Lenteweer op Goede Vrijdag lokt velen naar de bollen Zware beschuldiging van Israel tegen P. N. Menten Tijdschrift-uitgevers in actie tegen portefeuilles Onvoldoende richtlijnen van Londense regering Coöperatie te Kerkrade is slagers te slim af Tallozen genieten volop van kleurige velden Per trein naar de bollenvelden Zusters aan de dood ontsnapt Haagse autodieven „huren auto's in Rotterdam Een conventie voor overlijdensacten Tandbederf: volks ziekte no. één In kort bestek Zaterdag 8 April 1950 5 Het zal aan het weer liggen of deze drukte in de bollenstreek, aan zee en in de duinen van korte duur is geweest of een ouverture voor een nog drukkere Pasen. De dood van Kitty v. d. H. Onderzoek wordt bemoeilijkt De twee KP-ers A van T. en Jos. de G die in verband met de liqui datie van Kitty v. d. H. werden ge arresteerd, zijn vrijgelaten. Noch van de zijde van de rijkspolitie, noch van de zijde van justitionele autoriteiten wenst men over deze aangelegenheid verdere inlichtingen te verstrekken. Wel staat vast, dat het onderzoek door verschillende omstandigheden ■wordt bemoeilijkt waaraan ook de ingewikkelde verhoudingen tijdens het laatste half jaar van de bezet ting met de soms zelfstandig ope rerende KP-groepen niet vreemd zijn. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat dit een zaak wordt voor de Krijgsraad. Naar aanleiding van hetgeen werd gemeld over de arrestatie van J. de G.. die werd aangeduid als leider van een „wilde" knokploeg en „Jos de killer" zou zijn genoemd, schrijft mevr. PuckStrubelt, gewezen koe rierster, die in deze KP-ploeg heeft gewerkt, ons het volgende: „Het betreft hier de persoon van Jan de Groot, die in de illegaliteit bekend was onder de naam „Jos". Dat hij „Jos de killer" werd ge noemd is mij niet bekend. Het zal later zijn uitgevonden door vijanden van de illegaliteit. Wat betreft het feit, dat Jos leider zou zijn geweest van een „wilde" knokploeg: een wilde KP was een knokploeg die op eigen houtje over vallen en dergelijke deed en dus niet in LKP (Landelijke KP)verband was opgenomen. De „KP-Jos" (de groep dus. waarvan de onderhavige J. de G. leider was red.) deed als alle KP's in LKP-verband alleen over vallen e.d. die waren opgedragen en goedgekeurd door het H.K. (Hoofd kwartier)." Deze oud-koerierster schrijft ons tevens: „Het feit dat Jos in contact met José (oud-LO-leider in Rotter dam. Red.) is heel begrijpelijk, aangezien de KP distributie-overval len deed en de LO voor de verdere verspreiding van de bonkaarten on der de onderduikers zorgde." HAARLEM Het prachtige voorjaarsweer waarmee we onverwacht op Goede Vrijdag werden verrast, heelt tallozen naar bulten gelokt en grote drukte veroorzaakt in de bollenstreek, in het bijzonder in Zandvoort en Bloemendaal. De toevloed van bezoekers, die per auto. per flets of per trein een kijkje kwamen nemen, werd nog vergroot doordat vele bedrijven hun personeel geheel of gedeeltelijk vrijaf hebben gegeven. Allen konden volop genieten van de kleurige velden, want de zachte temperaturen der laatste dagen zijn voor de bloembollen gunstig geweest. De vroege bloeiers staan in volle glorie en als het warme weer aanhoudt zullen de Paasdagen een weelde van bloemenschoonheid te aanschouwen geven. Overigens zijn het niet alleen de bollenvelden, die met bloemen zijn getooid, want ook in de omgeving en tegen de hellingen van het Bloemen- daalse openluchttheater zijn 120000 bloembollen geplant. Te beginnen met morgen, Eerste Paasdag, tot ver in de zomer zullen de bloemen 's avonds door veelkleurige schijn werpers worden verlicht. De waterleidingduinen tussen Vo gelenzang en Zandvoort, midden tus sen de bloembollenvelden en de zee gelegen, bieden gastvrijheid aan tal rijke stedelingen en daar is gisteren reeds een druk gebruik van gemaakt. De Noord- en Zuidhollandse Tram wegmaatschappij voerde velen recht streeks van Amsterdam en Haarlem naar het strand, waar de exploitan ten van restaurants, tenten en bad stoelen met vreugde de stralende middag hebben begroet. Het was gis teren de eerste echte stranddag. 10, UTRECHT - Op Maaqdag Zondag 16, Zaterdag 22 en Zondag 23 April a s zullen voor het vervoer van bezoekers aan de bloembollen- velden op het traject Den Haag- Amsterdam v.v. stoptreinen rijden. Behalve op de stations Den Haag" H.S., Leiden, Haarlem en Amster dam C.S. zal ook worden gestopt in Warmond, Voorhout, Noordwijker- hout, Lisse. Hillegom, Vogelenzang, Bennebroek en Heemstede-Aerden- hout. Hotelbrand te Londen i eist drie doden LONDEN Drie mensen zijn om het leven gekomen, toen in een hotel aan Russell Square in het mid den van Londen gistermorgen vroeg brand uitbrak. Een 34-jarige vrouw sprong van de derde verdieping naar beneden en vond de dood. De brandweer trof in het hotel de verkoolde resten van een man en een vrouw aan. Van het vier etages telle ide gebouw zijn de drie boven ste verdiepingen volledig uitge brand. De brandweer was het vuur na een uur meester. Acht mensen liepen brandwonden op, waaronder één brandweerman. Pokken in Schotland, Birma en Chili GLASGOW. Het aantal pok- kengevallen in Glasgow is niet meer uitgebreid, dch de stad zal pas 16 Apr l vrij van besmettingsgevaar kunnen worden beschouwd. In het barakkenziekenhuis bevin den zich nog 19 gevallen, waarvan drie hopeloos. Het betreft hier drie vrouwen, van wie twee nooit zijn ingeënt en de derde niet meer sinds haar jeugd. Behalve Schotland hebben Chili en Birma met een pokkenepidemie te kampen. In Chili zijn in de afge lopen dagen 259 gevallen van pok ken gerapporteerd In Rangoen, de hoofdstad van Bir ma, heersen de pokken al s.nds No vember van het vorige jaar. Vijf honderd mensen vielen daar aan deze ziekte ten offer. Huis vol gas gestroomd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een doordrin gende gaslucht deed de bewoner van een bovenhuis in de Okker nootstraat Woensdagmorgen ver moeden. dat er Iets niet in orde moest z(jn. Hjj liep de trap af en belde aan bU het benedenhuis waar een filiaal van Hus gevestigd is. Door de ruiten zag h(j een van de beide flllaalhoudsters, de 34-jarlge mej. van L. de winkel In strompe len en na enkele stappen in elkaar zakken. Even later volgde haar 26- jarige zuster die wankelend op de deur toeliep, deze opende en daarop bewusteloos neerviel. Op geroep van de bovenbuur man, kwamen omwonenden toe snellen, die de zusters naar de achtertuin droegen, en de G.G.D. waarschuwden. Spoedig kwamen beide dames weer bij. Het bleek, dat zij op het nippertje aan de dood waren ontsnapt. Het gehele winkelhuis was vol gas gestroomd. Later vertelden de zusters van L. dat zij gisteravond omstreeks elf uur jor het naar bed gaan koffie h.dden gewarmd op een gaspitje in de keuken. Zij hadden daarna het kraantje van het toe stel dichtgedraaid, maar de hoofd kraan was open blijven staan. Het gas schijnt te zijn ontsnapt uit een lek in de slang, die het toestel met de hoofdkraan verbond. Zou als lid van Gestapo hebben deelgenomen aan vervolging va n joden in Polen Pakistans parlement wil goedkopere huwelijken KARATSJI. In het parlement van Pakistan is een wetsontwerp ingediend om de uitgaven voor een huwelijksplechtigheid, de cadeau's inbegrepen, tot ongeveer 500 gulden te beperken en het aantal gasten tot honderd. Een Mohammedaans hu welijksfeest duurt thans weken en er wordt door honderden gasten aan deelgenomen. Volgens een Oost- Bengaals parlementslid valt de fa milie van het gelukkige paar vaak in handen van geldschieters cn verliest daardoor kostbare bezittin gen. Een huwelijk wordt door vele families als een «financiële ramp beschouwd. Volgens het wetsont werp kan overtreding worden ge straft met een half jaar gevange nisstraf en 3 000 gulden boete. Stan Laurel en Oliver Hardy zul len deze zomer in Parijs r.a 5 Jaar weer samen een film maken Men verwacht, dat Femandel en de Italiaanse clown Tot. zullen meespelen. TERWIJL DE SKILERAAR prin- i staat prinses Beatrix, al voor de ses Irene de latten onderbindt. 1 tocht gereed, lachend in het rond te kijken. Verspreiding door leesgezelschappen in strijd met auteurswet geacht DEN HAAG. In Nederland heeft men ongeveer 2000 leesgezel schappen, die leder gemiddeld duizend aangesloten „portefeuille-lezers" tellen. Talrijke uitgevers van periodieken hebben in het geheel geen bezwaar tegen het opnemen van hun uitgaven in leesportefeuilles, doch do uitgevers, die daar wél tegen gekant zün, willen, desnoods langs ge rechtelijke weg, pogen daar een einde aan te maken. In menig tijdschrift kan men de mededeling aantreffen, dat de uit geefster het tijdschrift slechts ter beschikking stelt onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat het behoudens schriftelijke goedkeuring van de uitgeefster, niet In een leesportefeuille wordt gelegd. De tijdschrift uitgevers staan op het standpunt, dat verspreiding van hun bladen door leesportefeuilles in strijd is met het auteursrecht en inbreuk maakt op de door hen vastgestelde prijs. Zeist gaat'moderne flats bouwen (Van onze correspondent) ZEIST. Met de uitvoering van het plan voor een groot flatgebouw in Zeist, waaraan al geruime tijd uitvoerige besprekingen waren ge wijd, zal men over twee maanden beginnen. Naar een ontwerp van de architect Leo G. Visser zal het nieuwe gebouw, dat een unicum op woningbouwgebied in Nederland zal blijken in het Wilhelminapark verrijzen, waar thans nog 'n ouder wetse woning staat. Drie hoofdingangen geven toe gang tot twaalf flats, die liften zul len hebben en „geluiddicht" zijn. De voorziening van electriciteit, warm en koud water en verwar ming, geschiedt in een eigen cen trale. Er komen drie groepen van zes woonlagen met op elke laag twee flats, waardoor plaats wordt ge boden aan 36 en zo nodig 42 gezin nen. Ieder gezin krijgt drie ruime kamers met een balcon, twee klei ne kamers, keuken, badkamer en hal. In een souterrain zijn flinke bergruimten. Achter het gebouw komen dertien garages. De huur, waarbij inbegrepen 1 verzorging van de tuin, het legen van vuilnisvaten, verwarming e.d. zal niet hoger worden dan voor een gewone woning. Het gebouw, dat over ongeveer anderhalf jaar klaar zal zijn, wordt geëxploiteerd door de Coöperatieve Flat-exploi tatievereniging „Parkflat" U.A. te Zeist. Op het ogenblik zijn twee pro cessen aanhangig van tijdschrift uitgevers tegen leesportefeuille exploitanten. één in Amsterdam en één in Den Haag. De uitgevers wil len een gerechtelijke uitspraak over de vraag of een blad zonder toestemmnig van de uitgever in een leesportefeuille kan worden opgenomen. Juridisch is hun eis gebaseerd op schending van de Auteurswet. Het Nederlandse recht kent weinig precedenten in dit op zicht. Terwijl de processen hangende zijn, worden de bladen van de be trokken uitgevers nog geregeld in leesportefeuilles opgenomen. Aangezien er verschillende uit gevers zijn. die het opnemen van hun blad in portefeuilles ten zeer ste toejuichen, kan in dit geval niet worden gesproken van een aantal der uitgevers op de exploi tanten. Men wil in hoogste instan tie een bindende uitspraak uitlok ken. die vaststelt in hoeverre zij gerechtigd =ijn, een commercieel voor hen ongewenste verspreiding van hun blad te beletten. DOOR DE AANLEG van de Noordoostpolder heeft de vuur toren op de Oostelijke havendam van Lemmer geen taak meer. Daarom heeft de gemeente Lem- sterland besloten hem af te bre ken. De inwoners van Lemmer, die zeer aan ,hun' toren zijn ver knocht, zijn hiertegen in opstand gekomen. Zij hebben nu een actie in het leven geroepen tot behoud der toren, eventueel als uitzicht- toren. Want van de toren af heeft men een prachtig uitzicht over het IJselmeer en de Noordoost polder. Revers en Mast voor krijgsraad r PARIJS De Franse generaals Revers en Mast, die er van worden verdacht betrokken te zijn bij de verdwijning van een geheim Indo- Chinees rapport, zullen voor een krijgsraad van hoge officieren moe ten verschijnen. Over het algemeen worden officieren berecht door mede-officieren van minstens gelij ke rang onder leiding van een offi cier van hogere rang dan de be klaagde. Van dit beginsel zal in dit geval afgeweken moeten worden, omdat boven generaal Revers alleen maarschalk Petain staat. Nieuw artikel in de conventie voor mensenrechten LAKE SUCCESS. De commis sie voor de rechten van de mens der Verenigde Naties heeft met 7 tegen 4 stemmen bij drie onthou dingen haar goedkeuring gehecht aan het opnemen van een nieuw artikel in de voorgestelde Interna tionale conventie voor de rechten van de mens. In dit artikel wordt het beginsel tot uitdrukking gebracht, dat ieders recht op leven door de wet moet worden beschermd. Het voorstel stamde van de Libanese delegatie. „Generaal Muyr" onder weg naar Nederland DEN HAAG Het troepenschip „General Muyr" is op 1 April uit Tandjong Priok naar Nederland ver trokken met 1518 passagiers. Aan boord bevinden zich het 16e regi ment veldartillerie, het 18e regiment veldartillerie. 18 en 32 A.A.T. en de 6e hulp verbandplaats afdeling. TWEEDE KAMER OVER MILITAIR GEZAG Optreden tegen hen, die verantwoordelijk zijn voor de janboel? DEN HAAG De Tweede Kamer is, na kennisneming van het verslag van de Algemene Rekenkamer, alge meen van oordeel, dat door het Mili tair Gezag op vaak ontstellende wijze met 's lands gelden is omgesprongen. Zij betuigt echter instemming met de door de Rekenkamer naar voren ge brachte zienswijze, dat er redenen zijn tot milde beoordeling van de uit- ROTTERDAM. Kortgeleden deed de garagehouder J. H. K. uit de Josephlaan een onprettige ontdekking. Hij had op 9 Maart een Chevrolet verhuurd aan een man. die zich legitimeerde met een rUbewUs ten name van G. D. de G. uit de Bootsmanstraat. Toen de auto op de afgesproken datum niet werd teruggebracht, ging de garagehouder aan het opgegeven adres op informatie uit. Toen hU in de betrokken straat arriveerde, bleek het opgegeven pand... niet eens te bestaan. tweetal andere Hagenaars, t.w. B. D. en G. v. d. B.. belden chauffeurs. De totaal verblufte garagehouder deed onmiddellijk aangifte bij de politie. Deze ontdekte in samen werking met de Haagse recherche al spoedig, dat de huurder van de wagen de 22-jarige chauffeur J. H van H. uit Den Haag was. Na verder speuren bleek, dat de wagen op de markt In Utrecht reeds was verkocht aan een hande laar uit Haarlem. Hier kon de wa gen door de plaatselijke politie in beslag worden genomen De Haagse chauffeur werd terdege aan de tannd gevoeld en toen kwam uit, dat hij had samengewerkt met een B D,. leende van een kennis oude rijbewijzen, die door G. v. d. B. werden „schoongemaakt" en van valse namen en adressen voorzien. Zo konden ze zowel voor de „huur" van de auto's als voor de verkoop van deze wagens dienen. Gedrieën profiteerde men van de opbrengst van de zwendelpraktljken. De chauffeur van H. Is In Haar lem voor de Officier van Justitie geleid. Zijn collega v. <L B. is In het Huis van Bewaring te Rotter dam opgesloten. D. kon op medisch advies niet worden aangehouden. komsten van het beheer. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de niet ten laste van de Rijksbegroting gebrachte uitgaven en ontvangsten van het Militair Ge zag. De Karrter verwondert er zich over, dat de regering in Londen bij de instelling van het Militair Gezag blijkbaar geen of althans zeer onvol doende richtlijnen heeft gegeven voor het besteden van gelden, waar door de excessen konden ontstaan. Zal in het algemeen in daarvoor geëigende gevallen tot verhaal wor den overgegaan? Men zal een over zicht van wat aan verhaalde gelden wederom ter beschikking van de schatkist is gekomen bijzonder op prijs stellen. Tal van voor de ont stane janboel verantwoordelijke personen bekleden nog hoge ambte lijke posten. Wordt tegen hen ook opgetreden? Voorts wordt opge merkt, dat het onbegrijpelijk lijkt, dat men zonder orde op de mone taire verhoudingen te stellen is over gegaan tot uitgifte -van de in Ame rika. aangemaakte zilveren munten. Aankomst van troepen schepen DEN HAAG Drie troepensche pen uit Indonesië worden onvoor ziene omstandigheden voorbehouden in de week na Pasen ln Neder land verwacht De ontscheping van de „Castel Bianco" zal Dinsdag 11 April om 9 uur v.m. te Rotterdam beginnen. De „General Stuart Heint- zelman" en de „Grote Beer" komen in Amsterdam aan. De ontscheping vindt plaats respectievelijk Donder dag 43 April en Vrijdag 14 April, om 9 uur vjn. Amerikaan vraagt asyl in Tsjecho-slowakije PRAAG. De te Praag verblij vende Amerikaan George S. Whee ler, voorheen in dienst van het Amerikaanse departement van Oor log. heeft aan de Tsjechoslowaakse autoriteiten om asyl verzocht voor zichzelf, zijn vrouw en vier kinde ren. Hij heeft dit naar zijn zeggen gedaan „op grond van een hele reeks van ondervindingen met het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland". Wheeler Is ongeveer drie jaar ge leden met zijn gezin naar Tsjecho- slowakije gekomen en is thans hoogleraar aan de economische ho geschool te Praag. (Eicen bericht) TEL-AVIV Door het dlstrlcts- eerrchtshof te Tel-Aviv (Israel) Is nroces-verbaal opgemaakt van een beschuldiging tegen de in Neder land vertoevende Peter N. M e n- t e n. omdat door zlin toedoen tli- dens de oorloc In Polen Joden de dood zouden zlin ingedreven. De aanklacht Is door de autoriteiten van Israël ter kennis gebracht aan de Nederlandse legatie In Tel-Avlv. Mevrouw Minnie Pistiner-Zieeel- streich die onlangs als immigrante in Israël aankwam, beschuldigt de heer Menten van moord od haar familieleden en van het ter dood doen brengen van Joden in de Ga- licische domen Podhorozza en Oritz. Bii het afleggen van haar verklaring voor de rechter van het districtsgerechtshof, dr Sussmann. waren aanwezig de advocaat mr Harpazzi en de Nederlandse lega tiesecretaris mr Jorissen meldt het Israëlische dagblad „Ha'arets" van 15 Maart j.l. De beschuldigde Menten is dezelfde, die op 9 November 1949 door de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag werd veroordeeld tot acht maanden met «ftrek van de preventieve hechtenis, die ook acht maan den had geduurd. Het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam had hem. wegens hulpverle ning aan de vijand veroor deeld tot een iaar. Mevrouw Ziegelstreich is volgens een uitvoerig artikel in de Ma^ariv. het grootste Israëlische dagblad, 'n dochter van de Poolse koopman Izak Pistiner. van wie beschuldig de Menten grote bossen had ge kocht. Volgens dit blad zou Men ten ziin verplichtingen tegenover Pistiner niet ziin nagekomen en zou de laatste een proces tegen de Ne derlander gevoerd hebben. Wii ont lenen aan de getuigeverklaring van mevrouw Ziegelstreich zoals die in „Ha'arets" van 15 Maart staat af gedrukt* „Lid van Gestapo" „Toen Menten als lid van de Gestapo te Podhorozza kwam. ver zamelde hii alle Joden van het dorp oo het landgoed van miin vader en allen werden op ziin bevel neerge schoten. behalve één. Schiff ge naamd. die ontsnapte en mii dit verhaal in 1946 vertelde. Ook in het nabijgelegen dorp Oritz verzamelde hii alle Joden en doodde hen. Ir Mirsky. thans wonende te War schau en noc twee in Teven geble ven Joden hebben dit gezien van uit hun schuilplaats in een aan grenzende schuur" De verklaring vervolgt: „Toen hij I Iresoorlog is na twee ronden nog altijd onbeslist KERKRADE In Kerkrade woedt op het ogenblik een vleesoorlog, die wordt uitgevochten tussen de organisaties der slagers en een coöperatie, de Algemene Arbeiders-Consum, die er na de opheffing van de vleesdistri butie toe Is overgegaan in haar negen filialen vers vlees te verkopen, hetwelk zij sinds 1945 niet meer had gedaan. De slagers en ook de vakgroep slagerij waren van oordeel, dat de coöperatie hiermee in strÜd met de vestigingswet handelde, omdat haar vergunning verlopen was en omdat naar de slagers beweerden haar personeel niet ln het bezit was van de vereiste vakdiploma's. Zij beschouwden de vleesverkoop door de coöperatie als oneerlijke con currentie en maakten de zaak in kort geding aanhangig bij de rechtbank te Maastricht, die besliste, dat de coö peratie op straffe van een boete van 100 per filiaal per dag de verkoop van vers vlees moest stop zetten. Thans heeft de coöperatie bekend gemaakt, dat een slager uit Valken burg het vlees, dat hij tot dusver aan de coöperatie leverde, recht streeks bij de klanten aan huis zal bezorgen. De bestellingen kunnen in de filialen van de Consum worden opgegeven. Bovendien zal, zodra de aanvoer van runder- en kalfsvlees, dat tot nu toe niet door de coöpera tie werd verkocht, verbeterd is, de Valkenburgse slager door bemidde ling van de Consum ook deze vlees soorten aan afnemers in Kerkrade leveren. De slagers in deze plaats vissen dus toch achter het net. Drie polikliniekboten aan „Simavi" overgedragen HAARLEM De vereniging „Simavi" (Steun In Medische Aangelegenheden voor Inheemsen) is verrijkt met drie polikliniekboten gebouwd door de Haarlemse scheeps bouw maatschappij Binnenkort zul len ze naar Indonesië worden ge zonden. Ze zijn bestemd voor de artsen op do noordkust van Nieuw Guinea. Halmaheira en de Sangih- Archipel. Van 8 tot 22 April zullen vijftien Delftste studenten met de boten een rondvaart dor Nederland maken om het Nederlandse volk te tonen op welke wijze iets gedaan kan wor den voor de Inheemse bevolking van Indonesië. LAKE SUCCESS. Afgevaardig den van 31 naties hebben een in ternationale conventie ondertekend voor het opmaken van overlijdens acten van personen, die tijdens «le jongste oorlog zijn verdwenen. Zij moet nog door de algemene verga dering der V.N. worden goedge keurd. Het doel der conventie is de juridische moeilijkheden op te los sen, die tot nu toe op internationaal niveau het opmaken van overlij densacten van personen, die als ver mist zijn opgegeven en die naar alle waarschijnlijkheid overleden zijn, in de weg stonden. Het ondertekende document voorziet in de oprichting van een internationaal bureau voor de afgif te van verklaringen van overlijden in het kader van de V.N De con ventie is van toepassing op alle per sonen, die in Europa, Azië en Afri ka woonden en tussen 1939 en 1945 zijn vermist. DOOR DE 37e A.A.T. werd een grote hoeveelheid rijdend leger- materieel aan de T.N.I. overge dragen. Het materieel bestond uit 87 drie-tons trucks, 23 mo torrijwielen en 7 powerwagons. De overdracht der voertuigen, waarbij kolonel Sungkono spreekt tot de nieuwe bestuurders van de overgedragen voertuigen. Geheel links adjudant kwartiermeester luit.kolonel Nouwens, naast hem de Nederlandse troepencomman dant gen. majoor Scheffelaar. mijn familie niet in Podhorozza vond, kwam Menten naar Lem- berg en vond onze woning. Hij bracht twee van miin broers en mijn zwager naar buiten en schoot on hen. Een van mijn broers. Hirsch. werd zwaar in het hoofd gewond, doch bleef in leven. Het gelukte hem het ziekenhuis te be- reikpn. waarin hii acht maanden verbleef. Hii vertelde alios aan ons familielid Alexander Shimanski, die binnenkort uit Polen naar Is rael komt Ook deze broer werd later gedood. Na enige tiid koerde Menten te rug en vermoordde miin moeder, miin iongste zusie en mijn nichtje, evenals de Joodse advocaten, dr. Galmann en dr Wachmann. die de advocaten van miin vader waren ■">weo<italdus mevrouw Ziegel streich in haar beschuldiging. Deze zeer ernstige beschuldiging togen een Nederlands staatsburger, die reeds een veroordeling achter de rnp heeft zal oneetwiifeld door do Nederlandse Justitip met de no dige ernst worden onderzocht. Het feit, dat. zoals genoemd nummer van „Ha'arets" eveneens vermeldt, mevrouw Ziegelstreich op verzoek van de Nederlandse Justitie een getuigeverklaring heeft afgelegd, :-t reeds in die richting. Oo het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag wilde men ons deze berichten noch be vestigen noch ontkennen. Als de getuigenis van mevrouw Zi-gel- streich via Buitenlandse Zaken bil de Justitie is ontvangen, zal moe ten worden uitgemaakt of een nieuwe aanklacht tegen de heer Menten zal worden ingediend. Het is ons bekend, dat de journaliste Chaviv Kena'an (Kromholz), een neef van Izak Pistiner, reeds enke le dezer gegevens aan het Bijzon der Gerechtshof ter kennis had ge bracht, doch deze kwamen twee dagen nadat dit hof het vonnis had uitgesproken. De verklaringen van mevrouw Ziegelstreich moeten la ter ziin afgelegd. Ook de in het artikel van „Ha'arets" genoemde Samuel Schiff is thans in Tel- Aviv aangekomen. (Redactie). UTRECHT. De meest voorko mende volksziekte in Nederland i« het tandbederf. Op de algemene ver gadering van de Nederlandse Ver- en.ging voor Sociale Tandheelkunde te Utrecht is er op gewezen, dat 80% van de kinderen, die de zesde klasse van de lagere school verla ten, aan deze ziekte lijdt In Am sterdam is geconstateerd, dat van de vrouwen op 20-jarige leeftijd slechts 3% een gezond gebit heeft en van de mannen op die leeftijd ongeveer 20%. Ned. jongens naar Florence Dezer dagen is uit Italië, waar zjj de as van haar echtgenoot bijzette, in ons land teruggekeerd de we duwe van prof. dr. Lothar Waller- stein. Toen mevrouw Wallerstein in Italië over de opvoering van de opera „Cimarosa" sprak, het laatste werk dat haar man daar ensceneer de, nodigde professor Camillo Ra- morino, voorzitter van de „Came- rata Musicale Fiorentina" haar uit cm daarvan met Nederlandse zan gers een uitvoering te Florence te komen geven Mevrouw Wallerstein heeft deze invitatie aangenomen. Prof Ramorino zal deze zomer naar Nederland komen om de laatste voorbereidingen voor deze opvoe ring te treffen. Diever speelt Hamlet De toneelvereniging „Diever", die bekendheid kreeg door de opvoering van enkele klassieke stukken o a. Midzomernachtdroom, de Storm en Peer Gynt heeft dit jaar Sha kespeare's toneelwerk „Hamlet" in studie genomen. De regie zal even als vorige jaren worden gevoerd door L. D Broekema. Ds. D. Th. Rutgers, die het vorig jaar de rol van Peer Gynt vertolkte, zal ook dit jaar weer de titelrol vervullen. Het stuk zal worden opgevoerd in het openluchttheater in de bos sen van Diever op 27 Juni, en 1, 8. 11, 21 en 29 Juli 1950. Geheimzinnige ver- t dwijning in Parijs PARIJS. Tudor* Tatarescu. de 26-jarige zoon van de oud-minister van Buitenlandse Zaken van Roe menië is te Parijs op geheimzinnige wijze verdwenen. Sinds 26 Maart wordt hij uit zijn flat vermist Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat hen ontvoerd is, omdat hij belangrijke documenten zou bezit ten over het huidige regiem in zijn vaderland. Vrienden van de jeug dige Tatarescu beweren, dat de ver miste zich in een rusthuis bevindt. De „Seyss Inquart Bunker'* te Apel doorn ls wederom voor het publiek opengesteld In de St Bavokerk te Haarlem zal Woensdag 3 Mei een her. denkingsdlenst ter nagedachtenis van de gesneuvelde Nederlandse militairen ln de Tweede Wereldoorlog worden gehouden ln Hoorn |s een zwart geitje geboren het zal aan Artls wor den gesehorken Een driejarig Jonge tje uit Gemer» ls op ongelukkige wijze onder de vrachtwagen van zijn oom Sckomen Het knaapje was op slag dood. Generaal A. Oreborn. Internationaal leider van het Leger des Hells zal op 9 Juni President Sukarno bezoeken Zeven voormalige Japanse marir.e-offi- cieren zljn Vrijdagmorgen opgehangen, wegens d« moord op drie Amerikaanse militairen. Tien Iers© nationalisten zijn in Belfast gearresteerd in verband met de Jongste bomaanslag in Belfast, waarbij twee politieagenten en een burger werden gewond Twee gewa. oende bandieten hebben In een filiaal van de Canadese National© Bank te Montreal drieduizend gulden gestolen- Truman heeft een verruiming van de werkloosheidsverzekering voorgesteld. Met Pasen worden ir. het Vatlcaan meer dan driehonderd-duizend pelgrims verwacht.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5