HBS -ers vertolken stuk van Shakespeare zeer goed Vreugde in de Amersfoortse turnwereld DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Directeur Middenstaiidsbank hartelijk gehuldigd Noteert u even Baby wint duel met een oude radio 2 Maandag .3 April 1950 Hoogtepunt in 't schoolleven Iedereen kan van Shakespeare's onvergetelijke werken genieten, omdat iedereen er iets in vindt, dat beantwoordt aan zijn opvattin gen. Behalve de onverweldigende beeldende kracht en muzikaliteit van de taal. gebruikt Shakespeare gegevens, die op zichzelf boeiend genoeg zijn om aan te spreken bij een publiek, dat voor de taal min der gevoelig is dan voor het ver haal Deze factoren hebben onge twijfeld gewicht in de schaal ge legd, toen de Amersfoortse RHBS club besloot dit jaar een opvoering te geven van Shakespeare's come- die „De getemde feeks". Een uit verkocht Amicitia heeft Zaterdag avond genoten van dit spel. Het was een „verhollandste" Feeks. Op werkelijk voortreffelijke wijze hebben mr Jan Derks en onze oud-stadgenoot Albert Wel ling de comedie bewerkt. Zij trachtten het oorspronkelijke ver haal cn de treffende sfeer zoveel mogelijk te handhaven en waar dit niet mogelijk bleek, bewerkten zij de inhoud op verantwoorde en te vens dolkomische wijze. De opvoering van „De getemde feeks" ifiag zonder enige twijfel hèt hoogtepunt in het interne HBS-schoolleven van dit jaar wor den genoemd. Wat samen onder de bekwame leiding van Albert Wel ling werd geleerd, kreeg Zaterdag avond een mooie bekroning. Uit bundig was het publiek over de prestaties der scholieren; zelfvol daan waren de medespelenden, toen zij het langdurige en welver diende applaus aanhoorden. De op voering was het volmaakte nabij, dat is ook onze mening. Fouten werden er gemaakt, vele zelfs, maar zij werden overschaduwd door de grote verdiensten van het toncelgroepje. Met een verbluffend gemak en enthousiasme werd de zotte historie door hen ten tonele gebracht. Bijna feilloos werden sommige komische oubollige figu ren getypeerd. Van hen noemen wij Huub Broekhuyse een jonge man met een uitgebreide fantasie, een verrassende speeltrant en een aardige mimiek. Er waren nog meer zotte figuren, die goed wer- SchiedamAmersfoort De Amersfoortse Politie speelde Zaterdagmiddag tegen Schiedam. Alvorens de wedstrijd aanvangt, overhandigt aanvoerder Groene- velt zijn Schiedamse collega een boUquet bloemen met zijn ge lukwensen voor het door Schiedam behaalde kampioenschap. Er staat een harde wind van doel tot doel en het terrein blijkt hard en effectvol, waardoor goed voetbal niet wel mo gelijk is. De eerste aanvallen zijn voor Amersfoort, doch worden onderbro ken door buitenspel. Dan onder neemt Schiedam enige aanvallen op het Amersfoortse doel en bij een daarvan weifelt de achterhoede met wegwerken. De rechtsbinnen der gastheren profiteert hiervan, door Mikkers met een hard laag schot, kansloos te passeren. (10». Schiedam blijft, gesteund door de harde wind. een hevige druk uit oefenen op het Amersfoortse doel. Bij een dezer aanvallen is Mikkers reeds gepasseerd, doch Buitenbeek redt op de doellijn Verschillende harde schoten gaan over en naast. Bij een der sporadische uitvallen van Amersfoort, komt De Zeeuw alleen voor de doelman, doch hij faalt. Amersfoort weet zich nu langzamerhand aan de druk te ont worstelen en het spel golft geruime tijd op en neer. Fonkert schiet hard in keepershanden Hot laatste kwar tier wordt Amersfoort overwegend sterker. Ongeveer 5 minuten voor de rust benut De Zeeuw een pass van De Man. (1-1). Dadelijk na de rust een gevaar lijke uitval van Schiedam, doch Mikkers redt schitterend. Onmid dellijk neemt Amersfoort de aan val over. Snel combinerend komt men voor het Schiedamse doel Fonkert schiet tegen de staander en de terugspringende bal wordt door De Groot in het doel geschoten (1-2) Nog is het gejuich der Amers- foorters niet verstomd of De Zeeuw doelpunt na goed aangeven van De Man (1-3). Amersfoort speelt nu technisch veel beter tn circa 8 minu ten na de rust komt het mooiste doelpunt van dwe wedstrijd. De Man vangt het leder in het mid denveld op. passeert door handige schijnbewegingen, verschillende te genstanders en deponeert dan op beheerste wyze het leder achter de keeper Een werkelijk fraai doel punt. (1-4). Ongeveer 10 minuten voor het einde werkt de Amers foortse achterhoede de bal wat non chalant weg. de rechtsbinnen der gastheren krijgt een vrije schietkans cn onhoudbaar vliegt de bal in de touwen (2-4). den getypeerd: Ab Perk en Wim Mayvis(l): Wim van Goor en Henk Kuiper; Jaap Asyee en Har Bu- ning; Ad Offermans en Hein Aau- sen, zij droegen allemaal het hun ne bij tot het welslagen van de opvoering. Van de hoofdrolspelers noemen wij Jet Sier, die de Feeks feilloos typeerde. De brallende koopman Oostendorp werd voor treffelijk uitgebeeld door Paul Hermans en Gerard Priester Ver tolkte op verantwoorde en speelse wijze de rol van de verliefde stu dent. Rodi Visser en Els Hermans vermochten ook te boeien. Aan de costumes en 't décor was zeer veel aandacht besteed en de voortreffe lijke grime van Leo Grootkop en de verlichting van W. Heinz ver leenden het vereiste cachet aan de comedie. Na afloop werd door de heer Wim Jeths een dankwoord tot de spelers gesproken, terwijl bloemen werden aangeboden aan de heer en mevr Verhoeven. Ge zellig was het bal, dat daarna o.l.v. Dan Bearda werd gehouden. Tot ver na het middernachtelijk uur duurde dit voort en de HBS-band „The Continental Bob-Quintet" zorgde voor gezellige dansmuziek. De lady-crooner van de band. In- grid Kotten, oogstte veel succes met haar aardige zangnummers. Ons dagelijks teveel Zaterdagmorgen werd er ten nadele van een dame in het abattoir een portemohnaie met negen giilden ontvreemd. Meisjes van veertien jaar be krasten een auto, die op de Hof ge parkeerd stond. Op de Langestraat reed een automobilist een wielrijder aan. De fiets werd beschadigd, maar de automobilist betaalde f 20.- schade vergoeding. Schade ontstond bij een botsing tussen een personen-auto en een bestel-auto. Op de Prins Frederiklaan gooi den jongens van een jaar of veer tien een straatlantaarn stuk. HULDIGING BRIG. VAN ETTEN Ten huize van de brigadier van politie A van Etten, werd Zater dagmorgen diens zilveren politie- jubileum gevierd. Commissaris Goorhuis huldigde de heer Van Et- ten namens de burgemeester, het politiecorps en de jubileum-com missie. De heer Goorhuis had pret tige herinneringen aan de jubilaris, tox deze nog 2ijn leerling was op de politie-vakschool te Hilversum. In zijn tegenwoordige functie ver richt de jubilaris veel goed en nut tig werk. zo zei de commissaris. Hij schonk hem een horloge. De Politie-Harmonie bracht de jubilaris des avonds een serenade. Spreekuur wethouder Wethouder A J. Splekermann is ver hinderd Woensdag 5 April a.s. spreekuur te houden. 1246. Dan begint het meisje te praten. Dat wil zeggen: ze be weegt haar lippen niet en v/oorden spreekt ze niet uit, maar uit haar gebaren leidt Rob af, dat ze de twee ont dekkingsreizigers ver telt. hoe Rob hier is gekomen. Dan komt Ross weer naar Rob toe en hij zegt: „Mijn vrienden stellen je voor toe te treden tot ae ge meenschap der onster- felijken Misschien be grijp je alles direct nog niet maar je zult je bij het feit moeten neer leggen, dat je niet zult kunnen terugkeren naar wat jij waarschijnlijk nog als de be schaafde wereld beschouwt." Rob wordt op een rustbank gelegd en krijgt ook zo'n vreemd Soest apparaat op zijn hoofd. Want daarmee wor den gedachtentrillingen overgebracht. Wie lang in het Rijk van de Mammouth vertoeft, ver liest nl: zijn stem en zijn gehoor, doch door resonantie der trillingen blijven de bewoners met elkaar in communicatie staan. Zaalhuurverlaging van vijftig procent In Januari 1948 hebben wij in een artikel reeds gewezen op het financiële probleem, dat de toen malige verhoging der zaalhuren door het gemeentebestuur voor de turnvereniging stelde. Voordien hadden de A.B.v.L O. en enkele gymnastiekverenigingen reeds een verzoekschrift gericht tot het gemeentebestuur om de voorge stelde verhoging niet voor 100 procent toe te passen op turnver enigingen, doch hierop werd in Februari 1'948 afwijzend beschikt. Het gevolg was, dat in de vereni gingen het extra te betalen bedrag gevonden moest worden, door an dere uitgaven te besnoeien of van de begroting af te voeren. De verenigingsbesturen bleven echter waakzaam om zo mogelijk toch een vermindering der zaal- huren te verkrijgen en toen het be stuur van „Olympia" in Juli 1949 van de Kennemer Turnkring het verzoek ontving haar de huren der gemeentelokalen in Amersfoort me de te delen i.v.m. een te houdlen enquête, verzocht „Olympia" te zijner tijd in kennis te worden ge steld van de uitslag dezer enquête aan welk verzoek de Kennermer Turnkring in September 1949 ge volg gaf. Deze uitslag toonde dat Amersfoort in vergelijking met plaatsen van-ongeveer gelijke groot te hoge zaalhuren bedong. Men vergelijke slechts onderstaande ge gevens. welke de huurprijzen per lesuur bevatten' Almelo max 0.40, min. 0.20, Alkmaar 0.40. Gronin gen 0.50. Utrecht 0.52, Dordfecht 0 55, Apeldoorn max 0 60, min. f 0 20, Assen max. 0.84, min. 0.60, Gouda max. 0.90, min. 0.63, Amersfoort max 1. min. 0.70, Zaandam f 1.30. Het gevolg was dat besloten werd in November 1949 een bijeenkomst te beleggen, waarin diverse turn verenigingen en de A.B.v.L.O. ver tegenwoordigd waren.en de Amers foortse Sportstichting een waarne mer gezonden had. In deze verga dering besloot men de gegevens in het bestuur van de Sportstichting te bespreken, waarin dit bestuur een rapport aan het college vaq B. en W. zond. Het resultaat is bekend: Vrijdag avond j.l. kon de directeur van de foort dankbaar is voor de zaalhuur verlaging en onder hen bevindt zich ondergetekende, die na vroe gere critische beschouwingen ditmaal gewag kan maken van een zeer verblijdend bericht. „TURNER" Expositie verlengd Wegens de grote belangstelling ls de tentoonstelling van beeldsnijwerk van Cor Wijkcr in dc Academie voor Beel dende Kunsten verlengd tot en met Vrijdag 7 April. Burgerlijke stand Geboren Helena Wllhelmina. d van W. Hogenhout en J L Hofman; Henn- ny. d van A H. Meskcs en H Stomphorst Willem Frederik Joseph, z van A. Groenhuizen en J M v. d. Hoven. FreiJerlk Antonius Joseph. z. van A Groenhuizen en J. M v. d Ho ven: Catharlna, d van G- v. d. Wakker en C. Bekkers. Getrouwd. P J. v. d. Brule cn H G. Verhaar Overleden- Jan de Haan, 91 j.. wed. v A. Göbel; Christina Helmina van de Kamp, 63 j.. ongeh. Hoogland BURGERLIJKE STAND Geboren Josephine Hcrmlne Maria, d van Gerard Jacob Marie L,3umans cn Clémence Frédériquc Mathilde Haan; Regina Margaretha, d van Hermanus Timotheus Spijker en van Reljertje Leeuwenkamp. Overleden: Hendrika Overeem, oud 11 maanden. Hoevelaken Mej,. J. M. Fontein is thans de finitief benoemd als dirigente van het Gemengd Koor „Het moet kunnen." Uitreiking EHBO- diploma's Vrijdagavond werd in de zaal van De Gouden Ploeg het examen gehou den van de 2-jarige cursus van de Ned. Ver. E.H.B.O.. afdeling Soest. Het examen werd afgenomen door dr L. Imhoff uit Utrecht, namens het Oranje Kruis, het contact-orgaan voor het uitreiken van eenheids diploma's. Aan de volgende cursis ten werd het diploma uitgereikt: mevr. D. G. Gaytant, de dames A. R Wantenaar, J. H Wantenaar. J. Kraaijkamp, R. Bosboom en M. Brouwer en de heren W. van Essen, W. A. Brood en H. J. Paerel. Vier candidaten werden afgewezen. Dr P. G. de Vos. voorzitter van de afd. Soest van de EHBO, dankte aan het slot van de avond dr Imhoff voor zijn werk. Feestavond kleuterschool Zaterdagavond was de zaal van Eemland bijna geheel gevuld met be langstellenden voor de feestavond belegd door het bestuur van de kleu terschool Soest-Zuid. De voorzitter van de „Stichting Kleuterscholen", de onderwijzer De Vries, heette alle aanwezigen harte lijk welkom, in het bijzonder de bur gemeester van Soest, mr S P. baron Bentinck en echtgenote. De burge meester sprak een kort propagandis tisch woord. De toneelgroep van de Soester po litie trad hierna voor het voetlicht met een cabaret-revue, onder regie van de heer F. G. Sonders. De Stich ting Kleuterscholen had een goed batig saldo. Een gezellig bal. met muziek van „De Boer's Melodisten" uit Bussum, besloot de avond. Volksonderwijs jubileert Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de afdeling Soest van Volksonderwijs hield het bestuur Zaterdagmiddag receptie in de zaal van „Religie en Kunst" aan de Rem- brandtlaan. De eerste die kwam complimenteren was de wethouder van Onderwijs, de heer K. de Haan. die mede sprak namens het gemeen tebestuur Velen hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt het be stuur geluk te wensen met dit zilve ren feest en de zaal was spoedig in een bloementuin herschapen. Zeventig bloemstukken en vele gelukwensen Meer dan zeventig bloemstuk ken hadden de kantoorruimte van de Middenstandsbank omgetoverd Sportstichting op de ledenvergade- i in ee" 'leurise Bü™ ring mededelen dat B en W. be- I Ioemden rond het hoofd van de sloten hadden om de zaalhuren voor gymnastiekverenigingen met 50 procent te verlagen. De lezer zal begrijpen welk een vreugde de ze mededeling verwekte bij de aan wezige afgevaardigden der turn- I verenigingen en welk een dank baar gebruik zal worden gemaakt van de vrijkomende gelden voor de bevordering der turnsport, daar ze vooral voor de grotere verenigingen een belangrijk bedrag uitmaken. De voorzitter der Sportstichting, de heer C. v. Zwol. die in zijn slot woord zei: „Het is een korte dus een goede vergadering geweest" kan er van overtuigd zijn. dat het voor de Amersfoortse turnwereld eveneens een goede avond was en het gemeentebestuur van Amers- SEC kampioen Soesters hadden voldoende aan gelijk spel In de wedstrijd SECMaarssen heeft het niet aan spanning ontbro ken. Beurtelings kwamen de doelen in ernstig gevaar, doch Van Zoghei had zijn vorm terug en sloeg en stompte alle ballen het veld weer in. Met wisselende kansen kwam de rust (0—0). Hierna pakte SEC energiek aan en het Maarssen-doel ontkwam op het nippertje aan een doorboring. Maars sen liet zich echter niet onbetuigd en menig hachelijk moment deed zich voor het SEC-doel voor. Naar gelang de tijd verstreek werd de spanning groter, want de SEC-ers wisten dat zij zich bij een overwinning kam pioen van hun afdeling konden noe men. Het zo begeerde doelpunt kwam maar niet en toen de goed leidende scheidsrechter het einde floot, had geen van beide keepers de bal uit het net behoeven te halen. Gezegd moet worden dat Maarssen zijn sportieve plicht heeft gedaan en de huid zo duur mogelijk heeft ver kocht. Na de wedstrijd kwam pas de ware spanning. Wat zou Voorwaarts ge daan hebben met WOG? Toen de duiven, die door enkele Soester sup porters mee naar Utrecht waren ge nomen. op hun hok neerstreken, brachten deze de verblijdende bood schap dat Voorwaarts tegen WOG eveneens gelijk had gespeeld, zodat SEC kampioen was geworden. In het tijdsbestek van SEC na de fusie tussen „Soest" en „ESVAC" in het jaar 1938. is dit het vierde kam pioenschap dat het eerste elftal be haald heeft. Op gepaste wijze heeft SEC 's avonds feest gevierd in „Bos en Duin", waarbij tegenwoordig waren de ere-voorzitter Mr. J. H van Door- ne. en de ere-leden Dr P Donker, W. v. d. Hoek en G. H. v. d. Broek. Twee afgevaardigden van Voor waarts uit Utrecht, aé grootste con current. waren de eersten die het be stuur van SEC kwamen complimen teren. Dit werd op hoge prijs gesteld. Het kampioensfeest zal door een receptie van het bestuur gevolgd worden. directeur, de heer G. Sleyt. die met zijn echtgenote recipieerde. De heer Sleyt was Zaterdag vijf-en-twintig jaar directeur van bijkantoren der Middenstaiidsbank. Hij is ruim twaalf-en-cen-half .laar in Amers foort werkzaam. Vele autoriteiten^vrienden en re laties waren op deze gedistingeer de receptie aanwezig. Allen spra- XvonorhSe I N. Ridderbos., de heren Van mens ziin echtgenote, vaardig be- M. v. Leyenhorst. De heer H. van Galen Last en mr F. C. A. Eem- horst brachten de gelukwensen van de Kamer van Koophandel over. I Het duurde anderhalf uur voor- dat alle-» de gelegenheid tot felici- teren hadden benut. O.m. zagen we de commissaris van politie, de heer G Goorhuis. de directeur van het I A.M.K.. de heer G. v. d. Berg. het bestuur van WV met als spreker de heer J. A. C. Spoel, de directeur van de Rotterdamse Bank. mr F. J. W. Hartelust, de bestuursleden van de winkeliers en ambaehtsvereni- ging „Soesterkwartier" de heren Van Empelen en Van Munster, de directeur van de EHMA. de heer G. M. Chel, notaris G.P.A.L. te Leu VoorwaartsBDC 12 Zondagmiddag was BDC de gast van Voorwaarts te Rhenen, en deze strijd had een vlot verloop met BDC steeds in de meerderheid. Toen de scheidsrechter twee doelpunten voor Voorwaarts afkeurde wegens buiten spel, was het met de sportiviteit ge daan Het publiek liep na afloop het veld op en tenslotte moest de scheidsrechter door twee politieman nen naar de autobus worden bege leid BDC had direct al geluk toen mid voor C. Reijerse van dichtbij kon in schieten (01). Steeds waren de BDC-ers voor het Voorwaarts-doel en voor de rust maakte Rejjersc no. 2 voor BDC. Rust 0—2. Na de hervatting zette Voorwaarts een geweldig offensief in en na een kwartier spelen kon de midvoor de eer redden (12). Hierna gaf BDC de toon weer aan. Aardschok teistert Livorno GRAND THEATRE: „John Doe", de man die het meende, a.l. Zondag: 1 30 4. 6 30 en 9 uur Ov dagen: 2.30, 6 30 en 9 uur. CITY THEATER: „Het fatale schot" 18 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Van Vrij dag t m Maandag: „Verraad op de Prairie". 14 jaar; „De grote treinroof", 14 jaar. Van Dinsdag t m Donderdag: „Zij. die terug keren" 14 jaar. Vrijdag cn Zaterdag: 2 30, 6.45 en 9 uur; Zondag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur; Ov. dagen: 2 30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitje ning voor volwassenen dagelijks 25 u.. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 9 uur Uiile ning voor kindgren: Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2 304.30 uur Leeszaal dag van 10—12 30 en 25 u bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. RK. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2 30—6 45 uur Maandag en Vrijdag 79 uur Uitlening van 11-12 30 uur EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr 53» van 18 Maart tot 1 April, tentoon- «telling Cor Wvjker (bceldsnu- werk) Geopend werkdager 10—5 en 19—21 uur Dinsdag en Don derdagavond gesloten. dankte. Burgemeester Molendijk en wet houder Van Zwol kwamen namens het gemeentebestuur feliciteren. De FAM was vertegenwoordigd door de nieuwe voorzitter, de heer Vis- set, en de heer Jac. Kroes en A. 1 weest. Zeumeren en Stalenhoef namens „Amersfortia" en de heer J. A. Uding van „Ons Belang" De heer en mevrouw Sleyt moch ten vele geschenken in ontvangst nemen. Het is voor hen ongetwij feld een onvergetelijke dag ge- LIVORNO Ten minste 30 men sen zijn gewond door een zware aardschok, die Zaterdagavond in Livorno en omstreken veel schrik heeft veroorzaakt. In Livorno zijn drie gebouwen in gestort. I Ook in Pisa en Lucca zijn schok ken gevoeld, maar daar zijn geen slachtoffers gevallen en is geen schade aangericht. De schok werd vergezeld van een luid onderaards gerommel. De men sen verlieten in paniekstemming hun huizen en velen gingen per auto of fiets uit de stad. De verpleegden van enkele zie kenhuizen werden haastig op straat gebracht. De schok in Livorno werd des avonds om 11 uur gevoeld. Zondagnacht om 1 uur was de rust weergekeerd De meeste men sen waren weer thuis en de politie patrouilleerde in de straten om de orde te handhaven. Op de eerste verdie ping, bij de Kriebels, hadden ze pas een baby. En beneden, bij de Van Prummelens al lang trouwens een oude ra dio. Dat de baby bitter jong en de radio stok oud was, had niet de ge ringste invloed op het ge- luidsvolume, respectieve lijk van het tengere ke reltje boven en de antie ke radio in het souter rain Daar kwam natuur lijk herrie van. Want door de zeer nerveuze, schijn baar eeuwig hongerige baby (de Kriebèls waren moderne opvoeders en lieten hem schreeuwen tot het „zijn tijd" was), konden de Van Prumme lens 's-nachts niet slapen. Daarom waren de Van P.'s een afmattingscam pagne begonnen. „Als dat kind 's-nachts niet slapen w i 1, dan zullen we het dwingen", zei buurman Van Prummelen tegen zijn vrouw. „We zullen het een slaapmiddeltje geven. Weet-je wat je doet, Naantje, jij laat gewoon of het mooi is of niet van 's mor eens zeven tot 's avonds twaalf onze radio keihard aanstaan. Dan kan dat kind overdag niet in slaap komen en moet het 's nachts zijn schade wel inhalen. Ja, dat dacht hij maar, die Piet van Prummelen. Maar de kleine Careltje Kriebèl bleek uit een hard soort hout gesneden. Tot in de ochtendstond bleef hij de Van Prum melens aan hun gezwol len zenuwen kriebelen met zijn langgerekte .Jièèè's" en bééé'sl" En of mevrouw Naantje van Prummelen de familie boven ook al de ganse dag terroriseerde met oor verdovende concérten, schoolbellen of lezingen, Careltje kwam toch wel aan zijn middagdutje. Hcewel, het maakte hem nerveuzer! Want voortaan deed hij gedurende de na«ht helemaal geen oog meer dicht. En de Van Prummelens, al hadden ze dan watjes in de oren. natuurlijk ook niet Dat die „beulen" van ouders het zélf nog uithielden. Het vrat meneer Van Prummelen op. En me vrouw zei, dat ze er sta pelgek van werd Van het „verwaarloosde" buurkind, maar nog veel meer van d'r eigen radio. Doch meneer Van Prum melen decreteerde: „Zij houden vol, wij ook!" DAT duurde zo drie da gen; vier, vijf! Toen barstte de bom. Of lie ver, de ruit van het slaapkamerraam bij het echtpaar Kriebèl boven. Van Prummelen had er midden in de nacht Careltje lag weer wild te blerren een steen aan een lang touw door ge smeten. Dat touw wees Van Prummelen als de dader aan, want het was zijn vrouw haar waslijn, die altijd in de tuin hing. Toen hij voor de rech ter stond en die hem vroeg, waarvoor dat touw eigenlijk gediend had. zei Van Prummelen benepen: „Dan viel de steen niet midden in de kamer of misschien in het bed Ik wilde ongelukken voor komen". ,;Het was erg lelijk van U. dat gesar met die radio tegen een hulpeloos kind". „Zo bedoelde ik het niet, Edelachtbare. Het was eigenlijk een soort tactiek om de ouders tot maatregelen te dwingen". De Officier keek erg donker toen hij vergoe ding van de schade en vijftig gulden boete eiste. Maar de rechter vond de voorzorgsmaatregel met het touw toch wel een klein beetje voor Van Prummelen pleiten. Hij deed nog geen uitspraak, doch liet de getuige, Ca- rel Kriebèl Sr. weer eens naar voren komen.' Of er iets was met Ca reltje, dat hij zo veelvul dig schreeuwde. ,,'t Is een hypergevoelig kind", verontschuldigde zich de vader. „De dokter wil, dat het veel in de buitenlucht is. En dat ge beurt nu ook. Dank zij mijnheer Van Prumme len". „Is dat zo. verdachte?", vroeg de rechter. „Inderdaad, Edelacht bare," nam de beneden buurman weer het woord. „We volgen nu een ande re tactiek om het kind te kalmeren. Bij mooi weer mag het in zijn wagentje bij ons in de tuin staan. Dat is gezond voor hem. „Dan dertig gulden boe te." „Da's mooi", sprak de rechter en hij glimlachte waarderend. „Dan dertig gulden boete. Enna tuurlijk die ruit betalen." V redesdem onstraties in Den Haag DEN HAAG Rond tweeduizend communisten hebben Zaterdagmid dag in de Dierentuin-zaal een de monstratie „Voor de Vrede" gehou- houden, georganiseerd door de zoge naamde Vredesraad. De Haagse poli tie had uitgebreide maatregelen ge troffen om ordeverstoringen ie voor komen, nadat enkele dagen tevoren om dezelfde reden de burgemeester van Den Haag, mr. Schokking, de openluchtclemonstraties in het cen trum van de stad had verboden. De politie verwachtte ongeveer tiendui zend demonstranten, doch er ver schenen slechts 2000 communisten op het appél. De binnenstad was afgezet, doch de politie behoefde nergens op te treden. De demohstranten trokken naar de zaal van de Dierentuin, die reeds enkele dagen voor het verbod gehuurd bleek te zijn! In deze ver gadering spraken enkele afgevaar digden, die allen critiek uitoefenden op regering en op de conferentie over het Atlantisch Pact die juist die dag in Den Haag besloten was. Na afloop waren de gemoederen weliswaar enigszins verhit, maar de politie leidde de demonstranten bui ten de binnenstad om zonder dat zich ergens ongeregeldheden voor deden. Verzoek om vrijer toerisme in Benelux DEN HAAG Verschillende in- stellingen op toeristisch gebied in de Benclux-landen. hebben zich met een adres tot de Nederlandse minis ter van Financiën gewend, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de minister bereid zal zijn dit jaar een aanzienlijk bedrag aan Belgische en Luxemburgse deviezen ter beschik king te stellen, als overgang naar de volledige vrije uitwisseling van personen. Het adres dringt er bovendien op aan, dat zo spoedig mogelijk be kend wordt, welk bedrag aan de viezen aan Nederlandse toeristen ter beschikking zal worden gesteld en voor welke periode dit het geval is. opdat men niet, zoals in het jaar 1949, voor de grote moeilijkheid komt te staan, dat de termijn van voorbereiding voor een reis naar België en Luxemburg te kort is. Oostenrijk krijgt misschien een burgerlijk bestuur WENEN. Binnenkort zullen waarschijnlijk voor drie westelijke zones van Oostenrijk burgerlijke Hoge Commissarissen worden be noemd. Indien de V.S. het initiatief daartoe nemen, hetgeen men ver wacht. dan zullen Engeland en Frankrijk zich daarbij aansluiten. Het wordt niet waarschijnlijk ge acht, dat Rusland zijn militair be stuur door een burgerlijk %al ver vangen. McCloy bezorgd over druk der Russen op Duitsland WASHINGTON. John McCloy, dc- Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft in een enkele weken geleden afgelegde doch eerst Zondag gepubliceerde ver klaring gezegd, dat „de huidige intense druk van de Sowjet-Unie op het Westen bewijst, dat de Russen onmiddellijk op succes ho pen". McCloy noemde Duitsland en het Verre Oosten de aanvals punten van de Sowjet-Unie, doch Duitsland het voornaamste. Over het plan tot het houden van com munistische Pinksterdemonstraties in Berlijn verklaarde hij „niet al te bezorgd" te zijn, doch hij voeg de er aan toe dat de Russen de gedachte van een herovering van Berlijn niet hebben laten varen. McCloy schatte het aantal jonge Duitsers in een onder communis tische leiding staande „alarm-po litiemacht" op 45 000. Botsing tussen Joden en Arabieren TEL AVIV. Een vrachtauto reed bij Wadi Sjahlala, in de nabij heid -van de Egvptische grens op een landmijn. De vijf inzittenden, drie militairen en twee burgers, werden door in hinderlaag liggende arabieren gedood De auto was op weg naar Nirim in de Negev. De lijken werden door de inzitten den van een later passerende per sonenauto gevonden. De Israëlische autoriteiten heb ben een scherp protest aan de ver tegenwoordigers der V.N. overhan- handigd. Een speciale bijeenkomst van de Israëlisch-Egyptische wa- penstilstandscorr.missie is bijeen ge roepen om eventueel te nemen maat regelen te bespreken. Isaac Allal, geheel genezen, verlaat Noorwegen OSLO Isaac Allal, de enige overlevende van de tragische vlieg ramp op 20 Nov., toen 27 joodse kin deren. omkwamen, zal vandaag met 59 joodse reisgenootjes, die 8 mnd. in een vacantiekamp bij Oslo heb ben doorgebracht, per vliegtuig naar Marseille vertrekken. Daar wacht hen een schip, dat hen naar Israël zal brengen. „Ik ben niet bang om te vliegen." zei de 12-jarige Isaac, „later wil ik piloot worden" Mevrouw Graeffe gewond bij auto-ongeluk DIJON Mevrouw Graeffe. echt genote van de Belgische ambassa deur in Nederland, Julius Graeffe, is Zondagmiddag bij een auto-onge luk in de buurt van Dijon gewond geraakt. De auto van mevrouw Graeffe reed op een uit tegenovergestelde richting komende wagen. Mevrouw Graeffe is met wonden in het gelaat naar een ziekenhuis te Dijon vervoerd. Hongaarse piloot verzint list en ontkomt WENEN. De 24-jarige Hongaar Istvan Urban is, naar wij eerst thans vernemen, Donderdag in zijn een- motorig sportvliegtuig in de Ameri kaanse zone van Oostenrijk geland en heeft om politiek asyl verzocht. Voor zijn vlucht was hij vlieg-in- structeur in dienst van het vliegveld van Boedapest. Donderdagochtend vertrok hij met een leerling en land de bij het Balaton-meer nabij de Oostenrijks—Hongaarse grens. Hij zond de leerling weg om cigaretten te kopen, steeg voordat de jonge man terug was op en vloog naar de Amerikaanse zone tan Oostenrijk. Gezant in Denemarken overleden (Eigen bericht) DEN HAAG. De Nederlandse gezant in Denemarken jhr. W. F van Lenncp is gisteren in Kopen hagen overleden zo vernemen wij in Den Haag. Strachey's naam in duister gerucht betrokken DEN HAAG. Om de figuur van Strachey, de bekende Engelse mi nister die in Londen is gebleven, heeft zich heel wat opschudding af gespeeld in de kringen die op de loer liggen, of er op de Haagse Con ferentie zich geen sensationele din gen afspelen. In Engeland nl. had men vernomen dat Amerika bepaal de militaire geheimen aan Strachey wilde onthouden, omdat Strackey doorgaat voor iemand die communis tische sympathieën zou hebben ge koesterd, eensergens De journalisten zijn te hoop gelo pen, omdat Ass. Press dit als zeer positief doorgaf, met namen er bij minister Johnson (Amzou geëist hebben, dat Strachey (Eng.) buiten een en ander zou worden gehouden Shinwell, Strachey's vriend en pas met Johnson in contact geweest, heeft bij aankomst op Northolt, alles ontkend: „Strachey's naam is door niemand zelfs genoemd." Voorlopig moeten we het daarben houden en laten. Kamerleden vrezen de mislukking van politiek t.a.v. Duitsland DEN HAAG. In antwoord op de nota van de Regering over het Duitse vraagstuk hebben vele Ka merleden de vraag gesteld, om de Regering nog vast houdt aan haar oorspronkelijke territoriale eisen ten opzichte van Duitsland. Zij zouden dit niet bevorderlijk achten voor een pisiticve ontwikkeling van de Duits Nederlandse betrekkingen. Ver scheidene leden menen, dat de poli tiek der geallieerden, welke Duits land niet als gelijkwaardig erkent, gedoemd is te mislukken. Zij vinden, dat Duitsland op volkomen voet van gelijkheid opgenomen moet worden in het federale Europa en in het ka der van de federale defensie van West-Europa. Men vraagt zich ook af, of de hou ding van Nederland ten opzichte van de bezettende mogendheden niet te passief is geweest. Er dient naar hun mening een betere samenwerking te zijn tussen de departementen, die zich met Duitse zaken bezig houden. Zou het met wenselijk zijn om spe ciaal iemand met deze noodzakelijke coördinatie te belasten, misschien een staatssecretaris? Onderzoek naar de ontvluchting van Meijer Schwencke DEN HAAG. Dat Meyer Schwencke uit de psychiatrische in richting in Franeker heeft kunnen ontvluchten wijt de minister van Justitie in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer aan de grote mate van bewegingsvrijheid, welke hij daar genoot. Deze ont vluchting is aanleiding geweest tot het instellen van een onderzoek naar de mate van bewegingsvrijheid, wel ke in psychiatrische inrichtingen wordt toegestaan aan verpleegde ge detineerden. Als de uitslag van het onderzoek bekend is zal de minister nagaan of maatregelen tegen ontvluchting moe ten worden genomen. Meer geld voor strijd tegen alcoholisme UTRECHT De Nationale Com missie tegen het Alcoholisme, die Zondag vergaderde onder voorzit terschap van dr R. E. Wierenca, heeft een commissie „drankmis bruik door vissers" ingesteld, naar aanleiding van klachten, dat he' drankmisbruik onder vissers zou toenemen. De voorzitter deelde mee. dat ae minister van Sociale Zaken he subsidie van f 32.000 tot f 48.000 zal verhogen onder voorwaarde, dat de Nationale Commissie geen organi saties weert, die niet op het stand punt staan der geheelonthouding- Na enige discussies werd deze voorwaarde aanvaard. In de plaats van de heer W. El- eersmgj die wegens ziekte had be dankt werd als penningmeester be- noemd de heer J. J. §mits te anen. Drooskamer met wagens Norit uitgebrand (Van onze correspondent) ZAANDAM. Zondagmorgen moest de Zaandamse brandvee' niet drie stralen het vuur bestrij den, dat in de fabriek van de N" Algemene Norit Maatschappij aan de Pieter Chijzenlaan woedde. In de gang van de droogkame- stonden negen wagens met Non» opgesteld. Dezé Norit is door toe vloeiing van lucht uit kokers dm op de fabriek zijn gebouwd, gaan ontbranden. Naast de Norit-vaten, de gens en de luchtkokers, vatten co* de zijwanden van de droogkame:. die op bepaalde temperatuur houden worden, vlam. Toen het personeel er niet slaagde met schuimblussers j",:' vuur te doven, werd de fabriekv brandweer gealarmeerd. Ook oordelde het nuttiger de assistc-" tie van de Zaandamse brandwc-' in te roepen. De schade is aanzienlijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2