VOORAL VOOR VROUW De huisvrouw vaït buiten elke sociale regeling Haar wereld en haar leven, doch zijn pantoffelplaatsje MOEDER KAN NIET ZIEK ZIJN Omdat haar werk geen beroep is maar een roeping KINDEREN Mag niet! Iets ergs Schadeloosstelling kamerleden wordt te laag geacht 'n Man denkt anders over alles weet je dat, verloofd meisje r~ Groter Speciaal Paasnummer: Donderdag 6 April 1950 i z 5 Er komt een nieuw burgerlijk wetboek. „Oh ja," zegt ge. „dat weet ik al. En u-at dan nog? 't Is bUna Pasen. Tc Heb wel wat anders om aan te denken." Maar stel nu dat ge morgen zo'n raar gevoel krijgt. De kamer draalt, uw voeten willen geen stap meer doen. „Bah. 'k ben ziek." zegt ge. „Waar zün de asperientjcs?" Elkeen zou naar bed gaan met een kruik en de thermometer. Elkeen heeft daar recht op. Maar wat komt er van de goede Vrijdag terecht als de huisvrouw zo iets verzint? „Moeder kan niet ziek zijn." heet het en daarom houdt ze zich met kunst en vliegwerk op de been. Zo deed ook Miebetje h?t honderd jaar geleden toen het wetboek, dat nu eindelijk afgedankt wordt, gemaakt werd. Dé sterken zullen van dit doorjakkeren misschien niet veel schade hebben, maar lang niet elke vrouw is sterk. Volgens huis- en vrouwenartsen zijn allerlei kwalen, bloedarmoede, miskramen enz. het gevolg van het gebrek aan tijd en gelegenheid om uit te zieken. Bovendien blijkt de uitputting en overspanning van overoelaste huisvrouwen groot. „Dokter, ik ben moe." is het re frein van menig spreekuur. En wie zou niet moe worden van werk dat nooit een dag uit handen wordt ge nomen. Stel nu dat we weer honderd jaar aan dit nieuwe wetboek vastzitten dan is het zaak dat de vrouw nu. op dit historisch moment, niet zegt: „Ach. wat kan mij die wetten sche len Dat zei Miebetje vroeger, ze zet te haar hoed met veren op en ging "wandelen in het park. Of ze pakte haar breikous en zei: „Wat Pieter doet is altyd goed- Doen we dat nu weer dan is straks de huisvrouw het enige we zen, die maar zien moet hoe ze het redt. Voor elkeen gelden allerlei so ciale voorzieningen behalve voor haar Elkeen heeft recht op vacan- tie. op genezing, op vergoeding: be halve zij. Omdat haar werk roeping heet inplaats van beroep. En alleen de beroepen' vallen onder de sociale verzorging. Maar een schrijver, een beeldhouwer, een schilder, een dich ter zouden ook van roeping kunnen spreken en de sociale regelingen laten ook hen niet in de steek. Waarom het huisvrouw-zijn dan niet onder deze vrije beroepen ge rekend? Het zal vast ook het gezin goed doen als voor moeder dezelfde rechten gelden als voor elk die werkt in dit land. Natuurlijk is een had ze de helft gekregen, de huwe lijksvoorwaarden echter sluiten haar uit. Nu echter de moderne vrouw vooral de huwelijksvoor waarden kiest en de echtscheidin gen nog steeds toenemen, is ook die salaris-vraag er een, die niet te snel met „nooit" beantwoord mag wor den. Bovendien: hoe is dat? In een goed huwelijk heeft zo'n „betaling" geen hatelijke klank. En na weer honderd jaar is iedereen er heus wel aan gewend. BIBEB P. S. Hier komen dan de vragen. Ga er voor zitten en zend ze voor 10 April aan mevr. C. A. H. Haitsma Mulier- van Beusekom, Botticellistraat 13. r iOICCI uitkering tijdens haar ziekte nog geen oplossing. Als er geen hulp te krijgen is, komt men met geld ook niet veel verder. Er zou misschien een dienstplicht voor meisjes moe ten komen, meisjes die opgeleid worden om de huisvrouw te kun nen vervangen. Doch in de eerste plaats moet de vrouw gerekend worden tot het ar beidende deel van de bevolking, waarvoor zoals dat dramatisch gezegd wordt gezorgd wordt van de wieg tot het graf. De Nationale Vrouwenraad heeft acht vragen opgesteld, die door zo veel mogelijk vrouwen van ons land gelezen en beantwoord moeten wor den. Een van die vragen gaat over de financiële verhouding tot haar man. In Zweden krijgt de vrouw (dat schrijft de wet voor) een vast salaris van haar echtgenoot. Uit de antwoorden die reeds bij de N.V. zijn binnengekomen bleek dat men hiervoor in Holland niet veel voelt. „In het goede huwelijk is alles goed." zegt men. „In het slechte hu welijk is door zo'n bepaling niet veel te redden.'' Maar zo vertelde men mij de vrouw die b.v. door twintig jaai zuinig huishouden een vermogen bijeenspaart en na een scheiding (waarbij zij eiseres is) niets krijgt van het kapitaal, zal hierover weer anders denken. Was ze in gemeen schap van goederen getrouwd dan Verdriet Verbieden is gemakkelijk. Voor de volwassene is misschien niets gemak kelijker. Gehoorzamen is een stuk moeilijker. Er zijn kinderen die niets mogen. De hele dag horen ze het refrein: „mag niet!" Daar kinderen door het leven gedwongen worden zich ge deeltelijk met hun omgeving te ver eenzelvigen (uit zelfbehoud) kan dat bij kinderen uit zulke milieux niet anders gebeuren dan doordat ze een gedeelte van zichzelf tegen een ander gedeelte van zichzelf richt ten. Het ene gedeelte oefent dan een gramofoonplaatachtige „mag niet!" terreur uit op de tegenspeler: het restje oorspronkelijke levenslust. Hoe meer de opvoeder het verbie dende gedeelte, dat op die manier in het kinderlijk IK ontstaat, bezwaard met schuldgevoelens en dreigemen ten, des te erger wordt het restant vitaliteit geplukt en verzwakt. Zo ontstaat soms dat vreselijk zoete kind. Uit innerlijke verlamdheid is het „zo zoeten zo dood. Een tragische misvatting van de opvoe ding, die zich soms richt tegen haar oorspronkelijk doel: mensen in staat stellen uit eigen kracht te leven. CA1*€ Amsterdam-Z. Ondanks haar gezin met vier kinderen is ze hiervoor uren en uren in touw. En ze doet dat niet voor de Miebetjes. 1. Welke groepen vrouwen, die een huishouding verzorgen, be schouwt u als huisvrouw? (Dus wie zijn eigenlijk huisvrouwen? Alle ge trouwde vrouwen die de huishou ding doen? Ook weduwen? Met ol zonder kinderen? En de dochtei van de weduwnaar, die vader en broers verzorgt En de huisvrouw die ook nog een ander beroep heeft Of het kantoormeisje dat 's avonds koken en wassen moet?) 2. Wat verstaat u onder een be roep? (dus is werk een beroep om het werk alleen of om het geld wat men ermee verdient). 3. Vervult de huisvrouw een be roep? Zo ja, is dit een vrij beroep of staat ze in dienst van een gezin (echtgenoot) eventueel van de Overheid? 4. Vindt u dat de huisvrouw on der dezelfde sociale verzekeringen dient te vallen (ongevallenwet, ziektewet, ziekenfondsenbesluit, kinderbijslagwet, invaliditeitswet, ouderdomswet, Noodwet ouder domsvoorziening) als andere groe pen van de bevolking? 5. En indien de huisvrouw onder de ziektewet valt, moet zij dan gel delijke vergoeding krijgen bij ziekte of is het beter dat een vervangster gestuurd wordt. Hoe wilde u die vervangingen zien geregeld? 6. Heeft de getrouwde vrouw recht op een bepaald bedrag van het gezinsinkomen, als vergoeding voor haar werk? Wat is beter een vast bedrag of een percentage? Moet hiermee bij de belastingheffing re kening worden gehouden? 7. In onze belastingwetgeving is bepaald dat voor de inkomstenbe lasting de inkomsten mogen worden verminderd met de kosten van ver werving. Maar de vrouw, die ander werk doet, hiermee verdient en daardoor huishoudelijk personeel moet nemen, mag dit niet. Is dit billijk? 8. Zou het werk van de huis- Zoontje is ziek Niet maar zo ge woon een beetje verkouden: hij heeft iets gewichtigs deze keer. „Zn gezichtsholten zijn ontsto ken," zegt de dokter, 't Klinkt he viger dan het is 't Joch heeft er hoofdpijn van een rode wang en een beetje verhoging. Maar hij moet in bed blijven Er zijn druppels voor z'n neus en 's avonds moet hij on der een lamp. De vrienden, die de laatste dagen op voet van oorlog met hem waren, zijn plotseling hun wrok vergeten. Ze komen met een appel, een stuk lekkers en een mas sa nieuws van school en straat. Zoontje vindt dit wel best De vrinden zitten op een stoel bij z'n bed en als ze vragen: „Wat heb jij nou eigenlijk?" zegt zoontje: „Er is iets ergs met m'n holten." Het maakte elke keer de gewenste na druk. want hij vertelt dit met een knappe mengeling van trots en triestheid. Zusje echter vindt het bezoek be langrijker. Robby, Boudewijn. Bram: ze weet niet wie ze de liefste vindt. Ze lacht en lonkt naar alle drie en als Bram gromt: „Schiet toch op, meid," be sluit ze dat Bram de begerenswaar digste is. Ze haalt haar rieten poppenkar vol blokken en rommel en leegt die aan z'n voeten Er is een klein, rond magneetje bij en Bram raapt dit schielijk op ..Fijn ding. joh." roept hij. „Van haar." knikt zoontje. „Alleen van haar." „Mag ik het?" probeert Bram. Hij lacht erbij en trekt zusje naar zich toe. „Wat moet Jij daar nou mee. hé'" Blij leunt ze tegen z'n wollen trui. Bram stopt z'n aanwinst zorgvuldig in een knikkerzak. Zoontje, die nooit een vinger naar die magneet heeft mogen uitsteken, is er stil van. .Wacht maar." dreigt hij, „straks bpgint ze te krijsen en dan komt m'n moeder." Maar zusje lacht zonniger dan ooit. „Bram lief" praat ze en kijkt precies zoals je kijken moet, als je bekoren wilt. Advertentie (I.M.) MELK PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA BRÉDA Parlement biedt zijn leden weinig kans „Jongensgek." gromt zoontje. En dan wat kwijnend vanwegen z'n holten: „Rare pleinmadelief" BIBEB (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG Hoewel de tweede kamerleden bij het spreken over het wetsontwerp tot verhoging van hun schadeloosstelling een zekere schroom gevoelden, was men het er. blijkens het voorlopig verslag, over eens, dat dit hen niet mag weer houden om te spreken over wat het algemeen belang in deze eist. En dan is de mening van zeer vele leden, d wz. van een behoorlijke meerderheid, dat de voorgestelde I verhoging van f 1200 nauwelijks toereikend geacht moet worden voor de administratieve hulp. dte een kamerlid niet kan ontberen, wil hij zijn werk naar behoren ver dichten. De redenering van andere zijde, j dat het kamerlidmaatschap slechts j een nevenfunctie is. werd met kracht bestreden met het argument dat het vele werk. dat een kamer lid te verrichten heeft (ook buiten j het parlement^ het hem in het al gemeen practisch onmogelijk maakt, naast het kamerlidmaatschap een volledig beroep uit te oefenen. Het nettobedrag, dat een kamerlid van zijn tegenwoordige schadeloosstel ling f 6.000) ontvangt, ligt lager dan het loon van een geschoold arbeider. Of de voorgestelde toelage voor verblijfkosten, f 600 of f 1200 naar gelang van de afstand van de woon plaats van Den Haag (en niemendal voor hen, die binnen een kring van 25 km. van Den Haag wonen), als de juiste oplossing moet worden be schouwd, werd van verschillende zijden betwijfeld, zowel op wettelij ke als op praktische gronden. Men was van mening, dat het Ne derlandse parlement weinig service biedt aan zijn leden, die de kosten voor in het belang van de uitoefe ning hunner functie in de kamer gevoerde intercommunale telefoon- Nederland en België bestrijden vogelpest DEN HAAG Dr D. M. Zuy- dam. bacterioloog van de Veeartse- nijkundige Dienst is naar België vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de resultaten, die men heeft bereikt met uit Nederland ontvangen entstof tegen de pseudo- vogelpest. Geregeld worden tussen Nederland en België de ervaringen op het gebied van deze ziekte uit gewisseld. Er is ook een grote dosis entstof naar Brussel gezonden. In tegenstelling tot Nederland, waar alleen proeven worden genomen op het proefbedrijf, heeft men in Bel gië ervaringen met het gebruik van vrouw meer waardering vinden als entstof in de practilk. In het bij- men het een beroep zou noemen. Of zou het haar persoonlijke waar de schaden? zonder op dit gebied gaat dr Zuy- dam zich op de hoogte stellen van de bereikte resultaten. gesprekken zelf moeten betalen en voor hun noodzakelijke ambtelijke correspondentie geen vrijdom van port hebben. Ver verschillende zijden werd de regering verzocht om een opgave van de schadeloosstelling van ka merleden in de ons omringende lan den, en van de „service" welke de leden genieten. Men had de indruk, dat het Nederlandse parlement niet alleen in absolute zin, doch ook in vergelijking tot andere landen ge ringe kosten vergt en dat hier aan de geboden service veel ontbreekt Gepleit werd o.a voor terugwer kende kracht tot 1 Januari 1949, omdat de regering met dit wetsont werp veel later is gekomen dan had mogen worden verwacht. Advertentie (LM.) „Invasie" in Berlijn afgeslagen BERLIJN. De westelijke strijd krachten hebben gisteren practi- sche oefeningen gehouden voor het bevechten van een invasie van 150.000 communisten uit de Russi sche sector van Berlijn. Deze oefeningen werden gehouden om de verbindingen tussen de Ame rikaanse. Britse en Franse troepen en de West Berlijnse Duitse politie te beproeven. Geallieerde officieren hebben ver klaard, dat de verbindingen, waar onder de radio, telefoon en de jeeps functionneerden met de doel treffendheid van die op een slag veld en dat de „invasie" werd af geslagen. De oefening is er één van een se rie die deze lente gehouden zullen worden, totdat de drie westelijke mogendheden tezamen met de Duitse politie een goedlopende or ganisatie gevormd zullen hebben. MODE-NOVELLETTE Zo'n echt simpele ontwapende look Uit de Amerikaanse bladen proef je duidelijk dat de verovering van een man een van de belangrijkste be zigheden is van het meisje en de het handigst moeten aanpakken. Ten vrouw, die trauwen willen. Op aller lei manieren wordt verteld hoe ze dit eerste moet ze elk uur van de dag rekening houden met het feit. dat ze de ware Jacob zou kunnen ont moeten. Dus almaar glanzende haren, roze wangen, blinkende tanden en een houding, die louter levensblijheid uitdrukt. Want op melancholie komt geen man af. Wat haar kleren betreft: overdaad, opschik. kostbaarheid wordt afgekgurd. Vooral als ze na zo'n ontmoeting eens met hem uit gaat. Dansen of zo. Dan is pas goed eenvoud een dwingende eis. De Amerikaanse, die zomers met blote schouders door de stad stapt, wordt in alle ernst aangeraden om een meisjesachtige jurk te kiezen, met mouwtjes en een kraagje, een strak lijfje en een ruime, niet uit dagende rok. Liefst in donkerblauw met wit. En van zacht, soepel materiaal Wie aan het succes hiervan twijfelt wordt gewezen op mrs. X en mrs Y en mrs Z. die allemaal gelukkig en trots zijn met mr X en Y en Z. En die allemaal zo'n simpele, ontwapenende look hadden bij het eerste rendez-vous! „Lees maar zo staat er. Ze schrijven het zelf 't Meisje van de tekening draagt zo'n jurk. Van linnen* katoen or mousseline en misschien mag organdie ook wel Evelien spreekt j VAN VROUW TOT VROUW ïerij Er zijn zo van die Misverstanden op aarde, die nooit schijnen te wor den opgehelderd. Zo heerst bij ieder verloofd meisje en bij ieder jong vrouwtje het vreselijke misverstand, dat haar man net zo verrukt is van lopertjes en kleedjes en haardbankjes en fruittestjos als zijzelf. Zij denkt dat een man precies zo droomt over een „thuis" als zij Voor haar is dat tehuis alles, haar wereld, haar leven. Het huis, .het Home dat zij gaat inrichten, dat zij om die man heenbouwt met alle knusheid en gezellig- hiedo en eethoekjes en zithoekjesMaar het is helemaal niet waér. Eigenlijk moest ieder meisje bij haar verlovingsring een brochuretje krij gen met als titel: Een man is anders. Uit zichzelf schijnt zu dat niet ie beseffen. En hij is anders. Hij wil graag een „thuis", natuurlijk. Maar eigen lijk meer om een vast punt te heb ben. een punt waarheen hij zijn post kan laten komen, een plek waar hij zichzelf kan zijn. waar hij lekker in een stoel kan uitrusten en aan een pijp kan sabbelen bij zijn eigen ra dio. Maar het blijft beslist een mis verstand, wanneer een vrouw meent dat hij met evenveel hartstocht als zij voor de etalage naar een thee meubel kan staan kijken. Natuurlijk, hij doet mee. Hij is verliefd en de opgetogenheid van zijn meisje vertedert hem helemaal. Hij zal dus geduldig mee gordijnen uitzoeken, en over de kleur van de stoelbekleding meieren En zelfs zal hij zich laten meesleuren naar keu kenuitrusting-winkels en hij zal desnoods nog zijn oordeel willen zeggen over een teil. Maar zijn hele hart is beslist niet in die teil. En haar hart welDe meeste vrou wen ontdekken dit misverstand al heel gauw nadat ze getrouwd zijn. Ze vinden het dan een vreemde ont dekking en ze denken dat zij de enige vrouw met zo'n onverschillige man zijn. Ze voelen zich niet zelden martelaren: Zó veel zorg en moeite heb ik aan het huis besteed, en wat kan het hem per slot schelen? Niets. Dat is hun bittere klacht. Een on zinnige klacht, want ze Hadden het vooruit kunnen weten, want alle mannen zijn zo. Eeuwige nestjes-bouwstenen Maar er is een soort vrouw.en dat is een veel erger soorteen soort vrouw, bij wie het misver stand nooit wordt opgehelderd. Haar hele leven door blijft ze geloven dal haar man's hart even snel klopt als het hare bij de aanschaf van nieu we vitrages. Zij is het soort vrouw dat om de haverklap zegt: Hou jij eens even dit stuk velours op ja zo. S:gen de schoorsteenmantel, ik wil even kijken, hoe het staat als schbor- steenkleed. nee niet zo, hoger moet je het houden, hoger Of, als hij net rustig zit, zegt zij: Wat zou je er van denken, als we de piano eens daar zetten, en het dressoir in de hoek? Of vind je het beter als we het hele slaapkamer ameublement maar hier zetten en het zitje in de slaapkamer. zul len we 't maar meteen doen, help eens even met de piano. Zij blijft haar hele huwelijk door bouwen aan dat nestje: och, op zich zelf is dat niet erg, dat hoort bij een vrouw, maar ze betrekt hem in iedere boender, iedere pannelap, iedere groentezeef. Nu kunnen mannen daar beslist niet tegen Er is zelfs een soort, dat het daar benauwd van krijgt. Een soort man, dat zich gevangen voelt in die vitrage als een vlieg in een web. Dat is het type man dat er uit breekt en bij wijze van spreken een brief gaat posten en nooit meer terug komt. Dan is er een milder soort man nen. dat ook uitbreekt niet defini tief. Hij bouwt zijn eigen leven bui ten het huis. dat is het: Ik-moet- nog-naar-een-vergadering-soort. Maar de grootste categorie van mannen met een dergelijke vrouw worden goeiige slachtoffers Zij la ten het allemaal over zich heengaan en berusten er in, zoals in andere euvels. regen en belasting en eksterogen. Zij lijden ook onder een misverstand, namelijk dat alle vrouwen zo zijn. Tja er zün nu eenmaal van die misverstanden die nooit worden op gehelderd. En zo zün we weer bü het begin. TAMINIAU - ELST- OVERBETUWE Tito voorstander van decentralisatie BELGRADO Door de aanne ming van een decentralisatiepro gram heeft de regering van Tito definitief gebroken met de Sowjet- idee om meer en meer controle te laten uitoefenen door een centrale regering. Het programma, dat te Belgrado wordt uitgewerkt houdt in. dat het gezag zal worden over gedragen op de zes verschillende republieken van Zuidslavië. De be stuurslichamen dezer republieken zullen het gezag weer overdragen aan plaatselijke groepen. In een onlangs gehouden toespraak heeft Tito de ..topzware bureaucratie der Sowjets" beschreven als ..een kan ker. waaraan het socialisme ten on der kan gaan." Korte-golfconferentie zet haar werk voort FLORENCE De korte-golf- conferentie te Florence zal haar werk voortzetten. Dinsdag hebben de gedelegeerden van de Sowjet-Unic. Albanië. Bul garije, Hongarije, Roemenië, Polen en Tsjecho-Slowakije de conferen tie voorgoed verlaten, nadat deze met 24 tegen 14 stemmen en 12 ont houdingen had besloten de delega tie van de nationalistische Chinese regering als de enige vertegenwoor diger van China te blüvcn erken nen. Felle branden teisteren Egyptische dorpen CAïRO Twee personen wer den gedood, verscheidene mensen werden gewond en 162 huizen wer den vernield bii een brand in het Egyptische dorp Tanda. Achthon derd personen zijn dakloos gewor den en de schade wordt eeraamd op ruim honderdduizend Gulden. De brand, die snel om zich heen greep, werd aangewakkerd door een hevi ge zandstorm In een nabijgelegen dorp woedde eveneens een felle brand, waarbij twee mannen en een vrouw om het leven kwamen Vnfendertig huizen gingen hier verloren. De „Truculent" gaat naar de sloper LONDEN. De Britse duikboot „Truculent", die op 12 Januari na een aanvaring in de Theemsmon- ding is gezonken en vorige maand werd gelicht, zal worden gesloopt De bouw van het schip kostte drie en half millioen gulden. Atlantische Raad 15 Mei bijeen WASHINGTON. De Raad van het Atlantisch Pact, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken van de Pact-landen zitting hebben, zal omstreeks 15 Mei te Londen büeenkomen. Men verwacht, dat Acheson op de büeenkomst te Londen een gemeenschappelijke politieke verklaring, gericht legen de verbreiding van het communis me in Zuid-Oost Azië ,zal voor stellen. Overstromingen in Centraal China HONGKONG. Sommige ge bieden van Centraal-China, waar reeds enige tüd hongernood heerst, worden thans door overstromin gen geteisterd Nu met de lente de dooi is ingevallen, komen woeste stromen van de berghellingen af. die de ergste overstroming sinds vele jaren veroorzaken. In deze zelfde streken werden in het afge lopen najaar de te velde staande gewassen door overstromingen vernield. Een millioen communistische soldaten, boeren en waterbouw kundigen doen hun best de oude verzakte düken langs de Jangtse en haar zijrivieren te herstellen over een afstand van duizenden kilometers. Men hoopt met dit werk klaar te zijn voor de regel matig terugkerende watersnood in in de voorzomer. De Amerikaanse regering over weegt het zenden van tarwe en rijst naar de getroffen gebieden, teneinde de hongersnood enigszins te verlichten. Stikker en Acheson telegraferen WASHINGTON Dean Acheson en minister Stikker hebben Dins dag telegrammen uitgewisseld ter eelegenheid van de eerste veriaar- dac van de ondertekening van het Noord-Atlantisch Verdrag. In deze telegrammen gaven beide staatslie den uitdrukking aan hun voldoe ning over de vorderingen die in het afgelopen iaar ten aanzien van de Noord-Atlantische eenheid geboekt konden worden. Weer besprekingen over Oostenrijk LONDEN. Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren plechtig beloofd, al het mogelijke te blijven doen om zo spoedig mogelijk te geraken tot een onafhankeliikheidsverdrag voor Oostenrijk. De plaatsvervan gers van de ministers van Buiten landse Zaken van de drie westelij ke mogendheden en Rusland zullen 26 April hun besprekingen her vatten. Zij ziin reeds 251 maal bij een geweest zonder tot overeen stemming te klinnen komen. Levenslang voor man. die Hitier Duitser maakte BRUNSWTJK, Dietrich Klag- ges, de man, die Adolf Hitler in dertijd het Duitse burgerschap heeft verleend, is gisteren tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens oorlogsmisdaden. Hij was in de Nazitijd ministerpresi dent van Brunswijk. Pokken uitgebroken op Schotse vrachtboot GLASGOW. Hot Schotse vrachtschip „Treglisson", dat enke le dagen geleden uit Schotland was vertrokken, met bestemming Phi ladelphia, is onmiddellijk naar Glasgow teruggekeerd, toen één van de veertig leden der bemanning door pokken werd aangetast. Het schip zal de eerstkomende weken geïsoleerd blüven. Advocaat van Klaus Fuchs plotseling overleden LONDEN. J. Thompson Hal- sall, advocaat van de atoomgeleerde Klaus Fuchs. die kort geleden op beschuldigingen van het. uitleveren van atoomgeheimen werd berecht, is door de politie in zijn huis ge vonden, waar hij in elkaar gezakt achter de deur lag. Halsall over leed later. Advertentie (l.M. VRIJ NEDERLAND dan anders De overwinning van het leven ibijdragen o.a. van: Prof. Dr G, v. d Leeuw. Prof. E. L. Smellk, Prof. J Boekc. A. Roland Holst, G. Zorab, W. Jos de Gruytcr, Dr P Muntendam R. Ie Coultre, arts, Lex van Deiden. Dr M. van der Rein. Dr J. M. de Jong, Prof. Dr C. J. Bleeker In het „gewone" gedeelte worden herdacht: Roosevelt, Blum, Mounier In de reisrubriek: Naar de Bollen? WENST U DIT NUMMER TE ONTVANGEN? Toezending volgt: a. Na ontvangst van 25 centa aan postzegels; of b. gratis na ontvangst van een briefkaart, waarmede u een proefabonnement bestelt tot en met 31 Mei 1950.. terwijl u ons 2,10 doet toekomen per postwissel of per postgiro nr 6269 ten name van De Twent- sche Bank met vermelding rekening „Vrij Nederland" Administratie „Vrij Nederland": Raamgracht 4 - Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5