Wandeling temidden van verstilde schoonheid ,HET GAAT NIET OM DE PRIES, MAAR OM DE SPORT Voor Amersfoortse binnenstad nog meer speelgelegenheid nodig r „De Treekeen verademing na het straatrumoer „Heren dragen hoeden zegt de winkelier, maar velen verkiezen blootshoofds te gaan Zeilen Wij willen met ons werk zoveel mogelijk kinderen bereiken Nog behoefte aan meer spelleiders Zaterdag 1 April 1950 5 (Van een onzer verslaggevers) Wel vijf wegen leiden naar het schaduwrijke plekje aan de bemoste waterkant, maar op geen er van kwamen we ooit meer dan twee of drie mensen tegen. Het landgoed „De Treek", door menigeen per fiets door kruist, moet door de wandelaars eigenlijk nog ontdekt worden. Want ver van asfaltweg en fietspad verwijderd, waar moerasjes en een enkel scheefhangend hek de doortocht bemoeilijken, zijn de allermooiste plek jes. En één daarvan is dat stille beekje onder een koepel van laaghan gende sparretakken. Er ziin vele zulke plekjes in ..De Treek". Vraag er de boswachter eens naar. die U er vaak zult te genkomen. Maar zorgt, dat hij U niet verwijtend hoeft aan te kijken, omdat U vergat dat kwartje voor de wandelkaart te betalen! Neem maar gerust Uw fiets mee, wanneer U er op een lente-avond heen wilt en tijd denkt tekort te komen. In Leusden wonen vrien delijke mensen en van welke kant ge ook ,.De Treek" wilt in trekken, aan de rand van het landgoed vindt U altijd wel een huisje, waar men uw rijwiel een poosje bewaren wil. Als U met ons wilt gaan. moet U naar ..Waterloo" komen, waar we de Buurtweg beginnen te volgen tot rechts het hoge dennebos begint, langs de rand waarvan we naar het Zuiden lopen. In het Westen rijst en daalt de bruine kam van de Utrechtse heuvelrii boven de daken van de huizen aan de Doornseweg. Links schemert door de bomen het rode dak van een boerderij en daarachter het zwart en wit van ROUTE'S DOOR 0E BOLLENVELDEN Beetsjoeanaland brengt ovatie aan Seretse FRANCISTOWN. Duizenden bewoners van Beetsjoeanaland brachten Seretse Khama een ovatie •toen hij met het toestel van de Britse regering een tussenlanding maakte te Francistown, in Beetsjoe analand. op weg naar Gabarones, ongeveer 440 km. Zuid-Oostelijk van Francistown gelegen. Care-missie mag niet meer in Tsjechoslowakije werken PRAAG De Tsjechische regering heeft Vrijdag de overeenkomst met de Amerikaanse hulpverleningsor ganisatie opgezegd en gelast, dat de organisatie haar werkzaamheden hier per 31 Juli 1950 moet beëindi gen. Tsjechoslowakije was de laatste sa tellietstaat, waarin de Care nog werkte. vee in een laaggelegen weiland. En dan staan we zo maar in een duinlandschap. Vliegdennen op de zandige glooiingen en op de met hoge hei en mos begroeide toppen. Nu koers gehouden: recht toe. recht aan tot we achter een hoge zand- bult en een smalle rand van jonge dennen dat eenzame weilandje zien. Laten we in ganzenpas lopen, over de sloot springen en het konijnen paadje langs het hek houden, nog steeds in dezelfde richting. Vijftig meter of iets meer tot aan de bos jes rechts. En kijk daar nu eens onder door! Groenzwart, doodstil water on der een dak van naaldpluimen. die het zonlicht zeven. Wanneer geheel lang en altijd maar zwijgend aan die oever zit, bemerkt ge straks misschien een bruine pii. even maar. tussen de donkere takken. De schim van Gezelle. die het hier gedicht kon hebben: ..O krinklende winklende waterding. met 't zwar te kabotseken aan." Geboeid door de snelle schrijverkes. ziet U mis schien niet eens. dat ons beekje maar een sloot is. En bespaart U Uzelf èn ons een desillusie. Blijven we nog een uurtje, tot de scheme ring volkomen is? Misschien horen we straks het lichte geritsel van de reeën, die aan de rand van de wei komen drinken, de kop in gulzige aandacht over het water gebogen. WAAROM DRAAGT U GEEN HOED? De pet in de knel (Van een onzer verslaggevers) „Waarom draagt U geen hoed?" „Och, 'k weet niet „Kosten ze te veel naar Uw zin?" „Nou duur zijn ze wel. maar dat alleen is 't toch niet Tientallen keren het zelfde vra- genspelletje. Met bekenden en on bekenden Thuis, in de bus. op het voetbalveld en in de bioscoop. En bijna altijd onbevredigden antwoor den Ja. vaarom dragen zoveel man nen ook als ze het best betalen kunnen geen hoed meer? De vraag hield me bezig sedert mijn vriend de hoedenverkoper zich te genover mij beklaagde. Tot ik de diepzinnige, mét hoed, tegen het lijf liep en hem zijn me ning vroeg. „Nee maar, dat is toch zo klaar als een klontje", vond hij. „Ga mee een kop koffie drinken, dan zal ik het je uitleggen." In een restaurant gingen we voor het brede raam zitten. „Kijk'zei de diepzin nige. „de mode is met zo maar een gril, maar de uitdrukking van een bepaald verlangen. Heb je de nieuwste damesmodellen al gezien? Wat anders gestyleerd. maar verder is de lijn toch precies dezelfde als van zo'n dertig jaar geleden. De goeie, ouwe tijd, snap je?" „En wat is de oorzaak, dat zoveel arbeiders geen pet meer dragen? Man. daar zit de wens achter, hun maatschappelijke verheffing ook in de kleren tot uiting te brengen. Waar ze gelijk in hebben' Maar nu die hoeden. We leven snel tegen woordig. Te snel. En het bestaan lijkt al korter en vreugdelozer te worden. Atoombom, waterstofbom, straaljagers en zo. Vind jij het dan zo gek, dat een hoop mannen hun jeugd zo lang mogelijk vast willen houden? En geen hoed dragen, om dat die ouder maakt?" Ik keek naar de mannen op straat, telde de hoeden en speerde op de ge zichten er onder naar de zekerhe den. die hun de hoed op het hoofd hielden. Van de eerste honderd mannenhoofden droegen er veertig een hoed. De tweede keer waren het er zeven en dertig. Twee dagen later stapte ik weer bij mijn vriend de hoedenverkoper binnen. ..Nu weet ik waarom je zo weinig hpeden verkoopt", zei ik. De kinderen halen hun speel goed, hun meubeltjes en servies je naar buiten en gaan op een zonnig plekje in de luwte bui ten spelen. Van moeder moeten ze echter nog wel haar jasjes aanhouden. (Van een onzer redacteuren) ouderwetse oer-Hollandse sport Het ruikt er naar vernis, touw en ben zinebranders in de loodsen waar de bootjes liggen. Je hebt ze in Loos- drecht, Reeuwijk en Warmond en al die dorpjes langs en bij de grote plassen. Zo langzamerhand loopt het werk op een eind. De enkele we ken vorst hebben het werk stil gelegd, en toen de dooi al weer lang in de lucht zat, zaten de waterdrup pels og dik op de bootshuid. Pas toen de boten weer even- warm waren als de buitenlucht begon het branden, het schrappen en schuren opnieuw. Straks als een glanzende laag vernis de sharpies, de jollen en vergrote B.M.'s gloeiend bruin kleurt, als de geurige hennep-val len en de blanke schoten van ge vlochten katoen door dé blokken ratelen, gaan ze het water in. Dan zit de onderkant weer dik in de De buitenboordmotor wordt nog eens grondig onder handen ge nomen. teer, de koperen kikkers kaatsen het zonlicht terug, dat de ogen er pijn van doen, stagen zijn nageke ken en vernieuwd, krom getrokken sluitingen zijn vervangen Dan kunnen ze weer mee voor een seizoen. Angstig wordt er de eerste weken gewaakt "tegen ieder krasje: op de wit-glimmende dek- jes van de Valken ligt een dweil. Voeten vegen voor je aan boord komt. Maar dat mindert wel. Als eerst maar een wedstrijd is geva ren. Het is net als met moeders schone tafellaken: na de eerste vlek komt het er niet meer zo op aan. En wie kijkt er op vlekken en schrammen in de wedstrijd? Als je met tien boten tegelijk voor de wind bij de eerste boei komt geldt het dóórdrukken en oploeven. Maar nu wordt er nog gewerkt op de werven, in de avonden die al wat langer worden en op Zon dagen. Er wordt gehamerd en ge klonken, met forse streken strijken de zeilers de Valspar-lak op de gladde delen, kastjes worden opge knapt, ogen gesplitst aan gloed nieuwe landvastjes; 's avonds thuis komt de naaimachine er aan te pas zeilen nakijken en verstellen. Straks, met Pasen, glijden ze over de plassen. Ook de kano's, die Pukkie heten of Robbedoes, twee jongens er in met zwembroeken; de O-jollen met een eenzame zei ler hangend over de boordrand, een dik stuk toQw aan de helm stok: de forse Regenbogen met hun Hollandse namen, Pipa. Jan van Gent, drie man er in met dikke truien: ook de statige Draken Hein Godenwind of Dracula, waar alleen maar héren in zeilen, witte broeken en zeilpetten zonder een smetje. Maar ook en laten we die vooral niet vergeten de Tjotters met vader, moeder en de hele fa milie er in. Die komen op het wa ter voor de gezelligheid, de zon. de wind en een brok gezondheid. En die hebben vooral gelijk. Want het gaat niet om de pries, zeggen de Friezen. Het gaat om de sport. Zeilen, een ouderwetse, oer-Hol landse sport. „Het is de atoombom, of de straal jager, daar wil ik af wezen". Ik ver. telde hem van mijn gesprek. Hg luisterde met verholen nieuwsgie righeid en zei tenslotte. „Dat van die petten geloof ik graag. Wat dat betreft hebben we dc hoop allang opgegeven En die cijfers van jou kloppen wel ongeveer, al zijn ze iets aan de lage kant. Begrijp jij overi gens die mannen? Zijn ze dan alleen nog maar speelballen van hun nooit te verwezenlijken verlangens? Met een onbedekt hoofd hou je immers de ouderdom niet tegen. Laten ze toch van de nood een deugd en een vreugd maken. En ook geen alpino petje maar een smaakvolle hoed dragen als het hoofd kaal of het weer koud is." Hij liep naar een glazen kast vol bijna onverkoopbare hoofddeksels „Zie eens hier". Op de top van zijn ene wijsvinger liet hij een lichtgrijze hoed ronddraaien. „Een kwieke hoed en een vlotte das bepalen voor een goed deel de indruk, die de man op zijn omgeving maakt. Vraag het maar eens aan de dames. Negentig procent is pél vóór de man met de hoed. Veel gekleder, vinden ze. Een man. die de hoed voor haar af neemt, noemen ze pas een héér. Of Zo'n tribune langs het voetbal veld is een gruwel voor de hoe denmaker. Supporters zien ge spannen toe naar de verrichtin gen van hun club. Maar voor onze verslaggever staat zijn uitslag al vast 6—2. Zes met cn twee zon der hoed. 't nu zomer, winter of lente is." Verontwaardigd ging hij weer aan het werk Hoeden afstoffen Giste ren belde hfi me op Hij gaat toch maar een psycholoog in de arm ne men. om hem de reclame te laten verzorgen. .In Luxemburg is dezer dagen de in !898 geboren Belgische kunstenaar Valentijn Edg. van Uytvanck over leden. Na de eerste wereldoorlog week hij uit Antwerpen uit en ves tigde zich in ons land waar hij tot de groep van expressionisten be hoorde en zeer bijzondere portretten tekende van Nederlandse schrijvers (o.a Du Perron, Marsman, Slauer- hoff). J j Generaal Bradley sprak uit Den Haag tot zijn landgenoten DEN HAAG. Vrijdag h«ft generaal Omar Bradley over het „Columbia Broadcasting System" uit het gebouw van de regerings voorlichtingsdienst aan de Wasse- naarse Weg alhier een toespraak tot het Amerikaanse volk gehou den. In deze toespraak vertelde hij van zijn bezoek aan het soldaten- kerkhof der Amerikanen te Mar graten. Hij roemde de goede zor gen, die daaraan worden gegeven door de Nederlandse bevolking. Tot slot zeide hij zich gelukkig te prij zen, dat hij deze toespraak houden kon van een land uit. waar vrede, veiligheid en vrijheid heersen, wel ke blijvend te bereiken de doel stelling der besprekingen in Den Haag is. Heeft Rusland nog meer atoom-geheimen? LONDEN Diamantdeskundigen te Londen zijn van mening, dat het uiterst waarschijnlijk is, dat de Sow- jet-Unie synthetische industriediav mant vervaardigt in haar installaties voor atoomenergie. Zij voegden hieraan toe, dat elk land. dat over atoomenergie be schikt. binnen de komende tien ja ren ontdekt zal hebben, hoe men op diemanier diamanten kan produceren. De grote vraag is echter, of dit eco nomisch zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) Amersfoort krggt er enige speeltuinen bij, drie reeds be staande gaan een clubhuis bouwen en er komt een propa- gandaweek om de inrichting daarvan te kunnen bekosti gen. Op het ogenblik onderhandelt de Speeltuincentrale over de aanschaffing van een filmprojec tie-apparaat en ook staat er een leiders cursus op het pro gramma. Nee. de jeugd van onze stad wordt niet vergeten, al kunnen zeker niet alle plannen dit jaar worden verwe zenlijkt. „Wat we doen, wordt door de jon gens en meisjes steeds met vreugde begroet. Daarmee is toch wel het bewijs Geniet eens van dat jon ge pluizige goed, een lammetje in een prille wei of wat zwermende jonge eendjes in een vijver. geleverd, dat het speeltuinwerk ook i kunnen. in een stad met zo'n prachtige omge ving. als Amersfoort heeft, brood nodig is". Dit zegt ons de heer G. J van Cappeleveen, voorzitter van de Amersfoortse Speeltuincentrale, die ons vertelt over de ontwikkeling van het speeltuinwerk in onze stad Of die ons dit voorjaar of zelfs maar deze zomer véél verder zal brengen? „In de binnenstad is zeker op kor te termijn een speelgelegenheid no dig," vindt de heer v Cappelleveen. „Plannen daarvoor bestaan ook al lang. Maar het is zo moeilijk een ge schikt terrein te vinden. Persoonlijk acht ik het beter, kleine speeltuinen aan te leggen op verschillende pun ten van het stadscentrum Het zou veel te gevaarlijk zijn. alle kinderen uit die hele wijk dwars door het drukke verkeer naar één plaats te laten komen". Ook aan de Indische buurt wordt gedacht. De grotere jongens en meis jes uit deze wijk kunnen veilig spe len in de bossen of het vrije veld vlakbij, maar de peuters zouden met een speeltuint-je wat blij zijn. De be trokken buurtvereniging, zo horen wij, heeft verscheidene plannen, maar die zijn toch nog niet zover ge vorderd als in de Gaslaan. Daar was vroeger een speeltuin, maar de ge meente moest die grond weer in ge bruik nemen. „Toch is hier een goe de speeltuin hard nodig," verzekert de heer Van Cappelleveen. „We heb ben onderzocht in hoeverre er in de ze buurt animo voor de oprichting daarvan bestaat. Het resultaat was gunstig en de gemeente zal nu alles doen om er spoedig een ander ter rein voor te vinden." Hij kijkt wat verschrikt als we vragen of het met mogelijk zou zijn sommige straten op bepaalde tijden voor alle verkeer af te sluiten, om er de jeugd haar gang te laten gaan. Elders is dat al eens gebeurd. ..Nee, daar ben ik beslist legen. Wij moeten een andere oplossing vinden. Je zou 't ge voel krijgen, dat je de kinderen in de goot laat spelen. Dat mag vroeger nodig zijn geweest, nu kan dat geen punt van overweging meer zgn, vind ik". En dan komen we vanzelf op het lei dersprobleem Als er maar voldoende ouderen beschikbaar waren zou het im mers allemaal zo moeilijk niet zijn. Zij zouden op een mooie plek buiten de stad en die zijn er te over ook d i e kinderen kun nen bezig houden, die nog niet in een speeltuin terecht Weliswaar komen iedere De zoetwater marine is met sehraphout en bussen glanzende geurige lak bezig de laatste hand te leggen aan haar scheepjes. Woensdagmiddag enige dames van hüize „Middeloo" naar verscheidene speeltuinen om de jeugd aan te voe ren en te leiden, maar zij kunnen niet alles doen Daarom hoopt het bestuur van de Speeltuincentrale, dat velen in de komende winter de lei- derscursus zullen meemaken. En daarom ook wil men zo van harte Studieconferentie over democratie in 't onderwijs AMERSFOORT. Tijdens de Paasvacantie is er in de Internatio nale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort voor leden, studenten en belangstellenden een studie conferentie Daar zal dan gelegen heid zijn voor lezingen en discussies over opvoeding tot democratie. De oud-hoogleraar m de sociale psychologie prof. dr. C. A. Men- nicke leidt deze conferentie en houdt een beschouwing over de wisselwerking van theorie en prac- tijk op het gebied van opvoeding en onderwijs in de laatste honderd jaar. Over de mogelijkheden die het l.o. biedt voor het vorderen van 'n democratische levenshouding en het vormen van democratische be grippen omtrent de samenleving spreekt de heer W. Hogeveen uit Haarlem. Dr. J A. J. Jonsma behandelt de opvoeding tot democratie in het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Hoofdinspecteur C. Kleywegt sluit met een inleiding over opvoeding tot democratie in de onderwijzersopleiding. graag, dat de leiders en leidsters, die op het ogenblik voor de actie „De jeugd van de straat" worden opge leid. ook voor het speeltuinwerk be schikbaar komen. „Ze zouden bo vendien véél meer plezier hebben, van wat ze leerden, dan in de enkele weken, die de actie duurt." oordeelt de heer Van Cappelleveen. Verder hij spreekt er terloops over houdt de Speeltuincentrale zich onledig met het zoeken naar steeds maar nieuwe mogelijkheden. Zo blijken de speeltuin-werkers in Denemarken initiatieven te ont plooien, die de moejte van het bestu deren waard zijn. Of ze hier spoedig te pas komen0 „Nee. pas later. Eerst is er nog heel veel ander werk te doen". Vernietigend rapport over Franse generaals-affaire PARIJS. De Franse parlemen taire enquêtecommissie, die een on derzoek instelt naar de „zaak der generaals", heeft in een rapport aan de regering verklaard, dat ge rechtelijk bewijsmateriaal in deze .zaak' onder verdachte omstandig heden is verdwenen. De commissie verzoekt de regering een gerechte lijke vervolging in te stellen tegen degenen, die hiervoor verantwoor delijk zijn. In het rapport wordt scherpe critiek geoefend op oud-premier Henry Queuille en de oud-minis ter van defensie Ramadier, omdat zij de zaak van het verdwenen ge heime rapport over Indo-China in de doofpot hebben gedaan. Demonstratie voor bureau van de „Figaro" PARIJS. Voor het gebouw van het Franse conservatieve blad ..Figaro" op de Champs Elysee's te Parijs is het Vrijdag tot een bot sing gekomen tussen enkele hon derden betogers en de politie. Ver schillende demonstranten liepen verwondingen op. Er werden ar restaties verricht. De demonstratie gold als protest tegen de aankondiging van de „Fi garo". dat het blad wil overgann tot publicatie van de memoires van Otto Skorzeny, commandant van de Duitse parachutisten, die Mussolini na de omverwerping van het fascisme en de capitulatie van Italië, bevrijdden. Onze luchtmacht behoeft meer piloten DEN HAAG Het is te voorzien, dat het in de toekomst gewoonte zal worden, dat groepen leerlingen van de Nederlandse luchtmacht in ande re landen worden opgeleid, terwijl buitenlandse leerlingen naar ons land zullen komen, aldus kapi tein-waarnemer K. Akkerman Vrij dagavond in een radiopraatje voor het strijdkrachtenprogramma. De Nederlandse luchtmacht kan nog heel wat jonge mensen gebrui ken. die vlieger willen worden. Men doet daarom een beroep op jonge mannen, om als piloten bij die lucht macht in dienst te komen Het gaat speciaal om hen van 17 tot en met 23 jaar.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5