DAGBLAD VOOR AMERSFOORT w Leon Blum, 78 jaar Parijs overleden oud, in Kolen van de bon Raad van Europa nodigt Bonn en Saarland uit r Attlee slikt nederlaag met gratie en blijft aan Devèze (niet geslaagd) wil de koning spreken De Zeeland gaat zich in Den Hoek vestigen (nu officieel) J De Miranda's marteldood in Amersfoort, wederom onthuld Zestig jaren van strijd voor het socialisme Vrouw-zijn een beroep 10e Jaargang, no. 77 Vrijdag 31 Maart 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of -4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Prijzen zijn niet vrij DEN HAAG. De minister van economische zaken, heeft besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huis brand en kleine industrie met in gang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Bij aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthraciet en eierbrikctten) zijn van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig. Het ligt voorshands niet in de bedoeling de prijzen vrij te laten. Internationaal Hof veroordeelt satelietstaten DEN HAAG. Het Internationaal Gerechtshof is van oordeel, dat de interpretatie, die Bulgarije, Honga rije en Roemenie aan de clausule over de Rechten van de Mens in bun vredesverdragen geven, niet aan vaardbaar is Met 11 tegen 3 stem men stelde het hof vast. dat er onder de mogendheden inderdaad een ge schil bestaat over de processen, die in deze landen tegen kerkelijke lei ders en anderen zijn gevoerd en dat hierop dus de in de vredesverdragen neergelegde bepalingen over het bij leggen van een dergelijk geschil van toepassing zijn. Het hof bepaalde eveneens, dat de regeringen van de drie betrokken landen verplicht zijn de bepalingen van deze artikelen ten uitvoer te brengen en vertegenwoor digers in de verdragcommissies te benoemen. De kwestie van de procé dure voor het instellen dezer com missies zou alleen door het hof onder ogen worden gezien, indien één maand na het uitbrengen van het ad vies deze leden nog niet waren be noemd. Tegen stemden de afgevaardigden van Polen, Zuid-Slavië en de Sow- jet-Unie. Mej. Klompé is ongerust over erkenning Chinese Volksrepubliek DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid mej. Klompé van de KVP, heeft minister Stikker schriftelijk gevraagd op welke gronden de er kenning van de (communistische) Chinese Volksrepubliek heeft plaats gevonden. Zij wenst verder te we ten of vooraf overleg is gepleegd met Uniepartners, of Suriname en de Nederlandse Antillen zijn ge raadpleegd en welke landen Ne derland in de erkenning zijn voor gegaan. het zoeklicht KOUDE OORLOG Weinig hoop op beëindiging IjE hoop is wijd verbreid, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie, die op 8 Mei in Londen bijeenkomen, middelen zullen vinden om tot nieuwe onderhandelingen met Mos kou over een beëindiging van de koude oorlog te geraken. Hoe be grijpelijk deze hoop op ontspanning in een verdeelde wereld ook is. op de feiten gefundeerd is zij niet. Want deze wijzen er helaas op men denke slechts aan het grove Russische antwoord op de „zeven punten" van Acheson), dat Moskou het ogenblik geen vermindering an de spanning tussen Oost en west wenst. Dit betekent natuurlijk niet. dat het Kremlin de bedoeling heeft een nieuwe oorlog te ontke tenen. Maar het wenst kennelijk een voortzetting van de koude oorlog. Wanneer derhalve de verte genwoordigers van het Westen in Londen opnieuw over de mogelijk heid van vrede zouden reppen, lopen zij alle kans, dat zij even als Acheson on langs onmiddellijk van agressieve Plannen beschuldigd zullen wor- Het Kremlin heeft voor zijn afwijzende houding ongetwijfeld verschillende redenen. Een ervan is jnisschien de verwachting, dat de koude oorlog, die de Sowjct-Unie ongetwijfeld enige successen heeft opgeleverd, nog verdere voordelen zal kunnen afwerpen. Verder speelt aarschijnlijk ook het ongetwijfeld egen het Westen bestaande wan trouwen een rol. Maar er is nog een ndere oorzaak, die men in het osten in het algemeen over het fd ziet. Het communisme heeft de volken der Sowjet-Unie en satelliet staten nog steeds niet de elvaart, die hun beloofd was. ge- racht Daarvoor moet een recht- aardiging gevonden worden. En het prookje van een imperialistische gressie biedt deze rechtvaardiging. brengen van offers en het andhaven van een ijzeren discipli- kunnen immers gemakkelijk als °dig voor de verdediging tegen altijd aanwezig gevaar worden oorgesteld. Veel bewolking Weersverwachting geldig van g vrndagavond tot Zaterdag- avond; Zwaar bewolkt met voorna- 1 lelijk in het noorden van het g land plaatselijk wat lichte re- gen of motregen. Matige en I langs de Waddenkust krachti- g se westelijke wind. Vannacht zachter, overdag ongeveer de- g zelfde temperatuur als van- daag. 1 April zon op 6.16, onder 19 13 1 maan op 17.32, onder 5.55. ipni:;:®.1 i.j.-c.:f STRAATSBURG. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft besloten VVest-Duitsland en het Saargebied uit te nodigen toe te treden tot de Raad van Europa. Dc uitnodigingen zün heden verstuurd. Duitsland krijgt de züne via de drie Hoge Commissarissen en het Saargebied via de Franse regering, zo verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Schuman, na afloop van de vergade ring van Donderdag. Er zijn geen voorwaarden verbonden aan de invitaties, behalve de aanvaarding van het statuut van de raad en de bereidheid, de bepalin gen ervan goed te keuren en na te leven. Schuman sprak voorts de wens uit, onofficieel de indruk te wil len wegnemen, dat dr Adenauer voorwaarden zou hebben vastge knoopt aan het lidmaatschap van West-Duitsland in zijn onlangs aan de drie Hoge Commissarissen ge zonden schrijven. Zijn drie punten waren geen voorwaarden doch vra gen, waarop thans antwoord is ge geven, aldus Schuman. Het is nu aan West-Duitsland om te beslis sen of de uitnodiging van de Raad van Europa aanvaardbaar is. Het comité van ministers besprak Donderdag eveneens zijn betrek king tot de consultatieve vergade ring (het zogenaamde parlement). Men was het er over eens, zo ver klaarde Schuman, dat er een ge brek was aan contact tussen de twee organen en deze situatie dien de te worden verbeterd. De ministers bestudeerden de verschillende voorstellen, die door de commissies van de assemblee en het secretariaat van de raad te dezer zake waren ingediend en be sloten enige leden van het minis terscomité voor het onderhouden van permanent contact met de consultatieve vergadering aan te wijzen. Barneveldse pluimvee- markt onder strenge controle Werd de vorige week een aantal bekeuringen gegeven in verband met niet toegestane handel, ook thans nog is de controle op de Barneveldse pluimveemarkt zeer streng. Ook buiten de markt kan er niet gehandeld worden, omdat er geen verzamelplaatsen van pluimveehandel gevormd mogen worden. Er is van geregelde handel peen sprake meer. de handel aan huis gaat echter nog steeds door. Doordat echter de export niet veel opkoopt, is deze handel nogal stug. Op de eiermarkt is trage handel. Aanvoer gisteren ca. een millioen stuks. Meibezoek van Neliroe aan Indonesië DJAKARTA Omtrent het be zoek. dat de premier van India. Pandit Nehroe. in de tweede helft van Mei aan Indonesië brengt, be richt het ministerie van voorlich ting. dat Nehroe per vliegtuig naar Singapore reist; vandaar vaart hij met een oorlogsschip van India naar Pnok. Waarschijnlijk zal hij met president Sukarno een tocht door de archipel doen. NEW YORK. De immigra tie-autoriteiten hebben Garry Da- vis niet bij zijn aankomst in de V.S. toegestaan van boord te gaan. Hij zou aan boord worden ver hoord door functionarissen, die konden vaststellen of hij in de Verenigde Staten kon worden toe gelaten. Victor van Vriesland onderscheiden DEN HAAG. De letterkundige Victor E. van Vriesland, onze lezers wel bekend, is vergunning ver leend tot het aannemen van de hem door de Prins Regent van Bel gië verleende onderscheiding van Officier der Orde van Leopold II. BEZOEK VOOR OZINGA DJAKARTA. Vrijdagochtend hebben vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat zeven Ne derlandse arrestanten in de gevan genis op Glodok onder wie de heren Ozinga. Ritman, Breekland en Jiskoot, bezocht. Nee toch. N Heus! Allerlei gedierte wordt tegen woordig door de lucht ver voerd, tot olifanteyi toe, mits ze niet te zwaar zijn. Dagelijks vliegen 200600 Deense oesters van de Lymfjord naar Cairo, omdat koning Faroek van Egyp te probeert gewicht te verliezen zonder aan vitaliteit in te boe ten. ,.Al de ellende in dit land (Haiti) is door vrouwen ver oorzaakt. Wij zijn geruïneerd, dank zij de vrouwen. Zij zijn er. ger dan mest", en dus kreeg de Haitiaanse in 1946 geen stem recht, omdat kamerlid Demes- min zo welsprekend was. Thans lopen de Haïtiaansen weer storm, want stepimen willen ze.' (Veel succes). Omdat de Tonga-eilanders van koningin Salote (Char lotte) alleen maar cricket(t)en en alle werk vergaten, is er nu een wet afgekondigddat de Tonga-eilanders met 2 volle da- gen cricketen per week genoe gen moeten nemen, „opdat de varkens niet langer onze bana- nenoogst joppeuzclen, terwijl het volk speelt". In Bristol (Eng.) herkende George Law een auto die hem 3 jaar geleden ontstolen was en waaraan alles veranderd was, op een propje kauwgom na, waarmede George 3 jaar geleden een olielek had gestopt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Ademloos, in starre ontzetting luisterden Donderdag de Bijzondere Kamer van de Arrondissementsrechtbank in Den Haag en het publiek naar het sobere, onopgesmukte verhaal van de droeve dood van wethouder Dc Miranda in het Polizei Durchgangs Lager in Amersfoort. Een verhaal, dat een verbijsterend duidelijk beeld gaf van de methoden der Duitse machtswellustelingen. In de verda^htenbank zat een klein mager mannetje stil en onbe weeglijk. Het was de 61-jarige Duit ser Erwin Alscher, die voor de oor log in Den Haag vertegenwoordiger was. In de bezettingstijd „vergat" hij de gastvrijheid van het Neder landse volk niet. Hij werd tolk in het P.D.A. Amersfoort, maar spoe dig beschouwde men hem als ,?o li7Ai.annoctnlltor" AlcrKn- kon lizei-angestellter". Alscher bepaalde zich geenszins tot vertaalwerkzaam heden Links en rechts deelde hij klappen uit en speciaal voor zieke gevangenen bleek hij voorkeur te hebben Wethouder De Miranda uit Am sterdam vond in Amersfoort de dood. Men liet de oude man stenen sjou wen, krüiwagéns vol en uren achter een. Dc tweede dag reeds w?s De Miranda een gebroken man. Zijn krachten, hegaven zich en hij. stort-, te neer. Lachende SS'ers droegen de stervende man in een kruiwagen en kiepten hem in een kuil. waarin en kele decimeters water stond. Daarna werd hij gestenigd. Verscheidene uren lag De Miranda in de modder, bewusteloos. Zijn makkers reden hem in een kruiwagen naar het ap pèl. „Iedereen moet op het appèl verschijnen." was de order en ieder een kwam er. De dag daarop stierf De Miranda. ,.U betwist deze verklaringen ze ker niet." vroeg de president. „Neen," antwoordde Alscher fluis terend. Direct hierop werd de zitting ver daagd. daar verscheidene getuigen niet waren verschenen. Op 1 Juni wordt de zaak tegen Alscher, die aanvankelijk tot 10 jaar was veroor deeld, voortgezet. De bijzondere Raad van Cassatie had de zaak voor nader onderzoek terug verwezen naar Den Haag. LONDEN. Toen het Lagerhuis gistermiddag weer bijeenkwam, stond Churchill, onder toejuichingen van de banken der conservatieven, op en vroeg premier Attlee glimlachend, of hij wellicht enige verkla ring had af te leggen naar aanleiding van het voorgevallene van Woens dagavond (toen dc regering een nederlaag leed. daar een door de con servatieven ingediende motie, strekkende tot \erdaging van het debat over benzine en steenkool, met 283 tegen 257 stemmen werd aangeno men). Hogerhuis geeft ook een speldeprik Attlee antwoordde, onder bijval van de banken der socialisten: „het is duidelijk, dat er bij de huidige samenstelling van het Lagerhuis altijd kans is. dat de regering bij een bepaalde stemming de neder laag leidt. Bij de stemming van Woensdag 'was geen hoofdlijn van de regeringspolitiek betrokken Ik moet zeggen, dat alles schitterend was geregeld en ik zou van een ervaren strateeg als de heer Chur- President Truman maakt mutaties bekend KEY WEST. (Florida). Pre- sident Truman heeft Donderdag bekend gemaakt, dat hij Stuart Sy mington, de minister van Lucht strijdkrachten, zal benoemen tot voorzitter van de Raad voor de Hulpbronnen van de Nationale Veiligheid. De directeur voor de Begrotingen. Frank Pace Jr., wordt onmiddellijk als opvolger van Gor- dan Gray tot minister van het Le ger benoemd. Gray is aangewezen om. voor dat hij president van de Universi teit van North Carolina zal wor den, als speciale medewerker van Truman voor regcringsbureaux op te treden. Zijn taak zal zijn te po gen het verschil tussen invoer en uitvoer te reduceren. Frederick J. La won zal Pace als directeur voor de Begrotingen op volgen. De functie van Lawon als onder-directeur wordt door Elmer Statts ingenomen. BRUSSEL. De Belgische kabinetsformateur Albert Devèze heeft gisteravond meegedeeld, dat hij koning Leopold w-11 doen beslissen, of hij zün pogingen om een oplossing te vinden voor de Belgische crisis al dan niet moet voortzetten. Devèze zei; „ik zal een andlentle bR de koning aanvragen. Als de koning een beroep wil doen op de machten van de C.V.P. in het parlement, zal Ik mij terugtrekken." Audiëntie reeds aangevraagd Devèze gaf toe. dat hij eerst van plan was geweest, zijn functie van kabinetsformateur neer te leggen- Hij verklaarde, dat hij van mening veranderd was op verzoek van het bestuur van de liberale partij, dat hem gevraagd had om naar Pregny te gaan en met de koning te spre ken. „Ik heb de prins-regent van dit verzoek op de hoogte gesteld en hij heeft mij volmacht gegeven mijn besluit, om als formateur af te treden, op te schorten, zodat ik PARIJS. Gisteren, juist tien dagen voor zün 78ste verjaardag, is in de Parüse voorstad Joy en Josas overleden Leon Blum, de grüze leider der Franse socialisten. Blum werd in Mei van het vorig jaar ernstig ziek en is sindsdien twee maal geopereerd. Hij leed aan aderontsteking. Blum was niet Rechts een vooraanstaande politicus, maar bovendien een brillante jounjjl'ist en een uitstekende rechtsgeleerde. Hij was de eerste Joodse en eerste socialistische premier van Frankrijk. Drie maal is hü premier ge weest. Zijn plotseling heengaan in de middaguren schreef hü nog een artikel voor zün blad „Populaire" heeft tot ver buiten de grenzen van Frankrijk diepe indruk gemaakt. Minister-president dr Drees verklaarde gisterenavond: „Ik heb de grootste bewondering voor deze man. die zo vele jaren een strijder voor het socialisme is geweest en die bovendien zo breed van opvatting was." De voorzitter van dc P.v.d.A.. de heer J. J. Vorrink, zei: „Met Leon Blum is een der fijnste geesten van het Europese socialisme heengegaan. Zün overladen is een smartelük verlies En jhr. mr Van der Goes van Naters gaf ontroerd te kennen: „Met hem is het socialisme van een van zün hoofden cn harten beroofd." Leon Blum heeft vele jaren (van 1890 af) met de volle inzet van zijn persoonlijkheid voor de zaak van het socialisme gevochten. Als par tijleider en heftig tegenstander van het bolsjewisme verzette hij zich re soluut tegen het denkbeeld van een coalitie-regering. maar in 1936 kwam hij door de omstandigheden, voortvloeiend uit het Stavisky- schandaal van 1934. aan het hoofd van een „volksfront"regering, waar hij geen vertrouwen in had, te staan. Na de overrompeling van Frank rijk en de vorming van de regenng- Petain werd Blum in Februari 1942 alg „oorlogsmisdadiger" berecht. Evenals andere vooraanstaande Franse leiders werd hij er van be schuldigd te weinig op oorlog voor bereid te zijn geweest. Hij bevond zich nog in de gevangenis, toen de Duitsers de demarcatielijn overtrok ken en hem naar een Duits concentra tiekamp overbrachten. De bejaarde staatsman vertoefde achtereenvol gens in acht concentratiekampen, waaronder Dachau, voordat hij in tot buitengewoon ambassadeur be- Mei 1945 door de geallieerde legers noemd om financiële en economi- uit een kamp in Noord-Italië werd sche missies in het buitenland op bevrijd. zich te nemen, bewerkstelligde hij In 1946 door het Franse kabinet na onderhandelingen te Washing- ton een lening voor Frankrijk. In December 1946 werd Blum voor de derde maal minister-presi dent van Frankrijk, doch een slechte gezondheid noopte hem in Januari 1947 af te treden. Dc laatste tijd leefde hij terugge trokken in zijn landhuisje buiten Parijs Wel schreef hij nog regel matig in het blad „Populaire", het orgaan van de Franse socialistische partij. Hij werd als een der fijnste Franse litteraire critici beschouwd. Toen het overlijden van Blum in Straatsburg bekend werd. verdaagde het ministeriele comité van de Raad van Europa zijn zitting voor een half uur. In dit half uur werd een boodschap van medeleven voor de familie van de overleden staats man opgesteld. Truman rekent af met McCarthy KEY WEST. President Truman heeft enkele republikeinse Senaats leden beschuldigd van hulpverle ning aan de Sowjet-Unie door te trachten de Amerikaanse buiten landse politiek te saboteren. Senator Joseph McCarthy, die herhaaldelijk van communistische infiltratie in het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gerept, noemde Truman „de grootste troef, die het Kremlin heeft". De presi dent verklaarde „schoon genoeg" te hebben van de aanvallen op het State Department door de Senato ren McCarthy. Styles Bridges en Kenneth Wherry. Hij gaf de jour nalisten uitdrukkelijk toestemming om hem .als volgt te citeren: „Het grootste voordeel, dat het Kremlin heeft, is gelegen in de partijdige poging in de Senaat om de onpartij dige buitenlandse politiek van de V.S. te saboteren". De president zeide verder, de be noeming te overwegen van een vooraanstaand republikein tot op volger van dr Jessup als reizend ambassadeur.- Hij had Dean Ache son. de minister van Buitenlandse Zaken verzocht met (de republi keinse» senator Arthur Vandenberg en anderen overleg te plegen. een onderhoud met de koning zou kunnen hebben." Devèze zei verder, dat hij de se cretaris van de koning. Jacques Pirenne. schriftelijk om een audi ëntie bij de koning had verzocht. „Ik verwacht Maandag, als ik terugkom van de besprekingen in Den Haag in het kader van het Atlantische Pact, antwoord te zul len hebben. Met betrekking tot een eventuele ontbinding van het parlement ver klaarde Devèze nog. dat hij in de loop van zijn besprekingen de over tuiging had gekregen, dat hierdoor geen enkele wijziging in de pro blemen zou worden gebracht. In politieke kringen in Brussel heeft het aanblijven van Devèze als kabinetsformateur enige ver bazing gewekt, aangezien men er in het algemeen rekening mede hield, dat hij zijn taak definitief zou opgeven. Gistermiddag nog had de kabinetsformateur zich in dien zin tegenover verslaggevers uitge sproken. De besprekingen, die hij heeft gevoerd in de boezem van het bestuur der liberale partij blij ken hem evenwel van gedachten te hebben doen veranderen. Men onthoudt zich in dit stadium nog van commentaar op de nieuw geschapen situatie en wacht af. wat het antwoord van koning Leopold zal zijn op 't verzoek van Devèze om audiëntie. chili ook niet anders hebben ver wacht De troepen der conservatie ven lagen mm of meer in hinder-# laag (gelach bij Labour, geroep van „neen" bij de conservatieven). In het algemeen gesproken neemt de socialistische partij het standpunt in dat, nu zii de last van de regering op zich heeft genomen, terwijl zij slechts over een kleine meerderheid in het Lagerhuis be schikt, zij ook moet doorzetten Do stemming van Woensdag wordt door de regering in geen geval als een aanwijzing beschouwd, dat het Lagerhuis haar niet langer zijn vertrouwen schenkt, aldus de mi nister-president. Churchill verwekte grote hilari teit, toen hij daarop Attlee mei zijn besluit geluk wenste en gewag maakte van „de grote vreugde en opluchting, die de mededelingen van de premier in de socialistische gelederen teweeg hebben ge bracht." Overigens moest de regering van Attlee gisteren haar tweede neder laag slikken, ditmaal in het Hoger huis. Het ging om een amendement op een wetsontwerp voor vroed vrouwen. Ook deze nederlaag brengt de Labourregering niet in gevaar, daar het Hogerhuis, waar de conservatieven de meerderheid hebben, de regering niet ten val kan brengen. WAT VOOR WEER? Meer regen, meer wind (Van onze weerkundige mede werker) Tengevolge van belangrijke wij zigingen in dc luchtdruk verdeling over West-Europa cn het aangren zende gebied van de Oceaan, ver toonde het weer in ons land sinds het begin van deze week vrij grote veranderingen. Nadat aanvankelijk een krachtig hogedrukgebied bij Schotland ons gedurende enige da gen voorjaarsachtig weer had ge geven, begon Woensdag het cen trum hiervan zich naar het westen te verplaatsen, zodat zijn invloed op het' weer in West-Europa gelei delijk minder werd. Dit had voor onze omgeving tot gevolg, dat vrij krachtige noordelijke winden kou de lucht uit Scandinavië naar ons land transporteerden, zodat de temperaturen hier een flinke da ling vertoonden. Tevens konden enkele storingen, die om het hoge drukgebied van de Oceaan trokken, tot onze omgeving doordringen hetgeen met enige regen gepaard ging. Het centrum van het hoge drukgebied bevond zich hedenmor gen ten zuid-westen van Ierland Langs de noordzijde hiervan trek ken verschillende actieve depres sies in de richting van Scandinavië. De nadering van deze storing doet ook boven de Noordzee de lucht druk vrij snel dalen. Ons land zal zich in de komende dagen aanvan kelijk in het randgebied van de de pressies bevinden, maar geleidelijk breiden deze hun invloed naar het zuiden uit. De frontensystemendie tot onze omgeving doordringen, ge ven aanleiding tot af en toe enige regen. In het algemeen kunnen wi) dan ook zeggen dat in de komende dagen de kans op regen en toene mende winden gêleidelijk groter wordt. VAAT AFWASSEN. BEDDEN OPMAKEN, kinderen aankle den, eten koken, stof afnemen, kort om de hele boel beredderen, ter wijl de echtgenoot in het zweet zijns aanschijns zijn brood verdient, al die taken van de vrouw des hui zes vormen die nu een beroep, ja of neen0 Dat is de vraag, die de Nationale Vrouwen Raad wil be antwoorden. En als hel een beroep is. wat zijn dan de gevolgen ervan? Moet de vrouw dan in de ongevallenwet vallen, sociaal verzekerd worden, krachtens de bepalingen van het ziekenfondscnbesluit verplicht ver zekerd worden en zo nog meer0 Als zij geen beroep vervult, is het dan een roeping? Moet zü «cn is zij0) blij met deze dagelijks terug kerende zorgen0 Acht de gemeen schap anno-1950 het zo gesteld, dat kopjes wassen en vloeren dweilen, ja. óók kinderen grootbrengen en hen ten goede opvoeden het aandeel der vrouw zijn waarmee zü zo ge lukkig en tevreden moet wezen, dat zij dit als de consequenties van het huwelijk aanvaardt? Of is het een beroep, weliswaar als gevolg van een huwelijk maar dan dit huwe lijk gezien als een toch ook ten dele zakclük contract Uit hoofde waarvan men behalve plichten ook rechten kan laten gelden als uit elk ander geheel zakelijk contract. En om het nog ingewikkelder te maken: als wij zo modern kunnen denken, dat we de taak der huis vrouw inderdaad als een beroep aanvaarden, in wiens dienst staat zij dan? Is zij eigen baas (en daarbij denken wij aan de zich veranderen de positie van de vrouw, mede door de opheffing van de handelingson bekwaamheid) of is zij in dienst bij haar echtgenoot, of van de over heid? Zie hier enkele gedachten waar toe men kan komen, wanneer men de enquête leest welke dc Nationale Vrouwen Raad houdt cn waarbij men zich ook nog baseert op de Verklaring van de Rechten van de mens, waarin immers is vervat, dat ieder recht heeft op sociale rechten en rechtvaardige arbeidsvoorwaar den. Daarbij doet zich de vraag voor. of vooral die laatste, die gun stige arbeidsvoorwaarden m alle ge zinnen wel is verzekerd. Wij twij felen hieraan en denken daarbij niet alleen aan die gezinnen met tien kinderen en meer Velen zullen de gehele probleem stelling ..Oefent de huisvrouw een beroep uit. ja of nee?" gemakkelijk kunnen afdoen, omdat bet moeilijk is te aanvaarden, dat wat reeds eeuwen als vanzelfsprekend wordt geaccepteerd, wel eens dubieus kan wórden. Men moet van een enquête als die van de Nationale Vrouwen Raad ook niet verwachten dat zü op slag zal leiden tot zegeltjesplak- ken en rentekaarten, loonlijsten en de hele rataplan meer. Maar - van betekenis ls het. dat wij ons eens rekenschap gaan ge ven van de vraag o f het wel alle maal zo van zelf spreekt, dat de vrouw haar bezigheden uitsluitend con amore verricht zonder enige verzekering tegen overbelasting cn nadelige gevolgen. RIS-bataljon gaat naar Makassar DJAKARTA De regering der Republik Indonesia maakt bekend, dat nog deze week een bataljon on der leiding van Worang naar Ma kassar vertrekt Hieraan voegt zij toe: „In verband met verschillende berichten omtrent het zenden van het bataljon van Worang naar de Negara Indonesië Timur verklaart de regering der RIS nogmaals na- drukelijk, dat dit zenden verband houdt met het plaatsen van leger eenheden der RIS in het gehele gebied der RIS en m het geheel geen politieke c.s. trekking heeft." Funk wil herziening van zijn vonnis BERLIJN Walther Funk. üj- dens het Hltler-bewind minister van Economische Zaken, heeft de vier bezettende mogendheden verzocht om herziening van het vonnis dat in 1946 door het Internationaal Tribu naal van Neurenberg tegen hem werd uitgesproken, namelijk levens lange gevangenisstraf Men gelooft niet, dat het beroep van Funk iets zal opleveren, daar er geen instan tie bestaat, waarbij hij in appèl kan gaan Het schijnt Funk's bedoeling te zijn om clementie te verzoeken, het geen hij vermoedelijk wil baseren op zijn zwakke gezondheid In Oc tober van het vorig jaar heeft een Franse militaire chirurg hem ge opereerd. Waarom geen geld voor de Biesbosch? DEN HAAG. Het Tweede Ka- merlid Van Vliet heeft minister Spitzen schriftelijk gevraagd, of het waar is. dat van de tegen waarderekening van de Marshall hulp niets beschikbaar zal komen voor de z g Biesboschwerken. En als dit zo is, wat is dan de oor zaak van deze teleurstellende be slissing? vraagt de heer Van Vliet, die verder van de minister wil weten, binnen welke tijdsruimte naar diens mening de Biesbosch werken tot uitvoering zullen wor den gebracht. Nieuw gebouw aau de Harwich-steiger Sedert de bevrijding In 1945 heb ben velen zich bezig gehouden met de vraag of de Stoomvaart Mij Zeeland, die voor 1940 een dagelijk se bootdlenst tussen Engeland en Vlissingen onderhield, maar na de oorlog een dergelijke dienst vanuit Hoek van Holland begon te exploi teren. zal terugkeren naar de Schel- destad, of in Rotterdam, met name in Hoek van Holland, zal blijven Door het gemeentebestuur van Vlissingen werd alles in het werk gesteld om de bron van welvaart, die de ..Zeeland" ongetwijfeld voor haar stad betekende, terug te krij gen en enige tijd geleden werd dc kwestie zelfs voorgelegd aan de regering. Een definitieve beslissing is toen met gevallen, maar het is intussen wel duidelijk geworden, dat de Mij Zeeland voorlopig althans m Rotterdam zal blijven Want al was in de afgelopen jaren alleen de afdeling Expeditie in Hoek van Holland gevestigd, bin nenkort waarschijnlijk in de loop van Juni zullen ook de directie, passageafdeling en de verschillende technische diensten die nu nog de gast zijn van de N.V Wm. H. Mul ler Co. te Rotterdam naar de Hoek verhuizen. Begin Juni hoopt men namelük gereed te komen met de bouw van een groot kantoren-complex dat aan de Harwich-steiger te Hoek van Holland juist tegenover dê aan legplaats van de op Engeland va rende schepen wordt gebouwd en waarin de Mij. Zeeland zich min of meer permanent schijnt te gaan in stalleren. Behalve de „Zeeland" zal ook Hudig Picters, die een Engelse spoorwegmaatschappij vertegen woordigt. in het gebouw worden gevestigd. Verder vinden de doua ne-diensten er een onderdak en het grensbewakingsdetachement van de Koninklijke Maréchaussee. Er zyn twee grote douane-hallen die samen een oppervlakte van cir ca 1000 m2 beslaan en een modern- geoutilleerde passen-contróle. die zorgt, dat de uit Engeland gearri veerde reizigers, na hun debarkatie zonder veel oponthoud dc grens- formaliteiten kunnen ondergaan en daarna via het gemoderniseerde station in de trein kunnen stappen. Een bijzonderheid aan dit gebouw, dat door ir S. v Ravensteyn is ont worpen. vormt de bunker, die juist in het centrum van het 160 m. lange gebouw is ingebouwd De grote kolos van ongeveer 500 m3 beton, een erfenis van de bezetters, kon niet worden afgebroken en daarom ls het onding achter dc gevel van het pand weggemoffeld. De zetel van de voormalige Hafen-Anstalt doet nu dienst als bergplaats van onderhouds-materiaal. Het gebouw, dat door de firma Nederhorst uit Sliedrccht wordt ge zet. heeft een verdieping boven de begane grond en is 8'h m. hoog. Met zijn forse beeldengroepen, die boven de gevel uitrijzen, vormt het bouwwerk een waardige huisves ting voor de Mij Zeeland. Voor Hoek van Holland is het met het oog op de vele buitenlandse reizi gers. die vooral in de zomermaan den via de Hoek ons land bezoeken, een éntree. die van grote represen tatieve waarde is. Loongrens f 4500 voor de soeiale verzekering DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen tot wüziging van de sociale ver zekeringswetten. hetwelk o m. in houdt de verhoging van de loon grens van 3750 tot 4500 en wij ziging van het maximumdagloon, waarover ton hoogste premie kan worden gevorderd, van 10.tot 12.—.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1