DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ons land vraagt meer hulp West-Duitsland wenst opneming in een werkelijke Europese unie Voedselvergiftiging in Veenendaal Duitsland als partner onontbeerlijk geacht r Koning Leopold wijst compromis af Dr AdenauerAtlantisch Pact alleen kan ons niet redden Anti-Frans offensief in Indo-China op stapel HARDE KLAP r~ Na het Atlantisch overleg r~ met gevaarlijke kansen Pief,paf, poef 10e Jaargang, no. 80 Dinsdag 4 April 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van een onzer redacteuren; DEN HAAG. De hoge eisen welke de gelijkmatige opbouw van de Atlantische verdediging aan het vrijwel ontmantelde Nederland stelt, gaan naar blijkbaar door de regering wordt gevreesd, althans in eerste aanleg, dc krachten van ons land te boven. Vorige week trok het reeds de aan dacht, dat men hier in semi-officiële kringen bjj herhaling sprak over de mogelijkheid dat verschillende landen in Europa om verder gaande steun van de bondgenoten zou moeten verzoeken. Intussen is ons nu gebleken, dat Nederland blijkbaar reeds voor de vergaderingen van het Atlantisch Pact, om cxtra-wapenleveranties ter waarde van 65 millioen dollar aan de Verenigde Staten heeft gevraagd. Die extra hulp, welke wellicht verstrekt zou kunnen worden in de vorm van Amerikaanse surplusvoorraden, zou ons land in staat stellen, sneller het peil van verdediging te bereiken, dat voor de veiligheid van het land als een onafwijsbare eis moet worden be schouwd. Uit de houding van vreschillende Amerikaanse gedelegeerden die de vergaderingen van het Atlantisch Pact hebben bijgewoond is echter wel duidelijk geworden, dat regeringsautoriteiten van de Verenigde Staten, voor het idee van nieuwe materiële steun, op dit ogenblik in ieder geval, niet erg warm kunnen lopen. Intern Amerikaanse politieke overwegingen spelen daarbij stellig een rol van betekenis. In politieke kringen in ons land, toont men zich over de stand van de Nederlandse defensieplannen uitermate bezorgd. De defensiecom missie uit het parlement volgt de faits et gestes van de regering in deze aangelegenheid met argusogen Tal van plannen van de chefs van staven hebben de regering in de afgelopen maanden reeds bereikt Niet al deze plannen schijnen vol doende met de benarde financiële omstandigheden van het vaderland rekening te hebben gehouden. In ieder geval zijn tot voor kort de ingediende voorstellen door de regering verworpen. Gebrek aan efficiency enerzijds en financiële moeilijkheden anderzijds droegen daar veel toe bij. Tlssen parlement en minister van financiën bestaat er de laatste jaren zeker wel overeen stemming over de noodzakelijkheid, de overheidsuitgaven in overeen- stemmin gte brengen met de voor geen discussie vatbare algemene verarming van het land. Minister Lieftinck toont zich op dit punt een zeer behoedzaam financier Zozeer, dat op dit ogenblik de voornaamste politieke fracties in de Kamers al thans wat de defensie betreft blijk baar neiging tot groter vrijgevig heid hebben dan de minister. De politieke deskundigen voor militaire zaken zijn stellig zeer ongerust over de toestand van 's lands verdediging Dat schijnt hen aanleiding te hebben gegeven, de regering van die ongerustheid te doen blijken. Volgens onze indruk poogt de regering thans een uitweg uit dit slop te vinden door een be roep op de bondgenoten, met name op de V.S. voor extra steun. Daar uit blijkt enerzijds, dat de regering een verdere verhoging van de over heidsuitgaven, ten behoeve van de defensie, onverantwoord acht. En anderzijds, dat zij erkent,-dat de krachtige opbouw van onze defensie inderdaad geen uitstel meer kan lijden. Intussen beperken de pogingen van de regering om een uitweg tr vinden, zich niet tot een verzoete om steun. Het is zeer duidelijk dat het vacuum achter onze Oostgrens, zijn invloed niet mist op de plan nen voor de verdediging van ons land, vooral waar het de uiterst kwetsbare Noordelijke flank be treft. Zoals de situatie op dit ogen blik is. moet men er van uitgaan, dat aan onze oostgrens bij een Rus sische aanval de eerste stoot zou moeten worden opgevangen. Daar uit vloeien ook in financieel op zicht ernstige consequenties voor de Nederlandse defensie voort. Gans anders zou het evenwel worden, indien Duitsland zou wor den ingeschakeld in het Atlantische verdedigingsstelsel. Wij menen dan ook te weten, dat de regering zien op dit vraagstuk ernstig heeft be raden en dat 'dit er toe heeft ge leid dat de Nederlandse regering de mogelijkheid van Duitsland in schakeling formeel aanhangig heeft gemaakt bij de bondgenoten. Wanneer een Amerikaanse zegs man vorige week. zoals wij schre ven, gezegd heeft, dat de inscha keling van Dutisland een zaak is, waarvoor het initiatief van Duits- lands buurlanden zal moeten uit gaan, dan kan dit Nederlandse ini- ur* van êrote betekenis zijn. Wij menen te weten, dat ook de parlementaire commissie, die on langs naar Duitsland is geweest, aan deze kwestie de volle aan dacht heeft besteed, en dat deze commissie tot dezelfde inzichten is gekomen als de regering. (Ongecorrigeerd) In Franse BIZERTA (Frans Tunis). ■oizerta is Maandag het xia.iac vuegdekschip Dixmude aangekomen f}?* de eerste zending Amerikaanse vügtuigen voor Frankrijk aan ooord. Franse soldaten hebben het schip gelost. Zij ondervonden geen moeilijkheden van de communis- -Z7M' I Vannacht regen 1 Vanavond en vannacht zwaar ff I bewolkt met enige regen. Mor- g I gen overdag w isselende be- m I M met enkele buien. 8 1 batige en later vrii krachtige B 2 '■uid-Westeliike tot Westelijke m 1 vlnui.' Vannacht nergens 1 nachtvorst. morgen overdag I ongeveer dezelfde tempera- i tuur als vandaag. 1 mLAprü ZOn °P 6-07. onder 19-20 imaan op 23.50, onder 6.51, ^iüjiirrIT c i Ti IJD] Nee tochHeus Texels nieuwe vuurtoren trekt reeds zwermen vogels aan. Met nieuwe maan verwacht men nog fantastischer taferelen. De torenwachters voelen zich als in een zweefmolenvolière: de draaiende lichtwieken staan stil en zij zelf draaien rond in een wereld van fladderende vogels. Behandel iedereen voorko mend en spreek duidelijke taal, anders werkt gij mede aan het verwerpelijk instituut van lievige particuliere tussenperso nen, die met hun behulpzaam heid persoonlijk voordeel be ogen". (Wenken voor ambtena ren, Engeland) ,,Wij weten van geen vliegen- de schotels af," zegt Ameri kaanse Luchtmacht officieel. „En jullie maakt ze zelf!", roept radio-commentator Taylor ver ontwaardigd, „zij zijn zo groot als huisvan 2 verdiepingen en van metaal. Zoek maar eens by de laatste 8 rapporten op jullie hoofdkwartier te Washington!" K.J De „Fairsea" morgen in Rotterdam ROTTERDAM Het troepen schip „Fairsea" wordt morgenoch tend vroeg in de Rotterdamse ha ven verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal. onvoorziene omstandigheden voorbehouden, om negen uur 's morgens beginnen. GENEVE Koning Leopold heeft gisteren opnieuw verklaard, dat hü alleen zal aftreden, als het Belgische parlement daartoe besluit Dit werd meegedeeld in een kort communiqué, dat na de bespreking tussen de koning en minister Devèze, die naar Pregny gekomen was, werd uitgege ven. Men verwacht, dat Devèze. na het mislukken van zijn poging om de koning tot een compromis te bewegen, de opdracht tot het vormen van een regering aan de prins-regent zal teruggeven. Vergeefse reis van Devèze Het communiqué, dat kort na het vertrek van minister Devèze uit de villa van Leopold door een der voornaamste secretarissen van de koning werd voorgelezen, luidde: ..De heer Devèze heeft de koning op de hoogte gesteld van zijn bespre kingen met het doel een nieuwe re gering te vormen. De koning heeft het standpunt, vervat in zijn ver klaring van 16 Maart, bevestigd." De bespreking tussen de koning en minister Devèze duurde ander half uur. Na zijn audiëntie ver klaarde Devèze tegenover de jour nalisten: „Deze besprekingen kun- Arrestaties verband houdend met moord te Rotterdam ROTTERDAM. Enige weken na de bevrijding, op 11 Juni 1945, werd uit het water van het Boerengat in Rotterdam het stoffelijk overschot van een jonge vrouw opgehaald. Het lijk was geheel ontkleed en in een zak genaaid, zodat er geen twijfel be stond of misdaad in het spel was. Ondanks een uitgebreid onderzoek, ingesteld door de Rotterdamse poli tie, kon deze misdaad niet worden opgehelderd. Dezer dagen zijn politieautoritei ten van elders, in verband met dit misdrijf, overgegaan tot arrestatie van enkele mensen. Iemand, die voor een geheel andere zaak was gearres teerd, heeft „schoon schip" willen maken en namen genoemd. Sjahrir becritiseert geldzuivering DJAKARTA. Sjahrir, de socia listische oppositieleider in het hui dige parlement van de R.I.S. heeft scherpe critiek geleverd op de on langs doorgevoerde monetaire maatregelen. Hij is het niet eens met de me thode van de regering, om het te kort te dekken door middel van een gedwongen lening. „Om de monetaire problemen op te heffen, moeten de regeringsuit gaven in evenwicht worden ge bracht", zei Sjahrir tijdens een in terview. Volgens hem is het leger veel te groot en verbruikt het een derde van het nationale inkomen. Het leger zou productieve arbeid moeten verrichten, zoals het her stellen van wegen, bruggen en spoorlijnen. Franse communisten de les gelezen PARIJS. Op het congres van de Franse Communistische Partij heeft het lid van het Centrale Co mité, Lecoeur, scherpe critiek ge oefend op „luie en sleur-commu- nisten". Hij zei, dat te veel com munisten doen alsof er niets ge beurt overal om hen heen. „Wij moeten ons organisatorisch werk in dienst van onze politieke doelein den stellen. Wij moeten beleid ver enigen met practijk,,' aldus Le coeur. Drouard, de secretaris-generaal van de streek om Marseille, ver klaarde. dat de toestand in zijn ge bied niet schitterend is. In Mar seille zijn thans nog 379 communis tische actie-cellen over van de 425 in 1948. „Als dit zo voortgaat", zo zeide hij, „worden wij nog een so ciaaldemocratische partij". nen slechts voortgang vinden als zij geheim zijn Het gaat hier om een ernstige zaak. die niet alleen Belgie. doch geheel Europa raakt.. De pers kan slechts helpen door te zwijgen Men neemt aan, dat Devèze de koning heeft voorgesteld zijn ko ninklijke prerogatieven voor korte tijd te hervatten om dan afstand te doen ten gunste van zijn zoon, Bou- dewijn. BONN. Een welhaast dramatisch beroep op Europa om thans een Europees parlement met handelingsbevoegdhcdcn le vormen, is gedaan door de Westduitse kanselier dr Konrad Adenauer die dit beschouwt als de enige manier om de vernietiging van ons werelddeel door een nieuwe oorlog te voorkomen. Adenauer deed dit beroep in een exclusict inter view, dat ik met hem mocht hebben in zijn woning, gelegen op een heu vel, met uitzicht over dc Rijn Iets verder stroomafwaarts ligt het be kende Petersberg-hotèl, thans zetel van de Hoge Commissarissen, eens verblijfplaats van Neville Chamberlain, toen hij in de dagen, vooraf gaande aan „München". met Adolf Hitler de bekende besprekingen hield, die niet vermochten de tweede wereldoorlog te vermijden. Dr Adenauer zeide met nadruk dat hij de internationale situatie ernstig acht en dat hij niet gelooft dat het Atlantisch Pact alleen Europa kan redden. „De Europese landen zijn, ten gevolge van eeuwen van conflicten, nog niet tot een gemeenschappe lijke oplossing van hun moeilijk heden gekomen", zo begon Ade nauer zijn belangrijke uiteenzet tingen. „Zo. bijvoorbeeld, beseft Engeland niet. dat zijn toekomst staat of valt met de toekomst van Europa. Evenzeer willen de grote en kleine Europese staten niet er kennen, dat de Ver Staten hen niet altijd kunnen en willen helpen. Zij moeten inzien, dat hun redding ligt in hun eigen vereniging en nergens anders. Ik zie de toekomst met uiterste ernst tegemoet. Amerika's voor naamste doel moet het zijn, West- Europa opnieuw tot een macht te brengen. Een machtig Europa zou stellig geen gevaar voor Rusland opleveren' en Rusland zou geen reden hebben, zichzelf bedreigd te gevoelen Integendeel, een sterk en machtig Europa is noodzakelijk voor de wereldvrede. Het zal het tevens de Ver. Staten mogelijk ma ken, zich uit Europa terug te trek ken en ten lange leste zijn krach ten weer te wijden aan andere taken, in het bijzonder aan het grote probleem om het Verre Oos ten te helpen. Geen duurzame vrede kan geschapen worden door een overeenkomst tussen Rusland en de Ver. Staten, tenzij een sterk en verenigd Europa een realiteit is. In zijn tegenwoordige machte loze positie zal Europa altijd een gevaar voor de wereld vormen. De De vice-Dresident en general European manager van de Uni ted Press. A. L Bradford, heeft een exclusief interview gehad met de Westduitse kanselier dr Konrad Adenauer, waarin deze Westduitse leider od zeer posi tieve wiize uitine heeft gegeven aan ziin opvattingen over de he dendaagse Europese nolitiek. Daar de Westduitse kwestie op he» ogenblik een belangrijk aspect dezer nolitiek vormt me nen wii °r goed aan te doen. dit ^interview te publiceren. Europese Raad moet een Europees parlement worden, dat werkelijke macht heeft en leiderschap geeft Dat is de eerste vereiste. Indien alles aan de ministers wordt over gelaten blijft de Europese Assem blee slechts een forum voor mooie redevoeringen, maar niet veel meer. Werkelijke vooruitgang kan slechts bereikt worden door een Europees parlement, niet door een bureaucratie. Duitsland moet tot zulk een par lement worden uitgenodigd, zo snel als mogelijk is. Te veel mensen in viteren op het. ogenblik Duitsland met de ene hand- „binnen te ko men" om het met de andere hand te wenken „buiten te blijven" zulke gebaren hebben geen zin en doen meer kwaad dan goed. Men moet beseffen, dat te langen leste een streep getrokken moet worden onder het verleden. Een volk van vijftig millioen, de inwo ners van Berlijn medegerekend, moet een gelijkgerechtigde deelge noot worden in de Europese fami lie. Des te meer omdat dit land ln het hart van Europa ligt. West-Duitsland moet een gelijk gerechtigd partner zijn in 't Euro pese parlement. Winston Churchill is een groot staatsman, waarschijn lijk de grootste, die de wereld heeft. Hij heeft moed. Hij ziet de dingen helder en spreekt helder uit wat gedaan moet worden. In zijn tijd heeft hij Engeland gered en thans is hij in een soortgelijke po sitie ten opzichte van Europa en de hele wereld. Het is betreurens waard. dat de heer Bevin zulk een koele houding aanneemt tegenover deze hele kwestie van de Europese Unie. In Frankrijk is de moeilijkheid, dat de Fransen de Duitsers werke lijk vrezen. Maar als men bang voor iemand is. dan is het 't beste, een vriend en een deelgenoot van Daar gaat ze weer, Maureen Gardner. Het publiek kent haar uit Juni van het vorige jaar, toen zij zich zulk een sportieve, bewonderende verliezer toonde van Fanny BlankersKoen, the flying house-wife. Maureen is nu zelf huisvrouw en moeder De volgende Olympische Spelen zijn in Helsinki in 1952 Het is haar ambitie daar in de hordenloop de gouden plak te verwerven, die haar in Londen op het nippertje ontging. Aanbieding borstbeeld van P. J. Troelstra De aanbieding van het door Titus Leeser gebeeldhouwde borstbeeld van rnr P. J. Troelstra, ter plaatsing in het Tweede Kamergebouw, zal Donderdag 27 April geschieden door het comité Gedenkteken-Troelstra. Echtpaar en 6 kinderen naar ziekenhuis overgebracht Vermoedelijk door het gebruik van ondeugdelijk schapenvlees zijn Zaterdag in het gezin van de familie Onderstal aan de Keuche- niusstraat vergiftigingsverschijnse len voorgekomen bij de man. vrouw en 5 van de 7 kinderen. Zij werden in de loop van de Zondag allen naar het Gemeente Ziekenhuis te Arnhem overgebracht. In het begin liet de toestand zich vrij ernstig aanzien, thans is de toestand van de slachtoffers redelijk wel. HONGKONG Niet Ho Tsji-Minh, maar zUn minister van Onderwijs. Nguyen Khanh-Toan, is de werkelijke heerser in(de communistische zo genaamde „Vietnamese volksrepubliek", aldus de China Mail. Het betrouw bare in het Engels verschijnende blad meldt, dat Ho Tsji-Minh. die oud en ziekelijk is, niet langer bij het Kremlin in de gratie staat en louter een stropop is geworden. Nguyen is van 1929 tot 1946 in Moskou geweest. Volgens het blad voeren Nguyen en Ho op het ogenblik in Peking onder handelingen over militaire en economische verdragen met de Chinese communistische regering. Het communistische kamp zou alles op alles willen zetten om in Indo-China een groot beslissend offensief te beginnen, voordat Bao Dai Amerikaanse hulp kan ontvangen. troepen van de Vietminh in de pro- Hulp gevraagd aan satellietstaten Volgens een te Saigon opgevangen bericht van radio-Vietminh hebben de Indochinese communisten aan Hongarije. Roemenië. Tsjechoslo- wakije, Bulgarije. Polen. Albanië. Oost-Duitsland en Noord-Korea om hulp tegen de Franse troepen ver zocht In de desbetreffende tele grammen werd gezegd, dat men ma teriële hulp van node had „voor het komende algemene tegenoffensief". De slag Uissen Franse troepen en vincie Travinh, ongeveer 100 km ten Zuiden van Saigon gelegen, gaat thans zijn derde week in In een communiqué van het Franse opper bevel wordt gezegd, dat de troepen der Vietminh „ondanks het aantal en felle tegenstand" een zware ne derlaag hebben geleden. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zijn in Cochin-China 3.000 manschappen der Vietminh in de strijd geworpen, gesteund door on geveer 5.000 leden van de ..militie". De tegenwoordige aanval der Viet minh in dit gebied is de hevigste sinds het uitbreken van de oorlog, vier jaar geleden. De vergiftiging openbaarde zich eerst bij een 6-j"arige jongen, in de loop van de Zaterdagavond. De dienstdoende arts, dr E. A. C. Ftey- don liet het patiëntje in de loop van de nacht van Zaterdag op Zondag naar het ziekenhuis overbrengen Aanvankelijk stond men voor een raadsel, maar toen reeds 's nachts ook andere huisgenoten begonnen te klagen over inwendige pijnen rees het vermoeden van vergiftiging Nadat ook dr Remme als huisarts was gewaarschuwd, werden Zon dagmorgen mevr. Onderstal met 2 kinderen, resp. 8 en 3 jaar naar Arnhem overgebracht. In de loop van Zondagavond bleek het nodig, dat ook de heer O met twee ande re kinderen, resp. 4 en 5 jaar naar het ziekenhuis werden overgebracht De heer O keerde na onderzoek in het ziekenhuis weliswaar weer met de ziekenauto huiswaarts, doch op de terugweg verergerde de ziek te-toestand weer dermate, dat hij opnieuw naar het ziekenhuis ver boerd moest worden en ter verple ging moest worden opgenomen. De politie, in samenwerking met de keuringsdienst, stellen in deze zaak een nader onderzoek in. Maandag is ook één van de kin deren die geen vlees gebruikt had den naar het Ziekenhuis overge bracht zodat men de oorzaak in ander voedsel moet zoeken. Het on derzoek wordt met kracht voortge zet. hem te maken. Steeds weer heb ik de hand uitgestoken naar Frank rijk, slechts om die uitgestoken hand versmaad te zien Ik persoon lijk vind dit tragisch, omdat 'k niet minder dan 25 jaar voor een overeenkomst met Frankrijk heb gewerkt. Churchill's advies, dat Engeland en Frankrijk tezamen Duitsland in hun partnerschap moeten opnemen, slaat de spijker op de kop. Als Frankrijk gelooft, dat het niet al leen kan optreden in een nauwere relatie met Duitsland, dan kan het dat gemakkelijk doen in samen werking met Engeland Wij moe ten het voortdurende wantrouwen over boord zetten Wij moeten een nieuw begin maken. Sinds 1925 heb ik zonder ophou den gewerkt voor economische sa menwerking tussen Frankrijk en Duitsland. Ik geloof stellig, dat de economische vraagstukken in Eu ropa het eerst opgelost moeten worden. Zodra dat gebeurd is. zal het gemakkelijk zijn ook de pc' - tieke problemen op te lossen De economische kwesties vragen drin gend om een spoedige oplossing. Wij kunnen jaren praten over de politieke kwesties, zonder een be slissing te bereiken. Wij moeten eindelijk eens niet praten maar handelen." Australië heeft te lijden van zware overstromingen SYDNEY New South Wales wordt geteisterd door zware over stromingen. welke reeds een scha de van naar schatting 10 millioen gulden hebben aangericht. Vier mensen ziin tot dusverre verdron ken en drieduizend schapen gingen verloren Talloze akkers met bonen, tomaten en tarwe werden geruï neerd. Vele gezinnen ziin de stadjes Dubho Wellington. Forbes en Hay ontvlucht. Deze stadjes worden door de watermassa's bedreigd. ET NIGE DUIZENDEN STUDEN- TEN, middelbare scholieren en anderen, die in Nederland school gaan en uit Indonesië een maande lijkse toelage ontvangen, verkeren door de jongste deviezen-maatrege len van de R.I.S. in grote onzeker heid en vrees. Om hun studie hier te kunnen be kostigen is het merendeel aangewe zen op de maandelijkse remises, die in Indonesië verblijvende ouders overmaken. De nieuwe bepalingen betekenen een enorm harde klap. Voorzover het zich op het moment laat aanzien treft deze klap zowel dt in Nederland vertoevende kinderen van Indonesiërs als de hier studeren den van Nederlandse ouders. ri<e in Indonesië woonachtig zijn. En velen vragen zich met bezorgdheid af. of het hun nog mogelijk zal zijn na 1 Juli de studie voort te zetten. Want op die dag eindigt de nu geldende mogelijkheid voor hetovermaken van financiën. Voor elke gulden die vroeger kon worden overgemaakt tegen betaling van ongeveer het zelfde bedrag in Indonesië, moeten thans drie guldens worden gestort. Andermaal drie gul dens van in Indonesië op de banken genoteerde tegoeden komen niet meer voor overmaking naar Neder land in aanmerking. Niet alleen dus dat om het maar eens huiselijk te zeggen de banksaldi in Indonesië gehalveerd zijn, de resterende helft vertegenwoordigt in Nederland slechts één derde van de waarde die het vroeger had Geen wonder dus. dat velen aldus redeneren: „Voor elke gulden, die ik vroeger van mijn va der ontving, moet hij er nu zes stor ten". Immers had vader vroeger 600.dan kon hij zes maanden 100.overmaken. Thans zijn die 600— tot 300.— vrij geld terug gebracht en deze 300 moet hij in zijn geheel storten om 100.— in Ne derland te doen uitbetalen Waar hij vroeger dus zes maal 100.— kon overmaken, kan hij dat nu slechts éénmaal doen. HET zal duidelijk zijn. dat slechts de meest kapitaalkrachtigen zich deze luxe kunnen permitteren en het is een gelukkige omstandigheid in deze maatschappij, dat het voor recht te studeren niet meer bepaald is tot de meest bezittenden. Derhal ve ligt het in de rede te verwachten, dat duizenden jongelui hun mtidel- bare. academische of specialistische studie zullen moeten staken als er voor hen na 1 Juli geen andere re geling komt. De maatregelen, die de RIS heeft genomen hebben een drastisch ka rakter zoals maar zelden is vertoond. Terecht. Want het zijn de zachte heelmeesters die de stinkende won den maken en de chaos in de nieuwe staat heeft alleen een kans er onder gebracht te worden bij uiterst in grijpende maatregelen. Dat daarbij velen in grote moeilijkheden komen is ernstig te betreuren en begrijpe lijk is de verontwaardiging daar over. Het doet. echter aan de onver mijdelijkheid nauwelijks iets af. Dit alles neemt niet weg, dat een in we zen onvermijdelijke en derhalve te accepteren maatregel, indien zij ca tegorisch wordt toëgepast, tóch een schade kan toebrengen van groter orde dan de voordelen welke worden beoogd. En alhoewel het begrijpelijk is dat talrijke groepen thans zullen trachten aan te tonen, dal zij in aan merking komen voor niet-toepassing der rigoureuze deviezen-bepalingen, voor de studenten kan dit pleit met Haven van Tandjong Priok door staking lamgelegd DJAKARTA. In de haven van Tandjong Priok is Maandagoch tend een algemene staking uitge broken, met als direct gevolg, dat verscheidene schepen niet konden vertrekken De afvaart van de „Willem Ruys" op 5 April dreigt eveneens geen doorgang te vinden. Mevrouw Ethel Bou tin staat nu wel heel stoer op deze foto, maar och, in de prak tijk zal dat wel mee vallen. Ze is zojuist be noemd tol baas over de politie in het dorp Benton in Am.erika en als nu eens dieven of moordenaars komen, moet ze kunnen om gaan met vuurwape nen en met schrikken van die knal. Maar er wonen in Benton maar een paar honderd mensen. Se dert mensenheugenis heeft nog nooit iemand hier iets ge daan wat niet mag. Daarom ver moedelijk honereert Uncle Sam, Ethels bijbaantje met slechts vijf dollar per jaar. volle overtuiging worden gevoerd. Niet alleen omdat zij al zijn het er duizenden maar een minimaal aandeel vragen van de transfer tus sen Indonesië en Nederland. een aandeel, dal op de milliarden uit an deren hoofde te negeren is, maar om dat hier toekomstbelangen op het spel staan van meer waarde dan de zuiverste gulden waard is. WIL de geest van samenwerking, de bereidheid tot opbouw, de wederzijdse steun, verdieping van kennis, geen dode letter zijn. wil men blijvend kader kweken voor de jonge staat aan de andere zijde van de evenaar, dan is het gebiedende eis, dat de jeugd van Indonesië en Nederland in staat wordt gesteld on belemmerd de grondslagen daartoe te leggen. Grondslagen, die vooral gevonden worden door studie aan de Nederlandse universiteiten, Neder landse middelbare scholen, de Ne derlandse instellingen van onderwijs in het algemeen. Elke jongeman, elk meisje, dat om enige luttele duizenden guldens de studie moet afbreken, betekent voor Nederland en Indonesië een verlies, dat met geen geld is goed te maken. De nieuwe deviezenregeling zal als zij gepaard gaat met verhoging van productie en export in Indoneèië een overduidelijke sanerings maatregel^ zijn. Zou zij jonge Indo- nesiers en jonge Nederlanders tref fen. zoals thans het geval kan zijn, dan betekent zij tevens overduide lijke ondermijning van de eigen toe komst. Dan komt de harde klap van nu over tien. twintig jaren als boe merang, nog harder terug op hen, die niet vooruit zagen. „Professor" Pootjes ernstig ziek AMSTERDAM „Professor" J. W. P. Pootjes, die wegens bevorde ring van desertie nu reeds acht maanden in voorarrest heeft door gebracht en wiens proces verleden maand tot 15 Juni werd aangehou den in afwachting van een nieuw psychiatrisch rapport, is volgens zijn verdediger, mr. Benno Stokvis, ern stig ziek. Hij verblijft in de psy chiatrische kliniek van het huis van bewaring te Utrecht cn zou lijden aan een ernstige depressie. Mr. Stokvis heeft daarom verzocht zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Prijs levensmiddelen loopt ook in Noorwegen op In Noorwegen is Maandag de distributie van boter en margarine opgeheven, maar tegelijkertijd werden de prijzen aanzienlijk ver hoogd, daar de regeringssubsidies voor verscheidene artikelen wer den afgeschaft of verminderd. De prijs van margarine werd verhoogd van 50 cent tot 1.15 en van boter van 3.10 tot 3.75. De prijs van 1 kg. roggebrood werd verhoogd van 27 cent tot 39 cent. en die van koffie, welke nog op de bon is, werd verdubbeld tot 4.—. Handtekeningen-actie tegen Strachey LONDEN. Het conservatieve partijlid sir Waldron Smithers kondigde gisteren aan dat hij handtekeningen zou verzamelen voor een petitie waarin verzocht werd om het ontslag van de mi- nister van defensie Shinwell en de minister van oorlog John Strachey. Inderdaad een bijbaantje want in de eerste plaats is zij moeder (van I 10 kinderen) en grootmoeder (van I v\jf).

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1