Winston Churchill bewandelt I Mu 4 bëröemde mid. wonderlijke wegen 210 Een levensbeschouwelijk gedicht WITTEBROODSWEKEN m Vandaag: promotor voor Duitse herbewapening GisterenVerzoeningsapostel delen tegen pijnen. Ckefarine ,4" Minister Stikker voldaan met vorderingen te Straatsburg r ,,In den Beginne" van Bertus Aafjes Dichter keert terug naar zijn oorsprong MAX NORD Schaakrubriek I 1 H i i Zaterdag 1 April 1950 7, Churchill is. kort voor de Engelse verkiezingen, als vredesapostel op getreden. Hij stelde een ontmoeting voor van de leidende Britse en Amerikaanse staatslieden met Stalin. Was het meer dan een zet in de verkiezingsveldtocht? Als Churchill in het parlement spreekt is hü veel voorzichtiger. Hoe zou hij ook vergeten kunnen zijn wat het resultaat is geweest van de afspraken die Roosevelt en hij met Stalin hebben gemaakt. Moskou houdt met de hardnekkigheid van een Shylock, vast aan all#regelingen, waarvan het voordeel heeft; voor de rest stoort het zich niet aan beloften. Dit neemt niet weg dat het moord en brand pleegt te roepen over de woordbreuk der anderen. Het heeft vertrouwen in zijn stemmiddelen, en het blinde geloof van zijn volgelingen in het Westen. Churchill moest weten, dat afspra ken met Stalin nu minder dan ooit van waarde zijn. Het kan hem niet onbekend wezen dat b.v. de Tsje chen, zolang zij niet tot de bij de teu gels genomen vazallen hoorden, steeds weer deze ervaring opdeden. Hun ministers gingen naar Moskou om zich te beklagen over wat zij als onrecht in de behandeling van hun economische betrekkingen be schouwden. Bij Molotof bereikten zij nooit iets. Dan beriepen zij zich telkens weer op Stalin. Met hem kwamen zij gemakkelijk tot een ac- coord. Dat gebeurde keer op keer. door Dr. M. v. Blankenstein Maar iedere keer werd het accoord door Molotof niet erkend. En als Churchill het niet van de Tsjechen weet, dan moet het hem ook uit Britse ervaringen niet on bekend zijn. Daar is het geval van de blokkade van Berlijn. De afge zanten van de westelijke Grote Drie bereiken met Molotof niets. Daarop zegt de Amerikaan te zullen ver trekken. Stalin vraagt de heren met hem nog eens te praten. Molotof is er bij tegenwoordig. Men komt tot een duidelijke en schappelijke over eenkomst. Maar uitgevoerd wordt deze niet door de Russen. Deze ga ven eerst toe toen het spel hopeloos oor hen verloren was en gevaarlijk kon worden. Er is in dit geval iets. dat ons in derdaad ernstig aan de juistheid van vet oordeel van Churchill doet twij felen. Hij bepleit twee dingen tege lijk.' Een poging tot verzoening en opneming van West-Duitsland in het verdedingssysteem van het Westen. Deze twee dingen zijn echter ten enenmale onverenigbaar. Rusland heeft voortdurend een vijandige, soms zelfs dreigende houding aan genomen tegenover de aaneenslui ting in het Westen. Men denke slechts aan de nota aan Noorwegen, die Noorwegen eerst recht tot aan hanger maakte van het Atlantisch Pact. Men kent de hysterie tegen de ..voorbereiders van de oorlog". Werd West-Duitsland er bij betrokken dan zou men eerst iets horen. Moskou zou zich beroepen,.op de. afspraak in Duitsland geen gewapende macht rneer toe te laten. Heeft het zich zelf daaraan gehouden? Formeel zeer ze ker. Er is geen strijdmacht in Oost- Duitsland. slechts de grote politie macht, die nodig is om een bevol king met volkomen zekerheid te persen in het dwangbuis van een communistische, autoritaire staat. Prof. Schermerhorn in Indonesië DJAKARTA. Prof. ir. W. Schermerhorn. die in Indonesië als wetenschappelijk adviseur van de KLM vertoeft, hield Maandag be sprekingen met de RIS-minister van Verkeer, Energie en Openbare Werken, ir. Laoh, ovar luchtfoto grafie in Indonesië. Binnenkort zal prof. Schermerhorn naar Djokja vliegen voor een bezoek aan repu blikeinse autoriteiten. Pseudo-vogelpest heeft geen nieuwe gebieden aangetast DEN HAAG. Uitbreiding van het optreden van de besmettelijke pluimveeziekte, de pseudo-vogel pest, bleek zich ook in de afgelo pen week tot enkele gevallen te beperken, nl. in Landsmeer, Klaaswaal, Heerlerheide en Sas van Gent, terwijl in Rotterdam en omgeving bij particuliere kippen houders gevallen van de ziekte optraden, die veroorzaakt zijn door aankopen en besmetting van pluimvee bij ongeregelde han delaren in kippen van onbekende herkomst. Zeker, die politiemacht is zo gewa pend en opgeleid, dat zij onmiddel lijk haar plaats kan vinden in een geregeld leger, en zelfs het kader daarvoor leveren kan, naar de me thode: Iedere man een onderofficier. Maar. zoals gezegd, formeel zou Mos kou toch recht van spreken hebben, precies als de Duitse republiek van Weimar dit had. die een zelfde me thode van ontduiking en militaire voorbereiding toepaste. Wie met Stalin spreken wil, kan niet tegelijkertijd de bewapening van West-Duitsland bepleiten. Hij vermoordt daarmede bij voorbaat het voor slagen nodige vertrouwen. Ook wat Duitsland betreft ligt Churchill scheef. Zullen de Duitsers zich lenen voor zijn spel? Hij dacht niet aan wapening van Duitsland als gelykwaardig bondgenoot, zo ver duidelijkte hij in het Lagerhuis, waar Bevin instemming gevonden had met verwerping van een dergelijk plan Men zal echter met de Duitsers heel stellig niets kunnen beginnen tenzij op de basis van een eigen Duits le ger. En zelfs dan zal de lust gering zijn. Zeker, er zijn Duitsers genoeg die als soldaten in vreemde legers wil len dienen. Het Franse vreemdelin genlegioen heeft er steeds van be staan. Duitsland heeft steeds, en vooral ook na de eerste wereldoor log, militaire aanvoerders geëxpor teerd. De klasse der condottieri is er nu zeker talrijker dan ooit. De Rus sen zorgen ervoor, een groot aantal van deze lieden, en wel de beste eronder, bij de hand te hebben. Maar dit alles neemt niet weg. dat het Duitse volk als zodanig met af schuw op de term .Söldner" rea- keert Ed hieronder rekenen zij het dienen in westelijk verband zonder militaire zelfstandigheid. Als eens een enkele Duitser anders spreekt, heeft dit niets te betekenen Hoeveel tegenstrijdige meningen pleegt zelfs de meest verantwoordelijke man in het land, Adenauer, geregeld te ver- I kondigen' Het opportunisme in spre ken is een nationale ziekte gewor den onder de Duitse politici. Daarbij komt: Het grootste ge deelte van het Duitse volk heeft voorlopig meer dan genoeg van oor log en militaire dienst. Wie gelegen heid heeft rond te luisteren in Duitsland kan dat overal constate ren. De jeugd, in haar verregaande politieke apathie, heeft er een af keer van. Maar ook bedachtzame en ervaren mensen, politiek aan de be houdende kant. kan men dat horen verkondigen. Steeds weer heeft mij hun waarschuwen getroffen: ..Wa pen Duitsland niet. Want gij zoudt ermede in de kaart spelen van ele menten in ons midden, die altijd weer op hun kans wachten, die nooit alle hoop hebben verloren, en die voor ons en voor de wereld nog steeds een latent gevaar opleveren". Leidende politici hebben telkens weer neutraliteit van Duitsland be pleit in een Europees conflict. Zij menen zo er met de betrekkelijk kleinste ramp af te kunnen komen. Zij hebben zelf nog geen ervaring opgedaan met neutraliteit! Inderdaad, wie bewapening, al of niet zelfstandig, van Duitsland be pleit, rekent buiten de waard. En die waard is de meerderheid van de Duitsers. Daarom was Churchills opmerking op zijn minst ondoordacht. Als men hem hierin critiseert doet dit niets af aan zijn onvergelijkelijke ver diensten in de totaal .verschillende omstandigheden van de oorlog. De vredestijd stelt andere eisen. Dat heeft het Engelse volk in 1945 goed begrepen. Adveitentie (1M.) STUKS SNIJBLOEMPLANTEN en BLOEMBOLLEN v. d. tuin leveren wij onder garantie voor slechts 2.75. Kamerplant en plantwijzer gratis. Niet tevreden geld terug. De collectie be staat uit: 26 Gladiolen. 50 Anemonen. 36 vroeg bloeiende Gladiolen nl. 12 Colville, 12 Spuwend Vuur. 12 Komeet. 25 Franse en 25 Perzische Ranon kels. 25 Oxalis. 5 export Lelies. 3 prima Dahliaknollen in kleuren en 15 Snijbloemplanten in 5 soorten. VOGES—RUSMAN. HILLEGOM. Giro 427544. „Jewgénlj Onégin". van Poesjkin Met het voortschrijden van de tijd, ls ook de verering voor Poesjkin gegroeid, wiens letterkundige arbeid zulk een verlossende Invloed heeft uitgeoefend op de literatuur van de 19e eeuw. niet slechts ln Rusland, maar ook ver daar buiten. Poesjkin verbrak de kluisters, waarin een langdurige traditie de Rus sische literatuur had gevangen gehou den cn hij zong daarbij zulk een vol. komen oorspronkelijk eri kristalhelder geluid dat men wel naar hem moest luisteren. Zjjn meesterwerk JewgéniJ Onégin ontstond in de Jaren 18231831 en wordt als de eerste Russische rea listische roman beschouwd. Het is een roman in verzen, die verhaalt van Onégin, een adellijke nietsnut, niet on begaafd. maar zwak van wil die zich in zijn omgeving tomeloos verveelt. Na een verblijf in de stad. keert hy terug naar zyn landgoed, waar hy bevriend raakt met Wladimir Lensky. die in ieder opzicht zijn tegc pool is. Hy leert er ook de familie Laris kennen, met de twee dochters Olga en Tatjana, in welke laatste Poesjkin het Ideaal van de Russiche vrouw heeft getekend De liefde van Tatjana wordt door Onégin versmaader ontstaan verwikkelingen doordat hy Olga het hof maakt het geen de jalouzie van haar verloofde. Lensky. opwekt. Bij een duel wordt deze door Onégin gedood. Een verwydering tussen Tatjana en Onégin is er het ge volg van en wanneer zy elkaar na ja. rer. van scheiding terugzien, blijkt Tatjana te zijn gehuwd met een gene raal. Alle pogingen van Onégin om haar terug te winnen, stuiten af op de stand vastigheid van Tatjana. die. ofschoon haar liefde voor Onégin nog brandende is. haar echtgenoot trouw blijft. In de ze roman ls het Russische leven ln al zyn schakeringen weergegeven. Nu eens licht-ironisch en dan weer simpel ver. halend, heeft de lyrisch bewogene Poesjkin de gebeurtenissen beschreven Een goede vertaling van deze buiten gewoon knappe poëzie stelt hoge eisen waaraan door B. Ginsburg en drs Wil Huisman met de Nederlandse versifi catie van Elga Catz ongetwijfeld is vol daan. De vlotte, karakteristieke pente keningen zijn van de bekende Russi sche illustrator Nikolai Koezjmin. Een uitgave van groot cultureel belang, waarmede Uitgeverij F. G. Kroondcr te Bussum veel eer in legt. In de ry der Utrechtse kastelen neemt het kasteel Amerongen een be langrijke plaats in. Het is van binnen, zowel als van buiten een statig, echt zeventiende-eeuws gebouw, welks be woners enige eeuwen lang ir. de ge schiedenis van Utrecht, maar ook in die van Nederland, een rol var. grote betekenis hebben gespeeld Mejuffrouw A. W. J. Mulder. wetenschappeiyke assistente bij het Koninklijk Huis.Ar chief. wijdde een uitgebreide monogra fie aan Het Kasteel Amerongen en zijn bewoners. Het verscheen, ver van het Slichts'e. bij de N.V. Leiter-Nypels te Maastricht en werd een boeiende be schrijving van de lotgevallen welke het tegenwoordige gebouw doormaakt© Vooral de beschrijving van de periode, waarin het werd gebouwd is zeer inte ressant t© meer daar de lezer een be. langwekkend beeld krijgt van het da gelijks leven van Margaretha van Tur- nor de aan haar gemaal Godart Adriaar. van Reede, getrouw verslag doet van d© vorderingen bU het bouwen en die op alle uren van de dag op het werk aanwezig was. Soms was zij zelfs al om half zeven Ir. de morgen op het dak. Ook over d<» vroegere geschiedenis van Amerongen wordt veel wetenswaardigs meegedeeld, er wordt verteld over de betekenis van de ridderhofsteden een specifiek Utrechts begrip o-er hur. aantal en over de verschillend© jurisdictie welke kon worden uitgeoe fend. Een fraai boek met voortreffelij ke illustraties, waaraar. prof dr lr D F Slothouwer een hoofdstuk over de architectuur toevoegde. Van de Britse auteur W. Somerset Maugham verscheen by uitgeverij. De Driehoek, 's Graveland. „Kerstmis ln Parijs". Een boeiend gegeven een vrouw wil de misdaad van haar, voor Jaren opgesloten, man met hem boeten door zich onvoorwaardelijk eenzelfde aantal jaren tot in het diepst te verne deren is hier niet sterk uitgewerkt. Maugham diept scherp het karakter van deze vrouw uit, maar in de uitwer king van zyn romanverhaal is hy te wijdlopig, vooral door een wat kunst matig opgezette en altyd oppervlakkig blijvende situatietekening, zodat de ro man die beter een novelle had kur- nen zijn aan gespannenheid verlies* sen. Amsterdammer in hart en nieren Is Maurlts Dekker. In zyn vroegere ro mans heeft hij dit bij herhaling beleden en thans heeft hij een reeks jeugdherin neringen aan zijn stad opgehaald in een boekje „Amsterdam by gaslicht". Op onderhoudende en niet ongeestige, maar soms was geforceerde, praat-toon ver telt hij over die stad. zoals ze zich een goede dertig jaar geleden voordeed met haar talrijke straattypen, die haar kleur en levendigheid gaven. Fiep Westendorp voorzag dit door N.V. Het Wereld venster te A'dam uitgege%-en werk van zeer charmante vignetjes, die des ondanks echter weinig bij de tekst pas- Wanneeriwaie hoofdpijn, hevige zenuw- ol andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chelarox - zorgt dat zells de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. fcJMI'Ihli'l haHML Wereld rouwt om Blums heengaan PARIJS. Uit alle delen van de wereld stromen bewyzen van deel neming naar het kleine huis te Jouy en Josas. waar de Franse socialist Léon Blum gisteren is overleden. Onder de condoleantles bevinden zich telegrammen van de minister presidenten van Engeland en Ne derland en van tal van andere vak- bonds- <an politieke leiders. Omtrent het overlijden van Blum vernemen wij nog. dat hy getroffen werd door een hartaanval, toen hij bezig was aan een brief. Blum werd door zijn vrouw naar een bank ge leid. Zij waarschuwde de dokter, die echter geen hulp meer kon bieden Binnen veertig minuten begaven Blum de levensgeesten. De ter aarde bestelling zal Zondag plaats vinden in Parijs op het kerkhof van Montmartre. Vandaag ligt het stoffelyk overschot opge baard in het bureau van het socia listische dagblad ..Le Populaire" waarvan Blum politiek hoofdredac teur was Duitse medewerking onontbeerlijk STRAATSBURG In Mn inter- view met de speciale correspondent van het ANP drukte minister Stik ker gisteren zün overtuiging uit. dat de huidige zitting van het co mité der ministers een zeer gun stig verloop heeft gehad en dat de i resultaten ervan bemoedigend ge acht kunnen worden voor de ver dere ontwikkeling van de Raad van Europa. Wat de toetreding van West- Duitsland tot de raad betreft zeide minister Stikker, dat 't belang daar van bliikt uit de doelstellingen van de organisatie zelve. ..De Raad van Europa is ingesteld om de demo cratische Europese landen biieen te brengen. Daarbii acht ik de mede werking van Duitsland onontbeer lijk. asngezien zonder de opneming van dit land slechts een onvoldoen de mate van eenheid bereikt zou kunnen worden", zo zeide minister Stikker. Hii voegde daaraan toe: ..Dit be tekent evenwel niet. dat de deelne ming van Bonn in het huidige stg- dium zo belangrijk zou ziin. dat Duitsland ziin toetreding aan be paalde voorwaarden zou kunnen verbinden. Als completering van de West-Europese gemeenschap hoort Duitsland er inderdaad bii. doch de toetreding zal on normale wira en zonder biizondere voorwaarden moeten geschieden". Od de vraag of aan de Raad van Europa en in het bijzonder de raadgevende Assemblée in de"toe komst een grotere rol zou kunnen worden toebedeeld in de behande ling van economische vraagstukken antwoordde minister Stikker: ..Een van de voornaamste aspecten van de Raad en van de Assemblée is. dat zii de in Europa levende publie ke opinie weergeven. Dit is van het grootste belang. Door een juiste peiling van de openbare mening kunnen in Europa resultaten wor den bereikt waartoe men nooit zou kunnen komen wanneer er niet een orgaan als dat van Straatsburg was dat zich over de levende ge dachten en eisen kan uitspreken. Daarom ben ik van mening, dat de Assemblée 2ich zal moeten concen treren op de behandeling van de grote en algemene Europese vraag stukken teneinde daaromtrent po sitieve gedragslijnen te formuleren. Ik geloof, dat het niet op de weg ligt van de Assemblée om zich be zig te houden met technische vraagstukken er. detailproblemen." Een hele formatie vliegende schotels NASHVILLE. (V.S.) Twee vissers in dez.? stad, deelden Uni ted Press mede, dat zij dezer dagen een formatie ..vliegende schotels" hebben gezien, toen zy zaten te vissen. Zij zeiden dat de toestellen, die een diameter van ongeveer 1.5 meter hadden, met grote snelheid in Westelijke richting vlogen op ongeveer 100 a 150 meter hoogte en daarbij een geluid maakten dat kon worden vergeleken met dat van een krachtige, door de boom toppen fluitende wind. De „vlie gende schotels" hadden volgens hen een snelheid van ten minste 750 KiloiYieter per uur. Men zou het nieuwe grote ge dicht „In den Beginne" van Bertus Aaf. jes (Em. Queri- do. Amsterdam) een vervolg kun nen noemen op Aafjes' eerste dichtbundel, „Ge- vecht met de Muze". Want ook „In den Beginne is een gevecht met de muze, is een gevecht van de dichter met zyn materie, het woord. Die materie heeft, meer dan ooit, zyn eigenaardige mooilyk- heden. De taal. het woord zijn gemeengoed. Ook dc niet-dichter, ja. de ongeletterde maakte gebruik van de taal; meer nog: is afhankelijk van de taal om zich verstaanbaar te maken. Hoe meer woorden, hoe meer taal, hoe meer moeilijkheden. De taal verslijt zo goed als de plastische materie en het woord dat voor de bakker en kruidenier bruikbaar is, wordt betekenisloos, cliché voor de dichter. Ook Aafjes. die het „mooie" klankrijke woord tot zijn wapen heeft gemaakt en dus niet als de filosoof of de romancier elke betekenis haarfijn afweegt, voelt de last der versleten taal. Zyn kunst, als alle kunst, is „the will to form" (Read), de wil tot vormgeving, maar hoe moeilijk wordt die vormgeving met versleten en misbruikt materiaal! Zo keert de dichter terug tot bezinning op zijn materiaal, het woord. In den beginne was het Woord, en het Woord was by God, en het Woord was God staat er in Johannes. Zo is de drang tot ver-woord-in.e; ln zyn oorsprong de drang tot het noemen van God, stelt de dichter vast. „Noemen was het ding maken wat het is", zegt hij. „Adam sprak het woord en het werd ding", en „Hij schiep de wereld stotterend en hijgend". Doch men kan slechts noemen, slechts weten door vergelijking. Noemen wordt beelden en zo mislukt door het ngemen het noemen-zelf. dat niet meer dan een beeld geworden is. „Eva, ik beeld. Ik kan u niet meer noemen/Zoals gij waart" Hier is de schepper, de dichter op de tragiek van zijn willen gestuit, op zyn onmacht. En als God spreekt om het eerste mensenpaar uit het paradijs te verjagen, zegt hy: Advertentie (l.M.) Praag wijst Westerse journalist uit PRAAG Nadat enkele dagen geleden de correspondent van het Amerikaanse persbureau Associa ted Press aanzegging heeft gekre gen. dat hii binnen enkele dagen Tsjechoslowakiie moet hebben ver laten, heeft nu ook ziin collega John R Higgens van United Press een dergeliike mededeling gekre gen. Als reden voor deze uitwiizing wordt opgegeven de ..tendenz van Higgens tot on-obiectieve bericht geving" Advertentie (LM.) SPROETEN-Cm komen vroeg in'fc voorjaar Koop tijdig SPRUTOL Adam! Adam Waar zijt gij nu, gij schenner, Die 't onuitsprekelijke zocht te spreken, Die zocht het nameloze naam te geven, Die rebelleerde om het Woord te wezen, Om zelve aan het Woord gelijk te wezen. en verder, opnieuw. Gij zocht het Woord, gij hebt het beeld gevonden; Ga heen, verlorene, aanbid uw beelden. Aaf jes is erin geslaagd een per- - - soonlijke problematiek als een alge mene. die van ..do dichter", aan vaardbaar te maken en in het para- drjsverhaal van de oorsprong van de mens. begrijpelijk te maken. Zyn hoogmoed is gelijk te willen zyn aan Het Woord, om het onuitsprekelijke te willen benoemen. Als men „het" onuitsprekelijke vervangt door „de" onuitsprekelijke (God) dan heeft men de religieuze zin. de verklaring en de bewogenheid van dit vers ge vat. Nu kan men wel zeggen, zoals de katholieke filosoof dr Bernard mFEUlLLETONn StmJH OP ll APRIL ZAL het tien jaar geleden zijn, dat in het hoofd kwartier van de BBC, Bush Hou se, een begin werd gemaakt met de Nederlandse uitzendingen. De Nederlandse sectie van de BBC nier en Ernst Hameetman. tijdens haar maandelijkse sectie vergadering. V.l.n.r. Coos Mulder, F. H. Winand, Theo Joekes, Ton de Vletter, Herman Marx, H. B. Fortuin (met de rug naar de ca mera), Wito Stoel, Fernand Re- 55 „Ik geloof het niet. mynheer. Hij bracht geen koperpoets mee en heeft ook niets gebruikt van de lappen die hiervoor in de keukenkast bewaard worden. Kan ik nog iets voor U doen?" Kirk keek de kamer door, zonder iets te zien. „Het is niet waarschijnlijk, dat de klok verhangen is. wel?" „Dat kunt U zelf constateren." zei Bunter. Maar de gepleisterde muur toonde geen haak of spijker die aanduidde dat de klok eerst daarop gehangen had. Kirk gaf het op. „Ja. dan is het niet anders. Dank U wel." „Ik dank U." antwoordde Bunter plechtig. En hoewel nog steeds in zijn hemdsmouwen, geleidde hij de onwelkome gast naar de deur en liet hem uit alsof hij een hertog was. Kirk wenste dat hij zijn theorie niet onderzocht had voor het onder zoek. Alles wat hij nu bereikt had, was dat hij zichzelf het geloof erin ontnomen had zodat hij nu. wilde hij oprecht blijven, deze mogelijk heid zelfs niet op het tapijt kon brengen. HOOFDSTUK XIII Op deze of op gene manier. .JEn wat was er van het verlangen van de hoofdinspecteur?" vroeg Pe ter de volgende dag aan Bunter. „Hij wilde onderzoeken, my lord. of het mogelijk was dat de hang- cactus gedurende de vorige week van zijn plaats geweest was." „Wat, weer? Ik dacht dat wy er al _^door DOROTHY SAYERSr achter waren dat dit niet mogelijk was. De sporen van koperpoets moesten hem dat toch meteen ver teld hebben. Daarvoor was het toch niet nodig tegen middernacht op trappen te klimmen." „Dat vond ik ook. my lord Maar het leek mij beter my er niet mee te bemoeien en Uw lordschap had hem toestemming gegeven." „O. ja. Zijn hersens werken goed Maar hij heeft een paar uitstekende kwaliteiten: menselijkheid en be grip. Hij probeert op alle mogelijke manieren Sellon's onschuld te be wijzen. Dat is natuurlijk genoeg. Maar hij begint aan de verkeerde kant" „Wat denk jijzelf van Sellon. Pe ter." vroeg Harriet later „Ik weet niet wat ik er van den ken moet. Wij hebben trouwens ver bazend weinig materiaal om te kun nen denken Het is misschien nog te vroeg voor denken „Sellon ziet er niet uit als een moordenaar." „Dat doen zij maar zelden, geloof ik. Hij zag er ook niet uit. alsof hij me een leugen zou vertellen. Maar mensen vertellen leugens als zij in het nauw gedreven worden." ..Ik denk dat hij niet aan de klok dacht, voordat hij het zei. Op de klok kijken betekende in dit geval dat hij in het huis geweest was." „Ja. Maar wat mij niet duidelijk is: hoe kwam Sellon in het huis?" ..Noakes moet hem binnen gelaten hebben." „Niet waarschijnlijk. Eerst ruzie aan het raam. daarna blijft hij op de deur kloppen, die Noakes eerst niet opeh wil maken, en daarna laat hij hem toch binnen? Zeer onwaar- schiinlijk „En als Sellon nvü gezegd heeft, dat hij dan toch maar betalen zal. en Noakes laat hem binnen...." ..Noakes had het geld even goed door het raam kunnen aannemen „Goed, aangenomen dat hij het door het raam aanreikte, of zei dat hij het doen zou. Dan had Sellon naar binnen kunnen klimmen Of niet? De ramen ziin nogal nauw." „Ik zou er wel door kunnen, denk ik. maar ik ben veel smaller in de schouders dan Sellon. Maar het zou kunnen. Niet vlug. en niet zonder Noakes te doen zien wat hij van plan was ..Hij zou met iets gegooid kunnen hebben Veronderstel eens dat Sellon tracht binnen te klimmen. Noakes schrikt en loopt naar de deur Sellon raapt iets op.... „Wat?" ..Dat is zo Het is niet waarschijn lijk dat hij een steen of zoiets mee gebracht heeft Toch die presse papier die daar lag Daar kan hii mee gegooid hebben Kan dat? Ik heb niet zoveel verstand van pro jectielen en dergelijke." „Dat kan. ik zal het meteen on derzoeken." ..O. ja. dan hoeft hij nog maar ver der naac binnen te klimmen, de presse papier oprapen hem op zijn plaats leggen cn het raam weer sluiten." „Werkelijk?" „Och natuurlijk niet: het was van binnen gesloten. Nee. hij moet het raam gesloten hebben en gegren deld. Noakes sleutels uit zijn zak hebben gehaald, de voordeur open hebben gemaakt en de sleutels te rug gebracht Nou, toen heeft hij hem niet kunnen grendelen, maar dat heeft Noakes zelf gedaan, toen hij weer bij kennis kwam. Dat kan toch. wie de moord ook begaan heeft." (Wordt vervolgd) door Delfgaauw in een polemiek met pater Van Schaick gedaan heeft, dat ,,In den Beginne een gedicht is en geen exegetische studie, maar dan wordt Aafjes' gedicht toch on recht aangedaan. Hoezeer deze ditmter ook zanger is, troubadour, voor wie kunst identiek is aan schoonheid (wat zy per se n i e t is), hy is toch geenszins een kunstenaar die een aantal schone klinkers en medeklinkers aan elkaar breit, die van zin verstoken zijn. Alle grote dichters schreven en schrijven van uit een levensbeschouwelijke basis, die evenzeer deel is van hun werk als de klingklang die dr Delfgaauw zozeer ter harte schynt te gaan. Aafjes is hier teruggegaan tot de oorsprong van zijn leven als dichter en zonder dat hy het tot nieuwe religieuze of filosofische theorieën bracht, heeft hij zijn problematiek toch op zo originele, d.w.z. eigen wyze verwoord, dat hij het aan horen, ook wat dit betreft, waard is. Men heeft dus het volste princi piële recht om zijn interpretatie van het bijbelverhaal aan te vallen, zo als pater Van Schaick deed; al kan men natuurlijk die aanval weer be strijden. Juist door die zin van zijn werk, lokt Aafjes zoveel bestrijding en onrust onder zijn geloofsgenoten uit. Een dichter die op eigen houtje gaat liefhebberen in de theologische problematiek, en dan nog... in ge dichten! Ik durf zonder reserve te zeggen dat Aafjes een waardevol en boeiend gedicht heeft gevoegd bij zijn werk. Poëtisch dikwyls zeer ge slaagd. met verrassende vondsten en beelden (zo b v. op pag. 25/26, waar hy de omhelzing als een vlees geworden rijm beschryft, een om kering van het benoemingsproces!), vlot leesbaar zoals het meeste van zijn werk. Niet altyd ontbreken de stoplappen en soms ls de woord- en schryflust wel eens al te onstuit baar (de beperking kent Aafjes niet), maar het is de criticus, al thans mij. oyna onmogelijk de zwakke plekken te gaan aanwijzen en betuttelen in een werk dat zo zeer charmeert zonder aan inhoud in aan die charme evenredige mate te verliezen Dit gedicht maakt ook opnieuw de populariteit van deze dichter be- Het initiatief Het beoordelen van een stelling ls vaak uitermate mociiyk. althans in dien men tracht een objectief oordeel weg te geven. Immers, hoewel cr ken merken zijn, die men in objectieve maten of termen kan uitdrukken .als' „Wit staat een kwaliteit voor", of „Zwart heeft een vrypion". zijn cr ook factoren, die hoogst subjectief beoor deeld worden, eenvoudig, omdat ze in geen objectieve waarde kunnen wor den uitgedrukt. Hoe moet men tempo winst. ontwikkelmgsvoorsprong en ini tiatief waarderen? Men kan mociiyk definitief zeggen ..Dat initiatief i«t een pion waard''. Wèl kan men het .toet sende aan eigen ervaring, als zodanig taxeren. Onvermijdeiyk echter biyven deze taxaties punten van ernstig me ningsverschil, bijv. tussen arbiter? om dat ledereen het anders ziet. In zo'n geval is niets beter dan de practljk te laten beslissen. Onderstaande partij stelt zo'n uit spraak van dc practyk voor Wit offert een pion. en na D zetten kan men zeg gen; „Zwart staat een pion voor. maar Wit heeft ontwikkelmgsvoorsprong' (dat dan meestal getransformeerd wordt in initiatief). Zwart heeft geen zwakke plekken en moest men op dit moment de stelling beoordelen, dan zou meneer A zeker zeggen: „Die pion ziet Wit nooit meer terug'', maar me neer B zou oordelen „Wit heeft die boer nu wel naar de brandstapel ge leld maar Zwart zal het zeker zyn koning moeten doen!' Gelukkig blijft het niet by de mo mentopname na 9 zetten Langzaam ontrolt zich de film. die de titel zou moeten hebben. ..Initiatief contra pion" en Ik raad de lezers aan. meer dan by andere partijen, zich telkens af te vragen: ,,Moe zou ik de stelling nu be oordelen" Hier volgt dc leerzame party; Wit Gllgorlc Zwart Müllcr, ge speeld in Oct. 1949 in een wedstrijd tussen een Joego-Slavischc en ccn Oos tenrijkse club. 1) el c6 2) Pc3 d5 3) Pf3 (deze va- I riant van de Caro-Kann geldt als kans rijk. één van de weinige voor wit ln deze opening!) Pf6 (de vroegere zet Rg4 heeft een wat ongunstige reputatie ge kregen, maar als zwart na 4 h3 rustig met Rf3: het loperpaar opgeeft, heeft zwart niet veel te vrezen) 4) c5 Pel 5) I Pc4: dc4: 6) Pg5 Dd5 7) dl e&3: 8) Rd3: De5:* (Na Dg2. krijgt wit met Re4 I plus Dd3 plus Ro3 plus 00 ccn grot« voorsprong in ontwikkeling) 9> Rc3 (ten koste van 'n pion heeft wit wat ont wikkelmgsvoorsprong. maar zwart heeft geen zwakten. Echter zwart moet zetten en dan kunnen ze ontstaan!) h6 (Db2: kost natuuriyk te veel tyd. Sza- bo speelde ze tegen Rossollmo. Has tings 1950. g6(?) en moest na 10) Rc4 c6 11) Dd8tKd8; 12, Pt7:r plus Pc5: een ongunstiger eindspel ingaan) 10) Pf3 De7 11) Dd2 c5 12) 0-0-0 ReC 13) Dc3 (ailengs kan het gedreig een aan vang nemen: er dreigt nu Pe5:) Pd7 14) Rc4 Rc-!; 15) Dc4: Re7 (wegens Dt7: kon zwart niet lang rocheren) 16) Dg4 (verhindert 00 wegens Dd7: cn dreigt verder Dg7.) R16 17) Pd2! (ondanks verstopping van de d-hjn kan zwart niet 0—0 spelen wegens Pc4 cn wit wint., omdat er zowel Td7; als het eventueel kwaliteitsoffer Td7; plus Pf6:t dreigt, oo^ O—0—o gaat niet we gens Pe4 (dreigt Pd6 plus P17 Kb') 19) Pffi gf6: 201 Dfi en zwart wordt aan handen en voeten gebonden) 17) h5 18) Df5 g6 19) DI3 (verhindert wegens Pc4 nog steeds 0—Oi Re7 20) Pel KIS (nu zou op 00 g5 volgen met felle kontngsaaanval. tcrwyi op o-o—o Df7 volgt) 21) Rg5 f5 (ver schaft zwart wat manoeuvrcer-ruimte maar verzwakt de stelling) 22) Re7; Ke723) Da3t c5 24) Pe3 (wit blijft I onophoudelijk dreigen) Pf6 25) PclSt! (Wit kan zelfs paarden rullen cn toch initiatief houden (Pd5; 26) Td5: inu zou b v. op Thd8 volgen 27) Tc5: Dd6 28) Tc7t benevens damesruil en Tb7-, want 23) Td7? zou op 29, Td7:t Kd7 30) Tdl falen) 26) b6 27 Dg3 Kf6 28) Thel M (op Thc8 volgt h4 plus DgSt en Tdl» 29) Dc3 'hL' A A A - m XJC 29) Thc8 30) g3 Kf7 (ontpent pion e5. zodat op gf4: ef4: kan volgen ech ter laat zwart pion c5 nu los Pion- verlies is echter onvermijdelijk gewor den. want f4 dekken met g5 leidt na gf4- gf4eatastrophaal tot dc open g- lijni 31) Tde5: Te5; 32) To5: (het ini- tiatief is al minstens een pion waard geweest en nog altijd is het aanwe- i zig!) DC6"* (overal dreigde gevaar en I bet is typerend dat zwart een ernstige fout maakt Typerend Juist daarom, omdat langdurige verdediging murw I maakt of in tijdnood brengt, waardoor ny, als de ernstigste gevaren afgewend dan vaak nog juist een beslissen de fout m3akt Zeker zou bv. Td8 De4t Kg" Df4Dd5 zwart nog practtscho kansen gegeven hebben, ondanks plon- verlies Het afmatten van een tegen stander door een langdurig initiatief is ook een belangrUke. weliswaar onbe rekenbare, factor!) 33) Dc4* (nu gaat het achter elkaar uit» Kg7 34) Te7t Kh6 35» Df4:t g5 36 (beter Df7. bv Dhlt Kd2 Td8t Kc3 en zwart is uitge praat i Df6 37) De3 en zwart gaf op. er dreigt Te6. terwijl zwart mat In enkele zetten toch niet kan vermyden. Het ini tiatief heeft wit op eenvoudige, doch krachtige wy*c tot winst herleid! Oplossing vorige keer: 1) Rf6 .Tbr6, (Tff6) 2) Rf7) en 3) Th3 (Rh5) Comp Dr M Nicmcycr. Knl Dg2 Ta5 Tc8 Rg3 Pa4 Pe2 pi a2 c6 e2 e7 Kc4 Db6 Rb5 Rd3 pi ©3 c5 Nieuwe opgave», tweezet:

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 7