Wie West-Europa wil moet een hoge prijs bezetten betalen HET Paas-ei cachet-ei Nu nog klei, straks: wPjbM ■in van 1950 is van 150 gram een lichtbruin Waarom Chef arox bij maagzuur? CHEFAROX HET „VIERDE DORP" Met bestaande industriële apparaat moet meer worden geproduceerd Stalin zal blijven stoken, maar is afkerig van avonturen Schaakrubriek Tarifiëring in rechtssfeer van de arbeid Hurk u maarzei Cleopatra, „dat is gezelliger" Zaterdag 8 April 1950 NA HET ATLANTISCH OVERLEG DE erewacht op Schiphol heeft daar vrij geregeld werk. Zondag 1.1. stond zU daar weer opgesteld, en deze keer voor een ongewoon groot, illuster gezelschap. De ministers en militaire opperbevelhebbers die aan de con ferentie van de landen van het Atlantic Pact hadden deelgenomen ver lieten, bijna solidair, ons land. Er is reden om aan te nemen, dat zij ver trokken, voldaan over de loop van hun besprekingen. Men heeft hun woord daarvoor. Maar er is ook verder reden dit aan te nemen. Zij kunnen echter alleen over de hoofdlijnen van het grote plan gesproken hebben. De ver dediging van West-Europa is cr waarlijk nog niet mee in kruiken en kannen. Van de grond af moet zij worden opgebouwd. De credieten moeten nog worden toegestaan, de manschappen gevormd; in de behoefte aan wapenen moet nog worden voorzien. Al wat geschiedt, de wapenleveranties van Amerika Inbegrepen, is nog maar een eerste begin. Worosjilow dreigt, maar jaagt geen vrees aan Men heeft over rolverdeling be raadslaagd. Daarover is men het vlot eens geworden. Maar dit succes is voorlopig alleen een moreel suc ces. Ook als zodanig echter heeft het practische betekenis. Als men wil tot samenwerking, diep besef van lotsgemeenschap en van de on deelbaarheid van gevaar demon streert. is dit reeds een vorm van beveiliging. Tenminste tegenover Stalin. Het is nu duidelijk, dat een aanval op West-Europa onverbid delijk de macht van Amerika en het Britse Gemenebest, en de hulp middelen van de grootste helft van de wereld, tegen de aanvaller ont ketent. Al inocht de betrekkelijke weerloosheid van West-Europa nog zo verlokkend lijken, een dodelijke worsteling tegen de taaiste en machtigste volken op aarde ware de prijs die een bezetter zou moeten betalen. Moskou heeft zich, uit vrees daar voor, teruggetrokken uit verschil lende avonturen, toen die eenheid nog verre van vast stond. Nu is zij op practische basis gesteld. Stalin is voorzichtig. Hij heeft diep respect voor»de volharding en vindingrijkheid der Angelsaken. Dr P Schmidt, van 1923 tot 1945 tolk van alle Duitse kanseliers en mi nisters die daaraan behoefte hadden, en die óf als tolk, óf als samenvatter van het gesprek, vrijwel alle be langrijke ontmoetingen van Hitier. Goring, Ribbentrop enz. heeft bijge woond, getuigt daarvan in zijn juist verschenen gedenkschriften. Hij vertelt hoe in Augustus 1939, toen zij hun overeenkomst sloten, Stalin met alles meeging wat Ribbentrop van de Britten zei, maar toch waar schuwde: Engeland zou, ondanks 2ijn militaire zwakheid, taai en met grote vindingrijkheid vechten. Hij heeft in verbluffende mate ge lijk gekregen en er is geen reden waarom hij, na deze ervaring, en nu de solidariteit der Angelsaken voor het eerst vaststaat, tot andere ge dachten zou gekomen zijn. Wie siddert bij de gedachte aan de militaire zwakheid, die het Wes ten voorlopig nog kenmerkt, onder schat het inzicht van de grote man van het Kremlin. Deze koelbereke- nende, cynische machtzoeker is af kerig van het desperate avontuur. Hij heeft de aard van een boa con strictor. Die had een zenuwpees als Hitier niet. Maar hij geeft ons niets cadeau. Hij zal ons slechts de rust laten die wij ons zelf verschaffen. Hij zal stoken en drukken en trachten schrik aan t£ jagen zover dat gaat binnen de grenzen van een redelijke mate van risico. Ten aanzien van Berlijn zaait hij weer onrust. Hij schuift de Oost-Duitsers daarvoor vooruit, met een steeds dreigen met vernieuwde blokkade en met de voorspiegeling van een monsterbe toging der Oost-Duitse jeugd tegen West-Berlijn. De alarmisten ont breekt het niet aan stof. Waarom echter zou de situatie gevaarlijker worden, als de Russen, blijkbaar ter vermindering van risico, hun Duitse trawanten de kastanjes uit het vuur laten halen? Moskou moet voorzien, dat zij het niet beter kunnen dan de Russen zelf. en dat zij vooral geen groter ontzag of grotere meegaand heid bij de westerlingen zullen ont moeten. Soms is het Russisch drelgspel niet van lachwekkendheid ontbloot. Moskou zet te Sofia een tegenhan ger op touw van de Atlantische bijeenkomst van Den Haag. Woro- sjilof commandeert er de militaire autoriteiten van alle vazallen. Zelfs de Chinese militaire attaché wordt erbij gehaald. Maar hoeft daar nog eenheid te worden geschapen, met een Russisch maarschalk als gebie der in Polen en een in Bulgarije, en met een toestand in Hongarije en Tsjechoslowakije, gelijk wij ken nen? Het is een schrale nabootsing van Den Haag, ondanks de bedrei gingen, die Worosjllof in de rich ting van Tito slingerde. Diens vei ligheid zal meer afhangen van een deugdelijke bescherming tegen sluipmoord dan van zijn macht tot verweer tegen Russische troepen. Ook al tracht Moskou -van tijd tot tud in zijn richting met de sabel te kletteren. Rust zullen wij eerst krijgen als alle dreigen der Russen ijdel wordt doordat zij zelfs in West-Europa niet meer beslissend kwaad kunnen doen. Dit wil zeggen: als de weste lijke verdediging op poten is gezet. Zenuwachtigen. die grote haast hebben. willen er onmiddellijk Duitsland bij betrekken. Maar als er voor West-Europa nog geen wapens genoeg zijn, hoe zal men dan West- Duitsland nog erbij wapenen? Enige jaren zouden er moeten heengaan, voor men aan West-Duitsland zou kunnen beginnen. Duitsland dan maar het eerst, opdat het ons als een wal dekke0 Weinigen zullen bij nader overdenken het aantrekkelijk K. WOP.OSJILOW commandeert alle vazallen vinden dat Duitsland de sterkste militaire macht ten Westen van het ijzeren gordijn zou worden. De Duit sers zijn nl. meer tot avontuur ge neigd dan de Russen, die nooit graag buiten hun land hebben ge vochten. Zeker zouden de Fransen er niet vóór zijn, in het bijzonder niet zo lang zij 120.000 man van hun beste troepen In Vietnam nodig hebben, terwijl het minder dan ooit vast staat dat zij het daarmede afkunnen Advertentie (LM.) Omdat Chefirox géén vorming van ateeda méér zuur veroor. Hakt, zoalo bi] gewoon maag- zout vaak voorkomt. Bovendien beschermt Chefarox de maagwand mot een goleiachtlga genazande l"g. re drijven op een blinkende water plas. Een gek gezicht, zo'n fata mor gana." Maar vandaag jaagt een kille voorjaarswind over de akkers. „Daar komt de smid te wonen," zegt prof. Wieger Bruin en hij wijst op de vette kleikluiten aan de overkant van de sloot. Ziet h ij een fata mor gana? Geen sprake van! „Dorp Vier" zal over enkele jaren werkelijkheid zijn. Wieringermeer heeft niet genoeg aan thans bestaande icoonkernen (Van een onzer verslaggevers) In de loop van het volgend Jaar zal als alles meeloopt de eerste steen worden gelegd voor het eerste huizenblok van een gloednieuw Neder lands dorp, dat nog niet eens een naam heeft: het staat op de kaarten voorlopig nog aangegeven als „Dorp Vier", want het wordt nl. het vierde dorp in de Wieringermeer. Het wordt berekend op een inwonertal van 1.330 zielen. Prof. Wieger Bruin uit Amsterdam, die ook Badhoeve dorp In de Haarlemmermeer voor een groot deel heeft ontworpen en eveneens het nieuwe dorp Rutten in de Noord-Oostpolder op papier heeft uitgewerkt, heeft de plannen voor dit vierde dorp thans klaar. In het (voorlopige) gemeentehuis van Wieringen hebben burgemeester Loggers en prof. Wieger Bruin uitvoerig de plannen in een perscon ferentie toegelicht. Indertijd zijn voor deze polder drie dorpen ont worpen met daar omheen zeven kleine kernen, maar van deze laat ste heeft men afgezien. Na de ramp van April 1945, toen het water prac- tisch de gehele bebouwing vernie tigde. heeft men aanvankelijk over wogen deze dorpen op andere plaat sen te doen herrijzen, maar om prac tische redenen heeft men ze toch maar weer op de oude fundamenten opgebouwd. Dit werk is thans na genoeg voltooid, doch wel bleek no dig. dat er nog een vierde dorp bij kwam. Men heeft daarvoor een plaats uitgekozen ten Oosten van Wieringerwerf waar het gemeen tebestuur zetelt op de kruising van de Kwelweg en de Oosterterp- weg. Bovendien komt er nog een ge hucht even ten Noorden van Wierin gerwerf. „Dorp Vier" zo vertelde prof. Wieger Bruin, wordt een zuiver agrarisch dorp, ongeveer ter grootte van Slootdorp. De Wieringermeer is berekend op een totale bevolking van ongeveer 12.000 zielen, waarvan er in Wieringerwerf 2.700, in Mid- denmeer 2.010, in Slootdorp 1.330 en in het nieuwe dorp evenveel zullen wonen. Het is minder wenselijk ge huchten te stichten, waar immers nooit voldoende mensen zullen wo nen om er de stichting van scholen en kerken te rechtvaardigen. Op de ze wijze komt er van een hechte sa menleving weinig terecht, terwijl een dorp juist groot genoeg kan wor den om de polderbevolking toch juist datgene te bieden, waardoor zij een stevige, levende gemeenschap wordt. Het nieuwe dorp, dat 33.8 hectare groot zal worden, krijgt 250 arbei derswoningen, 20 winkels, 20 huizen voor ouden van dagen, 20 bedrijfs panden, 40 middenstandswoningen en zeven huizen voor notabelen. Er komen drie kerken en drie scholen en vermoedelijk twee kleuterscho len. In het centrum wordt een groot sportterrein aangelegd en de bebou wing is zeer ruim gehouden. De win kels en het autobusstation komen in het centrum, waar ook de kleine in dustrieën die zo'n dorp altijd no dig heeft komen. Nog dit jaar zal vermoedelijk de toekomstige dorps smid er zich al vestigen. Het gehele dorp krijgt een singel van bomen. Op de plaats, waar het dorp zal ver rijzen, staan reeds vier boerderijen, doch deze behoeven niet te verdwij nen, integendeel, ze passen uitste kend in het schema. En zeer waarschijnlijk wordt het dorp in montagebouw uitgevoerd. „Men hoeft daar waarlijk niet bang voor te zijn," voegde prof. Wieger Bruin er aan toe: „want montage- bouw behoeft niet bepaald lelijk te zijn. En tenslotte zal hier een nieu we generatie opgroeien; dit wordt een dorp voor een nieuw geslacht met nieuwe ideeën. De boer van de Larense heide past een huisje van betonplaten zeker niet, maar ik zie niet in, waarom dit dorp niet zo gebouwd zou kunnen worden." „Enfin," haastte burgemeester Loggers zich het betoog van de hooggeleerde architect aan te vul len: „dóérover praten we nog wel eens samen Deskundigen uit Delft hebben in de afgelopen maanden de bodem onderzocht en de structuur van de grond ter plaatse blijkt van die aard te zijn, dat volstaan kan worden met een normale fundering. Nóg is er van „Dorp Vier" niets te zien. Wijd strekt zich op het kruis punt van wegen, waar over een paar jaar dit dorp-zonder-naam zal ko men. de polder uit. In de verte rij zen de torentjes van Wieringerwerf en ver naar het Zuiden ligt Medem- blik. „Op warme dagen in het voor jaar zie je hier vaak luchtspiegelin gen," vertelt de burgemeester; „dan zie je opeens de dorpen van het oude land vlakbij in de polder als het wa- Er zijn diverse bekende schakers, die beroemd zijn om hun slagvaardigheid In slechte stellingen. Wijlen Lasker, ex- wereldkamploen. was cr een voorbeeld van. Zulke spelers zien kans een zeker verloren stelling nog te winnen o( re mise te maken Dit gebeurt niet altyd od wetenschappelijk en objectief onbe rispelijke wijze uiteraard I Maar zij be reiken door hun vaak gedurfde en on verwachte zetten een ontreddering van s tegenstanders brein Deze komt plot seling tot de ontdekking dat het niet zo op rolletjes gaat, als hij eerst wel dacht er. na nog enige verrassende zetten be gint hij in te zien. dat het schaakspel toch niet zo eenvoudig Is! In sommige gevallen komt de ontdekking van deze waarheid te laat. Dat men heus geen grootmeesterpartijen behoeft te raad plegen om prachtige „schwlndels" te zien mogen onderstaande 2 voorbeelden „van eigen bodem bewijzen: beiden fijnzinnige kunstwerkjes De eerste stel ling ontstond in een partij van Ooster- wijk Bruijn-de Waal uit de hoofdklasse wedstrijd Utrecht VVGA 1949 Wit st3at een kwaliteit achter, bovendien is de witte koning door de toren afgesneden, zodat hij op de duur moet verliezen. a1 Wit besloot derhalve tot het kansrijke, maar niet correcte 1) gl. Och, wat is eigenlijk wel correct in deze verloren stelling? Zwart nam 1) hg4: en wit speelde meteen zijn troef uit: de vrij pion 1 2) h5 g3 voorkomt h6. omdat dan zou volgen- 3) h6 g2-f 4) Pg2 Tg2 5) h7 e3 6) h8D <Re3.? Th2l e2+ 7) Ke 1 Tgl-f- 8) Kf2 Tfl+ en zwart wint Daarom offert Wit ook nog maar zijn paard met nog kansen In troebel water te hengelen- 3) Rr3: Te3: 4) li6 Re2+ (waarempel zwart raakt het spoor bijs ter er was hier maar één winstvariant, ondanks de toren meer (I) 4> Tri2 5' h7 Td8 6) Re5 e3 (dreigt mat) 7) Kgl Tdl-f 3 Kh2 Thl+ 9) Kg3 e2 en wint. Na de tekstzet forceert wit prachtig remise.) 3) Kg2 Rfl+ (op Rf3-r volgt Kh3! en remise) 6) Kh2 Td3 7) h7 Td8 8) Re5 c3 9) Kgl e2 10) Kf2 (nog schijnt het. of zwart de winst gaat behalen) Tdl (op H8D volgt nu elD en zwart wint.) 11) Rc3+Ü (de geniale pointe) 11) Kc3: 12) h8D-i- (Het schaak doet het hem. zwart moet nog met zijn K spelen en dan volgt b.v De5 en wit of fert bij promotie zijn D tegen T en pion Een fantastische Dr P. S. Pels commissie voor arbeidsproductiviteit) (Van een onzer verslaggeefsters) Sinds enige maanden bestaat er In ons land een commissie, die speciaal tot taak heeft te onderzoeken, hoe de productie kan worden opgevoerd. Het Is een grote commissie, die gevormd wordt, door de Looncommlssle van de Stichting van den Arbeid, bestaande uit werknemers- en werk geversorganisaties en vertegenwoordigers van de Departementen van Sociale Zaken en van Economische Zaken het Centraal Planbureau, het College van Rljksbemiddelaars, de Arbeidsinspectie en het Rijksarbeids bureau Voorzitter Is mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van Rljksbemiddelaars, secretaris dr P. S. Pels, secretaris van de Stichting van den Arbeid. De commissie voor de arbeidsproductiviteit is een uitvloeisel van de loonsverhoging van 5%. die in December jl. werd toegestaan, vertelde ons dr. Pels. Sociaal gezien was deze" loonsverhoging noodzakelijk, maar het kon er economisch „eigenlijk niet af". Onze commissie moet zorgen, dat dit „voorschot op de productieverhoging" wordt ingehaald, dat de kostprijs ondanks de hogere lonen gelijk blijft of zelfs naar beneden gaat. Met het bestaande industriële apparaat met industrialisatie bemoeien wij ons niet moet meer worden geproduceerd. U denkt wellicht, dat de meest voor de hand liggende wijze om het productie-apparaat Intenser te gebruiken, bestaat in een tijdelijke verlenging van de arbeidstijd. Het is een middel, dat niet moet wor den overschat, want uitdrukkelijk staat vast. dat de wettelijke 48-uri- gc arbeidsweek blijft gehandhaafd. Het zou echter in sommige geval len gewenst kunnen zijn, in ruimere mate van overwerkvergunningen gebruik te maken. Een groter uitbreiding van het nut,, dat uit het productie-apparaat kan worden getrokken, is ook mo- Deze stelling ontstond ln een partij Wolthuis—Marwitz, Beverwijk 1946. De partij werd hier afgebroken en acht(!) spelers analyseerden deze stelling als gewonnen voor wit 1 )g3 Rg3 2) Te2:+ Re2 3) Kg3. of 1) g3 Rd2 2) f44- Kd5 3) Re2: Rel: 4) Rd3: Er volgden echter enige buitengewone zetten van zwart en het was tenslotte wit. die ter nauwernood remise kon maken 1 Dat ging als volgt: 1) g3 Kd5U (om op gf4 x511 te laten volgen- Rh5 Pf4 4- en Ph5* en op Rf5Rf5 schaak') 2) Tdl (nog staan er twee zwarte stukken ln) Kc4 3) Td3: (op gf4 volgt weer f5) Kd3: 4) gf4: Ke3! (op Kc3: volgt Rf5 en het zal ook wel remise worden) 5) Jtf5 h5 <h6 Kg4) 6) Rd7 Pc3: 7) a3 Kf3: 8) f5 (nog altijd heeft zwart iets betere kansen, maar wit kan het juist remise houder.) Kf4 9) Re8! (De consequentie hiervan is, dat pion a3 ook verloren gaat. maar wit had geen andere keus: doet hij een andere zet. met zijn R. b Re6. dan heeft zwart tijd voor Pc3—blxak speelt hij de K. dan volgt Kg4 met ver overing van pion h4 Met de tekstzet kan wit juist remise bereiken) 9) Kf5: 10) Rh5: Pbl 11) Re2 Pa3: 12) Kg3 Kg6 (anders volgt Rd3+ bene vens h5. De witte h-pion verzekert het remise) 13) Kf4 remise. Een eindspel met fraaie onverwachte wendingen. 1) OPLOSSING VORIGE KEER Rel comp. S M. Blrnoff. NIEUWE OPGAVE Tweezet Ka8. Da6, Tb2, Tc2. Rh4. Rh7. Pgl. a2. d5, e5. Kdl. Tal. Te3, pl. g2. gelijk door invoering van het ploe- genstelsel, in het bijzonder het twee-ploegenstelsel. Wij stellen mo menteel een onderzoek in. in hoe verre het bedrijfsleven van ploe- genarbeid gebruik maakt. Werkge vers aarzelen vaak tot het meer- ploegenstelsel over te gaan. omdat zij vrezen net voldoende personeel te krijgen, of bij uitbreiding van do productie afzetmoeilijkheden duch ten. In een aantal gevallen zijn dit inderdaad reële moeilijkheden Een zeer belangrijk punt, dat de arbeidsproductiviteitscommissie on der ogen ziet is de beloning van de geschoolde arbeiders. Het te kleine verschil in loon tussen geschoolde, geoefende en ongeschoolde arbei ders houdt velen er van af, hun vakbekwaamheid te verhogen, Dit bezwaar zou o.a. kunnen worden ondervangen door een betere clas sificatie der arbeiders. Bij werkclas- sificatie is het niet een wet van Meden en Perzen, dat de lonen recht evenredig met het puntental stijgen. Er bestaat wellicht aanlei ding de hooggeclassificeerde arbei ders meer dan evenredig te belo nen. Voorts kan veel worden bereikt door invoering van een tariefstelsel, dat het voor bekwame arbeiders mogelijk zou maken meer te ver dienen en dus zou prikkelen tot productieverhoging. Geen Jaagsystecm De tarieven moeten echter sociaal en wetenschappelijk verantwoorde, gemeten tarieven zijn. WU moeten zeker niet vervallen tot sommige vooroorlogse „ervaringstarieven" die tot een ergerlijk jaagsysteem leid den. waartegen terecht verzet rees Nu het inflatiegevaar voor een groot deel bezworen is, Is een dergelijke „versoepeling van het loonplafond" mogelijk. Een dergelijk tariefstelsel moet echter ook volledig door de arbei- BARNEVELD: „Zo, ben u daar", zei Cleopatra, de Kip der kippen, zij die het Paas-ei van 1950 had ge legd, „da's gezellig. Hurk u maar. Zit u op uw gemak?" Aldus, ge noeglijk. begon het unieke, exclusie ve onderhoud, dat uw verslaggever mocht hebben met haar, die met gepaste trots kon toegeven: „Ja, jongeman, het grootste kippenei van Nederland, het kampioensel van 150 gram, heb IK gelegd. Ik heb het eventjes benauwd gehad, maar mi kan ik alweer bezoek ontvan gen. Dank u. Ik voel me best, gi-gi- grr! De rest zal mijn perschef u wel zeggen!" Stad en land heb lk afgereisd, om te weten te komen waar het Ei der Eien, het Paas-Ei bij uitstek, ge legd was. Het hele land gonsde .le Barneveld, te Barneveld" en In derdaad het was zo. Barneveld zelf deed een beetje stilletjes aan, geen pluimveemarkt; toch rook het er kips, net als al tijd. In de lekkerswinkels lag het nationaal gebak, genaamd Haantje Pik (zoals Elburg z'n „botjes" heeft en Arnhem z'n „meisjes"), op de stoepranden stonden kistjes violen, terwijl een enkel plakkaat de valu- takrachtige vreemdeling aanmaan de: „Verras uw vrouw met een Jan van Schaffelaar mèt kerk, kippen voer of kuikendozen". Wij doken Cleopatra's sobere wo ning binnen; een zeer tanige, oude ex-haan ontving ons roet een hese piepstem: „Mevrouw komt dalik van haar nest, o kijk: daar is ze al" Inderdaad, Cleopatra kwam van haar nest, haar val-nest namelijk, en het was haar veren aan te zien. „Zo. ben u daar!", zei ze, „Hurk u maar. da's gezelliger. Ik klim wel op mijn stok. Blijf jij daar maar" dit laatste tot een typisch Franse baan, die achterdochtig heen en weer krabde bij de ingang: ,,'s me man, die ik met zeuven andere fa vorieten moet delen", zuchtte ze, zich in haar veren rangschikkend. „Eutje, nu jij!" Eutje bleek, tot mijn verdriet, de vervelende perschef te zijn. Op een zuur grapje van mij, ging hij heel hooghartig, niet in; ik vroeg hem: „Chef, help jij mevrouw bij het persen?"Zelfs onder kippen moet men voorzichtg zijn met grap jes. En draaide af: „Mevrouw heeft een teint, ziet u wel?: de Barrieveldse zon, het Barneveldse licht, de Bar- r.eveldse lucht. Juist. In mevrouw haar voorgeslacht was de klad ge komen. Doodgefokte Barnevelders van ouder tot ouder. Ptolemaeen, meneer. Inteelt. Witte Leghorns dachten de zuiver-Barneveldse dy nastieke verplichtingen te kunnen overnemen, maar mevrouws voor moeders lieten zich door haar in tuïtie leiden en toen de France haan Maran op de vlakte verscheen was Leiden ontzet. Een neuwe Bar nevelder dynastie zag het licht. Pa gina een." „Hè?", vroeg ik, blij dat de ratel adem haalde. „Oh", zei Cleopatra gichellg, „da- lik draait hij bladzijde twee ai. Hij .schrijft in z'n vrije tijd prospectus sen voor de V.V.V.,bijverdien ste! „Mevrouw en de haren" daar had je 'm weer „zorgen voor een bruin ei, een zwaar ei, meneer, met sterke schaal, een concurrentle-ei, in één woord: een cache-ei, een ei van cachet. Mevrouw zelve is een voudig begonnen in vrij boerenbe drijf. werd toegelaten tot een alom gerenommeerd vermeerderings'oe- drijf en is sedert enige maanden de ster van het fokbedrijf. Zij heb een nummer in haar linkervlerk en legt, onder controle, op een speciaal vai nest met nummerinrichting. Het len in de familie, in de Brabantse en de Rotterdamse tak. We hebben lichte rouw aangenomenMaar de BAMI gaat door", zij zuchtte. „Zo'n Bami zal u wel geen wind eieren leggen, mevrouw Cleopatra Kukel!" „Het spruw" zei ze luchtig, „het spruw zal je krijgen! Men herin nert een dame niet aan windeie ren!", en zij luisde zich even om zich van de schok te restaureren. Moeilijk, zo'n gesprek onder vier ogen met een uitverkorene. „Mevrouw, dat ei, dat unieke, bruine ci, die Roem van Barnc- FransBarneveldse huwelijk is een daverend succes geworden. Thans prijkt de bekroning op mevrouw Cleopatra's streven in goud gevat: een Paas-ei 1950 van 15Ö gram. Op prachtig de BAMI zal er een speciale stand aan mevrouw's unieke prestatie ge wijd zijn. Pagina twee „Daarna?" „Och, naar het Veluws Museums", zuchtte Cleo. „Dan toch zeker uitgeblazen?" „Tuurlijk.Verveelt mijn pers chef u?" „Grenzenloos. mevrouw". „Ruk in", gebood zij Eutje en hij verdween naar het vooronder, twee verwensingen inslikkend, die beslist niet te pas kwamen voor een werk nemer: „krijg de pip", zei hij sis send, „ouë soepkip". veld uw hart zal wel zwellen van trots" „Oh", bloosde zij. „oh. aLs ik nog aan die nacht denk. Alles is er aan te pas gekomen, tot een roestige weegschaal toeU had mijn groot vizier. de fokker eens moeten zien dansen in de maneschijn„uu komen wij ln de krant." brulde hij. ..net zo goed als de eerste de beste Paas-osóns ei op een plaatje naast m'n zljje pet en m'n pet zal kleiner zijn dan jouw Ei, schat die je bent, ouë fijne Cleo!"'k Had met de man te doen, hoe akelig ik ook was" Ik rolde om. Hurken veroorzaakt mij altijd slaap in de benen. Cleo schoot, in weerwil van haar lichte rouw, in een giechel, kwam fladderig van haar zitstok omlaag, Je houdt je goed bij zo'n pijnlijke om mij. persoonlijk overeind te hei situatie en je doet een hupse vraag: „Hebt u niet een echt Paasgevoel?, mevrouw". „Och", zei ze lui, ,,'t gaat. Er zijn nog-al wat onverwachte sterfgeval pen, maar ln haar ijver duikelde zij kakelend over mij heen. De andere kippenwezens hupten uit het voor ender naar binnen en volgden haar na, een paas-haasje-over van je welste; de Franse haan kukelekude tot zijn kam op bersten stond. In mijn toestand deed ik vals: „Uw mede-favorietes zijn wèl nieuwsgie rig!" De haan lachte nog valser: „iets anders", snauwde hij, ..heeft uw vrouw u weieens een goudblond of ravenzwart haar van uw schou der geplukt?, hèhè?" Hij versperde me, enigszins agressief, de valluik uitgang naar de lage deur. Ik koos eieren voor mijn geld: „Ik zal jul lie maar bekennenja!' dat heeft zij!" Stilte en spanning. „En rook ze d'ran'" „Nee, daar is ze veel te vies voor!" Zij gilden het uit. Ik nam het niei: „lach. tot je allemaal kneusies legt. wangebroed", want ik had bedoeld, dat mijn vrouw zo teergevoelig is, dat zij eerst aan leder ei ruikt voor het de pan in gaat, maar deze Barnevelders mèt kop en lel ge droegen zich als kippen zonder kop. Ik stortte mij naar het valluik der bevrijding. „Pik 'm in zijn ach terwerk". gilde de haan, „hij neemt onze kalk mee aan zijn broek. Hier die kalk! Die kalk is van óns! Onze productie mag niet lijden door het bezoek van zo'n indringer!" Laat ik nu geëchauffeerd thuis komen en laat mijn lieve weder helft met haar redelijk-gedoseerde achterdocht ineens, na de van-oud- se omhelzing. koeltjes vragen: ,.Waar ben j ij geweest?" „Ik?, ohnergensge woon! „Ik dacht al", hoonde zij en ze plukte een viezig veertje van m'n schouder, zo'n rarig donsje zoals er weieens aan een echt Barnevelds kneusje kleeft, meestal met iets ra- rigs vastgeplakt. Mijn vrouw deed wat zij altijd doet: zij rook er aan en zei „Bah!, mair Vader!" Een bah, dat boekdelen sprak. Mijn teleurgestelde ega iiep met het gedoetje naar mijn oudste doch ter: „Ruik eens. zus: dat pluk ik van je vaders schouder" Dochterlief snoof er ook aan. wierp mij ee.i diep-ontdane blik toe; „maarrr, Va der!". zei ook zij. Pa's stemming zonk beneden nul. Paasstemming! Ik borg me'op ach ter mijn avondblad en zette de ra dio aan. Ieder woord zag er hate lijk uit en klonnk hatelijk Paas- soendan,ships that paaaass in the night,... Paas-i-ki-vi van Fin land.. Abe's spelcap a a a a citeit om crazy van te worden „Bij wie was je vandaag?": nieu we onverwachte, scheme aanvals- vraag van ega. dwars door de schuts-krant heen Laat ik nu met m'n verklpté be nul stamelen: „Bij Cleopatra!" Binnen twee seconden zat lk alleen. 'k Had heus behoefte aan troost En lk nam me voor: „15 20.000 Amerikanen. Denen. Zwitsers, Bel gen. Fransen. Schotten en Neder landers komen 17 April ter Bami (middenstands- en Industriebeurs) om Cleo toe te juichen: ik zal er oók zijn. Ik zal me opstellen naast haar bruine Paas-ei van 150 gram. Het Ei en Ik. en ik zal een bock schrijven over het rosse leven in de invalspoort van de Veluwe, ik zal.. Eerst biechten bij mijn ega. Maar zij sliep al. En ik kroop als een kip die haar ei niet kwijt kon op mijnnest ders worden aanvaard. Wanneer de tarieven door deskundigen zijn op gesteld. moeten zij worden behan deld in de tariefcommissie van het bedrijf, waarvoor zij gelden en waarin werkgever en werknemers zitting moeten hebben. „Het wan trouwen van de arbeiders moet en kan worden weggenomen, het vraag stuk van de tarifiëring moet in de rechtssfeer van de arbeid komen", zeide dr. Pels roet nadruk. Toepassing van werkclasslficatie heeft ook andere voordelen. De be staande indeling in „ongeschoold", „geoefend". ..geschoold", moet wor den verfijnd Er moet een rangorde van nauwkeurig omschreven func ties worden vastgesteld waardoor groter differentiatie in beloning mogelijk wordt. Door de verklei ning van de afstand tussen de ver schillende functies, wordt het voor de arbeiders gemakkelijk zich naar een hogere categorie op te werken. Met een combinate van tarief- stelsel en werkclassificatie heeft men in verschillende bedrijven, o.a. in de baksteenindustrie, al goe de resultaten bereikt In de kalk- zandsteenindustrle bereikte men door deze maatregelen een produc tie. die voor 1950 op 600 millloen stuks wordt geraamd tegen ca. 450 millioen in 1948. Bdastlngperlkelen Bekeken wordt ook of ln de trapsgewijze verhoging van do loonbelasting belemmeringen schui len. doordat soms een groot deel van het geld. dat de arbeider door extra inspanning verdient, naar do fiscus gaat. Op (lit punt zijn reeds verbeteringen tot stand gekomen. De Commissie-Berger Is in overleg getreden met minister Lleftinck om te trachten, de resterende be zwaren uit de weg te ruimen. Productieverhoging kan ook wor den bereikt door geheel andero maatregelen, die niet In de sfeer van de arbeid liggen. De commis sie heeft daarop ook alle organisa ties. die bij de Stichting van den Arbeid zijn aangesloten, uitdrukke lijk attent gemaakt: aan de be drijfsorganisatie en de efficiency kan in tal van bedrijven nog ver rassend veel worden verbeterd. Met uiteenlopende bedrijfstakken als het bouwbedrijf, de borstelindustrie, het wegvervoer, het baggerbedrijf 'het baggermatcriaal in de Z.O.- poldcr zal 72 uur per week gaan draaien) zijn hierover reeds bespre kingen gevoerd. Centralisatie van de administratie van de binnen vaart heeft een grote besparing op geleverd. Een andere kwestie, die van be lang is voor de productie, zijn de sociale verhoudingen in de bedrij ven, en ook door bedrijfskadertrai ning waardoor de „bazen" in de ruimste zin van het woord geschik ter voor hun werk worden ge maakt kan veel worden bereikt. „Wij bestuderen ook de maatre gelen, die in het buitenland worden genomen", vertelde dr. Pels nog ,.b.v. het werk van de „productivi- ty-teams" ln Engeland. Wij zijn van plan op korte termijn brochures uit te geven over tarifiëring, efficiency en werkclassificatie. Er is behoefte aan duidelijke uiteenzettingen over deze onderwerpen op een wijze, die bij brede lagen werkgevers en arbeiders instemming kan wekken. Ons werk moet op korte termijn resultaat hebben, want wij kunnen ons op de exportmarkt slechts handhaven, als onze productiekos ten omlaag gaan. Slagen wij er niet in voor het einde van de Marshall hulp in 1952 onze betalingsbalans sluitend te maken, dan zal er in Nederland geen voldoende werk zijn voor onze snel groeiende be volking. Het grote belang van de toekomstige werkgelegenheid eist een gezond, sterk economisch le ven. Dat is een grote verantwoor delijkheid. die op de schouders der Commissie rust en zij hoeft dit voortdurend ln de gedachten. Ons gehele volk zou nog veel meer doordrongen moeten zijn van de noodzaak, thans een vooruitziend beleid te voeren". Italiaanse studiebeurzen voor Nederlanders DELFT. De Italiaanse regering heeft voor de zomer 1950 twee beur zen ter beschikking gesteld voor Nederlanders om in Perugia. Flo rence of Sienna een zomercursus van 45 dagen te volgen. De cursus sen worden gehouden tussen 1 Juli en 30 September. Invulraadsel Wanneer de volgende 10 woorden in alphabetische volgorde gegeven, in de goede rijen valkjes worden geplaatst kan men in 2 verticale rij en namen van 4tdranken lezen. De woorden zijn: 1 Beesten, 2 eerbied, 3 eindelijk, 4 handvat. 5 juffrouw, 6 koorden, 7 offerblok, 8 toemaken, 9 voordelen, 10 weerstand. Oplosing vorig raadsel: Horizontaal: 1 balk; 5 accu; 9 als; 10 boa; 12 man; 13 as; 14 beeld; 15 d.i.; 16 iet; 17 wee; 18 adres; 20 ele ment; 25 nerf; 27 Abel; 29 ge; 30 au: 31 Hk; 32 es. 33 sneb; 36 kano; 38 begeren; 42 talon; 44 bod; 45 bul: 47 ob; 48 braam; 50 Se; 51 ure; 53 dan; 54 wje; 55 dame; 56 beek. Vertiacal: 1 baai. 2 alsem, 3 L.S., 4 hoe, 5 cm„ 7 cadet. 8 unie, 10 ben de. 11 allee. 18 alfabet. 19 RMC, 20 snakken, 21 angst. 22 er. 23 t.b., 24 alsof. 26 een, 28 een, 34 eb, 35 hel, 37 An. 39 gaard. 40 roman. 41 cobra, 43 fusie, 44 boud. 46 leek, 49 aak, 52 Em, 54 we.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 7