Kees Rijvers toont voetbalprofs zijn bedrevenheid Productieslag in gevaar door de vrije prijsvorming Als er werkloosheid komt, kan men haar bestrijden Verpletterend oordeel over Franse generaals r Blij Nederland Officieus Oranje-team maakt wéér geen doelpunten (0-0) Voorstel tot verandering van werkwijze der Tweede Kamer Arbeiders moeten op loon- en prijspolitiek kunnen bouwen Nederland heeft legio objecten voor openbare werken 3 (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. Feijenoord-stadion. Met driftige dribbles, razend snelle schaar- en andere schijnbewegingen en af en toe een onverwacht schot, heeft Kees Rijvers als linksbinnen van het voorlopig Nederlands elftal, de Engelse tweede divisie-ploeg Brentford beurtelings tot ver wondering en bewondering gebracht. En het publiek tot wild enthousi asme! Een spelletje van kat en muis speelde kleine Bredanaar met de robuste Engelse verdedigers. Met dien verstande, dat de NAC-er met de muis (en wat voor een overmoedig en verbluffend snel exemplaar!) moet worden vergeleken. De Britten speelden de rol van een stel geïrri teerde. maar juist iets te welgedane en te trage katers. Het werd een wedstrijd zonder doelpunten. Van der Hoeven een gave partij. De Spartaan Verbeek bereikte hun niveau niet Mogelijk het gevolg van zijn tegen Feiienoord opgelo pen blessure. Na de rust liet Ver beek zich vervangen door de BW- er Huybregts. Ook deze bracht de plaats van Stoffelen (gisteren on misbaar bij de jubileum-revue van Ajax) niet,in gevaar. Zwakke plekken Verdediging en middenlinie heb ben de Keuze-Commissie dus geen problemen gebracht. Met de voor hoede zou men wel weer eens aan het changeren kunnen gaan. Want al is dit nu de voorhoede uit het ..herboren" elftal van Newcastle, er werdén weer geen doelpunten gemaakt. Hoe komt zoiets. Brentford had een vrij hechte verdediging, maar toch niet zo sterk, dat er geen doel punten tegen mogelijk waren. Dus lag het aan de Nederlandse aan- valslinie Daarin bleven Clavan (linksbuiten) en Lakenberg (rechtsbinnen) ditmaal iets aan de middelmatige kant. Wellicht stelt men Drager nog eens naast Rijvers op. En voor Lakenberg. tja. op de tribune werd om ..Abe" geroe pen Missen zullen we hem zeker tegen de Belgen. Van de sportieve gasten dit: Op zoek naar een sparringpartner van de KNVB op 't laatste ogen blik Brentford bereid. Brentford is een prof-club, maar een uit de tweede divisie. Tegen het einde van een zwaar seizoen in het va derland, moet deze trip naar Ne derland voor de spelers een ver ademing zijn. Dat er dan niet met zoveel vuur wordt gespeeld, is ver klaarbaar. Lessen uit de befaamde Engelse voetbal-..hogeschool" wa ren spaarzaam te leren. Groot overwicht op Brentford Aan z'n zolen lapte Kees Rijvers de professionals Frank Latimer en Freddij Monk en ook de gerouti neerde stopperspil Ronnie Green wood stond soms perplex over de brutaliteit waarmee hem een bal tussen de benen door werd gegoo cheld. De geestdrift hierom was een goed ding voor de zestigdui zend, die deze kille namiddag op de tribunes zaten. Want erg veel om zich aan te verkwikken was er verder niet. Dit Britse elftal, dat als zeer at tractief gold. viel namelijk een beetje tegen. Endoelpunten kwamen er ook al niet. Daar zagen de voorhoeden geen kans toe. De Engelse niet, omdat ze er betrek kelijk weinig aan te pas kwam. En de Nederlandse, doordat haar schutters de juiste maat niet von den. Een stuk of zes schoten slechts konden als gevaarlijk wor den gekwalificeerd (Clavan, Rij vers, Schrumpf), doch doelman Alf Jefferies beste speler van de Brentfordplceg bleek een pracht vakman. Zo bleef Rijvers- in-optima-forma, die steeds een doelpunt scheen voor te bereiden, de held van de wedstrijd. Terlouw Paraat Belangrijke steunpilaar voor de voorlopige Oranje-ploeg was we derom Terlouw, die het met Pot- harst en Van der Sluis samen, niet al te moeilijk had tegen de tech nisch zeer vaardige, doch niet bij zonder snelle Brentford-voor- waartsen. Een uitzondering hierop maakte de roodharige Bill Pointon, wiens activiteit che van zijn colle ga's in de schaduw stelde. Onze achterhoede was doorgaans de situatie meester en zo werd het voor Kraak bepaald een rustige match. Misschien dat hij hierdoor wat uit de concentratie raakte en twee maal griezelig mis greep. Sneller reagerende tegenstanders hadden die vergissingen wellicht benut. Van de achterspelers was Van der Sluis de beste, doch ook Potharst kon men voldoende noe men. In de middenlinie speelde behalve Terlouw ook de Ajacied Geestdrift is er Na de aftrap werd de eerste Engelse aanval onmiddellijk onderbroken en gaf Clavan een handige pass aan de naar buiten gezwenkte Rijvers. Een zig-zag beweging, een snelle ren door de ach terhoede en de geestdrift was er in het stadion Rijvers had de bal vrij. schuin voor het Engelse doel. Nu een goed schot! Maar nee. de wreef van de Bre danaar raakte de bal maar half en die vloog \er van Jefferies ln het publiek. Zo kwam de NACer even later we derom in een gunstige positie, doch an- dcrmaal was zijn schot niet berekend. Hoog over. Dat Kraak naast de bal greep, had Brentford een doelpunt kun- Advertentie (l.M.) mandeltjespudding U proeft het direct mei nóg meer amandelen dan vroeger. Voor ieder departement een vaste commissie (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Drie leden van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., de heren Van der Goes van Naters, Burger en Donker, hebben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, waarvan de strekking is om de werkwijze van de Kamer te moderniseren door een grotere decentralisatie. Op het ogenblik Is de toestand zo, dat ondanks vaste commissies, bijzondere commissies, com missies van voorbereiding en begrotingscommissies, nog een groot aan tal wetsontwerpen onderzocht wordt in de afdelingen, waarna via voor lopig verslag en memorie van antwoord, of nog uitvoeriger weg, de openbare behandeling bereikt wordt. Hiermede gaat veel tü"d en ener- rie verloren, welke beter zou kunnen worden besteed. De bedoeling der initiatiefnemers is nu dat voor elk departement een vaste commissie ingesteld zal wor den. welke als regel alle door een departement in te dienen wetsont werpen te beoordelen krijgt, met uitzondering van de gevallen, waar in tóch tot afdelings-onderzoek zou worden besloten of tot verzending V ervolging tandtechnici is tegen de belangen der Volksgezondheid (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG In de Eerste Kamer heeft gisteren mej.Tjeenk Willink (Arb.) de vraag gesteld oi er een maatschappelijk belang ïnee gediend wordt om tandtechni ci te doen vervolgen, die volkomen deskundig zijn. Zij beantwoordde de vraag ontkennend, te meer, om dat in ons land de tandheelkundige zorg nog belangrijk te wensen over laat door het tekort aan tandartsen. \oor schooltandverzorging zijn er pen tandartsen genoeg. In de mees- Ie beschaafde landen komt op de 1-300 a 2,200 inwoners één tandarts yoor; in ons land één op de 6 200 Kederlanders met een buitenland? tandartsendiploma worden te vuur en te zwaard vervolgd. Welke zin neeft deze vervolging eigenlijk"' Bovendien zijn er een aantal oudere tandtechnici tussen 50 en 70 jaar die slachtoffers zijn van de inge wikkeldheid van de wet van 1925, tvaarin het vraagstuk van de ver houding tussen tandtechnici en tandartsen wordt geregeld. Voor deze mensen dient iets te worden gedaan. De heer Molenaar (VVD) deeft zich bij dit protest aangeslo ten en er zijn verbazing over uitge sproken, dat de speciale commissie J'oor het onderzoeken van de kwes- tte der tandtechnici. welke drie maanden geleden is toegezegd, nog -teeds niet is ingesteld. der wetsontwerpen naar een com missie van voorbereiding of een bij zondere commissie. De behandeling van een wetsontwerp door de nu voorgestelde commissies, welke uit negen leden zouden bestaan, zou een geheel ander karakter krijgen dan het tegenwoordige afdelingson- derzoek. Er zou een nauwer con tact en overleg met de Regering kunnen bestaan, met de mogelijk heid. dat voorlopig verslag en me morie van antwoord achterwege zouden kunnen blijven en volstaan zou worden met een verslag, dat tevens een weerslag zou zijn van het overleg. De hier beoogde procedure zou meebrengen, dat de openbare be handeling van korter duur zou kun nen zijn, omdat alle detailkwesties te voren in het overleg met de Regering zouden zijn behandeld. Daardoor zouden aan de Kamer en aan het publiek heel wat oninteres sante debatten bespaard worden De voorstellers verwachten dat een dergelijke werkwijze, waardoor de Kamerdebatten voor een belangrijk deel beperkt zouden worden tot de „grote" zaken, de belangstelling van het publick voor het parlement zou doen stijgen. Zij achten hun voorstel mede ge motiveerd door het feit, dat welis waar de Tweede Kamer de wetge vende macht is. doch dat dc wetge ving. door de ingewikkeldheid van de onderwerpen zowel als door het feit van de toegenomen samenwer king met het buitenland, hoe lan ger hoe meer is verplaatst naar de Regeringssfeer, zodat de Kamer zich in hoofdzaak heeft te bepalen tot een controlerende taak. Door middel van een aantal commissies als hier zijn voorgesteld, die regel matig met de Regering in contact staan, die door haar ingelicht en voorgelicht kunnen worden, menen de voorstellers, zal deze controle rende taak beter tot haar recht komen en bovendien zo efficiënt mogelijk werken. nen opleveren, doch van Potnton's schot kwam nog juist een corner Plezier beleefde men aan een ge slaagde doorbraakpoging van Roosen burg. jammer dat hij zo onbegrijpelijk ver naast knalde Dat hij het steeds weer probeerde, had tot resultaat, dat Clavan een hard diagonaal schot kon lossen, hetgeen rechtsachter Quinton met een zweefduik onderbrak. Toen Clavan direct nog eens en nu raak schoot, had scheidsrechter Van der Meer Juist voor een hoekschop gefloten! Naarmate de Nederlandse aanvallen toenamen, snelden steeds meer Engel sen hun verdediging ^te hulp. Mes scherp plaatste Schrumpf weer een corner, waarop Rijvers knap reageerde met een kogel-Ineens op borsthoogte. Machtig applaus voor doelman Jeffe ries. geen doelpunt. Gejuich weer voor Rijvers, die dat prettig vond en nog brutaler en uitda gender ging doen tegen zwaargebouwde Britten. Heel even hield hij ze de val voor, om als ze toeliepen snel weg te glijden. Dan 'n tik naar Roosenburg. pijlsnel snorde de bal laag over de gras mat. Zestigduizend paar handen klapten op elkaar, voor dat schot en. weer voor Jefferies Matte tweede helft Sporadisch kwam Brentford hierna i nog in de aanval. Daarentegen combi- neerde de Nederlandse voorhoede, met als gangmaker Rijvers, in een niet te temperen overmoed vlot en agressief, zonder echter tot resultaten te komen Schrumpf kopte Juist voor het doel langs en de ovatie voor zijn schitterend schot moest hij voor de zoveelste maal delen met Brentford's talentvolle doel- verdediger. Aangezien Kraag nog eens misgreep (het werd wéér een corner) was er ge noeg reden, de strijd met grote aan dacht te volgen. Na de rust was daar veel minder aan leiding toe Het tempo daalde en de geestdrift luwde. Nederland bleef aan- merkelijk sterker, hoewel bij verschei dene spelers de krachten begonnen tc tanen. Zeer actief bleef Rijvers en ook Schrumpf wat tot het einde toe gang- maker in onze aanval. Zijn fraaie kop- i bal na een voorzet van Clavan. kon Jefferies met een ferme stoot over de lat werken. (Van onze correspondent) PARIJS. 29 Maart. De heer Duveau, een der weinige leden van do parlementaire enquêtecommissie ter zake van het schandaal der generaals, die onbeinvloed bleef door de lastercampagne der communisten en Gaullisten, heeft een voorlopig rapport ingediend, dat met de grootst mogelijke meerderheid door de commissie is aanvaard Het is scherper uitgevallen dan verwacht werd en is verpletterend voor de beide generaals Revers en Mast en voor kolonel Bravelet. die als staf chef van Revers een eigen verantwoordelijkheid heeft gedragen. Aan de minister wordt gevraagd, een rechtsvervolging tegen de drie te beginnen, waarbij het aan hem wordt overgelaten, de vorm van het proces te kiezen. Rechtsvervolging tegen Mast en Revers gevraagd Kraak in duel met de voorwaart sen van Brentford. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. In een klemmend betoog heeft gisteren in de Eerste Kamer de heer Oosterhuis (Arbeid), de voorzitter van het N.V.V., gewezen op de nauwe samenhang tussen de loon- en prijspolitiek der regering en de maximum krachtsinspanning van de arbeiders, om de ..productieslag" tc winnen. Hij moet gewonnen worden, wil het streven naar evenwicht ln de betalingsbalans met succes kunnen worden be kroond. De arbeiders zullen echter vertrouwen moeten kunnen stellen in de sociaal-economische politiek der regering en zij voelen er niets voor, dat de loonbeheersing wordt vastgekoppeld aan de vrije prijsvor ming. De mogelijkheid is niet denkbeeldig, dat de loon- en productie- politiek der regering door het loslaten der prüsbehcersing zal worden getorpedeerd. Spreker wees er op, dat de 5% i schommelingen in Amerika. Het is loonsverhoging niet alleen be- wenselijk dat er een internationale schouwd moet worden als een conjunctuurpolitiek wordt gevoerd compensatie voor de prijsstijging, maar ook als stimulans voor een hoger productie. Het zwaartepunt van de loon- en prijspolitiek ligt in de opvoering van de arbeidspro ductiviteit. Iedere andere politiek zou leiden tot inzinking van ons economisch leven en tot grote werkloosheid. Vrijlating van de loonpolitiek achtte de heer Oosterhuis uitgeslo ten, mede omdat beheerste loon vorming een onverbrekelijk geheel vormt met de economische orde ning. Zonder overheids-richtliinen (of van de Soc. Econ. Raad) zouden wij terug vallen tot de politiek, waarin machtsverhoudingen en economische omstandigheden be slissen over het economisch wel zijn. Tot einde 1948 hebben de prijs- beheersing. gekoppeld aan de sub sidie-politiek, en de loonbeheer sing voor het evenwicht in het eco nomisch leven gezorgd, doch daar na is de prijsvorming vrijwel ge heel los gelaten. Alleen de subsi dies op sommige eerste levensbe hoeften zijn gehandhaafd. Bij het los laten van de prijzen is Berede neerd, dat de concurrentie tot prijs verlaging zou leiden, doch dit wordt niet door de feiten gedekt: zowel voor enkele belangrijke voe dingsmiddelen (aardappelen, vlees, fruit) als voor kleding zijn de prij zen belangrijk gestegen. De heer Oosterhuis was belangstellend naar wat de regering denkt te doen om te vermijden, dat wij hier terecht komen in de bekende spiraal van elkaar opvolgende loonsverhogin gen en prijsstijgingen. Naar zijn mening moet de rege ring zich rekenschap geven bij haar politiek van volledige werk gelegenheid van de conjunctuur- "a Was professor te streng? (Van onze parlementsredacteur DEN HAAG. Prof. Mole naar had gisteren in de Eerste Kamer nogal wat op het beleid van min. Joekes aan te merken. Hij was het niet eens met de benoeming der twee staatssecre tarissen en vooral niet met het openhouden van de door dezen verlaten postenhij zag 't werk tijden-besluit betreffende kof fiehuizen en hotels in strijd met de arbeidswet: hij constateerde gebrek aan vooruitzien doordof in de werkloosheidswet en in de wachtgeldregeling geen rekening is gehouden met de voorgeno men unificatie der sociale verze kering, enz. enz. Aan het slot van zijn rede stelde hij zich de vraag, of hij niet te streng geweest was te genover de minister, een vraag, die in Vorstenschoolvan Mul- tatuli bij de leeftijdgenoten van prof. Molenaar natuurlijk goed bekend door de Konin gin-Moeder aav de Koningin wordt gesteld. Hij volstond met haar antwoord tc citeren: 't Is mogelijk. Doch Het zij de vroag voor alles: of ik wóar ben Ik stel aan allen niet denzelf den eisch. Maar doe een hoogen eisch aan 'n minister. Is dat te streng?" J Met emigratie is het vraagstuk van de werkgelegenheid niet op te los sen. Er moet echter wel een dui delijker emigratie-politiek gevoerd worden, waarvoor re-organisatie van de organisatie der emigratie noodzakelijk is. Het verbaasde spreker, dat om trent de DUW-lonen nooit een be vredigende oplossing is bereikt tus sen regering en organisaties. Blijk baar hecht men in regeringskringen te veel waarde aan de klachten, dat de DUW-lonen vergeleken met sommige lonen in het vrije be drijf te hoog zijn. Tenslotte be pleitte de heer Oosterhuis de uni ficatie van de sociale verzekering, omdat de uitvoering der sociale wetten dermate is versnipperd en daardoor nodeloos kostbaar ge worden. dat de sociale verzekering belangrijk aan populariteit heeft ingeboet. f Woorden en daden (Van onze parlementsredacteur DEN HAAC. In de Eerste Kamer heeft pater Beaufort KVPeen warme aanbeveling uitgesproken voor steun aan het Kinder-Nood-Fonds van de Ver enigde Naties. In de Verenigde Vergadering in December j l. is in een resolutie aangedrongen op steun aan dit fonds, waar voor de Amerikaanse regering 25 mtlliuen dollar heeft toege zegd, indien de andere landen tezamen tenminste 9 mlllioen dollars storten. Deze toezegging eindigt echter met Juni a.s. en het is dus hoog tijd, dat de Ne derlandse regering hiervoor een bijdrage beschikbaar stelt, wel ke bovendien voor een belang rijk deel besteed zal worden voor aartkope'n in ons land. De heer Van Heupen Goedhart (Arb.), die de aandrang van de heer Beaufort ondersteunden, herinnerde er aan. dat de Nederlandse delega tie haar stem heeft uitgebracht vóór de resolutie, waarin op het steunen van dit fonds werd aan. gedrongen Waar de Nederland se delegatie handelt onder in structie van de Nederlandse Re gering en op gezag van die Re gering. is het toch niet juist om dan niet te voldoen aan een re solutie die door de delegatie is ondersteund. (Men zal zich herinneren, dat de heer Van Heuven Goedhart bij afwezigheid van minister Stikker leider van de Ned. de legatie was). J Het M R.P.-lid Monteil onthield zich van stemming, doch alleen, wijl hij de beschuldigingen tegen Brave let niet met die tegen de generaals wilde versmelten. Het rapport ka rakteriseert de figuur van Peyré als verrader, bankroetier, falsaris en dubbele spion. Alleen de protectie van generaal Revers heeft Peyre's carriere mo gelijk gemaakt. De briefwisseling tussen Peyre en Revers en die tus sen Peyre en Bravelet verraadt ver houdingen. die in de hoogste mate onterend zijn voor de officieren. Revers wordt verweten een cam pagne gevoerd te hebben ten gun ste van generaal Mast. terwijl hij wist dat tegen diens beleid in Tunis ernstige bedenkingen zijn gerezen De commissie neemt aan. dat Peyre het geheime rapport van generaal Mast heeft verkregen en zij veron derstelt. dat Mast zich daarvoor heeft laten betalen. Mast heeft niet kunnen verklaren hoe het. vermo gen. dat hij gedurende de laatste jaren had verzameld, was ontstaan. Trouwens de hele houding van ge neraal Mast verraadt angst voor een dicpergaand onderzoek De corres pondentie van kolonel Bravelet met Peyre verraadt een afhankelijkheid van Bravelet. die geheel tot dienst last komt. De beide generaals hebben al vast tegen de conclusies van het rapport geprotesteerd. De commis sie heeft de protesten verontwaar digd naast zich neergelegd. De par lementaire commissie heeft ten slotte de Gordiaanse knoop door gehakt. Zij heeft de schuldigen aangewezen, generaal Mast en diens medeplichtige Peyre en zij heeft generaal Revers wegens hoogschuldige nalatigheid aange klaagd. Nu moet nog een rapport komen over de beslissing van ex-minister Ramadier, die destijds de reeds be gonnen rechtsingang tegen gene raal Revers heeft gestuit „wegens redenen van openbaar belang". In afwachting daarvan moet echter erkend worden, dat de beschuldi gingen van zo ernstige aard als thans tegen twee der hoogste offi cieren des lands geuit zijn. ook het beleid treffen van de ministers, die voor hun gedragingen verantwoor delijk waren. Hoe was het mogelijk dat een louche figuur als Peyre ja- ïenlang de couloir van het parle ment onveilig kon maken en ken nelijk politieke invloed uitoefenen? Op deze vragen zal misschien het verhoor van Peyre antwoord kun nen geven, maar de vragen zelf brengen het regime in geding. Advertentie (LM.) Praag wijst correspondent van Associated Press uit PRAAG De Tsjechische rege ring heeft gisteren de enig overge bleven vertegenwoordiger van As sociated Press in Tsjechoslowakije. Nathan Polowetzky, bevel gegeven het land te verlaten. Zijn verblijfs vergunning. die op 31 Maart afloopt, vordt niet verlengd. Voor 8 April moet hij uit Tsjechoslowakije ver trokken zijn. Als reden wordt op gegeven: ..Niet objectieve bericht geving." Tegen 1 April lopen alle verblijfs- vei gunningen van de westelijke cor respondenten in Praag af. Het zijn dc correspondenten van United Press. New York Times. Reuter en Agence France Presse Ook zij zijn op het ministerie van buitenlandse zaken ontboden. Advertentie (l.M.) CHOCOLADE VAN HOUTEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor het geval de werkloosheid zich zou blijven bewegen in stijgende lijn, en zij werkelijk onrustbarende afmetingen1 zou gaan aannemen, zijn er in Nederland zeer vele mogelijkheden voor het uitvoeren van grote openbare werken, waarmede de werkloosheid krachtdadig kan worden bestreden. Dit zei gistermiddag de hoofdin specteur van de Dienst Uitvoering Werken. E. J. Buiskool, tijdens een voordracht in Den Haag. Onlangs is een onderzoek ingesteld naar mo gelijke objecten voor een grootscheepse openbare werken politiek. Het is daarbij gebleken, dat ze legio voorhanden zijn. ingeval de nood aan de man zou komen, maar zover is het nog niet. Het is echter goed, wanneer men zich nu reeds realiseert, dat het niet altijd zo effe- cient is. als het lijkt wanneer men de machine het werk van de mens laat doen. I het tenslotte mechanisch uitgevoerd toch weer duurder worden, aldus de heer Buiskool. Sprekend over de vele klachten, die er vaak |egen de DUW worden ceuit zei spreker, dat de voorwaar den voor het tariefloon van de DUW toch wel zo redeliik ziin. dat 75 van de DUW-arbeiders een weekloon haalt van 115 van het basisloon. terwijl 120 als maxi mum is gesteld. Hii erkende dat er i ook bii de leiding van de DUW re- De werkloosheidscijfers lopen inderdaad op. Men moet dus reeds nu op ziin hoede ziin. Vooral overheidsdiensten moeten daarop blijven letten. Onlangs hebben een paar gemeenten in Friesland, er bliik van gegeven, de ogen open te hebben, toen zij de aanleg van een aantal werken als handwerk lieten uitvoeren. Weliswaar duurt het langer, en zelfs is het duurder. Maar wanneer de arbeiders steun zou moeten worden uitbetaald, zou gelmatig klachten binnenkwamen. Vele daarvan ziin terug te voeren op menselijke botsingen tussen ar beiders en werkbazen. De DUW heeft om tot een bevredigender verhouding te komen, voorgeschre ven dat al het leidinggevend per soneel kadercursussen moet vol gen. Er is zo zeide de heer Buiskool een vaste kern in de totale groep van werklozen, die wel heel moei lijk te plaatsen is. Het is een groep van ongeveer 40.000 personen. Daarnaast is er een aantal werklo zen. dat er met geen stok toe te krijgen is om in de DUW te gaan werken. Meestal wordt een man. die werkloos is geworden na een week of twee door het arbeidsbu reau naar de DUW verwezen. De DUW mag hem nooit weigeren. Maar de aaneewezene zelf komt vaak niet. Onlangs werden er 493 man voor een werk in Groningen aangewezen. Honderd van hen werden afgewezen; 93 verschenen j op het werk. De anderen kwamen niet hoewel dat betekende dat zij eeen uitkering meer zouden ont vangen. Het is zeker, dat er daar zeer velen bepaald werkonwillig ziin. aldus de heer Buiskool In het algemeen kan men zeggen, dat van de door de RAB's naar de DUW verwezen werklozen uit de grote steden 50 zich niet bii de DUW meldt, tegen 15 van de aange- wezenen ten plattelande. een speciale bijlage ln VRIJ NF.DERJ.AND met medewerking oa. van Simon Carmiggelt, Han G Hoekstra. E. Werkman e.a. Voorts in onze gewone rubrieken o.a. H. M. van Randwijk over: DE ZAAK-SERETSE Onze medische medewerker over: Beroepskwakzalvers en dilettant-kwakzalvers TVensf u dit nummer te ontvangen? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 cta aan postzegels: of b. gratis na ontvangst van een briefkaart waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 30 Jum 1950. terwijl u ons f 2.30 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening ..Vrij Nederland'. Administratie. „Vrij Nederland". Raamgracht no. 4. Amsterdam-C., Telefoon 32500 Film „Titanic" is verboden BONN De geallieerde Hoge Commissie in Duitsland heeft de vertoning van „Titanic", een van dc laatste films uit de Nazi-periode, in de Westduitse bioscopen verboden. Het verbod is uitgevaardigd op voorstel van de Britse autoriteiten. Enkele van de ergste anti-Britse passages waren reeds uit het origi neel verwijderd. Na nauwkeurig onderzoek kwam men tot de con clusie dat desondanks verdere ver toning niet moest worden toege staan. Geen ratificatie, toch wapens WASHINGTON - De verzending van Amerikaanse kanonnen, tanks er. andere militaire leveringen voor Eelgie naar de havens verloopt vol gens het schema ondanks het feit, dat het Belgische parlement nog niet de overeenkomst met Amerika op de wederkerige militaire hulpverlening heeft goedgekeurd De verzending heeft gewoon doorgang in de ver onderstelling. dat het verdrag spoe dig zal worden goedgekeurd. België is echter gewaarschuwd dat door een lang uitstel van de ratificatie de nauwkeurig voorbereide plannen in de v/ar gestuurd zouden worden. Het State Department volgt nauwkeurig de ontwikkeling in België en hoopt, dat er een manier gevonden kan worden voor de bekrachtiging van de overeenkomst, die vertraagd 18 door de politieke crisis. Geen Duitsers in de geallieerde legers WASHINGTON In Amerikaan se regeringskringen is gezegd, dat Churchill's voorstel om Duitse sol daten toe te staan, cjjenst te nemen in de geallieerde legers van West- Europa, „zeer voorbarig" is De Ver. Staten zijn van mening, dat West-Duitsland nog heel wat vorderingen op economisch en poli tiek gebied zal moeten maken voor dat men erover zal kunnen denken Duits personeel in te schakelen in de geallieerde defensieplannen. Sinds de bevrijding zijn 100.000 woningen gebouwd VENLO De 100 000ste woning, die in Nederland sinds de bevrijding is gebouwd is 15 Maart j.l. gereed gekomen Het huis staat op het St. Lambertusplein te Blerick op de plaats waar zich vroeger een mid denstandswoning bevond, die bij een bombardement in een puinhoop werd veranderd. Koningin Juliana zal. wanneer zij in April een officieel bezoek aan Limburg brengt dq wo ning officieel in gebruik stellen. Hulp aan gerepatrieerden uit Indonesië DEN HAAG In het belang van het nog steeds toenemende aantal hier te lande verblijvende „eva- cué's" uit Indonesië hebben de stichtingsbesturen van Nederland helpt Indië" en van „Pelita" beslo ten tot samenwerking. Beide stich tingen behouden haar zelfstandig heid en zullen ieder op eigen ter rein werkzaam blijven. Ten aanzien van het verlenen van sociale hulp, de fondsenwerving en het voeren van propaganda zal echter voortaan, onder de naam Hulp aan Gerepa trieerden" naar buiten gezamenlijk worden opgetreden.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3