Het is een sensatie, zo maar weer te kunnen zien Christelijk kleuteronderwijs beschikt thans over moderne school FILMS IN AMERSFOORT Zutfens ex-burgemeester moedigt Landwacht aan Noteert u even Kerknieuws Transplantatie geeft sommige blinden het licht terug Een genezene vertelt haar ervaringen Gesprekken van Hamid II met Westerling zijn belastend V 2 Zaterdag 8 April 1950 Burgemeester Molendijkgemeentebestuur neemt kleuteronderwijs zeer serieus (Van een onzer verslaggevers) Het Christelijk Kleuteronderwijs in Amersfoort is verrijkt met een prachtige nieuwe school. Een oud. vervallen gebouw aan dc Zuidsingel, waar vroeger de kleuters onderdak waren, is zo deskundig gerestaureerd en herbouwd, dat het nu als nieuw zou kunnen doorgaan. Er zijn drie ruime lokalen, waarin het zonnelicht tot de verste hoeken kan doordringen. Er staan aardige kleine tafeltjes en stoelen in en overal zijn grappige wandtekeningen en prachtig speelgoed te vinden. Bovendien is er een speelplaats met een zandbak, terwijl in het gebouw ook nog een zeer moderne wasgelegenheid is. f deze phase van de ontwikkeling van de mens, de kleutertijd, zo ontzag lijk gewichtig is. De burgemeester vond het van groot belang, dat gezamenlijk vereniging en gemeentebestuur en diaconie de bouw van de school ter hand was genomen. Hij hoopte, dat het lukken zou nog meer van dergelijke scholen te stichten. De burgemeester besloot met de woor den: „Ik hoop, dat er zeer veel zegen zal rusten op uw werk". Tot slot sprak nog het hoofd van de school, mej. D. L. Arntzen De bijeenkomst werd naar Christelijke ordening geopend en gesloten. Na twintig jaar een eigen gebouw Alvorens hij Donderdagmiddag in een van de lokalen zijn openings rede uitsprak, hees de voorzittei van het bestuur der Christelijke Kleuterscholen te Amersfoort, de heer B. v. d. Kolk, de vlag als symbolische openingsplechtigheid. In het lokaal sprak de heer Van der Kolk o.m. als volgt: „Deze dag is voor mij persoonlijk zeer vreug devol. Twintig jaren reeds moest het christelijk kleuteronderwijs ge geven worden in een gehuurd lo kaal Hier hebben wij nu een school, die aan alle redelijke eisen voldoet, en waarin wij alleen baas zijn." De lieer Van der Kolk ontveinsde zijn gehoor niet. dat het bestuur een grote financiële verantwoordelijk heid op zich had geladen. De school is namelijk geheel het eigendom der Diaconie van de Herv. Kerk, die ieder jaar een bepaald bedrag zal moeten ontvangen. De heer Van der Kolk bracht dank aan de Diaconie, ook aan het Gemeentebestuur van Amersfoort, vertegenwoordigd door burgemees ter Molendijk en wethouder Spie- kermann, voor de ruime subsidie, die het kleuteronderwijs in Amers foort ontvangt, en aan de G.G en G.D., die zoveel waardevolle advie zen heeft gegeven bij de bouw. De Rijksschoolopziener van het kleuteronderwijs, mej. Clements, toonde zich zeer enthóusiast over het nieuwe gebouw en feliciteerde het bestuur. Burgemeester Molendijk zelde, dat het gemeentebestuur de kwestie van het kleuteronderwijs zeer se rieus neemt. Het college vindt kleu teronderwijs belangrijk, omdat juist Geestelijk leven tijdens Paasdagen De beide Paasdagen zullen in het teken staan van activiteit op ker kelijk terrein. Hieronder in 't kort, wat staat te gebeuren. Ie Paasdag, v.m. 3 uur: Geref. Evangelisatie-commissie Openlucht Paaszangdiensten op ,,'t Sasje" en in „de Tent". Beide Geref. Zangko ren werken mee. 2e Paasdag, v.m. 11 uur: „Grand Theatre". Opvoering van het pas siespel van de Zwitser Rudolf Schwartz: „De moeder van Gcr- tas onder auspiciën v-an het Co mité „Kerk en Wereld." N.m. half 3: St. Joriskerk. Toog- middag van de Ned. Herv. Meisjes- en Jongelingsbonden op G.G. Spre kers Ds W. Vroegindewey v. Huizen, Ds J. C Stelwagen, van Wezep en Ds B. N. B. Bouthoorn van Benne- kom. Nieuwe Geref. Kerk, Robert Koch- straat, 10 uur: Aanvang van de Lustrum-Bondsdag van de S.J.V. (Schippers Jeugd Verenigingen op Geref. Grondslag). Sprekers: G. J. v. Kamp. landel. voorz. S J.V.. Ds D. A. Zijlstra, Geref. predikant, Amersfoort, Dr M. v. d. Werff, le- gerpredikant. Ons dagelijks teveel Bij Hotel „Birkhoven" botsten twee vrachtauto's tegen elkaar waardoor enige schade ontstond. In het kantoor van een brandstoffenhandelaar aan het Smallepad werd ingebroken. De buit bedroeg 12, Uit een geparkeerde auto aan de Nassaulaan werden een fototoestel en enige kledingstuk ken ontvreemd. De politie waarschuwt, dat over enkele weken een controle op het wit zijn van spatborden zal worden gehouden. Ruini tweeduizend korf ballers op Birkhoven Evenals vorig jaar hoopt op 2de Paasdag de Chr. Korfbalbond zijn Bondsdag te houden in het Sport park „Birkhoven". Men verwacht plm. 2500 deelne mers en deelneemsters, die in 420 wedstrijden tegen elkaar zullen uitkomen. Een uniek gebeuren in de korfbal club. Burgerlijke stand 5 April 1950 GEBOREN: Christine D dochter van H J van Twulver en H. A. Bults GETROUWD. T Klljn en H. de Haer. M. P Berger en H T. M. Slagtcr J, W. var. Someren en C. v d. Hoek E. Jacobse en M de Smit. A ten Brinke en C. A M. Güldner. OVERLEDEN: Johannes H. Schuiten 64 Jaar. gehuwd met A R. Ubels Lena van der Linden. 39 Jaar. gehuwd met J Gieze. 6 April 1950 GEBOREN; Johannes Th L zoon var. J. J. Krilnen en J T W. Voskuilen. GETROUWD" J. d Spek en G. A Peters; A. van Nljkerk en A. Kam pers: A den Os en A- E, de Jong. OVERLEDEN: Bernardus van Hout. 9 dagen; Willem Eennenga. 78 Jaar. gehuwd met M F Verhees; Gerrlt Flim 72 Jaar. wed var. J Schippers DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1250. Imota vertelt Ross, dat koningin Anastasia waarschijn lijk de oudste bewoon ster van het „Rijk van de Witte Mammouth" is. Niemand weet pre cies wanneer ze is ge boren, maar ongetwij feld heeft ze meer dan vierhonderd jaar ge leefd Het is niet ge makkelijk tot haar door te dringen, want de grot waar ze woont, wordt bewaakt door wach ters, die strenge op dracht hebben niemand tot haar toe te laten, tenzij in uiterste nood gevallen Na lang overleg wordt Ross echter tot de koningin toegelaten Wanneer hij tegen over haar staat, knippert hij wel even met de ogen. Is deze beeldschone vrouw, die er niet ouder dan dertig jaar uitziet, werkelijk al meer dan vierhonderd jaar oud? Maar dan merkt hij, dat de koningin „spreekt". Ze vraagt hem wie hij is en wat hij komt doen. Ross vertelt haar, kort en zakelijk, waarom hij naar haar is toegekomen. Promotiewedstrijden in district II 2de klasse DEN HAAG De eerste helft van het programma der promotie wedstrijden tweede klasse in dis trict west II ziet er als volgt uit: 23 April: Neptunus-UVS, 30 April: UVS-Emma en 7 Mei: Emma-Nep- tunus. De programma's van de andere districten zijn nog niet officieel be kend. Drie Ca bo Heros Walt Disney houdt van experi menteren. Dat is zijn goed recht en daarvoor is hij kunstenaar. Hij tovert of laat toveren met kleuren. En in zijn filmische scheppingen ics hij beurtelings impressionnis- tisch, expresionnistisch of abstract. Tot nu toe hield Disney zich aan zijn oude recept: de tekenfilm. Mo gen wij U slechts herinneren aan: Bambi en Pinokkio. Meesterlijk werk, nietwaar? Nu is Disney daan aan een ander experiment toe. Hij laat zijn gete kende figuren los op de in ons eigen realistische wereldje levende mens. Hij doet dat met „De Drie Caballeros": Donald Duck. Joe Ca- rioca en Panchito. Disney is daar mee naar onze smaak op de ver keerde weg. Een tekenfilm moet tekenflim blijven. Vindt u het leuk als Donald Duck lieve danseresjes voor haar benen loopt of met een nog veel aardiger zangeresje de draak steekt? Natuurlijk, er valt genoeg te ge- Paasweek (7 t/m 13 April) GRAND THEATRE. „The Three Caballero's". Alle leeft. Beide Paasdagen: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag: 13 April, aanvang 8 uur: Amsterdams Toneelgezel schap: „De wereld heeft geen wachtkamer". CITY THEATER. „Abbott en Cos- tello in Hollywood". Alle leeft. Beide Paasdagen: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrij dag t/m Maandag: „Wagensporen naar het Westen". 14 jaar. Vrij dag en Zaterdag: 2.30, 1.45 en 9 uur. Bede Paasdagen: 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan in de woestijn". Voor stellingen: 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. „John Doe, de man die het meen de". Alle leeftijden. Vrijdag: geen voorstellingen. Zaterdag: 2 30, 6.45 en 9.15 uur. Zondag: 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 8 APRIL: „Amicitia", 14 30 uur, Kindermatinée „Pietje Bell". „Markthal", 13.30 en 16.00 uur: Kindervoorstellingen Cultureel gezelschap Boltini. 9 EN 10 APRIL: Hooglandseweg, 20.00 uur, „Circus Boltini". 10 APRIL: Hotel Waterloo, 14.00 uur Start oriënteringsrit Motorclub „Amersfoort en omstreken". 11 APRIL: Amicitia, 20.00 uur „To- nelavond Personeelsvereniging „Polynorm". OPENBARE LEESZAAL. - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. Wijersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2 306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur. EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53). van 18 Maart7 April, tentoon stelling Cor Wijker (beeldsnij werk). Geopend werkdager 10—5 en 19—21 uur. Dinsdag en Don derdagavond gesloten. Medische dienst Doktoren: W. H. de Beaufort, straat 41, tel. 6332. Apotheken: KeiJser, Langestraat 9 en Kraan. O.-Soesterweg 89. Verlosknudlgen: H. A. v, d. Grient, Breestraat 8 b. tel. 6830 en M. A. J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. Predikbeurten ZONDAG 9 APRIL Ie Paasdag AMERSFOORT. Ned. Herv. Ge- meente. In alle diensten Paascollecte voor de Synode. St. Joriskerk .Hof 1) vm. 10 uur. Ds. Blok. n.m. 5 uur Ds Vermaas. Bediening H. Doop; Nieuwe (Lcusderweg U0) v.m. 10 uur. Ds. A. Steenbeek: n.m 7 uur Ds. Hadders: Lmmakerk (O Soesterweg 131) v.m 9 uur Ds. Koolhaas: v.m. 10 30 uur Ds. Koolhaas; n.m. 5 uur, Ds. Smits; Berg kerk (voorlopig Gymnasium) (Groen v Prinstererlaan 33) v.m. 8 uur Vroeg-' zangdlenst, Ds. Mackaay; v.m. 10 30 uur, Ds Mackaay: Kapel Zon en Schild. (Utrechtseweg 266) v.m. 10 uur. Ds Bout; Ziekenhuis „De Lichtenberg" v.m. 915 uur, Ds. Gerritsen: Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) v.m. 10 30 uur. Ds. Gerritsen; Jongerendien- sten- Kerk (Appelweg), v.m. 10.30 uur. de heer M. Germans Wljkgebouw (Lau rens Costerplein 14), v m. 10 uur. de heer C. Vos; Gebouw Immanuel. (Tulp straat). v.m 10.30 uur, de heer J van Stek; Jeugdhuis (Zuid Singel), v.m 10 uur. de heer A. van Woudenberg. Zon dagsscholen. Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur; Chr. School Krulskamp. 10 11.15 uur; Gabrie Mehenschool Plant soen Z.. 1011.15 uur; Wljkgebouw (L. Costerplein 14) 12—1 en 2-^-3 uur- Open- luchtschool (Hobbemastraat) 1030— 11.30 en 12—1 uurChr. School (Rozen straat) 10.30—11 30 uur; Filalethes (Ha vik) 2—3 uur: Kapel Zon en Schild, 11.45—12.45 uur; Chr. School (v Effen laan) 1011.15 uur: Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.30—11.30 uur; Joan v. Dlcststraat (Chr. School) 10 15—11.15 u Chr. School (Miereveldstr.) 10.301130 uur; Westhlll-klnderdlensten (Berg- kwartler) 6—8 Jaar. 10.30 uur. Helnsius- laan 1; 911 jaar: 10.3011.30 uur, Utrechtseweg 106. Remonstr. Kerk. 10.30 uur dr R. Mle- dema. Doopsgez. Gem.- 10.30 uur ds S. Gos- ses Gzn. Ver. v. Vrijz. Herv., Gasthulskerk: 10.30 uur ds. C .J. van Royen. Zang mevr. J. BrestcrGebensleben. Oud-Geref. Gem.. Muurhulzen 63: 9.30 en 5 uur godsdienstoef.: Tweede Paasdag: 9 30 uur Godsdienstoefeningen. Evang. Luth. Kerk: 10.30 uur mei. da M. E Monsees. Liturgische dienst Chr. Geref. Kerk. W. v. Mechelcnstr.: 10 en 5 uur ds. J. Drenth, Geref. Kerk. Stovestraat: 10 en 5 u leesdienst Tweede Paasdag 19.00 uur ds. v. d. Berg (Utrecht); 12 April, 19.00 uur ds. De Wit (Middelburg). Vrije Evang Gem., Plantsoen Zuid 2: 10 en 5 uur ds, du Fossé (Haarlem) De Kerk v. Jezus Christus v. d. Heili gen der Laatste Dagen. Concordia. Lan gestraat 113. 10.30 uur Zondagsschool; 5 uur Avonddienst. Hersteld Apost. Zendingskerk. Gast hulskerk: 4 30 uur eredienst. Tweede Paasdag 10.30 uur H. Dienst Christian Science Society, Thorbecke- pleln 1 (RHBS)- 10 uur Ncd dienst; 1115 uur Engelse dienst. Soefl-bewegtng, Universele Ere-dlenst, Utrstraat 53, 11 uur Onderwerp- Op standing Oud-Kath. Kerk. 't Zand. 6.30 uur H. Mis. 10 uur Hoogmis. 18 30 uur Vespers. Tweede Paasdag, 10 uur Hoogmis. Geref. Kerk, L. Vrouwestraat. 10 uur Ds. A. de Brulln. Driebergen: 5.30 uur Ds. D. A, Zijlstra; Leusderkwartier, (J v. d. Heydenstr.). 0 30 uur Dr. N. H. Ridderbos: 5.30 uur Ds. A de Bruin; Soesterkwartier, Tulpstr., 9 uur Ds. D. A Zijlstra; 5.30 uur Dr. N. II Ridder bos HOOGLAND. v.m. 10 uur. Ds Jel- lema. LEUSDEN. V m. 10 uur, Di. Hof stede, PaascollecteLokaal Aschat n.m. 2.30 uur, de heer Schinkel. Paas collecte. MAANDAG 10 APRIL 2e Paasdag AMERSFOORT. St Joriskerk (Hof 1) v.m. 10 uur. Ds. Vermaas; Kapel Zon en Schild v.m. 10 uur. Ds Bout Huwe lijksinzegening St. Joriskerk. Donder dag 13 April n.m. 2.30 uur. door Ds Ver maas. HOOGLAND. v.m. 10 uur. Ds. Jel- lema. LEUSDEN. n.m. 2.30 uur, Ds. Hof. stede. Paascollecte. nieten aan De Drie Caballeros. Het is een lief kleurig soms een beetje zoetelijk filmpje. Maar toch, wij tekenen voor Bambi! De voorfilm „Robbeneiland", ook al van Disney, is leerzaam. Het is dus deze week al kleur en klank in het Grand Théatre. Voor de Paasdagen geen slecht menu. Abbott en Costello in City Theater Bud Abbott en Lou Costello vormen het duo, dat Watt cn Half Watt en Oli ver Hardy en Stan Laurel al lang van de eerste plaats heeft verdrongen Hun films zijn net Iets grappiger dan de doorsnee gooi- en smijuilm, waarvoor ongetwijfeld de kleinste van de twee zorgt. Dlc haalt dc dolste dingen uit. De ander doet tenminste nog enigszins nor maal. Ditmaal raken ze U kuht het In het City Theater zien verzeild in de M G.M -studio's ln Hollywood. Daar zet ten ze de hele boel op stelten, verstoren diverse film-opnamen en worden er. hoe bestaat 't, verliefd. U kunt er in ieder geval weer har telijk om lachen! Rembrandt Theater In het Rembrandt Theater wordt de spannende film „Wagensporen naar het Westen" vertoond, die een beeld geeft van het leven ln een stad in de wild- West anno 1880 In de hoofdrollen spe len Randolpr Scott, Robert Ryan en George Hayes. ZES JAAR GEëlST Communistisch inwoner na dolle Dinsdag uit woning gehaald en vermoord Het N.T. in het Jiddish DEN HAAG Zendeling A. Kro- lenbaum van de Engelse „Mild- may-Mission" heeft het Nieuwe Tes tament in zijn geheel in het Jiddish vertaald. Hoewel op het ogenblik door de Joden het Hebreeuws meer en meer als omgangstaal wordt ge bruikt, wordt in Oost Europa nog veel Jiddish gesproken, evenals in bepaalde Joodse kringen in de Ver. Staten. Tot nu toe waren slechts gedeelten van het Nieuwe Testa ment in het Jiddish vertaald. „Ik wist niet wat gebeuren ging" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Zes Jaar gevange nisstraf met aftrek eiste vanmiddag de Officier van Justitie b(j de Bij zondere Strafkamer van de Utrecht se Rechtbank tegen de voormalige NSB-burgemcester van Zutfen: Jo- han Adoif Tesebeld. Verdachte zou op 9 September 1944 een communis tische Inwoner van zijn gemeente hebben blootgesteld aan arrestatie cn liquidatie. Op de bewuste negende Septem ber, waren ze in het Zutfense kringhuis van de NSB bijeen: bur gemeester Tesebeld. de commandant van de Landmacht Ros en enige van diens trawmten. Er heerste een on plezierige stemming bang als men was voor „bijltjesdag". Besloten werd enige communisten te arreste ren, waarbij de naam van een zeke re Vlastuin werd genoemd. Onmid dellijk daarna is deze man uit zijn huis gehaald en neergeschoten. Tesebeld ontkent nu, dat er ver band kan bestaan tussen hetgeen nij op die bijeenkomst heeft gezegd en de daarop volgende laffe moord. „Ik had over de Landmacht niets te zeggen. Ik drong alleen aan op het krachtig handhaven van orde en rust. Maar niemand kon uit mijn woorden opmaken, dat de arrestan ten onrecht moest worden aange daan. Ik ben. op uitdrukkelijk ver zoek van Ros. meegegaan naar het huis van Vlastuin. maar had geen flauw idee wat er gebeuren zou." Getuigen Getuige Van der Linden was ook bij de bewuste bespreking aanwe zig. „Het plan is wèl medegedeeld door Tesebeld", zegt hij, „want Ros kon niet goed spreken." En Tesebeld. aldus getuige, zou wel degelijk hebben gezegd, dat Vlastuin moest worden „omgelegd". Deze verklaring wordt door getui ge De Wild weer tegengesproken. „Voor zover lk weet, heeft de bur gemeester geen namen genoemd. Hij drong er alleen op aan, dat krachtig moest worden opgetreden". Ook getuige Anema, onder wiens leiding de arrestatie werd verricht, weet niet anders te vertellen, dan dat Ros hem de opdracht gaf, Vlas tuin te arresteren. In zijn requisitoir zegt dc Officier van Justitie, dat niet is bewezen het primair ten laste gelegde uit lokking tot moord waarvoor net Bijzonder Gerechtshof te Arnhem verdachte aanvankelijk tot twaalf jaar veroordeelde. Verdachte oefen de zeker gezag uit. maar hij heeft dat niet gebruikt om de anderen tot de moord over te halen. Ze waren bet er reeds allen over eens, dat het moest gebeuren. Wel echter heeft Tesebeld, naar de mening van de Offcier, met de commandant van de Landmacht de te nemen maat regelen besproken. De Officier heeft de neiging te veronderstellen, dat toen reeds tot de liquidatie is be sloten. De verdediger bevestigd deze zienswijze geheel en al. Hij gelooft niet, dat zijn cliënt een actief aan deel in de liquidatie heeft gehad. NED. HERV. KERK Beroepen: te Wlssekerke, L Schellevis cand. hulppred. te Schore; te Zwaag- Westelnde, F. J. Goethals te Mensinge- weer; te Gouderak, Jac. van Lokhorst cand. te Hilversum; te Oudewater. L. Blok te Kampen: te Oosterhout (Br.) (toez H J. Piek, hulppred. te Hattum; te Hoevelaecken. J. Zwljnenburg te Hulzen (N.H.); te Beverwijk en te Naaldwijk, A. Barendregt tc Klundcrt; te Ommen. J. C. Koolschijn, legerpred. aldaar: te Heerjansdam, H. J. J. Keizer te Sint Laurens. Bedankt: voor Krimpen aan de Lek. C. van Dop te Amelde en Tienhoven, voor Utrecht (vac. G. W. Oberman) Ph. Bergkotte te Oosterbeek. Benoemd: tot voorganger bij de Ncd. Herv. Evangelisatie te Emmen, P. de Hoop te Gramsbergen. Aangenomen: naar Groningen. J Mat- zer van Blols, reserve legerpred. te Amersfoort: de benoeming tot hulppred. te WJJnJeterp P. v. d. Veer. cand. te Brielle, die bedankte voor de Lier. Baptisteta Gem. Beroepen: te Utrecht, H. de Boer, cand. te Ter-Apel. Geref. Kerken 2-tal te Amsterdam-Zuid. J. J Beu kenkamp te Deventer en H. W. Wterda te 's-Gravenhage,Loosduinen. Hoest Wielrijder aangereden Vrijdagmiddag werd te Soest de 15-jarige wielrijder S. bij het oversteken van de Middelwijk straat, door een juist passerende motorrijder aangereden. De mo torrijder K. uit Soest reed daar bij tegen een boom, waardoor hij licht gewond raakte. De wielrijder kwam met de schrik vrij. Zowel de motor als het rijwiel werd be schadigd. Installatie hoofd onderwijzer Te Soesterberg had in de open bare school de installatie plaats van het nieuwe schoolhoofd, de heer de Boer. Allereerst sprak wethouder K. de Haan en vervolgens de hoofden der openbare scholen uit Soest, de collega's van de Chr. en R.K. school te Soesterberg en de heer Lub namens de afdeling Soester berg van Volksonderwijs. Predikbeurten SOEST. Ned. Herv. Kerk. Oude- kerk' le Paasdag' 10 uur Ds D. van Krugten, 5 uur Ds. E. Groeneveld. 2e Paasdag: 10 uur Ds. D. van Krugten; Emmakerk: le Paasdag: 10 uur Ds. E. Groeneveld. 5 uur Ds. Koolhaas: 2e Paasdag: 10 uur Ds. De Looze Sr. van Hilversum*. Hecskapel' le Paasdag: 10 uur Ds van Voorthuizen van Zeist; 2e Paasdag: geen dienst; Zonnegloren: le Paasdag: 10 uur Ds L. J. C Visbeek; 2e Paasdag: Geen dienst; Eltheto en Zaal v. d Broek: le Paasdag: 10 uur Klnderkerk. Evangelisatie-samenkomsten: Zondag 9 April, le Paasdag. 7 uur. Huize Bui tenzorg. Heideweg. Spr. de heer A. Luy- bcn. Geref. Kerken. Jullanakerk: le Paas dag: 8.30 en 10.15 uur Prof. S. U. Zul- dema van de Bilt4 uur Ds. H Brouwer van Barneveld; 2e Paasdag: 10 uur Ds. A A. Leenhouts v. Soest; Wilhelmlna- kerki le Paasdag: 10 en 5 uur Ds. A. A. Leetmouts; 2e Paasdag: geen dienst Geref. Kerk. Gebouw Rehnhoth Runt. weg. le Paasdag; 9 en 3.30 uur Ds. J. A. Vink van Amersfoort; 2e Paasdag: geen dienst. Chr. Geref Kerk. le Paasdag: 10 uur Ds. L. de Bruyne; 5 uur leesdienst; 2e Paasdag: 10 uur Ds. L. de Bruyne. Geref. Gemeente. Kleine Rembrandt- zaal. le Paasdag: 10 en 5 uur leesdienst; 2e Paasdag: 10 uur leesdienst. Ver van VriJz. Godsd. (N.PB.), le Paasdag: 1030 uur Mej. C. E. Jolles. Medische dienst le en 2e Paasdag is geopend apotheek „Soest" Soesterbergse- straat 8. Leusden Jonge landbouwers doen examen In de R.K. School te Hamertveld, werd in tegenwoordigheid van Pas toor C. van Wee en de heren J. H. Riemersma, Wethouder A. Schothorst en P.J. de Bruyn, de eindles gehou den van een wintercursus in de Landbouwbedrijfsleer. Deze cursus die onder leiding stond van de heer A Th.G. Groot Bruinderink. ging uit van de A.B.T.B. en J.B.T.B. te Ha- mersveld en stond onder Rijkstoe- zicht op landbouwcursussen. Nadat door de leraar Groot Bruin derink en de heer Riemersma aan de cursisten vragen waren gesteld over verschillende vakken, die tot volle tevredenheid werden beantwoord, richtte de heer Riemersma zich tot de leerlingen met de mededeling dat allen voor het diploma waren ge slaagd, hetgeen hij een schitterend resultaat noemde. Geslaagd zijn: A. J W.v.d. Berg, J.Th.S.v.d. Berg, Th. P. Blom, N.W. Brouwer, A-A.v. Daat- selaar, J.J.v. Dijk, J.C.v. Esveld, G. J. v.d. Hengel, G.Th. v.d. Hengel, J. G. v.d. Hengel, L.R. Huurdeman, G. J.v. Middelaar, C.Th. v. Ruitenbeek, H.R. v.d. Salm, J.C. Schothorst, JA. Tolboom, J.G. Verhoef, R.A. Voskui len en G.A. Zwart. Toen de cursisten de diploma's in in ontvangst hadden genomen, spra ken Pastoor Van Wee en Wethouder Schothorst hun waardering uit over de gegeven cursus en roemden daar bij vooral het behaalde resultaat, terwijl nog werd gewezen op het grote belang dezer cursussen voorde ontwikkeling der jonge boeren. De heer G.Th. v.d. Hengel, voor zitter van de Afdeling Hamersveld der J.B.T.B. reikte namens de leer lingen aan de leider een cadeautje uit. De heer Groot Bruinderink aan- vaardde dit dankbaar en drukte zijn leerlingen nogmaals op het hart zich door middel van hun organisatie ver der te ontwikkelen. 55 HOORNVLIESTROEBEL ING KAN GENEZEN WORDEN 55 (Van een onzer redacteuren) Het is een sensatie, zo maar weer te kunnen zien. Heus. ik had me heiemaal verzoend met de gedachte, dat ik wel nooit weer de dingen rond om mij zou kunnen zien. Maar toen ik eenmaal geopereerd was: Oh, wat een beproeving was dat wachten totdat het verband eraf mocht. Eerst geleide lijk, later helemaal. Toen leerde ik pas de betekenis van het gezegde: Je kunt je ogen haast niet geloven. Eerlijk, ik dacht aan gezichtsbedrog, aan een hallucinatie. Maakt U toch zoveel mogelijk „reclame" voor deze prach tige zaak". wapenen tegen de komende blind heid. Ik paste nauwkeurig de ruimte tussen de meubelstukken af en zorg de, dat alles een vaste plaats had. Zodoende kon ik letterlijk blinde lings alles vinden. Maar lieve deugd, als het dienstmeisje toevallig iets verkeerd plaatsteIk ben dikwijls tegen haar uitgevaren, want ik wilde per sé niet laten blijken, hoe hulpe loos ik eigenlijk geworden was. Mevrouw Rienks-Kol van Kluyve is een rustige dame, helemaal niet iemand, die zich snel overgeeft aan uitbundigheid. Doch als zij weer spreekt over die operatie aan haar oog. nu al weer enkele jaren geleden, leeft zij helemaal op. Ja inderdaad aan haar oog. Want mevrouw Rienks ziet maar met één oog. „Lang geleden had ik al een vrij ernstige oogziekte, waardoor ik het gezicht van één oog moest missen. Kort voor de oorlog begon het plot seling mis te gaan met het andere Oog. We hebben toen bij mij thtlis een tragedie opgevoerd. We woonden toen nog in Enkhuizen, waar mijn man een apotheek had. In de me dische wetenschap was ik dus niet helemaal een groentje. Ik merkte, dat mijn gezicht steeds slechter werd. Maar ik wilde mijn man niets laten merken. Daarom begon ik mij te Vrijdag zijn boord van de Bgntamte Rotterdam twee pa trouillevaartuigen gehesen met de zware drijvende bok, de „Her cules", bestemd voor de federale schependienst in Indonesië. Een der 142 ton wegende vaartuigen wordt aan boord, van de „Ban tam" gehesen. Biljart-uitslagen De uitslagen van deze week ge speelde biljartwedstrijden voor de competitie van het district „Eem- land" zUn als volgt: Eerste klasse llbre: Ons Genoegen II—Gouden PI. II 44 Tweede klasse llbre: Leusderkwartier II—Centraal II 44 Derde klasse llbre: DOS—KOT 5-3 Animo—Centraal III 44 Gouden Ploeg III—ODL II 2—8 Vierde klasse llbre: Poedel II—Metropole III 4—4 Vijfde klasse llbre* Mlddelwljk II—Ons Genoegen IV 28 Leusderkwartier III—ODL III 8—2 Zesde klasse llbre: Poedel IIIMetropole V 44 Soesterkwartier III—Centraal IV 82 Leusderkw TV—MlddelwÜk III 80 Zevende klasse llbre: Leusderkwartier V—Schouw II 8—0 DJAKARTA Er zouden overtuigende bewijzen zijn, dat sultan Hamid de leiding had ln de actie-Westerling. Er ls een schema van het Apra-leger gevonden, waarin Hamid als commandant bovenaan stond. Na de actie van Bandung maakte 6ultan Hamid Westerling een verwet en vroeg hem: „Waar heb JU strategie geleerd? Je moet op 25 Januari In Djakarta be ginnen en wel 's avonds om 9 uur, wanneer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevangen". De aanval is mislukt, omdat de kabinets zitting onverwachts anderhalf uur vervroegd werd. gereconstrueerd door de getuigen- 'V Hamid thans ergens op Java Ook zou sultan Hamid besprekin gen hebben gevoerd over en plan nen gemaakt voor een aanval op het Parlementsgebouw op 15 Febr. toen het parlement door president Sukarno werd geopend. Dit werd verhinderd, doordat een heel batal jon van het leger van de RIS het f;ebouw bewaakte, terwijl Wester ing hierop niet had gerekend en te weinig troepen had. Na de misluk king van de aanval te Djakarta, zou Hamid tegen Westerling hebben ge zegd: „Een Arabier zal het beter doen dan een Turk". De vele gesprekken van sultan Hamid met Westerling zijn geheel verhoren, waarbij de voornaamste getuige was een Indonesische luite nant van het KNIL die contactman is geweest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zijn o.a. Nederlandse officiëren. De sultan zou Westerling ook Pontianak hebben aangeboden als uitwijkplaats. Hamid was reeds enige tijd gele den b\j de autoriteiten verdacht wegens aan het licht gekomen fei ten. doch hij wilde niet bekennen. Ontvluchten is hem onmogelijk ge maakt, doordat hij voortdurend ge schaduwd is. Na zijn arrestatie is hij onmiddellijk verhoord, doch hij was geheel uitgeput van zenuwen. Hamid II is thans overgebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta, waar zijn verhoor wordl voortgezet. Aan de andere kant zag mijn man heel goed. dat het met mij mis ging. Maar hij wilde mij er ook niets van zeggen -Ik probeerde het natuur lijk steeds met een andere bril, maar tenslotte was het wel duidelijk, dat de troebeling op mijn hoornvlies mij nagenoeg geheel blind had gemaakt. Vaag zag ik nog wat vormen, doch absoluut onvoldoende om mij zonder ongelukken voort te bewegen en zeker op vreemd terrein" Mevrouw Rienks had het nadeel, dat haar kwaal in de oorlogsjaren ontstond, waardoor hulp practisch onmogelijk was. Toen de bevrijding echter een maal een feit was, werd zij nauw keurig onderzocht door een specia list en die gaf haar hoop. „Ik stemde onmiddellijk ln een operatie toe. Men had mij er mis schien wel wat bang voor gemaakt, maar ik redeneerde: Ik heb niets te verliezen en alles te winnen. De dok ter zei me. dat ik me gereed moest houden, omdat een operatie snel na het beschikbaar komen van een hoornvlies moest geschieden. Daar om had ik een koffertje met kleren klaar staan." En toen kwam dan het bericht. Di rect liet mevrouw Rienks zich op nemen in het ziekenhuis. Het was een vrij langdurige behandeling, doch verder helemaal niet beangsti gend. „Ze hadden me uiteraard ver doofd, zodat ik niets voelde. De dok ter vertelde me precies wat hij deed en hoe ik me moest gedragen, zodat ik van het hele verloop op de hoogte bleef. Toen begon de moeilijkste tijd van mijn hele blindheid, want er moest verband om. Dat duurde een dag of twaalf. Intussen had de dok ter al eens het verband afgenomen en geconstateerd, dat het proces gun stig verliep. Die dag was echter een van de droefste in mijn leven. Ik dacht namelijk, dat ik toen al moest kunnen zien, maar ik durfde niet vertellen, dat ik eigenlijk nog niets zag. Tenslotte nam ik de verpleegster in vertrouwen en die stelde me ge rust. Nooit vergeet ik de dag, waarop alles voor elkaar was. Het was lente en alles stond in bloeL Toen beseft! ik pas, wat ik gemist had, die vooraf gaande lentes". „En hoe gaat het nu?" „Ik heb de Indruk, dat het steedi beter gaat. Ik zie beter, dan ik voor heen ooit met dit oog gezien heb. Ik lees gewoon de krant en maai handwerkjes, of er nooit iets me! mijn oog aan de hand is geweest. Na tuurlijk is de gezichtssterkte niet zo goed als die van een jong meisje. EX ouderdom spreekt ook een woordje mee. (We hebben toestemming hier te vermelden, dat mevrouw Rienki in de buurt van de zestig is.) Maa; die hoornvliestransplantatie betref, ook alleen maar het wegnemen vaa de troebeling en niet de rest van het oog". „En Uw andere oogwagen wij te opperen. „Het is niet onmogelijk, dat ook dat nog weer in orde zou kunnen komen. Ik ben nu echter al heel eri tevreden en laat de beschikbare vlie zen graag over aan hen, die nog aan beide ogen geholpen moeten worden. Want de nood is ook op dit gebied groot." En als wij het geriefelijke huisje aan de Kamerlingh Onneslaan in Leiden verlaten drukt mevrou1? Rienks ons nog eens op het hart „Wekt U de mensen toch op om zich beschikbaar te stellen. Pas als je het zelf ondervonden hebt weet je. welk een prachtige daad van menslievend heid men ermee verricht." Kasteel Sypestein opengesteld LOOSDRECHT. Het kasteel museum „Sypestein" te Nieuw Loos* drecht dat vermaard is om zij: prachtige collectie Loosdrechts pof celein en talloze antiquiteiten, zal G de beide Paasdagen voor bezoeken zijn opengesteld. Hoevelaken PREDIKBEURTEN Eerst® Paasdag HOEVELAKEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur dhr Ziv van Den Haag; 2.30 uur ds Hartogh Scherpenzeel, bev lidmaten. Geref Gem.. 9 30 en 2.30 uur dienst. Tweede Paasdag Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur dhr ZH van Den Haag. Geref. Gem.* 9.30 uur Leesdienst. MEDISCHE DIENST Eerste Paasdag Voor Hoevelaken, Hoogland en Hwl' landerveen: dr F. W Klaasenbeek. K 3490—210. Tweede Paasdag Voor Hoevelaken. Hoogland en Hoef landerveen: dr W. Verbeek, tel. K 349> 260 BEROEPEN Door d« Kerkeraad van de Herv. Kerk te Hoevelaken ls een roep uitgebracht op ds Swijnenb'^ to Hulzen (N.H.).

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2