegen II werd begonnen met de partii tussen Jan van de Brug en De Jong. Eerst genoemde is zijn inzinking van de Deze profielen betekenen voor de archeologen het leesplankje, waar van rr*n soms een complete bo demhistorie kan aflezen. Op deze wijze kwam er ook meer licht in de geschiedenis van de N.H. kerk te Oosterbeek. Deze kerk diende als steunpunt voor de geallieerde landingstroepen en werd tenge volge van oorlogshandelingen ern- tig geteisterd. Deze geschiedenis werd duidelijk, toen men de op gravingen had voltooid. MERKWAARDIGE VONDST Men ontdekte allerlei bü- zonderheden. Onder andere het fundament van een drie- nlssig koor, een bouwvorm, die men in Nederland nog nooit eerder had ontdekt De restauratie van de N.H. kerk te Oosterbeek de enige pre- Romaanse kerk uit de 10e eeuw beloofde veel, maar werd door allerlei vernieu wingswerkzaamheden ver knoeid. De heer Glazema noemde de restauratie van de door de oorlog verwoeste kerken in vele gevallen het verstoren van de oude luister. Hij maakte de bedoeling van deze opmerking duidelijk met de ver toning van tal van lantaarnplaat jes. Door uitbreiding of te ver doorgevoerde vernieuwing streef de men de oorspronkeiyke vorm voorby, week er in sommige ge vallen zelfs van af, waardoor de kerken en hun omgeving werden verstoord. De heer Glazema lichtte zijn in leiding toe met een groot aantal lichtbeelden terwijl tijdens de pauze talrijke belangstellenden can de gelegenheid gebruik maak ten om een kleine expositie te be zichtigen. Van de Brug De Jong Japin Versteeg Craanen Onrust Scheerder Ankersmit 130 130 32 15 4 06 130 95 32 12 290 130 130 15 23 8 66 130 39 15 13 2 60 115 103 29 28 3 55 130 180 29 16 4 48 115 98 30 13 3 26 130 130 30 25 4 33 Soest II eindigt op tweede plaats Soest 2 speelde zyn laatste wed strijd in dit seizoen tegen Onder Ons 1 uit Amersfoort en won met 64. Soest II eindigde als tweede in zijn klasse. Voor Soest wonnen C. Zaalberg van Zeist, J. Spijker, mevr. Schelvis. K. F. Mud en G. Acronius Remise speelden A. W. de Ruig en J. Blom. Stichting 19401945 Aan door de Stichting 1940—1945 ver strekte gegevens ontlenen wij. dat het district Amersfoort over 1949 13 261.99 meer heeft opgebracht dan in 1948. Het totaalbedrag over 1949 is 99.961,99. dat is 15.35 meer dan de aanslag

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2