De Ketelbinkiekrant HOERA! VREDESTEÏN RAMSELAAR WD houdt haar algemene vergadering AUTOBANDEN 29,75 23,75 1,90 9,75 0,98 59,— LANGESTR. 50, TEL. 6241 „Kwaliteit wint" BRAND P-U NTI AMERSFOORT 6 HARDERWIJK 2501 (K Zorg dat je ook zo'n krant krijgt! Boekhandel G. BOODE SPECIALE AANBIEDING HEREN TWEED JASSEN, alle maten Dracht kwaliteit39,00 Zaterdag 1 April 1950 Opperofficieren van Westelijke Unie te Salisbury bijeen SALISBURY. Vrijdagavond is te Salisbury in Engeland een conferentie besloten van West- Europese bevelhebbers van land en luchtstrijdkrachten. De confe rentie heeft vier dagen geduurd. Besproken werd het vraagstuk van nauwere samenwerking tussen lucht- en landstrijdkrachten. De 100 opperofficieren uit de vijf landen van de West-Europese unie hebben in de vier dagen ook demonstraties bijgewoond van de RAF. Een communique noemt de con ferentie ..buitengewoon geslaagd". Tot de deelnemers behoeden veldmaarschalk Montgomery, voor zitter van het comité van opper bevelhebbers der West-Europese unie, generaal de Lattre de Tassig- ny, opperbevelhebber der land strijdkrachten, sir chief marshall, sir James Robb, opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten, en ad miraal Robert Jaujard, vlag-offi- cier van West-Europa. Raichenbach komt tegen Roozenburg dammen (Van onze correspondent) HILVERSUM Op verzoek van de Fransman Maurice Raichenbach. van 1934 tot 1945 wereldkampioen dammen is geweest, zal er oiy Za terdag 6. Zondag 7 en Maandag 8 Mei a.s. in ..Ons Gebouw" te Hil versum een wedstrijd worden ge speeld tussen hem en de huidige wereldkampioen dammen, onze landgenoot Piet Roozenburg uit Rotterdam. De wedstrijd zal uit drie partijen bestaan en wordt met instemming van de Nederlandse kampioen ;n Hilversum gehouden, in verband met het 35-jarig be staan van het Hilversums Damge- nootschap. Raichenbach wordt in Frankrijk nog steeds als de sterk ste dammer ter wereld beschouwd. Hij wil dit. nu hii zijn inzinking te te boven zegt te zijn en ernstig in training is. ook metterdaad bewij zen. John Marshall breekt wereldrecords NEW HAVEN (Connecticut). John Marshall, de Australische zwemmer, heeft tijdens de Ameri kaanse zwemkampioenschappen tc New Haven enkele malen een we reldrecord verbetert. In de serie bleef hij op de 200 yards vrije slag met eene tijd van 2 min 6~4 sec. 0.7 sec. beneden het werld- record. In de eindstrijd slaagde Marshall er in, dit wereldrecord opnieuw te verbeteren en het te brengen op 2 mm. 5.4 sec En pas- rant bracht hij ook het wereldre cord op de 200 meter vrije slag omlaag door een tijd te noteren van 2 min. 4.6 sec. Oud record Alex Jany (Frankrijk) 2 min. 5.4 sec. BEDORVEN VIS IN BESLAG GENOMEN Op de Vismarkt is Vrijdagmorgen op aanwijzing van de politie door de keuringsdienst een partij ondeugde lijke vis in beslag genomen. Nieuwe trucs en oude beproefde trucs men kan ze dagelijks van smokkelaars verwachten. Zo hadden Duitse smokkelaars aan de Limburgse grens een gang ge- graven onder de grens door en die gang moest eindigen in een huis te Kerkrade. Laat ze nu net vier meter te kort geworden zijn en midden in de Nieuwstraat uit monden! Daarmee is alle moeite voor niets geweest. AMHC-dames speelt laatste wedstrijd In het hockeyproeramma voor morgen is de laatste competitie wedstrijd voor de dames van AMHC vastgesteld. Het is de ont moeting tegen MRHC te Rotter dam. Indertijd wonnen onze stadge noten de thuiswedstrijd op Birkho- ven met 21. Het resultaat van de wedstrijd van morgen kan nogal wat verschuivingen in de ranglust te weeg brengen. In elk geval zal AMHC. dat het gehele seizoen steeds de tweede, derde of vierde plaats innam, bij een nederlaag de zesde plaats in het eindklassement bezetten. Wij verwachten dat onze stadgenoten die het zonder mej. Van Sloten zullen moeten stellen, de punten in de Maasstad moeten achterlaten al zal de nederlaag niet groot zijn. Ook de heren-reserves spelen hun laatste wedstrijd. Zij gaan naar Utrecht, om de striid aan te binden met de hekkesluiter Kam pong IV die echter nog boven Kam pong III kan eindigen, dat reeds uitgespeeld is. In elk geval zal een van deze Utrechtse elftallen ziin plaats in de derde klasse moeten verdedigen. Verder wordt nog gespeeld- Kampong V—AMHC III. Havenarbeiders in Oslo willen wapens niet lossen OSLO Het bestuur van de vak bond van Noorse havenarbeiders heeft gisteren in Oslo aan de leden van de bond het advies verstrekt om de schepen met Amerikaanse wapens te lossen. De resolutie werd echter op een ledenvergadering met 221 tegen 156 stemmen verworpen, Ongeveer 200 leden onthielden zich van stemming. Hoest Raad van overleg Tijdens de jaarvergadering van de Raad van Overleg, di? dezer dagen plaats vond zijn tot be stuurders gekozen de heren: R. Hilhorst (K.A.B.), voorzitter; H. Swart (N.V.V.) secretaris; W. v. d. Ley (C.N.V.), 2e voorzitter; P. J. C. Dijkman (K.A.B.), S. F. Bessel- sen (N.V.V.) en A. van Vliet (C.N. V.) leden. Enige voorstellen kwamen aan de orde, o.a. eventuele samenwer king bij collecten ten bate van de T.B.C.-bestrijding; een bespreking van de vacantie-spreiding en de plaats die Soest daarbij inneemt; een circulaire van de Minister van Onderwijs ten aanzien van kosten vergoeding bij bezoek aan am bachtsscholen e.d.; de plaats van de vakbeweging in de plaatselijke Revisie-instantie bij de overbrug gingsuitkering. Verschillende on derwerpen werden naar het be stuur verwezen die een en ander nader zal uitwerken. SPSV treedt op voor kleuterschool Zaterdagavond 1 April treedt de toneelgroep van de Soester Po litie Sport Vereniging in Eemland op voor de stichting „Kleuter school" te Soest-Zuid. Door S.P.S.V. zal een geheel nieuwe revue worden opgevoerd. De baten van deze avond komen geheel aan de „Stichting". SEC Zondag kampioen? Zondag gaat van sportlievend Soest vanzelfsprekend alle belang stelling uit naar de laatste compe titiewedstrijd van S-E.C. jlat Maars- sen op bezoek krijgt. Deze wedstrijd zal moeten uitmaken of S.E.C. zich inderdaad kampioen van de 4e klasse K zal kunnen noemen Voor waarts te Utrecht ligt echter op de loer en wanneer Sj^.C. a.s. Zondag zou verliezen éh Voor waarts wint van V.V.O G. uit Har derwijk, dan zijn de Utrechters kampioen. Spreekuur burgemeester Het spreekuur van de Burge meester wordt a.s. Woensdag 5 April in plaats van 3 tot 4 uur gehouden van 2 tot 3 uur te Soes- terberg Plus-four Pakjes Plus-four Pakjes Jongens Pakjes zware stof, zeer Donker blauw. met korte broek. sterk, vanaf wollen tweed leuk model 26,75 Heren zelfbinders iets bijzonders Heren Overhemden Ons succes Prima kwaliteit „Kerko", leuke strepen Heren Bretelles Zeer solide Heren Costuums prima Cheviot sport- costuum Sportcolberts 39,— AMERSFOORT Mr. Oud bespreekt vele maatschappelijke en economische vraagstukken UTRECHT „Een vrije bedrijfs- werkzaamheid binnen het kader van een vrije maatschappelijke or ganisatie. die de overheid als hoek steen van het algemeen belang controleert, dat is de sociale en economische oplossing, die wij voor onze tijd de meest aangewezene achten". Tot deze conclusie kwam mr P. J Oud. nadat hii Vrijdagavond in de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. die in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen is gehou den. een beschouwing had gewijd aan de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Mr Oud zei o.m. dat op het ge bied van hel maatschappelijke le ven de ontwikkeline geleidelijk zo ver is gevorderd, dat de tijd rijp is voor een levenskrachtige bedrijfs organisatie Na de schaarste, die ons economische leven van na de oorlog kenmerkte, acht mr Oud nu de tijd gekomen voor een oriënte ring in de richting van een grotere vrijheid. Hij wilde de eerste ziin om te erkennen dat de overheid op sommige punten een leidende functie moet behouden, maar grote bezwaren maakte hij tegen de „overheid-bemoeial". Uitvoerige beschouwingen wijd de mr Oud ook aan de souvereini- teits-overdracht. Het enige motief, dat de WD-kamerleden leidde bij hun besluit, hun stem er aan te ge ven. was aldus mr Oud dat zij van een verwerping nog veel ernstiger gevolgen vreesden dan van aanvaarding. Mr Oud hield daarna een plei dooi voor wuzigineen in ons kies-- stelsel die de band tussen kiezers en gekozenen kunnen versterken. Naar het districtenstelsel van vóór 1917 kunnen wii niet terug, zei hij. maar tussenvormen tussen een dis trictenstelsel en evenredige verte genwoordiging ziin zeer goed denk baar. meende hii. Een beschouwing wiidend aan de huidige krachtsverhoudingen in het Nederlandse politieke leven meen de mr Oud te kunnen constateren, dat bij uitschakeling van de communisten er momenteel drie grote groeperingen zijn. die onge veer van gelijke sterkte blijken, nl. de katholieken, de socialisten en de ..derde macht", bestaande uit de anti-revolutionnairen. de christe- liik-historische en de VDD. Rege ren is alleen mogelijk door samen werking van minstens twee van deze groepen Daarbij houden de katholieken altijd de regeermoge- lukheid in balans. Mr Oud sprak echter als ziin oordeel uit. dat een nationaal kabinet het meest aange wezen is. ..Het is niet onze schuld, dat deze oplossing tot dusverre niet kon worden bereikt" riep hii uit. Ietwat bitter liet mr Oud zich uit over de Partij van de Arbeid, die De Schotse Lutine vermoedelij'k gevonden TOBERMORY (Schotland) Duikers van de Royal Navy, die de bodem van de baai van Tobermory afzoeken naar het gezonken Spaans goud galjoen hebben ,.het wrak van een zeer oud schip" aangetroffen. Dit wrak zou weieens het galjoen Duque Florencia kunnen zijn, dat bijna 400 jaar geleden in de baai in de lucht vloog met een lading Spaans _goud ter waarde van 68.700.000'dollar. „Wij hebben een tamelijk grote houtmassa aangetroffen, die onge veer 15 meter lang en 7 >4 meter breed is," zei duikerkapitein Par kinson. „De buitenste laag is tamelijk zacht, maar daaronder eis het hout hard. Een gedeelte ligt begraven onder bijna 7 meter slijk en de rest onder bijna 3 meter. Het is zeer zeker^ het wrak van een zeer oud schip en naar de vorm te oordelen is het een galjoen". Het wrak werd opgespoord nadat het slijk onder hoge druk wegge spoten was. Daarna zijn de wrak stukken onderzocht met holle kope ren roeden. Hiermede werden splin ters hout verzameld, die volgens de deskundigen in orde waren: het was het soort hout, dat gebruikt werd voor de Duque Florencia. Indien de schat gevonden wordt zal deze het eigendom zijn van de Hertog van Argyll. De rechten op het Spaanse goud zijn vele jaren geleden door de Engelse kroon aan de Hertog overgedragen. Wijziging tabaksaccijns voorlopig uitgesloten (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Naar aanleiding van de moeilijkheden in de sigaren- industrie. die zoals wii in ons blad berichtten, al tot aanzienlijke werkloosheid hebben geleid, heb ben wii de mening van het mini sterie van Financiën over deze kwestie gevraagd. Men was daar van oordeel, dat een wijziging in de accijnzen, waarover op 18 Febru ari na moeizame onderhandelingen overeenstemming is bereikt, op het ogenblik uitgesloten geacht moet worden. Over de inhoud van dit verdrag, dat nog door de volksver tegenwoordigingen van de Bene- lux-landen moet worden goedge keurd, kon men ons slechts mede delen. dat de tabaksaccijns wordt gehandhaafd op hetzelfde niveau, waarop Nederland deze op 1 Janu ari 1949 heeft gebracht. Men noemde op het departement het ogenblik „uiterst ongiinstig" voor accijnsverandering. Zijn de accijnzen eenmaal geünificeerd, dan kan men in Unie-verband na tuurlijk onderhandelen over wijzi gingen. Gezien de politieke ontwik keling in België achtte men het zeer onwaarschijnlijk, dat de Belgische Kamer nog voor het zomerreces de accijnzenkwestie zou behandelen, in Nederland zijn de voorstellen nog niet eens bii de Tweede Ka mer ingediend. (Dat er op 18 Februari overeen stemming over de Benelux-acciin- zen was bereikt was ons geheel onbekend. Men heeft het ni.et de moeite waard geacht de pers van deze uiterst belangrijke kwestie op de hoogte te stellen. Red.). In Indonesië blijven 800 leden gewapende macht (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De staatssecre taris van oorlog, mr. W. H. Focke- ma Andreae heeft medegedeeld, dat de besprekingen over d mili taire missie in Indonesië die tij dens de ministerconferentie te Djakarta zijn gehouden, een gun stig verloop hebben gehad. Om za kelijke en psychologische redenen is er besloten voorlopig te begin nen met een bescheiden missie van omstreeks 800 man de leden van de Koninklijke Marine inbe grepen. benevens een 100-tal men sen voor de materiële verzorging van de missie. De missie zal ge heel bestaan uit kaderleden, die in verschillende gebieden van de archipel zullen optreden als advi seurs en organisatoren. Na oen eerste aanloopperiode zal de posi tie van de militaire missie in In donesië worden bezien op een vol gende minister-conferentie. TT Geslaagd Mej. J. G. M. Willemse slaagde dezer dagen te Hilversum voor coupeuse en de dames D. van Schaik, A. G. C. de Haan en M. Smit voor costumiëre. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken. Zondag 2 April (Palmzondag) Voorber H.A Oude kerk. 10 uur ds. D van Krugten. Openbare belijdenis der geloofs: 17 uur ds Poot van Soesterberg. Emmakerk. 10 uur ds. E. Grocneveld. Openbare belijdenis des geloofs, 17 u ds. D van Krugten. Hees kapel. 10 uur ds. Goslinga van Utrecht. Bediening H Doop Zonnegloren, 10 uur ds. Visbeek. Evangellsatlesamenkomsten Woensdag 5 April. 20 uur. Heeskapel, spr cerw. heer Hofmeester van Hilver sum. Geref. Kerken. Julianakerk. 9. 10.30 en 5 u. ds. W. A. Wlersinga van Baarn. Wllhelminakerk, 10 en 5 uur ds A. A. Leenhouts. Ger Kerk. Gebouw „Rehoboth" Bunt, weg. 9 en 3 uur ds. A. I. Krijtenberg van Bilthoven. Chr. Ger. Kerk. 10 uur Lecsdienst; 15.30 uur ds A. Bikker van Amsterdam Ger. Gemeente. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur Leesdienst. Maandag 3 April. 19.30 uur ds Vergunst van Zeist Ver. Vrljz. Godsd. (N.P B Rembrandt, laan. 10.30 uur mej. C. E. Jolles. Medische Dienst SOEST. Zondag a.s. Is geopend apotheek „Soest". Soesterbergsestr3at 8. SOESTERBERG Dr. v. d. Helm. Prins Alexanderweg 82 te Huis ter Heide, zal a.s. Zondag de artsendlenst waar nemen. Woudenberg Afscheid van Adjudant Kelderman Na een diensttijd van 39 jaren nam do heer Kelderman, adjudant bij de Rijkspolitie en groepscommandant te Leusden, voorheen te Woudenberg, afscheid. Hiervoor was veel harte lijke belangstelling De burgemees ters van Woudenberg en Leusden. de heren Hosang en Kwint met de gemeentesecretaris van Woudenberg, óe heer Cramer, vervoegden zich Vrijdagmorgen tegen half elf ten huize van de scheidende adjudant. Verder waren aanwezig de oud-bur- ge meester van Woudenberg, baron van Heeckeren van Brandsenburg en de wethouder C. H. Cortus. Het poli tiecorps was vertegenwoordigd door de heren Van Garderen uit Wouden berg en vier marechaussees uit Leus den. waaronder de heer Van Ooyen, die de heer Kelderman als groeps commandant opvolgt. Burgemeester Hosang prees de prettige samenwer king en de goede verstandhouding, die er altijd was geweest met het ge meentebestuur van Woudenberg en Leusden. Hij wenste de heer Kelder man nog vele gelukkige jaren toe en bood hem. mede namens burgemees ter Kwint een kistje sigaren aan. De heer Van Ooyen bracht zijn vroe gere commandant namens het poli tiecorps hartelijk dank voor de wijze, waarop de heer Kelderman zijn taak opvatte en voor het vertrouwen, dat zij steeds van hun chef hadden ge noten. Hij hoopte .dat de heer Kel derman onder Gods zegen nog vele gelukkige jaren mocht doormaken. Namens zijn collega's bood hij hem een scheerdoos aan. De heer Kelder man dankte voor de vriendelijke woorden, welke de sprekers tot hem gericht hadden en beval zich verder aan in de vriendschap van allen, met wie hij steeds zo prettig had samen gewerkt Ook wij wensen de ge moedelijke. plichtsgetrouwe heer Kelderman met zijn gezin nog vele zonnige jaren. Leusden AUTO DOOR BRAND VERN1 Toen de heer R van Daats uit Achterveld dezer dagen met D K.W.-auto over de Lockhor weg in de gemeente Leusden bemerkte hij plotseling dat auto in brand stond Hoewel nog heeft getracht om met brandblusapparaat en met wat brandende auto te blussen, n dit niet baten en brandde dew in een ogenblik tijds geheel Drie banden was al wat er van bleef. De auto was laag verze GEEN SPREEKUUR De heer M. J. E. Kwint, b! meester der gemeenten Leusd* Stoutenburg zal tot nader b* in beide gemeenten geen sprefl houden. Hoogland Auto botst in grote va tegen boom De bestuurder van een F r.erwuto, een luitenant ter zi de Koninklijke Marine, die B W.-laan, nabij de Vloti reed. had pech. Plotseling br* de triangel van de voord stuurinrichting weigerde d De auto ramde drie bom« voorzijde van de wagen werj heel vernield. De bestu kwam met de schrik vrij. SLUITING SECRETARI Op Goede Vrijdag en Paas; dag is de gemeente-secretarie het publiek gesloten. Voor het doen van aangiftei geboorten of overlijden echtei op Paaszaterdag het kantoor v Ambtenaar van de Burg« Stand zijn opengesteld van 11, 12 uur. SCHRIKDRAAD-INSTALLA De aandacht van belanghe den wordt er op gevestigd, di gebruik van een schrikdra stallatie zonder dat men in hi zit is van een bewijs afgegevej een erkend installateur dat de stallatie voldoet aan de eisen het Veiligheidsbesluit Elect S.nrikdraden. strafbaar is. Voorts wordt er aan heril dat alle zodanige afgegeven J zen op 1 Juni 1950 hun geldj verliezen, zodat betrokkenen] vóór die datum een nieuw moeten verschaffen De benodigde formulierer gratis ter gemeente-secretarie krijgbaar. ZET UW RIJWIEL OP 3 Voor een perceel aan de Haag is een ongesloten rijwi vreemd. GEVONDEN VOORWERP Zilveren armband,, dassp een bruin kinderwarltje. Te bekomen bij de postcomm Rijkspolitie te Hoogland. MEDISCHE DIENST Doktoren:H. Boersma, D straat 2. tel.: 5327 en Mevr. Schreuder, P. Buyslaan 22, 3137. Apotheken: Keyser, straat 9 en Kraan, O. Soes 89. Verloskundige: A G. F. Perk. H. v. V» straat 2, tel.: 5086; N. Ver Soesterweg 232, tel.: 3374. Wat wiet U ervan? De juiste antwoorden van de Vredestein test No 5 zijn de volgende: 20. 15. 2. 1. Heeft U ze kunnen vinden Bewaar deze cijfers goed om 6traks de winnende slagzin te bepalen. KUNNEN OOK TELEFONISCH OPGEGEVEN WO| IIIIIIIIIIIIHIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU met het nieuwste avontuur van Oscar, de brutale eend. Voorts vijf volledige verhalen van Kapitein Rob, Vader Uil, Oom Bob e.a. Vanzelfsprekend zijn ook alle andere bekenden present! Slechts twintig cent per exemplaar. Verkrijgbaar bij de be zorgers van dit blad. Hiermede betuig ik alle fa milieleden. kennissen en buurtgenoten mijn harte lijke dank voor de vele blij ken van belangstelling wel ke ik bij mijn terugkeer uit Indonesië mocht ontvangen. A G. KUYER Soesterweg 325 Amersfoort, 1 April 1950 Langcstraat 101 Tel. 5723 Amersfoort Voor kraamhulp voor hele dagen naar KRAAMBUREAU AMERSFOORT EN OMSTREKEN Spreekuur elke Woensdag middag van 23 uur in het Wfjkgebouw van het Groene Kruis, ingang Valkestraat VERLOOFD en GELUKKIG met ringen van «jmui Ook zonder inlevering verkrijgbaar LANGESTR. 26, TEL. 4055 Ziet ook de zij-etalage Graveron desgewenst direct Het is feest voor alle jon gens en meisjes en ook voor vader en moeder, want over enkele dagen verschijnt het Paas-num- mer van zich, yolgens hem. alleen waardig noemt het praedicaat „progressief te dragen. „Wat men daar onder progressiviteit verstaat is niets anders dan socialisme", zei hii. ..wii hebben een andere opvatting van progressief Voor ons betekent het Z.0 veel mogelijk vrijheid en ver antwoordelijkheid. Wii vragen dat niet alleen voor ons zelf maar voor alle mensen. In de synthese van beide begrippen zie ik het ware liberalisme", besloot mr Oud. Mr. P. J. OUD „Niet alleen P. v. d. A. is pro gressief!"

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4