lp kamer 10 spelen bejaarde mannen een partijtje schutjas Verhouding tussen kerk en vakbeweging Amersfoorts Drankweer Comité is actief Provincie Utrecht steunt begaafde studenten Altijd bier is ook niet zo best Het nieuwe PUROL Ni Bus bij Oldenburg in kanaal gestort Zaterdag 8 April 1950 3 Daar zitten ze: D. Gouw (56), G. Brandsen (76), F. Venhorst (67), en E. v. Grol (80). Ze schutjassen óe dagen rond. (Foto's Archifoto) In voormalig distributiekantoor jaagt men verveling de deur uit (Van een onzer verslaggevers) Buiten is het eigenlek nog lang geen voorjaar. Een gure wind jaagt af en toe door de straten en de helderblauwe hemel Is alleen maar bedrieglijk. De dertig of waren het er veertig? bejaarde mannen in het voormalige distributiekantoor hebben er weinig last van. ook een pet. Dat is waarschijnlijk een overblijfsel van vroeger. Gouw is de jongste. Hij is 56 jaar. „Komt pas kijken", merkt een an der op. Maar Gouw heeft al heel wat bekeken. Hij heeft aan de ha ven gewerkt, in België, in Duits land en in Frankrijk. E. v. d. Grol. die tachtig jaar is, is de oudste van dit kaartende groepje. Hij heeft een fruit- en groentehandel gehad in Amersfoort. O ja, zijn geheugen is best. Als we de naam noemen van onze. inmiddels al overleden groot vader schitteren zijn oogjes. „Die heeft me nog wel eens in de wacht gehad. Toen ie voor de eerste keer brigges werd, namen ze hem de strepen af, omdat ie er een te pak ken nam tot en met. Dat was een tijd, meneer. Met elke kermis was het pas!" KAMERWACHT De 72-jarige Hammer is van daag kamerwacht. Kamerwacht wordt men in het clubgebouw om de week. Hij moet de ka chel aanmaken en aanhouden de boel opruimen en eventueel de orde handhaven. „Maar dat is gelukkig nooit nodig", zegt Hammer, „want het is hier een gezellige ploeg." De kamerwacht brengt ons naar de oudste van de „ploeg". Dat is Jan de Wilde, die 85 jaar is. Hij doet ook nog graag mee bij een partijtje schut- of verkeerdjasscn. Kaarten, dat is het spel. waar mee men de uren slijt op kamer 10. De inzet van elk spelletje is twee cent. Die worden na afloop in de 4 Ban je leeftijd, die'dezelfde goede pot gedaan en daar worden dan lén slechte tilden gekend hebben." ater prijsjes van gekocht als er eens een schutjasconcours wordt gehouden. Of misschien wordt er een koffiepot van gekocht met een paar kopjes. „Zo'n hele middag op een droogje", zegt er één, „is af en toe wel eens een beetje bar". Maar buiten op straat is ook geen koffie. Daar is alleen de gure, on gezellige voorjaarswind Een lekker kopje koffie ontbreekt nog J De trap, die van de eerste naar [ge tweede verdieping voert in het fcude gebouw, is door vele, vele groeten uitgesleten. De plafonds zijn jrauw van vocht. Er zitten scheu- i in, waar een hand door kan. stenen op de vloeren zijn ge barsten. J In dit tot op de steen versleten gebouw is op vanouds kamer gO het clubgebouw van de afde ling Amersfoort van de Bond van puden van Dagen gevestigd. Er Jtaan wat stoelen en tafeltjes, een Sjoelbak, een paar spelen en een lachel. Aan de wand hangen een oude prenten en een slecht Ichilderij. Meer is er niet in het {clubgebouw". En toch zijn iedere morgen en ?dere middag alle stoelen en alle tafeltjes bezet in het „Clubge- w" Ondanks, dat er geen kof- wordt geschonken, omdat er t kopjes zijn. Ondanks, dat de ;e tijdschriften, die er liggen, els zijn en maanden oud. Waar- ONDER EIGEN MENSEN I S. Groot, van 1878, geeft het ant- Joord. Hij heeft de fijnste plaats Jitgezocht: een gemakkelijke rieten Boel bij de kachel. „Toen mijn Trouw stierf, heb ik eerst hele da len thuis gezeten. En daarna zwierf maar wat rond op straat. Me- dat begint te vervelen. Maar Jpvendien ga je er van kniezen En toer, wel, hier ben je met mannen Tan je leeftijd, die dezelfde goede slechte tijden gekend hebben." Groot komt eigenlijk uit Edain, Biaar voelt zich nu toch wel een frsechte Amersfoorter. ,Jn Amers- piort heb ik gewerkt, typograaf, in |mersfoort ben ik werkloos gewor- en in Amersfoort is mijn v gestorven". „Geen pensioen natuurlijk?", hagen we. „Ja, van Drees". SCHUTJASSEN |Aan een tafeltje zitten vier man- sen te schutjassen. Ze dragen alle ner een pet. Drie andere mannen |aan er naar te kijken. Zij dragen .eftll iraf-| eedsl oorT heb.1 aaail me'.l Nil ït zul Del >rrije| hlerl va:| n heil n vijl OON I I er J vlie-l g aanl ;ebieil luisjel zlcll je heil welil in astee.j Loc Eoeke-1 lenst. Hoe >eek 1 EVERT HAMMER ikamerwacht-van-de-dag dOR DE ZONDAG Jp de Rotterdamse brug stond ine Polizei. Henderden mensen taden er te wachten in de grauwe rit end. Uren lang. De Duitsers flden met veel vertoon de rijweg [j. Het publiek bekeek hen met pxtoe ogen. De oorlog was voorbij. Duitser gecapituleerd. Nog heeft het schijnbaar voor het zeggen, •dat is slechts schijnbaar. In weet ook hij een verslagene te [<ojj blijven de zilveren vogels uit, het voedsel zullen afwerpen. wachten we met lege magen I lachende harten. Er worden grap- I verteld en sterke verhalen ge werd. Pe „griine" stapt op en neer, het freer onder de arm, als altijd. Maar is atso/ de mensen niet zo willig jer voor hem uit de weg gaan. ftlnee, vandaag is alles anders. Dat K» je nog niet zien aan de feiten. loensen zijn mager en grauw, de lenen zijn kapot. De „griine" al- i ziet er best uit. Maar je kunt J zien in de ogen. Daar fonkelen I lichtjes van een nieuwe zeker- 1 na al die spanning. En de ogen de „grime" vertellen het ook. fr staat doffe woede en machte Sj'ieid in te lezen. g^Oeef me, dat ik nu nog aan- faro met iets, wat Nederland reeds I1? is te vergeten. Maar die mor- heb tic iets er van gevoeld, wat I betekent, dat alles anders gewor- r ïs. zelfs al is alles hetzelfde nog. J is het wonder, dat in oneindig Rter mate waar geworden is op Weest. Je kunt het aan de om- Fdigheden niet zien. Maar wel Tf de ogen. De wachters verschrikt, Phesters versomberd, de discipelen Lb'ud. Alles schijnt hetzelfde te hen. Maar het is nu alles anders. Phee/t het gewonnen van de dui- j het recht won het van het ge- d. de heiligheid van de modder, J''e'de van de haat, het leven van Mood. En sedert die morgen be- y'en mensen in de schaduw van fide en dood elkaar met de blijde rQengroet: „de Heer is waarlijk ■estaan. Hallelujah!" v.E. Amersfoorters met Ford V 8 in de tulpenrallye Onze stadgenoten, de heren P. Miner en E. v. Wijland, leden van M.C.A. O. zullen met een Ford V 8 deelnemen aan de Tulpenral lye, die georganiseerd wordt door de Regionale Automobielsport Club „West". In deze raillye zul len de deelnemers 3300 km. zonder onderbreking af moeten leggen, hetgeen betekent dat zij drie dagen en nachten achter elkaar in touw zullen zijn. Het team start in de vroege och tend van 16 April te Den Haag, waarna de reis via Belgie. Frank rijk tot aan de Zwitserse grens en weer terug naar Holland gaat.. Niet alleen de afstand stelt zwa re eisen aan de deelnemers, die in de zware klasse rijden, doch de organisatoren van deze monsterrit hebben ook nog enkele „attracties", als het beklimmen en afdalen van hoge bergen, snelheidsproef enz., ingelast om de vaardigheid van de deelnemers op proef te stellen. OPA GROOT Pensioen? Ja, van Drees Neptunus vertrokken naar Aarhus Voor het Sportfondsenbad was het Vrijdagavond tegen half acht een drukte van belang Hoeveel familieleden vrien den en bekenden er bij de grote auto bus met Neptunus-leden stonden is, moeilijk te zeggen. Maar er waren er zeer veel. En allen vroegen de Jongens en meisjes in de bus steeds weer het zelfde: „Zeg. doe de groeten aan...." of „Neem een flesje toffelol voor me mee?" Om vijf over half acht vertrok de bus. In een ruk zou het naar Aarhus in De nemarken gaan, waar deze met de steerkst mogelijke zwemploeg van Neptunus een wedstrijd heeft tegen AGF. Bovendien zijn er wedstrijden in andere Deense plaatsen, waarover in de I loop van volgende week onze verslag- gever, die de tocht meemaakt, in ons blad zal schrijven. In de bus bevonden zich ook de reren B. Verschuur en P v. I Mourlk. die de reis om studie-redenen I meemaken. Paastournooi van AMHC De Paasdagen zullen ook dit jaar weer hoogtijdagen voor hockeyend Amersfoort zijn. A.M.H.C. houdt namelijk morgen en Maandag haar traditionele mixed-tournooi om de Marwijk Kooy-wisselbeker, waar aan acht elftallen zullen deelnemen, te weten Kieviten (winnaar 1949), Schaerwijde (Zeist). Almelo, Mid delburg, twee efltallen uit Rotter dam en tenslotte twee A M.H.C.- teams. Een der Engelse elftallen is Westgate, een der vier verenigin gen te Rotherham. het andere is een combinatie. De acht ploegen zullen in twee poules van vier ingedeeld worden en een halve competitie (drie wedstrijden) Daarna zullen de gelijkgeklassecrden van de beide poules tegen elkaar uit komen voor een plaats in het eind klassement. Zondagavond wordt er een feest avond gehouden, voorafgegaan door een diner in het Berghotel. Het tournooi. dat Zondag om 13 uur en Maandag om 12 uur beginr, zal ongetwijfeld, als het weer wat medewerkt, voor A.M.H.C. een ge slaagde afsluiting van bet seizoen vormen. De buitenlandse gasten, die Vrij dagmorgen reeds gearriveerd zijn, spelen vandaag met een heren- en een dameselftal een tweetal wed strijden in Bilthoven tegen S.C.H.C. ..Een Christus is er om te dienen en niet om macht uit te oefenen (Van een onzer verslaggevers) „De verhouding tussen kerk en vakbeweging zit vast op het problem van de „aanpak", zoals deze door de Gereformeerde Kerk cn de Ned. HeiW. Kerk wordt gedreven. Dit is geen zaak van enkele doorbraak-dominee's. maar van de gehele Ned. Herv. Kerk. In Christelijke kringen dient men ervoor te waken, dat niet rondom de kerk verenigingen verrijzen, die macht kunnen uitoefenen. Een Christen is er om te dienen cn niet om macht uit te oefenen". Aldus betoogde onze oud-stadgenoot ds L. H Ruitenberg Don derdagavond in Amicitia voor de N.V.V. Bestuurders Bond over het on derwerp „Kerk en Vakbeweging". Ir G. Pothoven lector aan Lanbouwhogeschool Bij Koninklijk Besluit is Ir G. Pothoven, Architect te Amerongen aangesteld als Lector aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, om onderwijs te geven in de ken nis van landbouwgebouwen. Ir Pothoven studeerde te Delft voor Bouwkundig Ingenieur en was daarna assistent aan de Technische Hogeschool. Na enige tijd aan de Stedebouwkundige Afdeling van de Ned. Spoorwegen verbonden te zijn geweest, werd hij medewerker in het Architecten Bureau Prof. Ir. H. T. Zwiers te Haarlem. Na de oorlog associeerde hij zich met zijn vader. Onder zijn architectuur kwamen o.m. vele boerderijen in de Betuwe, scholen, o.a. de Land- bouwhuishoudschool te Zetten en te Woudenberg, de Veiling te Eist en de restauratie van de N. Herv. kerk aldaar tot stand. Blauwe Week-collecte op 1819 en 20 Mei In het Volksgebouw werd de jaarvergadering gehouden van het Amersfoorts Drankweer Comi onder voorzitterschap van de heer G. A. Hendriks. Aanwezig waren bestuursleden cn afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen der Dr. Ariëns Vereniging, de Intern. Orde van Goede Tempelieren, de Ned. Ver. tot afschaffing van al coholhoudende dranken, en de Snelverkeers Onthouders Vereni ging. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter het nog steeds toenemende drankgebruik met alle droevige gevolgen van dien. Gelet op het doel dat wordt nagestreefd, zal niemand het bestaansrecht van het A.D.C. kunnen ontkennen of betwisten, aldus de voorzitter. Hij verheugde zich over de goede en doeltreffende samenwerking tussen het A.D.C. en de daarbij aangeslo ten organisaties. Het A.D.C. is aan gesloten bij de sociale sectie van de Amersfoortse Gemeenschap. Vervolgens bracht de secretares se. mevrouw J. Beukman-van Ede, haar jaarverslag uit. In 1949 kwam het bestuur van het A.D.C. 12 maal bijeen. Er werd een grote propa- ganda-avond gehouden. Gedurende de Blauwe Week werden 5000 pro pagandabladen en daarna nog 1500 vlugschriften in onze stad gratis verspreid. De opbrengst van de Blauwe Week collecte in 1949 door het A.D.C. georganiseerd, bedroeg 503,75. Hierna volgde het verslag van de penningmeester, de heer W. J. Hos. Zijn begroting voor het jaar 1950 sluit met een nadelig saldo van 109, Advertentie (I.M.) Een krachtig Huidgenezend huidverbeterend middel is Hoort in Huis! Tot leden van de kascommissie werden benoemd deheren H. J. Busink cn J. A. van Dijk. Vervolgens deed de heer T. Vlee- ming enkele belangrijke mede delingen over de plannen van de Nationale Commissie tegen het al coholisme tot uitbreiding van het aantal consultatiebureaux voor drankzuchtigen in Nederland. Voorts werden tot bestuursleden gekozen de hgren C. de Boer cn W. van 't Hazeveld, waarna tot be stuurslid werd gekozen de heer G. A. Hendriks, die dank bracht aan alle Amersfoortse drankbestrijders, voor het in hem gestelde vertrou wen. Daarna werd uitvoerig gesproken over de Blauwe Week collecte 1950. Deze zal, wederom onder lei ding van het A.D.C., in Amersfoort worden gehouden op 18. 19 en 20 Mei a.s. De voorzitter sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat allen zullen medewerken, opdat deze collecte ook in Amersfoort zal slagen. De opbrengst komt mede ten goede aan drankbestrijdersor ganisaties van alle gezindten. Er werd een werkcomité samenge steld. AZ cn PC—HPC I A.Z. en P.C. heeft in Gouda in de 3e ronde met 6—7 het onderspit moeten delven tegen G.Z.C. I. het geen met enige invallers tegen deze eerste klas club een gunstig resul taat genoemd mag worden. In deze beker-competite wordt tevens een medaille uitgeloofd voor de 2de klasse club. welke het beste resultaat behaalt. Met een 2de kl. club worden de res -hoofdkl, en de res. eerste kl. clubs gelijkgesteld. Het eigenaardige is nu. dat de vijf daarvoor in aanmerking komende clubs alle in de 3de ronde werden uitgeschakeld. Deze clubs zullen el kaar nu in een halve competitie ontmoeten, teneinde uit te maken welke voor de begeerde medaille in aanmerking zal komen. Het zijn A.Z.P.C. 1; H.P.C. 1; Zian 2; D.J.K. 1 en Robben 2. Voor A.Z. en P.C. zal de eerste ontmoeting Dinsdag plaats hebben in het Sportfondsenbad. Gespeeld zal worden tegen H.P.C. 1 uit Den Haag. Dit belooft een interessante wedstrijd te worden. Strijkreet voor de Vrede In de reeks bijzondere films presenteerde de directie van het Grand Theatre Donderdag in drie voorstellingen „Strijdkreet voor de Vrede". Nogmaals flitsen in deze film de dramatische gebeurtenissen uit de jongste wereldoorlog voorbij. Het is de Duitser Wilhelm Grimm (Alexander Knox), die voor zijn onmenselijk optreden voor de rech ter komt. Eén voor één komen de getuigen en leggen hun aangrij pende verklaringen af. Hun woor den vervloeien tot even zoveel beelden van het Duitse schrikbe wind. Het belangrijke in deze film is hij beurtelings impressionnis- langdradig van betoog, op goede wijze inzicht wordt gegeven in op komst. victorie en verval van de nazi-dictatuur. Een schilderij var. de In Neder land geboren tandarts-schilder Frede ricks Franck, voorstellende „Gezicht op New York", dat tentoongesteld is op de expositie van modern© Amerikaanse schilderkunst van de Universiteit van Illinois, behoort tot een van de vijf aankoper, die dez© universiteit gedaan heeft. Het doek zal op een 100-tal ten toonstellingen worden geëxposeerd Motorclub houdt opnieuw oriënteringsrit De Motorclub „Amersfoort en Omstreken" houdt tweede Paasdag een oriënteringsrit voor auto's en motoren. Het uitgezette parcours is onge veer 110 km. lang en gaat voorna melijk over secundaire wegen. De samenstellers hebben gemeend dit maal geen al te zware eisen aan materiaal en rijders te moeten stellen. Naar men ons van de zijde van de Sportcomm. mededeelt, schre ven reeds deelnemers van de eer der gehouden Nachtrallye in. Behalve de gebruikelijke prijzen zal deze rit ook beslissen welk lid of adspirantlid van de motorclub voor 1950 houder zal worden van de wisselprijs „De Gouden Plak". De start geschiedt 's middags om twee uur bij hotel „Wateloo" Aanvragen moeten op 1 Mei binnen zijn Er is koninklijke goedkeuring ver leend aan de provinciale regeling betreffende het verlenen van bijdra gen in de studiekosten van begaafde jonge mensen. Deze regeling houdt in, dat aan personen, die een inrich ting van onderwas uitgezonderd voorbereidend, gewoon, voortgezet gewoon, uitgebreid en buitengewoon jager onderwijs bezoeken of een iastcUing van kunsten of weten schappen. dan wel oen cursus volgen ter verkrijging van bepaalde be kwaamheden, uit de provinciale kas een bijdrage kan worden ver leend in de kosten. Zij, die voor een bijdrage in aan merking wensen te komen, kunnen een gezegeld verzoekschrift vóór 1 Mei 1950 bij Gedeputeerde Staten van Utrecht inzenden. Ten aanzien van hen. die dit jaar nog een of an der eindexamen moeten doen. kan voor het cursusjaar 1950/1951 even eens vóór 1 Mei worden geadres seerd. Overeenkomstig de regeling wordt de gevraagde bijdrage niet toege kend, indien niet degene, te wiens kan het wel waar zijn, dat het bier tegen woordig weer best is, maar alle dagen bruine bonen is ook zo lekker niet. En wie „Da's ouwe jongens," praatten de heren zijn zor gen weg. „Als er een dien der komt. ploempen we eenvoudig de boel in de als kastelein, om het drin- spoelbak. Dan maken ze je ken der bezoekers te ani- niks!' meren, zelf elke dag zo'n twintig, vijf en twintig gla zen pils door zijn keel giet, die lust wel eens wat an- Maar Nelis de Fluiter, al was-ie dan een dorpsbriga- dier, kende dat foefje al lang. Die riep, zó dat-ie de ders! Nee, zo erg onbegrij- deur had open gestoten en pelijk was het niet, dat baas Flaks zich een keer had laten verleiden door twee stamgasten van zijn verlofzaak. Iedereen weet, dat in een verlofzaak slechts zwak-alcoholische dranken verkocht mogen worden. Zijn eigen trek in een pittiger „hap" en het gezeur van twee klanten om een borrel, hadden hem doen bezwijken. Baas Flaks zette ten slotte drie kleine glaasjes op tafel. „Maar weet wat U te doen staat, als er controle komt," waar schuwde hij. de bittertjes gezien: „Ik vorder deze glazen!" Toen hij met grote stappen het buffet bereikte, zei de ze nuwachtige baas Flaks te gen zijn vrouw: „Hier Ma ne, spoel deze advocéat- glaasjes ook maar om". En hij liet ze meteen in het water vallen. Dat hielp hem niet. Nelis wilde ook om de blikskater geen biertje. En geen cola ook. Als ze niet gauw mee gingen naar het bureau alle vier! zou Nelis as sistentie halen. In de keu ken nam hij nog gauw de fles jenever in beslag. Op het bureau legden de vier afzonderlijk een ver klaring af. Alleen cliënt Bruynman, een handelsrei ziger, gaf toe, dat er jene ver was geschonken. Zelf had meneer echter bier ge dronken. De dikke rente nier Blom sprak over ..kleurloze vloeistof", welke hij niet besteld, noch ge proefd had. Baas Flaks deed zijn verhaal over de ge bruikte advocaatglaasjes. Hij had er water in gedaan, omdat ze anders zo vettig bleven. Misschien had dat uit de verte wel op jene ver geleken. Tijdens de zitting van de politierechter hielden ze alle vier star aan deze le zingen vast. Ze draaiden er omheen, dat zag je zo. De stamgasten kregen twee tientjes boete, wat dertig gulden minder was, dan de officier had geëist. „Hoe staat de kastelein bekend?", vroeg de rech ter aan de verbalisant. De brigadier legde een sportief getuigenis af: ..Heel goed. Edelachtbare. Vooral in de bezettingstijd heeft hij zich prachtig ge dragen." Voor die mededeling bleek de rechter gevoelig. Hij regelde de straf zo, dat er geen sluiting van het café behoefde te volgen. De officier had namelijk zes weken voorwaardelijk en 75 gulden gevorderd. Die ón voorwaardelijke boete nu, zou in letterlijke zin de deur bij baas Flaks hebben dicht gedaan. Daarom gaf de rechter hem alleen de voorwaérdelijke gevange nisstraf. En mevrouw Flaks kreeg de boete. Dat had géén invloed op de café-deur. Of die politie rechter de drankwet ook kende! (wier) behoeve de aanvrage wordt gedaan. a. óf zelf óf, bij minderjarigheid, de ouders, voogden of feitelijke verzorgers in de provincie Utrecht woonachtig zijn; b. in de mogelijkheid verkeert de betreffende studie of opleiding geheel of gedeeltelijk te zijnen (haren) laste te dragen dan wel door middel van anderen te be kostigen of te doen bekostigen; c. blijk geeft van een grote mate van begaafheid voor die studie of opleiding. De bijdrage kan voor meer dan één, tekens voor tenhoogste twee ja ren worden verleend. Bij de verle ning kan worden bepaald, dat dege ne. die de bijdrage geniet, indien daartoe in het algemeen redelijke termen aanwezig zullen zijn tot terugbetaling is verplicht. Door deze regeling zullen ver scheidene jongeren in de gelegen heid kunnen worden gesteld hun be gaafdheid verder te ontplooien. Post voor het smaldeel Nederlandse Antillen DEN HAAG. Het smaldeel Nc- derlandse Antillen wordt 4 Mei in Nederland terug verwacht. De laat ste post voor de opvarenden wordt voor de thuisreis uitgereikt op Cu rasao en tijdens de thuisreis te Ponte Delgada (Azoren). De in de West uit te reiken post dient uiterlijk 11 April gepost te zijn; die, welke te Ponte Delgada wordt uitgereikt, uiterlijk 20 April, in beide gevallen voor 12.00 uur. Het adres moet bevatten: rang, naam, stamboeknummer en de aan duiding „aan boord van Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" (c.q. Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck" of Hr. Ms. fregat „Jo- han Maurits van Nassau")". Reuters correspondent moet Polen verlaten WARSCHAU De Poolse auto- riteiten hebben Reuter's correspon dent te Warschau. Vincent A. Buist, bevel gegeven het land te verlaten. Hij wordt beschuldigd van „subjec tieve berichtgeving". Er zijn thans nog twee westelijke corresponden ten in Polen, namelijk Edward Mor row van de New York Times en L. Godefrey van Associated Press. Ds Ruitenberg spreekt voor Bestuurdersbond van NVV De voorzitter van het NW Be stuurders Bond, de heer Th. van Oort. sprak in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit over de gerin ge belangstelling. Ds L. H. Ruitenberg, die in plaats van ds J. J. Buskes het onderwerp „Kerk en Vakbeweging" inleidde, zeide. dat het vóór de oorlog geen vraag was hoe de verhouding van de Ned. Herv. kerk tegenover de vakbeweging moest zijn. Er was toen geen enkele noodzaak om zich met de vakorganisaties te bemoeien, ten minste niet voor de reformatorische groeperingen. Tengevolge van de oorlog werd de kerk genoodzaakt zich midden in het leven te plaatsen en zij moest zich dus gaan verdiepen in de problemen der vakbeweging. In de geschiedenis der Ncd. Herv. kerk is altijd een hunkering geweest naar het gesprek met iedereen. Dit had mede tot gevolg dat na de oor log de Generale Synode de moge lijkheid voor haar lidmaten open stelde zich te organiseren in het CNV of het NVV. De Gereformeerde kerken hebben de lidmaten ook al tijd vrij gelaten in het kiezen van een vakorganisatie, slechts onder het voorbehoud dat het een christelijk fundamentele zou zijn. Wanneer men deze gedragslijn zou volgen zou men een macht kunnen vormen en tot ere Gods kunnen werken. In 1946 is deze uitspraak nog eens bevestigd. De Ned. Herv. kerk had zich voor de oorlog nog niet duidelijk uitge sproken. Tijdens de oorlog neeg de Ned. Herv. kerk echter sterk over naar het apostolaat, d.w.z. de ge meenschappelijke verantwoordelijk heid. In dit verschijnsel, zo zeide ds Ruitenberg, ligt eigenlijk de gehele doorbraak besloten. EEN RAPPORT! Na de oorlog deed het CNV het verzoek aan een aantal Kerkeraden om zich duidelijk uit te spreken over het probleem van kerk en vak beweging. Een commissie werd door de Generale Synode ingesteld en deze zou zich belasten met de sa menstelling van een rapport over het gevraagde onderwerp. Het rapport werd na enige tijd uitgebracht en niet bijster enthousiast ontvangen in de Ned. Herv. kerk. Het CNV toon de zich teleurgesteld over de uitslag van de onderzoekingen, het NVV daarentegen was bijzonder verheugd. Ds Ruitenberg ging vervolgens wat dieper op het rapport in. Voorop wordt gesteld, dat wanneer men vanuit het geloof zou leven, men het volk als een eenheid zou moeten zien. waarin dus maar één vakbe weging kan bestaan. Dit beschouwt het rapport als een christelijk vi sioen. De realiteit is anders. De lid maten van de Ned. Herv. kerk wordt voorts aangeraden zich niet aan te sluiten bij de EVC. In de tijd, dat het rapport werd samengesteld, had de EVC zijn mantel nog met af geworpen. Voorts wordt gezegd, dat de kerk nimmer zal kunnen beamen, dat het een eis van christelijk beginsel is, dat men zich organiseert in 't CNV. Bij het NVV is, zo zegt het rapport, het historisch materialisme niet meer de grondslag en wanneer deze ver andering zich voortzet kan er geen bezwaar bestaan dat een christen zich aansluit bij het NVV. ANT-CHUISTELÏJK? Dit is de kern van het rapport, zo ging ds Ruitenberg voort Hij ont kende ten stelligste dat het histori sche materialisme ooit grondslag van het NVV is geweest. En toch durft de voorzitter van het CNV beweren, dat een christen die zich heeft aan gesloten bij het NVV verkeerd ge organiseerd Is. Waarom? zo vroeg ds Ruitenberg zich af. Waar liggen in het NW de beginselen, die indruisen tegen het christelijk geloof? Het humanisme, zegt de heer Ruppert. Met deze ver oordeling is men echter nog niet klaar. De richtsnoeren, die het hu manisme aanneemt, lees ik ook in de BijbeL Zowel een humanist als een christen zal weten waar de liefdeen de verantwoordelijkheid jegens an deren liggen. Zou het NW dus anti christelijk zijn, wanneer zij deze richtsnoeren volgt? Het NW streeft naar een demo cratisch socialistische bedrijfsvorm, zegt de heer Ruppert. Druist dit in tegen de christelijke beginselen? Een In November organiseert het Con certgebouw de festival gewijd aan Ravel, die 75 Jaar geleder, werd gebo ren. Bijdragen zullen worden verza meld voor d© ..Fondation Maurice Ravel" met het doel het huis In'Mont- fort 1' Amoury waar hij van 22 tot '37 heeft gewoond en gewerkt aan te kopen. christen weet van de demonie van het leven en zal het aanvaarden, wanneer hij opgeroepen wordt te strijden voor een wereld die uit ze delijk oogpunt is geordend. Hetzelf de ideaal streeft het NVV na. Is zij daarom onchristelijk en heeft zij daarom geen eerbied? Het wezen van de kerk. zo ging de heer Ruitenberg voort, ligt niet in de verbreding ervan. Men dient te waken, dat niet rondom de kerk verenigingen verrijzen, die macht kunnen uit oefenen. Een christen is er orrt te dienen en niet om macht uit te oefenen. Het gaat er om welk doel men na streeft. Het NVV streeft een doel na en men kan dus niet zeggen, dat een Christen in het NVV verkeerd geor ganiseerd is Persoonlijk was ds Ruitenberg dankbaar dat hij tussen de socialisten zijn geloof heeft kun nen behouden. In zijn rij pingsjaren was hij dit verloren, maar door het verkeren tussen socialistisch den kende mensen had hij het herwon nen. Iedere levensweg is verschil lend. Men doet evenwel goed niet te spreken van de verkeerde weg voor Gods aangezicht. De verander de maatschappij, die het NW na streeft is een christelijk doel, zo be sloot ds Ruitenberg. Negen doden en zes 1 ernstig gei vonden OLDENBURG Een autobus met veertig passagiers is bij Molesfehn in de buurt van Oldenburg (Duitsland) van de weg gereden en in het Kues- tenkanaal gestort. Negen personen zijn om het leven gekomen cn zes liepen ernstige verwondingen op. Het ongeluk geschiedde, doordat de chauffeur de macht over zijn stuur verloor bij een poging een van de andere kant komende vrachtauto te ontwijken, waarvan de bestuurder door het scherpe zonlicht werd ver blind. De bus trok een aanhangwa gen. die echter op de weg bleef staan. De buschauffeur kreeg geen letseL Pseudo-vogelpest nog steeds gelocaliseerd DEN HAAG De enkele geval- len van pseudo-vogelpest. die in de afgelopen week zijn geconstateerd, wettigen de mening, dat bij de be strijding de goede weg is bewan deld. In Rotterdam trad hier en daar nieuwe besmetting op. veroorzaakt door het kopen van dieren van on bekende ongeregelde handelaren. Vernieuwing II Vernieuwing, is dat nu een onder werp voor de Zaterdag voor Pasen? Is er dan. ook voor een humanist niet een toepasselijk woord te vin den? Neen eigenlijk gezegd niet, want een w e r k e 1 ij k e vernieu wing geeft precies de kerngedachte aan van het Paasfeest. Het is. al van oudsher het feest van de vernieu wing in de natuur, van die kostelijke weelde van bloemen en heel jong groen en geel en bruin over bomen en heesters, die door alle koude en gure dagen heen breekt en er ons op wijst, dat de lente toch komt, ondanks alle noor delijke wind, regen en hagel. En wan neer we deze ver nieuwing als sym bool voor ons eigen persoonlijke en maatschappelijke leven nemen, daar, ondanks alle te genwerkende krachten, ondanks de ook daar heersende of dreigende kou en storm, bewust en volhardend de vernieuwing i n ons zelf en onze mensenwereld tot een levende wer kelijkheid proberen te maken, tot een een werkelijkheid, waarin niet heers zucht en wantrouwen, maar ver draagzaamheid en vertrouwen tot uitgangspunt van ons denken, voelen en handelen worden genomen, dan hebben wc inderdaad een flink stuk van de Paasgedachte gereali seerd. O. maar dat is lang niet alles, denkt U misschien! Best mogelijk maar in ieder geval genoeg om mee te beginnen! Vrije woorden van Ir. P. SCHUT '1 GEEN ALLEDAAGSE VER HUIZING. Een landbouwer in Deil had een hooiberg te koop, een collega uit het vijf km ver der gelegen plaatsje Enspijk kocht het ding. Omdat de kap nog prima was, besloot de nieu we eigenaar hem in zijn geheel naar zijn toekomstige staan plaats over te brengen. Men vervoeren. plaatste onder de berg een vrachtwagen, liet de kap zakken, sloopte de palen, ende ver huizing kon beginnen. Langzaam ging het transport over de vrij smalle weg. Hier en daar moest een boompje of een waslijn het wel ontgelden, maar zonder ern stige tegenslag gelukte het de kap „heelhuids" naar Enspijk te

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3