Haags flatgebouw bestemd tot Rijkskantoor Kostprijs van steenkool moet naar beneden Voor honderd jaar werd Bellamy geboren Samenspraak tussen vijf havens nuttig en nodig Nederland neemt deel aan eerste jaarbeurs in V.S. Tweede Kamer heeft regering haar zin gegeven Nederland zal ook in toekomst moeten importeren Meer textiel uit België Verkiezing in Mercurië Woensdag 29 Maart 1950 3 Advertentie (LM.) (Van onze parlementsredactcur) Cis HAAG. - Met 49 tegen 23 stemmen heett de Tweede Kamer glste- de «egeeing "aar nn gegeven in zake het Haags rlatgebon». dat door het Ruk aangekocht en door verbouwing diva het demonteren van keukens en badkamer, - geschikt gemaakt wordt tot kantoorgebouw voor de Centrale Dienst van In- en Uitvoer De verbouwing was trouwens reeds geschied en de C.DJ.U. verhuisd, voordat de Kamer aan het beslissen toe kwam. Tegen dit door het Rijk onttrekken van woonruimte aan haar be stemming hebben gestemd: de VVD. de CPN, de AR met uitzondering van de heer Algra, de St. C.er., enkele CH en de heer Weiter Voor de fractie der PvdA verklaarde de heer Scheps. dat hy Inneriyk dit voorstel af wees, doch er voor zou stemmen om de minister de gelegenheid te laten te zijner tijd tot een betere oplossing te komen. Dividendstop eindigt over twee jaar DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft gisteren met 62 tegen 29 stemmen het wetsontwerp aangeno men. waardoor het dividend van aandelen beperkt wordt tot 6 pet plus 2 pet van het vermogen der betreffende naamloze vennootschap en dat van winstgevende obligaties tot 6 pet plus 1 pet van het vermo gen. In geval van hogere uitkerin gen wordt een boete van 100 tot 200 pet geheven in de vorm van een belasting. De dividendbeperking zal volgens het wetsontwerp voor het laatst worden toegepast voor het boekjaar, eindigende 31 December 1952. Een amendement van de heer Hofstra (Arb.) om deze termijn uit de wet te schrappen werd verwor pen met 60 tegen 28 stemmen. Vóór het amendement stemden de PvdA en de CPN. Bij de stemming over het wetsontwerp vormden beide fracties de tegenstemmers. Een amendement van de heer Ritmeester (VVD) om de dividend stop op 31 December van dit jaar te doen eindigen werd met 81 tegen 8 stemmen verworpen, nadat minis, ter-president Drees had verklaard, dat aanneming van dit amendement de regering zou nopen om schorsing vati de beraadslagingen te vragen. De heer Weiter stemde met de WD vóór het amendement. Vrees voor te grote autonomie der Antillen DEN HAAG. De Nederlandse regering, heeft het, door de Sta ten der Nederlandse Antillen uit gebrachte, advies waarbij de zetel verdeling in dat college geregeld zou worden bij algemene Maatre gel van Bestuur, verworpen. Zij is niet bereid deze zetelverdeling, één der voornaamste grondslagen van het Antilliaanse landsbestel, anders dan bij de Wet, en dus met de medewerking van de Staten- Generaal te' wijzigen. Uit het advies der Staten van de Nederlandse Antillen blijkt dat tegen het door de Nederlandse re gering voorgestelde beroep op de kroon unaniem bezwaar wordt ge maakt. De regering handhaaft dit deel '-an het voorstel dan ook niet. maar dit neemt niet weg, dat zij het tegenvoorstel van de staten dat de gelegenheid opent bepaalde on derwerpen, die niet onder de eiland-autonomie vallen aan rege ling bij landsverordening te ont trekken en eilandsgewijze doen regelen onaanvaardbaar r Een dergp'iike regeling zou de n in zich '-agen van een ontbindmo der Antii'on als één en ondeelbaar rii! in afzonderlijke autono me n zonder verband. Urk voorlopig bij Overijssel DEN HAAG. Voordat de Eer ste Kamer gisteravond een begin maakte met de behandeling van de begroting 1950 van Sociale Zaken heeft zij een aantal kleinere wets ontwerpen afgehandeld, o.a. dat betreffende uitbreiding van het ge bied van Urk met een klein gedeel te van de Noord-Oostpolder en de indeling van deze gemeente, totdat over de gemeentelijke en provinci ale organisatie van de drooggelegde en droog tc leggen gebieden nader zal worden beslist, bij de provincie Overijssel. Tegenover de opmer king, dat deze regeling vooruitloopt op de toekomstige bestemming der Zuiderzeepolders, voerde minister Teulings aan, dat hier slechts spra ke is van een tijdelijke regeling De definitieve beslissing volgt later. Met 29 tegen 7 stemmen werd Urk bevorderd tot Overijsselse gemeen te. Minister In 't Veld heeft prompt verklaard, dat als het gebouw voor kantoren niet meer nodig is, het voor bewoning geschikt kan worden gemaakt. Naar zijn mening moet men deze kwestie nuchter en zake lijk bekijken. Op het ogenblik heeft het Rijk in Den Haag in gebruik 10 flatgebouwen met 283 woningen. 91 kleine percelen met 11.000 vierk. meter vloeroppervlakte en 172 gro te percelen met 47 000 meter vloer oppervlakte. In totaal heeft het Rijk in Den Haag 184.000 vierk meter vloeroppervlakte voor bewoning be stemd. in gebruik Geleidelijk wor den in het land huurpanden afge stoten. doch de rijksdiensten worden op het ogenblik zo veel mogelijk m Den Haag geconcentreerd, zodat de ze stad er niet op vooruit gaat wat het beschikbaar komCn van woon ruimte betreft. Barakkenbouw, zoals o.a de heer We Iter (NKP) had aanbevolen, is kostbaar, zei de minister. Het mini sterie van Wederopbouw is uit het flatgebouw Alkemadelaan in een barakkenkamp getrokken, doch dit kostte 2.000 000. Er zijn 100 wo ningen door vrijgekomen, d.w.z te gen 20.000 gulden per stuk plus de kosten van herinrichting. Het is veel rationeler en goedkoper om dan maar nieuwe woningen te bouwen in plaats van een groot flatgebouw te ontruimen Bovendien is de ge meente Den Haag niet erg geneigd om terreinen af te staan voor het bouwen van kantoorbarakken. Het probleem is dus niet zo een voudig. Dat de Kamer voor een vol dongen feit werd geplaatst, omdat de verbouwing al gebeurd was de heren Weiter. Scheps. Cornelisse (WD) en Hoogcarspel (CPN) had den dit aangevoerd ontkende de minister De Regering is volkomen bevoegd om een pand voor 10 jaar te huren en het te verbouwen, als er geld voor beschikbaar is op de begroting, wat hier inderdaad het geval was. Als de Kamer ..nee" zou zeggen, zit het Rijk alleen met een huurcontract voor 10 jaar. met de kans er dan op een ongelegen ogen blik uit te moeten. Het was duidelijk, dat de minister door deze uiteenzetting het pleit ge wonnen had. niettegenstaande alle vier sprekers er de nadruk op had den laten vallen, dat het onttrekken van woonruimte door het Rijk aan haar bestemming, een ernstig feit was. te meer indien dat zoals in Den Haag, gebeurt in een gemeente met zo'n grote woningnood. De mi nister was. naar hij zei. voor het psychologische element in deze zaak ook wel gevoelig, doch hij bekeek de zaak nuchter en zonder sentiment. En zo won de nuchtere zakelijkheid het ook hier van het sentiment. Franse beurzen voor Nederlanders DEN HAAG De Franse rege ring stelt voor het cursusjaar 1950 —1951 wederom studiebeurzen ter beschikking, bestemd voor hen. die in het bezit zijn van een doctoraal-, ingenieurs- semi-arts of daarmede gelijkgesteld diploma. Nederlander zijn en hun studie in Frankrijk wensen voort te zetten of zich daar wensen te specialiseren Ook kun stenaars komen voor een studie verblijf in aanmerking. De beurzen zullen in Juni door een gemengde Nederlands-Franse commissie worden toegekend. Het Institut Francais d'Amsterdam, Museumplein 11, Amsterdam-Z, verstrekt nadere inlichtingen. New York's lichtschip aangevaren NEW YORK Het 8.600 ton metende luxe schip Santa Monica kwam gistermorgen, tengevolge van de dichte mist, in aanvaring met het lichtschip Ambrose aan de ingang van de haven van New York. De Ambrose kreeg aan stuurboord een lek onder de wa terlijn. De Santa Monica is niet be schadigd. De schade aan het licht schip is aanzienlijk. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. „In het jaar 2000 druk gelezen maar thans vergeten Van alle zogenaamde utopisten, i Dat is de reden, dat hij, afgezien die aaTv de wieg van het moderne van een kleine groep aanhangers, socialisme hebben gestaan, heef' vrijwel is vergeten. En dat laatste de Amerikaan Edward Bellamy, is ondanks de vele critiek die die Woensdag a.s. juist een eeuw men op zijn toekomstbeschnjvmg Nationalistisch China breekt met Nederland TAIPEH. Het Nationalistische China heeft de diplomatieke be trekkingen met Nederland verbro ken omdat dit land de communis tische regering van Peking heeft erkend. INTERVIEW MET MAX BRAUER (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Hamburgse burgemeester. Max Brauer, is voor stander van een samenspraak tussen de vijf grote havens aan de Noord zee. Antwerpen. Rotterdam, Amsterdam. Hamburg en Bremen, aldus verklaarde hij gisterenavond tijdens een kort interview, dat wij met hem hadden. ..Ik wil beginnen met hier duidelijk te stellen, dat ik dis criminatie als een verwerpelijk middel beschouw, om havens in stand te houden cn tot bloei te brengen." Deze opmerking had uiteraard be trekking op het complex van discriminerende maatregelen voor de oor log door Duitsland tegen de Nederlandse cn Belgische havens genomen. Burgemeester Brauer zeidc, dat de vijf havensteden de koppen bijeen moeten steken, om te voorkomen, dat opnieuw een concurrentie, met dumping cn alle andere moord- en zelfmoord pogingen zal uitbreken. Er moet overeenstemming worden gezocht over tarieven cn dergelijke, en dan zal er heus voor leder van de havens meer dan genoeg te doen blijven. geleden het levenslicht aanschouw de, ongetwijfeld de minste invloed uitgeoefend op de nrbeidersbcwe- ging. Zijn geboortedag viel daar toe niet alleen te laat, maar hij stond persoonlijk ook te ver van de „onterfden" en de maatschap pelijke strijd waarin zij gewikkeld waren. Dit neemt niet weg, dat zijn werken, „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen", een enor me bekendheid genieten en in gro te oplage in vrijwel alle talen ter wereld zijn verschenen. De oorzaak daarvan is, dat zij hoe weinig zij ook de toets der economische en politieke weten schap kunnen doorstaan ge makkelijk leesbaar zijn en boven dien tegemoet komen aan het in millioenen sluimerende verlangen naar een betere en rechtvaardiger maatschappij. Die millioenen in de eerste plaats hebben zijn werken verslonden. De bittere ervaringen, door hen zelf in de moderne geld huishouding opgedaan, deden hen openstaan voor Bellamy's fantas tische schildering ener toekomsti ge maatschappij, waarin het geld zou zijn afgeschaft en zij vroegen zich onder het lezen nauwelijks af of de geldtheoricön van Bellamy ook maar in enig opzicht gefun deerd waren. Omdat dit laatste niet het geval was, heeft Bellamy, trots zijn vele lezers, nooit enige invloed op de maatschappelijke ontwikkeling kunnen uitoefenen. Hij appelleerde aan anti-kapitalis tische instincten, zonder maat schappelijk inzicht bij te brengen. Burgemeester Brauer Is de eer ste Duitser, die na de oorlog in Den Haag officieel werd ontvangen. In 1933 ging hij heen als burgemees ter, en via China is hij ten slotte in Amerika terecht gekomen, waar hij het Amerikaanse staatsburger schap kreeg Na de oorlog is hij weer naar Duitsland teruggekeerd. Tijdens de ontvangst in het Haagse raadhuis heeft burgemeester Brauer daarvan breedvoerig ge tuigd Toen we het hoorden moes ten we denken aan de passage in het communiqué over zijn gesprek met Drees: „Óm te beginnen heb ben beiden persoonlijke ervaringen van de aanraking met het nazi-re- Advertentie (LM.) MwiW Toeslag op 25 pet op sociale uitkeringen DEN HAAG. Dc Iweede Ka- mer heeft gisteren zonder hoofde lijke stemming een wetsontwerp aangenomen, aat een toeslag van 25 pet geeft op de uitkeringen van verschillende sociale wetten. Hij geldt alleen voor verplicht verze kerden. die ingevolge Ongevallen wet of Invaliditeitswet een uitke ring ontvangen, welke voor 1 Ja nuari 1947 is toegekend. Voor de Landbouwongevallenwet geldt het zelfde, terwijl voor de Zee-onge vallenwet de uitkering, om recht op toeslag te hebben, voor 1 Ja nuari 1946 moet zijn toegekend. Deze toeslag geldt tot het berei ken van de 65-jarige leeftijd. Daar na vallen de betrokkenen onder de Noodwet-Drees voor uitkeringen aan ouden van dagen. DJAKARTA Naar Reuter uit betrouwbare bron vernam, hebben gedurende het afgelopen weekeinde op Ambon 200 Ambonese militairen van het K.N.I.L. zich meester ge maakt van een der versterkingen aldaar. De reden hiervan zou zijn gelegen in de langzame gang van zaken betreffende hun overgang naar het leger der R I S. In Djakar ta is geen bericht ontvangen, dat hierbij gevechten zouden zijn gele verd. Generaal-majoor J. J. Molet heeft zich Maandag per vliegtuig naar Ambon begeven. NOODZAAK VOOR ONZE WELVAART HEERLEN In de jaren voorafgaande aan de tweede wereldoorlog exporteerden de Limburgse mijnen bijna de helft van hun productie in de vorm van kolen en cokes. Hier stond ongeveer een even grote import, hoofdzakelijk uit Duitsland, tegenover. Inmiddels echter is in ons land de behoefte aan kolen sterk gestegen. Dit geldt vooral voor de eleetTlsche eentrales en de gasfabrieken. Maar ook het overige industriële verbruik is groter geworden en deze toeneming zal zich nog verder voortzetten, naarmate de industrialisatie vordert. Tevens zal de behoefte aan huis. brand blijven stygen overeen komstig de groei van de be volking. Men mag het ver bruik over enkele jaren bij een vrye markt dan ook min stens op 16 millioen ton per jaar schatten, waartegenover oen productie van ongeveer 13 millioen ton zal staan. Aldus ir. P. A. A. Wirtz, directeur van de Oranje Nas- Saumijnen, in een voordracht, die hij enige tijd geleden voor de Mijn Industrie Raad (M.I. R.) heeft gehouden. In over eenstemming hiermee be toogde de heer H. H. Wem- mers, directeur van de Staatsmijnen, voor hetzelfde gezelschap, dat Nederland ook in de toekomst verschei dene millioenen tonnen kolen zal moeten importeren, wil men de industrie behoorlijk kunnen voorzien cn tegelijk ook voldoende huisbrand kun. nen leveren. Iij Over twee jaar geen tekort meer in W. Europa Hun uiteenzettingen hebben ge leid tot een gedachtewisseling cn daaruit zjjn weer bepaalde conclu sies tevoorschijn gekomen ten aan zien var. hetgeen voor een gezonde ontwikkeling van het mijnbedrijf en een verantwoord beheer der onder nemingen noodzakelijk is. Een van deze conclusies luidt, dat het voor de welvaart van ons land en in het bijzonder voor de Ne- Dag en nacht wordt uit de Lim burgse mijnen de steenkool op gedolven en naar alle delen van ons land vervoerd. Zal men er in slagen in de naaste toekomst de productiekosten van deze voor onze industrie zo belangrijke grondstof te verlagen? derlandse industrie noodzakelijk is, dat de kolenprijzen zo laag mo gelijk zijn, met het oog op de bui tenlandse concurrentie en dat der halve met alle daarvoor in aanmer king komende middelen moet wor den gestreefd naar stabilisatie en zelfs naar verlaging van de kolen- prijzen. giem uitgewisseld." In zijn toespraak in het Haag se raadhuis zeide hij: „Wie machen wir uns plangemasz sympathisch?" en eveneens: „Ik heb vaak tegen mijn vrienden gezegd, wanneer wij vergeten wat er allemaal gebeurd is, dan gaan wij collectief schuldig worden." Velen waren in het Haagse raadhuis daarom een wei nig gefroisseerd na de rede. Jam mer. want burgemeester Schok king was er in een zeer welgekozen openingswoord juist in geslaagd de welwillende sfeer te scheppen, die bij deze ontvangst nodig was. De Nederlandse vlag cn de stads- vlaggen van Hamburg en Rotter dam wapperden van het stadhuis, toen hedenmorgen om 11 uur de heer Max Brauer. burgemeester van Hamburg, arriveerde voor een be zoek aan Rotterdam. De heer Brauer, die vergezeld werd door de „Senaatssyndikus". dr Kurt Sleve- rin, en de secretaris van de coördi natie-commissie voor de culturele betrekkingen met Duitsland, wer den in de kamer van burgemeester Oud begroet door het college van B. en W. Na de begroeting oegaf net gezel schap zich naar een der kamers van het stadhuis, waar causerieën wer den gehouden door ir S. C. v. Traa en J. Rutgers, beiden directeur van de dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw. De bezoekers maak ten in aansluiting daarop een rond rit door de bouwwijken, waarna zij aanzaten aaq een lunch, aangeboden door de gemeente Rotterdam. Dit punt was aangeroerd door ir. Wirtz, die betoogd had, dat elk land er naar moet streven zijn kosten van energievoorziening niet hoger te maken dan die van de omringende landen, omdat de kostprijs van een groot aantal ar tikelen voor een belangrijk deel wordt bepaald door de kolenprijs. Zijn de kolen duur, dan stijgen ook de prijzen van de andere ar tikelen en dan wordt het moeilijk deze af te zetten op de buitenland se markt. Op het ogenblik zijn de prijzen, waartegen de Limburgse kolen worden geproduceerd aanzienlijk lager dan de prijzen van de kolen, die uit het buitenland worden ge ïmporteerd. De overheid heeft echter voor de Limburgse en de geïmporteerde kolen gelijke bin nenlandse verkoopsprijzen vastge steld, hetgeen neerkomt op een aanzienlijke heffing, die gebruikt wordt om de dure import te finan cieren. Men mag hieruit echter niet afleiden, dat de kostprijs van de Limburgse kolen eveneens la ger zou zijn dan die van de bui tenlandse. Het buitenland heeft namelijk tot nu toe van de kolen- schaarste geprofiteerd door hoge exportwinsten te maken. Zodra de kolenschaarste is beëindigd en de deviezenverhoudingen gunstiger zijn, zal dit anders worden. Dan zullen ongetwijfeld de internatio nale kolenprijzen lager worden en nauwer verband houden met de kostprijs. Dan zullen landen met de gunstigste kostprijs de sterkste positie innemen. In belangrijke exportlanden als Engeland, Duits land en Polen liggen de kostprij zen eerder lager dan hoger dan in Nederland. Bovendien kan de pro ductie daar nog belangrijk worden uitgebreid hetgeen uiteraard de kostprijs gunstig zal beïnvloeden. In de voornaamste kolenprodu- cerende landen van Europa stijgt de productie. Het moment begint te naderen, waarop men aan de Europese vraag naar kolen zal kunnen voldoen zonder import uit Amerika. Voor de landen aange sloten bij de E.C.E. is de totale ko- lenproductie voor 1951/52 ge raamd op 564 millioen ton. De be hoefte over dezelfde periode wordt op 557 millioen ton geschat. Als deze ramingen kloppen zal er over twee jaar in West Europa geen sprake meer zijn van een kolen- tekort. Radiopraatje van Bernard Person in gevaar (Eigen bericht) DEN HAAG. De kans bestaat, dat binnen afzienbare tijd de Ame rikaanse correspondent van de radionieuwsdienst van het ANP, Bernard Person, met zijn beschou wingen over de Verenigde Naties uit de aether zal verdwijnen. Naar wij vernemen onderzoekt men op het ogenblik of handhaving van deze dagelijkse uitzending moge lijk is in verband met de zeer hoge kosten, die er vooral door de deva luatie aan verbonden zijn. moet uitoefenen toch jammer. Want uit zijn werken spreekt een edele geest en enkele van zijn ideeën zijn, mits men ze losmaakt van zijn utopie, ook thans nog de moeite waard om te overdenken. Dc belangrijkste daarvan is mis schien wel deze, dat het volgens Bellamy in de eerste plaats op de geest der mensen aankomt. Wie daarvan in de verwarring van on ze tijd meer dan ooit overtuigd is, vindt misschien aanleiding, bij de honderdste terugkeer van zijn ge boortedag, een ogenblik met zijn gedachten bij deze sociaal voelen de auteur te verwijlen. (Eigen bericht) Met ingang van 1 April zal Bel gië naar Nederland Invoeren, op een z.g. declaratie van vergunning, zoals tot nu toe gold voor de vrije handel: tapijten, damesconfcctie. breigoederen, huishoudlinncn. ta fellinnen en dassen. In het begin van dit iaar was overeengekomen, dat bepaalde goe deren op deze wiize zouden worden ingevoerd. Nederland had toen toe gezegd. dat met ingang van 1 April het aantal goederen, dat op deze wijze mocht worden ingevoerd, zou worden uitgebreid. Enige tiid sche nen er ten aanzien van de verwe zenlijking van dit plan moeilijkhe den te rijzen. Toch hebben d.2 be sprekingen van de laatste dagen gevoerd tot verwerkelijking van het oorspronkelijke plan. Duits kabinet accoord met Adenauer's voorwaarden BONN. Het West-Duitse kabi net heeft zijn goedkeuring gehecht aan de drie door kanselier Adenauer genoemde voorwaarden voor aan sluiting van West-Duitsland bij de Raad van Europa. Democratie-in-actie Leerzame demonstratie van Handelsschool (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM Het is eigenlijk jammer dat de a.s. Staten-verkie zingen zich binnen zo stug vastge stelde leeftijdsgrenzen zullen afspe len, want het staat sinds gisteren wel vast. dat de leerlingen van de lste Handelsschool aan het Raam- plein te Amsterdam meer van ver kiezingen afweten dan negen van de tien volwassen Nederlandse staatsburgers. In theorie èn in practuk. Onder leiding van hun leraar in de staatsinrichting, mr. J. van der Scheer, hebben zij eerst, wat trou wens niet ongebruikelijk is, de theorie behandeld. Maar vervolgens hebben zij de daad bij het woord gevoegd, zij hebben een rij!: Mercu rië gesticht, gemeentebesturen ge vormd, stembureaux ingericht en een verwoede verkiezingsstrijd (voor dc Tweede Kamer) ontketend. Wij kregen de indruk, dat de A.R. hierbij de beste kans maakte, het geen niet verbazingwekkend is als men verneemt dat dit Anti Repeti- tionnairc partij betekende. Maar er was ook een partij voor rust van leraren en de stembureaux Donde ren en Zwammerdam hadden het bijzonder druk met het in ontvangst nemen van de stembriefjes. Dit laatste was minder eenvoudig dan men zou denken er waren nl. valse stembiljetten in omloop gebracht en er verschenen nogal wat gegadigden, die hun oproe- fiingskaarten thuis hadden laten iggen. Maar het geheel was een te gelijk vermakelijke en uiterst leer zame demonstratie van de democra- tie-in-actle. Zaterdag tevoren wa ren sprekers van alle vijt partijen nan het woord geweest. Zonder al te veel interrupties, zo hoorden wij van één der_ belangstellende leerlingen. ..Fair piay", zei hij, is de grondslag." oud- „dat Speciale aandacht wordt besteed aan markt van het Midden Westen CHICAGO. De Nederlandse Industrie zal met een ruime inzending vertegenwoordigd zijn op dc eerste Amerikaanse Jaarbeurs, die van 720 Augustus a.s. te Chicago zal worden gehouden. Een ruimte van ongeveer 435 vierkante meter is voor Nederland gereserveerd en bU de Nederlandse inzending zal speciale aandacht worden besteed aan de markt van het Midden Westen der Verenigde Staten. Men verwacht, dat duizenden kopers de jaarbeurs van Chicago zullen bezoeken. Zij is ingericht naar het voorbeeld der beurzen van Leipzig. Milaan, Brussel, Utrecht en Parijs. Met inbegrip van de Ver enigde Staten zullen er 29 lahden exposeren. Met een aantal landen zijn nog onderhandelingen gaande. Op de Nederlandse stand zal een ruime plaats worden gegeven aan levensmiddelen zoals vlees- en zui velproducten, ingeblikt en ge droogd fruit, groenten en vis. snoepgoederen, chocolade en dran ken. Voorts zal de Nederlandse in zending omvatten koffers en leder waren. cosmetica, toiletartikelen en drogerijen, textiel, sportartikelen, speelgoed, meubelen, aardewerk, zilver, land- en tuinbouwbenodigd- heden. Bovendien zal er een stand met typisch-Nederlandse artikelen komen, alsmede een inzending van de regeringsvoorlichtingsdienst. Daarnaast is ruimte gereserveerd vor machinerieën, electrische arti kelen, machine-gereedschappen, wetenschappelijke instrumenten en chemische producten. Robert Sobels verlaat de hoorspelkern (Van onze correspondent) HILVERSUM Het jaarcon tract met Robert Sobels. dat 1 Sep tember a.s. afloopt, zal niet worden verlengd, zodat deze figuur na die datum niet voor de microfoon zal komen. De heer J. B. Broeksz, dc pro- gramma-comm.ssaris van de Neder landse Radio Unie, gaf als commen taar hierop eerst te kennen dat de Nederlandse Radio Unie niet ver plicht is de reden van een ontslag openbaar te maken. Hij wilde in dit geval echter wel zeggen, het geen hij ook tot de heer Sobel^ge- zegd heeft, namelijk dat dczc^Rls „militant communist" niet tvbis hoort bij een der vier omroepver enigingen, die dc Nederlandse Ra dio Unie vormen. Op eigen verzoek en zonder enige politieke achtergrond gaat op de zelfde datum Vera Bondam de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Un.c verlaten. Naar verluidt gaat zij bij Comedia spelen. Volgens de heer Broeksz is de verlenging van enkele andere con tracten van leden van de hoorspel kern ook nog aangehouden, omdat men uitgaat van de gedachte, van tijd tot tijd „nieuw, fris bloed te moeten laten doorstromen". KAAPSTAD In het Zuidpool gebied is door de bemanning van de „Willem Barendz" een actieve vulkaan ontdekt. Het schip keerde gisteren van de walvisvangst terug en liep de haven van Kaapstad binnen. De schepelingen deelden mede een actieve vulkaan gezien te hebben op het eiland Bristol, dat deel uitmaakt van de Sandwich- eilandengroep. Het bestuur van dc Kring van Ned. Filmjournalisten is teruggebracht van 9 op 5. Van het oude bestuur werden A. v. Domburg. P. v d Valk. H. v. Eysden Jr en P. J v. Mullcm herkozen De heer H. Wlelek nam als nieuw lid zlt- t.ng WOENSDAG VERTREKKEN Ko ningin Juliana, prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene gezin zijn intrek zal nemen. voor een vacantieverblijf naar Val d'Isêre, Haute Savoie Het hotel Savoie, waar het koninklijk

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3