KAPITEIN ROB! QowuwiajnMcLajmsi Li nLsdis vsüwcuufSLnl Beeldsnijkunst, die boeit Voetbal-toto-administrateur hoort hoge hoeten eisen Kerknieuws VLIEGENDE HOLLANDER HET LEVENDE EILAND DE SCHAT VAN OPA LARSEN DE ZWERFTOCHT VAN DE 4 Woensdag 29 Maart 1950 Uit A mersfoort Cor Wijker in de Academie Het is geen wonder dat er meer dan gewone belangstelling bestaat voor de tentoonstelling in de Amersf. Academie (Utrechlsestraat 53) van het werk van de Egmond- se beeldsnijder Cor Wijker. Deze eenvoudige kunstenaar, die niet tot de beroepsbeeldhouwers gerekend wil worden, doet zijn werk het snijden in hout en 't boetseren van allerlei figuren en groepen uit zuivere liefde, eén ingeving, di€ niet steunt op onder wijs of scholing, hij is volkomen autodidact, d.w.z hij heeft zichzelf het „vak" bijgebracht. Van beroep is hij, naar ik meen, opzichter bij de Vacantic- en Gezondheidskolo nie. hij beoefent zijn kunst, omdat de innerlijke drang daartoe ster ker is dan hijzelf. Vele jaren al is hij in deze richting werkzaam, maar hij had geduld. Neiging om met zijn kunst in de openbaarheid te treden, bestond er bij hem niet, integendeel, hij heeft 't gevoel, dat tentoonstellingen en wat daaraan vast zit hem eerder van de concen tratie, die hij nodig heeft, afhouden. Toch is 't gelukkig geweest, dat zijn figuur enigszins uit haar isole ment is gehaald. Kasper Niehaus heeft er niet lang geleden in het Maanbl. voor Beeldende Kunsten uitvoerig over geschreven, nadat reeds in 1938 Jan Engelman in De Tijd de aandacht op deze kunst had gevestigd. Het zijn in hoofdz.vtk Bijbelse voorstellingen in brede reliefs, waartoe de religieuze geest van deze beeldsnijder zich voelt aange trokken wij noemen het Verraad van Judas, de geschiedenis van de Zondvloed, de Paarden uit de Openbaringen maar daarnaast heeft hij zich de laatste jaren ook meer toegelegd op profane onder werpen als de Evacuatie, de Stran ding van de Drente ètc. Het merk waardige is daarbij dat hij ..Eva cuatie" reeds maakte in 1937, dus lang vóórdat zij hier te lande een tragisch feit zou worden Men heeft hier duidelijk te doen met Volkskunst; ofschoon het heel moeilijk is de grenzen tussen volks- en officiële kunst nauwkeu rig te trekken. Misschien heeft men iets aan de omschrijving,* die ik m het artikel van Niehaus tegen kwam: „terwijl de moderne kun stenaars de natuur „kunstelijk" maakten, maakten volkskunste naars de kunst „natuurlijk".... Een begaafdheid als die van Cor Wijker, die niet steunt op enige kennis van tekenen hij gaat nooit van een getekend ontwerp uit, kan niet eens tekenen! is verwant aan wat de beeldsnijders van Oberammergau doen en her innert in opvatting soms aan de oude Romaanse kunst, al vindt men ook typische moderne trek ken. Toch is zijn kunst zelfstandig en onafhankelijk en de bekoring ervan is moeilijk te definiëren, maar zij is er ondanks de onvol komenheid in de vormbeheersing onweersprekelijk. C. A. S. Burgerlijke Stand 28 Maart 1950 Geboren: Hendrikje d. v. D. J. Meijers en A Kirpensteyn; Johan nes Philippus. 7 v. J P v d. Hoek en W Snijders: Hendrikus z. v. D. Hartog en A. J Paschedag; Lconar- dus Jacobus Johannes, z. v. L J. P v Hout en D. M Rijper; Bernardus z. v L. J P. v. Hout en D M Rij per; Cornelis z. v. E. Bunt en E M. Jan. z. v. E. S. Beitler en J. v. Ginkel. Evert, z. v. A. v Wmcoop en J. de Kruijf. I Overleden: Rinskje Visscher. 81 jr ongeh. Geslaagd Voor het examen van de Ver. Dit Part. Hand Inst slaagde voor het di ploma Algemene Ontwikkeling mej. R Wagener, te Amersfoort. ONEERLIJKE MAGAZIJN MEESTER Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank stond Dins dag de 23-jarige assistent-magazijn meester J H. v N terecht, wegens diefstal in dienstbetrekking. De lijst der gestolen voorwerpen vermeldde om een hoeveelheid zilverdraad, een aantal goederen en gereedschap pen (o.a een electrische soldeer bout) en een hoeveelheid electrische onderdelen. Uit het verhoor bleek, dat de jon geman, die een verdienstelijk ver leden* heeft, door moeilijke gezins omstandigheden tot zijn vergrijpen is gekomen. De Officier eiste een nogal milde straf, nl. acht maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, waarvan vijf maanden voorwaarde lijk. Een <?n ander onder toozichi- stelling van de reclassering. De Rechtbank zal 11 April vonnis wijzen f pudenhere Woudenbergers kopen verdelingsmachine Enige tijd geleden vergaderde de ver eniging. waarvan de leden zijn aange sloten bij de Landbouwvoorlichting In die vergadering gaf de heer Bones- ma assistent bij de Landbouwvoorlich, tingsdlenst een overzicht van de nieu we inkuilmethode. bekend onder de naam van de HarcTelandmethodc. Daar deze manier van conserveren vele voordelen biodi en een eiwitrijk sma kelijk voeder levert, dat geen ongun stige invloed uitoefent op de zuivel producten. werd besloten een tocht Ie maken naar Overijsel, waar deze me thode sinds een paar jaar \eel wordt toegepast Onze landbouwers hebben zich daar overtuigd vande bijzonder gunstige ïesullaten van deze manier van inkuilen Ze waren daarover vol lof. In aansluiting daarop werd Maan dagavond in de zaal van de heer M. Schimmel een vergadering belegd om te komen tot het aanschaffen van een machine, die de in te kuilen gewassen fijn verdeelt. Zo'n machine kost f 8 000 Staande de vergadering werden reeds 57 aandelen geplaatst, ieder van f 80 De verwachting bestaat, dat dit aantal in de loop dezer week zal stijgen tot 100. De Coöperatieve Boerenleenbank en Handelsvereniging Woudenberg Maar n" en de roomboterfabriek .De Vooruitgang" toonden hun belangstel ling. door ieder één renteloos voorschot van f 1000 te verstrekken. Tevens zal gezorgd worden voor een Inrichting, waarmee de zandlaag, die de kuil moet dekken en die 60 cm dik moet zijn. gemakkelijk aangebracht kan worden. Raad komt bijeen De raad van Woudenberg komt op Dinsdag -1 April om half drie in ver gadering bijeen. Op de agenda komt o m. voor. Beëdiging van mevr S M. C Rank-de Jong voorstel betreffende opcenten op de grondbelasting voor stellen betreffende hondenbelasting vermakelijkheidsbelasting en leges, voorstel tot consolidering van schuld, voorstel tot beschikbaarstelling van een credlct voor woningsplitsing enz. Marktbericht WOUDENBERG Aangevoerd 25000 eieren Prijs f H.5o tot f 12.— per 100 stuks. Handel eerst traag, later weer vlotter. Soest Natuurwachtvereniging geeft verslag Onder leiding van de heer Götz van der Vet vond in de Gouden Ploeg de algemene jaarvergade ring van de Natuurv/achtvereni ging plaats. Uit de verslagen bleek dat de natuurwacht thans uit 19 contribuerende leden bestaal. Het financile verslag gaf een batig sal do. In het rapport van de leider der natuurwachters, de heer De Langen kwamen verschillende on regelmatigheden, door wandelaars, kampeerders on militairen, tijdens het vorig zomerseizoen in de bos sen en duinen begaan, naar voren. Opvallend was, dat de meeste last van padvinders werd ondervon den. In de plaats van de heer De Langen werd als leider der natuur wachters benoemd de heer Klein Molenkamp. De bestuursverkiezing werd uitgesteld tot de volgende vergadering. Na de pauze hield de heer Götz v d Vet een causerie met als on derwerp: „De contactcommissie". Tafeltennissers zijn niet gelukkig Onder grote belangstelling von- oen vorige week in Amersfoort de promotiewedstrijden voor de 2e klasse plaats. Soest 1 verloor met 100 van Over tNet 3. Tegen Noack 1 verscheen Soest- dijk 1 met 2 invallers. Ook deze partij leverde geen winst op. Het was B. Borgts. die de eer redde, zodat de eindstand 9—1 voor No ack 1 werd. Soestdijk 1 komt nu nog uit in de na-ronde, tegen Demka 1. Moderne vuilniswagen komt in gebruik Over enige maanden zal in Soest een nieuwe vuilniswagen, een z.g. roltrommel, in gebruik worden ge nomen. Het ligt in de bedoeling tevens de uniforme emmers in te Terug uit de tropen Een viertal troepentranspoi t- schepen is op weg van Indonesië naar ons land, n.l. de Fairsea, dc Goya, de Somersetshire en de Cas te! Bianco, welke resp. 4,8 en 11 Anril in Rotterdam verwacht wor- d:t Op de Fairsea verblijven: W. A. v. Breukelen, Korte Hartweg 29. J. G. Biummer Plasweg i4 .1. van Vliet. Molenstraat 94; B W van Dijk, Gen. Winkelrnanstraat lfi Soesterberg; A. M Tammer. Veld. Montgomeryweg 102 Soester berg. Op de Goya; H. Epskamp. Birktstraat 3a en op de Castel Bianco, A Aalten. Luit. Koppe- laan 19 Soesterberg. Eerste kievitsei in Eemgehied Onze plaatsgenoot, de veldbio- loog Rinkel Tolman, vond Zater dag j.l het eerste kievitsei in het Eemgebied. Leusden Ge\ ouden voorwerpen Hoofddoek, blauwe ceintuur, ge breide grijze handschoen, paa^ brume wanten grijze wollen de ken. portemonnaie met rozenkrans, oankbiljet van f 10.vulpenhou der, autoped op luchtbanden, num merbord G.Z. 90659, blauw kin derjasje, boodschappentas, bruin lederen actetas sleutel, autoped, rode bal. bruin glacé handschoen, zelfbinder met speld, rood-witte want, dames armbandhorloge (schakelband) zwarte tas met <J-sn pakje shag, tang en beenstukken, blauwe pet, Noorse wanten. Aan komen lopen een bruin hondje. Inlichtingen Woensdag en Za terdag van 2 tot 4 uur. aan het bureau van Politie Van Weede- straat 3. Benoeming hulpprediker Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem is benoemd, candidaat J. Dol, Soesterberg. BURGERLIJKE STAND Geboorten: Barend, zoon van L. Wil- ligenburg en J. E. Lambrecht Overlijden cn huwelijken; geen. Bevrijders spreken ons op 5 Mei per radio toe (Van onze correspondent) HILVERSUM. In het Natio naal Herdenkingsprogramma, dat cp 5 Mei a.s. door de Nederlandse radio over de beide zenders zal worden uitgezonden, zal men naast de stem van generaal Faulkcs, waarvan Maandag in de AVRO- studio reeds een opname werd ver vaardigd. ook trachten toespraken tot het Nederlandse volk van ge neraal Eisenhouwer en veldmaar schalk Montgommery in te lassen, j Het is nog niet bekend of deze sprekers daartoe naar ons land zullen Komen of dat vertegen woordigers van de Nederlandse radiowereld de opnamen respectic- I vel ijk in Amerika en Engeland" I zullen gaan halen". In dit programma zal in ieder geval ook een rede worden opge nomen van de regeringscommissa ris van het radiowezen mr. K^s- per, de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland. <-u? mo menteel in Zweden wordt ge pleegd. daar hii bij het beoefenen van de wintersport aldaar zijn been heeft gebroken. Desnood gaat rr.en zijn toespraak in Zweden op nemen. Franse vliegboot in zee gevallen BORDEAUX Een Franse vlieg boot van het type „Latecoere" is tijdens een oefenvlucht in de buurt van Bordeaux in de lucht ontploft en ongeveer 3 kilometer uit de kust in zee gestort. Te hulp gesnelde schepen vonden op hot water alleen een olievlek. Aan boord bevond zich de uit tien personen bestaande bemanning. Drie lijken zijn gister avond op het strand bij kaap Ferret aangespoeld. Vaartuigen zoeken met behulp van flambouwen naar de stoffelijke resten van de zeven an dere omgekomenen. Hersenvoetbal' in debat (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dc Amsterdam se politic maakte in het laatste half jaar driemaal proces-verbaal op tegen de Amsterdammer G. K., die als administrateur van de ..Club der deskundige amateurs", een soort voctbal-iotalisator organiseerde. Dc ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij hot Amsterdamse Kan tongerecht eiste voor die verbalen gisteren resp. f 1010 of drie maan- j O M noemde, te hebben meegespeeld Hij had zesmaal gewonnen, en zesmaal verloren. .Het is dus wel een gok," zei mr. Hoog. Verontwaardigd richtte de getuige zich in zijn volle lengte op. „Gok ken? Dat woord accepteer ik niet. Gokken deden mijn grootvader en m(jn vader in de staatsloterij. Dit hersenvoetbal is tienmaal safer, eer lijker en behoorlijker dan de hele staatsloterij. Bovendien veel amu santer." ..En als we nu binnenkort de kampioenswedstrijd AjaxBlauw Wit krijgen," vroeg de ambtenaar den hechtenis, f 1000 of drie maan den hechtenis, en een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De Club der deskundige ama teurs" werd op 29 Juli van het vorig jaar opgericht. Men gaf invul- formuheren (hersenvoetbal-formu- lieren» uit. waarop tegen betaling van bepaalde bedragen, via ver schillende combinaties, van voetbal wedstrijden in de afdeling West I en West II. de uitslagen ingevuld konden worden. Het lidmaatschap van de club bedroeg f 1- De kantonrechter, mr. J. H. G. Hoog trachtte gistermorgen vast te stellen of het hier nu een loterij be trof ja of nee ,,Nee vond prof. Frederik Schuh uit Den Haag. die door de verdedi ger. mr. ir I. Coopman gedagvaard was. ..mits men met enige kennis van zaken invult. Dan bestaat er een overwegende invloed op de kans." De kantonrechter betwijfelde dit. Een lid van de supportersclub van Ajax, die zijn clubliefde tot öp de groene tafel droeg, bleek bijna voortdurend in deze „pool", zoals de kantonrechter het voortdurend Van Haarlem begint de zeepkistvictorie (Van onze correspondent HAARLEM. - Niet Rhenen maar de Spaarnestad krijgt 5 Mei de pri meur van de zeepkistenraces, die op de Grote Markt zullen worden gehouden. Een helling ontbreekt hier, zodat er geduwd moet worden. De laatste vijftien meter zullen de zeepkisten ongeduwd moeten af leggen. Voor bestuurders en du- wers worden prijzen beschikbaar gesteld. De ouders van de deelnemertjes moeten voor toestemming tekenen. De wagentjes worden op 29 April op degelijkheid en bestuurbaarheid gekeurd. Dit is een onderdeel van de door het Centrumcomité Koninginnedag voor 1 tot 5 Mei georganiseerde festiviteiten. Zeepkisten-TT te Rhenen op 29 Mei RHENEN. Tot dusver hebben zich reeds meer dan honderd deel nemers opgegeven voor de zeepkis tenrace te Rhenen op de Tweede Pinksterdag. De oliemaatschappij „Amalie" zal voor de winnaars in de klassen A, B en C ieder jaar een beker beschikbaar stellen, terwijl de Motor- en Automobielclub Rhe nen hun een week vacantie, door te brengen in Rhenen, zal aanbieden. De beker voor de B-klasse kan niet gewonnen worden, maar de namen van de winnaars worden er in ge graveerd. Dan wint Ajax," zei getuige vol clubliefde. „Dat zeggen Blauw Witters ook van hun club," vond de ambtenaar. Een andere getuige ook Ajax- supporter had 80% van de uit slagen goed geraden. Zéér deskun dig dus. „Maar u weet toch niets van clubs buiten Amsterdam af?" „Daar speel ik ook niet op." De ambtenaar meende in zijn requisitoir, dat de factor „overwe gende invloed" maar zeer dubieus is. ..Ik waag me niet aan een voor spelling Ajax-Heervenveen voor Zondag, 's Maandagsmorgens staan de kranten vol koppen met „ver rassende uitslagen" De verdediger trachtte aan te tonen dat het hier een besloten club betrof. „De verdachte heeft er geld op toegelegd, in plaats van verdiend Od 17 October moest hij f 1400 uitbetalen Dc inkomsten wa ren toen f 700." Uitspraak over veertien dagen. HAVENDAG IN DUISBURG Vervolg van de voorpagina) Een van de andere sprekers was de havendirecteur van Duisburg, dr Slicht. Fin sprak een bewogen woord over de positie van de Duit se binnenscheepvaart. Het eaat de Rijnscheepvaart slecht. Er zijn veel werven, maar de binnen scheepvaart verwacht veel van de komende Riin-Main-Donau-verbin- ding. Want daar zullen dan einde lijk grote schepen over grote af standen kunnen varen, maar zal de binnenscheepvaart ook in de toe komst de concurrentie met de an dere vervoersmiddelen en de nieuwste te verwachten vervoers techniek aan kunnen? De scheepvaart is steeds de goed koopste vervoerstak geweest. Men kan met weinig energie zeer veel bereiken. Ook al zou de atoom energie mogelijk worden, -dan zal nog het scheepvaartverkeer het goedkoopste vervoermiddel bliiven en dat is ïuist de reden waarom de Rijnscheepvaart de verbinding tus sen Riin-Main en Donau nodig heeft. 's Avonds verenigden zich alle gasten aan een maaltnd. waar alle sluizen der welsprekendheid ook burgemeester d'Aillv sprak 'n kort woord werden ODengezct om te spieken over de wenselijkheid en de noodzakeliikheid van het Rijn-Main-Donau-kanaal. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de jaarbeurs te Milaan zal de K.L.M. in de periode van 4 tot en met 14 April, vier extra retour vluchten AmsterdamFrankfort- Milaan uitvoeren. Pseudo-vogel pest Vierduizend kippen verbrand (Van onze laneröouwredacteur) De doortastendheid waarmee de Veeartsenijkundige Dienst en de Rijks-scruminrichting te Rotterdam optreden tegen de pseudo-vogelpest, heeft de door deze ziekte aangerich te schade onder Nederlandse pluim veestapel binnen zeer geringe om vang weten te houden. Op ongeveer 31 bedrijven zijn besmettingsgeval- len waargenomen, waar in totaal een kleine 4000 kippen het slacht offer van zijn geworden. Vrijwel al deze gevallen zijn veroorzaakt, doordat de pluimveehouders, on danks het bestaande verbod, toch pluimvee aankochten en daardoor de besmetting op hun bedrijf brachten Zonder deze onverant woordelijke handelwijze zou de to tale schade wellicht tot een tiende beperkt zijn gebleven. Vijf jaar geëist in zaak van valse bankbiljetten MAASTRICHT - De Maastricht- se rechtbank heeft zmh uitvoerig bezig gehouden met enkele zaken, die deel uitmaken van de grote valse bankbiljettenzwendel in Bel- gie. De landbouwer M J. M. uit Nieuwenhagen Limburg!die met grote stelligheid het hem ten laste gelegde ontkende, stond terecht, omdat hij 250 valse honderdjes in voorraad zou hebben gehad. Schriftelijke verklaringen van verschillende bendeleden uit Luik spraken ervan dat Mulders de „Chef d'Orchestre" was van de ge hele affaire, de man. die de distri butie van de 26 000 valse bankbil jetten zou verzorgen. Tegen hem werd vijf jaar gevangenisstraf ge- eist. Tegen twee andere verdach ten werd telkens één jaar gevange nisstraf geëist, wegens het in voor raad hebben van enkele valse bil jetten. Uitspraak op 11 April a.s. Vier gezinnen dakloos na brand, te Hoogeveen HOOGEVEEN Door brand zijn hier vier gezinnen dakloos ge worden. De brand ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak in 'n woning, die deel uitmaakt van een blok van zes aaneengeboüwde hui zen. Hoewel de brandweer vlug ter plaatse was, sloegen de vlammen naar de andere woningen over. Men hoopt, dat enkele huizen weer be woonbaar kunnen worden gemaakt. De woningen en de inboedel waren gedeeltelijk verzekerd. NED. HERV. KERK Beroepen, te Westerschelling toez B. J Riemersma te Stavoren: te Beetster- zwaag. toez J. B Rijnders vh Ev. I Luth pred te Weesp; te Baartiwijk- Drunen toez. J. C Koolschijn, leg.pred. »e Ommen; te Rijswijk (ZH l buiten- i gem. pred.plaats G. Wassenaar te Hui- i zen. Aangenomen naar: Surhulsterveen I toez. J Franke te Boertange. Bedankt \oor Vreeswijk, A M Sonnenberg te I Ooltgcnsplaat voor Hedcl. P. J. Dors- man te Schelluinen GEREF. KERKEN. Bedankt voor s-Gravenzande (vac. dr. E Masselink) L. Blijdorp te Hilligers- berg—Terbregge voor de benoeming tot hulppred. te Hornhuizen—Klooster buren V. K. Kuyvehoven, hulppred. te Abcoude. BAPT GEMEENTEN. Beroepen te Deventer H .P. de Boer, cand. te Groningen. :Liniiniiutjiiin[inniriii:ininur!j:Kj;BiiiuiEiiDiiii«i!iiuutiDifinii,iiii!,m,isinuiL'nfljmfliiDiii lifllMOIMllIMlliïiiJfliüIiM De prijs per boekje bedraagt slechts f 0.75. BESTELT NOG HEDEN. Verkrijgbaar bij de bezorgers van dit blad. ER ZIJN WEER NIEUWE BOEKJES VAN Onze held bezorgt U genoeglijke uren bij het lezen van OEZE RECLAME IS GELDIG TOT EN MET PAAS- ZATERDAG LANGESTRAAT 11 AMERSFOORT Ons filiaal is ook des WOENSDAGMIDDAGS GEOPEND

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4