Van Zeeland ontmoet verzet van katholieke vakbonden Amerikaans vliegtuig al 3 dagen vermist Grootse propagandatoer van Nederland in USA Schoolmuziek, middel tot verhoging van geesteüjk peil der jeugd Anti-Leopoldisten hebben opnieuw tijd gekregen Spaak kondigt strijd aan r n Kaasgeschil tussen Nederland#en België onopgelost Sultan Hamid II zit bij Djokja gevangen Handelsaccoord met Indonesië bevat veel gunstigs i Min. Van den Brink noemt details Aardbeving treft Coda di Volpe Paasjubel groot te Jeruzalem en te Rome Innerlijke groei en beschaving in hoge mate gediend Schoolmusicus, een nieuwe functie Tuinders zien export opnieuw ernstig bedreigd Dinsdag 11 April 1950 7 (Van onze correspondent) BRUSSEL. De traiTi-comedic die voor nuchtere lieden de oplossing van de Belgische crisis langzamerhand is geworden, kreeg Zaterdagmiddag weer een zeer onverwachte wending. Van Zeeland, die Vrijdagavond nog zo stralend en zelfverzekerd had verklaard de nieuwe regering reeds op zak te,hebben, moest Zaterdagmiddag na zijn bezoek aan de prins-regent mededelen, dat kleine moeilijkheden op het laatste ogenblik het hem on mogelijk hadden gemaakt een volledig en definitief kabinet aan de prins regent voor te stellen. Hij had om een uitstel van 24 uur gevraagd, maar de prins-regent had het, met het oog op de Paasvrede, wenselijk geacht een nieuw onderhoud eerst op Dinsdagmiddag twaalf uur vast te stellen. ten, dat dergelijke figuren niet meer als liberaal erkend zouden worden en de mogelijkheden, die men liet doorschemeren, dat op deze wijze geen enkele liberaal een regering- Van Zeeland zou steunen, stemden de gematigde Katholieken nog meer tot nadenken. Ook meenden sommi ge liberalen, dat nog te weinig aan dacht was besteed aan de laatste boodschap van de koning. Deze mededeling van een kenne lijk minder zelfverzekerde Van Zee land was het gevolg van moeilijkhe den. die zijn eigen partijgenoten hem 's ochtends hadden bezorgd. In de kringen van de Christelijke Volks partij bleek men teruggeschrikt voor de camouflage-tactiek van de for mateur, die links en rechts porte feuilles had aangeboden aan buiten parlementaire personen, om het ka binet maar niet een uitsluitend Ka tholiek karakter te geven. Dat hij enkele generaals en leiders van gro te bedrijven als toekomstige minis ters had gepresenteerd, was ook al lerminst naar de zin van de Katho lieke vakbonden, wier voorzitter Cool de ongerustheid over het kapi talistische en uiterst rechtse cachet van de nieuwe regering tot uitdruk king bracht Hierbij kwam nog de grote ont stemming van liberale kringen om ,zo geheten" liberale personen, die buiten het partijleven staan aan "de regermg te verbinden. Dreigemen- Toch Paasvuur LUNTEREN. Gistermorgen om 5 uurschrokken bewoners van het Molenpark wakker door een luid geknetter en een he vige vuurgloed. Het bleek, dat de torenhoge brandstapel, die achter de dorpsmolen was ge bouwd voor het traditionele Paasvuur op Maandagavond, in lichterlaaie stond. Drie uur lang was de Lnvierse brandweer in touw om het. vroege feestvuur te doven, 't Hielp allemaal niet: drie kwart van de houtstapel brandde op En tóch zullen we vanavond een Paasvuur hebben, zeiden die van Lunteren. Eu de hele dag waren ze met vrachtauto's en wagens in de weer en sleep ten ze grote vrachten hout uit de bossen. Tóen gisteravond de vlammen hoog oplaaiden wre ven de houthalers zich voldaan in de handen. Merkwaardig is, dat precies een eeuip.. geleden het halve dorp in vlammen opging ioen een Paasvuurganger in 'n „uit gelaten bui" een vuurpijl afstak bij een hooiberg. Advertentie l.M r' -.■*» Koning Leopold zelf werd onmid dellijk in de nieuwe verwikkelingen betrokken, doordat zijn twee secre tarissen, de heren Pirenne en Wee- maes, Zaterdag naar Pregny reisden Zondag keerden zij weer te Brussel terug en opmerkelijk'was. dat Maan dag prof. Pirenne een onderhoud had met Spaak. De socialisten hebben gisteren tij dens een buitengewoon partijcongres de politieke toestand besproken. In een unaniem aanvaarde resolutie wordt opgemerkt, dat de laatste boodschap van de koning vaag en onnauwkeurig is en in geen enkel opzicht dc houding van de socialis ten kan doen wijzigen en naar het schijnt geen ander doel heeft, dan de tegenstanders van 'skonings terug keer in slaap te brengen Partij voorzitter Buset zeide naar aanlei ding van deze boodschap wel. dat de socialistische actie zeker zou moeten worden opgeschort, indien er van 'skonings zijde bevredigende voor stellen zouden komen. Spaak die verklaarde, dat het plicht was om tot het uiterste na te gaan of nog een verzoenende oplossing mogelijk is, merkte ook op, dat Belgie thans voor de krachtproef staat, indien er geen wijziging komt in de thans bekend zijnde gegevens. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het tussen Nederland en België geldende kaasgeschil is. in tegenstelling tot in sommige Neder landse bladen verschenen berichten, nog allerminst opgelost. Met de. met ingang van 10 April hervatte, uitvoer van Nederlandse kaas naar België wordt ook opnieuw de door de Bel gische regering ingevoerde bijzon dere heffing van twaalf francs per kilo van kracht. Nadat op verzoek van Nederland, dat deze heffing in strijd achtte met het Benelux Landbouw Protocol van Mei 1947, besprekingen waren ge voerd, die geen resultaat hadden op geleverd. scheen een te Brussel op hoger niveau ondernomen stap tot een gunstige oplossing te leiden. Al thans zegde minister Van Zeeland toe, dat de kwestie kon worden ge regeld, tegen welke belofte, nadien echter zijn collega van Landbouw protesteerde. Wegens de regerings crisis kan hiervoor een kabinetsbe sluit niet worden genomen, zodat voorlopig de extra belasting van de Nederlandse kaas in België blijft be staan. DJOKJAKARTA: Sultan Hamid II van Pontianak is met een spe ciaal vliegtuig hierheen gebracht en daarna op een geheime plaats ge vangen gezet. Niemand zal hem daar kunnen bevrijden, „want", zei- de een autoriteit, „hij heeft hier geen vrienden". Vermoedelijk wordt hij met ge sloten deuren berecht; geruchten willen, dat hij verbannen zal wor den. Oostzeegebied in alarmtoestand, slecht weer belemmert onderzoek (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Het Zuidelijke en Westelijke deel van de f^ostzee bevindt zich sedert Zaterdagavond in alarmtoestand en het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen geleek op dc anders zo rustige Paasdagen meer op een militaire dan een burgerlijke luchthaven. Vijf en twintig reusachtige Amerikaanse bommenwerpers staan hier opgesteld. Een deel hiervan is maar eventjes van Tripolis in Afrika komen vliegen, een ander deel van dc Azorcn. Bovendien werd vanmorgen nog een der grootste helicopters van dc Amerikaanse luchtmacht met veertien man aan boord verwacht. De reden voor deze concentratie is, dat een 4-motorfge Amerikaanse liberator met een bemanning van tien personen, waaronder vier offi cieren en zes sergeants, op een non slop vlucht van het Duitse vlieg veld Wiesbaden naar Kopenhagen en terug wordt vermist. Tot Maan dagmorgen was er nog geen spoor van het toestel gevonden Vandaag wil men, wanneer het weer het toelaat, de uitgebreidste nasporin gen verrichten, die er ^>t dusver ooit in Europa naar een vermist vliegtuig werden gedaan. De Amerikaanse machine was Zaterdag om 13 uur gestart en was het laatst boven de stad Bremen gezien. Het Zuidelijkste Deense lichtschip beweerde het vliegtuig te hebben gehoord en er zijn ook an dere berichten binnengekomen vair vissers en particulieren, die mel ding maken van een vliegtuig dat in nood verkeerde. De bommenwer per had voor 24 uur benzine aan boord, zodat er derhalve nog hoop kan bestaan dat de gehele beman ning in boten op zee wordt aange troffen. De Deense en Zweedse lucht machten en marine, alsmede alle koopvaardij en visserschepen, die zich op de Oostzee bevinden, ne- (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Bij zjjn terugkeer uit Indonesië deelde Zaterdagnamiddag minister prof. Van den Brink mede, dat het in Djakarta gesloten j handelsaccoord tussen Nederland en Indonesië zal lopen tot 1 October 1950 li en eigenlijk een verlenging is van de tijdens de R.T.C. gesloten overeen komst. Nederland zal voor een bedrag van 128 millioen gulden exporteren naar Indonesië en Indonesië naar Nederland voor een bedrag van 175 millioen gulden. Het verschil zal in mindering worden gebracht op het Ideficit van het verdiensteverkecr, dat begroot wordt op 300 millioen, ■waarvan door een crcdict van Nederland aan Indonesië wordt gedekt en Ja door Indonesië zal worden betaald in derde valuta. gekeerd. Onze tweede tocht leidde naar Oost-Java; daar was de onze kerheid over de toekomst iets gro ter, maar wij hebben groot respect gekregen voor de wijze, waarop het economische leven zich ook daar herstelt. Wij hebben veel bewonde ring voor de planters, die hun werk opnieuw aanpakken. De verhoudin gen tussen werkgevers en werkne mers is over het aglemeen goed; moeilijkheden komen meestal van buiten." Het Indonesische leger mist de we tenschap en de technische ontwikke ling van de Wersterse wereld; het heeft Nederlandse boeken nodig. De status quo zal worden gehand- haalf wat betreft de tinovereen komst; Indonesië zal evenveel blij ven leveren aan Nederland als voor heen. En wat de bouw van schepen voor rekening van de Djakarta- Lloyd betreft: Indonesië mag het be drag veertig millioen, in de handels balans uitgetrokken voor metaalpro ducten, besteden, zoals men zelf wiL Rechtstreeks verband tussen de door Nederland verstrekte lening en deze scheepsbouw bestaat er echter niet. Nederland zal o.m. voor ongeveer [dertig millioen aan texielgoederen [vooral uit Twente exporteren, K'oor veertig millioen aan metalen, Faaronder machinerieën, nodig voor Pc rehablitatie van onderscheidene fculturès, in he tbijzonder suikerfa brieken. De agrarische export zal uiinder worden, mede in verband met het vertrek der Nederlandse |roepen. Indonesië zal 60 a 70.000 ton copra P m. exporteren naar Npderland. voor fertig millioen gulden tabak en roorts thee, koffie, kina, specerijen In tin. De minister voegde er echter pan toe: „De mate, waarin deze arti san uitgevoerd kunnen worden, jhangt echter nauw samen met de productiemogelijkheden en deze zijn peer eng verweven met de rust en frde in het land." Samen met zijn ambtgenoot dr óotzen die eveneens terugkeer de -- heeft de minister twee tochten Bcmaakt over Java. De eerste ging paar West-Java, waar zij verscheide ne rubber- en theccultures bezoch ten. „Onze indruk is", zei de Minis ter. „dat daar de normale verhoudin gen in> belangrijke mate zijn terug- TOKIO. De Japanse regering heeft op Amerikaans bevel voor een waarde van 1.100.000 dollar aan in de oorlog geroofde diamanten terug gegeven aan de regeringen van En geland, Frankrijk en Nederland. men aan de nasporingen deel en de Amerikanen hebben, bij wijze van uitzondering, toestemming ge kregen om over Zweeds grondge bied te vliegen, behalve natuurlijk bóven militair belangrijke objecten. Vanmorgen vroeg steeg de hoop dat men nog iets van de beman ning zou aantreffen, toen een der vliegtuigen twee fakkels meende te bespeuren op een punt aan de Bal- tische zee op de zuidelijke punt van Zweden nabij het eiland Bornholm. Tengevolge van hel slechte weer konden de vliegers niet laag genoeg vliegen om een nauwkeurig onder zoek in te stellen. Deense en Zweedse marinevaartuigen zijn thans bezig dit gebied af te zoeken, maar totnutoe zijn van deze schepen nog geen rapporten ont vangen. Siciliaans dorpje voor meer dan 60 procent veruocsi CATANIA Het Siciliaanse dorp je Coda dl Volpe aan de voet van de Etna, natpj Catania gelegen, is Za- terdag door een aardbeving voor meer dan 60 procent verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bc~ kencL Op kosten van de regering zal het plaatsje worden herbouwd. Er zal echter een nieuw terrein voor worden uitgekozen, daar op de plaats waar het dorp thans is gevestigd, zich al eerder aardschokken hebben I voorgedaan. Ook te Catania heeft men veel van de aardbeving te ljjden gehad. Tien tallen gebouwen werden vernield, twintig gezinnen zijn dakloos en één persoon werd gewond. Zelfs in Reggio Calabria werd do aardbeving gevoeld cn ontstond pa niek. Gelukkig deden zich daar geen persoonlijke ongelukken voor. Deze aardbeving was de ergste, welko sinds 1914 Sicilië heeft getroffen. In Livornq. waar de hele week aardschokken zijn gevoeld, is de rust weergekeerd. ROME. Rome en Jeruzalem hebben Pasen op een bijzondere wijze gevierd. De Grafkerk te Jeruzalem was voortdurend vol de diensten begonnen Zaterdag tegen middernacht cn duurden Zondag de gehele dag door. De verschillende nationaliteiten trokken met hun resp. consuls aan het hoofd van dc Jaffapoort door de oude steegjes van Jeruzalem naar dr Kerk der Verbonden Geloven. Dc feeststemming was overal in de stad merkbaar, daar orthodox Pasen samenviel met katholiek en protestants Pasen. Te Rome heeft een menigte van 500.000 mensen 's Pausen zegen „urbi et orbi" ontvangen. Eerst kwam het rode vaandel der kerk op het balkon, toen werd het witte tapijt uitgewor pen, hoogwaardigheidsbekleders ver schenen en eindelijk kwam Pius XII, donderend toegejuicht, 's Pausen toe spraak was gebaseerd op de uit spraak, dat Christus' vrede alle be zoeking en alle onrecht overwint, alle haat uitblust cn alle hartstochten kalmeert. Toen de Paus zich terug trok, ging de muziek van de carabi nieri verloren in het gejuich van de menigten tussen de St. Pieter en de Tiber. HET GROTE 46.000 TONS DOK van Wilton-Fycnoorddat in de oorlog aan bombardementen ten offer-vièl, is thans geheel geres taureerd en op Tweede Paasdag met het opnemen van Necrlands grootste schip, de 36.600 ton me tende „Nieuw Amsterdam" weer iu gebruik genomen. Ondanks de minder gunstige weersomstan digheden (striemende regen cn zware wind) slaagde men erin, hei enorme vaartuig zonder enige tegenslag vlot in het dok te krij gen. DE HOGE COMMISSARIS DER R.I.S. in Nederland, de heer Mo hammed Roem en de Nederland se Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. \V. Moor man, zijn Zondagmiddag met het vliegtuig uit Djakarta in Neder land. teruggekeerd. Op Schiphol stonden Mohammed Roem (rechts) en schout bij nacht Moorman de talrijke journalisten die aanwezig waren, te woord. Honderdtwintig jonge Nederlanders reizen met sliow-tent maandenlang rond (Van ccn onzer verslaggevers) AMSTERDAM In opdracht van enkele Nederlandse Industrieën hoeft Carcl Briels een grote, verplaatsbare tentoonstellingstent ontworpen ten behoeve van de propaganda van Nederlandse producten in de Ver enigde Staten. Ongeveer honderdtwintig jonge Nederlanders tachtig jongemannen en veertig meisjes znllen niet deze geheel uit aluminium opgetrokken tent door Amerika reizen. Dit „export-centrum" zal plaats bicden aan tweeduizend toeschouwers; het wordt vervoerd In 16 open cn 46 gesloten trailers. Dit groots opgezette plan is ge- zen een zodanige reclame-campagne groeid uit de behoefte om onder de le voeren via de dagbladen, week- en Amerikanen op Amerikaanse wijze maandbladen, radio, film en tele- propaganda te maken voor het Ne- visie, zodat ze voldoende vruchten Camion Franco trCCClt in deriandse product. Het is vrijwel on- afwerpt. Wil men het Amerikaanse mogelijk met de beschikbare devie- publiek bereiken, dan zouden voor zo'n campagne honderdduizenden, zo niet millloencn dollars nodig zijn Daarom heeft men de methode van permanente, reizende tentoon- Ex-student veroorzaakt tumult i» Notre Dame PARIJS In dc Notre Dame ta Parijs, is op Paasmorgen tijdens de Mis eén gevecht uitgebroken toen een man. die een 21-jarige oud student van de ^ommikaanse Oi;de bleek te zijn, dc kansel betrad even voordat de priester in de kerk kwam om de Mis op te dragen. Hij riep. dat de Katholieke Kerk ver antwoordelijk was voor de ongeluk ken, die over de mensheid zijn ge komen Onder de gelovigen ontstond een hevige beroering cn toen enkele mannen voor de rustverstoorder partij kozen, brak een schermutse ling uit, eerst in de basiliek en later op het plein er voor. De èx-student cn drie van zijn vrienden werden gearresteerd. Van moord verdachte vrij (Van onze correspondent) HILVERSUM De Amsterdamse rechtbank is er na besloten zitting toe overgegaan om de 21-jarige J. S„ die als verdacht van moord op boswachter v. d. S., onder Hoorne boeg, reeds drie maanden in voorlo pige hechtenis werd gehouden, on middellijk in vrijheid te stellen, „omdat gebleken is. dat de omstan digheden. welke destijds tot de ar restatie hebben geleid, niet meer aanwezig zijn". Een meisje zou des tijds een aanklacht tegen S. hebben ingediend, gedreven door rancune- ecvoclens. omdat hij niet met haar uit wilde. Voorts zou S. volgens zijn eigen verklaringen, op het tijdstip van de moord, onder medische be handeling zijn geweest, wegens een gebroken arm. In de schoolwereld leeft steeds duidelijker de neiging om de schoolop- voeding minder eenzijdig op het vergaren en bewaren van kennis en op de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens te richten. Naast de indirecte geestelijke vorming die hiervan in onvoldoende mate uit gaat, wil men ook in meer directe zin de innerlijke groei en beschaving van de jonge mens bevorderen. Het Dalton-onderwijs toont ons reeds gedu rende enkele decennia de zegeningen van het werken aan het geestelijk peil, de cultuur, het geluk van de jonge mens, zegeningen die, bij een algemene onderwijshervorming in deze zin, de gehele samenleving op een hoger plan zouden brengen. Een der zeer belangrijke middelen daarbij is de algemeen-muzikale vorming, die zich richt op het actief spelen met de eenvoudigste middelen tot verwekking van klank en rhythme, als elementaire uiting van enkeling en klas. Tevens is een der doelen; het toegankelijk maken van de geest voor de meesterwerken der toonkunst. Jen. Hij is geoefend in de solo-zang, want hij moet uit de schat der volks liederen goed kunnen voorzingen. Hij moet de tekst kunnen zeggen, dus oefende hij zich in declamatie en in de uitspraak en kennis van eigen en vreemde talen. Hij moet organische en functionele stem- en spraakgebreken kunnen ontdekken, dus eist men van hem een grondige kennis van de logopaedie. Hij moet de historische wortels onzer muziek kennen en bestudeerde daarvoor het volkslied en het Gregoriaans (met kerklatijn). In deze en nog meer vakken kunnen reeds afgestudeerde musici zich aan onze conservatoria verder vormen tot schoolmusicus, althans wanneer men aldaar oor deelt dat zij een behoorlijke alge mene ontwikkeling bezitten. Met al deze kundigheid en kennis toege rust moet de schoolmusicus „bewust inwerken" op de klas, haar muzi kaal opvoeden. En dit in onbevan genheid dus niet leerstellig met de openheid en de soort naïve teit welke de waarachtige kunste naar bezit. Wordend vak De moderne stroming in het on derwijs heeft een nieuw vak voort gebracht: dat van de schoolmusicus. De schoolmusicus moet bewust in werken op zijn klas met het doel om, in verband met de aard en aan leg van een bepaalde klas, haar tot belevenis van en begrip voor mu ziek te brengen. Hij moet daarbij een zekere onbevangenheid veron derstellen of uit haar schuilplaats lokken. Want men treedt de muziek principieel anders tegemoet dan het latijn, de aardrijkskunde of de wis kunde. Ja, met de klas samen moet zijn ziel voor de verheffende emo ties, de schoonheid en het spel der fantasie in de kunst openstaan als bloemen voor regen en zonneschijn. Maar er bestaat tegelijk voor hem dat „bewust inwerken"! Niet voor niets wordt van hem een studie van de fundamenten der psychologie ge- eist en een uitgebreide kennis van een internationaal panorama van vondsten en ervaringen in de didac tiek van zijn terrein. De bevoegde schoolmusicus moet op meerdere in strumenten een thema of geheel stuk goed en mooi kunnen voorspe- Hoe plaatst men dit nieuwe vak, dit onderwijs van een nieuw© tijd in een schoolwezen dat een ver ouderde traditie achter zich aan sleept? De schoolmusicus heeft het al niet gemakkelijk omdat zijn vak niet op een langverleden ol erva ring rust. Doch daarnaast rijzen tal rijke andere moeilijkheden voor hem op. In de eerste plaats noem ik het nog niet consequent doorvoeren van de wettelijk aangenomen invoe ring van zijn vak. De aanvankelijk enorme animo van studenten voor schoolmuziek is daardoor tot bijna niets teruggelopen. Bovendien toont de practijk een zeer hoog percen tage aan benoemde onbevoegden (weliswaar vaak tijdelijk benoem den) tegenover een schrijnend hoog percentage werkelozen onder het groepje bevoegden. Daar is voorts het gebrek aan middelen. Noodzakelijk zijn im mers een bibliotheek, een dis cotheek. een vleugel (geen piano, men kan de klas dan onvoldoende zien), slag-instrumenten Ik noem dan het vaak zeer geringe aantal les-uren, dat het organisch ver groeien van het vak muziek met het totale leerplan en dat het normaal functionneren van de schoolmusicus als „leraar onder de anderen" m de weg staat. Een enorm, hoewel niet onoverkomelijk, bezwaar is de nog steeds onopgeloste puzzle: „muziek op de lagere school". Op een logisch fundament kan de schoolmusicus bij het voortgezet onderwijs n.l. nog niet bouwen. In een causerie, welke Willem Gehrels hield op het week eind van de Vereniging Leraren Schoolmuziek stelde deze pionier voor om voorlopig met twee weke lijkse uren in de eerste klassen van scholen voor voortgezet onderwijs de schade enigszins in te halen. Idealisme en prachtige ervaringen kwamen op het weekend naar vo ren. Enkele autoriteiten op onder wijsgebied namen dit alles met be langstelling waar. mengden zich in de belangwekkende discussies. Moge de weg welke de overheid officieel heeft erkend en die leidt naar verlossing van ons volk van zijn cultureel tekort inzake de mu ziek en dus van zijn tekort aan mensvorming en geluk spoedig tot een hoofdverkeersweg worden wen! PIET MöHRINGER. stelling gekozen, die weliswaar even eens zeer kostbaar is. doch die voor het grootste deel in Nederlandse guldens kan worden betaald De tent krijgt o.m. een draaibaar toneel, een proscenium en een installatie om films tc vertonen. Bovendien bevat de tent een tcntoonstellingsgalerij, die ongeveer twintig stands omvat. De bedoeling is telkens een „show" van ongeveer oen uur te geven om het publiek daarna in de gelegenheid te stellen de stands te bezichtigen. Voorts komen in de tent nog buffet ten, een „snack-bar", winkels, enz. Voor de shows zal men misschien een klein aantal Amerikaanse artis- ten moeten engageren, maar de 120 jonge Nederlanders hun leeftijd zal variëren tussen de 21 cn 26 jaar zullen in hoofdzaak de voorstel- I lingen organiseren. Zij krijgen hier voor geen salaris, doch alleen zak geld; zij zullen zeer zorgvuldig wor den getest, want zij zullen niet alleen propagandist moeten zijn, doch tevens de helpende hand moeten bieden bij het opbouwen en demon teren van de tent. Natuurlijk moeten zc vloeiend Engels kunnen spreken en op hun algemene ontwikkeling wordt streng gelet. Ze zullen, alvo rens ze de Atlantische Oceaan over steken. drie maanden lang worden getraind. Gedurende dc hele tournée zullen de jongelui een soort kampleven leiden: ze zullen zelf voor hun eten moeten zorgen, de was moet „bin nenshuis" gebeuren, enz. Dc trailers zullen in Amerika worden vervoerd per spoor, maar aan het wagenpark zijn acht tot tien trucks toegevoegd, die de wagens van en naar dc sta tions zullen trekken De karavaan krijgt een eigen brandweer, een me dische staf, eigen generators voor het opwekken van stroom, een rijdende wasserij, enz. Het is niet uitgesloten dat metter- j tijd ook andere West-Europese lan den gebruik zullen maken van dit Nederlandse plan. het huwelijk EL PARDO Met een plechtig heid vol renaissance schittering is Maandag te El Pardo bij Madrid de 23-jarige dochter van generaal Franco -gehuwd met dc 27-jarigo Madrilèenstf internist, markies De Villaverde. Aan de kerkdeur van de palels- kapcL. waar een dubbele rij van 80 Moorse laneïers stond opgesteld, kusten de Spaanse dictator en zijn dochter de ring van kardinaal Enrique Pia y Dcniel. de Spaanse primaat, die het huwelijk inzegende. De bruid werd gevolgd door een stoet van 40 bruidsmeisjes De plechtigheid duurde anderhalf uur. Wallagh schadeloosgesteld (Van onze correspondent) HILVERSUM De Hilvcrsumse kantonrechter heeft dezer dagen uit spraak gedaan in de procedure van Bob Wallagh, vroeger do man van AVRO's, hersengymnastiek De heer Wallagh beriep zich in deze proce dure, die al oen vol jaar liep, op het feit, dat hij op een te korte termijn zou zijn ontslagen, niet in overeen stemming met de usance in de radio wereld. De kantonrechter heeft nu Bob Wallagh in het gelijk gesteld en de Avro veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 1100 gulden. Voor Bob Wallagh trad als raadsman op mr P. J. M. Ruyscnaars uit Amterdam cn voor de Avro mr W. G. Sa lm. Advertentie (l.M.) Centraal Bureau niet van plan te berusten in zware Duitse heffing (Van een onzer redactearen) DEN HAAG De West-Duitse regering heeft besloten met ingang van Maandag ccn zware heffing te leggen op de import van verschillende goederen. Op de voorlopige lijst, die Dinsdag In het Duitse staatsblad werd gepubliceerd, komen ook groente, groentczaden. vis. cacao en wUn voor. Deze heffing komt boven de reeds bestaande invoerrechten cn heeft een tweeledig doel. Men beschermt hiermede ten eerste de eigen Duit se tuinbouw cn industrie en voorts wil men \iit de opbrengst een soort Egalisatiefonds stichten, ter com pensatie van de prijzen van dure importartikcicn. De heffing geldt voor alle landen, die in Duitsland willen importeren. De Nederlandse tuinbouw zal er waarschijnlijk het zwaarst door worden getroffen. Hel Centraal Bureau vqn de Tuinbouw veilingen verzekert ons, dat deze maatregel dodelijk voor de tuin bouw kan zijn. De heffingen voor groenten zijn bijzonder hoog: voor tomaten (tot 15 Juni) 30 Mark per 100 kg. Het komt er ongeveer op neer, dat dc Duitse consument 27 et. ex tra voor één kilogram Nederlandse tomaten zal moeten betalen. Voor spinazie (tot 15 Mei) zal 7 et. per kilogram extra moeten wor den betaald en voor komkommers ongeveer 9 et per stuk boven de huidige prijs. Het gevolg zal zijn dat de Duitsers onze producten niet meer zulien kunnen betalen. Het Centraal Bureau is niet van plan in deze toestand te berüsten. Waar schijnlijk zal reeds Dinsdag as. een delegatie naar Frankfort vertrek ken om met de Duitsers over deze maatregel te praten.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 7