Deze zomer aan het water of tussen bos en hei Heidevelden in Nederland zijn ten dode opgeschreven Er is keus voor elke beurs WORDT U GEKWELD Aan haar lot overgelaten nu er geen sch apen m eer grazen Twee sera tegen vogelpest Onzekerheden bedreigen ons landbouwperspectief Oorlogsslachtoffers vrezen vertraging bij uitkering De onmogelijke tocht Zaterdag 1 April 1950 GOEDKOPE VACANTIEVERBLIJVEN (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT. De arti kelen in ons blad over goed kope vacantieverblijven, zoals kamphuizen, bungalows, zo merhuisjes e.d. hebben ons een grote stroom van brieven be zorgd, waarin om nadere in lichtingen werd verzocht. Ver der brachten zij er vele hon derden lezers toe brieven te schrijven naar de door ons ge noemde Nederlandse Kam- peerraad te Amersfoort. Deze laatste kan zich echter niet be geven op het terrein van de in formatie van het publiek, vooral nu het aantal verzoeken om inlichtingen zo langzamer hand enorm gaat worden Ieder zal begrijpen, dat ook onze redactie geen kans ziet de duizen den brieven stuk voor stuk te be antwoorden en ieder precies te ver tellen wat hij wil weten. Dat is ook al ondoenlijk omdat wij zelf niet alles weten wat de briefschrijvers vragen en er niemand is die dat weet. Want de registratie, klassifi- Icatie, organisatie enz. van de goed kope zomerverblijven verkeert nog ün een beginstadium. I Toch geloven wij met het onder staande tallozen van onze lezers een dienst te bewijzen. Behalve de gewone hotels en pen sions en de kamers zonder pen- ;ion bij particulieren onderscheidt nen: Zomerhuisjes, te huur bij particu lieren. Zomerhuisjes, bungalows, kamp- hutten enz., te huur bij vacantie- bedrijven. Men kan ze met pen sion en zonder pension krijgen. Kamphuizen, kampschuren, kam peerboerderijen e.d. Ook deze heeft men met pension en zonder pension. Tentenkampen. Men begrijpt, dat er bij deze In- ïchtingen een enorme variatie is. 1 at comfort betreft. Men heeft ze. iie vrij luxueus ingericht zijn, maar er zijn er ook. waar men zich met lies moet behelpen. Er zijn er zelfs lee! wat. die o.i. moeten verdwijnen mdat ze aan de meest elementaire iren van comfort niet voldoen Iet het comfort etc., dat men aan- uedt. wisselen ook de prijzen, hoe- re! :r enkele brutale lieden zijn, »zelfs met de mond vol ïdealis- ir.e) voor een slechte huisvesting |en vrij hoge prijs durven vragen. VOORBEELDEN Wij geven nu echter enkele voor- eelden. Er zijn uitstekende kamp- uizen (o.a. in de badplaats Noord- njk waar men echter voor Juli en Augustus al volgeboekt is) waar Ihen gezinskamers voor vier tot zes Tumult in Raad van Zaandam Politie verwijdert twee communistische leden (Van onze correspondent) ZAANDAM De raadszaal van aandam leek Donderdagavond ,.'n leinc Tweede Kamer". Twee le- n van de CPN werd door de raad verdere bijwoning van de verga ring ontzegd. De beide leden, de ren G. Maas en W. Mans moes- in met behulp van de sterke arm it de zaal worden verwijderd. Het raadslid G. Maas interpel- lerde over een plan om de week- iur van gemeentewoningen aan Finsestraat met tien cent te ver ben in verband met het aan- engen van enkele stopcontacten, ij noemde de houding van het ge- eentebestuur krenterig en vroeg woningen spoedig grondig te n opknappen zonder de huur te irhogen. Wethouder M. Plooijer van Open re Werken wenste echter in ver- nd met een belediging, hem in fnuari aangedaan, op geen enkele Werking van 't raadslid Maas te tv,oorden. Van de zijde der CPN volgde de opmerking op de andere, wat in tumult ontaardde. Burgemees- Kr W. Thomassen trachtte met ha- jnamergeroffel de orde te herstel- lier;. Na veel lawaai besloot de raad °P z'jn voorstel de heer Maas te [Verwijderen. Deze gaf daaraan zelfs L»a herhaalde uitnodigingen geen olg. zodat politieassistentie no- v.-erd geoordeeld, ja heropening der zitting gingen [aere CPN-leden door met pro- jen Ex-wethouder Jar. Warmen- WCPN) zeide, dat tegen leden CPN herhaaldelijk bedekte be rgingen waren geuit, waartegen nimmer waren opgekomen. Hij td het optreden van de burge- iester bedenkelijk veel op fascis- lijken. Deze noemde de activi- Jjvan de heer Maas en zijn vrien- een voorbereiding tot landv^:- I. waarop luide protesten van m^jj-zijde volgden. ,,Het overgrote lt v?n het Nederlandse volk »t dit zo aan," riep de burge- •ester hun toe. «Na nieuwe interrupties besloot °<p.ad ook de heer Mans te doen gwijderen, waaraan de politie fieens te pas moest komen, ot slot besloot de raad de be- idelJng van de interpellatie tot volgende zitting uit te stellen. Eerste wapenen voor Italië verscheept &EW YORK. In de haven van JJ* stad zijn Vrijdag de eerste irgPens voor Italië aan boord van schip gebracht, dat hen naar Rjest zal brengen. Italiaanse ambassadeur Tar- F*iani verklaarde, dat de wapens het Italiaanse leger een nieu- demonstratie zijn van de actie- ^•Tiendschap tussen Italië en de personen kan krijgen met behoor lijke bedden met spiralen, stromend water enz. en waar men met volle dig pension f 28.- tot f 30.- per per soon per week betaalt. Zo kennen wij een eenvoudiger kamphuis up Vlieland, waar men f 2.50 per persoon per dag oetaalt en wel de warme maaltijden krijgt, doch zelf voor zijn brood moet zor gen. Er zijn ons echter niet meer dan 96 kamphuizen bekend en er zullen er dus nog wel meer zijn. Een ander voorbeeld. In Woeste Hoeve kennen wij een zgn. kam- peercentrum, waar men zomerhuis jes voor het hele gezin, met alle mogelijke gemakken, zonder pen sion. maar met potten, pannen, ser viesgoed enz. kan huren voor f 60.- per week Maar dit is het duurste adres Bij de meeste bedrijven schommelt de huurprijs per week tussen de twintig en veertig gulden, waarbij de gewenste grootte een rol speelt. Er zijn, afgezien van de „particu liere" verhuurders van huisjes en kamers in Nederland meer dan tweeduizend bedrijven en bedrijfjes, die dergelijke goedkope vacantie verblijven exploiteren. Zestienhon derd daarvan zijn geregistreerd door de Nederlandse Kampeerraad. Slechts een 150-tal is echter gerech tigd het schild van de N.K.R. of de stichting „Veilig Thuis" (geschikt voor de jeugd) te voeren. Deze vol doen aan de gestelde eisen. Van de anderen zijn er zeer vele buitenge woon goed. maar stuit de erken ning door de N.K.R. nog op andere bezwaren. Een van de eisen is b.v. dat iedere bezoeker in het bezit van een kampeerkaart (50 ct.. voor ge zin 75 ct) moet zijn, die waarborg moet geven voor het zedelijk ge drag. Een aantal exploitanten heeft zich verenigd in de organisatie van Kamp- en Vacantiebedrijven (Orkava) die bij de nieuwe P.B.O. als vakgroep zal gaan fungeren. Het secretariaat daarvan is gevestigd bij de heer Bergman te Nieuw Milli- gen, post Garderen Deze heeft ons thans verklaard bereid te zijn ver zoeken om inlichtingen te beant woorden. Men kan dus desgewenst naar dit adres schrijven doch men dient een postzegel voor antwoord in te sluiten. Een andere organisatie, die inlich tingen kan verstrekken, doch dit i n het algemeen slechts aan leden doet. is de A.N.W.B., Parkstraat Den Haag De secretaris van de Nederlandse Kampeerraad. de heer Spijkerman, heeft de A.N.W.B. een zeer groot aantal gegevens ver strekt. Dez- gegevens zijn ook naar de plaatselijke V V.V.'s gegaan, zo dat ook deze in staat moeten zijn inlichtingen te geven. Paasgroeten Indonesië door Wereldomroep (Van onze correspondent) HILVERSUM. Omstreeks Pa sen organiseert de Wereldomroep extra groeten-uitzendingen naar Indonesië. Deze worden aan de nor male programma's van de groe- tendienst van de Wereldomroep: Het Schip van de Week, en Groe ten naar de West toegevoegd. In deze extra uitzendingen zullen ruim 150 kinderen in Nederland een groet uitspreken, bestemd voor hun ouders- en/of andere familie leden in Indonesië. De uitzendin gen krijgen een huiselijk, gezellig karakter en zullen ook door ande re luisteraars dan de betrokkenen geapprecieerd worden. De opnamen zullen op 6, 7, 8 en 11 April worden uitgezonden en wel van 3 uur tot 3.40 uur Ned. tijd dat is van 22 tot 22.40 uur Java tijd over de golflengten 19.71 M. Advertentie (l.M.) door rheumatiek. spit. ischias, hoofd- i en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe vlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruik regelmatig Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. ADIEU. GROTE STILLE HEIDE.... (Van onze speciale verslaggever) OTTERLO. In het Gooi maakt men zich ernstig bezorgd over de hei, die uiet alleen natuurschoon schenkt maar daardoor ook touristen trekt. Die hei wordt meer en meer overwoekerd door meestal niet al te fraaie vliegdennen, door middel van dc wind uitgezaaid door de om liggende bossen. *De „vliegdcnnen-actic" van het vorige jaar, die met behulp van vrijwilligers de ongewenste jonge boompjes wilde uitroeien, heeft weinig uitgewerkt. Ais het zo doorgaat, hebben deskundigen vast gesteld. zal van de Gooise hei over enige tijd niets meer over zijn. En hoe staat het dan met de rest van Nederland? Op deze vraag heb ben wij een ondubbelzinnig antwoord gekregen: Zoals de zaken er nu by staan is de hei in vrüwel ons gehele land ten dode opgeschreven. spronkelijke heersers, de eik en de berk. Dat is allemaal van betekenis voor het landschapsschoon en dus Verstikt, door de vliegdennen Toen wy met Jr. A. D. Voüte. de directeur van het Instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur (IBTON) een autotocht over de Veluwe maakten, is ons dit duidelijk geworden. Midden op de Wildbaan van de Hoge Veluwe. na dat wij een koppel prachtige herten waren gepasseerd, begon onze met gezel er ineens over te praten. „Nu moet u eens kijken. Niet lang geleden was het hier nog een stuk zandverstuiving, net als u daar ver der op ziet. Maar het zand groeit meer en meer dicht en met de hei is het al precies zo. Zie daar maar eens. Overal komt de grove den boven. Kijk, hier kun je het al geen hei meer noemen, dat is al veel meer bos. We leven in een tijd van revolutie in het landschap. Als de ontwikkeling zich voortzet zoals nu is er spoedig van de hei in Neder land niet veel meer over." De herder verdween Voor de vacantieganger klinkt dat niet zo leuk. Maar de vliegdennen, blijken vrijheid in het hele land de „grote stille heide" te gaan over woekeren. behalve misschien in Drente, waar in sommige gebieden het naaldhout minder goed gedijt. Men zal misschien denken, dat d.t weer de zoveelste aantasting van het natuurlijke landschap is, maar zo is het in feite toch niet. Oor spronkelijk hebben op onze zand gronden de eik en de berk over heerst. Toen de mensen op grote schaal zijn gaan kappen, kreeg de hei, eeuwenlang op de achtergrond gebleven, haar kans en nam grote gebieden in bezit. De mensen ge bruiken de hei. staken plaggen voor stalmest, weidden er schapen op en de herders brandden de hei regelmatig af om steeds een nieuw, fris en sterk gewas te krijgen. Zo vernieuwde de hei zich steeds en door het afbranden kregen ook de bomen er weinig kans. Maar de hei heeft haar economi sche functie grotendeels verloren en indien ze, zoals nu, aan haar lot wordt overgelaten, verstikt ze zich zelf en wordt ze door de „vlieg"- dennen uitgezaaid uit de, door de mensen aangeplante naaldbossen, overwoekerd. De grote heidevelden zijn eigenlijk door het ingrijpen van de mens ontstaan en nu de mensen er niet meer naar omkijken, lopen ze grote kans door natuurlijke bebos sing weer te verdwijnen. Als we de natuur helemaal haar gang lieten gaan zouden na enige eeuwen ook de dennen weer grotendeels ver dwenen zijn, verjaagd door de oor voor de tourist. Maar er zit nog wel iets meer aan vast. En dat interes seert onze metgezel, als de bestrij der der insectenplagen en de bos sen. ook. De dennenbladwesp is verzot op de naalden van de dennen en het spreekt vanzelf, dat die liefde niet wederkerig is. Maar nu zitten er gelukkig muizen in het bos, die zo veel cocons van de dennenbladwesp consumeren, dat dit insect als regel binnen de perken wordt gehouden. Maar in de hei en het stuifzand, waar de vliegdennen staan, voelen de muizen zich niet thuis. Daar kunnen de wespen met hun eieren, basterdrupsen en cocons zich onge stoord ontwikkelen. De jonge wes pen steken over naar het omliggen de bos en vóór de nieuwe generatie weer door de muizen grotendeels is uitgeroeid, zijn de bomen kaal ge vreten Zo vormen de vliegdennen de haard voor een insectenplaag. Nu zal het duidelijk zijn, dat die „msectenhaarden" weer verdwijnen als de vliegdenen met elkaar een nieuw stuk bos hebben gevormd. Want dan zullen ook daar de mui zen zich nestelen. Om de insecten alleen zal men er dus wel niet toe overgaan de vliegdennen te bestrij den en dat zou ook niet zo eenvou dig zijn. De hei in Nederland zou al leen te redden zijn als zij weer een functie zou krijgen in ons econo misch leven. Maar dat tijdperk schijnt wel voorgoed afgesloten. En daarom, het stemt wat weemoedig, zal de hei binnen enkele tientallen jaren in ons land weer zijn terug gedrongen in haar positie van vele honderden jaren geleden: hier en daar een plukje op een stuk grond waar geen boom wil groeien. Adieu, grote stille heide Advertentie (LM.) De Rijksseruminrichting te Rot terdam hoopt over ruim een week twee sera tegen vogelpest te kun nen verstrekken. Het ene serum Is een dode entstof, het tweede een levende entstof. Beide entstoffen hebben voor- en nadelen, doch men hoopt er middelen In te heb ben gevonden, om de vogelpest binnen veilige perken te kunnen houden. De dode entstof begint haar werking veertien dagen, nadat zij is toegediend. Daarna is de kip engeveeer drie maanden immuun voor de gevreesde ziekte. De kip pen hebben van deze entstof in het algemeen geen nadeel, worden niet kreupel en de eierproductie onder vindt geen ernstige schade Een nadeel is. dat de kip toch de ziekteverwekkende virus bij zich kan dragen, dit afscheidt en zo doende een besmettingshaard voor niet ingeente dieren kan vormen. De levende entstof werkt reeds na vijf dagen en maakt de kip voor zijn gehele levensduur immuun voor de vogelpest. Een nadeel van deze entstof is, dat de kip in be paalde gevallen kreupel wordt, terwijl de eierproductie circa vijf weken wordt gestaakt. Voor de pluimveehouders gaat het er nu maar om, wat de minste nadefen mee brengt Indien onverantwoordelijke schar relaars zich niet houden aan de in verband met de vogelpest ver boden pluimveehandel en het ge vaar voor besmetting dus aan houdt. bestaat de mogelijkheid, dat de regering een verplichte en ting in zal voeren. De pseudo-vogelpest is ook in Rotterdam doorgedrongen. De rijksserum-inrichting aldaar heeft zeer veel werk met het stellen van diagnose, het onderzoek van eieren en het enten van gezonde dieren. Foto: een proefenting. Een noodlottige misser van deze rechtse bokser. Hij heeft een harde swing willen plaatsen op het gelaat van zijn tegenstander, een slag welke wel eens een knock out had kunnen betekenen. Deze is echter op tijd „geslipt", waarover hij terecht nogal tevreden schijnt, zoals uit zijn gelaatsuitdrukking blijkt. Het is echter niet alleen daar om dat deze bokser so verheugd kijkt, maar hij ziet op dit moment een volkomen ongedekt gezicht voor zich. In het volgende ogenblik zal zijn rechtse uitschieten en naar het ons schijnt met heel wat meer succes. De man die gemist heeft ziet het gevaar kennelijk aankomen. Op zijn gezicht is een mengeling te lezen van spijt over de mooie k'.ap die mislukte en van angst over de volle stoot oie in aantocht is De gezichtsuitdrukking moet in zekere zin op bescherming w\jzen, maar de klap komt, onherroepelijk. VJ Op exportmarkt: groeiende concurrentie In binnenland: dalende consumptie (Van onze landbouwredacteur) UTRECHT. Hoewel de droge zomer van 1949 abnormaal gunstige exportkansen voor de tuinbouw bood. moest toch nog een bedrag van f 3.939.000 aan vergoeding voor doorgedraaide producten worden uithctaald De grote onzekerheid, die de afzet voor tuinbouwproducten nog steeds bedreigt, maakt het noodzakelijk, dat ook voor 1950 het stelsel van ver- goedingsprijzen voor doorgedraaide producten blijft gehandhaafd. Op de exportmarkten is een toenemende concurrentie merkbaar, terwijl op de binnenlandse markt door de verminderende koopkracht van de consumen ten de afzet geringer wordt. Gezien deze onzekere situatie, besloot de alge mene vergadering van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, die Donderdag in het N.V. Huis te Utrecht werd gehouden, 7/10 van de bruto-opbrengst die de tuinder van de veiling ontvangt, te storten In het afzetfonds. Het voorstel van het bestuur. 1/10 van de bruto-opbrengst te heffen voor subsidiëring van het wetenschappelijk onderzoek, ont moette in de vergadering, naast veel steun, ook zware tegenstand. De tegenstanders waren van me ning. dat het Centraal Bureau zich uitsluitend met de afzet van de productie heeft bezie te houden. De voorstanders, waaronder de heer Boudewiin voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie en burgemeester Schelhaar van de Laneediik, waren van mening, dat het wetenschappelijk onderzoek de grondslag was voor de bevordering van de afzet De meningen bleken echter zo verdeeld te ziin dat het bestuur dit voorstel introk. (Eigen bericht) DEN HAAG. Nadat op 24 Februari de wet op de materiële oorlogs schade in werking is getreden, hebben de schade-enquète-commlssies een begin gemaakt met de voorbereiding voor het uitbetalen van de aanvullen de bijdragen, welke In een groot aantal gevallen verstrekt zullen moeten worden. Dat wil intussen niet zeggen, dat tot dc uitbetaling reeds kan worden overgegaan. Immers de credietcn daarvoor zullen pas besohikbaar zjjn, nadat de Staten-Generaal hun goedkeuring hebben gehecht aan een wets ontwerp. datnog moet worden ingediend. Bii informatie ten departemente kon men ons niet zeggen op welk tiidstip de indiening zal geschieden. Er zijn voor de na-uitkerinc een kleine driehonderd millioen nodig, die over een tiidvak van vier iaren zullen worden uitgekeerd. Het is echter de vraag of de minister van financiën er toe zal overgaan, de toch reeds zeer uit haar evenwicht gehaalde begroting voor 't dienst jaar 1950 die overigens noc aan zienlijk zal moeten worden eewii- zigd, nog met een bedrag van ongeveer 75 millioen te belasten. Er wordt daarom rekening mee gehouden, dat het crediet eerst voor 1951 zal worden aangevraagd. Dat wil dus zeggen, dat niet vóór het begin van het volgend iaar met de uitkeringen een begin kan wor den gemaaKt Daarover is in verschillende krin gen van belanghebbenden onge rustheid ontstaan, vooral omdat men daar de indruk heeft, dat reeds nu een zeer groot aantal gevallen voor uitkering gereed zou ziin. Bii informatie bii twee van de schade- enquête-commissies deelde men ons boden. echter mede. dat het aantal geval len, waarvoor de hoogte van de uitkering reeds is bepaald, nog ge ring is. „Het is zeer tijdrovend werk", verzekerde men ons, „en er zal wel ongeveer twee jaar nodig zijn vóór alle gevallen berekend zijn. Pas over drie, vier maanden zullen er zoden aan de dijk zijn gezet." Dat wil dus zeggen, dat indien de gelden pas worden aangevraagd voor het dienst jaar 1951 de vertraging in de uitbe taling een maand of zes zal belopen Belanghebbenden voeren daar echter tegen aan. dat er nu reeds zolang is gewacht op de vergoeding van de geleden schade, dat iedere maand extra als een onnodig uit stel moet worden vermeden. Men bepleit in deze kringen daarom, een zo spoedig mogelijk aanvragen van de benodigde credieten. Een goede gelegenheid daarvoor acht men de herziene begroting voor het lopende dienstjaar, die in verband met de devaluatie zal moeten worden inge diend, en die naar minister Lieftinck in de Staten-Generaal heeft toege zegd, voor 1 Mei zal worden aange- Teeen het voorstel van het be stuur. aan alle leden het weekblad ..Groenten en Fruit" van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen. gratis te verstrekken, was groot verzet van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond gerezen. De vier geestelijke advi seurs van deze Bond hadden de rooms-katholieke bestuursleden van het Centraal Bureau schrifte lijk medegedeeld, dat dit voorstel voor de katholieken onaanvaard baar was. Het bestuur heeft daar op. om ziin katholieke leden niet voor een gewetensconflict te plaat sen. het voorstel ingetrokken. De vergadering machtigde het hoofdbestuur een algemeen direc teur te benoemen (de tegenwoordi ge secretaris, mr L Niemóller. is voor deze functie aangezocht), be nevens een secretaris en een of meer directeuren voor de diverse afdelingen van het Centraal Burau. Nu ten gevolge van het z g. pro tocol van 9 Mei 1947. de tuinbouw- export naar België in een nog on- eunstiger oositie is gekomen dan voor de oorlog, heeft de vergade ring het bestuur opgedragen alles te doen om bii het inwerking tre den van de Economische Unie een onbeperkte export van tuinbouw producten naar België mogelijk te maken. In ziin openingswoord tot deze algemene vergadering van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen wees de heer Prins erop. dat de vooruitzichten vnor de tuin bouw voor een eroot deel liggen buiten de invloed van deze organi satie, Toch zal deze ernaar moeten streven op eer aanta] punten in vloed uit te oefenen en wel door het aanvaarden van normale risi co's waardoor de Nederlandse han del en tuinbouw groot ziin gewor den. Nimmer is een bedrïif of een bedrijfstak groot geworden door garanties en zekerheden. Nederlandse gevangenen in goede welstand DJAKARTA. Vertegenwoor digers van de Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië hebben een bezoek mogen brengen aan de landgenoten, die zich in de VSI in arrest bevinden. Hen is hierbij ge bleken, dat hun behandeling goed en de bejegening door het Indone sische gevangenispersoneel behoor lijk is. Sommigen der gedetineerden konden echter niet mededelen om welke redenen zij zich in arrest be vinden. Onrust op Ambon bedwongen DJAKARTA Het Nederlandse Legerhoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de opstand van Indo nesische soldaten in het Nederland se garnizoen Ambon bedwongen is. De toestand is weer noi^naal. De Nederlandse commandant van het eiland is van zijn post onthe ven. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over wat er precies is ge beurd. Dinsdag meldde een woordvoer der van het leger, dat er moeilijk heden waren en dat de toestand Tistig was. Generaal-majoor Mojet. generaal- adviseur van het leger, is terugge keerd van een inspectietocht naar Ambon. Een woordvoerder zei. dat er bin nenkort een communiqué over zijn bevindingen zou worden uitgegeven Defensieve inspanningen in cijfers DEN HAAG. In ons stuk over de militaire inspanningen van ver schillende landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. is een betreurens waardige fout geslopen; op.de plaats waar wij de uitgaven voor defensie ve doeleinden per hoofd van de be volking hebben vermeld is door een misverstand het nationaal inkomen per hoofd van de bevolking versche nen. In werkelijkheid bedroegen de uitgaven voor de defensie in het laatst bekende begrotingsjaar voor deze landen; VS. 91 dollar. Engeland 61 dollar, Nederland 37 dollar. Frankrijk 29 dollar. België 21 dollar, j Canada 21 dollar en Luxemburg 7 I dollar. VOOR DE ZONDAG Op de Zondag vóór Pasen wordt de aandacht van kerkbezoeker en bijbellezer getrokken door het ver. haal van Jezus' intocht in Jerusa lem. De onmogelijke tocht! Reeds tijdens de intocht zelve, dwars door de duniie laag van massa-emotie heen. ziet Hij de onmogelijkheid. Jerusalem. Jerusalem, zo klaagt Hij hoe vaak heb ik u willen verzame len als een hen hare kuikens. Maar git hebt niet gewild. Wanneer God zijn intocht in de wereld houdt, in mijn wereldje, dan roept dat alleen maar alle latente weerstanden wakker. Wat heeft Jezus Christus te betekenen in de hoofdsteden van de wereld van nu? Men spreekt er over Hem, veel en lang, als een verre en laatste mo gelijkheid Men bewondert er de visie van kunstenaars van klank en beeld. Maar Herr. als Koning te be groeten en zich te onderwerpen aan zijn gezag, dat is er niet bij. Deze Koning dwingt zijn rebelle onderdanen niet door geweld tot gehoorzoamheid. doch gaat de een zame weg van lijden en dood. Zó houdt, Hij ziin intocht in de wer kelijke wereld, omdat Hij niet kan blijven staan bij de vrome schijn. Zó gaat Hij lot de diepten van de goddeloosheid en godverlatenheid. De onmogelijke tocht. Hel hosaimahbesterft de mens op de lippen. Verloochening en ver raad komen scherp in het gezichts veld. Haat. pijn, dood en graf wor den tastbare werkelijkheid. Gods dienst als handelswaar (de tempel reiniging) wordt er ten voeten uil getekend. Wanhoop en verbijste ring zijn er de laatste mogelijkhe den. Maar de intocht gaat dóór! Reeds ruist van ver het overwinningslied en schijnt het licht van Pasen. Uil duisternis en hellekracht van deze wereld kruipen ze te voorschijn, die het vreemde leger van de Koning vormen. Gestorven aan eigen idea len, overstelpt door de werkelijk heid van deze eigen duisternis, vol gen ze bevend en vrezend. De in tocht wordt doortocht. Het onmo gelijke is volbracht. v. E.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3