Leipziger Messe 1950: fraaie auto'sj HUIDKLACHTEN 'Marshall-plan viert zijn die niet te koop zijn D tweede verjaardag 210 MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Belijdenis des Geloofs afleggen wordt steeds minder traditie c H>i eens hóren Triest beeld van armoede en honger Ermelo wordt zelfstandig DEBRALINE Dinsdag 4 April 1950 91 Ligt aan de Mevrouwen (Slot) Uit het opschrift: ,,'t Ligt aan de Mevrouwen", blijkt dat U, mijn heer de redacteur, van het pro bleem. der huishoudelijke hulp bit ter weinig besef hebt. 1. Legio is het aantal meisjes, dat bij sollicitatie zegt te zullen komen. maar eenvoudig nooit komt opdagen. 2. Er is geen sprake meer van het arme „uitgebuite" meisje. En wat bij meisjes voor dag en nacht de vrije avond betreft; mevrouw mag heel blij zijn als er voor haar zelf eens een vrije avond op over schiet. Ik ben het met „Een Dokters vrouw" eens. Niet zij, maar het meisje, dat op redelijke basis wil werken moet je met een lantaarn tje zoeken. Ziedaar waarom noodgedwongen buitenlandse meisjes weer moeten worden aangenomen. G. (Deze rubriek is het spreekge stoelte van de lezer. Met het kopje ,,'t Ligt aan de Mevrouwen" koos de redactie geen standpunt, maar vatte hierin de mening van de vroxLW. die deze discussie gaande maakte, samen.) Onenigheid in Padvinderij (Vervolg)) Een staaltje van de on-democra- tische mentaliteit in de hogere lei ding van de Padvinderij? Twee leiders (namen en woon plaats ter redactie bekend) nodigen mede-leiders en districtscommis saris uit tot een bespreking naar aanleiding van de brochure „Ten einde raad" van de oppositionele groep. Een hunner krijgt de mededeling van ontslag (intrekking van vol macht). De ander wordt in „eigen en algemeen belang" aangeraden de bijeenkomst af te gelasten. Hij is hiervoor gezwicht. Dit lijkt ver dacht veel op methoden van een politie-staat. Het hoofdbestuur der beweging doet denken aan een regenten-col lege. Men vult zichzelf aan en kiest eigen controle-apparaat. Een en twintig jaar geleden was het niet anders. Dat er desondanks in vele groe pen goed en enthousiast wordt ge werkt is te danken, niet aan de topleiding, maar aan de groepslei ders, die zich belangeloos geven en die handelen uit idealisme voor de jeugd. H. DE NIE Rekencollege Een grote, alom bekende trans portonderneming heeft nu ook een loonsverhoging van vijf procent ver leend aan zijn personeel. Als tegen prestatie moet dit nu echter vijf da gen per week een half uur langer werken, d.w.z. in plaats van 39 uur voortaan 41 Vz uur. Voor 5 meer loon dus 614 meer arbeid. Met an dere woorden, wie bij een werkweek van 39 uur per week aanvankelijk 39.verdiende, ontvangt nu voor 4\Vt uur werken 40.95. Zijn of haar uurloon zakt dus van 1.— tot 0.985. Handig bekeken van dit be drijf maar toch eigenlijk niet eerlijk. C. M. Gz. (Bedoelde onderneming geeft op het bovenstaande deze visie: Wij trachten de door de regering ver langde verhoging der arbeidspro ductiviteit, die voorwaarde was voor het toekennen van loonsver hoging, voor ons kantoorpersoneel (dat op maandloon werkt) te be reiken door dit per week 2xh uur langer te laten werken. Dit maand loon te herleiden tot uurloon gaat niet op. Zou dit toch het geval zijn, dan moest men in Februari (28 da gen) met minder loon genoegen nemen dan in Maart (31 dagen). Volgens de wet mag kantoorper soneel 48 uur per week arbeiden. Met onze 41uur blijven wij aan merkelijk beneden het door de wet toegestane). Dwaas en tegenstrijdig Het is een bekend feit, dat de grootste gezinnen in het algemeen worden gevonden onder de allerarm sten. Zeker voor deze mensen geldt, dat zij 3 of 4 kinderen een betere opvoeding zouden kunnen geven dan 6 of meer. Echter, hoe meer kinderen, hoe meer kinderbijslag. Weet U dat deze uitkering bij zes kinderen per maand circa 80.— en bij tien kinderen zelfs bijna 140.bedraagt? Deze kinderen weer vormen een bijdrage tot 'de overbevolking van Nederland, waardoor weer opnieuw veel geld nodig is om de besten on der ons de kans te geven te emigre ren. A. C. KEHLENBRINK ZEG NIET: Dronken chauffeur „Dronken chauffeur veroorzaakt aanrijding". Deze en dergelijke koppen kom ik nog wel eens in uw krant tegen. Nu verstaat het grote publiek onder „chauffeur" in het algemeen „beroepschauffeur". Uit het bericht zelf blijkt, dat de on verantwoordelijke weggebruiker meestal behoort tot de categorie niet-beroeps. Spreekt U daai-om in die gevallen liever van „autobe stuurder." Het zal de beroepschauffeurs (waarvan ik er een ben) een on gerechtvaardigde blaam besparen. JAC. NECK Waarom tvel alcohol Naar aanleiding van verschillen de berichten in uw blad. waarin wordt beschreven tot welke uitspat tingen de alcoholist kan komen, rijst de vraag of niet besloten moet wor den Schiedam te sluiten. Wgarom is het ingevolge de wet verboden te handelen in de zogenaamde excitan- tia, zoals heroine, morphine en meer dergelijke -ines, terwijl de sterke drank volkomen legaal van hand tot hand of liever van mond tot mond gaat? AUG. DIEMONT Geen coördinatie „Wij moeten emigreren", heet het in Nederland. De Australische mi nister Richard Casey zegt: „In het belang van ons volksbestaan moe ten wij immigranten opnemen." Twee belangen dus die elkaar aanvullen. Vreemd doet het dan aan, dat de buitenlanders, die Au stralië binnen komen, voor vijf jaar zijn uitgesloten van practisch alle sociale voorzieningen. P. GOOR I zoals puistjes, vetwormpjes en mee- -- 1 1 karton of hout aangebracht. Tiet eters die Uw huid aantasten en ont- n ïtrl n rr (Bijzondere correspondentie) LEIPZIG. Met een brede zwaai rijden onze moderne Amerikaanse autobussen het plein voor Leipzig's Hauplbahnhof op, en dat zijn dan levens de laatste meters van een ononderbroken reis van 27 uur van Nederland naar de Messestad. Wanneer we goed en wel met onze ba gage in de smeltende sneeuw op straat staan, maakt deze eens zo fiere stad reeds bij de eerste aanblik een wel zeer armoedige indruk. We staan te midden van enige tientallen, merendeels oude, haveloze en ge deukte. steeds af en aan rijdende taxi's. Zij dragen alle het opschrift „Messebehelfstaxi", en men vertelt, dat de eigenaars van deze kerkhof- rijpe automobieljes zichzelf en hun gebrekkig vehikel gedwongen be schikbaar moeten stellen. Onze bussen, waar de Leipzigers zich aan staan te vergapen, steken daar wel schril tegen af. deden voor Oostmarken, zodat een Mark uiteindelijk slechts ,20 a ,30 kostte. In de ogen van de doorsnee be volking was men met 2 a 300 Mark een ware rijkaard. want het gemiddelde dagloon bedraagt daar 710 Mark per dag. Wanneer men bedenkt, dat een reep chocola 8 Mark, een simpel broodje met worst. 4, en een eenvoudige lunch 17 Mark kosten, dan blijkt wel dui delijk, dat slechts de allernoodza- lijkste dingen binnen het bereik van de bevolking liggen. Over een nieuwe jas behoeft men niet te denken. De mensen moeten met levens middelenkaarten kopen in de nor male winkels, die slecht bevoor raad zijn. Daarnaast kent men ech ter ook de winkels van de Han- dels-Organisation van de regering, kortweg de „H-O-winkels", waar men zonder bonnen letterlijk alles kan kopen, doch tegen zeer hoge prijzen: Een ons worst kost daar 5, een pond roomboter 30, een slag roomgebakje 3 Mark. Eigenlijk kunnen alleen de Aktivisten hier kopen; dit zijn de mensen, die wat presteren in het productie-plan en het communisme propageren. Zij ontvangen hoge salarissen en kun nen daar dus regelmatig kopen. Kleine kinderen ontvangen niet het zo nodige voedsel; een liter melk in de week is al veel, om van vet nog maar te zwijgen. De toe stand is juist daardoor zo teleur stellend, omdat er geen oorlog is en omdat er in West-Duitsland volop voedsel en goederen zijn. Oost-Duitsland mist voor zijn genationaliseerde industrie de grondstoffen; Silezië heeft men bij Polen gevoegd, en het Ruhrgebied is onbereikbaar. Wil men een klei ne auto van banden voorzien, dan moet dat zwart geschieden en dat betekent ca 2500 Mark. Zelfs trans, portbedrijven hebben in al die ja ren nog geen enkele band toege wezen gekregen. Een reserveband is inderdaad weelde, al hangen de rafels er dan ook uit. De geel-rode verveloze trams zijn overvol, en waar ruiten ontbreken heeft men In het Westen is het heel wat beter Het is ongekend druk en we hebben totaal geen idee. dat het Zondag is. Het enorme stationsge bouw zelf ziet er vrij gaaf uit, doch van de reusachtige overkapping staan nog slechts de spanten over eind. De voorgevels van het ge bouw zijn gepavoiseerd met rode vlaggen, zeer grote portretten van ministers en ..Aktivisten" en leuzen als: „Wir kampfen für den Frie- den", „Es lebe die Demokratische Republik", enz. Dit alles mist ech ter geheel het effect, omdat de slechte economische toestanden daarnaast aan alle zijden opvallen- magere schooiertjes schieten op onze bagage af of vragen om een boterham; we ontwaren zeer oude hoeden» in vele schakeringen, vale jassen met bengelende knopen, we missen onmiddellijk de „New Look" van het Westen. Slechts een enkeling kan zich die weelde ver oorloven. Ook zien we alom het bij ons zo gehate, doch daar door jong en oud gedragen Duitse petje met de twee knopen en de lange klep, vervaardigd uit de meest uiteen lopende stoffen. Ineens ontdekken we een paar Russische officieren. Ze gaan onbe rispelijk gekleed, met rode distinc tieven op het khaki-uniform, kaars rechtop, de nek een beetje achter uit, hetgeen de bontmuts goed doet uitkomen. Het dringt steeds meer tot ons door, dat we hier in een geheel andere wereld zijn aangeko men. die in alle opzichten herin nert aan onze laatste oorlogswinter, zelfs de Amerikaanse muziek, die door de luidsprekers op het Stati onsplein klinkt, kan hier niets aan veranderen. In de gebouwen waar we ons moeten vervoegen, heerst een enor me drukte, daar zeer veel buiten landers zijn gearriveerd, die allen geld moeten wisselen en onderge bracht moeten worden. Het meege brachte vreemde geld en gelds waardige papieren worden omge wisseld tegen zg. „Messecheques*. dit zijn speciaal voor de buiten landers geschapen Oostmarken, waarmee zij in speciale restaurants voordelig kunnen eten en waarmee overigens geen grote sprongen kun nen worden gemaakt, want voor bepaalde doeleinden kwamen deze Marken veel te onvoordelig uit, bv. voor tram, taxi, logieskosten, post kantoor. De koers was nl. officieel nogal hoog, want een Mark kostte aldus f 1,19. Men kon deze Marken ook officieel inwisselen tegen de normale Oostmarken, doch op basis van 1 tegen 1. Het lag dan ook voor de hand, dat alle buitenlan ders een deel van hun Messeche- ques op een of andere wijze parti culier zeer voordelig van de hand D 11 iilSODMlHJM1 IlSÏDÏÏDMIïlJICIilLOPl'IIIlIIl! Serlak Men zoekt naar een pakkende naam voor de reeds populaire ..fiets met hulpmotor". Wat dacht U van Serlak, te groot voor een SERvet (fiets) en te klein voor een tafel- LAKen (motorfiets). Of anders Autocycle? A. HUISMAN. Bijbaantjes Alle lasten zijn mijn deel. Alle voordelen gaan aan mij voor bij. Daarom moet ik, gepensionneerde, hoe ongaarne ook, trachten mij staande te houden door iets bij te verdienen. Ik leef te duur voor mijn t'egenwoordig inkomen, dat drie vijfde bedraagt van mijn vroegere inkomen. Pogingen echter om buiten de stad goedkoper te gaan wonen, mislukken al drie jaar lang. Daarom mijnheer, die verontwaar digd is over gepensionneerden met bijbaantjes, word ik en met mij vele anderen gedwongen te pogen een paar centen bij te verdienen. GEPENSIONNEERDE (Reactie op „Dumping" in deze rubriek op 21 Maart. Redactie). Als er oorlog komt Een half jaar geleden zei Mont gomery. dat ingeval van een oor log het Westen moet zijn voorbe reid op zware bombardementen, waartegen het ook moreel moet zijn opgewassen. Dat kan slechts als de burgerverdediging bescher ming zal kunnen vinden. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan schuilplaatsen. Men confereert wel over mili taire paraatheid, en naar ik meen wordt de bescherming van burger levens verwaarloosd. Wat zal ons lot zijn als een vijand een „bom mentapijt" op onze steden gaat leggen? EEN LEZER Spreek niet van oorlog Waarom al dat geklets over oor log? Op de straat, op de tram, iedereen spreekt weer over oorlog. Is de wens dan de vader van de gedachte? Massa gedachten zijn gevaarlijk. Waarom dragen we niet allen de wens van VREDE in ons? Dan zal het vrede zijn. Wij zijn de vader van de gedach te, wij willen oorlog, wij willen vernietiging en verwoesting. Vrede kan alleen komen als we eerlijk aan vrede denken, spreken en wensen. FR. VON MOTZ VAN ENGHUIZEN karton of hout aangebracht. 'Het materiaal is slecht onderhouden, stagnaties komen dan ook veel voor. De Russen rijden meestal mee op de treeplanken, die daardoor de „Platz der roten Armee" worden genoemd De trams worden be stuurd door oude mannetjes en het overige werk wordt door conduc trices verricht; van de conductri ces en de vrouwelijke politieagen ten zijn de meesten gehuwd. Aldus verdienen zij iets extra voor haar gezin. De Messe is zeer druk bezocht Wrakke „Schnellbusse" onderhou den een speciale dienst van het Station naar het Messeterrein Iedereen spreekt van Hal no. 5. waar de Russen hun producten ex poseren. Wanneer men binnen komt staat men face-to-face met een circa 8 meter hoog standbeeld van Stalin, omgeven door rode zij den gordijnen met op de achter grond een wijds gezicht op het Kremlin. In de eigenlijke tentoon stellingsruimte staan vooral de Russische automobielen in het mid delpunt van de belangstelling. Men herkent er onmiddellijk Ameri kaanse wagens in. Zo staan er na tuurgetrouwe copieën van Packard Buick, Nash en Cadillac, met de zelfde brede bumpers, radio, ver warming en afwerking van ge noemde merken. Het enige is, dat er Russische merken en tekens op staan. Voorts staan er een autobus, trolleybus en enige vrachtwagens, die ook alle weer m alle opzichten volkomen Amerikaans zijn. Men beweerde zelfs, dat deze wagens, en ook de machines, die in deze hal stonden opgesteld alle in Duitsland waren vervaardigd. Zij waren dan ook niet te koop en men kon niet bestellen. Er worden in Oost-Duitsland sigaretten gerookt, die nog in de schaduw staan bij onze „eigen- bouw"-producten uit de oorlog. Geeft men een goede Hollandse sigaar weg, dan wordt deze wegge legd voor de Zondag. Een zwart pakje „Camel" kost er 20 Mark; voor een Duitser dus onbetaalbaar. Het eten in de Restaurants is vrij slecht, en steeds heeft men twee porties nodig om een beetje gevuld gevoel te hebben. Dat is Leipzig tijdens de Messe anno 1950, vijf jaar na de oorlog. In Nederland is het toch nog niet zo slecht. NUNSPEET. Wy vernemen uit goede bron, dat Gedeputeerde Staten van Gelderland het plan tot splitsing van de gemeente Ermelo hebben goedgekeurd. De voorstellen tot splitsing zullen in dë gemeenteraad van 14 April behandeld worden. De splitsing zal op 1 Januari 1951 een feit worden. Jeugdleiders naar Baarn DEN HAAG Jeugdleiders en -leidsters uit de viif landen van de West-Europese Unie zullen van 12 tot 19 Juni een conferentie houden in het Zendingscentrum in Baarn. Ongeveer vijftig vertegenwoordi gers uit Engeland. Frankruk en de Beneluxlanden zullen aan de bij eenkomst deelnemen. Het hoofd thema van de conferentie is de in ternationale samenwerking en het pact van Brussel met betrekking tot de jeugdbeweging, de jeugd zorg. de volkscultuur, het ontwik kelingswerk en de openluchtont spanning. De algemene oriënteren de inleiding zal worden gehouden door professor Brugman. zoals puistjes, vetwormpjes en mee eters die Uw luiid aantasten en ont sieren verdwijnen spoedig met het sterk desinfecterende huidgenees middel met „dieptewerking" I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS,GEEN VLEKKEN Sluwe dieven plunderen Frans postkantoor MARSEILLE Een sluwe die venbende heeft kans gezien een gang te graven naar het hoofd postkantoor te Marseille en zich van een bedrag van 45 millioen francs meester te maken De on deraardse gang was zo aangelegd, dat zii precies uitkwam onder de kamer waar zich de safe bevond. De boeven, die hun stoute stukje gedurende het weekeinde volvoer den. hadden tenslotte niet anders te doen dan de vloer open te bre ken. de safe te forceren en met de buit langs dezelfde weg terug te keren, als waarlangs zij waren ge komen. De bende is nog niet ge knipt. „Grootste koopje der historie zegt Paul Hoffman WASHINGTON. Twee Jaar geleden was het gisteren dat President Truman het wetsontwerp tekende, waarbij de E C.A.. het orgaan, dat de leiding heeft van de Marshall-hulp. in het leven geroepen werd Sinds de oprichting hebben de V S elk uur bijna 500.000 dollar uitgegeven voor de financiering van de eerste helft van dit vierjarenplan Dit betekent dat de Amerikaanse belastingbetalers voor het Europese herstel tot dusverre de kapitale som van bijna 9 milliard dollar bijeengebracht hebben Maar Paul Hoffman, de administrateur van de E.C.A.. zegt. dat dit „het grootste koopje in de Amerikaanse geschiedenis" is. Generaal George C Marshall datum, als zij voor eens en altijd heeft zich in een rede tot functiona- vaststaat voor de Europese leiders en rissen van de EC.A ter gelegenheid van de tweede verjaardag van het door hem ontworpen plan uitge sproken tegen ..verzwakking en ver mindering van het herstelprogram ma" Hij verklaarde, dat het voor vier jaren opgestelde plan dat zijn naam draagt, diende te eindigen op de vastgestelde datum van 30 Juni 1952. „Ik ben van mening, dat deze Advertentie (LM.) STUKS SNIJBLOEMPLANTEN en BLOEMBOLLEN van de tuin leveren wij onder volle garantie voor slechts 3.25 Kamerplanten en plantwijzer gratis NIET TEVREDEN GELD TERUG De collectie bestaat uit: 25 Gladiolen. 50 Anemonen. 30 VYoeg- bloeiende Gladiolen n.l. 15 Colville-, 15 Spuwend Vuur 25 Franse en 25 Perzische Ranonkels. 25 Oxalis 5 Export Lelies. 10 Grootbloemige Bego nia's en 15 Snijbloemplanlen in 5 soorten Alles in schitterende kleuren VOGES—RUSMAN, HILLEGOM. Giro 427544 Huurkwestles rcntezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. In het Sted. Museum te Amster dam is een tentoonstelling „Nieuwe stromingen in de beeldende kunst" geopend. Deze tentoonstelling die een indruk geeft van het cubisme, het nieuwe realisme, het expressio nisme. abstracte richting en het sur realisme. heeft vooral een instruc tief doel. Advertentie (l.M.) Vraag: H. S. N. vreest na zijn overlijden enige moeilijkheden in zake de verdeling van meubels, e.d Antwoord: Belanghebbende woont bij een zoon in en heeft ver der een tweede huwelijk In een dergelijk geval doet men goed. ook al gaat het niet om grote bedragen, nog tijdens het leven contact te zoe ken met een notaris, die na bespre king. kennende alle verhoudingen, nauwkeurig raad kan geven wat ge schieden moet en hoe eventueel stukken moeten worden opgemaakt Vraag: W. H. A. Deze wil. in verband met mede-inwoning. ver anderingen in zijn huis aanbrengen A ntwoord. Zonder toestem ming van de huiseigenaar kunnen geen veranderingen worden aange bracht. Wanneer men onderhuur wil geven aan getrouwde kinderen en later daarvan geen moeilijkheden ondervinden, dan moet men vooraf contact zoeken met het Huisvesting bureau. Vraag: Mevr. E. v. d. S ziet zich gesteld voor het feit, dat haar vroe gere echtgenoot niet wil voldoen aan de hem opgelegde verplichting tot het uitbetalen van gelden voor een kind uit het vroegere huwelijk. Antwoord- Gelet op de ver moedelijke financiële omstandighe den van de vragenstelster en het feit, dat reeds verschillende malen met de na te noemen instelling over leg is gepleegd, raden wfj aan we der met de Voogdijraad te gaan praten, die zeker naar beste weten zal raden wat hier te doen valt. Vraag: X. X. Kan een uitkering ingevolge de Noodwet Ouderdoms voorziening worden aangevraagd wanneer men in een bewaringskamp is opgenomen. Antwoord: Ja, het verblijven in een dergelijk kamp behoeft op zichzeif geen beletsel te zijn om ouderdomsuitkering aan te vragen. De eventueel toe te kennen uitke ring vindt echter niet plaats over de periode, dat men in het bewarings kamp vertoeft. Dc Rijksverzeke ringsbank of de Raad van Arbeid kan echter wel besluiten de uitke- ripg of een gedeelte daarvan te ge bruiken ten behoeve van de in vrij heid levende echtgenote. Vraag: H. v. d. B. Deze stelt enige vragen over de sociale verze kering. De strekking van deze vra gen blijkt uit de navolgende beant woording. Antwoord: Niet alle uitvoe ringsorganen handelen gelijk bij de beoordeling van de dag, waarover 50% ziekengeld wordt uitgekeerd Sommige uitvoeringsorganen reke nen deze als een hele uitkeringsdag. anderen keren uit tot een totaalbe drag van 312 x 80% van het dagloon is bereikt. Wanneer men eenmaal een jaar ziekengeld heeft genoten, dan be staat er na een half jaar weer recht op uitkering, indien men tenminste zijn werk inmiddels heeft hervat, wèl zal het zo moeten zijn, dat men bfj de hervatting van zijn werk ook inderdaad arbeidsgeschikt is. Vraag: M. M. S. Deze stelt enige vragen omtrent de wijziging var» dc wet op kinderbijslag, voor zover be treft kinderbijslag voor wettige en natuurlijke kinderen Antwoord: Een wijziging van dc Kinderbijslagregciing. waardoor een meer bevredigende tpjj-tand ont staat voor het zgn. natuurlijk kind. is b(j de Kameu, ingediend, maar roe niet tot openbare O'handeling genomen. Het is wel aan te neir.cn dat een wijziging m dc Joop van dit jaar tot stand komt. Advertentie (l.M.) IJ et is nog niet zo heel lang geleden, dat vooral ten plattelande, I -1 maar toch ook in de stad, de bevestigingtot lidmaat der Kerk meestentijds op Palmzondag ook gepaard ging met bepaalde uiterlijkheden. De meisjes in stemmig zwart en bij de Luthersen ge kleed als bruidjes en dus in het wit, de jongens in een zwart, althans donker pak. Het „bevestigingscostuum" van deze dingen zijn wij veel kwijt ge raakt. Een zakelijker tijd heeft ook gemaakt, dat voor deze gelegen heid in vele gevallen geen nieuw costuum meer wordt aangeschaft, omdat er geen geld voor is. Maar ook, omdat heel de „bevestiging" zich voor een groot deel toch ook verplaatst heeft van het uiterlijk naar het innerlijk. Daarmede wil niet gezegd zijn, dat een kwart eeuw geleden de werkelijke grote stroom van nieuwe leden, die de Kerk in deze tijd kreeg, alleen om uiterlijke redenen deze stap zou hebben gedaan. Er waren er ongetwijfeld, die ernstig en weloverwogen be lijdenis aflegden van hun geloof. Maar er was toch alt(jd nog een groot stuk traditie. In de stijl van als het nti niet gebeurt, kómt er later niets meer van. Niet alles, wat traditie Is, moet veroordeeld worden. De stap tot het doen van belijdenis een veel be ter woord dan „aannemen" is voor jonge mensen tussen 18 en 25 jaar a 11 ij d een stap. die nog niet alle en soms maar weinige con sequenties overziet. Het geloof, dat in het uur der aanneming en beves tiging beleden wordt, moet in feite nog helemaal groeien. De Duitser spreekt in dit geval dan ook van „Glaubensanfanger". En het kan zeker tot die groei bijdragen, dat men als mondig lid, met alle rech ten en plichten daarvan, de Kerk dan vast binnengaat. Veel van de traditie in deze is evenwel verloren gegaan. Er is niet meer de massa jongeren behoudens hier en daar in de dorps gemeenten die om allerlei con ventionele redenen „zich dan maar laat aannemen". In de steden is dat zéker voorbij. Toen bijvoorbeeld de vader van schrijver dezes predikant was te Amsterdam, in de jaren 19101925, had hij catechisaties met 70 a 80 leerlingen in één uur en meerdere uren zo in de week. Thans heeft een predikant in een Deze week: 111 Kerk en Wereld stad een grote groep, wanneer hij er 25 om zich heen heeft, en m minder uren! Er is bij de jongeren enerzijds een schroom gekomen om zich, louter uit traditie, aan de Kerk te gaan. Anderzijds, waar dit het geval wordt, is 'n eerlijke over tuiging gekomen, die tenslotte de belijdeniscatechisant doet zeggen, dat hu of zij nü tot lidmaat der Kerk wil worden bevestigd. Daarom is het de grote vraag of intrinsiek het veel kleiner getal dan vroeger, niet veel meer waarde h:eft voor Kerk en gemeente, voor haar op bouw en voortgang. Die wijziging van structuur, zou men bijna kunnen zeggen, is mede gevolg van een veelal gewijzigd kerkelijk onderricht. Dat moést vroeger wel plaats hebben, bü de grote aantallen zonder veel per soonlijk contact met de catecheet. Het kon niet anders gehouden wor den dan in het vervelende lokaal met-de-plaat- van-dc-tabernakel aan de muur, het zuchterig harmonium en de kale stoelen of banken. Cate chiseren was een soort van geeste lijk massa-bedrijf. En de weinige pastorale zorg, die aan de leerlin gen werd besteed, heeft óók een deel van de onkerkelijkheid in on ze dagen bewerkt. Tegenwoordig heeft in zeer vele gevallen de ouderwetse catechisa tie tussen haakjes: het woord „kattebak" heeft een aanwijsbare oorsprong! plaats gemaakt voor het gesprek tussen predikant en toekomstig lid der Kerk. Het vindt, nu de kringen veel kleiner zijn, plaats op zijn studeerkamer; het staat in het kader van aposto laat en pastorale verantwoordelijk heid. Vele predikanteh nemen maar niet meer al hun leerlingen aan. omdat ze nu eenmaal de leeftijd er toe bereikt hebben, moeder of grootmoeder het willen, maar om dat de belijdeniscatechisant zélf, zij het vaak aarzelend en onzeker, tot de eigen besl.ssing is gekomen be lijdenis van eigen verkregen geloof te willen afleggen. Daarom kan thans gebeuren en dat gebéurt ook herhaaldelijk dat zulk een jongeman of meisje thuis zegt: i* kan er dit jaar nog niet toe komen. En dat de ouders begrijpen, wat dit zeggen wil en niet. zoals vroeger vaak geschiedde, menen, dat hun kind dan verloren is. zich aan de ouderlijke macht onttrekt, geestelijk „niets in zich heeft heel anders is dan „wij vroeger" e.t.q. Kortom: de mogelijkheid is te genwoordig zeer groot, dat het klei ner aantal nieuwe leden in wezen van meer betekenis is voor de ge meente dan vroeger de massa. In dit verband moet ook iets ge zegd worden over de gemeente Zij leeft nog helemaal in de gedachte, dat zij verkregen rechten heeft, die voor de jonge leden nog lang niet gelden. Komen dezen laatste de Kerk binnen, dan worden ze dik wijls, ook vanuit de ouderlingen banken. argwanend of meewarig gezien Men zégt wel: we krijgen er op Palmzondag nieuwe leden bij. maar veelal beschouwt men d;t nog allerminst als een waarachtig g e- schenk. Het gevolg hiervan is dat de Jon ge leden, indien zij daartoe zelf uit de aard der zaak weinig onmiddel lijke pogingen doen. niet worden opgenomen in een levende g e- meenschap, die op hen heeft gewacht blijkbaar, maar dat zij het gevoel krijgen terecht te zijn gekomen in een gesloten zaak, die een eigen taal spreekt, waarvan zij nog niet weten en die in elk geval zegt, dat ze eerst maar eens stóven moeten zetten en de deur open moeten doen, alvorens in de ver antwoordelijkheid voor allen med«* te kuncn worden betrokken, iër- wijl toch de nieuwe leden als mon dige leden de Kerk binnenkomen! Hier ligt een zonde der Kerk de bestaande gemeente, die de jon ge gemeente in feite rtiet tot zich zelf toelaat, daarmede opnieuw een begin van onkerkelijkheid bewerkt, want velen houden d.t eenvoudig niet uit, worden teleurgesteld in hun verwachtingen, en keren zich af. En het komt, omdat helaas zo dikwijls de gemeente nog helemaal moet leren gemeenschap te zijn. Dat is óók een kwestie van ker kelijke opvoeding Daarin staat de Kerk eigenlijk nog aan het begin We willen maar zeggen: op Palmzondag of elders met Pasen, treden nieuwe leden toe. In de ver wachting. dat zij een gemeenschap binnenkomen, die op hen wacht en hen nodig heeft; die zij ook zélf be hoeven. De jongeren hebben een daad verricht: zij hebben ja" gezegd. Nü is het woord aan de ouderen En ook de daad Indien beide, of één van beide ontbreken of niet ge vonden kunnen worden, kan veel idealisme worden gedood. En wat belangrijker is: kan de weg van be ginnend geloo'f naar het gelovige zijn. ernstig worden versperd. olkeren een aansporing zal zijn. de voor hun liggende buitengewoon moeilijke taak te voleindigen om zich te verheffen boven de behoefte aan onze financiële bijstand", al dus Marshall. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson. deed op de Amerikanen een beroep om de handel met Europa en de rest van de wereld in evenwicht te bren gen Hij verklaarde: „Wij zien in. dat zowel voor ons als voor Europa de handel een straat is. waarin het verkeer in twee richtingen gaat en dat wij een grote verantwoordelijk heid dragen voor het bereiken van een bevredigend evenwicht in onze handel met Europa en de wereld." Nu de productie in West-Europa herleeft, aldus Acheson, Is het her stel van dc handel het tweede grote doel geworden, waarop de uitvoe- ring van het plan-Marshall in de twee resterende jaren moet zijn ge richt. Het herstel van de handel is echter grotendeels een internatio naal probleem, voor de oplossing waarvan een vergaand „geven en nemen" en moeilijke, ja zelfs pijn lijke veranderingen vereist zijn. Harry Lime II in Wenen doodgeschoten WENEN. Benno Blum, de reeds lang gezochte leider van een bende welke van de Sowjets opdrachten kreeg voor het ontvoeren van vluchte lingen uit de Amerikaanse bezet tingszone, is Zondagavond by een vuurgevecht met de Franse en Amerikaanse militaire politie ge dood. De organisatie is thans geheel onschadelijk gemaakt. Ofschoon Blum aan de oorspron kelijke Amerikaanse valstrikken wist te ontkomen, schijnt hij door de Russen gearresteerd te zijn. die hem op die manier voor de Ameri kanen wilden beschermen In Februari is hij uit een Rus sische gevangenis gevlucht, waarna door de Russen een grote jacht op hem werd ontketend. In ruil voor elke ontheemde, wel ke zijn bende uit de Amerikaanse bezettingszone ontvoerde, kreeg hij toestemming gedurende een maand cigarettcn uit Hongarije naar We nen te smokkelen voor de zwarte markt. Nicole bekent haar „Aprilgrap" PARIJS De 23-jarige Franse actrice Nicole Riche. die gekleed in een bontmantel waaronder né gligé vorige week in de pauze uit het Parijse theater Grand Guignol verdween, heeft gisteren aan de politic bekend, dat zij niet is ontvoerd. Nicole, die op trad in het stuk „Geen orchideeen voor M.ss Blan dish" zou verschillende dreigbrie ven hebben ontvangen, waarin zij werd aangemaand niet langer op te treden in dit stuk, dat „onzede lijk" werd genoemd. Zaterdag werd zij in een bos te ruggevonden en verklaarde, dat zij was ontvoerd. De politie geloofde haar niet en heeft haar gisteren opnieuw aan de tand gevoeld. Zij bekende nu, dat de sensationele „ontvoering" was georganiseerd door de theaterdirecteur Alexan dre Dundas, die op deze manier reclame wilde maken. Uittocht van Oost-Duitse politici naar het Westen BERLIJN Dr Remold. Uhle, de liberaal-democratische minister in de Oost-Duitse staat Saksen, die vorige week „om gezondheidsrede nen" aftrad, is naar West-Duits land gevlucht. Hii zal uit de partij worden gezet wegens „sabotage van het Oost-Duitse twee-jarenplan". In de laatste twee weken ziin on geveer 10Q leidende leden van de Oost-Duitse burgerlijke partijen naar het Westen gevlucht. Onder hen znn afgevaardigden van sta- tenparlementen. burgemeesters en partiifunctionarissen. Men vreest dat de hernieuwde druk op de burgcrliike partijen er op gericht is haar te dwingen een blok met de communisten te vor men bn de verkiezingen in October. Onbekende duikboten voor Californische kust SAN FRANCISCO Een Ame rikaanse torpedobootiaeer. die uit gezonden was om ter hoogte van de Californische kust geheimzinni ge duikboten op te sporen, heeft bevestigd dat zich in deze streek onderzeeërs van onbekende natio naliteit bevinden De gezagvoerder van het vaartuig dat zich de vorige week naar aanleiding van verkla ringen van ooggetuigen naar de plaats spoedde, heeft twee maal schepen opgemerkt die volgens al le aanwijzingen, duikboten van het nieuwste model schijnen te ziin. „Dresdener Mozart Chor" verkiest de vrijheid BERLIJN Het gehele „Dres dener Mozart Chor". bestaande uit 24 vrouwen en de dirigent is naar West-Duitsland uitgeweken. Het koor eaf een concert in West-Ber- liin. doch besloot niet terug te ke ren. De aanleiding hiertoe was. dat de Oost-Duitse autoriteiten inlich tingen verzocht hadden over de po litieke gezindheid van de leden. Het koor hoopt zich in Frankfort te vestigen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3