Nederlands beeldhouwkunst bloeit weer SPOORWEG DWARS DOOR AFRIKA Boltini, een circus dat aan vroeger tijd herinnert Moeder van G er tas", boeiend Passiespel Noteert u even Belangwekkende expositie in Leidse Lakenhal Duizend jongeren trekken op naar Sint Joriskerk 2 Dinsdag 11 April 1950 Goede dressuurnummers van paarden, ponny's en huisdieren Daar zaten we d3n veilig voor storm en regen In de vier-mastcn-tent van Circus Boltini. Zo af en toe hebben we een tikje angstig naar boven gekeken. Wild rukte en plukte de storm aan het tentlinnen. Geen nood, alles zat muurvast. Acrobatiek in nok van het circus Tijd voor overpeinzingen laat Bol tini de toeschouwer niet. Dat is cir cus: Veel paarden, veel pony's, veel dieren en goede dressuur. En dan. als een peper- en zout-toevoeging, verrichten acrobaten halsbrekende toeren in de nok van het circus. Het orkest van Jossy Huygens, zo'n echt gezellig circus-orkestje, bracht de stemming er in. Op de maat van dat muziekje galoppeerden paarden en pony's door de piste en lieten de dresseurs Boltini, Lyfe- ring, Van Kinsbergen en Van der Poll zien. dat de stallen van Boltini kostbaar materiaal huisvesten. Veel succes oogstte Jacobini Bol tini een joch van een turf hoog, die met zes pony's de Hongaarse Post reed. Sierlijk en goed in de dressuur waren de Arabische volbloeds. Trou wens alle dressuurnummers mochten er zijn. Lijferings vrolijke dieren- potpourri had vooral de instemming van de jeugd en madame Jeannette met haar gedresseerde hondjes kreeg ook veel bijval. Van de acrobaten noemen wij The Two Brusley's, die fraaie staaltjes van luchtacrobatiek lieten zien. Ook de parterre-acrobatiek van Ully en Bas van der Smit exposeert Bas van der Smit exposeert mo menteel met abstract werk in de Academie voor Beeldende Kunsten. Zaterdag leidde hij zijn werk bij het publiek in. Hü had een aan dachtig en groot gehoor, dat zijn causerie mei een hartelijk applaus beloonde. Bij zijn lezing maakte de heer Van der Smit gebruik van een aan tal lantaarnplaatjes Op deze wijze onderstreepte hij zijn woorden en legde hij het juiste accent. Zijn betoog kwam kort en goed neer op de stelling, dat de kunstuiting het zuiverst is in .het brengen van vlak. lijn en kleur. Hij toonde de ont wikkelingsgang van de kunst in de loop der eeuwen aan. Het kunst werk zal boven het dogma uit groeien. Het gaat ten slotte om de liefde, het geloof en de overturning van het onderwerp of de idee, welke de kunstenaar kiest De heer Van der Smit vroeg zijn gehoor niet onmiddellijk critisch te staan tegenover werk. dat men op het eerste gezicht niet begrijpt. De be schouwer moet trachten in het on derwerp door te dringen. Is men zover; dan pas kan men voor zich zelf vaststellen of de voorstelling enige beroering of ontroering wekt Van der Smit exposeert veel werk en men raakt er niet gauw op uit gekeken. Het is ongetwijfeld een tentoonstelling die de aandacht zal trekken en waarover veel zal worden gesproken. Henri was voortreffelijk. De num mers werden krachtig beheerst en gracieus uitgevoerd. De clowns ontbraken niet. Er is om de grollen en grappen van de Cavalinio's hartelijk gelachen. Kortom, circus Boltini bracht een goed program, dat ongetwijfeld veel publiek zal blijven trekken. Het is een circus dat ons herinnert aan de goede oude tijd. Schippersvreugd in Amersfoort bijeen De (Gereformeerde) Schippers Jeugdvereniging hield Paasmaan dag haar ldnddag in Amersfoort. Vanuit het gehele land waren in grote getale de jongelui bijeengeko men in de Nieuwe Kerk aan de Robert Kochstraat. De voorzitter, ds Van Kamp, schippersprcdikant te Amsterdam, behandelde het onderwerp: „Vol houden? ja volhouden!". Ondanks de moeilijkheden, waarmee de ver enigingen te kampen hebben, door het ambulante leven, moeten zij toch volhouden. Ds M. v. d. Werff, die na twee jaar als veldprediker in Indonesië gewerkt te hebben, thans het be roep als schippersdominee in Lo- bith aannam, sprak over „Indië- Contact", terwijl de spreker tevens deze gelegenheid benutte om con tact te leggen met zijn nieuwe jonge parochianen. In aansluiting hierop declameerde Femmy Bruins Slot op gevoelvolle wijze enige gedichten over het leven van de militairen in Indo nesië. Ds D. A. Zijlstra van Amersfoort sprak ten slotte over „Jeugdwerk op geref. grondslag ook voor schip- persjeugd?" In ytijn slotwoord bracht ds Van Kamp dank aan de organist, de heer F. Meilink en de regelings-com- missie uit Amersfoort, de heren G. Meilink. Th. Rijper en J v. Rijs- dam. voor hun voortreffelijk werk. waardoor deze dag zo uitstekend geslaagd is. 1 ,De wereld heeft geen wachtkamer" „De Wereld heeft geen Wachtka mer" is een actueel toneelstuk, dat het probleem van het. gebruik der jnter-atomairc krachten voor ver nietigingsdoeleinden behandelt. De schrijver. Maurits Dekker, is de me ning toegedaan, dat de kunst ook een sociale zending te vervullen heeft en dat het toneel, zeker in deze onder problemen bedolven tijd, voor de op gaaf staat de toeschouwer, op ar tistiek verantwoorde wijze, te con fronteren met de wereld waarin hij leeft. Wat de verwerkte wetenschappe lijke stof betreft, heeft de schrijver zich onthouden van technisch gefan taseer en getracht de werkelijkheid zo min mogelijk geweld aan te doen De opvoering van ,.De Wereld heeft geen Wachtkamer", geschiedt Donderdag Sn het Grand Théatre. Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 7 t.m 10 April 1950: paar geel leren beren kap- handschoenon; ring met 3 sleutels: boord. Tlmorstraat 17; contactsleutel MRN 48; groene klnderwant; paar don kergrijze dameshandschoenen: witte wollen handschoen; hoofddoek, „bruin, blauw en geel gckl.; staafje soldecr- tin; dubbele fietstas: hcrcnrijwicl met sportstuur: damessportm. inet licht bruin klepje, ledig; dekzeil boord, gem. 596; grote rode bal; duimstok; zwarte portm. inh 3.66 c-n kwitantie t n. van G. Hoogenveen: dassenhouder. kris- model; paar zwarte beenpijpenoude damesfiets; bruin leren portm met rits sluiting. Inh 91 cent; herenrijwiel: da mesrijwiel. Frans model; doosje Inh 2 oorbelletjesdoosje inh. Ijzeren instru mentje. rozenkrans: huissleutel; zilver kinderarmbandje; sigarenaansteker sleutelboszwart gevoerde dameshand. schoen; bruin kinderjasje; paar bruine wanten; hond, langharig en geel van kleur. Soest Veel gelukwensen voor kampioen SEC Zaterdagavond hield het bestuur van S. E. C. in het Oranje Hotel te Soestdijk een -receptie, waar velen de bestuurders kwamen gelukwen sen met het behaalde kampioen schap van de 4e klasse K, afdeling I der K.N.V.B. Van de K.N.V.B. uit Den Haag was een gelukstelegram binnenge komen. terwijl de heer A. Mosterd uit Amersfoort de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. vertegenwoordig de. De leider van distric I vn de K.N.V.B., de heer A. H. W. Geurtz uit Haarlem, zond een schriftelijke gelukwens. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder W. G. van Zadelhoff. De heer J. Th. van Noessel, directeur van gemeentewerken, hoopte dat S. E. C. de promotiewedstrijden tot een goed einde zal brengen en Soest zo een derde klasser bezorgen. Voor het gemeentebestuur zou dat een stimulans zijn. om meer sportvel den aan te leggen en de plannen tot de stichting van een sportpark tot uitvoering zou brengen. Vele anderen voerden na de heer Van Noessel nog het woord. Bijna alle afgevaardigden lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van een bloemstuk, zodat het Oran je Hotel spoedig een fleurige aan blik kreeg. De leden van het kam pioenselftal, dat bij de receptie aan wezig was, kregen van een suppor ter ieder éen paar nieuwe voetbal schoenen. Een andere supporter bood een nieuwe bal aan. De voorzitter, de heer C. van Wijngaarden, dankte de afgevaar digden voor de vele goede wensen. Tijdens de receptie brac" t de Socs- ter Harmonie „P. V. O." het bestuur en de spelers een muzikale hulde. BDC kampioen na een modderige wedstrijd Na de 2O-overwinning, die BDC op tweede Paasdag op HDS uit Leersum behaalde, kan Soest zijn tweede voetbalkampioen begroeten. BDC trapte af met de storm en har de regen mee en reeds na zeven minuten bezorgde Theo Roland BDC een 1—0 voorsprong. HDS was niet bij machte over de streep te komen en zo speelde men voorlopig alleen op de HDS-helft. Door de weers omstandigheden was van goed voet ballen geen sprake en toen dan ook BDC met nog ongeveer 10 minuten te spelen in de eerste helft nog maals doelpuntte, was het geheel met HDS gedaan. Doornat en onder de modder zochten de elftallen de kleedkamer op. HDS had geen vechtlust meer en gaf zich gewonnen Het talrijke publiek verliet doornat het veld. Dat er terstond hierna feestvreug de was. laat zich begrijpen. Dit is de eerste keer dat BDC, dat enige jaren geleden uit de fusie tus sen de verenigingen Be Quick en D l O.S. '-taan, wipio<- 's Avonds werd in de Gouden Ploeg een intiem feestje gehou'' n, waarbij de heer A. J. Bouwcns, competitieleider van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B., tegenwoor dig was. Ook vele supporters kwa men lrèt elftal en bostiun-?.. c«wnli- mentct'en. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1251. De koningin hoort het verhaal van Ross zwijgend aan. Dan roept ze twee wachters binnen en gebiedt hun een mammouth voor te geleiden Het reusach tige dier zet de konin gin voorzichtig op zijn rug en dan begeeft zij zich naar een plaats, waar dikke, hete wol ken stoom uit de bo dem opstijgen. De mam mouth zet haar op de grond en koningin Ana- stisa voert enkele ritu ele bewegingen uit. Dan gebiedt zij haar bege- deren^Ool? def mammouth gaat weg. En wan- I de arend zit en waar ook Rob zich bevindt. I naar die rots. Dan heft zij haar rechterarm neer zij alleen is, heft de koningin haar Met haar witte ogen met pupillen. Diet groter omhoog, ogen naar de hoge bergtop, waar nog altijd dan een speldeknop, staart zij onafgebroken Eerste tocht van „Tempo" De ren- en toeristcnvercniging „Tempo organiseerde tweede Paas dag haar eerste officiële wedstrijd. 's Morgens om tien uur werd bij café „Zonneheuvel" gestart voor een tocht over Drakenstein. Lage Vuur- sche enz. Aan de start verschenen 65 deelnemers, van wie de oudste 61 jaar en de jongste 9 jaar was. Allen waren vol lof over het par cours, dat met droog weer kon wor den afgelegd. De prijzen vielen ten deel aan; mej. M. van Kooij. mej. A. van Vee- nendaal en mej. v. d. Brink, die op dezelfde tijd en met slechts 3 straf- punten binnen kwamen. HRCSEC afgelast De wedstrijd die S.E.C. op tweede Paasdag voor de derde bekerronde van de K.N.V.B. in Den Helder te gen H.R.C. speelde, is halverwege afgelast. Leusden GRAND THEATRE. „The Three Caballero's" Alle leeft. Beide Paasdagen; 2.00, 4.15. 6.45 en 9 uur Overige dagen: 2 30, 6 45 en 9 uui Donderdag; 13 April, aanvang 8 uur: Amsterdams Toneelgezel schap: „De wereld heeft geen wachtkamer". CITY THEATER. „Abbotl en Cos- tello in Hollywood". Alle leen Beide Paasdagen: 2.00. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrij dag t/m Maandag: „Wagensporen naar het Westen" 14 jaar Vrij dag en Zaterdag: 2.30, 1.45 en 9 uur. Bede Paasdagen: 2.00, 4.i5, 6.45 en 9 uur. Van Dinsdag t/m Donderdag: „Tarzan in de woestijn". Voor stellingen: 2 30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. „John Doe, de man die het meen de". Alle leeftgden. Vrijdag: geen voorstellingen Zaterdag: 2.30. 6.45 en 9.15 uur. Zondag: 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. 11 APRIL: Amicitia, 20.00 uur „To- nelavond Personeelsvereniging „Polynorm". OPENBARE LEESZAAL - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 2—5 ubovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—9 uur Uitle ning voor kinderen. Woensdaf en Zaterdagmiddag van 2 3D—4.30 uur. Leeszaal dag van lü12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wijersstraat 2, geopend van 10—1 uur en 2.306.45 uur Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11-1230 uur EXPOSITIE: Academie voor Deei- dende Kunsten (Utrechtsestr 53) van 18 Maart—7 April, tentoon stelling Cor Wijker (beeldsnij- werk) Geopend werkdager 105 en 19—21 uur. Dinsdag en Don derdagavond gesloten. Vrouwen om 't drama van Golgotha De Paasweek is voorbij cn de Christenheid der gehele wereld heeft herdacht het lijden en dc op standing van Gods zoon. Men heeft herdacht in de stilte van de binnen kamer cn men is ter herdenking samengestroomd, waar het Evange lie wordt verkondigd, of waar dood en verrijzenis werden uitgebeeld door muziek of het woord van het Passiespel. Velen waren dan ook op de morgen van de Tweede Paasdag opgetrokken om te luisteren naar het Passiespel van de Zwitser Ru- dolf Schwarz. dat in de vertaling van Jan H. de. Groot werd opge voerd door de Lekenspelgroep „Am sterdam" onder auspiciën van dc Hervormde Jeugdraad. terwijl „Kerk en Wereld" deze bijeenkomst had georganiseerd „De moeder van Gertas", zo luidt de titel. Men zal weten, dat Ger tas een der moordernaars was, die met Christus stierf aan het kruis cn het stuk verhaalt van de angst en de twijfel ener moeder, die haar verloren zoon zoekt en van haar be rusting, als zij verneemt, dat Chris tus tot hem de woorden sprak: „He den zult gij met Mij in het Paradijs zijn" Er treden alleen vrouwen op in dit passiespel, vrouwen, die den. Decor en costumes waren uit stekend aangepast aan de vereiste sfeer. Alles m alles gerekend heeft dit Passiespel gebracht, wat het moest: verdieping in het drama van Golgotha en het heeft Qns even dc weg doen zien. welke ook de blinde Rachel leerde aanschou wen. S. Ion op één of andere wijze in ver binding zijn tc brengen met het drama van Golgotha. Het stuk is sober, maar aangrijpend en de gees telijke verwarring vindt haar op lossing in het licht, dat uitgaat van Christus' kruis dat de gehele mens heid bestraalt en haar de weg doet zien Het was goed. dat dit spel door leken werd opgevoerd, immers veel meer dan technische volmaakt heid wordt hier gevraagd: hier wordt in de eerste plaats vereist vrome inkeer en gelovige overgave En het is dus ook begrijpelijk, dat het in de loop der eeuwen steeds leken waren, die het drama van Golgotha cn wat er mee samenhing, ten gehore brachten. Daarom legt men bij de beoorde ling van spelen gelijk deze een to taal andere maastaf aan dan de ge bruikelijke bij opvoeringen op het toneel, want niet oog en oor die nen gestreeld, maar ons hart dient ontroerd en onze ziel bewogen Wat niet zeggen wil, dat de regie hier niet scherp hoeft te waken; in tegendeel. de tederheid van het on derwerp verdraagt niet de minste banaliteit, terwijl storende uiterlijk heden de diepe indruk, die teweeg gebracht moet worden, kunnen verhinderen. Daarom brengen wij hulde aan de regisseur van deze groep Jack Dixon, die zulk een be langrijk aandeel moet hebben ge had in de uitvoering, die sober, maar indrukwekkend verliep. Na tuurlijk was er bij de uitvoerende dames goed en beter te onder scheiden. maar allen hebben er voor gewerkt, dat niets de harmonie verstoorde en daarin schuilt de grote, gezamenlijke verdienste, al weten wij. dat het spel van Gertas' moeder, dat van de blinde Rachel en dat van Maria het stuk droegen Niets echter doet dit af aan onze waardering voor alle medewerken- Advéfteniif AI.) Rheumatische Pijnen schieten U ais een mes in de leden. Kaar ze vallen niet van de ene dag op de andere weer van U af. En toch. als ge met morgen te be ginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samenge steld. Die geven Uw bloedzuiverende organen weer het clan van dc jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinhe den uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken cn af tc voe ren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en regel matig Kruschen nemen. Iedere morgen steevast. Het Is een goede gewoonte van millioenen mannen c-n vrouwen, overal - I In dc wereld En helemaal geen nare gewoonte Maar wel regelmatig' Als eten cn drinken! Kruschen is verkrijg baar bij alle Apothekers cn Drogisten. Kampeerseizoen geopend Evenals vorige jaren kwamen ook dit jaar weer met de Pasen de leden van de Nederlandse Touristen Kam peer Club naar hun kamp in de om geving van 't waswater te Leusden. Zaterdagavond waren ongeveer 150 tenten geplaatst op het open stukje terrein in het bos, nabij de Buurtweg achter Hotel Waterloo, terwijl de auto's met de woonaan- hangwagens op het weidje van de landbouwer Reemst dicht tegen de bosrand werden geplaatst. Het ge heel vormde een kleurige aanblik. Geschat wordt dat er ongeveer 350 personen bij de opening van dit kampeercentrum aanwezig waren, waaronder een 20-tal Belgen en enkele Ehgelsen. Op de avond van de Eerste Paasdag is het kamp offi cieel geopend met een groot kamp vuur. Er werden toespraken gehou den. Voorts luisterde men naar de clamatie en beoefende men volks spelen. Het slechte weer deed wel afbreuk aan de gezelligheid. Er wa ren deelnemers die reeds vroeg op huis aangingen. Motorclub heeft andere naam Het bestuur van de Motorclub „Amersfoort en Omstreken" heeft besloten ook in de naam tot uiting te laten komen dat dit een club voor automobilisten en motorrijders is. Daarom werd de naam veranderd in Motor- én Automobiel Club „Amersfoort", waarbij de eerste let ters MACA als „roepnaam" zullen dienen. HOEWEL HIER TE LANDE in de middeleeuwen de beeldhouwkunst gebloeid heeft en ook in 16e en 17e eeuw enkele grote kunstenaars op dit gebied werkzaam zijn geweest, heeft Nederland toch altijd als het land van schilders gegolden. Dat deze mening vooral in de laatste 50 jaar, onbillijk is tegenover de beeldhouwers, heeft de reeks van tentoonstellingen, die de Nederlandse Kring van Beeldhouwers na de oorlog organiseerde, duidelijk genoeg aangetoond. Niet alleen is het aantal talentvolle beeld houwers op het ogenblik groot, doch het gemiddelde peil van hun presta ties ligt heel wat hoger dan wat op diverse schilderijenexposities bereikt wordt. De zware eisen die het vak aan dc bekwaamheid van dc beeld houwer stelt, voorkomen beunhazerij en dilettantisme, die momenteel in de schilderkunst maar al te welig kunnen tieren. Hoevelaken SPREEKBEURT Donderdagavond hoopt de beroepen predikant ds Zwijnenburg van Huizen in een spreekbeurt voor te gaan in de Ned. Herv. Kerk te Hoevelaken om half acht. GEVONDEN VOORWERPEN Een bruin wollen handschoen, een dasschuif. waarop dubbeltje, een porte- monnaie 'mct inhoud twee vulpenhou ders. een sparrenboompje. Vijftig vluchten in 24 uur tussen Londen cn Parijs AMSTERDAM. Van 3 April tot de eerste Paasdag heeft de British European Airways in een van de hoogtepunten van haar bestaan 125 vluchten gemaakt tussen Londen en Parijs. Twee en twintig Vickers Vi kingvliegtuigen namen deel aan deze groots opgezette Paascampagne waarbij 3350 passagiers tussen beide landen werden vervoerd. De BEA sloeg alle bestaande re- cox-ds door in de 24 uur tussen Don derdagochtend tot Vrijdagochtend 50 vluchten te maken van Northolt naa; Le Bourget. Alle stewards en stewardessen van de BEA. zijn voor dit massavervoer in actie geweest Zij hebben meer dan 8000 maaltij den klaargemaakt sinds 3 April Tachtig pond thee. een zelfde hoe veelheid koffie. 160 pond suiker 8000 stukken cake. 10.000 miniatuur flessen Wijn en 150 000 belasting vrije sigaretten werden in de week voor Pasen in de BEA-vliegtuigen genuttigd .respectievelijk gekocht. Hoogtepunten evenaren de beste buitenlandse prestaties Zo is er dan ook op de expositie van plastiek in de Lakenhal te Lei den weinig dat de moeite van het aankijken niet waard zou zijn, ter wijl er hoogtepunten zijn aan té wij zen die de vergelijking met het beste wat er in Europa gemaakt wordt kunnen doorstaan. Zulk een hoogte punt vormt ongetwijfeld John Rac- decker's monument voor Waalwijk waarvan iij Leiden het gipsmodel een indruk kan geven. Dit beeld is alleen daarom al van zo'n belang, doordat het op sublieme wijze, het onderwerp, een neerstortende ge fusilleerde, boven de realiteit weet te verheffen en tot een geestelijk symbool te maken. Het vallende# lichaam drukt tevens het opstijgen, van de geest uit, door het gebaar van de armen dat als een machtige vleugelslag is. Zeldzaam zijn de mo numenten, waarin alle rhetoriek zó werd vermeden en 't symbool zó na tuurlijk uit de mensenlijke ontroe ring naar voren komt. Dat er slechts weinigen zijn, die tot dergelijk groots, monumentaal werk in staat zijn. spreekt vanzelf. Het Bevrijdingsmonument van P. Grégoire b.v., is hoe knap- ook. vol rhetoriek en 2oekt in het uiterl^k; kolossale, wat het aan innerlijk niist. Slechts de „Man voor het vuurpelo ton" en dc drie figuren van „Concen tratiekamp" van Mari Andriessen leggen door hun uiterste eenvoud, weer de volle nadruk op het inner lijk beleven van hët voorgestelde drama. Er zijn in de Lakenhal nog meer beelden en monumenten, van fikse afmetingen, doch naar mijn smaak munten de meeste ekposanten toen meer uit in kleinere, voor intieme ruimte bedoelde, plastiek. Het zou ondoenlijk zijn in dit bestek een be spreking te geven van alle werken, die door hun verdiensten daarop aanspraak zouden mogen maken en ik moet dus volstaan met een enkele greep. Groot gezien en daarbij toch diep menselijk zijn de portretten van WezelaaiOok Sondaar weet aan zijn portretbuste's een groptse vorm te geven, met een zeer boeien de expressie. Dé vrouwenfiguren van Titus Leeser. geestige plastiek- jes van K. Schrikker. portretkopjes Schip midden op oceaan in brand NEW YORK. De Amerikaanse vrachtboot „American Producer", een schip van 8.200 ton met een bemanning van ongeveer Vijftig koppen, staat op 540 mijlen ten Zuidoosten van St. Johns, New Foundland, in brand. De Amerikaanse kustvaarder Ingham is op weg om hulp te bie den en is het schip tot op 22 mijlen genaderd. De „American Producer" verzocht per radio om hulp, nadat brand was uitgebroken in de lading van ruim 3. Het schip was op weg van Le Havre naar New York. van Bolhuis, Charlotte v. Pallandt en Fri Hail vallen op door een meer ranke, gracieuz-e stijl. Enigszins apart staan Esser en Wessel Couzijn, die in hun kleine figuurtjes een zekere anecdotische noot introduceren. De „abstracte", in ieder geval niet-realistische kunst, wordt op weinig overtuigende wijze door P. v. Stuyvenberg en C. Kneul- man vertegenwoordigd terwijl in van Rhijn's „Fluitspeelster" het ku bisme al even weinig succesvol op de plastiek is toegepast. Enkele wer ken van de in de oorlog gevallen slachtoffers, F. J. van Hall, H. Hen riet. J. Limpers, C. van Teeseling en G. v. d. Veen, tonen welk een ver lias Nederland in hun dood geleden heeft. Het is van belang te wijzen op de tekeningen, die in de Lakenhal ge- exposeerd zijn. en die dikwijls als aanvulling op het plastisch oeuvre of ook geheel zelfstandig interessant zijn. Verrassend zijn, om een enkel voorbeeld te noemen, de zeer „schil derachtige" tekeningen van C. Hund. Deze belangwekkende tentoonstel ling blijft tot 16 April te bezichtigen. R. E. PENNING „Vallende gefusilleerde", het su blieme, indrukwekkende en ont roerende verzetsmonument, dat John Raedecker maakte voor Waalwijk. (Foto De Wilde Kamina in Kongo: spoorwegknooppunt en legerbasis Geslaagde Toogmiddag van Herv. Geref. Jeugd Niettegenstaande het weinig aan lokkelijke weer was de belangstel ling voor de Toogmiddag van Herv. Geref. Jeugdverenigingen groot. Niet minder dan ongeveer 1000 jon geren vulden de St. Joriskerk, toen Ds. J. Vermaas, Ned. Herv. predi kant tc Amersfoort, het samenzijn opende. Ds. W. Vroegindeweij van Hui zen sprak over „Pasen en ons jonge leven Spr. begon met er op te wijzen, dat Pasen geen feest van de natuur is, maar van de genade Achtereenvolgens behandelde hij de kruisiging, het sterven cn de begra fenis van Christus. Alles scheen voor Zijn jongeren verloren. Maar dan komt de opstanding. Jezus leeft. De macht der zonde heeft het moe ten verliezen. De duivel is versla gen. Jezus Christus heeft overwon nen. Wat willen wij met Jezus in ons jonge leven? Welke verwachtingen hebben wij? vroeg spr Alles loopt tegen: Geen werk. geen woningen, geen huwelijksmogelijkheden. De volkeren bereiden zich voor op een nieuwe oorlog. Onze toekomst lijkt verloren. Maar Christus heeft ^en nieuwe wereld geschapen. In Hem is het eeuwige leven. Hij roept ons en buiten Hem is geen leven. Tweede spreker was Ds J. C Stelwagen uit Wezcp, die de vraag behandelde: Is het Pasen? Ja, want de Heer is waarlijk opgestaan. Spr. ontleende zijn onderwerp aan Rom. 6 vers 35. Het zal alleen waarlijk Fasen zijn. als de opstanding van Christus in ons hart ook een ster ven en opstanding werken. De op- pervlakkgheid is thans groot. Het moet aan ons te zien zijn, dat wij Pasen gevierd hebben. Hier moet om geworsteld worden We zullen dan in de wereld zijn, maar niet van de wereld. Dan is het Pasen. Tenslotte sprak Ds. B. N. B. Bout hoorn van Bennekom over: „Waar om het gaat." Het is goed. aldus spr., om gemeenschap met elkaar le hebben. Gemeenschap is nodig. Het gaat echter niet om de tastbare en zichtbare dingen, maar om de on zichtbare. Wie meedoet met de we reld. doet afstand van zijn geloof. De normen van de Heilige Schrift moeten gelden. We moeten in hel geloof strijden tegen de zonde. Wan neer wij leven zullen, is dat alleen omdat Christus leeft. Het gaat om de opstanding tot een nieuw leven. Wanneer we leven uit Christus, be sloot spr., hebben we de ware jeugd. Met het zingen van de Bondslie deren van Meisjes- en Jongelings- bond werd het samenzijn besloten. Steeds luider protesten tegen Labourloonstop LONDEN. De Labourpolitiek van loonbevriezing ontmoet steeds meer critiek, ook in eigen kringen. Het winkelpersoneel een bond van 350 000 leden heeft zich thans openlijk er tegen verklaard en „onmiddellijke actie" gevraagd. Scheepvaartkringen verwachten stakingen om loonsverhoging, ter wijl het programma „onmiddellijke actie" van het winkelpersoneel ook nog spreekt van „controle op win sten, hoger voedseltoewijzingen", en dergelijke. Vooral nu boter en spek weer duurder zijn geworden, worden de stemmen tegen de loonstop van Labour luider. MAKASSAR De 900 man fede rale troepen op de Waikelo. die hier 38 km uit de kust ligt. hebben nog voor slechts twee dagen water aan boord. De regering in Djakarta heeft de Oost-Indonesische autoriteiten ver zocht water te sturen naar de Wai kelo. Kapt. Azis. de leider van de rebellen, zal echter niet toestaan, dat er levensmiddelen of drinkwater naar het schip gestuurd worden. Hij wenst te beletten, dat de Waikelo door andere schepen geproviandeerd wordt. Het Warong-bataljon bevindt zich reeds 6 dagen aan boord van de Waikelo. die maar voor de kust blijft kruisen. Over drie vier jaar zal er een transcontinentale Afrikaanse spoor weg zijn, welke Dar es Salam in Tanganjika aan de Indische Oceaan verbindt met Lobilo (in de Portu gese kolonie Angola) aan de Atlan tische Oceaan. Het spreekt wel vanzelf, dat niet in die korte tijd een gehele spoor weg dwars door Afrika zal worden aangelegd, maar deze grote ver binding komt tot stand door de aanleg van de spoorlijn Kabalo- Kamina in Belgisch-Kongo. In Tan ganjika bestaat reeds de spoorlijn van Dar es Salam naar Kigoma aan het Tanganjikameer. Ook is er een spoorwegverbinding van Al- bertstad. aan de andere oever van dat meer. naar Kabalo. welke lijn dan verder naar het Noorden gaat. De verbinding van Kabalo met de spoorwegen in Katanga en daar door met de liin welke naar het Westen gaat naar Lobito in Angola, ontbrak nog. De spoorlijn Kabalo- Kamina zal dus de tot nu toe ont brekende schakel zijn. Het is duidelijk, dat deze verbin ding niet alleen voor Belgisch- Kongo, maar voor geheel Afrika Van grote betekenis is. Voor Kongo is de lijn van belang omdat de mijnbouw-, landbouw- en indus trieproducten van de oostelijke en noordoostelijke provinciën dan via de Atlantische havens kunnen wor den afgevoerd en omgekeerd pro ducten bestemd voor Oostelijk Kongo gemakkelijker kunnen wor den aangevoerd. De Afrikaanse transportmiddelen moeten worden aangepast aan de eisen van de wereld op het gebied van de grondstoffen, zeide onlangs Hoffman, administrateur van de E.C.A. Deze kongolese spoorlijn van interafrikaanse betekenis, is een belangrijke stap in de.goede rich ting. Immers, zoals reeds is opge merkt wordt de verbinding tussen de Indische en de Atlantische Oce aan tot stand gebracht en voorts wordt aansluiting verkregen op het Zuid-Afrikaanse spoorwegnet via Elisabeth-stad in Katanga. De spoorlijn Kamina-Kabalo zal een lengte hebben van 444 km. dat is 2'/? maal de afstand Den Haag- Brussel Vijfduizend inlandse ar beiders zullen gedurende 3 a 4 jaar aan deze verbinding werken. Be kosten worden geraamd op ruim één milliard frank. Kamina wordt een belangrijk spoorwegknooppunt en als de we genplannen worden uitgevoerd zal deze plaats in het algemeen een be langrijk verkeersknooppunt wor den. Echter ook als legerbasis krijgt Kamina grote betekenis. Tij dens de jongste wereldoorlog was Kamina een rustpunt voor Zuid- Afrikaanse troepen. Thans bou^- België een legerbasis, welke een oppervlakte zal hebben van 50 000 ha, dat is ongeveer zo groot als de provincie Limburg. Er kome' vliegvelden met startbanen van km. er komen herstellingswerk- plaatsen een opleidingsschool voor piloten, opslagplaatsen voor bom men en munitie, pompstations, in stallaties voor waterzuivering ec drainering, diensten voor telegraaf en radarverbindingen, maar ooi sportvelden, zwembaden, model boerderijen woningen en kerken. De werken, waarmede in Febru ari 1949 een begin is gemaakt, zu-- len in 1951 gereed komen. Staking dreigt in Engelse scheepsbouwbedrijven LONDEN De Confederation Shipbuilding and Engineer^ Unions is voornemens, Woensdag 37 aangesloten bonden een stemma te doen houden over de vraag. of arbeiders in staking zullen gaan o- hun eis betreffende loonsverhog)^ van één pond per week ingewill'P te krijgen, dan wel deze kwestie aS arbitrage zullen onderwerpen. Als tot staking wordt besloten, deze drie millioen werknemers om vatten en tegen de zomer uitbreke- KOPENHAGEN. Kroonprp Knud, de minister van Buitenlamp Zaken Gustav Rasmussen en ledp van het Corps Diplomatique hebk- Zaterdag een lijkdienst voor wip- jhr W. F. van Lennep, de Node-" landse gezant, bijgewoond.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2