Morgen eten wij Vis Ned. Vereniging groeit en noteert 800ste lid GLASTRA bellen PTT-monument wordt op 4 Mei onthuld Middenstand discussieert over V olkscr edietbank SNAKE PIT Noteert u evem Achtkamptournooi schaken even John Doe, een Capra-film, die tot 't hart spreekt 2 Donderdag 30 Maart 1950 Tn Raadzaal zet mr Th. A. Fruin voordelen van bemiddelingsinstituut uiteen (Van een onzer redacteuren) Dat ligt blikbaar wel in de bedoeling, als wy het betoog van mr Th. A. Fruin, gisteravond in de raadzaal, op initiatief van het gemeentebestuur voor de middenstand gehouden goed hebben begrepen. Volkscrediet is, zoals de naam reeds zegt, crediet aan de consument voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoederen: colisumptiecrediet dus. Raad zal mettertijd wel beslissen In zijn oudste vorm was dat consumptiecrediet de afbetaling. Dat in onze maatschappij het afbetalings systeem tot zo grote ontwikkeling kon komen, hangt samen met de structuur van deze maatschappij. Onze bevolking telt grote groepen, die hoewel niet over kapitaal be schikkend, toch wel crcdietwaardig zijn, omdat zij een vast inkomen heb ben en daaruit regelmatig kunnen aflossen. Dat inkomen is echter voor het doen van uitgaven voor aan schaffing van grotere stukken niet toereikend. En reeds in het einde der I9e eeuw schiepen fabrikanten van massaproducten, teneinde hun arti kelen af te zetten, mogelijkheden van termijnbetaling. De openbare nuts bedrijven gas en electriciteit verstrekten, teneinde de gas- en stroomlevering op te voeren, de be nodigde apparaten in huurkoop en het systeem van kopen op afbetaling werd vrij algemeen. Dit had echter grote bezwaren. Vooral omdat min der sterken, door colporteurs en klinkende leuzen in advertenties aangespoord, vaak meer kochten, dan hun budget toeliet. Met al de gevolgen van dien. In de oorlog ging de afbetalingshandel geheel 1er ziele, en na de oorlog kwam de vraag naar consumenten- crediet sterk naar voren. Een zekere vorm waren de z.g. betaalzegelkas- sen, echter geen ideale, oplossing, omdat de middenstander-deelnemer van zijn toch al schaars toegemeten winst 9% moest afstaan aan de spaarzegelkas. Daar komt bovendien bij. dat deze betaalzegelkassen func- tionneren als acquisitie-apparaat voor een kleine groep middenstan ders, hoogstens één uit elke branche. De door mr Fruin gewenste verle ning van consumptiecrediet is die, door middel van de Volkscrediet- bank. In zeker opzicht komt deze overeen met dc betaalzegelkassen, maar op essentiële punten wfjkt ze daarvan af. Naast de Volkscredietbank, die dé credieten verleent via de handelaar de consument krijgt dus het cre diet niet in handen dient dan te staan een uit de belanghebbenden bestaande vereniging, het z.g be middelingsinstituut. dat bemiddelend optreedt tussen de consument-cre- dietnemer en de credietbank. De bedrijfsgroep detailhandel gaat met deze constructie accoord. VOORDEEL Zij heeft het .voordeel van slechts zeer geringe kosten voor de middenstand, plm. 1%, waar uit dan de af te schrijven credie ten, die naar de ervaring .leert, niet meer dan Vz% bedragen, kunnen worden voldaan. Een tweede voordeel ten opzichte van de betaalzegelkassen is. dat elke bonafide handelaar tot deze vereni ging kan toetreden. Ook de ongeor ganiseerden. Omdat deze gehele or ganisatie pas zijn waarde heeft als zoveel mogelijk handelaren zich daarbij aansluiten. Dan kan voorko men worden, dat men bij een aantal zaken tegelijk credieten opneemt. Wie lid wordt van het bemidde- lingsinstituut verbindt zich niet of niet meer op afbetaling te zul len verkopen, tenzij in zeer bijzonde re gevallen. In plaatsen waar reeds een Volks credietbank werkt, overweegt men ook aannemers, schilders e.d. als deelnemers toe te laten. Op de causerie van mr Fruin volg de een levendige discussie. BESLISSING AAN RAAD Wie uit het vorenstaande de con clusie zou trekken, dat de gemeente Amersfoort een z.g. Volkscrediet bank zal gaan slichten met een riant gebouw, goud-gegalonneerde por tiers en een dik-betaalde directeur, is abuis. Wethouder Koopman, bij wien de leiding der vergadering be- Advertentie (LM.) HEDENAVOND 6.45 en 9 uur GRAND-THEATRE. GRAND THEATRE „Bittere rijst" 18 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2,30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER „De machtige Joe Young". 14 jaar. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. da gen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „Cassidy komt terug". 14 j. Vooraf: „De Vrolijke Bandiet". 14 j. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Alles op ijs", a. 1. Vrijdag en Zaterdag: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Alle overige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 101 uur en 2.30—0.45 uur. Maandag en Vrijdag X—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53), van 18 Maart tot 1 April, tentoon stelling Cor Wijker (beeldsnij werk). Geopend werkdager 105 en 19—21 uur. Dinsdag en Don derdagavond gesloten. rustte, verzekerde, dat het slechts in de bedoeling lag een stichting in het leven te roepen, die zich met zijn bestuur zal beperken tot het verle nen der credieten, terwijl de admini stratie daarvan aan een bestaande inrichting zou kunnen worden opge dragen. In welke-vorm ten slotte een en ander zal worden gegoten, staat nog in geen enkel opzicht vast. Daar over zullen eerlang de raadsdebat- ten wel nadere opheldering brengen. Klassiek Verbond viert vierde lustrum De afdeling Utrecht van Het Ne derlands Klassiek Verbond bestaat deze maand tien jaar, de afdeling Amersfoort in April eveneens. Ge zamenlijk zullen ze daarom op 1 April in hotel Hermitage te Zeist het jubileumfeest vieren. Het Nederlands Klassiek Verbond is een vereniging, niet van classici die kunnen wel lid worden, maar dienen in de minderheid te blijven maar vooral van mensen die een klassieke opleiding hebben gehad en het contact met de beschaving der Oudheid niet willen verliezen. Burgerlijke stand Geboren: Catharina Maeve Theresia, d v. P. G. Egtberts en C. J. Janssen; Cornelis Margarethus ,z. v. H. Volp en M. L. Kersten; Elbert TeunLs Anton, z v. W. Klompenhouwer en A, Bouwman; Aart Jacob, z. v. E Braambosch en C. C. van Roon. Getrouwd; C. J. Garnler en E. Bos; C. Ie Fèvre en J. Kok; J Lindcnberg en Z G. Jordaan; A. A Jansen en A. E. G v. Eijkleneburg. Overleden: Christina Ruizendaal, 69 jr,. geh. m. H Leertouwer, Margaretha Johanna Hoonakker, 51 J., wed. v J H. Balst, Advertentie (LM.) Met een Fransman langs Indische oceaan Het Genootschap Nederland Frankrijk heeft zich de bevordering der culturele betrekkingen tussen beide landen ten doel gesteld en het streeft dit doel na o.a. door het houden van lezingen. Zo was Woensdagavond gast bij de afde ling Amersfoort van genoemd ge nootschap de heer S. Lainé, pro- fesseur a l'institut francais te Am sterdam. Hij vertelde over een door hem ondernomen reis in het Ooste lijk deel der Indische Oceaan, een interessante rondreis, die hij, met talrijke foto's toegelicht, opnieuw tot een belevenis maakte. Om te beginnen ging het van Port-Said door de Rode Zee naar Aden en vervolgens vertelde de heer Lainé zo menige bijzonderheid van en talrijke zijner belevenissen te Dji bouti, Madras, Pondichéry en op 't eiland. Madagascar, om ten besluite per vliegtuig met ons over Afrika, via Nairobi, Khartoum en Cairo naar het Noorden terug te keren. Hoewel het relaas van de reis boei end was, lag de aantrekkelijkheid van de avond in de eerste plaats in de wijze, waarop deze causerie tot de hoorders kwam. Wij Nederlan ders kennen onze „lezingen", waar bij dikwijls de grondigheid, waar mee problemen worden behandeld, of over onderwerpen gesproken noodzakelijk het kleed der saaiheid in de vorm schijnt te moeten aan nemen. Slechts enkelen onder ons verstaan het inhoud en vorm in be hoorlijke harmonie te brengen. Niet aldus de heer Lainé, die een geestig en onderhoudend causeur is en de mededeling van geographi- sche of ethnologische bijzonderhe den, vergezeld weet te doen gaan van een lichte humor en van ge voeligheid, terwijl hij ook niet schuwt problemen op te werpen. En hij doet dit alles in zijn schone moedertaal, het Frans, zeer ten ge- noege van de leden van het Ge nootschap, die voor een groot deel minnaars van deze taal zijn. Het is jammer, dat deze kring niet groter is, immers er geschiedt hier cultu reel werk in de goede zin des woords. Een aanwezige deelde ons na afloop der causerie mede, dat dit zijn eerste bezoek aan een ver gadering van het Genootschap was, maar dat hij stellig van plan was er de volgende keer weer heen te gaan. Wij kunnen hem slechts ge lijk geven. De heer J. Vollema heeft de spreker van deze avond met een kort woord ingeleid en hem ten slotte de dank der aanwezigen ge bracht, bij welke dank wij ons gaarne aansluiten. AUTO-MARKT AMERSFOORT Op de wekelijkse auto-markt zijn op 29 Maart 196 motorvoer tuigen aangevoerd. Scheidende secretaris H. Fremouw tijdens jaarvergadering gehuldigd De plaatselUke afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel ontplooide gedurende het afgelopen jaar een intense activiteit Dit konden de leden, die Woensdagavond in Hotel Monopole de algemene Jaarvergadering bezochten, constateren, nadat zü kennis genomen hadden van het jaarverslag. De voorzitter van de N.V., de heer F. Bakkenes beaamde dit ln zijn openingswoord. Hij wekte de leden tevens op zich eensgezind achter het bestuur te scharen. De heer J. Pruis neemt secretariaat over De komende periode zullen de ar beiders elkaar dringend nodig heb ben. De handhaving van het ver worven levenspeil staat op het spel. Om deze positie te handhaven zal het noodzakelijk zijn dat de vakbe weging naar binnen en buiten ster ker wordt. De heer Bakkenes her dacht vervolgens een zevental leden, die de afdeling vorig jaar ontvielen. Over het goed verzorgde door de secretaris, de heer H. Fremouw, uitgebrachte jaarverslag hebben wij reeds uitvoerig bericht. Het ledental van de afdeling steeg van 756 tot 773. Aan het propagan dawerk werd gedurende het afge lopen jaar onder leiding van de heer J. Pruis grote zorg besteed. Helaas leverde deze activiteit niet dié resultaten op, die men aanvan kelijk dacht te bereiken. In de Plaatselijke Unie nam de heer F. Bakkenes de plaats van de heer G. van Uitert in. Buiten de Plaatselij ke Unie bestond er nog een Klein Overleg voor het Werkplaatsperso- neel. In zijn slotwoord wekte de heer Fremouw de leden op voort te werken aan de totstandkoming van het grote doel Vrede en Welvaart in een socialistische samenleving. De penningmeester, de heer H. de Jong, kon de ledenvergadering een voordelig saldo van f 582.17 noemen. Zijn begroting voor 1950 sluit met een bedrag van f 3.170.-. Vóór de ledenvergadering het nieuwe bestuur samenstelde, werd de scheidende secretaris, de heer H. Fremouw. door de voorzitter toege sproken. De heer Bakkenes achtte het welhaast ondenkbaar dat de scheidende functionaris voortaan niet meer in het bestuur zal zete len. Vijf en dertig jaar lang diende de heer Fremouw de organisatie en hij werkte daartoe mede aan de vestiging van een sterke vakbewe ging. De heer Bakkenes dankte de scheidende secretaris voor het vele werk. dat hij gedurende de afgelo pen tijd verrichtte en hoopte dat tijdens het officiële afscheid, dat binnenkort zal plaats vinden, nog meer erkentelijkheid tot uitdruk king kan worden gebracht. Ook de heren O. de Groot en de oud-voor zitter. G. van Uitert, getuigden van hun grote bewondering voor de figuur van Fremouw. De laatste spreker toonde vooral veel eerbied te hebben voor de wijze, waarop de heer Fremouw aan de opbouw van de na-oorlogse vakbeweging heeft medegewerkt. De heer J. Pruis die de heer Fremouw binnenkort als secretaris zal opvolgen hoopte dat hij zijn voorganger in diens voetsporen zou kunnen volgen. Een stoffelijk blijk van waardering voor het vele werk dat de heer Fremouw verrichtte kon hij nog niet overhandigen. Wél deelde hij mede, dat het juist dezer dagen is gelukt de 800 leden te passeren. Dit noemde de heer Pruis een cadeau, dat de heer Fremouw wel bijzonder op prijs zal stel len. De heer Fremouw, die daarna het woord kreeg, toonde zich dankbaar tegenover de organisatie en de ge hele moderne beweging, die hem in staat hadden gesteld het werk te doen. Het leven had hierdoor voor hem meer inhoud en gestalte ge kregen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer F. Bakkenes bij acclamatie herkozen, terwijl de overige be stuursleden bij schriftelijke stem ming werden aangewezen. Gekozen werden de heren A. Pol, J. Hilbers, G. J. Hoijtink, G. J. Annk. H. de Jong, F. W. Jans, C. van Popering, W. Sanberg, H. L. A. Laterveer. A. A. Meijer. A. J. Nuijts, J. Pruis. P. G. Riphagen en mej. D. de Vries. De heer A. Krabben keerde niet meer in het bestuur terug. De heer J. C. Tietema werd ten slotte nog als lid in de Kascommis- sie gekozen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1243. De tocht gaat steeds dieper het bin nenland in. Rob begint het zo langzamerhand warm te krijgen in zijn poolkleding en hij is bly, wanneer eindelijk de mammouth halt houdt Ze bevinden zich bij een vreemde rots formatie Ah, daar is een grot. De oude man leidt Rob binnen, maar hij zegt nog steeds niets. Dan laat hij Rob alleen en wijst hem op een rustbank, Rob gaat zitten Zijn poolkleding trekt hij uit, want hier binnen is het bepaald warm. Kijk, daar klatert een waterval. Zou hij niet even een bad kunnen nemen? Rob doet het en Skip torst nog altijd zijn toilet gerei. zodat hij zich nog kan scheren ook. Rot heeft honger en dorst. Hij drinkt van het I op zijn horloge, maar dit staat stil. Dé.t ls water en merkt opeens, dat nu zijn honger vreemd... En het dringt opeens tot hem door ook voorbij is. Hoe laat zou het zijn? Rob kijkt dat hij niet eens weet of het dag of nacht is. In de ere-groep I van de schaak- achtkamp, die ten einde loopt, werd alleen gespeeld door L. J. de Vries tegen H. Kijne welke partij door eerstgenoemde werd gewonnen. Mevr. Fenny Heemskerk verloor van drs de Haan uit Bilthoven. Onze dameskampioene heeft nog slechts een halve punt in haar groep. Voor ere-groep II won dr. V. Bekker van J. A. Uding Jr en verloor verder van de sterke Amsterdammer J Bonkenburg die thans met 4'A uit 5 partijen een beste gooi naar de eerste plaats doet. Ds van Royen te gen de Ons Genoegen-crack Wichard werd remise. Voor deze groep werd arbitrair beslist de partij Uding dr Van Royen en gewonnen ver klaard voor laatstgenoemde. Twee andere arbitrale beslissingen waren de partijen IkingAsperslag (voor groep A III) en S. Feersma Hoekstra D. J. Nijssen (voor groep Cl). Voor beiden werd het remise. De belangrijke partij in groep A I van L. Houbaer tegen de Zuilen speler M. M. Schoep werd na zware strijd afgebroken terwijl Nuyten deze spelers een handje hielp door Gielen. die gedoodverfd werd als bekerwinnaar, te verslaan. Voor Nuyten overigens het eerste volle winstpunt. In groep A II won H. Schreuder reg- lementar van C. Meyer en eindigde dr de Kok—Wickenhagen in een zege voor de eerste. Na een mooi begin is de eindspurt van de MAT speler Wicken hagen (Utrecht) wel bijzonder slecht. De uitslagen voor groep A III zijn: M D van Gelder de Neufvillcmr H. M. Fruin 0—1 (Deze eerste heeft thans 6 punten). H. F. Jongman—L. Asperslag 1_0, R. N. Hekma—W. Klee 10. Groep B I- J. A. Mol—dr Offringa 0—1 J. F. Mulder—„Timmer" 0—1. J Schreuder—F HolJart 1—0 In groep B II draait L: Luikel wel bulten ver wachting slecht Ditmaal verloor hij van de Utrechter Cremer die nu defi nitief de tweede plaats bezet achter de heer Ravesteyn. Hoofdinspecteur wegens fraude streng gestraft HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de 45- jange hoofdinspecteur titulair dei- rijksbelastingen te Amsterdam W. J. I. M. van B. uit Heemstede, die zich veertien dagen geleden had te verantwoorden wegens een groot aantal hem ten laste gelegde delic ten, veroordeeld tot 2'.2 jaar gevan genisstraf met aftrek. Bovendien werd hij voor de tijd van 5 jaar onntzet uit de bevoegdheid werk zaam te zijn bij de dienst der rijks belastingen. De rechtbank over woog, bij het bepaen van de straf maat. dat de ernst van het gepleeg de misdrijf werd verhoogd door de positie van de verdachte. De Officier van Justitie had 314 jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eist. In groep B III heeft momenteel H. Meester de beste bekerkansen. Hij won van G. Schreuder terwijl zijn concur rent Boersma van Blerk Versloeg Mees ster staat een half punt achter doch heeft een wedstrijd minder gespeeld Verder won H. J. Mees hier van H. J. Adams. Uitslagen groep C I- M, Nieuborg Sr J. de Bontridder 1; T. van "Raay Tonnie Schuyt 01 (reglementair), A. RijndersS. Feersma Hoekstra 10. Groep C II' T. Westerhout—C. van Bu ren 1—0. C C H van Doorn— G. Hu- dip 10, W, A. v. d. Wetering—J. E. Pnns VsVs. Groep D I; M. Nieuborg JrD. Hart Jr 01 G. van Dijkhuizen—P. A. Don 1—0. Groep D II: P. J. Beckers—W. J. C. d Bakker 01, W. F. v PuttenA. v de Hazel 01 J. D. van Ramshorst— W. J. C. de Bakker 0—1 (reed Zaterd jl gespeeld), tenslotte groep D II- R Blauw—E. Poptle Va—Vz en J. de Bak ker—J Jansma 10. Advertentie (l.M.) Telefoon 4092 Utrechtsestraat 40 Velen vielen als halmen voor de Zeiss (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Op 4 Mei, de dag van de nationale herden king, zal de directeur generaal van de PTT, de heer L. Neher, een monument onthullen, waarmee men de zevenhon derd in de oorlog omgekomen medewerkers van de PTT wil herdenken. Het beeld zal eerst daags geplaatst worden naast het hoofdbestuursgebouw en wel aan de Zeestraatzijde in Den Haag. Het beeldhouwwerk is ontworpen door de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop., In 1947 kreeg hij hier voor eenopdracht, E-erst maakte Krop een maquette van het hóofd- bestuürsgéboüw en de ruimte aan de zijde van de Zeestraat, opdat het beeld in de juiste verhouding ge maakt zou worden. Daarna ontwierp de beeldhouwer de onderdelen van zijn schepping in klei op ware grootte, waarvan weer gipsbeelden werden gegoten omdat de -vormen daarin beter bewaard blijven dan in klei. Intussen was-uit de Italiaanse bergen een. blok ivertin (een soort zandsteen) gezaagd. Dit 10-tons blok werd naar het atelier van de beeldhouwer aan de Plantage Muidergracht te Amsterdam ge bracht, waar het werd bewerkt. Het monument is thans zo goed- als voltooid. Het beslaat uit een vier kant voetstuk, waarop een spreuk is Van Vrijdag af te zien in 't Grand Théatre Frank Capra heeft de wereld wat blljder gemaakt met een paar opmerkelijke films, zoals „Mr. Smith goes to Washington" en „Oké, mr. Deeds". Dat waren films met bijzondere eigenschappen. Ze waren geestig, aantrekkelijk ge maakt en ze spraken niet in de allereerste plaats tot het oog, maar bovenal tot het hart. De film. die van Vrijdag af in het Grand Theatre wordt vertoond is ook van Capra en heeft die bij zondere eigenschappen misschien ir. nog sterkere mate dan de films, die we reeds noemden. „John Doe" heet deze. John Doe is 't Amerikaans voor Jan Boezeroen, de doorsnee-bur ger, die van het goede van het leven niet te veel krijgt en van het slechte een ruime portie. John Doe is de mijnwerker diep onder oe grond en de frontsoldaat in het gevecht. John Doe is beslist niet de diplomaat of de generaal. Capra speelt in de film, die hij maakte, met zo'n John Doe. Hij laat een tot haveloze zwerver ver vallen honkbal-speler het slacht offer worden van een journalistie ke gril. De gevolgen er van zijn verstrekkend. John Doe's kernach tige maar door een ander ge schreven krantenartikels en ra diopraatjes hebben tot gevolg, dat er overal in het land John Doe Clubs worden opgericht, die be ogen wat meer naastenliefde en wat meer begrip voor elkander te kweken. Die clubs tellen zo veel volgelingen, dat ze prachtige afde; llngen van een politieke partij zouden kunnen zijn. En de man, wiens geld de figuur John Doe schiep, tracht het daarom zo ver te krijgen. Maar dan wordt de marionet John Doe zich bewust van wat er gebeuren gaat. Dan gelooft hij ook pas hetgeen men heeft laten verkondigen. En nij slaagt er in, de plannen der cor ruptie politici te verijdelen. Gary Cooper speelt de rol van John Doe meesterlijk, en Barbara Stan wyck levert eveneens goed spel. „John Doe" is een film, die waard is gezien te wordeji door iedereen. LOODDIEF AAN HET WERK De 17-jarige F. B. uit Soest is verdacht van looddiêfstal aange houden. Hij had o.a. geopereerd in de omgeving van Birkhoven en nam daar 8 kilo lood weg. De Soester opkoper R. W. is voor he ling opgesloten. INSPECTEUR MUTSAERTS MR. IN DE RECHTEN De inspecteur van politie te Amersfoort, de heer L. C. H. Mut- saerts heeft Woensdag met goed gevolg doctoraal examen gedaan in Indisch recht. Een scène uit de film John Doe". Van I. n. r.: Edward Anold (kran tenmagnaat), Barbara Stanwyck (journaliste). Gary Cooper (John Doe) en Walter Brennan vage- bond). OPLICHTER IN ARREST De zich als arts aandienende heer K., die enkele boekhandela ren t.e Amersfoon had oogeliciit is te Nijmegen aangehouden. Het blijkt inderdaad een zekere K. uit Eenrum te zijn die medicijnen heeft gestudeerd, een studiebeurs van de Duitsers aanvaardde en tenslotte aan lager wal is geraakt. BILJARTUÏTSLAGEN De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het dis trict Eemland gespeelde biljart wedstrijden zijn als volgt: 5e klasse libre Leusderkwartier III—KOT II 8—0 6e klasse libre Leusderkwartier IVSoesterkwar- tier 3 02. aangebracht. Op het voetstuk liggen twee figuren tussen korenhalmen, de gevallenen symboliserende. Daar boven vrerijst een zuil, welke wordt afgesloten door een kapiteel waarop men St Joris in gevecht ziet met de draak Daaruit verrijst dan een staande mannenfiguur, de onverzet telijkheid en weerstand weergevend. Het monument zal zes meter hoog v/orden. De gedachte, die aan het monu ment ten grondslag ligt, wordt uit gedrukt door de spreuk op het voet stuk: Velen vielen als halmen voor de zeis, enkelen bleven staan -en zongen de oude wijs, de oude wijs van vrijheid die trilt in elk levend hart". Leusden Hatta: Mao moet R.I.S. eerst erkennen DJAKARTA De erkenning van de Chinese volksrepubliek door Nederland heeft geen invloed op de buitenlandse politiek der R.I.S.deelde drs Moh. Hatta in een exclusief interview aan Aneta medei Op rle vraag, wanneer de regering der R.I.S. de Chinese volksrepubliek zal erkennen was het antwoord, dat zij daartoe da delijk zal overgaan, zodra de Chi nese volksrepubliek de R.I.S. er kend heeft. „Het, is zeide Moh. Hatta een internationaal ge bruik. dat het oudere land liet eerst het jongere erkent". Groene Kruis groeit Woensdagavond jl. hield de afde ling Leusden en Stoutenburg van het Groene Kruis een algemene le denvergadering in de kleine zaal van Hote] „De Mof" te Leusden. Nadat mej. A. A. de Beaufort, de presidente de vergadering had ge opend. kreeg de secretaresse mevr. Kwint gelegenheid tot het voorlezen van de notulen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer P. A. Grootendorst bleek dat de inkom sten over het afgelopen jaar f 5432,25 bedroegen, de uitgaven f 4643,49, zo dat de vereniging beschikt over een batig saldo van f 788.76. Dit batig saldo is voornamenlijk te danken aan de hoge ojibrengst van de jl. ge houden bazar, daar de vereniging aanvankelijk met een tekort zat. Bo vendien wordt het Groene Kruis ge subsidieerd door de gemeenten Leusden en Stoutenburg. terwijl ook het Rijk een deel bijdraagt. Dr G. G. Bergink. arts te Leusden gaf vervolgens een overzicht van de werkzaamheden van zuster Prins, waaruit bleek dat zij in het afgelo pen jaar ruim 2000 bezoeken heeft afgelegd. Zoals de dokter mede deelde neemt het aantal tuberculose gevallen in deze gemeente af. Ook de werking van de twee consultatie- bureaux in deze gemeente noemde dr Bergink zeer bevredigend Uit een verslag van de heer K. Termaaten namens de agenten commissie werd op uitvoerige wijze de gang van zaken in het afgelopen jaar uiteengezet. In het uitvoerend comité is een kleine wijziging ge komen, doordat de heren Obbes en Van Reenen zitting in deze commis sie hebben genomen. Het aantal Groene Kruis-leden is in deze af deling tot 482 gestegen. De heer G. de Kruif deelde na mens de agenten-commissie nog mede dat de totale opbrengst van de jl gehouden bazar f 2240,74 bedroeg. Na aftrek van de onkosten f 312,44 bliift de netto opbrengst f 1928,30. De aftredende bestuursleden, zijn de mevr. Kwint, de heer Groten dorst en de heer Schouten werden bij acclamatie herkozen en namen hun herbenoeming aan. De heren J. J. C. Schram, J. de Smalen en J. Frijlink werden aange zocht voor het controleren van de boeken der penningmeester. SCHAAKUIXSLAGEN De leden van de schaakclub „Toe komst" uit Leusden speelden deze week hun partijen voor de onderlin ge competitie, waarvan de uitslagen zijn als volgt: C Veenendaal—J v d Velde 1—0; G v LeeuwenR Zand bergen 10; G v BurenJ J C Schram 0—1: C van Buren—W Vee- nendaal 1—0; T van RaaijA Heij 10; W Verloop—J Termaaten 1—0. W oudpnbpT a GEEN SPREEKUUR De Ambtenaar van Bouw- en Woningtoezicht houdt 1 April a.s. geen spreekuur ten gemeentehuize. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden enig papieren geld, een paar lichtgroene kinderhandschoe nen, een wollen kinderhandschoen tje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie Verloren een rol kippengaas en een bril. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische dienst wordt Zon dag 2 April a.s. voor Woudenberg, Maarsbergen en Maarn waargeno men door dr. H G. v. d. Hoek te Woudenberg. Hoest Feestavond PvdA Woensdagavond belegde de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid een feestvergadering in de zaal van Eem land. De bijeenkomst was zeer goed be zocht. De voorzitter, de heer K. de Haan. sprak een kort openingswoord. Mede werking verleende het politiek cabaret gezelschap „De Rode Rakkers" uit Utrecht, dat een goede politieke non stop-revue ten tonele bracht. Bijzonder goed was de éénacter „In Holland staat een huis". De heer mr. B. Agter uit Utrecht sprak 'n korte rede. waarin hij het belang van de a.s. Statenverkiezing naar voren liet komen. De dames van het cabaretgezelschap kregen bloemen. Passie- en Paasstonde goed bezocht In de Wilhelminakerk te Soest-Zuid werd Woensdagavond een Passie en Paasstonde-dienst gehouden, waaraan twee zangkoren medewerkten. onder lei-ding van de heer G. den Broeder. Ds A. A. Lecnhouts, Ger. predikant te Soest, sprak over: „Het Evangelie een fiasco?" Ds. Leenhouts noemde het een voor recht zich te mogen scharen achter het Evangelie, doch er zijn genoeg mensen die zich voor het Evangelie schamen Een fiasco is het zeker niet. De zangkoren lieten enige goed uitge voerde Paasllcdercn horen. De opkomst was groot. Receptie Volksonderwijs De receptie, welke ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaan van de afde ling Soest van Volksonderwijs, Zater dag a.s. in de openbare school aan de Beetzlaan zou plaats vinden, kan da3r geen doorgang vinden en zal nu worden gehouden in het gebouw „Religie c Kunst" aan de Rembrandtlaan. Raadsvergadering is uitgesteld De voor Vrijdag 31 Maart a.s. vastge stelde raadsvergadering, is uitgesteld tot na de Paasdagen. Burgerlijke Stand Geboren: Louisa G. M.. d. v. J. J. W. M van der Steen en R G. Hilhorst; Ru dolf H.. z v. J. A. Heesterbeek en N. Kuyt; Anthonius H.. z. v. A. v. d Berg en J. R. Wennekes; Pieter D.. z. v. C. van Nicuwenh'Jizen en J van Altcna; Cornelis z v. H van Dijk en W. v. d. MuntRudolf H z. v. F Visser en B. Ellings, Jacoba W, d. v. P Roos en J. Vos, Leonardus J. A., z. v. J A Wil denburg en F. A, Kop. Wilhelmina A. M., d. v. J. P. J. de Wildt en W C M. Uylings. Henrica J M., d. v. J. van Roomen en C. van Hofslot. Ondertrouwd: T. v. Slooten en J .W. v 't Klooster; J. Buijlert en C M. SchouwenaarsD Zark en T. van War- Overleden: Maria Th. Jak. 14 maan den, Willem P. van Haak, 65 jaar, gen. met N. H. Nooij; Bregtje Frankfort.öo jaar, geh. met J. Tefsen; Maria. J. Fu- gers. 74 jaar. wed van H. A. Lavalelje. Heimen C. J. van Leeuwen. 22 maan den. Hoevelaken Gecompliceerde botsing Op het kruispunt te Hoevelaken vond Woensdag omstreeks het middaguur een auto-ongeval plaats waarbij geen slachtoffers vielen doch grote materiële schade ont stond. Vanuit de richting Apel doorn reed een personen auto ter wijl tegelijkertijd vanuit de rich ting Nijkerk een 28 tons teerwa- gen met aanhanger van de fa. Smid en Hollander uit Hoogkerk naderde. De laatste had voorrang doch die werd niet verleend. Om een botsing te voorkomen week de chauffeur uit naar rechts, tor pedeerde een stilstaande nieuwe personenauto waarin gelukkig nie mand gezeten was en kwam na een tuinmuur te hebben geramd tot stilstand in omgekeerde toe stand in de tuin van de heer H. D. De schuldige auto" werd aan een zijde beschadigd, de geparkeerde auto werd aan de achterzijde to taal vernield, terwijl van de vrachtauto een wiel afbrak. De muur en tuin werden aan een zij- ae geheel vernield. Met een kraan- wagen kon men na enige uren in gespannen werken het gevaarte los werken. Een en ander vond onder grote belangstelling plaats. Door de Rijkspolitie werd in sa menwerking met de verkeerspoli tie procesverbaal opgemaakt. OPRICHTING VAN EEN MIDDENSTANDSORGANISATIE? Waarschijnlijk is er een einde gekomen aan de sleur waarin Hoe velakens neringdoenden zich be vonden. Immers er bestond geen Middenstandsvereniging in Hoeve laken. Heden, Donderdagavond ko men enkele neringdoenden in het Verenigingsgebouw samen om tot een oprichting van een Midden stands Vereniging te komen. CHRISTELIJKE KLEUTER SCHOOL AAN ZUIDSINGEL Aan de Zuidsingel, even voorbij de Varkensmarkt, is meer dan een halve eeuw de Annapaulona-be- waarschool gevestigd. Het bestuur der christelijke kleuterscholen heeft de restauratie van het Se" bouw ter hand genomen. De ope ning zal binnenkort feestelijk se' schieden. De naam van de nieuwe school is nog niet bekend. OUDERAVOND CHR. KLEUTER SCHOOL Gisteravond werd in de kerk van de Geref. Gem. een Ouder avond gehouden uitgaande van Chr. Kleuterchool. De avond stond onder leiding van de heer Job. Hommerson. In de vacature ont staan door het bedanken van de heer J. van Duinkerken werd Se" kozen mevr. H. D. de Greef. Het hoofd der school mej. L. Ge'rritse behandelde het onderwerp „Hn* brengt een kind de dag op school door".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2