DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Koninklijke familie in al d'Isère aangekomen RIS wil van Nederland 300 millioen lenen Amerikaans Huis mengt zich in Ierse kwestie Belgische socialisten tot concessies bereid Labourregering lijdt een nederlaag V J N.S.-goederenloods te Breda volkomen uitgebrand De 50.000 eruit be Jaargang, No. 76 Donderdag 30 Maart 1950 [gericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Lk: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Franse bevolking bereidt haar een hartelijke ontvangst VAL DTSERE. Koningin Juliana, prins Bemhard en de prinsesjes IBeatrix en Irene zijn gistermiddag uit Genève te Val d'Isère aangeko- I men. Zij werden begroet door de onderprefect van Albertville en de I burgemeester. Door een erehaag van ski-leraren met de ski's in de Iband, begaf de koninklijke familie zich na aankomst naar Hotel Savoic. I waar de hoge gasten logeren. Het vijfjarig dochtertie van de "ieren daar 2ac men banketbakker van Val d'Isère en flfs Nederlandse en Franse vlag- I het vierjarige neefje van de eige- n?P_+"!!3 e,}caar llan§en- °P veJe naar van Hotel Savoie traden naar 5^ ui3 mensen op de voren om de koningm bloemen aan j ïi^!^.ïLh,i!K5~:ï te bieden. Vermoeid van de reis begaf de koninklijke familie zich direct na het diner ter ruste. De ontvangst is op verzoek van de koningin zo eenvoudig mogelijk gehouden, mede om niet vooruit te lopen op de ceremonien, bij het officiële bezoek aan Parijs. Niette min stonden overal langs de weg Franse arbeiders met hun vrouwen en kinderen om de Koningin toe te I buiten de bouwvallige balconne- tjes van hun huizen om nog maar iets van de koninklijke familie op te vangen. Op het vliegveld van Genève maakt de Koninklijke Familie, zojuist van Schiphol gearriveerd, kennis met de buschauffeurs, die het gezelschap van het vliegveld naar het hotel in het Franse win tersportplaatsje Val d'Isère zul len brengen. Communisten bezetten Sitsjang i PEKING Het laatste nationalis- 1 tische bolwerk op het Chinese vaste land, de in dc heuvels aan de voet van het Himalayagebergte gelegen stad Sitsjang, is Maandag door de Chinese communisten bezet. Op Hainan hebben de communis ten een nieuwe landingspoging on dernomen. ditmaal met vier jonken, bemand door in totaal 400 man. In het zoeklicht DUITSLAND Wens tot eenheid ONGEVEER op hetzelfde ogen blik, dat de laatste elementen van oppositie tegen het communis me in Oost-Duitsland in een „na tionaal front" zijn gejaagd, heeft de Westduitse regering een plan voor de hereniging van Duitsland cp de basis van vrije verkiezingen ontworpen. Natuurlijk hebben de Oostduitse communisten het plan als „nonsens" van de hand gewe zen want vrije verkiezingen, een vrije uitwisseling van inlichtingen en mensen over de zone-grenzen en een constitutie, gebaseerd op de vrije wil der Duitsers zouden de beste garanties voor een niet- communistisch Duitsland zijn. Er is dan ook geen enkele kans, dat de Russen er hun toestemming aan zullen hechten. Moskou wil wel een verenigd Duitsland, maar dit moet een afhankelijk, dienst baar Duitsland zijn. In het Westen liggen de zaken anders. Dat blijkt reeds uit het feit, dat de regering lt Bonn in staat was haar voorstel te doen. Maar dit neemt niet weg, dat men ook daar en wel in het bijzonder in Frankrijk bevreesd is voor een werkelijk verenigd Duitsland. In tussen heeft onenigheid tussen de Westelijke geallieerden de .ontwik keling van een los federalisme, dat de Duitsers naar een gedecentrali seerd regeringssysteem had moe ten leiden verhinderd. En wan neer de zaak aan de Duitsers wordt overgelaten, zal zelfs het weinigje federalisme, dat de grond- v.'et van Bonn nog bevat, niet lang meer leven. Een krachtiger cen trale regering moet daarvan het resultaat zijn Waarschijnlijk is het voor de Westelijke geallieerden reeds te laat. zich nog tegen deze stroming te verzetten en gezien het nu eenmaal niet te loochenen Duitse verlangen naar meer cen- J tralisatie ware dit ook niet ver- £,andig. Door goede controle op de zware industrie en versterking van de Raad van Eüropa en Duits- lands opneming daarin is veilig heid voor het Westen overigens cok te verzekeren En in ieder ge val heeft het plan van Bonn, de- rnocratisch en aantrekkelijk voor bijna iedere Duitser als het is, zo vele voordelen, dat men het niet ten bate van bepaalde theorieën over de Duitse staatsinrichting mag torpederen. Tamelijk veel bewolking s Weersverwachting geldig van I Donderdagavond tot Vrijdag- avond. 1 Gedurende de nacht nog 1 f enkele opklaringen met in het g Zuiden van het land hier en M daar lichte nachtvorst. Morgen overdag: meest zwaar bewolkt 5 f met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot 1 matige, later langs de Wad- J§ denkust vrij krachtige gelei- g j delijk meer naar West krim- §j Dende wind en iets minder I koud dan vandaag. M f 31 Maart Zon op 6.19 onder 19.11 I s Maan op 16.03 onder 5.42. Overstromingen in Centraal Portugal LISSABON Hevige slagregens hebben in geheel centraal Portugal de oogst verwoest. In het district Entron Camento moesten verschei dene» dorpen met het oog op het gevaarlijk wassende water door dc bevolking worden ontruimd. Bevredigende gang van zaken op Unie conferentie te Djakarta DJAKARTA. De gang van zaken op de Unie-conferentie te Djakarta wettigt het vertrouwen waarvan diverse gedelegeerden op de openingszit ting hebben blijk gegeven. Dc commissie voor Nieuw Guinea Is gereed ge komen met het belangrijkste deel van haar werkzaamheden Fr zal een commissie van zes personen worden gevormd, die drie maanden dc tijd krijgt het vraagstuk te bestuderen. Daarna zal zij bij belde regeringen een rapport indienen. Tot September krijgen de regeringen de gelegenheid dit te bestuderen en daarna zal of weer een algemene Unie-conferentie of een speciale conferentie voor Nieuw Guinea worden gehouden. De rege ring der R.I.S. heeft voorts informeel minister Lieftinck benaderd over een Nederlandse lening. De besprekingen hierover zijn in een vergevorderd stadium. Het is de bedoeling, dat een le ning van 300 millioen gulden wordt verstrekt, waarvan 200 millioen voor algemene doeleinden en 100 mil lioen gedeeltelijk voor de betaling van pensioenen cn gedeeltelijk voor het leveren van producten. De In donesische regering blijft weigeren de tin-overeenkomst te aanvaarden, waarvan Nederland zich overigens tijdens de RTC bereid verklaard heeft afstand te doen. mits de risi co's. voortvloeiende uit door Neder land verstrekte garanties ten behoe ve van Indonesische schulden op an dere wijze worden geregeld dan daarin was voorzien De militaire missie zal worden gekozen uit personen van leger en vloot, die thans nog in Indonesië vertoeven. Nederland heeft voorts toegezegd het Indonesische lid maatschap van de Far Eastern Com mission en de Allied Council for Japan zoveel mogelijk te bevorde ren De officiële resultaten der con ferentie zullen pas Zaterdag na de slotvergadering bekend worden ge maakt. AMSTERDAM. De heèr Im- mink, oud-burgemeester van Jo hannesburg, is gistermorgen met zijn vrouw op Schiphol gearriveerd voor een bezoek aan Nederland. Holland-België: Hilversum (voor mr. kleermakers) (Van onze correspondent) HILVERSUM De technische I kleermakersclub Het Gooi organi- see'rt ter gelegenheid van haar vijf- tienjarig bestaan een grote vakten- I toonstelling :n Hilversum op 19 en 20 April in het Hof van Holland. Er zullen ook een handelsbeurs en een vakwedstrijd aan wordep ver bonden. Op genoemde dagen worden on geveer 700 kleermakers uit Neder land en België in de Gooise hoofd stad verwacht. In de vakwedstrijd gaat het tus sen Nederlandse en Belgische kleer makers. De jury zal 170 ingezonden werkstukken hebben te beoordelen Voorlopig besluit tot stopzetting Marshall-hulp aan Engeland WASHINGTON. Lieden van het Amerikaanse Huis van ATgevaardlgden. die Woensdagavond in commissievergadering bfjecn waren, hebben zich bjj een proefneming met 99 tegen 66 stemmen uitgesproken voor stopzetting van de Marshallhulp aan Engeland, totdat aan de verdeling van Ierland en de Britse hegemonie over Noord-Ierland een einde gemaakt zou zjjn. Het betrokken amendement was ingediend door de democraat John Fogarty, die tevoren beweerd had, dat een gedeelte van de Marshallhulp door Engeland gebruikt werd om de verdeling van Ierland te handhaven. Sommige afgevaardigden, zowel democraten als republikeinen, die zich bij de proefstemming voor het amendement hadden uitgesproken, verklaarden later in privé, dat de. eigenlijke stemming over de wet op de Marshallhulp, heden of later, waarschijnlijk wel anders zal uit vallen. Ook de voorstanders van het amendement zeiden van mening te zijn, dat het amendement in elk ge val verworpen zal worden bij stem ming in een gezamenlijke vergade ring van leden van het Huis en de Senaat. Eveneens bij proefstemming heeft het Huis gisteren voorlopig een be drag van een milliard dollar aan Marshallgelden gereserveerd voor de aankoop van Amerikaanse land bouwproducten. De democratische afgevaardigde Eugène Cox zei. dat het Huis zich met de aanvaarding van het amendement in zake de Ierse deling belachelijk had ge maakt. Geen speciale positie voor Duitsland in Raad van Europa PARIJS De Geallieerde Hoge Commissarissen in Duitsland hebben de West-Duitse kanselier Adenauer meegedeeld, dat Duitsland geen spe ciale positie kan innemen in de Raad van Europa. Licht in postdiefstal, 26 maanden na dato (Van onze correspondent) NIJMEGEN De Nijmeegse re cherche heeft na twee jaren speu ren vier personen aangehouden, die ervan verdacht worden schuldig te zijn aan een belangrijke postdief stal die op 8 Januari 1948 gepleegd werd Het zijn twee Nijmegenaren van 53 en 35 jaar. een 34-jarige in gezetene van Bussum en een 48- jarige Amsterdammer. Op de avond van genoemde datum is een postauto, waarin postzakken zaten met een waaide van f 22.000 voor het hulppostkantoor aan de Daalseweg te Nijmegen door vier mannen weggereden. Toen de dienstdoende ambtenaar buiten kwam. was- de auto bijna uit het gezicht verdwenen. Later vond men de auto terug op de Kwakken- berg midden in het bos; de inhoud was spoorloos verdwenen. De Amsterdammer zat reeds in arrest voor een grote diefstal, elders gepleegd. CLEVELAND In een ge vecht over tien ronden, waarbij de titel niet op het spel stond, heeft de wereldkampioen middengewicht Jake la Motta in de zesde ronde van Chuck Hunter gewonnen door een technische k.o. Aan een minister van Buiten landse Zaken wordt in deze tijd van koude oorlog en politieke spanningen weinig rust gegund. Zelfs nog in de trein, die hem naar Straatsburg, waar de Raad van Europa in zitting bijeenkomt, brengt, moet Bevin documenten tekenen. Atlantische ministers van financiën bijeen LONDEN De ministers van Financiën der Noordatlantische lan den zijn Woensdag te Londen onder presidium van Averell Harriman bijeen geweest om de verdeling van de defensie-uitgaven onder de twaalf staten tc bespreken. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de ministers het werk hebben overzien, dat tot nu toe ver richt is om te voorzien in de be hoeften der Noordatlantische defen sie en de nodige stappen onderno men om verdere vooruitgang te vergemakkelijken. r~ Nee toch. Heus! Honden rijn intelligenter dan mensen als 't er op aankomt verkeersgevaren te ontwijken, aldus een officiéél verkeersrap- port te Washington. ,.Ik steel geen rashonden", verdedigde zich een zaken man te Los Angeles, ..maar zij lopen mij overal na omdat mijn kleren zo ruiken." Wat maakte hij dan? hondenvoer. Diepen braken in te Denver, eigenden zich van alles toe. aten cn dronken en repareerden keurig de geforceerde deur. Ja. zij vernisten haar zelfs!. Engelsen die per autobus naar dc grote Wcmbley-voct- balwcdstrijden trekken, rullen ditmaal kunnen genieten van televisieontvangst tijdens dc rit. Wat zal 't volgende snufje zijn? Iv de staat Miranda (Vene zuela) blijkt iemand rechter te zijn geworden zonder te kun nen lezen of schrijven. „Als ik het wel gekund had. zou ik peen rechter hebben willen worden," rei de betrokkene! Tien personen uit Franse vliegboot gered BORDEAUX In strijd met de aanvankelijke berichten blijkt, dat zich vijftien personen aan boord van het Franse watervliegtuig bevonden, dat Dinsdag ter hoogte van Bor deaux. ontplofte Vliegtuigen en schepen zijn er gistermorgen in ge slaagd tien inzittenden tc redden. Men heeft geen hoop meer de vijf overigen nog levend aan tc treffen. Slechts ccn olievlek wijst de plaats aan, waar het vliegtuig na de ont ploffing in zee stortte. Geen binnenlands lucht verkeer in 1950 DEN HAAG Hocivcl de KLM. voor hot jaar 1950 een beperkt bin nenlands verkeer had voorbereid, heeft zij. gezien het stijgen van de kosten verbonden aan de exploitatie moeten besluiten het binnenlandse luchtnet, althans dit jaar. niet weer in exploitatie te nemen. Do minister I van Verkeer en Waterstaat heeft 1 met dit besluit ingestemd. BERN Nog altijd houden de ..vliegende schotels" de gemoede ren bezig. In de laatste weken zou den ze in Zwitserland, maar ook boven Santiago (Chili), Bogota. Medellin en Cali in Columbia en boven dc aan de Caraibische Zee gelegen h?""nstad Barranquilla zijn waargeno- n. Zii bewogen zich met. grote --nelhcid voort, op een hoogte van 4000 meter. BREDA. Vanochtend even na half 5 brak braitd uit in de goede renloods op het Bredase stationscmplacement. Binnen enkele minuten stond de hele loods, die vol was met allerlei goederen, in lichter laaie. De Bredase brandweer, spoedig ter plaatse, kon niet voorkomen, dat de loods tot de grond toe afbrandde. Vrachtauto en trein gingen tevens in vlammen op Ook enkele vrachtauto's van Van Gend en Loos gingen in.vlammen op. evenals een goederentrein, die naast de loods stond; electrische geleidingsdraden smolten door. Om ongeveer 6 uur was er van de loods niets meer over dan een zwartgeblakerde rokende puinhoop. Een spoorwegemployé werd in het been getroffen door een scherf van een exploderende zuurstoffles. De brandschade is zeer groot, de oorzaak is nog niet bekend. Aan vankelijk lag over beide sporen het treinverkeer stil; de treinenloop werd vanmorgen weer normaal. DEN HAAG Een prijs van f 50.000 is gevallen op lot no. 7211 hi de 509de Staatsloterij, vijfde klasse, achtste lüst. Belle Moller. ccn 22-jarige ty piste in Perth. Australia, kan nog iets meer dan brieven tikken. Met een Tiger Moth-vliegtuig heeft zij zojuist het Australische hoog terecord voor dit type toestel op bijna 6000 meter gebracht. De foto toont Belle onmiddellijk na het volbrengen van haar geslaag de recordvlucht. Wederom spionnageproces te Sofia SOFIA Te Sofia is een nieuw proces tegen „Spionnen, Trotzkisten. Titoisten, e.d." begonnen. Er zijn 26 Zuid-Slavische en Bulgaarse be klaagden, die er van worden be schuldigd te hebben samengezworen om de Sowjet-Russische maarschalk er. vice-premier Worosjilof en leden van de Bulgaarse regering te ver moorden. Arturo Toscanim heeft zijn 83- ste verjaardag gevierd met het diri geren van het gewone Zaterdags concert van het symphonie-orkest van de National Broadcasting Com pany in New York Spaak: Koning kan de woorden spreken, die rast doen weerkeren BRUSSEL. De Belgische (socialistische) Werkliedenpartij ls bereid tot een concessie om de beëindiging van de regeringscrisis tc bespoedi gen. Dit blijkt uit een artikel, dat Paul Henri Spaak gepubliceerd heeft in het socialistische dagblad „Lc Peuple". Spaak schrijft daarin, dat zijn partij wel in wil stemmen met het bijeenroepen van een verenigde vergadering van het parlement om te beslissen over herroeping van de wet van 1945. welke terugkeer van koning Leopold op de troon ver biedt. maar dat zij daaraan de voorwaarde verbindt, dat de koning moet beloven spoedig afstand van dc troon te doen ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Spaak noemt dit een oplossing van „nationale een dracht." Spaak schreef in „Le P-niple": r 3 „Ik besef heel goed, dat de katho- lieke partij met leedwezen haar ini tiatieven ziet gedwarsboomd cn geen uitweg ziet voor de huidige impasse. Daarom zijn aller ogen op de koning gericht. Hij moet een be sluit nemen. Hoe kan hij ten aan zien van zijn plicht aarzelen? Slechts hij kan de woorden uitspre ken. die de rust in het land zullen doen weerkeren Morgen kan Bou dewijn als koning regeren met de hulp van alle Belgen." De demissionnaire premier Gaston Eyskens en de acht katholieke mi nisters uit 't demissionnaire kabinet hebben inmiddels over de „nationa le oplossing" die Devcze aan de hand heeft gedaan overleg gepleegd. Devèze heeft nog geen regerings formule opgesteld en de kwestie van verdeling der portefeuilles nog niet bestudeerd. Hij heeft gister morgen geconfereerd met Van Acker (Soc.i, Spaak (Soc en Scheyven (C VP.) en rapport uitge bracht aan Prins-Regent Karei. Na zijn terugkeer van de ministercon ferentie te Den Haag zal hij zijn be sprekingen voortzetten. (Van onze correspondent) LONDEN. De regering heeft gisteravond in het Lagerhuis haar eerste nederlaag geleden toen de conservatieven aan het einde van een debat over de kolenvoorziening en de oliebevoorrading onverwacht een stemming forceerden. Het wordt uitgesloten geacht, dat de regering om een incident als dit zou aftreden. Vermoedelijk zal Attlee in het Lagerhuis vanmiddag na het vragenuur een korte verklaring afleggen. Medewerker dienst Hacke 111 vrijheid (Eigen bericht) DEN HAAG. Dinsdagavond is de agent van politie uit Den Haag A. Verhoef, die begin Februari van dit jaar was gearresteerd in ver band met het verstrekken van ambtelijke gegevens aan de parti culiere Inlichtingendlenst-Hacke op last van de officier van justitie in vrijheid gesteld. Geruime tijd circuleerden be richten. dat Verhoef in de bezet- tingstijd deel zou hebben uitge maakt van de documentatiedienst der Haagse politie. Deze berichten zijn volmaakt onjuist. Verhoef is integendeel in 1944 door de Duit sers gearresteerd en heeft geruime tijd in het kamp-Amersfoort door gebracht. Stoker van de „La Rosa" na brand gearresteerd HAMBURG Dc Duitse politic heeft de stoker van het Panamese schip „La Rosa", dat Dinsdag in de haven van Hamburg volledig in vlammen opging, gearresteerd. Men vermoedt, dat hij de brand heeft gesticht, daar hij herhaaldelijk zou hebben gedreigd het schip in brand te steken. Eén persoon is bij de brand om het leven gekomen. Geen reden tot aftreden De regering verloor het met 26 stemmen. De liberalen stemden met de conservatieven mee. De conser vatieven waren vrijwel op hun volle sterkte, doch een veertigtal Labourleden was afwezig en had het Huis blijkbaar vóór tienen ver laten in de begrijpelijke verwach ting. dat er geen stemming zou worden gehouden. Vooral voor de ouderen is het parlementaire bedrijf thans een vermoeiende aangelegen heid en de vorige nacht had de zitting tot half twee geduurd. Zoals heel vaak gebeurt, werd het debat gevoerd op een motie om het Huis te verdagen. Dit is alleen een technische aangelegenheid, het Huis kan niet zomaar ergens over praten, men moet. formeel gesproken, het altijd over iets bepaalds hebben. Het is gebruik, dat deze motie om tien uur dan weer door de rege ring wordt ingetrokken, maar zij moet eerst voor de leus in stem ming worden gebracht, waarbij dan blijkt, dat er geen voorstemmers zijn. Dit maal maakten de conserva tieven om half tien 's avonds, bij monde van hun laatste spreker, oud-minister Geoffrey Lloyd be kend. dat zij een stemming zouden forceren Deze manoeuvre kwam voor de regeringswhips kennelijk als een verrassing en het resultaat was. dat de conservatieven hun stemming wonnen met 283-257 stem- j men. Het enige gevolg van deze j stemming was. dat men om kwart over tien en niet om half elf naar huis ging. Zoals gezegd, zal de uitslag ver- j moedehjk geen politieke gevolgen hebben, al is zij voor het prestige der regering niet zo prettig. Tegen dit soort speldeprikken kan zij maar heel weinig doen. want het is vrij wel onmogelijk om de volle partij- sterkte altijd in Westminster bij de hand te hebben. Bommenwerper veronge lukt: vijf doden SALISBURY. Een Welling- ton-bommenwerper van de RAF is bij Salisbury neergestort en in vlammen opgegaan. De vijf leden van de bemanning zijn omgekomen. In het Savoy-hotèl in Londen wordt ieder jaar aan de beste sportsman van de afgelopen twaalf maanden een grote zilve ren wisselbeker uitgereikt. Dit jaar was RegHarris. wereldkam pioen wielrijden (sprint), de uit verkorene. De overhandiging van de trophee wordt altijd bijge woond door allerlei beroemdhe den uit de sportwereld. Dit keer bevond zich onder hen Fanny BlankersKoen, die direct be reid was met Harris voor de foto grafen te poseren. Fanny is in de Britse hoofdstad een populaire gaste. Gisteren konden Engelse televisieliefhebbers via hun toe stel kennis met haar maken. Op de haar eigen eenvoudige en vriendelijke wijze vertelde zij iets over haar records en over haar training voor de komende Euro pese kampioenschappen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1