Nederlanders overvallen met Nazi's eigen vaderland V OORAL VOORDEV O UW Begerigheid die overgaat in een roezig gevoel Plezier in j'e werk verkieslijker, dan degelijke baan met wrok De vredespijp wordt gerookt EEN VROUW JAARBEURST „Ik zou wel dit, ik zou datik moest n millioen erven Bijna verwoest KINDEREN Net een meisje Wat doe je met een jongen die balletdanser wil worden Zo fris als een bloem y 1C! TWINTIG EN VIJFTIEN JAAR GEëlST We zijn misleid houden Epskamp en Dusoswa vol SLOT VAN DEBAT SOCIALE ZAKEKN: Voor kinderbijslag kleine zelfstandigen komt noodwet Vrijdag 31 Maart 1950 3 Eigenlijk moest je. nu al de Jaarbeursdagen doorgestreept zijn, ergens op een weiland kunnen staan. Als het 1 April is bijvoorbeeld en kisten met begerenswaardige zaken uit Belgic komen. Je staat daar in de zon. Het gras is vers net als al die kleine, gele bloemen, die aan boter denken doen Opeens komt er een wolk. zoeen, die alleen in tekenfilms bestaat. Daar gaat-ie open en het regent Maar niet van dat waaraan Egyptisch linnen z'n carrière te danken heeftHet regent Jaarbeursdroppels: badpakken met corrigerende rubberdraden, tassen met lampjes, schoenen, jassen, wind- jakken. lakens voor tafels en bed. koppen, borden, stoelen. Dat valt allemaal tussen de boterbloemen, als een feestelijk opwindend teveel. llillllOlllülll' Vroege zorgen Als een jongetje door omstandig heden in een milieu van enkel vrouwen wordt opgevoed doen zich verschijnselen voor. vergelijkbaar met die welke we verleden week beschreven: een meisje dat gedwon gen was een jongensachtige rol te spelen. In dit geval komt een jon getje ertoe een meisjesachtige rol te spelen om zijn omgeving te beha gen. Een kind vormt zich graag naar het voorbeeld van zijn omgeving door zich te vereenzelvigen met de belangrijkste figuren. Dat zijn hier vrouwen. Dikwijls kinderloze tantes die met een alleenstaande moeder pen hartstochtelijke strijd leveren de gunst van het kind. Dit vordt een speelpop die van de armen van de een in die van de ander overgaat en de vrouwen al gauw tegen elkaar weet uit te spe- Dat doet het dan met bijna Vrouwelijke intuitie, wat voor de hand ligt, want doordat het niets pan vrouwen ziet om zich mee te Vereenzelvigen. ontwikkelt het ka- aktertrekken die onmannelijk zijn. Dit nu wordt dikwijls verkeerde lijk toegejuicht door de vrouwen, pie in het kind niets liever dan Zichzelf terugzien. Ze houden van fcon zacht jongetje dat zo lief is en keen ruwe jongensstreken uithaalt. LHij is zo net en zo lief." Vol te- perheid beweren ze dat „het net ken meisje is." Omdat ze als de dood zijn voor mannelijk spel en alles ruw vinden vat niet week is. brengen ze het kind een angst bij tegen het leven loal? het om een jongetje hoort te |ijn Tegen allerlei denkbeeldige ge varen beschermen ze het met ver- Berfelijke weekheid zolang tot het foor goed ongeschikt is om werke lijke gevaren, ook later als het man i geworden, op normale wijze het loofd te bieden. Dergelijke jongetjes leven niet |lleen naar de vrouwen vluchten. ook in de vrouwelijkheid kluchten. Ze maken zichzelf uit hensangst tot een „zwak geslacht", nel behoeft weinig toelichting dat |it niet alleen tot nerveuse week- |eid zal voeren, maar op de volwas- pn leeftijd kan overgaan in een onormahteit, waarin de man niet staat is man te zijn. „Oeiii." zo gapen allerlei nuchte re lieden. ..wat een nutteloze antie ke dagdroom Maar ze zullen toch moeten toe geven dat biina elkeen zo'n regen nodig heeft om een eind te maken aan hiaten, sliitages. tekorten, ga ten en rafels thuis. Het lied van na de oorlog. ..Dat ontkennen we ook niet." zeggen die lieden dan. ..maar 't stemt toch tot tevredenheid dat de ontbrekende dingen tenminste in de winkels liggen Voor geld is bii na alles te krijgen, 't Mooiste van 't mooiste. Dagdromen zoals die van dat rare volkje zijn uit de tiid. Lood straks maar eens door de stad en kijk naar de etalages. Vergelijk deze eens met twee jaar geleden, 't Enige wat schaarser geworden is. dat is .geld maar nou ja.... wat heb je aan guldens als ie er niets voor kopen kunt? Ze hebben gelijk die lui: te kopen is er genoeg. Verdienen en rekenen znn nuttiger en actueler begrippen dan het vage „stel je voor als. Door de eerste krijg ie op de duur de lakens slopen, theedoeken, de pannen de kleren en de reusachti ge rest misschien nog wel eens in huis. Met verzinsels over wonder- wolken en weilanden met boter bloemen nooit. Maar wat gebeurt er met een vrouw die een dag Jaarbeurst? Tenminste met één. voor wie geld door z'n schaarste belangrijk is. Ondanks het feesteliike esdoe van vlaggen, muziek, kraampies met si naasappels en zure haring proeft ze iets zakelijks op hel zorgelnke af. Ze voelt opeens dat haar kasten ontstellend leeg ziin. dat overal al les aan ontbreekt. Ze kan zich niet troosten met: ..Het is er niet.... Niemand heeft het. En ik heb m'n punten voor iels anders no dig Waar haal ik de toewijzin gen vandaan''" Nee. dat is er niet meer bii. Het is er nu allemaal w e 1 Zachte, wollen stoffen, licht en donzie als een duif. Glanzend linnen, dekens om voor te knielen, weergaloos handige huishoudelijke tovermiddelen. Keu kens om in te zingen. Van die meesterlijke regenjassen waarvoor >e vroeger jaren op een lijst moest staan, of vriendjes moest zijn van de hoofdverkoonster Badpakken, tassen, koffers, lila zijden onder goed met zwarte kantjes. ..Ik zou wel dit Ik zou wel dat...." denkt die vrouw. Maar omdat er zo ontzettend veel is, weet ze od het laatst niet wat haar wensen eigenlijk zijn. Haar bege righeid verandert in een roezig, onbestemd gevoel. ..Nu maar weg en ergens wat eten. denkt ze. En zo stapt ze tenslotte met wie dan ook. naar buiten. ..Eigenlijk moest ie een millioen erven." zegt- ze dan. ..Of stel ie voor dat ie wat won en gratis mocht uit zoeken...." Of ze verzint zoiets als van die wolk. Ze kijkt daar niet ontevreden bii. Integendeel: ze knapt er van od. als na een koele dronk uit een flesje. Ik heb een poos bil de uitgang gestaan en als ik telkens na zo'n miniatuur-dagdroom een tas met een lichtje had gekregen, had ik er een toren bussekruit van kunnen bouwen. Daarom: zo nutteloos en antiek ziin zulke verzinsels toch nog niet. Ze zoeten de dag: net als de zon. net als de boterbloemen. BIBEB. Een middag als ik op lome voor jaarsvoeten thuis kom uit de stad, ligt zoontje op de divan. Zo sip, dat ik ervan schrik. ..Ben je ziek?"' „D'er is wat gebeurd." zucht hij. ,.'t Is op de tafel „Wat? Strafwerk of „Op de tafel Kijk dan, Mam." Dat doe ik en ik vind een pa piertje. Daarop staat' „Heden is bij uw kind 1 kies. die niet meer wis selt. gevuld. Hierdoor wordt voor komen enz. enz." „Dus naar de tandarts geweest," zeg ik. „Pijn gehad?" Maar dat joch heeft blijkbaar een heviger reactie verwacht. Knorrig draait hij zich om. „Heeft-ie geboord?" doe ik nu ijverig. „Raar gevoel, hè?" ,,'t Is geeneens een meneer, 't is net zo een als jij," knort hij. „Maar met een witte jas en een horloge." „Eh. wat leuk." Ik wil er wel wat meer van weten en niets is gene- zender voor die knaap dan deze nieuwsgierigheid. Hij vertelt van de machine en de stoel, van het glas lauw water met een pompje. Van het servetje onder z'n kin en het fonteintje op een paal Opeens kijkt hij uitermate slim. „Bijna was :k verwoest," praat hij. „Bijna m'n le ven verwoest." Omdat ik geen zin heb op die dwaasheid in te gaan. zet hij door. „Die vrouw zei: Nu doe ik wat goud in je kies En toen heb ik direct m'n mond dicht geklemd. „Nee. nee nee", heb ik gezegd. „Dat mag helemaal niet Toen zei ze: ,,'t Is maar een beetje zilver. Wil je dat wel Nou dat was goed hè. En kijk, hier zit het. Kan je het zien?" Hij wijst ergens achter z'n tong. „Mooi," knik ik. ..Maar van dat goud was een grapje, dat gaat niet in zulke jonge kiesjes. Stel je voor." En zoontje, op een toon, alsof hij niet telt wat ik daar beweer: ,,'t Verwoest je leven, hè? Meester had er laatst nog een verhaal van. Als je goud hebt. krijg ik een kwaal of d'er gebeurt was ergs." Tenslotte met dezelfde slimmig heid van daarnet: „Als ze het nou eens stiekem in m'n mond gestopt had. Dan had jij pech gehad." BIBEB. MODE-NOVELLETTE Het woord „look" is van alle din gen in de mode het enige dat be- j stendig blijkt. Nu heeft men in Amerika de ..zo fris als een bloem- look". Zij, die deze nastreeft, moet er voor zorgen, dat ze eruit ziet alsof ze zo uit het bed is gestapt. Glanzend, schoon haar. frisse wan gen en oen jurk of bloesje van ka- I l°en, dat kraakt van de helderheid. Het meisje van de tekening draagt 'ets uit Brabants bont. De aange knipte mouwen hebben een smalle, rechte, apart aangezette boord. Het ronde, opstaande kraagje krijgt door een toef bloempjes (ook uit dat katoen) iets lente-achtig? Ook de handschoenen zijn uit hetzelfde blauw-witte ruitje Bij dit alles een linnen rokje, glad geplisseerd of geplooid. Dat mag alle maal als het maar schoon is. net als tas., schoenen, kousen en wat er nog meer bij hoort. Zoiets prims en keurig, is door velen van ons stellig gemakkelijker *e benaderen dan dc ingewikkelde verzorgde nonchalance, waarvan e'genhjk geen duidelijk recept bestaat. 't Is altijd al moeilijk genoeg, om te weten te komen; Waar zijn mijn kinderen geschikt voor. wat moeten ze later gaan doen? In de meeste ge vallen weten ze 't zelf heel goed, wanneer ze zes zijn, dan worden ze later tramconducteur, vanwege de fluit, maar als ze op de critieke leeftijd ko men. waarop de mensen hen serieus vragen: En wat ga je doen? dan weten ze het meestal zelf niet. De ouders moeten dan beslissen, met een benauwd hart, want hoe kun je ooit zeker weten, dat de keus goed was? Maar als kinderen begenadigd zijn met één of meer talenten, dan wordt het pas echt moeilijk Talenten schijnen altijd de plannen van de vader omver te gooien: 'k had mijn jongen zo graag in de zaak, maar hij wil met alle geweld iets bij de film. als camera-manHet meisje wil „dóór voor piano", zoals dat heet, en moeder ziet er geen droog brood in kind dan moet je later pianolerares worden, weet je dat wel? Nee, moe, ik wil con certen geven en tournee's maken... Nog moeilijker wordt het. als de kinderen zich geroepen voelen tot een loopbaan, die zo helemaal niet in de kraam van de ouders te pas kemt. Een jongen wil bijvoorbeeld een totaal onmannekjk beroep, hij wil ballet-danser worden, of mo de-ontwerper het meisje wil gaan schapenfokken of ze wil gaan paardrijden. Och, wanneer ze heel klein zijn. dan zijn al die talenten er. begaafdheden enig en de ouders juichen ze luide toe: Kijk toch eens. hoe alleraardigst Kareltje danst bij de piano Kijk toch eens hoe schitterend de kleine Sonja toneelspeelt, daar zit iets artistieks in dat kind, wie weet wat het later nog wordt Maar als de kinderen vijftien, zestien zijn en werkelijk willen doorzetten, dan komen meestal de moeilijkheden, want dan willen ze van school af en hun „roeping" volgen. Als ze op een middelbare school zijn en er zo in de derde klas in eens af willen, tja. dan maken de ouders terecht grote bezwaren. Er zit in ons degelijke volk toch heel stevig het begrip: Eerst moet je een deugdelijke ondergrond heb ben. voor alles wat je gaat doen. Later zullen we nog wel eens ver der zien. Wil je aan het toneel, wij je tekenen, wil je dichten? Al les goed, maar eerst nog een paar jaar leren. w: ja; En dan gaan de kinderen sabo teren. werken niet meer, worden koppig en onhandelbaar en de moeder heeft er het meeste mee te stellen. Ze voelt meestal intuïtief oc wensen en verlangens van haar kinderen wel aan, zij zou hun net liefst maar toegeven, terwijl de vader in vele gevallen de teugels strak houdt en de toekomst van zijn kroost zeker wil stellen. Een kans geveii. In zulk een periode is het de belangrijkste taak voor de ouders, om uit te vinden, of het kind wer- Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Met dronken Duitser naar Maasbrug (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Opnieuw heeft de officier van Justitie bU de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank Donderdagmiddag lange gevange nisstraffen geëist tegen twee Nederlanders, die de Duitsers behulpzaam waren bij hun overval op Nederland in de Meidagen van 1940: twintig jaar tegen Klaas Epskamp uit Düsseldorf en vijftien jaar tegen Jacobus Dusoswa uit Leiden. Van Epskamp zei de Offirier in zijn requisitoir, dat deze de hoogste vorm van landverraad heeft gepleegd, ja, dat hy het hoogverraad binnen de sfeer van zijn activiteiten heeft betrokken. Men kent de droevige historie die in het begin van het tweede oorlogsjaar begon. Julius Herdt- mann. leider van de Bond van Na tionaal Socialistische Nederlanders in Duitsland, verleidde een groot aantal leden van de bondsafdeling ..Sport und Spiel" er toe. naar een kamp van de Wehrmacht te gaan. Ze zouden daar een „sportoplei- ding" krijgen. Als beloning werd hun een politiële functie in het uit zicht gesteld, wanneer Mussert een maal de macht zou hebben overge nomen in Nederland De training, die de mannen in het kamp kregen, had echter meer met oorlogvoering te maken dan met sport En op de avond van de negende Mei 1940 bleek wel waarom! Commandant Walther riep de mannen bij elkaar en vertelde bun. dat de Engelsen in Zeeland voet aan wal hadden gezet. Nederland, zo zei hij. zou worden gebruikt als springplank naar Duitsland. En of de leden van „Sport und Spiel" wil den meehelpen, dat snode plan te verijdelen. Hoewel de strijd dus tegen het eigen vaderland zou gaan. was er niemand, die zich te rugtrok „Daartoe heb ik ze tot op het laatste ogenblik de gelegenheid gegeven." zegt Walther nu tijdens de getuigenverhoren herhaaldelijk. Vuurwerk Epskamp houdt strak en stijf vol. dat hy hevig is misleid Pas toen hij in de morgen van de tiende Mei in Maastricht met een halfdronken Duitser op pad was om de spring lading onder Wilhelminabrug over de Maas te verwijderen, zou hij heb ben begrepen, waar het om ging. Niettemin eenmaal op de brug gekomen, deed hy geen moeite, de Nederlandse soldaten daar te waar schuwen. hoewel er voldoende ge legenheid voor was. Zelfs heeft hij zyn kameraden, die ook Nederland waren binnengesmokkeld maar weigerden mee te gaan naar de brug. later aangeklaagd bij de bondsleiding. Dat alles heeft Epskamp tegen over de rechercheur bekend en die verklaring heeft hij ondertekend. Maar nu wil hy daarvan veel terug nemen Hij hakkelt en geeft zulke vreemde antwoorden op de vragen van dc Officier die daarvan een brillant vuurwerk maakt dat het publiek ternauwernood zyn lachen kan inhouden. Verdachtes houding wordt door de Officier dan ook ten zeerste ge laakt. Te meer. omdat hij de hele oorlog door in zijn pro-Duitse werkzaamheden volhardde, lid was van de Landstorm Nederland en bij de N.S.K.K. werkte. De verdediger meent, dat men hier te doen heeft met een man. van wie de Duitsers een handig gebruik hebben gemaakt. Zijn houding is zeker niet groots, maar wat eens zijn ideaal was. ligt nu dan ook als een volkomen ruïne voor hem, meent pleiter. „Vacantie" Jacobus Dusoswa. die in de Mei dagen als koerier voor de Duitsers optrad antwoordt de president en de officier veel sluwer. „Ik beschouwde het verblijf in het kamp als een vacantie." zegt hij. De president „Maar toen Walther zyn rede hield, wist u toch wel. waar u aan toe was?" Verdachte: „Hij zei. dat de En gelsen in ons land waren binnen gevallen en riep ons op ons best te doen. Maar er was niets te weige ren. want we wisten niet wat er ging gebeuren „U zag één van uw kameraden in een marechaussée-uniform rond lopen U wist toch wel dat hij dat niet was? En verwonderde het u dan helemaal niet. dat uw vrienden in auto's met Nederlandse nummer borden werden weggevoerd?" Verdachte: ,,'t Heeft me wel ver baasd." De president: „U dacht zeker, dat er een toneeluitvoering op til was Maar verdachte houdt vol. dat hij van alles niets heeft begrepen: Dat er oorlog was. wist ik absoluut niet En Dusoswa blijft er ook bij. dat hij in die trieste dagen niet op Nederlands grondgebied is geweest. Met die woorden is zijn vroegere verklaring in strijd. Op de elfde Mei. zo staat daarin te lezen, zou hij een bord zijn gepasseerd, waar op „Zoll" stond. Verdachte haalt de schouders op „Ik had toen te veel gedronken dus. Over de brug? Enkele getuigen echter komen de mening van de Officier van Justitie, dat Dusoswa op elf Mei wèl in Ne derland is geweest, versterken. In de Meidagen lagen ze allen als sol daat aan de grens. Toen ze eenmaal gevangen waren genomen, wees één van hun makkers een lange blonde Nederlander aan. die bij de Duitse soldaten zou zijn geweest, op wie ze de brug te Malden hadden her overd. En die blonde man leek ver dacht veel op Dusoswa, vertellen de getuigen. „Verdachte toont meermalen nei ging tot onwaarheid te spreken." zegt de Officier hoffelijk in zijn re quisitoir. Afgezien van een zeer ge ringe mate van misleiding in het begin, heeft hij verder alles uit eigen vrije wil meegedaan Het doet er weinig toe. of dat nog op Duits grondgebied was. dan wel in Ne derland Na de capitulatie heeft Dusoswa allerminst blijk gegeven, zich misleid te voelen Hij heeft al een veroordeling achter de rug, wegens hulpverlening aan de S.D. De verdediger gelooft dat zijn cliënt, die slechts geringe verstan delijke vermogens heeft, wel dege- lyk om de tuin is geleid. Een ochtendtoiletje van licht grij ze wol afgezet met twee zijde stroken, een lichte en een donke re. Dat is nog tot daar aan toe. Die schouderbedekking is al meer onthutsend, maar dat het klas sieke boordje met omgeslagen punten, wel eens oneerbiedig be titeld als vadermoordenaar, nog eens de finishing touch zou zijn van een voorjaarscreatie van een Romeinse mode-keizer, neen. Wie had dat nu kunnen denken. kelijk talent heeft, of het hem werkelijk ernst is, dan wel of al die artistieke uitingen puberteits verschijnselen zijn. Het is niet eenvoudig om het uit te maken, maar in elk geval is het altijd de moeite waard om het kind zy» kans te geven, een serieuze kans Daarvoor moeten de ouders dus hun eigen standpunt en hun eigen instelling opzij zetten. Zij moeten inzien dat hun kinderen in e-»n degelijke loopbaan nooit gelukkig zullen zyn, ook al verdienen ze daar nog zoveel geld. wanneer ze het werk niet met plezier doen. En dat ze omgekeerd als artist bij voorbeeld een hanmonisch leven kunnen hebben, wanneer ze hun gaven kunnen ontplooien, ook al zouden ze maar een karige boter- hem verdienen. 'k Geloof dat vele ouders er goed aan zouden doen, kinderen die ta lenten blijken te hebben, tijdig te laten testen. En vooral dat ze er goed aan zouden doen, niet star op het standpunt te blijven van: „Piet moet een degelijke baan heb ben". Want een van de ergste dingen, is om je hele leven een degelijke boterham te eten met spijt en met wrok. Praag eist uitlevering van gevluchte Tsjechen PRAAG. De Tsjechische rege ring heeft de Amerikaanse rege ring om uitlevering verzocht van de acht Tsjechen, die de drie vlieg tuigen bestuurden, welke de vori ge week Vrijdag op het vliegveld Erding in West-Duitsland zijn ge land. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De ln de eerste instantie bU de behandeling van de be groting van Sociale Zaken In de Eerste Kamer uitgebrachte critlek. met name door de heren De Bruyn en Molenaar, moet minister Joekes niet aangenaam ln de oren hebben geklonken. Doch gistermiddag na de rede van de minister waren zy bereid om de vredespUp met hem te roken, zodat men In de beste verstandhouding scheidde Hetgeen niet wil zeggen, dat men het ln alle opzichten eens was geworden. Dit kon ook moeilUk, omdat de minister zich nogal consequent heeft onthouden van positieve mede delingen, hoewel hij meer dan drie uur heeft gesproken. Aan het betoog van de minister ls nog het volgende ontleend, dat ten dele ook reeds was vermeld in de memorie van antwoord. De Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen zal nog zoveel tijd van voorbereiding vergen, dat met spoed een noodwetje zal worden inge diend. Het eerste onderdeel van de uni ficatie der sociale verzekering, de reorganisatie van de uitvoerende organen, is in ontwerp reeds door het kabinet goedgekeurd en zal nu naar de Raad van State worden ge zonden. Hierin zyn ook betrokken de uitvoerende organen van de Ziektewet en de Kinderbijslagwet. De verschillende bedrijfsverenigin gen. totaal 26, zullen worden aan gewezen als uitvoeringsorganen, terwijl het zuiver technisch admini stratief werk zal worden verricht door een centraal administratiekan toor. De werkloosheidsverzekering en de -wachtgeldverzekering zullen waarschijnlijk niet op 1 Juli a s. in werking treden, omdat de instel ling van de bedrijfsverenigingen te traag verloopt en de organisatie van de werkloosheidsverzekering in de landbouw zeer gecompliceerd is Een voorontwerp ouderdomsvoor ziening. ter vervanging van de noodwet-Drees, is gereed voor In terdepartementaal overleg. De mo gelijkheid om krantenbezorgers, die wel onder de Ongevallenwet val len. ook onder de werking van de Ziektewet te brengen, wordt bestu deerd. Voor het behoud van het m Zwit serland gevestigde Prinses Beatrix Lyceum voor aan asthma lijdende Nederlandse kinderen, kon de mi nister weinig hoop geven. De de valuatie heeft de plannen, welke waren ontworpen, onderstboven ge worpen. De instandhouding van het Nederlands Sahatorium te Davos wordt nog nader bekeken Het loi der tandtechnici. die worden ver- baliseerd wegens het onbevoegd uit oefenen der tandheelkunde, en wier Advertentie (I.M.) MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KW AIT A BREDA instrumentarium verbeurd wordt verklaard, achtte de minister hard, doen hij had geen andere troost voor hen dan dat de commissie, welke zal worden ingesteld om te rapporteren over de tandheelkun dige opleiding, misschien ook voor hun orobleem een oplossing zal kunnen vinden. De dierenbescherming, waarvoor grotere zorg de minister van vele zijden was aanbevolen, is. zeide hy een zaak van vier departementen: Landbouw, Binnenlandse Zaken, Justitie en Sociale Zaken. Het over leg tussen deze departementen op dit stuk is begonnen. Wat het Kindernoodfonds van de Ver. Naties betreft, waarvoor de heren Beaufort en Van Heuven Goedhart hadden gepleit, zegde de min.ster toe. om de steun aan deze instelling onder de aandacht te zullen brengen bij zijn daarby mede betrokken collega's. De begroting van Sociale Zaken is ten slotte zonder hoofdelijke stem men aangenomen met aantekening, dat de C P.N. ertegen was. Ministerieel record niet gebroken (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. Enige tijd ge leden heeft minister Lieftinck in de Eerste Kamer een nieuw spreekrecord gevestigd, n 1. 3 uur en 38 minuten. De tijdwaarne- mers op de perstribune hebben op hetzelfde ogenblik hun chro nometer afgedrukt en er kan aan de geldigheid van dit record geen twijfel bestaan. De enige kans om het te verbeteren biedt de Eerste Kamer. Zij bezit' voor sprekers-in-de-lengte bijzondere aantrekkelijkheden evenals de Vigorello-wielerbaan te Milaan voor wielrenners, die het uur- record willen verbeteren. De beste gelegenheid voor mi nisters om het duurrecord van de heer Lieftinck te breken bieden de begrotingen en de spanning was gisteren groot, toen minister Joekes er onder de beste atmos ferische en mentale omstandig heden een aanval op ondernam Tegen het einde der redevoering begon er onder de tijdopnemers een koortsige spanning te ont slaan. doch toon de uurwerken werden vergeleken en de voor gift werd afgetrokken, bleek dat de minister drie uur en 15 mi nuten gesproken had. Zijn colle ga Lieftinck gaat dus met een voorsprong van 23 minuten nog onbedreigd aan de kop. maar het is niet onmogelijk, dat bij een volgende gelegenheid deze voor sprong te niet wordt gedaan bij wijze van nadrukkelijk eerbetoon aan de Eerste Kamer.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3