DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Twaalf Westerse naties keuren een collectief defensieplan goed Unie-conferentie in een prettige sfeer geëindigd Overgang van K.N.I.L. naar K.L. geregeld Enorme, door Goëring geroofde schat ontdekt Kwestie der kosten echter nog niet geheel geregeld Het mannetje in de maan speelde verstoppertje f 10e Jaargang, no. 79 Maandag 3 April 1950 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. lew. Losse nummers 9 cent. Leopolds spoedige terugkeer venvacht BRUSSEL. In goedingelichte krinsen in Brussel wordt ver wacht dat Drins-regent Karei Woensdag een tot de (katholieke) Christelijke Volkspartij behorende kabinetsformateur /al aanwijzen. De door hem te vormen regering zal dan de beide Kamers van het parlement in verenigde zitting bij eenroepen De katholieken hebben hierin een meerderheid van 197 te gen 190 Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, ziin zii dus zeker van de aanneming van de wet. waarin verklaard wordt, dat de onmogelijkheid om te regeren voor Leopold II! heeft opgehouden te bestaan Dit betekent, dat de koning op de Belgische troon her steld wordt. Ziin terugkeer wordt voor het einde van de maand April verwacht. Nieuwe functie voor Jessup WASHINGTON. Dr Philipp C Jessup heeft volmacht ontvangpn. .die inlichtingen over de atoomener gie in te winnen, welke hij van node heeft bi.i de uitvoering van zijn nieuwe taak als voornaamste advi seur van ministpr Acheson op het gebied der wereldpolitiek", zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld Het voegde hieraan toe. dat dit be sluit genomen is met instemming van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie DEN HAAG. De opleiding van 150 legerofficieren en honderd luchtmachtmanschappen uit de Europese landen van het Atlan tisch Pact in Canada zal m Augus tus of September beginnen. DEN HAAG. De ministers van Defensie van de bij het Noord-Atlantische Pact aangesloten landen hebben Zaterdag eenstemmig een collectief plan van zelfverdediging goedge keurd op de basis van allen voor een en een voor allen. In een bespreking, die minder dan vijf uren duurde, namen de ministers een algemeen strategisch schema aan, dat door hun stafchefs gezamenlijk was voorbereid. Zij namen boven dien de financiële toestand hunner landen in ogenschouw en gaven de productieleiders de opdracht, de standaardisatie der militaire middelen te bespoedigen. In een na de conferentie uitgegeven communiqué wordt gezegd: „Voor de eerste maal hebben twaalf, onafhankelijke en souvereine naties door het democratische middel van samenwerking een stelsel van ver dediging van zichzelf en van elkaar tot stand gebracht." len verder het infanterie-scherm moeten leveren. Schiphol was gisteren het toneel van een massale uittocht. Vliegtuig na vliegtuig vertrok met ministers, generaals en andere hoge ambtena ren en officieren aan boord. Alle vertrekkenden zonder onderscheid, hadden niets dan lof voor de wijze, waarop Nederland de serie Atlanti sche conferenties in Den Haag had georganiseerd. Militaire détails diep geheim Het communiqué zegt nog. dat de ministers de noodzakelijkheid heb ben ingezien van een zorgvuldig af wegen der onderscheidene nationale economieën in het licht van de hui dige wereldsituatie. Op dit punt is het hun doel te vermijden, dat de regeringen der leden van het pact belast worden met uitgaven, die hun nationale economie zouden kunnen ruineren. In dit verband hebben zij een rapport bestudeerd van de fi nanciële commissie, die onder lei ding staat van W. Averell Harriman, leider van het Marshall-plan in Europa. Op een persconferentie, door de ministers Johnson, en Schokking ge houden. zei minister Johnson, nog niet in staat te zijn. precies de kos ten van het program te berekenen. Hij hoopte, zulks binnenkort wel te kunnen doen. Op de vraag of op de zitting iets gebleken was van rivaliteit tussen de verschillende wapens, antwoordde Studie-commissie moet rapport over Nieuiv-Guinea uitbrengen DJAKARTA. De ministers-conferentie ln het kader van de Nederlands -Indonesische Unie is Zaterdagmiddag te Djakarta op plechtige wüze besloten met de ondertekening van de resultaten door de voorzitters van beide delegaties. Minister Van Maarseveen betuigde dank voor de genoten gastvrijheid en bracht in een redevoering de prettige samenwerking en de goede sfeer tijdens de besprekingen in herinnering. De voorzitter van de conferentie, Moh. HattJl zeidc in zfjn slotrede: „Ik ben niet teleurgesteld in de verwachting, dat de goede sfeer, die op de Ronde Tafel-conferentie heerste, ook hier aanwezig zou zjjn. Ik ben van oordeel, dat de conferentie het bewijs geleverd heeft, dat een basis voor samenwerking op verschillende terreinen bestaat. Indien wtf de zaken nauwkeurig nagaan, blijkt Irian het enige onderwerp te zjjn. waarover een tegenstelling bestaat. Het is gewenst, dat deze kwestie zo snel mogelijk van de agenda verdwijnt." Een officieel communiqué deelt mede. dat de conferentie heeft geleid tot de instelling van verscheidene nieuwe commissies en tot aanvullen- In het zoeklicht INDO-CHINA Goed begin 17 EN door de Verenigde Staten naar Indo-China gezonden commissie heeft zojuist een serie aanbevelingen gedaan, die. wan neer zii door Washington worden opgevolgd, ongetwijfeld kunnen worden beschouwd als een goed begin van de poging. Zuid-Oost- Azië uit de handen van het com munisme te houden. Terwijl de commissie, zoals begrijpelijk is. de nadruk legt op de politieke en mi litaire versterking van Indo-China. doet zii daarnaast voorstellen tot on dersteuning van een programma van openbare ge zondheid en van levering van landbouwwerktuigen aan de verarmde boeren van het door de oorlog zwaar gehavende Viet-Nam. Het is inderdaad nodig de volken van Zuid-Onst-Azië er van te overtuigen, dat de hulp, die het Westen onder aanvoering van de Verenigde Staten wenst te ver lenen niet slechts gebaseerd is op zelfzuchtige overwegingen van po litieke aard En hoe kan men dit beter doen dan door het geven van materiële en medische steun aan pensen, die daaraan grote behoefte nebben? Natuurliik kan het Azia- 'jsche probleem niet opgelost wor- on zonder wapens en politieke manoeuvres, maar op de lange ter- roiin gezien zullen ploegen en me dicijnen het Westen meer vrienden m dat deel van de wereld bezorgen. Vrij koud S Wisselende bewolking met j§ enkele verspreid optredende g buien. Matige tot vrij krachti- Se Noord-Westeliike wind. I I Mannacht plaatseliik lichte t nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur *1 als vandaag. 4 April zon op 6.10, onder 19.18; J msan op 22.13, onder 6 33. - - f !i! af de overeenkomsten, ten doel heb bende de Unie tussen de beide vol ken tot een „levende werkelijkheid" te maken. Partijen kwamen voorts overeen, onmiddellijk een tijdelijke Neder landse militaire missie in Indonesië te vestigen van ten hoogste acht honderd man. Het ontwerp zal aan de eerstvolgen de minister-conferentie worden voorgelegd, waarschijnlijk in Sep tember a s. in Nederland. De ministers werden het er over eens, dat een definitieve oplossing van de kwestie-Nieuw Guinea op de ze eerste conferentie niet kon wor den uitgewerkt. De tweede confe rentie zal zich, aldus het communi qué. speciaal met deze kwestie bezig houden. Een gemeenschappelijke studie-commissie is ingesteld om zulks voor te bereiden. Deze com missie, zal op 1 Juli rapport uit brengen. Nederland gaat er intussen mee accoord. dat Indonesië een com missaris in Nieuw Guinea vestigt. Johnson: „Neen dat is al door de stafchefs geregeld". De bijzonderheden van het plan zullen uiteraard een diep geheim blijven, doch men meent te weten, dat het de taak van de Franse. Ne derlandse en tot op zekere hoogte ook van de Britse vloot beperkt, door de hoofdrol bij het handhaven van de verbindingen ter zee toe te wijzen aan de Amerikaanse marine. De Amerikaanse luchtmacht neemt de strategische bombardementen op grote afstand voor haar rekening, terwijl de landen van het Brusselse Pact met gevechtsvliegtuigen en lichte bommenwerpers zullen opere ren. De naties van het vasteland zul- Totaal 44 millioen verbeurd verklaard DEN HAAG De verbeurdver klaringen door de tribunalen uitge sproken belopen, volgens mededeling van de minister van Justitie aan de Eerste Kamer, ongeveer f 44 mil lioen Dit bedrag is nog niet geheel geliquideerd. De verbeurd verklaar de gelden worden gebruikt voor ver goeding en herstel van oorlogs- en bezettingsschade. Naar de mening van de minister moet het Beheersinstituut zo spoedig mogelijk worden geliquideerd Deze liquidatie geschiedt gedeeltelijk doordat het Beheersinstituut bepaal de taken afwerkt Een verdere li quidatie zal wellicht kunnen plaats vinden door sommige taken van het Beheersinstituut aan andere diensten over te dragen. DEN HAAG Op 75-jarige leef tijd is gisteren tc Den Haag over leden F. W. Baron van Tuyll van Serooskerken. echtgenoot van de grootmeesteres van H.M. de Ko ningin. baronesse Van Tuyll van Serooskerken. eeb. ionkvrouwe Bo- reel. Ter gelegenheid van het jubi leum van „Het Vrije Volk" heeft dr. W. Drees te Den Haag op het graf van de eerste hoofdredacteur van dit blad. Picter Jelles Troel- stra, een herdenkingsrede uitge sproken. (Van een onzer verslag gevers) Op typiseh-vrouwelij- ke unjze (niet ten on rechte wordt zij in den vreemde Madame la Lune genoemd) heeft de maan gisteravond eerst wat met ons, aardbewo ners geeoquetteerd. al vorens te willen beken nen, dat er duistere dingen waren gebeurd. Een complete maansver duistering stond op het programma, maar het begin daarvan was een verduistering in het kwadraat. Althans waar wij dit alt:jd weer boeiend schouwspel volgden, duurde het na de opkomst van de maan te 7.03 uur tot tegen half negen, eer wij een witte schilver te zien kregen, die snel weer wegdook achter de wolken, toen iveer terugkwam ja. en daar zagen wij, dat de verduistering inder daad om even over acht moest zijn begonnen links onderaan was al een vrij grote hap vit de ronde, witte maand ge nomen: de grens daar van was wazig er. dat kwam dan door onze eigen aardse atmosfeer, want wij waren het ten slotte zelf. die deze mooie, volle maan lang zaam maar zeker ver duisterden. Wolken ontnamen ons toen weer geruime tijd het uitzicht, maar om kwart over negen werd toch duidelijk zichtbaar, dat er nu alleen nog maar een smal, wit sik keltje onverduisterd was: het leek groter dan het vaaq zichtbare ver duisterde oedeelte. nis een klein zilveren napje dat tegen een donkere bol was geplakt. Om kwart voor tien was de verduistering volmaakt en de lucht zo helder, dat de sterren alle gelegenheid kregen om extra te schitteren De maan was nu vaag zichtbaar, een grijs bruine bal, met een lichte, wit-gele rand. Lang duurde dat niet De aarde ging verder, al gauw kwam rechts on deraan weer een wit sikkeltje te voorschijn, dat zich vrij snel uit breidde. Om kwart voor elf was de onderste helft al weer blinkend toit. zó helder, dat het verduis terde bovenste gedeelte nauwelijks meer zicht baar teas. Meer en meer verloor de schaduw nu terrein, zij trok zich te rug naar de rechter bo venhoek en tegen half twaalf stond de volle maan weer in onge schonden luister aan een heldere hemel, alsof er niets was gebeurd. Munten met beeltenis van koningin Juliana DEN HAAG Binnenkort zal worden begonnen met het in om loop brengen van nikkelen en bron-, zen munten, waarop de beeltenis van Koningin Juliana is aange bracht Ook thans werd de konink lijke beeldenaar vervaardigd naar een ontwerp van prof. L. O. Wen ckebach. Op de munten is de rechtergc- laatshelft van Koningin Juliana af gebeeld Van Koningin Wilhelmina werd de linker gelaatshelft afge beeld. Dit geschiedt overeenkomstig de Nederlandse traditie volgen? welke opeenvolgende vorsten op I munten beurtelings naar links en rechts zien Het kapje op het haar van Koningin Juliana is een ge- I trouwe afbeelding van het kapje dat zij droeg ter gelegenheid van do inhuldigingsplechtigheid De tegenzijde der munten onder gaat geen wijziging. SINDS DONDERDAG vertoeven H M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide oud ste prinsessen Beatrix en Irene met vacantie te Val d'Isère in Haute Savoie. Reeds gedurende de eerste dagen hebben de ko ninklijke vacantiegangers ver scheidene ski-tochten in de prachtige omgeving van Val d'Isère gemaakt. Per z g. „Train rouge" gaat de Koninklijks fami lie naar de ski-lift. Gas en electriciteit spoedig vrij DEN HAAG - Binnenkort zal de opheffing van de nog steeds be staande rantsoeneringsbepalingen ten aanzien van het gas- en electri- citeitsverbruik officieel een feit worden. Verwacht wordt, dat de kolenaanvoer der electriciteits- en gasfabrieken een op een redelijk peil staande voorziening mogelijk zal maken. Dit neemt echter niet weg. dat ten gevolge van het nog steeds be staande tekort aan productievermo gen in de electrische centrales tij dens de uren van hoogste belasting ook in de komende winter 1950/'51 wederom maatregelen ter beperking van het electriciteitsverbruik in de spitsuren getroffen dienen te wor den. Terugzetting in rang zal niet steeds te vermijden zijn (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - Dezer dagen is overeenstemming bereikt tussen ministerie van oorlog en de vertegenwoordigende organisaties van de officieren en onderofficieren van het Kon. Ned Ind. Leger over de vrijwillige overgang naar de Kon. Landmacht en de luchtstrijdkrachten, heeft de staatssecretaris Dir. W. H. Fockema Andreae op een persconferentie medegedeeld. De besprekingen hebben een langdurig, vaak heftig karakter gehad, doch het overleg zowel in Nederland als in Indonesië heeft tot volledige instemming van alle partijen geleid. Met de liquidatie van het K.N.I.L. kan thans een begin worden gemaakt. Onderluitenant bij de Koninklijke Landmacht Ter R.T.C was bepaald, dat deze binnen zes maanden na de souve- reiniteitsoverdracht beëindigd moest zijn, doch de regering van de V.S.I gaat er mee accoord. dat daar en kele maanden bij komen. De Nederlandse strijdkrachten zullen de beroepsmilitairen van het K.N.I L. uitstekend kunnen gebrui ken. Er is een groot tekort aan be roepsofficieren en -kader, waardoor er te weinig dienstplichtigen kun nen worden opgeleid Bovendien doen beroepsmilitairen het bij alle waardering die men voor hun plichtsbetrachting en bekwaamheid heeft het beter dan dienstplich tig- en reservepersoneel. Ofschoon het de bedoeling is de K.N I.L-militairen in dezelfde rang die zij hadden in de Nederlandse formaties in te passen, zal het in enkele gevallenimodig zijn hen in rang te verlagen. Dit zal echter slechts maximaal één rang kunnen zijn. Gedurende 60 maanden zullen zij dan een maandelijkse toelage ontvangen om het verschil in sala riëring weg te nemen In het alge meen zullen zij in die tijd hun oude rang weer hebben bereikt. Voor de onderofficieren wordt de anciënniteit bepaald door van 40 jaren dienst af te trekken dc tijd. welke nog moet verlopen om de leeftijd van 53 jaar te bereiken. Allen behouden in ieder geval hun in Indonesië verworven pen sioen-aanspraken. Voor het overige worden zij voor hun pensioen-aan spraken gelijk behandeld als hun collega's in het Nederlandse leger. De rang van onder-luitenant wordt ook ingevoerd in de Kon. Landmacht en de L.S.K Voor zover zij de nodige examens om die rang te verkrijgen hebben afgelegd wor den de onder-luitenants van het K.N.I.L. in diezelfde rang overgeno men. De militairen van de K L. en L.S.K. kunnen bij gebleken ge schiktheid eveneens die rang berei ken, welke de hoogste onder-offi- siersrang zal zijn. Iedereen die overgaat kan dienen tot zijn 53ste jaar. Zij die minstens 25 jaar en zeven maanden hebben gediend of ouder zijn dan 53 jaar komen niet meer voor overgang in aanmerking. Voor de beroepskorporaals en -soldaten zal in het algemeen in de Nederlandse formaties geen plaats zijn. Zij zullen echter zo veel mo gelijk worden Ingeschakeld als chauffeurs, ordonnansen, koks en bewakers. In zekere mate zal voor hen ook plaats zijn in de militaire missie in Indonesië, op Nieuw-Gui- nea. Suriname en de Antillen Voor overgang komen maximaal in aanmerking: 700 officieren. 300 onder-luitenants, 550 ajd onder officieren. 1650 sergeant-majoors en 2700 sergeanten. Er zijn verder bij het K.N.I.L. 2,000 korporaals en soldaten. Er komt een apart bureau bij het ministerie van oorlog voor de rege ling van de overgang Ter wille van de coördinatie zul len de militairen op het gebied van sociale bijstand gelijk behandeld worden met de repatriërende bur gerlijke ambtenaren Tenslotte sprak de staatssecretaris zijn bezorgdheid uit over het uit blijven van de voorwaarden voor de overgang van de Indonesische militairen van het K.N I.L.. die on der hun eigen commandanten zou den overgaan naar het leger van de V S I De Nederlandse regering hoopt, dat de V.S I. die voorwaar den spoedig bekend zullen maken, want de liquidatie van het KNIL. moet spoedig tot een einde worden gebracht. Het wordt steeds moeilij ker deze troepen, die niet weten waar zij aan toe zijn. in de hand te houden Miss Hollland 1950 (mej. Lee man), op het Filmsterrenbal te Amsterdam gelukgewenst en ge kust door miss America 1949 (miss Jean Bartell). Ook hier komen beiden overheen en over 10 jaar zullen zij zelf dit prentje niet meer geloven. Frankrijk brengt laatste groet aan Leon Blum PARIJS Leon Blum is Zondag middag ten grave gedragen. Om 3 uur verliet, de lijkstoet, voorafge gaan door zes met kronen beladen wagens het gebouw van het blad „Le Populaire" waar het stoffelijk overschot van dc socialistische lei der was opgebaard Onmiddellijk achter de lijkwagen volgden mevr. Leon Blum en de familieleden. Daarachter kwamen enkele afvaar digingen van het hoofdbestuur der Franse Socialistische Partij, voorts partij-veteranen en vertegenwoordi gers van buitenlandse socialistische partijen. Jhr. mr. Van der Goes van Naters vertegenwoordigde Neder land. Ondanks de regen stonden overal langs de weg dichte drommen om Leon Blum een laatste groet te brengen. Op de „Place de la Concorde" hield president Vincent Auriol een toespraak, waarin hij de figuur van de overledene, met wie hij 30 jaar lang bevriend Is geweest, belichtte. Het stoffelijk overschot werd 's avonds in de grafkelder van de familie Blum op het Cimétière Montmartre bijgezet. Over ongeveer 14 dagen zal de doodkist naar het landhuis van Leon Blum worden overgebracht. Het was zijn wens daar te worden begraven. Benzineprijs wordt verlaagd (Eigen bericht) DEN HAAG. In verband met de daling van de benzineprijs op de wereldmarkt is vandaag be sloten de prijs van benzine in Ne derland met een halve cent per liter te verlagen. De prijs bedraagt van heden af 28 cent. Mogelijk vele kunstvoorwerpen van ons Koninklijk huis MüNCHEN In het eens aan Gocrlng behorende kasteel „Feldensteln" is een schat ontdekt ter waarde van milliocnen guldens. Zaterdag werd onder toezicht van autoriteiten van de Amerikaanse Iloge Commissie en de Duitse politie een begin gemaakt met dc opgraving. In een geheime ondergrondse kelder in het park van het kasteel bleken een groot aantal voorwerpen van waarde verborgen te zijn. zoals juwelen, verschillende kunstvoorwerpen, zeldzame wijnen en likeuren en andere kostbaarheden. Tot nu toe is reeds voor een waarde van vier millioen gulden naar dc oppervlakte gebracht. Dc Amerikaanse bezettingsautoriteiten werden door een Poolse ontheemde op de hoogte gebracht van de bergplaats. Het kasteel Feldensteln ligt in Neuhaus in dc Oberpfalz. Een Duits politie-autoriteit deelde mede. dat alle stukken in 1945 naar het kasteel waren gebracht Hoge Amerikaanse zegslieden noemden de vondst mysterieus, maar weigerden verdere bijzonderheden te geven, voordat het hele onderzoek geëin digd zal zijn. Het Duitse Nieuwsagentschap zegt te weten, dat vele schatten vroeger toebehoord hebben aan het Neder landse Koninklijke Huis en aan de familie Rothschild. Nee toch Heus! Gemiddeld Europees inkomen 2/3 lager dan het Amerikaanse WASHINGTON Ondanks de opmerkelijke vorderingen, welke se dert de oorlog zijn gemaakt, be draagt het inkomen per hoofd van de bevolking in Europa thans slechts 422 dollar per jaar. minder dan van het Amerikaanse gemiddelde. Dit blijkt uit de cijfers over de fi nanciële toestand in Europa, welke Paul Hoffman het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft voorge legd. Osseudrecht ran Pasen les Bains heeft tot en mét de herfstvacantie zoveel onuitroei bare luidruchtige krekels, dat de Ossendrechtenaren' geen oog kunnen dichtdoen. Daarom wordt hun krekelparadijs, de vuilnisbelttot onder de horizon verplaatst. Signora Maria Pernot is uit haar huis gezet (te Rome), want zij bezat 50 slechtv er zorg de. kwaadaardige honden en katten Zelfs politierechter moest voor stank en grommend gedier te de vlucht nemen, toen hij sympathiek kijkje bij Maria wilde nemen. ,,'k Heb snoezige kleinkinde ren." zei mevrouw Nelson te Randfontein (Transvaal), „maar ik zou het leuk vinden als zij meer speelgenootjes van hun eigen leeftijd hadden," en zij kreeg prompt een drieling, drie (jonge) speeltantes voor de (oudere) kleinkinders K.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1