DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dl „Azis heeft niet toegegeven zegt radio Makassar WILTON - FI JEN OORD hijst de vlaggen in top Toestand zou in wezen weinig veranderd zijn Veldslag in de straten van Bordeaux Gevecht van Amerikaans met Russisch vliegtuig Paratyphus eist één dode Eerste wapenschip in Italië Van Zeelands laatste loodjes wegen bijzonder zwaar Monsterdok thans bl:ced m" "n„btidc *«den 10e Jaargang, no. 85* Woensdag 12 April 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. DJAKARTA. Radio-Makassar heeft de verklaring van de federale regering tegenge sproken, waarin wordt gezegd, dat het Worang- bataljon (federale troepen) ten zuiden van Ma kassar was geland. Radio-Makassar antwoord de op mededelingen, die de sultan van Djokja via zijn radio had gedaan. Volgens de sultan zou kapitein Azis naar Djakarta komen om verslag uit te brengen. Hij voegde er aan toe, dat alle militairen van de Apris, die door ka pitein Azis gevangen waren gezet, in vrijheid waren gesteld en dat zij hun wapenen hadden teruggekregen. Thans geven betrouwbare berichten uit Makassar en uit Nederlandse legerkringen te kennen, dat: 1. Makassar gisteren tegen de schemer niet door federale troepen is omsingeld, en dat 2. Kapitein Azis er niet in heeft toegestemd naar Djakarta te gaan om verslag uit te brengen aan de centrale regering. Het Oost-Indonesische kabinet heeft besloten bij de centrale regering te protesteren en de Unci om in terventie te verzoeken tegen de „ondermijnende poli tiek, welke, het doel was van de federale troepen, die uit Java naar Oost-Indonesie waren gezonden. Luitenant-kolonel Mokoginta, territoriaal comman dant van de federale troepen, schijnt met kapitein Azis onderhandeld te hebben tot het ogefiblik, waarop het ultimatum van president Sukarno aan Azis, om zich over te geven, zou aflopen. President Sukawati van Oost-Indonesië kwam daar op, uit vrees voor bloedvergieten onder de bevolking, tussenbeide en overreedde kapitein Azis op verschei dene punten toe te geven aan kolonel Mokoginta. Radio-Djakarta gaf deze concessies daarop onjuist weer. Later dwong kapitein Azis kolonel Mokoginta een rectificatie te geven via Radio-Makassar. In het zoeklicht MIDDEN OOSTEN Defensieve Liga r)E te Cairo vergaderende Ara- bische Liga, het verbond van de voornaamste Arabische staten uit het Midden Oosten, heeft een aantal belangrijke besluiten geno men, waarvan het voornaamste on getwijfeld is, de afspraak, dat de leden in de toekomst een hechte defensieve eenheid zullen vormen, dat een aanval op één van hen als een aanval op allen zal worden beschouwd, die elk van hen de verplichting tot militaire bijstand oplegt. De Arabische wereld heeft hiermee iets dergelijks tot stand gebracht als de westerse wereld met het Atlantisch Pact. Gelijk in het westen is 't ook hier de Sowjetunie geweest, die door haar buitenlandse politiek de landen naar een gemeen- I schappelijke ver- dediging heeft doen omzien. In het Midden Oosten zouden bij een Russische aanval op Iran of op Af ghanistan de Mohammedaanse landen uiteraard ten nauwste zo wel bij de militaire als bij .de po litieke en religieuze consequenties van een dergelijke gebeurtenis be trokken raken. Daarnaast heeft ook een andere factor bij het tot stand komen van het Arabische defensieve verbond een rol ge speeld. We bedoelen het bestaan van de jonge staat Israël, die tij dens de oorlog in de woestijn Ne- geb heeft bewezen, dat men haar militair allerminst moet onder schatten. Voegt men hier dan nog bij de sterk toegenomen interesse, dat de Verenigde Staten voor het Midden Oosten en speciaal voor Saoedië aan de dag leggen, dan heeft men de voornaamste krach ten, die in het Nabije Oosten te genover de Arabische wereld staan, de revue laten passeren. Er is daar in die Arabische wereld sinds de tweede wereldoorlog iets aan het veranderen. De Moham medaanse landen hebben gevoeld, dat zij daarbij maar niet werkeloos mogen blijven toezien. Het defen sieve karakter, dat zij thans aan hun Liga hebben gegeven, bewijst, dat zij beseffen hoezeer zij in een gevarenzone liggen tussen oost en west. Hun militair bondgenootschap toont ieder, die dat aangaat, dat zij weten, dat machtige belangen-sfe- ren op hun grondgebied elkaar ra- hen, en dat zij van plan zijn hun tanden te laten zien aan ieder, die met hun interessen en hun souve- reiniteït geen rekening zou willen houden. Bouwplannen goedgekeurd DEN HAAG. Sedert de inwer kingtreding van de „Beschikking Verminderde Bijdrage Woningwet- bouw 1950", heeft de minister van wederopbouw en Volkshuisvesting goedkeuring verleend aan 27 ge beenten voor de bouw van in totaal 1990 woningen. Het bedrag aan jaarlijkse bijdra gen voor deze woningen beloopt in totaal 239.385 gulden. Actie tegen Strachey en Shinwell „deel van inter nationale campagne" DUNDEE. De Britse minister an Oorlog. John Strachey. heeft verklaard, dat de aanvallen op hem en de minister van Defensie. Shin well, waarin zij er van werden be schuldigd communistische sympa thieën te hebben, deel uit maken van een internationale campagne, welke is te beschouwen als -een wanhopige actie om de naam van de Britse Socialistische Partij door de slijk te sleuren". Zodra dit nieuws tc Djakarta de ronde ging doen en een officiële bevestiging ontving, doordat Moh. Hatta mededeelde, dat het bataljon Worang geen landing had ver richt, zijn besprekingen begonnen tussen de ministers van defensie der R I.S., de waarnemend chef staf van de Apris (federale leger) kolonel Simtupang, de comman dant van de Nederlandse troepen, luit. generaal Buurman van Vree den en de voorzitter van de sectie defensie van de volksvertegen woordiging der R.I.S. Men besprak de eventuele militaire maatregelen, die iii verband met de situatie te Makassar zullen moeten worden genomen; ook Moh. Hatta en de chef-staf van de Nederlandse troe pen. generaal-majoor D. R. A. Van Langen namen er aan deel. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Bevin ligt in ziekenhuis voor lichte operatie LONDEN Dc Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Be- vin die thans 69 jaar oud en reeds lang aan het sukkelen is, moest Dinsdag overgebracht worden naar het ziekenhuis Manorhouse, om een „lichte operatie te ondergaan. Hij kreeg het advies zich tc laten opereren en heeft besloten vlug naar het ziekenhuis te gaan in dc hoop hersteld te zijn vóór de aankomst van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson en de komende bijeenkomst van de raad van het Noord-Atlantisch Pact. Bevin zal dus de bijeenkomst van dc Westelijke Unie (aanstaande Zon dag en Maandag te Brussel» niet kunnen bijwonen, waar men het zal hebben over de financiën voor de defensie van de vijf landen. Groot- Brittannie zal nu vertegenwoordigd zijn door de minister van staat Ken neth Younger. Redactie cd Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOORDER. VEENENDAAL Dc paratvphu*. die Zondag, tengevolge van het eten van hoofdkaas, in het gezin Van Dijk tc Veencndaal is uitge broken. heeft zijn eerste slachtoffer geëist. Mevrouw Van Dijk, oud 60 jaar. die ook aan suikerziekte leed. is ei aan bezweken De toestand van de andere slachtoffers in Vee- nendaal, Achterberg, Rhcncn. Kes- teren on Rcnkum is redelijk wel. De hoofdkaas was afkomstig van de familie G. tc Achterberg, die ruim een week geleden een varken heeft geslacht, waarvan men o.a hoofd kaas heeft vervaardigd. Aan ver schillende familieleden werd deze hoofdkaas verstrekt, zo ook aan de familie Van Dijk. Franse communisten in gevecht met Republikeinse Garde BORDEAUX. Vier honderd bootwerkers, leden van de onder communistische leiding staande CGT, hebben gisteravond In enkele van dc voornaamste straten van Bordeaux slag geleverd tegen even veel leden van de republikeinse RUSSISCHE PROTESTNOTA BEWEERT: Amerikaans antwoord: Ons is niets van een schietpartij bekend KOPENHAGEN. Amerikaanse langc-afstandsvliegluigen hebben, met het Deense vliegveld Kastrup als tijdelijke basis, ook gisteren on vermoeid hun speurtochten voortgezet naar een Liberator van de Ame rikaanse marine, die sinds enkele dagen in het Oostzeegebied vermist wordt. Het zoeken geschiedt met alle hulpmiddelen en technische snuf jes, waarover de Amerikaanse marine beschikt en zal worden voortge zet zolang er neg een straaltje hoop is een overlevende te redden. Geen vierkante kilometer van de uitgestrekte Oostzee wordt daarbij overge slagen. Inmiddels heeft de Sowjetunie in een protestnota aan de Ver enigde Staten verklaard dat een Amerikaans toestel boven Russisch gebied gevlogen heeft. Sowjetjagers stegen op en gelastten het Ameri kaanse toestel te landen. Dit gaf geen gevolg aan dit bevel en opende bet vuur op de Sowjetvliegtuigen. Een Russisch gevechtsvliegtuig heeft het vuur beantwoord, waarna het Amerikaanse toestel in de richting van de zee verdween. Het incident geschiedde Zaterdag bij Libau in Letland. Aanhoudend koud Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag- f. 1 avond Wisselend bewolkt met plaat- g selijk enkele buien en meest g matige wind tussen West en g Zuid. Vannacht hier en daar g lichte nachtvorst. Overdag on- g geveer dezelfde temperatuur als vandaag. 13 April zon op 5.49, onder 19.33. maan op 4.56. onder 15.23. 1 De nota werd overhandigd door de Sow jet-minister van buitenlandse zaken Wysjinski aan de Amerikaan se ambassadeur te Moskou. De nota noemt het gebeurde een grove schending van de Sowjetgrens en van de elementaire regels van het internationale recht. Inmiddels heeft generaal Hoyt S. Vandenberg, chef van de generale staf der Amerikaanse luchtmacht verklaard, dat geen Amerikaans vliegtuig op 8 April machinegeweer vuur heeft gewisseld met een Rus sisch gevechtsvliegtuig. Admiraal Forrest P. Sherman, chef-operaties van de Amerikaanse marine heeft verklaard, dat het boven de Oostzee vermiste toestel niet bewapend was. Men verwacht, dat de Verenigde Staten de Sowjetnota van de hand zullen wijzen. Een juridische kwes tie die zich hierbij nog voordoet is de omstandigheid, dat Amerika de door Rusland ingelijfde Baltische staten nooit als Russisch grondge bied heeft erkend. Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft verklaard, dat de aanwe zigheid van Amerikaanse vliegtuigen op Kastrup een schending van de Deense neutraliteit is en dat de be richten over het vermissen van een vliegtuig slechts een voorwendsel zijn voor het houden van luchtma- noeuvres en verkenningen in het ge bied van de Oostzee. Twee Kopen- haagse dagbladen hebben een soort- Garry Davis gaat trouwen EILSWORTH (MAINE) Garry Davis, de „eerste wereldburger", die sedert enkele tijd opnieuw in de Verenigde Staten verblijft zal inder daad in het huwelijk treden met Audrey Peters uit Hollywood. Op het ogenblik houdt Davis, die op nieuw Amerikaans burger kan wor den na verloop van vijf jaar of zelfs vroeger daar zijn aanstaande vrouw een Amerikaanse is, vacantie in een villa van zijn vader, de bekende or kestleider Mayer Davis. gelijke beschuldiging geuit. Ameri kaanse militaire autoriteiten hebben deze beschuldigingen dwaas en fan tastisch genoemd. r~ a Nee toch.Heus Gevangenisstraf en van meer dan 5 jaar zijn zielkundig niet te verantwoorden, schrijft dr Rob. Lindner, psycho-analyst te Balti more, want niemand kan verder denken in zijn eigen toekomst dan vijf jaar; alles wat daarna komt, staat gelijk rriet je eigen dood; niemand nu kan zich in denken, dat hij niet meer bestaat en daarom is meer dan 5 jaar straf uit den Boze. George Parr te Londen heeft 3000 p.s. boete gekregen, af te betalen met 35 shilling per maand. Wonderlijk vonnis, want Parr is 60 jaar oud en de afbetaling zal als Parr nooit eris om uitstel vraagt, ongeveer 142 jaar vergen. N.i.H. ziet oude heer Parr op Parr's 202-de jaar met hups ge baar de laatste termijn voldoen... Bof?, of pech?, vragen de bla den in Los Angeles, waar ex- Egyptenaar James van wijlen oom-van-oude-stempel te Cairo 4 dansmeisjes heeft geërfd. Primo bestrijdt tante-weduwe hem die erfenis, secundo maakt jonge me- viouw James ook lawaaiig be zwaar, en tertio grijnst „ieder een" meelijdend. Het James-leven gaat tijdelijk niet over rozen. Vijfjarige Mariene sloot zich te Oshawa (Ontario) op m badkamer. Noch ouders, noch grootouders, noch familieleden in 3-de. 4-de en 5-de graad, noch schoolmensen, noch vriendjes, noch vriendinnetjes kregen er haar uit. Toen kwam brandweer man, die door sleutelgat lispelde: „Ga je mee rijden op grote rode brandweerauto met bel en si- rene9" De deur vloog open en Mariene deed de rit van haar le ven. Heel de stad juichte haar toe.' Van Kastrup uit wórden onder zoekingen gedaan naar de Ame rikaanse Liberator. Links op de foto: aan de hand van een kaart worden de onderzoekingspogin gen geregeld. Midden: van Buil tofta. Zweden, uit wordt contact onderhouden met de ingeschakel de vliegtuigen. Rechts: parachu tes met voedsel worden klaar ge maakt voor de bemanning van het verdwenen vliegtuig, wan neer dit eventueel in een moei lijk bereikbaar gebied een nood landing heeft moeten maken. Garde en de plaatselijke politie macht. Na de eerste schermutselingen volgde een handgemeen over dc ge hele linie, waarbij de bootwerkers moesten terugtrekken. De terug tocht werd zodanig geleid, dat hierbij het plaatselijkp hoofdkwar tier van de Communistische Partij werd gepasseerd. Hier stonden nieuwe communistische hulptroe pen gereed, in de vorm van kan toorpersoneel van het partijbureau, dat zich in ijltempo naar het dak begaf en de politie met dakpannen bekogelde. Daarop werden ook schoten gewisseld. De strijd bereikte zijn hoogtepunt in dc Rue Saintc-Catherinne. één van de hoofdstraten van Bordeaux. Hier wisten gardisten en politie mannen uiteindelijk vereend dc ze ge te behalen. Vier bootwerkers werden gearresteerd. Aan beide zij den werden verscheidene strijders gewond. Dc oorzaak der wanordelijkheden was de oorlog in Indo-China en het verzenden van oorlogsmateriaal naar dit gebied, waartegen de com munistische bootwerkers wilden protesteren. Nederland op congres van su i kerbie tverbou wers vertegenwoordigd ROME. Ook Nederland zal ver tegenwoordigd zijn op het van 28 Mei tot 4 Juni in Rome te houden Internationale Congres van Europe se Verbouwers van Suikerbieten. Andere deelnemende landen zijn: West-Duitsland, België. Spanje, De nemarken, Frankrijk, Ierland. Zwit serland en Zweden. DEN HAAG De Koningin, prins Bernhard en dc twee oudste prin sessen zullen deze week hun verblijf in de Franse Alpen beëindigen. De koninklijke familie is voornemens a.s. Vrijdag naar Nederland terug te keren. Triomfantelijker dan indertijd na haar schoonst-bevochtcn zwem- rccords kijkt Nel (Koudijs) van Vliet thans naar haar op 5 April jl. geboren Margrcctje Koudijs. Gelijk heeft zij! Bekroonde paaseieren voor de prinsesjes SOESTDIJK. Vrijdag om kwart vóór twaalf zal op het Koninklijk Paleis Soestdijk een deputatie van de Nationale Paaseieren Tentoon stelling te Doesburg worden ontvan gen, die de prinsesjes de op deze ten toonstelling bekroonde paaseieren komt aanbieden. Frans vliegtuig bij Müncbcn neergestort WIESBADEN Bij Rosenheim, ongeveer 45 km. ten zuiden van München is gistermorgen omstreeks 11 uur een Frans vliegtuig van het type Martinet 2 neergestort. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Het toe stel was op weg van Innsbrück naar Straatsburg. NAPELS Het Amerikaanse vrachtschip „Exilona", het eerste schip, dat Amerikaanse wapenen in het kader van het Atlantische Pact naar Italië brengt, is de baai van Napels binnengelopen. De politie heeft in de haven strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. De lei der der Italiaanse communisten. Pal- miro Togliatti, heeft in dc stad in middels een „oorlogsraad" met zijn voornaamste medewerkers bijeenge roepen om te beslissen of men al dan riet tut actie tegen het lossen van liet schip zal overgaan. De lading van 300 ton bestaat uit houwitsers, veldgeschut en kleine wapenen. Met dc lossing is onmid dellijk begonnen. De leiders van het niet-communistische vakverbond hebben de verzekering gegeven, dat de woi3cns -/.uilen worden gelost. Al les is rustig in de stad. Het 8000 ton grote Am. schip „Zim- porter" wordt Donderdag met n la ding van ongeveer 600 ton Ameri kaanse wapenen in Cherbourg ver wacht. Deze eerste lading, welke in Frankrijk aankomt, bestaat uit eni ge grote stukken veldgeschut cn een partij geweren. Er worden weinig moeilijkheden met het lossen verwacht, daar ook de havenarbeiders die in het com munistische vakverbond C.G.T. ge organiseerd zijn. bij stemming be sloten hebben géén gehoor te geven aan dc bevelen van het hoofdkwar tier om de wapenleveranties te boy cotten. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Driemaal verscheen gisteren een in jacquctcostuum ge klede cn dus reeds op dc beëdiging voorbereide Van Zeeland voor een schare binnen- en buitenlandse journalisten cn persfotografen. Drie maal echter moest de premier in spé aankondigen, dat er nog geen nieuwe regering was. Dc laatste mededeling, die hij in zichtbare ver legenheid en zonder enige toelichting voorlas, was, dat hij een voorstel aan de prins-regent had gedaan. De prins-regent meende tot nieuwe besprekingen tc moeten overgaan cn zou vandaag Van Zeeland opnieuw ontvangen. Gedurende het gehele verloop van de regeringscrisis was er in de journalistieke milieux niet zoveel verwondering geweest, als na deze laatste verklaring. Had de koning een stap gedaan, die de verzoening zou kunnen brengen? Wenste de prins-regent langzamerhand het zwarte schaap van de Leopoldis- ten de ploeg-Van Zeeland niet tc aanvarden? Kwam er uit de libe rale en socialistische hoek toch nog V, .J ROTTERDAM. Een bewogen hoofdstuk in onze geschiedenis, dat van oorlog, bezetting, vernieling en wederopbouw van hetgeen vernietigd werd, een hoofdstuk, waarvan menige bladzijde geschreven werd met bloed cn tranen, is thans ook afgesloten voor Wilton Füenoord, de grote scheepswerf, machinefabriek en scheepsrcparatie- inriebting, wier terreinen aan de rivier te Schiedam een oppervlakte beslaan bijna zo groot als de Kralingse Plas. Het oorlogshoofdstuk werd definitief afgesloten met de voltooiing van het herstel van de enorme bomscbade, toegebracht aan dok IV, een scheepskameel, die met zijn hefvermogen van 46.000 ton het grootste is van het continent. De vlaggen gingen Dinsdagmiddag m top ter ere van het feit, dat Wilton— Fijenoord weer in staat is de grootste schepen van de wereld, met uitzondering van de beide „Queen"-kolossen van de Cunard Line, dokgelegenbeid tc verschaffen. lil dat ecn straat van *ien meler rij van 3a flinke panden van 6 hersteld meter breed en 15 meter diep Toen de bevrijding kwam lag dok vier op twee plaatsen gebroken en gedeeltelijk gezonken bij de werf. Het troosteloze geheel leek meer op een object voor de sloper, dan op iets dat ooit nog eens een droogdok wor den zou. Maar toch is het karwei vol bracht, is het mei veel inspanning en ingenieus overleg gelukt vijf zwaar en minder zwaar beschadigde secties in orde te krijgen, terwijl een geheel nieuwe zesde sectie werd gebouwd voor het deel, dat geheel verloren ging en dat men diep in de dokput heeft laten verdwijnen. Honderden genodigden, waaronder verscheidene vooraanstaande overheidspersonen en talrijke persoonlijkheden uit scheepvaart- en scheepsbouw- en marinekringen hebben Dinsdagmid dag op de bodem van het herstelde dok rond gewandeld en vol ontzag opgekeken naar de nu wel giganti sche romp van het turbinestoom schip Nieuw Amsterdam, dat een dag tevoren voor het eerst sinds het uitbreken van de oorlog, in het dok opgenomen was en thans als een vis op het droge lag, rustend op 342 gietstalen kielblokken plus 12 elec- trisch beweegbare kimblokken die nend als stutten. Om ecn indruk te geven van de omvang van het dok zeggen de cijfers van zo en zo lang en breed U eigenlijk weinig. Meer tot uw verbeelding zal spreken, in haar geheel op dc bodem van het dok gebouwd zou kunnen worden. Rustig wandelend heeft men vier minuten nodig deze straat ten einde te lopen! Tussen twee haakjes, het zijn panden van drie etages en dan steken de daken juist niet boven de zij wanden uit. Wij zagen verder, dat hot gehele gevaarte keurig in de verf zat. een schilderkarweitje. waarover men niet min moet denken Een eenvoudig rekensommetje immers geeft als te verven oppervlakte 40 000 vierkante meter aan. Stel. dat de directie aan U alleen opdracht geeft het dok te verven en U dan per dag 60 vierkan te meter volsmeert, dan bent U voor een dikke twee jaar (Zondags vrij) onder de pannen. Een mooie werk verschaffing overigens, want wan neer U klaar bent, kunt U weer op nieuw beginnen, omdat de plek waar U begonnen was intussen weer hard een nieuw streekje nodig heeft! (Zte verder pag. 4) weer eer. nieuwe formule naar vo ren? Plotseling werden de liberale mi nisters, de partijvoorzitter en dc beide vroegere fractievoorzitters der liberalen door Devèze bijeenge roepen. Devèzc had voordien een onder houd met de socialisten Spaak. Bu- set en Ansecle, Het bureau van de socialistische partij werd weer bij eengeroepen, terwijl Van Zeeland met vooraanstaande partijgenoten en ook met 'skonings secretaris, prof. Pirenne, confereerde. Misschien heeft een nieuw element toch nog aanleiding gegeven de posities over en weer nog eens grondig te over wegen, al werd de crisis er op nieuw door gerekt en al werd Van Zeeland's prestige er min of meer door gesloopt. Vanmiddag zou de beslissing val len, misschien. Honderdduizend voor no. 11653 DEN HAAG In de 509de staats- loterij, vijfde klasse, veertiende lijst is de prijs van honderdduizend ge vallen op lot no. 11653. Zo zag het 46.000 tons dok van Wilton-Fijenoord bij de bevrij ding er uit. Op twee plaatsen ge broken en gedeeltelijk gezonken, leek het goed voor de schroot- oven, doch nu vertegenwoordigt het een waarde van 15 millioen gulden!

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1