Ming Sjing en de vogels dfsd disMnohksudt Medicus spreke een woordje mee bij woningbouw Brumas neemt zijn eerste bad 6 Zaterdag 1 April 1950 Leef gezondwoon gezond 1NJ HET BOUWEN van hulzen en werkplaatsen In de belang stelling van heel ons volk staat, lükt, het Interessant, ook eens iets o\er de medische eisen, die aan de bouwers gesteld moeten u orden, te zeggen. Dit temeer, daar helaas is gebleken, dat aan de eisen \an hy giëne niet altijd de hand gehouden wordt. Het is nog alt\jd zo, dat in de desbetreffende commissies alle mogelijke deskundigen gehoord worden, behalve de artsen. Tot op zekere hoogte Is dat te begrijpen: de artsen zouden met hun „potten- kijkerij" vaak verhoging van het budget kunnen vragen. Om te beginnen de kwestie van de verlichting. In de eerste plaats moet ervoor gezorgd worden, dat alle ruimten, waar mensen wonen, werken of zich ophouden, in ruime mate daglicht krijgen. Gelukkig is de tijd van de tussenkamers (men kon ze zelfs in herenhuizen vinden) voorbij. Iedereen weet nu, dat een kamer zonder ramen voor direct licht een onding Is. De hoeveelheid licht, die de kamer binnenkomt, is niet alleen afhankelijk van de grootte van de ramen, maar ook van de verhouding tussen huizen hoogte en straatbreedte. Hoe hoger de hulzen in een smalle straat, des te slechter het licht op de lagere verdiepingen der huizen. Het kan wel zijn. dat nauwe winkelstraten gezelliger zijn voor het publiek, maar voor het personeel van deze winkels betekent dat altijd bij kunstlicht te moeten werken; op den duur is dat funest voor ogen en zenuwen. Ook in werkplaatsen wordt in dit opzicht nog veel ge zondigd. Wie kent de kleine werk plaatsen niet in een poort of op een binnenplaats, waar allen gedwon gen zijn in een schemerachtig duis ter te werken Dat doet ook de productie geen goed. Voor elke plek in woonkamer of werkruimte kan het benodigde licht volgens bepaalde formules berekend worden. Voor zeker soort werk blijkt het licht aan de Noordkant het meest geschikt te zijn. Voor woon- en slaapkamer ls de West- of Zuidkant van het huis het beste. Daarmee moet al bij het projecteren van de straten rekening gehouden worden. Ook voor de grootte der kamers moet aan bepaalde eisen vastgehou den worden. Hoewel de woonkamers in de laatste ttfd over het algemeen ruim genoeg gebouwd worden, ia dat met de slaapkamers geenszins- het geval. Er worden nu nog slaap kamers gebouwd waarvan de kubie ke inhoud zo klein is, dat niet eens aan de minimum-eisen van hygiëne voldaan wordt. Daardoor komt het, dat in elke stad steeds tal van fa milies heen- en weertrekken, met één of meer leden, met asthma of een hartkwaal behept, die in deze kamertjes van benauwdheid niet kunnen slapen: dokters-attesten zjjn dan weer nodig om een ruiling mogelijk te maken. Het spreekt vanzelf, dat de huizen absoluut droog moeten zijn. Menige rheuma- tieklyder dankt aan een vochtig huis de verergermg van zijn kwaal. Trappenhuizen moeten goed ver licht en ventileerbaar zijn. Daar mankeert nog wat aan bij vele hui zen, ook bij "moderne. De keuken moet zo ruim zijn, dat de huisvrouw daarin zonder moeite haar werk kan doen, en ook zo verlicht zijn. dat zij haar ogen niet bederft De inrich ting dient dusdanig te zijn, dat de huisvrouw geen handgreep teveel hoeft te doen. Geen lawaai Nu er zoveel gesproken wordt over geestelijke volksgezondheid, mag er ook wel eens ernstig voor gezorgd worden dat bewoners elkaar zoveel mogelijk lawaai be sparen. Muren moeten dus voldoen de voor geluid geïsoleerd zijn. Woonkamers mogen niet aan woon kamers gebouwd worden. Hoe min der de bewoner met zijn buren in aanraking komt, des te beter. Daar om ook betekenen de nieuwe plan nen van gemeenschappelijke tuinen voor verscheidene bewoners beslist een achteruitgang in de wooncul- tuur. Het gaat er niet alleen om hoe de bewoners hun tuinen verzorgen, maar het is belangrijk dat de eige naar van zo'n tuintje een plekje heeft, waar hij zjjn zenuwen vol doende rust kan geven. Voldoende stookgelegenheden moeten aangebracht worden, ook in de slaapkamers. Bij ziekte kan dit laatste zeer nuttig zijn. Het ideaal van de centrale verwarming (warmwater- en niet stoomverwar ming) is, economisch gezien, he laas nog een wensdroom. Bij cen trale verwarming behoren ook toe stellen, die de lucht vochtig maken; velen krijgen immers gauw last van keel- en neusprikkelingen. Uit alles blijkt, dat ook de medi cus bij al deze plannen een woordje mee moet spreken. Dan zou het bij voorbeeld niet gebeurd zijn, dat in een groot woongebouw liften ge bouwd worden, waar een brancard niet in kan. Niemand had eraan ge dacht, dat zieken ook vervoerd moeten worden. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS Kruiswoordraadsel Horizontaal. 1. langwerpig stutk hout. 5. re- servoir voor electrische stroom 9. I indien. 10. niet giftige slang. 12. mens. 13. spil. 14. voorstelling van i mens of dier. 15. dat is afk.16. j iets. 17. flauw. 18. aanduiding van i verblijfplaats. 22. enkelvoudige 1 grondstof. 25. vezel in hout. 27. zoon van Adam. 29 persoonlijk voornaamdoord. 30. uitroep van pijn. 31. eenheid van lichtsterkte (afk.). 32. muzieknoot. 33. snavel. 36. sportvaartuig. 38. wensen. 42. strook van een cóuponblad 44. ge boden som. 45. stier. 47. rivier in Rusland. 48. besvrucht. 50. sele- niun (afk.). 51 tijdbepaling. 53. daarna. 54. vragend voornaam woord. 55. beschaafde vrouw. 56. stroom Y" DE KINDERKRANT Verticaal 1. inham. 2. bitter aftreksel. 3. den lezer heil. (afk.) 4. vragend bijwoord. 6 lengtemaat. 7. aspi rant-officier. 8. verbond. 10. troep. 11. laan. 18 systeem van letter tekens 19. candidaat predikant, (afk.) 20 sterk verlangen. 21. vrees. 22. bijwoord. 23. gevreesde ziekte (afk. 24. of. 26, hoofdtel woord. 28. lidwoord. 34. getij. 35. verblijfplaats der verdoemden. 37. meisjesnaam 39. tuin. 40. verhaal in proza. 41. brilslang. 43. ineen- smelting. 44. stoutmoedig 46 geen deskundige. 49. binnenvaartuig. 52^ meisjesnaam. 54. persoonlijk voor naamwoord OPLOSSING VORIG RAADSEL Horizontaal: 1 geometrisch; 10 Bir ma. 11 klaar: 13. falie; 14 kip: 16 as- man; 18. orde19. diner- 21 Hebe; 22 toe; 23. fietser: 25. rad; 26 O K.; 27. lier: 28 teer30 te: 31. wolf 33 knop: 35. odium; 36. duw. 37. betel; 38 Eire; 40 bast; 41 st! 43. soda 45. flat; 46 b.n 47 lal; 49 lepelen; 51 bad; 52 élan; 54 neger; 55 bete56. leren- 58 nap 59 kelen- 60. nieuw. 62. derer.; 63. ellendeling. Vertlcaalr 1. gilde: 2. Erie; 3. ome; 4. ma; 5 teint; 6. ik. 7. sla; 8. cash: 9. hamer; 10. Barok; 12 rabat; 13. foto toestel; 14. kier: 15. pest; 17. Nederlan den; 19. dief: 20 reek; 23 filmrol'. 24. renbaan; 27. Louis; 29. roest; 31. wie; 32. bus; 34 P.T.T.; 39 Eden40. bier; 42. talen- 44. apen; 45. flep; 46 baten 46. larie; 50 égard; 51. beleg53 Neel: 55. Bern; 57. nul; 59. kei; 61. wei 62. dL R was eens in China een klein Chinees jongetje, dat zo vreselijk graag een betrekking wou hebben in het paleis van de keizer. In die tijd was er nog een keizer in China, weet je en zijn paleis was het prachtigste van heel de wereld. Ming Sjing. het jongetje, belde aan en er kwam een hofmeester die de deur open deed Mag ik hier schoenenpoetsen? vroeg Ming Sjing. We hebben al een schoenen poetser, zei de hofmeester. Mag ik dan de borden wassen? vroeg Ming Sjing We hebben al een bordenwas ser, zei de hofmeester, maar kom even binnen, ik geloof dat ik nog wel een baantje voor je heb. Toen bracht hij de kleine Ming Sjing naar een kamertje midden ir. het paleis en gaf hem een doosje, waar vijf kleine gouden olifantjes in zaten. Die moet jij iedere dag poetsen, zei de hofmeester. Ze moeten zo prachtig blinken als de zon, je mag er de hele dag over doen. En Ming Sjing werd alleen gelaten in het kamertje en poetste, poetste, poetste uren en uren lang, totdat de olifantjes blonken en schitter den als de zonneschijn. Ming Sjing was er zo trots op. dat hij met de gouden dingetjes naar het open venster liep om ze nog meer te laten schitteren in het zonlicht, dat naar binnenviel. EEN voor een liet hij de oli fantjes door zijn handen glij den, maar o, toen gebeurde er iets heel ergs! Er kwam een ekster aanvliegen, die pakte blik- i2;3i.iififn;!i!Tn!i(n^ijmujTiiii^5ninin(iiinainjoniiniiiniHüit'ii[iiniii!iiiiiiB(iR:Biii! semsnel een van de olifantjes en vloog er mee weg. Ming Sjing had nog de tegen woordigheid van geest om de an dere vier in een doosje terug te doen. Toen klom hij het raam uit en liep de tuin in. Maar o. de tuin was zo groot en hij zag de ekster nergens meer. Hij zocht en zocht tussen de bomen, hij keek naar boven en eindelijk ging hij op de grond zitten huilen. Wat is er toch. vroeg een mus, die voorbij, kwam. De ekster heeft mijn gouden olifantje gestolen, zei Ming Sjing. Als je mij je pantoffeltjes geeft, zei de mus. dan zal ik je zeggen, waar de ekster woont. Ming Sjing deed vlug zijn pan toffeltjes uit en gaf ze aan de mus. Dank je. zei de mus. Derde pereboom links in dit weggetje daar woont de ekster. T\/T ING Sjing holde het wegge- -*■ tje in en zag daar maar twee perebomen. In de tweede zat een merel. Och, merel zei Ming Sjing, kun je me ook zeggen waar de ekster woont Als je me je zijden mutsje geeft zal ik het zeggen, zei de merel. Ming Sjing deed haastig zijn mutsje af en gaf het aan de merel. Dank je, zei de merel, eer ste pad rechts, derde populier. Ming Sjing volgde de weg. die de merel had aangegeven, maar toen hij het eerste paadje rechts inliep, waren daar maar twee po pulieren. In een van de populie ren zat een vink. Och, lieve vink, zei Ming Sjing, waar woont de ekster Als je me je rode jasje geeft, zal ik het je zeggen, zei de vink. En Ming Sjing gaf zijn rode iDiiiriiiiuiRniiiRiiöirrjitTTniniïBiinïïtJHiiiiuüiinisiniiintniiïï'iEiiïïtinifflfMiGaeiP.s jasje en zei; Denk er om, vink de mus en de merel hebben me bedrogen, als jij me ook bedriegt zal ik het aan de keizer zeggen Toen werd de vink heel bang en zei: Kijk, zie je daar die hoge olm? Daarin woont de ekster. Kan 'ik soms de boodschap voor je doen Ik kan vliegen en jij niet. Nou. asjeblieft, zei de kleine Ming Sjing. In het nest van de ekster zit een gouden olifantje, haal dat voor mij. De vink vloog naar boven en kwam even later met het gouden olifantje terug Hier is het, zei de vink. lieve help, zei de kleine ^Ming Sjing, dan heb ik nog alleen- maar mijn onderbroekje over, maar goed. hier heb je mijn groene broekje. Hij gaf het aan de vink. En zelf ging hij overgeluk kig met het olifantje naar het pa leis terug. Toen hij de deur wilde binnen gaan wie stond daar op de stoep'' De keizer zelf. Wat vreemd, zei de keizer, een kleine jongen met alleen een on derbroekje. wat is er aan de hand. jongetje? Toen vertelde. Ming Sjing het hele verhaal aan de keizer, en de goede oude keizer moest zo lachen, dat zijn buik schudde Je bent een brave jongen, zei hij Je krijgt een vaste aanstelling aan het hof. Je mag voortaan de kno pen van mijn jas poetsen. Dat was een hele eer, en Ming de ekster zegt je krijgt het alleen, Sjing was heel gelukkig en bleef als je je groene broekje afgeeft. het zijn leven lang. iiDiiutuiiMiiinuiTui(CJii9U!:h^iir<ni!iiu!];iii-ir!iiRnniiiiiiinti!ij!Ui!(n;miipmiinfisiBuwti(Hii];n[Hiii!jSióiniiimmi{n3r(ri;nnniKiQiJin^niniiQiiL(ii<iin!B!:Diri§iari&i J~) ONDERDAG was er een dierenfeest dat is toch zo vreselijk leuk geweest! Er zaten drie dieren in het orkest Joris de Vos met een witzijden best vest hij speelde de fluit, met een schel geluid; en Brommert de Beer zag er keurig uit, met zijn prachtige vel, zijn bonten vel hij speelde de cel, dat kon hij wel, en dan was er nog de vogel Struis die speelde de harp met veel gedruis en driehonderd dieren in de zaal die zaten en luisterden allemael naar het dierenconcert, het dierenconcert, dat Donderdagavond gegeven werd. A/f AAR wat alleen zo jammer was a -* (en na een uur, toen merkten ze 't pas): ze speelden ieder een ander stuk, dat was nu juist het ongeluk. De vogel struis van ping. pingeling speelde een jolig, vrolijk ding maar Brommert de Beer die wist dat niet en speelde een heel erg treurig lied, en Joris de Vos, die speelde een wals, het klonk zo vals, het klonk zo vals de driehonderd dieren in de zaal die riepen ineens toen allemaal och hou toch op met jullie concert, dgt is geen muziek, dat lijkt wel snert. TOEN kreeg het orkest pas in de gaten, dat ze 't maar beter konden laten De vogel Struis en de beer en de Vos lieten hun instrumenten los ze werden heel boos en vlogen elkaar meteen al brommend en grommend in 't haar. de driehonderd dieren daar in de zaal hoorden dat vreselijke kabaal en zeiden: Dit is ook niet zo best, maar toch nog beter dan een orkest. En zo ging iedereen naar huis Brommert de Beer en de vogel Struis en Joris de Vos met zijn mooie fluit en toen was het feestje helemaal uit, het was gedaan met het concert dat Donderdagavond gegeven werd. De 32 jaar oude Engelsman Frank Russell koestert al 17 jaar het plan het verzonken land Atlantis te gaan zoeken. Hij heeft nu een onderzeeër gebouwd, waar- mee hij proeven gaat nemen. Lukken die, dan wil hij met 6 urienden naar de Azoren gaan en van daar uit zijn jacht beginnen. Meneer Christie uit Chelsea (Londen) kan geen afstand doen van zijn oude Austin, al be zit hij een moderne slee. Er zit geen ruit meer in. Daar het dak lekte hebben vrienden er een van stro op gezet. De Israëlische omroep Kol Is rael" heeft vele luisteraars onder de volgelingen van de Islam. Daarom laat Radio Tel Aviv iede re dag een Moslems theoloog een deel uit de Koran voor de micro foon voorlezen. Ook in de om- roepstudio neemt de theoloog de traditionele houding aan, terwijl hij de verzen uit de Koran de aether in galmt. Ivy, de ijsbeer uit de Londense Zoo hijst haar jong Brumas uit het water, nadat dit zijn eerste bad genomen heeft. Brumas was, hoe wel het zonnetje het water lekker op tempe ratuur had gebracht, eerst wel een beetje huiverig om een duik te nemen. „Opa" Aga Khan moest toen hij te Gstaad in Zwitserland zijn schoondochter Rita Hay- worth bezocht natuurlijk ook even zijn kleinkind Yasmin op schoot nemen. Later bezocht hij zijn zoon prins Aly, die met een gebroken been in het hospitaal ligt. Te Hampstead Heath (Londen) werd afge lopen Zaterdag een grote wedstrijd in ski springen gehouden tussen Engeland en Noorwegen. Daar er in Engeland geen sneeuw meer lag hadden de Noren zelf 45 ton sneeuw meegebracht. Graaf Harewood woonde met zijn echtgenote, de vroegere pianiste Ma rion Stein, een opera-bal bij. Iedere deelnemer was vermomd als een figuur uit een opera. Gravin Harewood was gecostumeerd als Lady Fiordiligi uit Mozarts Cosi fan tutte".

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 6