DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Paul van Zeeland heeft eindelijk een kabinet gevormd zonder liberalen Rebellen nog altijd heer en meester in Makassar Braziliaanse expres in rivier gestort Sneltrein Madrid-Gijon uit de rails gevlogen Uitweg voor Indonesische pensioenen Koning Leopold bereid mee te werken aan een nationale oplossing N Regering van de RIS dreigt toi actie te zullen overgaan De Grote Onbekende 10e Jaargang, no. 82 Zaterdag 8 April 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. BRUSSEL. De katholieke kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft een kabinet gevormd en verwacht er in te zullen slagen koning Leopold de volgende week terug te brengen op zijn troon. Zijn regering bestaat uit katholieke parlementsleden en enige niet-katholieken, die geen zitting in het parlement hebben. Deze vorm is gekozen, omdat Van Zeeland het zorgvuldig heeft willen vermijden, dat een regering van één partij zou worden gevormd en hij er niet in is geslaagd de medewerking van de liberalen te verkrijgen. Met eenparigheid van stemmen heeft de Nationale Liberale Partijraad Vrijdagmiddag een motie aangenomen, waarin de verklaring der liberale parlementsfractics, dat zij weigeren deel te nemen aan een regering of een regering te steunen, die zou pogen de koningskwestie op te lossen door de onvoorwaarde lijke terugkeer des konings temidden van tweedracht en steunend op een wankele meerderheid, wordt goedgekeurd. En nog kon zij van de honger niet slapen Het nieuwe kabinet Van Zeeland zal zo mogelijk Dinsdag de Kamers om een motie van vertrouwen ver zoeken en dezelfde week nog zullen de Kamers in verenigde zitting bij eenkomen. De namen van zijn mi nisters heeft de formateur tot dus ver niet bekend gemaakt. Van Zeeland baseert zijn verwach tingen op de hoop, dat in de Kamer van Afgevaardigden, waar de CVP twee stemmen tekort komt, enkele liberalen ondanks het standpunt van hun partij, hun steun niet aan het kabinet zullen onthouden. Uiteraard zouden dit dan de Vlaamse liberalen moeten zijn. Op het nationale congres van de Liberale Partijraad is alles in het werk gesteld om een dergelijke scheuring m de partij te voorkomen. Waar de motie betreffende het libe rale standpunt met algemene stem men werd aanvaard en hieruit blijkt, dat de Vlaamse liberalen zich uit drukkelijk aan de partijdiscipline hebben onderworpen, wordt in poli tieke leringen te Brussel betwijfeld of het optimisme van Van Zeeland wel gerechtvaardigd is en betwijfeld men het of hij in de Kamer van Af gevaardigden voldoende steun zal krijgen, ook al heeft hij dan een re geringsprogramma ontworpen, dat als twee druppels water lijkt op het programma van de katholiek-liberale coalitie, dat in Augustus van het vorige jaar al door de liberalen is goedgekeurd. Op het liberale congres is namelijk aan de liberale politici die mochten twijfelen, op ondubbel zinnige wijze duidelijk gemaakt, dat zij, die zich niet aan de partijdisci pline houden, uit de partij zullen worden gezet. Mocht Van Zeeland in de Kamer niet het gewenste vertrouwen krij gen, dan zullen de kamers worden ontbonden en zullen nieuwe verkie zingen worden uitgeschreven. Koning Leopold heeft in een bood schap aan kabinetsformateur Paul van Zeeland te kennen gegeven, dat hij bereid is eventueel een bijdrage te leveren tot een nationale oplossing van de koningskwestie. „Nadat mij mijn prerogatieven teruggegeven zijn," zegt de koning, „zal ik met de verantwoordelijke regering overleg plegen over de regeling, welke de toestand eventueel zou vereisen en mij daarbij uitsluitend door de be langen van het land laten leiden. Een dergelijke stap zal slechts mo gelijk zijn. indien het parlement be sluit, dat de onmogelijkheid om te regeren geëindigd is. Spaak heeft in een radiorede ver klaard, dat restauratie van Leopold het einde van België zou betekenen en dat de Belgische socialisten zich meedogenloos zullen verzetten tegen een regering, die de koning terug zou willen brengen. Spaak liet in zijn rede echter uitkomen, dat de socialisten wel voor een „uitgestelde abdicatie" te vinden zouden zijn. Dresdener Mozart-koor in vrijheid Ereboog te Parijs voor Koningin PARIJS Ter gelegenheid van het officiële bezoek dat H.M. Ko ningin Juliana aan Parijs zal bren gen zal bij de „Porte dTtalie" een ereboog worden opgericht, waardoor zij, na haar aankomst op het vlieg veld Orly op 23 Mei de Franse hoofdstad zal binnenrijden. Zij kwamen uit het Oosten naar het Westen, eerst om te zingen, dan om haar retourtje te ver scheuren en per slot steeds westwaartser te trekken, om concerten te geven, in vrijheid ie herademen en gelukkig te zijn. Aldus besloot het Mozart-koor uit Dresden, dat in West-Berlijn één concert zou geven, niet meer dan één. Reeds bij haar eerste koffie-met-koek besloten zij inclusief de dirigent Wij zijn eruit, wij blijven eruit. Barendsen tekent cassatie aan Naar het ANP verneemt, heeft de 23-jarige H. J. Barendsen, van beroep zanger, uit Hilversum, die zowel door de Haagse rechtbank als door het Haagse gerechtshof werd schuldig bevonden aan de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Clobus en des wege tot levenslange gevangenis straf werd veroordeeld, beroep in cassatie aangetekend. Negentien maanden oud is Dum bo, een olifantje van de Londen- se dierentuin. Kort geleden vond de directie het nodig, dat Dumbo ging werken voor haar brood ze moest de kindertjes op haar rug door de tuin dragen. „Ac- coord," zei Dumbo, „maar een ar beidster is haar voer waard". En zo krijgt het halfwasje dagelijks schrik niet!: 40 pond hooi, klaver, beschuitpap, appels, wortelen, aardappelen, bonen, groenvoer, havermout en bijna 20 liter melk. .WAT VOOR WEER? Bewolkt en kouder Het uitgestrekte gebied van hoge luchtdruk, dat van Noord-Scandi- navië tot het Middellandse Zeege bied reikt, verplaatst zich langzaam naar het OostenAls gevolg daar van heeft het fraaie weer in onze omgeving inmiddels zijn hoogtepunt bereikt. De depressie op de Oceaan breidt haar invloed geleidelijk ver der over West-Europa uit. Gedurende de Paasdagen zal er Eerhalve meer bewolking zijn en et front van de depressie zal van nacht of morgenochtend plaatselijk n ons land voornamelijk in de Noordwestelijke helft) aanleiding en tot enige regen. Daarna blijft 'et hoogstwaarschijnlijk overwe gend droog, maar de binnendrin gende Oceaanlucht zal het overdag oot kouder doen worden. Honderdtwintig doden door het bezwijken van een spoorbrug RIO DE JANEIRO Brazilië rouwde gisteren om de dood van honderd twintig mensen, die om het Ipven kwamen toen een sneltrein met vacantic- gangers, die op weg was van Rio naar Santos, van een brug over de sterk gezwollen rivier Tangua dos Indis stortte. Velen van de ongeveer duizend passagiers van de Rio-Victoria-expres sliepen toen enkele brugpijlers, door overstromingen ondermijnd, het begaven en de locomotief, twee goederen wagens en drie personenrijtuigen in het water vielen. Drie rijtuigen Hepen op de oever ln elkaar. Vele passagiers verdronken zonder ook maar enige kans te hebben op redding. Er zijn honderd gewonden. Het ongeluk geschiedde op onge-1 dat kort na het instorten van de veer 160 km van Rio om half twee in de nacht, op een spoorlijn van de vroegere Britse maatschappij Leopol- dina, die sindsdien is genationali seerd. De trein telde 28 wagons vol met passagiers. Alleen al in de drie gezonken wagons bevonden zich tweehonderd reizigers, hoofdzakelijk vrouwen en kinderen. Vele lijken zijn uit het water gehaald, vele an dere bevinden zich nog op de bodem van de rivier of zijn meegesleurd door de sterke stroom. Aangezien de wegen zacht waren door de aanhoudende regens, duurde het lang eer er hulpbrigades op de plaats van het ongeluk waren aan gekomen. Een trein met eerste- hulpmiddelen kon de in de rivier liggende expres met bereiken, door- Tivintig doden en honderd gewonden OVIEDO. Twintig personen werden gedood en ruim honderd ge- ond toen de sneltrein van Madrid naar Gijon ongeveer vijfentwintig lometer ten zuiden van Oviedo, nadat drie wagons waren ontspoord, 1 de rails vloog, in tweeën brak en van een tien meter hoge spoordijk rel. waarbij de propvolle rijtuigen boven op elkaar terecht kwamen. 'e* gebied rond Ovieda heeft Dinsdag van een aardbeving te lijden ehad. Het is nog niet bekend of het ongeluk, dat plaats had in een •herpe bocht, een gevolg van de aardbeving kan zijn. la verband met de a.s. Paasdagen onheils gesneld. Hospitaaltreinen vervoerden de gewonden naar zie kenhuizen te Oviedo en Gijon. De wagens werden dusdanig vernield, dat het geruime tijd in beslag nam eer men een eerste klas rijtuig kon bereiken. De minister van open bare werken, generaal José Feran- dez Ladreda, die juist een bezoek aan Oviedo bracht, nam onmiddel lijk de leiding van het reddingswerk op zich. Alle omgekomenen zijn Spanjaarden. aren er vele pelgrims in de ön» die ter gelegenheid van het ejJig Jaar een bezoek aan Rome 'ilaen brengen. Ook zaten de wa- 3ns vol met arbeiders en vacan- e5angers, die de Paasdagen in het 0sten van Spanje gingen door bogen. Uit Oviedo en andere steden in directe omgeving zijn honder- *n ambulances naar de plaats des spoorbrug een andere brug. dicht bij Rio, eveneens bezweek Met behulp van een kraan heeft men inmiddels getracht de rijtuigen te lichten. MAKASSAR In de hoofdstad van Oost-Indonesië is het thans rustig, maar de toestand is er nog verre van normaal. Nog altijd hebben de rebellen van Abdoel Aziz er de feitelijke macht in handen cn hun leider heeft geen gevolg gegeven aan het bevel zich naar Djakarta te begeven om verant woording af te leggen. Wel zijn de territoriale commandant van de Apris, overste Mokoginta en de Oostindonesische minister van voorlichting Ratu- langi naar de Federale hoofdstad gereisd. De regering van de R.I.S. heeft de rebellen een ultimatum gesteld en hen gewaarschuwd, dat tot actie zal worden overgegaan, wanneer de order de controle over Makassar op te heffen niet wordt opgevolgd. De regering aldus een officieel commu niqué zal binnen de kortst mogelijke tijd stappen nemen om aan de militaire situatie, zoals deze thans te Makassar bestaat, het hoofd te bieden. Aziz heeft in een brief aan pre mier Hatta uitleg gegeven van zijn daden. De motieven die hij daarvoor aanvoert kunnen echter niet als een rechtvaardiging van zijn optreden als militair worden aanvaard. De Oostindonesische minister van Voorlichting Ratulangi is door drs. Hatta in audiëntie ontvangen. Hij r1 N Nee tochHeus „Hoe, ivenst gij, zal uw zoon tje heten?", vroeg men aan jonge Soedaanse in de gevange nis te Khartoem bij haar intre de. Zij wendde zich om. „Gevan. genis", zei zij. Men heeft haar wil toegegeven. Haar zoontje zal z'n levenlang „Gevangenis" he ten. Aap ontfutselt dame haar beursje in winkel te Cleve land (Ohio). Zij op de aap af. Aap bijt haar. Aap er vandoor met beursje. Schadevergoeding 1700 dollar. Dame blij, want in beursje had niets meer gezeten. Pianist te Essen heeft 123 uur aan een stuk gespeeld; zijn vingers legden daarbij af 80.000 km.; per minuut d?ed hij 35 a 40 noten klinken, of de laatste nog muzikaal-verantwoord waren, staat er niet bij. Familie Dolci (zachtmoedi- gen) is te Rome opgesloten, niet omdat allen elkaar dage lijks bevochten, krabden, schop ten en beten. Neen: jongste zoon Castor ging iets te ver: hij stak landmijnen aan in de kelder en begroef zijn familie onder puin. Dat vond politie wel wat bar. V__J heeft verklaard, dat zijn regering geen deel had aan de huidige mili taire acties in Makassar en dat geen enkele van de gezaghebbende staats organen bij de zaak betrokken was. In het officiële regeringsconimuni- qué wordt gezegd, dat Aziz zijn troe pen zal toespreken cn maatregelen zal moeten treffen, die het mogelijk maken, dat de wettige autoriteiten de stad weer overnemen. In het com muniqué wordt voorts gezegd, dat de coup te Makassar niets te maken heeft met pogingen om de staat Oost Indonesië te handhaven en dat zij. die er aan deelnemen hun ware mo tieven trachten te verbergen door het te doen voorkomen alsof hun daden beoogden de orde in de staat te handhaven. Volgens de laatste berichten heb ben 300 Indonesische soldaten uit het KNIL aan de opstand in Makassar deelgenomen, plus de troepen van Aziz, die kortgeleden naar de strijd krachten van de RIS waren overge daan. De Nederlandse opperbevel hebber stelt een onderzoek in en zal bij zijn terugkeer in Djakarta de stappen bespreken die tegen de KNIL-mannen,, die aan de opstand hebben deelgenomen, moeten wor den genomen. Geen mooier vak dan de journa listiek: soms moet je rennen, soms moet je zwemmen voor je leven! Hier ploft Rose Mallory van de Daily News „tussen schip en wal"j tengevolge van een misstap op een wegwaaiende touwladder. Zij had net een be zoek gebracht aan de'vuurtoren Fowey Rock bij Miami (Florida, U.S.A.) en moest in allerijl naar de kust terug. Zij ging terug, druipend, en zij leverde haar verslag in „nat van de naald." Kaasexport naar België hervat DEN HAAG De kaasexport naar België is Donderdag hervat Uitvoer- machtigingen worden weer aan ex porteurs afgegeven. De besprekingen met België inzake de kaaskwestie hebben weliswaar nog niet tot een definitief resultaat geleid, maar daar de gestelde termijn voor de tijdelij ke stopzetting van de kaasuitvoer naar België is afgelopen, kon men weer kaas naar België uitvoeren. Hst leven van prinses wil- HELMINA als prinses en als koningin is een zeldzaam voorbeeld van opoffering en eenvoud, gepaard aan grote strengheid, welke zij in het bijzonder jegens haarzelf be tracht. En talrijk zijn baar uitspra ken die daarvan getuigenis afleggen. Vooral sinds de radio haar meerma len de gelegenheid bood direct tot het Nederlandse volk te spreken. Meer dan eens bewees zij de nood- der tijden aan te kunnen. Niet alleen in materiële zin door haar begrip voor de meest ingewikkelde proble men waarvoor zij werd gesteld in twee wereldoorlogen met daartussen een periode waarin zich allerlei, het leven direct beïnvloedende nieuwe verschijnselen voordeden. Maar ook op het terrein des geestes, dat in we zen door de eeuwen heen onveran derd blijft cn slechts door ons bena derd wordt op de methode, die de denkwijze van onze tijd toelaat. In deze pogingen zijn velen gelijkelijk oprecht, omdat de oplossing voor de geestelijke verwarring niet voor ieder op dezelfde wijze mogelijk is. Het is vooral in deze tijd, die welis waar het rationalisme te boven is, toch zó gesteld, dat onnoemelijk ve len het directe contact met en het begrip voor datgene wat in formules kan worden uitgedrukt, hebben verloren. Het is de grote gave van prinses Wilhelmina om, zelf levend in de sfeer die geen behoefte heeft aan eer. andere formule dan die welke vervat is in het woord God, om zich toch aldus uit te drukken, dat ook zij, die in andere sfeer leven, door haar woord gegrepen worden. Door dat het gesproken wordt uit zulk een diepe innerlijke overtuiging, dat het onmogelijk is dat het voorbij gaat als stof in de wind. Daarom doet het ons leed dat wij haar Paasboodschap moeten 'missen, dat wij haar dit jaar niet horen, dat wij haar stem, haar woorden, niet mogen vernemen. Haar gedachten echter heeft zij neergelegd in een klein boekje „De grote Onbekende", uitgegeven bij W. ten Have N.V. tc Amsterdam, waarin zij getuige nis aflegt van haar grote geloof in de liefde van Jezus Christus, in Hem, Die in Zijn ontferming ons wil lei den uit de verwarring en de nood van dit tijdsgewricht. Het is een koninklijk woord, ge sproken tot een ganse wereld die lijdt. En het is een verkwikking te lezen hoe een vrouw als prinses Wilhelmina, die meer dan menig ander weet wat lijden is, met rusti ge zekerheid, doch daarom met niet minder Evangelische kracht, spreekt over de weg tot liefde voor Christus en voor God, onzen Vader. Djakarta overweegt verzachting van de jongste monetaire maatregelen (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Op de Unie-conferentie te Djakarta heeft de regering van de V.S.I. zich, naar wij vernemen, bereid ver klaard maatregelen tc overwegen om in bepaalde gevallen de hardheid van de monetaire maatregelen te verzachten. In het bijzonder wordt hierby gedacht aan de particuliere pensioenen. Tegemoetkoming voor studenten Tijdens hun verblijf in Indonesië hebben de Nederlandse ministers de vertegenwoordigers van het Europese onderwijs aangeraden, zich in een orgaan te verenigen. Ofschoon het de plicht is van de V.S.L om voor het onderwijs te zor gen, óók voor de kinderen van ae Europese ambtenaren en particu lieren, overweegt de Nederlandse regering of het mogelijk is het on derwijs aan Nederlandse kinderen op een of andere wijze te steunen. Het overleg daarover kan het ge makkelijkste lopen over een over koepelend orgaan, dat tevens de belangen van het Europese onder wijs kan behartigen bij de Indone sische regering. Het is de bedoeling, dat het orgaan gereed is. wanneer binnenkort minister Rutten naar Djakarta gaat. De Nederlandse regering over weegt verder, om een tegemoetko mende houding te betrachten met Hulpactie voor het circus Mullens AMSTERDAM De NOMA, de Nederlandse Organisatie van Musici en Artisten, heeft een voorlopig co mité van actie gevormd, dat zich ten doel stelt door het inzamelen van gelden en het organiseren van wel dadigheidsvoorstellingen bij te dra gen tot de wederopbouw van het de zer dagen door brand geteisterde cir cus Mullens. 1 Overdag kouder e Weersverwachting geldig van 1 M Zaterdagavond tot Zondag- avond. gj Aanvankelijk zwaar bewolkt 1 g met plaatselijk enige regen, la- i ter op de meeste plaatsen op- g g klaringen. Vrij krachtige tot krachtige en langs de Wadden- g kust wellicht tijdelijk harde g zuidwestelijke wind. Overdag kouder. I 9 April zon op 5.58, onder 19.26s j§ maan op 3.29, onder 10.04 I k. g Sj 10 April zon op 5.56, onder 19.28. P maan op 4.04, onder 11.25. M 11 April zon op 5.54, onder 19.30 maan op 4.28. onder 12.48. i - f betrekking tot school- en college gelden, te betalen door hen, wier verzorgers in Indonesië gevestigd zijn. Dit zou dan gelden zowel voor Nederlanders als voor Indonesiërs. De wijze waarop dat geschieden kan, zal dezer dagen in het kabinet worden besproken. Door de mone taire maatregelen in Indonesië zijn vele scholieren en studenten in fi nanciële moeilijkheden gekomen, doordat hun toelagen van thuis niet meer voldoende zijn. D$ tegemoet koming zal vermoedelijk alleen lig gen op het terrein van de schooi en collegegelden en dus niet voor zien in de onderhoudskosten. In het zoeklicht VERENIGDE STATEN! Verzoening De laatste tijd zijn er in de Ver enigde Staten tussen de Demo craten, die aan het bewind zijn en de Republikeinen, die in de oppositie zijn, over en weer harde woorden gevallen over het buitenlandse be leid. De controverse tussen de twee partijen is vooral duidelijk aan het licht getreden tijdens de scherpe aanvallen van Senator McCarthy op mensen als Jessup, Lattimore en Acheson zelf. Dat de Republikeinen zich niet ont zagen de minister van Buitenlandse Zaken tot het mikpunt van hun aan vallen te maken, bewees hoe scherp hun critiek op het buitenlands be leid was. Daartegenover lieten De mocratische politici een waarschu wend geluid horen, waarbij zij er op aandrongen, dat juist in deze moei lijke tijden Demo craten en Repu blikeinen inzake buitenlandse aan gelegenheid een gemeenschappelijke politiek zouden nastreven. Iets van deze wens is thans in vervulling ge gaan, doordat de bekende Republi keinse specialiteit John Foster Dul les de functie van adviseur van de minister van buitenlandse zaken heeft aanvaard. Beide partijen heb ben eer het zover was uiteraard iets van hun starre houding moeten prijs geven. Voor de Democraten moet het niet gemakkelijk zijn geweest een van de Republikeinse critici in hun midden op te nemen. Voor de Repu blikein zal het evenmin vanzelfspre kend zijn geweest juist thans een functie bij het Statedepartment te aanvaarden. Dat het er tenslotte toch van gekomen is bewijst, dat Truman volkomen terecht onlangs verklaard heeft, dat de buitenlandse politiek boven de partijen uitrijst en slechts door nétionale belangen worden ge dicteerd. De weg naar een verzoe ning van Democraten en Republikei nen is thans ingeslagen, ook al blijft McCarthy stijfhoofdig en al heeft Dulles hem moeten verloochenen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1