Nederland ondanks zeer hoge uitgaven zonder defensie Land- en luchtmacht worden nu versterkt Loonsverhoging gevaarlijk middel tegen de prijsstijging Gewiekste oplichter in Rotterdam gearresteerd Haagse vrouw geeft moord op haar man toe Scholieren trekken naar Franse sportkampen Najdorf op Schiphol: zaken en schaken zijn één Drie maanden behelpen voor enkele tientallen emigré's Vrijdag 31 Maart 1950 5 Prof. Schuh speelt met schakers nieuw spel (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Dertig scha kers, onder wie dr. Max Euwe en J. H. Donncr. dolven Woensdag eenmaal aan het hoofd van de „dwergen" en eenmaal als aan voerder van de ..reus" het onder spit toen prof. Fred. Schuh gister avond simultaan speelde met als medium een Jumbo-spel. genaamd Ratio. Als een hoogleraar het Amster damse schaakhuis uitkiest voor de eerste demonstratie met een spel door hem uitgevonden, trekt hij volle zalen, zelfs al wordt hij in de convocatie „prof. Sjoe ge noemd. Misschien moest de indruk worden gewekt dat zekere Wang Sjoe Li een soort Ma Jong of Go spel ten doop zou houden. Wat daarvan zij. volle zalen en ovenveldigend succes ten spijt, sensatie heeft dit debuut niet kun nen verwekken. Een spel met 4 stukken, op 11 velden vermag schakers niet imponeren. Zelfs niet ^3 Pro/. Schuh voelt zich zelfs tegen Euwe veilig. als onverschillig aan welke kant van het bord zij zich hebben be vonden iemand hen de baas blijkt te zijn. Schakers weten immers maar al te goed hoe dikwijls zelfs de beste onaer hen mistasten, niet alleen in gecompliceerde situaties, maar ook in de eenvoudigste pion nen-eindspelen. Daarom had deze demonstratie ook als intelligentie- proef geen betekenis. Dit enige paar nederlagen incasseerden de slachtoffers met een schouderop halen, zoals zij ook de tegenslagen in hun schaakpartij incasseren Straks stellen zij immers in alle gemoede een onderzoek in en dan blnkt het schaakspel even onuit puttelijk als voorheen en Ratio een hoogstens 15 zetten diep geheel analyseerbare variant te zijn. een van d^ mogelijke preambules voor wie wil leren schaken. „Voor de dames", zoals de voor zitter van het Verenigde Amster damse Schaakgenootschap in zijn welkom annonceerde. „Tik-tak-tol", opperde een an der. „Maar dan moeilijker!" voegde de hoogleraar er snel aan toe. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het ziet er naar uit, dat de vier vergaderin gen van organen van het Atlantisch Pact, en vooral die van de ministers van Financiën, welke Woensdag in Londen werd ge houden, de steen der wijzen zullen opleveren. Er schynt door de deskundigen in de afgelopen weken een basis te zfjn gevon den, waardoor het mogelijk wordt, de inspanningen voor de defensie van de twaalf landen althans enigszins met elkaar in overeenstemming te brengen. De begrotingen leveren daarvoog- een moeilijk aanvaardbaar uitgangs punt, omdat de staatsuitgaven van de twaalf landen in hun betrekke lijkheid heel wat van elkaar afwij ken. Niettemin, zij vormden oor spronkelijk een uitgangspunt. Wan neer men nu een ogenblik de staats uitgaven als punt van vergelijking neemt, dan blijkt daaruit, dat in het laatst bekende begrotingsjaar de Verenigde Staten 34 pet. van hun staatsuitgaven voor de defensie reserveerden, Nederland 23 pet., Engeland 20 pet.. Frankrijk 17 pet., Denemarken 17 pet., België 12 pet., Canada 11 pet., Luxemburg 3 pet. en IJsland niets. Het is duidelijk, dat de Indonesische kwestie Ne- u -• óerland zo hoog op de ladder heeft fc* geplaatst. Want aan Europese ver dediging hebben al deze Neder landse inspanningen niet veel op geleverd. Men is het er tenslotte over eens geworden, dat het overheidsbudget niet de juiste basis zou opleveren voor een verdedigingsplan, waarbij voor de gelijke monniken gelijke kappen zouden gelden. Het oog is toen gevallen op het nationale in- Minister Joekes in de Eerste Kamer: Loon- en prijzencommissie heeft het probleem in behandeling (Van onze parlementsrcdactenr) DEN HAAG. Donderdag heeft minister Joekes in de Eerste Kamer, I in antwoord op de beschouwingen over z(jn beleid, zich in het bijzonder I bezig gehouden met de moeilijkheden, welke zijn ontstaan, doordat de I prijsstijging 7.6 is, terwijl de op 1 Januari ingegane loonsverhoging I slechts 5 bedraagt. Loonsverhoging, zei de minister, is uitermate onge- I wenst omdat ons land dan terecht zou komen in de spiraal, welke naar de I inflatie voert. De eerste taak van de regering zal moeten zijn een zodanig I toezicht op de prijsvorming, dat geen overdreven winsten worden gemaakt. I Dit probleem is in behandeling in de loon- en prijzencommiRsle. In zijn betoog somde de minis- Iter 4 redenen op, welke hebben geleid tot de huidige prijsverhogin- Igen: uitvoer van enkele agrarische producten, seizoen-invloeden, de ■devaluatie, en de loonsverhoging van 5 Hoewel de regering zich bewust is. dat naar middelen ge- Izocht moet worden om de discon gruentie tjssen de loonsverhoging de prijsstijging tegen te gaan, ■meende de minister dat men niet ■mag voorbij zien, dat straks onge twijfeld seizoen-verlagingen in de prijzen zullen optreden, gelijk elk Jjaar na het voorjaar het geval is ■Bovendien dient de ernst van de Jomstandigheden de bevolking te (dwingen om niet al te zeer vast houden aan bepaalde voorkeuren linzake de voeding, welke niet vol- Idoende gemotiveerd zijn. In het bij zonder noemde de minister de lyoorkeur voor het gebruik van jwitte brood en kleiaardappelen. Wat de vraag betreft of men ver- flder zal moeten gaan met de be ïnvloeding van de prijzen door uit- "breiding van de subsidies, wees de T!mister op twee bezwaren. In de fterste plaats is de positie van ■s Rijks schatkist uitermate moei lijk en in de tweede plaats zal een peonomische unie met België er. lerhalingsoefeningen voor 10000 man DEN HAAG Naar het ANP ('erneemt ligt hel in de bedoeling. 1950 herhalingsoefeningen te Poen houden, Hiervoor komen in pan merking: de gewone dienst plichtigen der Landmacht, beho rende tot de dooi de minister van •orlog aan te wijzen 71 infanterie- forpsen en drie transportcompag- pieën. De duur dezer herhalings oefeningen zal belopen 16 dagen poor de compaeniesadministrateurs. dagen voor het overige admini stratief personeel. 6 dagen voor f ienstplichtige onderofficieren, niet [Vallende onder eerstgenoemde groe- ~J°n. alsmede voor dienstplichtigen, gie tevens kwartiermaker zijn en 4 dagen voor de overige dienst plichtigen. In afwijking met de voorheen ge- (ruikelijke gang van zaken zal de Inroep niet meer uitgaan van de fêurgemeesters. maar van de door de Tunisfer van Oorlog aan te wijzen Jommandanten. Voor de verzending |e" adressering der oproepen zullen (enter de gemeente-secretarieën in geschakeld blijven. Het betreft hier een mobilisatie- jeienino. waaraan omstreeks 10.000 Iran deelnemen. De korte tijd van I^K-omst. zal eeen tijd laten voor juugebreide militaire oefeningen. ih ik Zii c^e *n Indonesië gediend ®ebb'en en onder bovengenoemde piegoriën vallen komen voor deze Fen>n£en in aanmerking, zoals fcui.j dienstplichtigen uit de (^V-bataljons. Luxemburg niet toelaten, dat Ne derland de prijzen van sommige voedingsmiddelen laag houdt door subsidiëring. In antwoord op de critiek van de heer De B uijn (KVP) op 't niet ver plicht stellen van de 5% loonsver hoging hij had betoogd, dat 15 a 20% van de arbeiders deze niet heb ben ontvangen zei de minister, dat in overeenstemming met werk- DE LANGE-AFSTAND BOM MENWERPER, de XB-36, waar mee bij de Consolidated-Vultee fabrieken te Forth Worth nog steeds proefnemingen worden gedaan, is thans uitgerust met 'n nieuw soort landingsgestel. Het is een'type tractor landingsgestel. gevers :n werknemers opzettelijk geen verplichting was opgelegd. Dat in de kinderbjjslagregellng voor dc kleine zelfstandigen de kin derbijslag zal beginnen bij het 3c kind achtte de minister op zichzelf een juist beginsel, omdat het loon toereikend dient te zijn voor een ge zin met twee kinderen. Bij de kin- derbüslagregcling voor loonarbei ders is dit standpunt verlaten om ook de gezinnen met één of twee kinderen meer inkomsten te geven zonder loonsverhoging. Het ligt niet in de bedoeling om daarop thans te rug te komen. Urediteurenberoep •an L.V.V.S. is toegewezen (Van een onzer verslageefsters) DEN HAAG De afdeling recht spraken van de Raad voor het Rechtsherstel in Den Haag heeft de circulaire, die de beheerders van LWS op 12 Januari aan de credi teuren hebben toegezonden, vernie tigd. Het beroep, dat enige credi teuren van LWS hebben ingesteld tegen deze circulaire is dus toege wezen en mr Sanders, die pleiter was. heeft ziin zaak gewonnen De uitspraak, werd voorgelezen door prof. mr Duyfjes. Het Nederlands Beheersinstituut is in de kosten van het geding veroordeeld, be groot op duizend gulden. L inschrijving voor het int. zang- fm r jV*^ ..Polyhymnia" in Haar- Inl-ie en Juni wordt op 1 |Pr,l. as. gesloten. LkKlm veei"tig Nederlandse koren '^geschreven naast koren uit g'-eaen, België en Luxemburg. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. In de ontbijtzaal van het Américan—hotel zat Don derdag een kleine, gezette man achter een kop zwarte koffie en een broodje Hollandse kaas: Najdorf, Pools-Amerikaans schaakmeester op weg naar het candidatentournooi te Boedapest, voorrronde van de strijd om het wereldkampioenschap schaken. „Ik kom juist uit Buenos Aires", zei Najdorf Via Genève ben ik gisteren naar Amsterdam gevlogen met de K.L.M., de beste lucht vaartmaatschappij ter wereld. Htj wachtte even op reactie, ging toen verder: „Morgen ga ik door naar Boedapest. Het wordt een zwaar tournooi. Er doen liefst 8 Russen mee buiten de Zweed Stahlberg en mijzelf". „Wat denkt U ervan?" vroegen wij. „Ik acht Keres de sterkste, hoe wel Smyslov en Bronstein (even eens Russen) ook bijzondere din gen kunnen laten zien. Dit tour nooi is eigenlijk veel zwaarder dan de hele titelstrijd met Botwinnik. denkt U ook niet?", Meister Prins?" Onze schaakmeester Lod. Prins aan de andere kant van de tafel had er geen directe mening over. „En Reshevski is volgens U mo menteel de sterkste speler ter we reld?" Najdorf knikte een paar maal overtuigend „En het wereldschaaktournooi in Amsterdam in October?" „Ik zou graag naar Nederland komen. Ik ben er juist over aan het onderhandelen met de heren hier". Hij wees met wijds gebaar op de heer Prins en de heer Van Harten, de tournooi-leider die eveneens aanwezig was. „Nog meer tournooien na Boe dapest?" Ja, in Zopott in Polen, mijn oude vaderland. Toen de Duitsers bin nenrukten schaakte ik juist in Buenos Aires. Mijn hele familie is in de oorlog in Warschau omge komen. Ik bezit nu de Argentijnse nationaliteit, maar ik speel na tuurlijk graag mee in het tournooi in Polen" komen als basis van uitgang, een basis dié zonder twijfel zuiverder is. Volgens deze basis gaven dezelf de landen de volgende percentages van hun nationale inkomen voor defensie-doeleinden uit: Nederland 7.7 pet Engeland 7.6 pet.. Verenig de Staten 6.4 pet., Frankrijk 4.9 pet., België 3.2 pet., Canada 2 pet., Luxemburg 1 pet. en IJsland niets. Ten slotte schijnt men in de tech nische commissies tot een vergelijk te zijn gekomen, op de basis van 't nationaal inkomen, waarbij echter de overheidssubsidies buiten be schouwing moesten worden gela ten Men moet nu maar afwachten of de ministers van Financiën be- tionale inkomen een zelfde percen tage voor de defensie beschikbaar testellen. De moeilijkheid blijft im mers, dat het ene land reeds veel verder is met zijn verdediging dan het andere. En bovendien, indien Canada slechts 2 pet. van zijn na tionale inkomen reserveert, mag men ook niet vergeten dat het per hoofd van de bevolking op de tweede plaats staat met uitgaven voor de defensie. Per hootd der be volking geven in dollars bere kend de V S. 1530 dollar voor militaire doeleinden uit, Canada 992 dollars, Engeland 806 dollars, Belgie 698 dollars, Luxemburg 610 dollars, Frankrijk 592 dollars en Nederland 487 dollars. Het zou allemaal misschien wel wat eenvoudiger zijn, indien er een gemeenschappelijk defensiefonds zou worden gevormd. Maar daar ziet het nog niet naar uit. Leidend beginsel in de Atlantische verdedi ging blijft, dat ieder land zichzelf helpt. Beziet men de zaak nu op zijn consequenties voor Nederland, dan is wel duidelijk, dat in financieel opzicht Nederland aan de grens van zijn kunnen is. Zo er nu richtlijnen voor Nederland zijn aangegeven, en dat zal zeker het geval zijn, dan moet het dus zijn binnen het kader van dit vermogen. En dan kan het niet anders of de volle aandacht zal in de toekomst vallen op de verde diging ter land en in de lucht. Voor de versterking van de Nederlandse luchtmacht zijn indertijd 150 van de modernste straaljagers besteld. Dat is niet voldoende: de Neder landse luchtmacht zal sterker moe ten worden. Maar wij menen, dat het tot 1952 hierbij toch wel zal blijven. Alle aandacht zal nu uit gaan naar de landmacht, die vrij wel van de grond af moet worden opgebouwd. De landmacht is het zorgenkind voor dit jaar en het volgende. Daarna zullen het land en luchtmacht samen zijn. En wat de marine aangaat, de in aanbouw zijnde schepen zullen ver moedelijk worden afgebouwd. Maai in de Atlantische verdedigingsorga nisatie zullen het toch in hoofdzaak de Amerikaanse. Britse en Franse vloten zfjn. die de zee vrij zullen moeten houden. Karas van plagiaat beschuldigd PARIJS De componist Claret, die het liedje „Si Petite" schreef, dat door Luclenne Boyer gezongen werd. en Pierre Bayle. van wie de tekst is. hebben, door tussenkoms» van mr Theodore Valensi. een eis in kortgeding ingesteld voor de rechtbank van het departement van de Seine tegen de citerspeler Anton Karas Zij beschuldigen hem name lijk. dat hij in de film De Derde Man" een melodietje (het Harrv Lime theme) speelt, dat een na bootsing van hun lied is. De zaak zal waarschijnlijk op 28 April voorkomen. Brand in Amerikaans sanatorium negen doden PHILADELPHIA Bij een brand in het Belle-Vista-Sanatorium bij Springfield, in de nabijheid van Philadelphia, zijn negen patiënten in de rook gestikt en 30 anderen be dwelmd. Ook vele brandweerlieden raakten bedwelmd. DE TWEE STEWARDESSEN van de American Overseas Airlines. Shirley Freihage (links) en Ma rion Petrock smaakten het gc- het Harry Limc-motief, Naar Luxemburg met bewijs van Nederlanderschap DEN HAAG Men deelt ons van bevoegde zijde mede. dat van 1 April af. niet alleen voor België, maar ook voor Luxemburg het be wijs van Nederlandschap voldoende overa" u7'Jrl7/b%~ciïr- Jeugdige dievenbende den door de film „de derde man", op heterdaad betrapt voorgespeeld te krijgen door de componist. Anton Karas, zelf. Dit gebeurde op het vliegveld Idle- wild" bij New York, waar Anton Karas met citer, uit Londen arri- veerde. Slachtoffers in het gehele land Woensdag Is In Rotterdam een op lichter aangehouden, die reeds In heel Nederland zijn slae heeft we ten te slaan. De man leurde langs hulzen en deed zich hlerbli voor als vertegenwoordiger van een stome rij. Hij maakte een betrouwbare indruk en wist vele slachtoffers te bewegen, hem kleding ter hand te stellen om deze te laten stomen. De slachtoffers zagen van deze kleding echter nimmer Iets terug. Woensdagmorgen vervoegde de man de kapper F W. N.. zich bii de fa milie J. N T. v. d. P. in de Flak- keesestraat Hij deelde mede na mens een stomerii in een der om liggende gemeenten van Rotterdam een voordelige Daasaanbiedinc te kunnen doen. Men zou 20 kor ting kriigen od de te stomen arti kelen en alle kleding voor Pasen terugkriigen De familie gaf hem inderdaad een kledingstuk mee en ontving hiervoor een soort regu. Toen de man weg was en de vrouw des hui zes het regu bekeek kreeg zij arg waan en belde zii de betreffende stomerii op Zii kreeg te horen, dat men de man niet kende. De recher che van het bureau Charlois nam het signalement od men ging sur veilleren in de omgeving Na enkele uren had men hem. Hii liep od de Pleinweg zaken te doen In het bureau Charlois werd de man opgesloten Vorige week Donderdag was de oplichter naar Rotterdam gekomen. Maandag was hii in Charlois begin nen te werken Bii de recherche Charlois ziin vijftien gevallen be kend. Bii opkopers in de binnen stad ziin heel wai snullen in beslag genomen, 's Morgens haalde hii het poed af. 's middags verkocht hii het Hii heeft ziin oDlichtersoractii- ken o a uitgeoefend in Amsterdam. Den Haag. Naaldwijk en omeevine. Den Bosch Maastricht Tilburg. Amersfoort. Apeldoorn enz Hii weet zelf niet meer waar hii alle maal geweest is In December van het vorige iaar is hii vrijgekomen na anderhalf iaar gevaneenisstraf opgeknapt te hebben voor oplichtin gen In Januari is hii weer begon nen. In Amsterdam heefi hii vier weken kunnen werken. Zaterdag wordt de man voor de officier van Justitie geleid VLISSINGEN. Een veertiental boefjes, van 10 tot 14 jaar, die on der de naam „de Zwarte Bende" in Vlissingen en omgeving „opereer den" zijn gisteren gearresteerd. De bende stal geld uit auto's, levens middelen uit winkels en brak zelfs bij de ouders in, als dezen niet thuis- waren. Toen zij een ruitje van een We- dcropbouwcantine wilden indruk ken, door middel van een met zeep besmeerde handdoek, met het doel de cantine te plunderen, werden zij op heterdaad door de politie be trapt. Voor Truman's .punt vier' 45 millioen dollar WASHINGTON De Ameri- kaanse regering heeft een bedrag van 45 millioen dollar aangevraagd voor de tenuitvoerlegging van Tru man's „Punt vier", het verlenen van hulp aan economisch onont wikkelde gebieden. Het desbetref fende ontwerp wordt thans door de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat besproken. Nederlandse boeren stellen hun huizen open (Van een onzer verslaggevers) Enige honderden Nederlandse scholieren (middelbaar onderwas) zullen deze zomer naar Frankrijk trekken. Een groep bekende Nederlandse sport- figuren heeft het initiatief genomen tot het houden van sportkampen in een plaatsje op 150 km. van Parijs midden in een gebied u-aar Nederlandse boeren de grond beu erken, midden in een echt-Hollandse kolonie. De eerste groep vertrekt op 14 Juli naar Villcneuve-l'Archeveque en zal tien dagen iang niets anders doen dan sport, sport en nog eens spor< En toch is sport niet het doel, maar het middel! Want het doel van deze kampen is het leggen van banden tussen Frankrijk en Neder land of beter tussen Nederland en het buitenland. Wanneer de proef die dit jaar wordt gehouden slaagt, zullen in de komende jaren derge lijke sportkampen worden georga niseerd in andere landenzoals in De nemarken en Engeland, waarmee men thans reeds contact heeft opge nomen. Het idee voor zon buitenlands sportkamp Is niet nieuw. Op initia tief van een Haags sportleraar, de heer Mulder, die later chef van de afdeling Ontspanning en Lichame lijke opvoeding van de KLM zou worden, werd in 1939 op het vlieg veld Haamstede een jeugdsport- kamp gehouden waaraan een twin tigtal jonge hockey'ers deelnam Het kamp werd een volledig succes en het volgend jaar zou een gro ter. nog beter geslaagd kamp ge houden als de oorlog er niet was tussen gekomen. In een concentratiekamp heeft de heer Mulder zijn plannen in gedach- tne uitgewerkt en onmiddellijk na de bevrijding verzamelde hij enkele andere sportliefhebbers. In de zo mer 1946 werd het eerste na-oorlog- se sportkamp een feit: driehonderd jongelui waren zes weken lang bij een op het vliegveld Eelde. Min of meer door een toeval kwam men in contact met Frank rijk. In een gebied ten zuidoosten van de Franse hoofdstad wonen ve le Nederlandse boeren, die het voorbeeld van hun Zeeuwse collega die 25 jaar geleden emigreerde, in de loop der jaren hebben gevolgd Het landschap is er heuvelachtig en mooi en de boomgaarden liggen hier en daar uitgestrekt tegen de hellingen. Er kronkelt een glashel der riviertje door dit gebied Er zijn al een paar sportvelden aangelegd zodat de sporten die op het programma staan: handbal. oetbal. hockey, volleybal, softbal en kastie kunnen worden beoefend. Op ae laatste dag van elk kamp wordt een busreis gemaakt en naar de Franse hoofdstad. Dat deze plannen zijn ingeslagen, blijkt wel uit de namen van beken de Nederlandse sportfiguren. die hun sympathie met het plan betuig den. Vele hebben zich spontaan als kampleider opgegeven. Elke kamp eenheid bestaat namelijk uit dertig jongelui met drie leiders of leid sters.. Behalve een groot aantal gymnastiek-leraren. hebben vooral uit re hockeywereld bekende figu ren zich beschikbaar gesteld; mej. Beyerink van HHIJC, de dames Obcnhuizen. Roorda en De Jongh van HDM en de heren Rietdijk en Colthof van HVV. Meilink van HHIJC, Margandant, Obcnhuizen van HDM en voorts de bekende kockey-international Boerstra en Rietdijk, terwijl waarschijnlijk ook Piet van Heeswijk, de voetballende ijshockeyer, van de partij zal zijn Reeds honderden leerlingen van middelbare scholen uit alle delen van het land hebben zich voor de kampen opgegeven. ..Ik roerde rattengif in een maaltijd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Onder tranen heeft de 25-jarige vrouw G de Z.. wonende aan het Zomerhof, aan de politie bekend, dat z(j in Februari 1948 haar toenmalige echtgenoot, dc 31-jarige M A. van E. heeft vergiftigd, door rattenkruit in een maaltijd peen en uien te mengen. De echtgenoot is daarop na verschijnselen van krankzinnigheid tc hebben vertoond, opge nomen in de Ramaerklinlek te Loosduinen en na een kort ziekbed over leden. Artsen constateerden, dat de man was overleden aan acute geelzucht. Door een merkwaardig toeval is bet misdrijf echter aan het licht gekomen. Eind vorig jaar werd zoals wij indertijd schreven bij een tex tielhandelaar m de Fannius Schol- tenstraat door twee mannen een roofoverval-gepleegd. Beide daders, de Hagenaars Rijnvis en Kolk, zijn kort na de overval gearresteerd. Enige dagen later volgde de arres tatie van de vrouw \V. G. de Z die een vriendin van Kolk bleek en zich schuldig had gemaakt aan heling van de goederen De drie arrestanten zijn toen, in afwachting van de terechtzitting opgesloten in het Huis van Bewa ring. Intussen ging de Haagse politie voort met de verhoren. Door een toeval rees het vermoeden, dat de vrouw bovendien haar vroegere echtgenoot wel eens vermoord zou kunnen hebben. Men liet het stoffelijk overschot van de overledene opgraven en de politie-arts dr. Hulst verrichtte sectie. Tevens begonnen recher cheurs de doktoren van de Ra- maerkliniek en getuigen te verho ren. Ook de vrouw zelf werd nader Achttien jaar voor V-man De Heus (Van een onzer verslaggevers) aan de tand gevoeld. Zij gaf ten slotte toe de moord te hebben ge pleegd. De vrouw voelde zich na haar bekentenis zeer opgelucht en ver telde dat zij tot. haar daad was ge komen, omdat haar man een slecht leven leidde. Zij had bloot gestaan aan verschillende mishandelingen. Naar wij nader vernamen, was de vrouw in 1936 met van E. ge trouwd. Uit het huwelijk werden twee kinderen geboren, die op het ogenblik bij familie vertoeven. UTRECHT De Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank veroordeelde Donder- reder heeft zich die dag de Utrechter J. de Heus tot een gevangenisstraf van achttien jaar met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De Heus heeft als V-man ver zetsgroepen aan de S D. verraden. Daarvan werden leden van de „Oranje-Vrijbuiters" en de „Val keniers" het slachtoffer. Geëist was vijftien jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Terwijl men bezig was de Sibajak, die 15 April met emigranten naar Australië vertrekt vol te boeken met gezinnen van Neder landse arbeiders die reeds in Australië werken en met mannen die daar hun geluk gaan beproeven kwam er bericht uit Melbourne dat deze laat- sten als zjj willen meteen hun vrouw en kinderen zouden kunnen mee nemen. Onmiddellijk hebben de emigratie-ambtenaren de boeking geslaakt om na te gaan, wie van deze uit de lucht gevallen Australische toezegging zouden kunnen profiteren. Daartoe heeft men navraag gedaan bij dc be trokkenen, wie in staat en bereid was met het gehele gezin te vertrekken. Ofschoon tevoren geen enkele toe zegging is gedaan, hebben sommige emigranten uit deze vraag opge maakt. dat zij ook inderdaad meteen „compleet" konden emigreren Som migen van hen hebben hun huisraad verkocht en hun huishuur tegen 15 April opgezegd. Op de Sibajak zijn evenwel slechts 850 plaatsen, dus ruimte voor alle gezinnen was er niet. Het gevolg is. dat over het ge hele land verspreid nu gezinnen in moeilijkheden zijn gekomen. De mededeling uit Australië, dat men plaats had voor gehele gezin nen in plaats van alleen voor dc mannen zelf, kwam omstreeks drie weken geleden Men had toch reeds de vrouwen en kinderen geboekt, die voor gezinshereniging in aan merking kwamen, in het bijzonder de gevallen van „de Volendam" die op reisgelegenheid wachtten. Het is de bedoeling, dat in ieder geval de mannen gaan die zelfstandig uitge zonden zouden worden en verder hun gezinsleden voor zover er op de „SiDajak" plaats is Het rijks arbeidsbureau is aan het passen en meten om zoveel mogelijk emigran ten mee te nemen. Daardoor is het op het ogenblik nog niet mdgelijk te zeggen hoevee] mensen door hun eigen voortvarendheid gedupeerd zijn Zij zullen echter niet in de steek worden gelaten Over onge veer drie maanden gaat er weer een schip en daarop zal in de eerste plaats voor hen gelegenheid zijn om .vader'' te volgen. In deze tijd kun nen velen van hen tijdelijk bij fa milie onderdak vinden Voorzover Uitspraak schipbreuk „Toornvliet" AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam heeft Donderdag zijn oordeel gegeven over de oorzaak van het kenteren en zinken van het motorschip „Toornvliet" in de nacht van 10 op 11 December 1949. Bij dit ongeluk zijn zes van de negen opvarenden verdronken De Raad meent, dat de oorzaak ligt in het feit, dat de „Toornvliet" onzeewaaidig. ten gevolge van on juiste belading, naar zee is ver trokken De hoge zeegang heeft later de lading bestaande uit lijnzaad doen verschuiven met het noodlottige gevolg De kapitein, die hiervoor verant woordelijk was hij is bij de ramp omgekomen acht de Raad daar om mede schuldig. Maar ook de gevaren niet gerealiseerd en de voorschriften niet in acht genomen. De Raad acht het een leemte In de wet, dat voor schepen, die in Nederland gestort graan laden, niet de verplichting bestaat, dat deskundigen voor het begin van het laden het schip in specteren om na te gaan of het ge schikt is voor dit soort lading Beter ware het misschien, indien alleen zou worden toegestaan, lijn zaad en eventueel andere zaden, in zakken te Iaden aldus de conclu sie van de Raad voor de Scheep vaart. Kwaadaardig mond en klauwzeer verwacht DEN HAAG De besmetting met mond- en klauwzeer zal. naar de veeartsenijkundige dienst ver wacht dit iaar kwaadaardig zijn. Bij veehouders wordt daarom aange drongen op tijdige inenting, liefst voor het einde van de staltijd. Dit laatste zal niet altijd mogelijk zijn. Inenting kan echter ook in het be gin van de weide-periode geschie den. Deskundigen zijn van oordeel, dat de gehele veestapel moet worden geent om nodeloos lijden der die ren te voorkomen en de veehandel en -export niet in gevaar te bren gen. Het is niet onmogelijk, dat en ting tegen mond- en klauwzeer in de toekomst bij de wet verplicht zal worden gesteld. De minister van Landbouw. Voedselvoorziening en Visserij overweegt deze kwestie, om nalatigen te dwingen zichzelf en an deren alsook de dieren te bescher men. De Stichting voor de Landbouw, dat niet mogelijk is. worden maat- 1 hf' Bedrijfschap voor Vee en Vlees regelen beraamd om hen te helpen Men neemt aan. dat het om enkele tientallen personen gaat. alsook de organisaties van de vee handel hebben zich reeds voor het verplicht stellen van inenting uit gesproken.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5