hol 'T r Laat Joris Diels wachten tot hij in België entrée vindt De Kerk zal weren al wat haar belijden weerspreekt O MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad iffeei V eens hóren 1 WW I 1 Onderwijscongres van de Partij van de Arbeid STERKE^ Belgisch elftal samengesteld Ben Haag hervatte contact met Nederlandse kunstenaars .Woensdag 12 April 1950 Waar, maar eenzijdig Wat de secretaris van het N.V.V., de heer Vermeulen, zegt over prijs stijging is waar maar.... eenzijdig Aardappelprijs. Niet als gevolg van de manipula ties van de aardappelhandel zijn de prijzen gestegen, maar door de be trekkelijk geringe oogst van 1949 als gevolg van de droge zomer. De voornaamste oorzaak is echter, dat het landoppervlak met aardappelen beteeld. in 1949 belangrijk geringej was dan in de voorgaande jaren VlcesprUs. Een geringer aanbod van slacnt- vee is in de wintermaanden nor maal. Dit houdt automatisch prijs stijging in. Er zal weer een daling intreden, als de aanvoer weer rui mer wordt. Fruilprjjs. Uiteraard is winterfruit duurder dan zomerfruit. Alleen het beste fruit komt voor bewaren in aanmer king en ook dat vergt dc gehele winter door allerlei zorg. Het stel len van een oriisllmiet biedt geen oplossing, want als die limiet te laag ligt, is er helemaal geen winter fruit meer te bekennen. Con 2. Waarom heeft de hr Vermeulen zich geen tolk gemaakt van de klach ten van boeren en tuinders, toen in de afgelopen zomer l>et fruit onren dabel verkocht moest worden of naar de mestvaalt ging? P K. Loon naar werken Van een bedrijf, waarvan ik an ders zou verwachten, las ik in Uw blad' een advertentie, die mij onsym pathiek aandeed. Gevraagd wordt een steno-typiste, met MULO of drie jarige HBS, liefst met enige er varing. Leeftijd tot 18 jaar. Hoog stens mag het meisje dus 16 of 17 jaar zijn. Noch steno, noch typen wordt echter op de gevraagde soort scholen onderwezen. Met de studie daarvan kan de candidaat pas later beginnen. Het komt er dus op neer, dat men voor een kindersalarisje een maximum aan prestatie verlangt. ABONNEE (Het onderhavige bedrijf ant woordt hierop: „Een behoorlijke leerling kan op 15 jarige leeftijd einddiploma 3-jr. ULO en op 15 ja rige leeftijd 3-jr. HBS hebben. Wij hebben in ons bedrijf een steno typiste van 17 jaar, die f 1020 per jaar verdiend. Noemt u dat een kin deisalarisje?) Niets nieuws II Het ingezonden stuk van de heer Michels, die betwistte, dat ik zou kunnen spreken van een nieuwe vinding op het gebied van grimeren (zie ons blad van 28 Maart) noopt mij tot het volgende relaas. Nadat bedoeld stuk in de krant was verschenen kreeg ik het boek over grimeerkunst van de heer Mi chels in handen.-Hierin komt onder meer de afbeelding voor van'de oude man met hoge hoed. die volgens de heer M. volgens hetzelfde procédé als het mijne, maar dan een jaar Echte jongeling Stilzitten, meneer Schijnbare Grijsaard eerder, zou zijn tot stand gekomen. Uit het bijschrift blijkt, dat deze kop volgens het oude procédé is ge maakt Ik heb daarop de heer M. uitge daagd voor een neutrale jury een proeve van zijn kunnen met de zo genaamde tweede huid (mijn vin ding) af te leggen. F. 500— zou ik betalen, wanneer de heer M. zou kunnen aantonen, dat hij ongelige had. De proefneming ging niet door wegens „artistieke en technische moeilijkheden" van de heer M. Ik betreur, dat mijn collega zich uit concurrentie-overwegingen tot unfaire middelen tegen mijn vinding heeft verlaagd. L. F. van VOLEN Grimeur-Theaterkapper Rekencollege II De toelichting van het door C. M. Gz. gesignaleerde transportbedrijl inzake de verhoogde arbeidspresta tie van die wordt verlangd als tegenprestatie voor een loons verhoging van 5% (4 April) verliest zich in juridische spilsvonderij. 1. Maandloon is gebaseerd op 1/12 gedeelte van het jaarloon. Dit jaar loon ging uit van een werkweek van 39 uur en thans van een werk week van 41 'A uur. 2. Door opvoering van de werk tijd ontstaat er verminderde werk gelegenheid voor 5% van het per soneel. Dat weer houdt in ontslag van ouder, althans geen in dienst neming van jonger personeel. 3. Het droevigst vind ik, dat de vakbonden zich blijkbaar met deze maatregel van de directie hebben verenigd. Geen wonder, dat de ontevreden heid hartd over hand toeneemt. INSIDER. De gedupeerde kantoorbedienden van bedoeld bedrijf menen hun ver ontwaardiging te moeten luchten via de rubriek „Moet U eens ho ren", maar ik zou hun willen zeg gen: „Moet je eens horen, vrien den, zoiets kan- alleen jullie eigen gereide kantoormensen overkomen, die door gebrek aan gemeenschaps zin weigeren het voorbeeld '"an honderdduizenden handarbeiders te volgen, n 1. door aansluiting bij de vakorganisatie toestanden, als door jullie gesignaleerd, onmogelijk te maken." Maar.... beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. B. Een April De VARA is een omroep, die mij na aan het hart ligt. De reportage echter, die zij gemeend heeft te moeten geven van het „oplossen van de Nachtwacht" van Rembrandt door okerpest bedoeld als 1 Aprilgrap vind ik ronduit onver antwoordelijk. De verdwijning van zulk een kunstwerk zou een natio nale ramp zijn. Bovendien weet men nooit hoe dergelijke berichten naar het buitenland komen. De consequentie zou kunnen zijn, dat kunstminnaars uit het buitenland niet meer naar ons land kwamen, omdat de Nachtwacht niet meer bestaat. Ik vond het een ergelijke verto ning en heb mijn toestel afgezet. EEN VARA-VRIEND (Van meer zijden hebben wij re acties ontvangen van verontwaardig de lezers. Wanneer de VARA had kunnen beseffen tot welke conse quenties de aanvankelijk wel zeer reëel schijnende grap zou leiden, zou zij hieraan niet begonnen zijn. Jam mer echter dat VARA-VRIEND zijn toestel heeft afgezet, anders zou hij zich ondanks zijn bezwaren toch hebben geamuseerd met de kolder achtige dwaasheid waarmede de „reportage" eindigde. Misverstand zou dan uitgesloten zijn geweest). Onenigheid in padvinderij Het geloof van vele grote en kleine padvinders zal wel heftig geschokt zijn door recente gebeur tenissen in dé beweging. Dit is ech ter niet zo erg. De leiders vooral de hoger geplaatsten waren voor de jongeren „autoriteiten" geworden. De jeugd heeft echter in een jeugd beweging geen autoriteiten nodig. Zij heeft slechts behoefte aa" oude re, wijzere vrienden. Nu de bom gebarsten lijkt het mij raadzaam de moeilijkheden op te lossen in de van de „jeu"' beweging" en niet in die van een „paedagogischsysteem met auto cratische bestuursvorm"'. I G. BRÖCKLING. Redactioneel komen wij nog op deze aangelegenheid terug. Iedereen tevreden? Fijn, dat de ministers van Maarse- veen en Lieftinck tevreden uit In donesië zijn teruggekeerd. Ik lees, dat de regeling der pensioenen zeer moeilijk was, „waarbij ervan is uit gegaan, dat de gepensionneerden niet de dupe mochten worden". Dat zijn de gepensionneerden uu Indonesië. Zijn de gepensionneerden in Nederland dan niet gedupeerd, toen de voorgestelde verhoging werd verworpen? v. B. Dwaas en tegenstrijdig II Het stukje „Dwaas en tegenstrij dig" van de heer Kehlenbrink in deze rubriek (4 April) heeft roijn volle instemming. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gaat het grootste deel van de kinderen uit arme gezinnen die door hun grote kindertallen voornamelijk debet zijn aan de overbevolking ongeschoold de maatschappij in. Industrialisatie vergt echter ge schoolde arbeider1- T^,,c ziin deze kinderen een probleem van onze slaat en zouden zij, bij voldoen de verantwoordelijkheidsbesef, een punt van voortdurende zorg voor de ouders moeten uitmaken. De hui. dige regeling voor kinderbijslag, die versneld stijgt hoe groter het gezin is. is zeker niet het aangewe zen middel om dit besef aan te kweken. Kinderen zijn een zegen Gods, maar plichtsbesef en naastenliefde gebieden, dat men de kinderen, die men heeft of wenst ook een goede opvoeding en scholing moet kunnen geven. Het is een plich't tegenover zichzelf, de medemens en bovenal tegenover de kinderen. OPMERKER. Een wereldreis van vijf of zes jaar, dat zijn de heren Gluvers (automonteur) en Kuyk (kan toorbediende) met hun echtge noten van plan. Onder de naam The Red Blues, gewapend met hun accordeons en een centen bakje, zullen zij op 8 Mei te Rot terdam starten; eerst zal de reis door West-Europa gaan en na een of twee jaar via Marseille als werkend passagier naar Afrika. Ernstige poging tot verantwoorde meningsvorming (Van onze ondervvijsrcdacleur) AMSTERDAM. Een vaas met vuurrode tulpen sierde dc bestuurs tafel van Bellevue te Amsterdam, toen de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer K. Vorrink, daar het door ongeveer vierhonderd belangstellenden bijgewoonde driedaagse Onderwijscongres van genoem de partij opende. Mr, II. J. Reinink, secretaris-generaal van het depar tement van O., K. en W., prof. Woltjer, voorzitter van de Onderwijs raad, en mr. A. de Roos behoorden tot degenen, die dit congres door de heer Vorrink als een ernstige poging tot een verantwoorde meningsvor ming hoorden schetsen. Als voorzitter van de onderwijs commissie der P. v. d. A. noemde prof dr. Ph. Kohnstamm ver volgens in zijn inleidend referaat het onderwijs aan de brede menigte der Nederlandse jeugd tussen de twaalf en achttien a negentien jaar het kernonderwerp van dit congres. De vraag hoe het gaan moet met de splitsing (differentiatie) van de schoolbevolking na het gewoon lager onderwijs zag spr. daarbij als één der belangrijkste punten, meer speciaal de onderscheiding van.hen, die een practisch dan wel een theoretisch aangelegd intellect bezitten. Het kleuteronderwijs is de eerste trap van ons stelsel en wjj mogen hopen, aldus prof. Kohnstamm, dat een wetsontwerp tot regeling hier van dit jaar de Staten-Gcneraal zal bereiken. In zijn verder betoog detailleerde prof. Kohnstamm het aantal vragen, dat beantwoord zal moeten worden alvorens een volledig stelsel van on derwijs zal kunnen worden gegeven, waarom het Partijcongres in 1947 vroeg. Zo ver. zijn wij nog niet, maar wel is er ook op dit gebied veel werk Advertentie (LM.) MOEDERHelp mij een Om Uw kind te helpen de verzwak king van de groei te overwinnen, geef het eenvoudig een Pink pil per maaltijd. Dank zij de opbouwende eigenschappen van het medische ijzer der Pink Pillen vermeerderen deze de rode bloedlichaampjes van het bloed zodanig, dat de vitaliteit in alle cellen van het organisme terugkeert. Spieren en weefsels worden van dag tot dag sterker, zo zelfs, dat bij vermagerde kinderen in enkele wc- PINK ken tijd het gewicht van 2 tot 3 pond toeneemt. ntt A# Het kind is weer vol le- P/LLErf venslust. Pink pillen apoth. en drog. verzet en een synthese voorbereid. 's Middags behandelde mevr. U. T e 1 le ge n-V e 1 d s t r a de beteke nis voor mens en maatschappij van het kleuteronderwijs. „Goed kleu teronderwijs". zo luidde één van haar conclusies, „is een van de belang rijkste middelen, waardoor het jonge kind uit kan groeien tot een karak tervol mens met initiatief en verant woordelijkheidsgevoel, met arbeids- lust en begrip voor anderen". In aansluiting daarop de opleiding der leerkrachten bij dit soort van onderwijs behandelend, gaf de heer I. van der Velde enkele ontstel lende cijfers in zake het aantal on bevoegden. Van de hoofden, onder wijzeressen en helpsters waren in 1947 respectievelijk 30, 38 en 80 onbevoegd en 't is onwaarschijnlijk dat hierin verbetering van belang is ingetreden. En op 't ogenblik volgen ongeveer drie honderdduizend Ne derlandse kinderen dit onderwijs. BRUSSEL. Voor de voetbal wedstrijd BclgicNederland, die Zondag 16 April In Antwerpen wordt gespeeld, Is het Belgisch elf tal als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlccht) Achter: Vailjant (Andcrlecht) en Anoul (F. C. Luik). Midden, van der Auwera (R. C. Mechelcn), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp F. C.). Voor: Coppens Beerschot), F. Chavcs (Gantoisc), Mermans (An- derlecht), A. de Hert (Berchcm Sport) en Mordant (Charleroi). Naar Nederlandse opvattingen dus niet veel nieuwe gezichten in dc Belgische ploeg. Alleen Vaillant en Mordant zijn tamelijk onbekende namen. Reserves: Daenen (Tilleur), Sae- ren (F. C. Luik) Valet (Anderlecht) en Coppens (F. C. Mechelen). Dc wedstrijd zal worden geleid door de Zweedse scheidsrechter M. Eklind. Grensrechters zijn: dc Belg E. Leenen en de Nederlander W. B. Aussum. PRAAG. De Tsjechoslowaakse ambtenaren zullen voortaan worden bezoldigd „overeenkomstig de kwa liteit en de kwantiteit van het ge presteerde werk", en niet langer op grond van diploma's of anciënni teit. Dc Nederlandse toneelwereld houdt zich al geruime tijd bezig met de zaak Joris Diels. Men weet dat de gemeenteraad in 's-Gravenhage bin nenkort beslissen moet over een, zijdens het bestuur der Haagse Kunst stichting naderend voorstel, deze Belgische regisseur naast Cecs Laseur in de leiding van de Haagse Comedie te benoemen. Voorts heeft dc lezer uit deze courant kunnen vernemen, dat de meningen over het oorlogs gedrag van de heer Diels, ondanks een vrijsprekend vonnis van de Krijgsraad, nog zó sterk uiteenlopen, dat hij in zijn geboorteland niet langer geaccepteerd schijnt te worden. Dc Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars heeft ter plaatse een onderzoèk ingesteld. ZB neemt het standpunt in dat Diels, die van landverraad werd vrijgesproken, pas in Nederland kan werken, nadat men in België zün houding gedurende de bezetting, aan zijn verantwoordelijkheid als kunstenaar heeft ge toetst. heer Diels werd vrijgesproken, van zóveel afkeurenswaardige, blijk baar vvèl bewezen handelingen ge wag maken, dat het binnenhalen van deze man in Nederland onge past en uiterst onrechtvaardig zou zijn jegens Nederlandse kunste naars die de zuivering hebben moeten ondergaan. Het Stichtingsbestuur ontkent dit allerminst. Een der leden, for muleerde zijn standpunt echter al dus: „Ik weet dat de heer Diels omstreden mag worden genoemd, maar rekening houdend m^t zijn vrijspraak in België en met zijn grote capaciteiten en in het oog vattend dat de Haagse Comedie in Nederland niet de waardige aan vulling heeft kunnen krijgen, no dig om zich als eerste klas gezel schap te handhaven, geloof ik dat het steunen dezer benoeming ver antwoord is. De zuiveringskant zie ik wel, doch daaronder moet nu maar een streep worden gezet." Wordt deze opvatting in Den Haag door velen gedeeld? Reeds kan worden voorspeld dat de V.V. D., de Communisten cn enige A.R.'s zich straks in de raad tegen Diels zullen uitspreken, maar van door slaggevende betekenis wordt uiter- Niet alle deuren zijn dicht Eerst wanneer zó'n onderzoek leidt tot de opheffing van de be lemmeringen die hem thans nog het herkrijgen van een plaats in Brussel of Antwerpen onmogelijk maken, valt zo meent de N.V.T. politiek niets meer in te bren gen tegen zijn benoeming in Den Haag. Artistiek blijven er dan evenwel nog bezwaren, aangezien een zó belangrijke post beter door een kunstenaar uit eigen land kan worden bezet. Wie deze zaak nu als belangstel lend toeschouwer bekijkt, vraagt zich af, wat een toch verre van on besuisd college als het Stichtings bestuur, wel bewogen mag hebben. Diel's benoeming als een oplossing te beschouwen. Men komt er dan toe eens met Vleze en gene te gaan praten en streeft er met vlijt naar, in en baaierd van tegenstrijdige, veelal heftig geformuleerde ziens wijzen, zoiets als een oordeel op de been te houden. Het besluit van Paul Steenber gen, om naar Comedia te gaan, be tekende voor de Haagse Comedia een wel bijzonder belangrijk mo ment. Het was immers geen ge heim, dat de gemeente de eenhoof dige leiding van Laseur niet wen ste te continueren en ook t.a.v. het gezelschap hervormende plannen koesterde. Algemeen verwachtte men. dat Steenbergen, die zijn hele carrière in Den Haag bouwde, aan de leiding zou worden toegevoegd. De besprekingen hierover liepen echter op niets uit. Ook het contact met het nieuwe gezelschap van J. de Meester en Guus Oster leidde niet tot 'n oplossing, volgens in Den Haag verkregen inlichtingen, om dat deze groep eisen stelde, die met de belangen van de Haagse Comedie moeilijk waren te combineren, vol gens de directie van de groep, om dat de Kunststichting de onderhan delingen afbrak, voor en aleer er een beslissing was gevallen. Toen nog andere pogingen mislukt wa ren, begon de bekwaamheid van de wèl beschikbare heer Diels zwaar te wegen en kwam de dag, waarop zij, die om „vaderlandse redenen" tegen hem gekant waren geweest, de strijd opgaven. Het be sluit hem voor te dragen, werd genomen. Belgische oud-illegalen startten daarop een actie, die uiterst begrij pelijk is. Zelfs als men zich op het standpunt zou willen stellen, dat de gegevens welke afgevaardigden der N.V.T. in België verzamelden moeten worden bekeken als on bewezen aantijgingen, zal men moeten toegeven dat de overwegin gen van het vonnis waarbij de aard de houding van de P.v.d.A. Onze indruk is, dat deze fractie veel waarde hechten zal aan het rap port dat twee ambtenaren, die als „neutrale waarnemers" naar Bel gië werden gezonden, aan het ge meentebestuur zullen uitbrengen over het standpunt dat officiële personen aldaar ten aanzien van deze zaak innemen. Uiteraard wa ren de beide heren niet bereid ons hun bevindingen mee te delen, maar in Brussel kwamen wij te weten, dat een voor Diels gunstig rapport verwacht kan worden. Is dat juist, dan bestaat er goede kans dat zijn benoeming dus. met steun van de P.v.d.A., zal doorgaan. Gaan we deze pil straks nu maar slikken, in de bittere overtuiging dat er, bij de vele misstanden waartoe een mislukte zuivering heeft geleid, dan nóg maar een moet worden gevoegd? Dit lijkt ons een wanhoopsstand- punt waartoe op dit ogenblik geen aanleiding bestaat. Dat het bestuur der Stichting moe geworden is van de hoge tonen die, vóórdat Diels aan bod kwam, door acceptabele Nederlandse figuren zijn aangesla gen, kunnen wij ons levendig voor stellen. Maar het voeren van een beleid in zaken, waarbij toneelkun stenaars zijn betrokken, eist nu eenmaal een grote souplesse, een aanmerkelijk geduld en een bijzon der Christelijke vergevensgezind heid. Laat men vergeten wat er allemaal gezegd, gedaan, bezworen en uitgeroepen is en opnieuw con tact zoeken met de In aanmerking komende Nederlandse kunstenaars. Wij hebben ons er terdege van ver gewist dat de onbereidwilligheid dezer heren op het ogenblik hele maal niet meer zo onwrikbaar is, dat men zich aan de oplossing- Diels, die geen waardige oplossing i s. zou behoeven vast te klampen. Niet alle deuren zijn dicht er staan er een paar wijd open. Laat men er binnengaan. De heer Diels wachte dan, tot hij in zijn eigen land ook een entrée vindt. Hanrkvrestle* rentezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedure* arbeidswet cnx- Vraag: C. G. stelt een vraag over het afkopen van polissen, waar op bij overlijden een zeker bedrag wordt uitgekeerd, nL f 100, Antwoord: Van polissen, als hier bedoeld, is geen afkoopwaarde te berekenen. Het zijn zgn. risicopo lissen, evenals o.a. polissen van brand- en inbraakverzekering. Iets anders is het b.v. bij kapitaal- of lij Iren te verzekeringen, waar het spaarelement aanwezig is. Dat de betreffende verzekerings maatschappij het verzoek tot afkoop heeft afgewezen, is dus op goede gronden geschied. Vraag: W. F. K. stelt vragen over de hoogte van sommige sociale wetten. Antwoord: Bij de Staten-Ge- neraal is in behandeling en gedeelte lijk reeds afgewerkt een wetsont werp tot tijdelijke verhoging van uitkering ingevolge dc Noodwet Ou derdomsvoorziening, van bepaalde renten ingevolge de Invaliditeitswet, van de toeslagen ingevolge de Wet tot aanvulling van renten krachtens de Invaliditeitswet en van de Kin derbijslag op grond van de Kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers. Zodra de hierbedoelde vooi-stellen Advertentie (l.M.) Als de nieuwe Kerkorde functionneert LgR. blijken nog steeds verkeerde begrippen te heersen omtrent het- JN geen er in en met de Ned. Hervormde Kerk gebeuren zal, wanneer zoals het voorstel is, op 1 Mei 1951 de nieuwe Kerkorde gaat function- neren. Verwonderlijk is het nietdat niet overal duidelijk is, welke de con sequenties daarvan zijn voor het leven der Kerk. Immers, drie jaar lang nu reeds, wordt over de Kerkorde gediscussieerd en geschreven. Er zijn vele stemmen vóór en even zovele tegen gehoord. Er is vertrouwen, maar ook wantrouwen. De stof zelf is op vele punten ingewikkeld en niet overzichtelijk, en wij kunnen ons daarom voorstellen, dat lezers ons schrijven: wat gaat er nu eigenlijk gebeuren? Aan de hand van min of meer Deze weeJc; concrete vragen, die ons daarbij zijn voprgelegd, willen wij in dit artikel een antwoord geven, waar van wij hopen, dat het in de vragen, die er rondom de Kerkorde rijzen, enig licht zal brengen. In de eerste plaats enkele tech nische opmerkingen. In de „Overgangsbepalingen", die kort geleden verschenen zijn en bij de Kerkorde behoren als de re gelen. die de overgang vast stellen van oude reglementen naar nieuwe Kerkorde, wordt in een tijdschema vastgelegd, wat er allemaal nog moet gebeuren, voor op 1 Mei van het volgend jaar de Hervormde Kerk volgens haar nieuwe orde op weg zal gaan. Daaruit blijkt, dat de eindstem ming over het Ontwerp zal plaats vinden in een vergadering dér Ge nerale Synode, welke op 9 De cember a.s. gehouden wordt. Dat is dan een Synode, welke twee keer zoveel leden telt als de huidige. Thans zijn er 45 voor elke clas sis één afgevaardigde; dan zijn er 90. Maar eer het zover is, moeten (en mogen in elk geval) alle in Kerk en Wereld classicale vergaderingen en Kerke raden hun consideraties op het Ontwerp hebben ingediend. Als laatste datum daarvoor staat 20 September aangegeven. Deze over wegingen. amendementen, even tuele wijzigingen van het Ont werp. etc. worden dan door de Commissie voor de Kerkorde ver werkt en in een rapport aan de Synode voorgelegd, die daarna het Ontwerp opnieuw beziet, rekening houuend met de gemaakte opmer kingen, Is het Ontwerp op 9 De cember in tweede lezing aanvaard, dan is er begin volgend jaar nog veel t? doen. Want, dan moet voor zien worden in tal van vacatures, omda*. immers alle leden van ho gere besturen, van de Organen van Bijstand etc. en bloc moeten af treden en nieuwe dienen te wor den gekozen. Er.kan dus een „ge heel vernieuwde Kerk" ontstaan, wanneer men voor alle vertegen woordigingen geheel andere perso nen kiest dan er nu zitting hebben. Dat kón, omdat niemand gebonden is aan de aftredenden. Intussen, de grondslag van de Kerkorde is aangegeven in haar Artikel X. dat de Kerk fund'e t in haar belijdenis en de Heilige Schrift als enige regel voor geloof en prediking. Dit artikel X laat ook in alle duidelijkheid zien. dat het de Kerk erpst is met dit belijden, omdat „de Kerk weert al wat haar belijden weerspreekt". Hieruit gaat de Kerk derhalve leven, in al baar ambten en bedie ningen. Daarmede zal zij dan te ruggekeerd zijn tot haar enige mogelijkheid, wil zij Kerk van Je zus Christus zijn. Intussen blijkt uit dit Artikel X eveneens, dat in een waarachtig Christus-belijdende Volkskerk de vraag omtrent de „richtingen", die de Herv. Kerk decenniën heeft verscheurd, niet alleen op de oude wijze niet meer kan worden ge steld, maar dat deze bovendien een totaal ander accent heeft ge kregen. Dat wil zeggen krachtens haar wezen zal de Herv. Kerk kunnen en moeten optreden wan neer bewust en positief de funda menten der Kerk worden aange tast. Dan zal moeten worden ge weerd. al wat haar belijden weer spreekt Wil dit nu zeggen en hier mede komen wij tot een vraag, die ons van enkele zijden is gesteld, dat onmiddellijk de tucht gaat functionneren? Of, dat bepaalde richtingen, thans nog aanwezig, de Kerk worden uitgedreven? De vrij zinnigen bijvoorbeeld, of de extre me groepen van rechts? Allerminst! Indien de Kerk in al haar gele dingen deze grondslag aanvaardt, betekent dit, dat verondersteld wordt, dat allen, op dat moment in de Kerk aanwezig, zich in de weg van het belijden der Kerk bewust willen begeven. Voorop staat daarom in het „op zicht" niet de tucht, maar de visi tatie, en de tucht komt eerst dan, wanneer alle andere wegen onbe gaanbaar zijn geworden. Zij is en blijft dus ultima ratio. Overigens is deze justitiële tucht tien jaar uitgesteld, omdat de Kerk eerst de nodige rust moet verkrij gen om de nieuwe orde goed te doen functionneren. Tot zolang be perkt men zich tot de zg. judiciéle tucht. Hieruit volgt derhalve, dat aan niemand, aan geen enkele ambts drager, op 1 Mei 1951 iets ter te kening wordt voorgelegd. Ook de thans dienstdoende predikanten behoeven niet opnieuw de zg. pro ponentsformule te ondertekenen. Ieder kan zich in de weg van het belijden voegen, wanneer hij mede de nieuwe Kerkorde en Ar tikel X daarvan als uitgangspunt voor alle ambtelijk handelen aan vaardt. Indien dus ook degenen, die zicb thans vrijzinnig noemen, deze wil te kennen geven door het feit, dat zij achter de Kerkorde staan, wor den zij niet uit de Kerk geweerd, die niettemin belijdende Kerk is geworden. Men bedenke daarbij overigens, dat veel van de oude onderschei dingen tussen vrijzinnig en recht zinnig. haar betekenis hebben ver loren, of geheel anders dienen te worden geïnterpreteerd. Zo is de Hervormde Kerk veel meer op weg naar een nadere reformatie dan naar een feitelijke reorganisatie. Wat in haar midden, reeds in de oorlogsjaren heeft plaats gevonden, is het werk ge weest van de Geest Gods, die door en langs menselijke wegen, diege nen bijeen heeft gebracht, wier ontmoeten en elkaar herkennen in het geloof, aanstonds de vernieu wing der Kerk zal hebben bewerkt. wet zijn geworden, zullen de betrok ken instanties, dit is ons bekend, al het mogelijke doen om de rechtheb benden de verhogingen zo spoedig mogelijk toe te kennen. Het voorbe reidend werk hiervoor wordt reeds gedaan. Vraag: J. A. v. R. wil iets weten over toekenning van kinderbijslag voor een zoon, geboren 6 December 1949. Antwoord: Het recht op uitke ring voor deze zoon gaat in 1 Janu ari 1951. Voor het recht op kinder bijslag over een kalenderjaar is n.L de samenstelling van het gezin op 1 October van het voorafgaande jaar beslissend. Het ligt echter in de be doeling van de wetgever een wijzi ging tot stand te brengen, waarbij dan zal worden uitgegaan van de sa menstelling van het gezin op de eer ste dag van ieder kalenderjaar. Vraag: P. J. R. beklaagt zich dat zijn huis verwaarloosd wordt en de huiseigenaar niets doet, maar wel straks verhoging zal vragen Antwoord: Hier zal straks, wanneer 't aanhangige wetsontwerp door de Kamer zal zijn aangenomen, de huur met 15% worden verhoogd. Wanneer het echter juist is, dat het huis van de huurder in ernstige ver waarlozing gaat verkeren, dan kan een klacht bij het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht dikwerf veel ten goede veranderen. Vraag: H. J. D. stelt enige vra gen omtrent de verhouding van pre mie voor sociale wetten, en de toe passing van de Invaliditeitswet. Antwoord: Van een loon van 65.per week kan worden inge houden: 1% premie Ziektewet (naar max. 10.— per dag) 0,60 1,8% premie Ziekenfnnds 10.— per premie (naar max. dag) loonbelasting kind) (geh. -f l 1,08 5,30 Totaal 6,98 Netto zou dus overblijven 58,02. Voor het recht op invaliditeits- rente is vereist, dat men voor meer dan 2/3 gedeelte arbeidsongeschikt moet zijn geworden door ziekten of gebreken. Het verlies van een vin ger brengt een zodanige invaliditeit niet mede, zodat het geen zin zou hebben invaliditeitsrente aan te vragen. Vraag: F. M. wil iets weten over de huurwaarde van ambtswoningen. Antwoord: Indien een woning een ambtswoning is Wordt de huur- ambtswoning is wordt de huur waarde gesteld op 12% van het jaarlijks inkomen uit de dienstbe trekking met een minimum van 1/3 van de normale huurwaarde. De huurwaarde wordt voor de loon belasting of inkomstenbelasting als loon gerekend. Hierbij komt even tueel ook nog een bedrag voor vrij vuur, licht of water Vraag: W. J B. meent een ver goeding te kunnen vergen van de huiseigenaar, wanneer deze, in ver band met mogelijke verkoop van het huis. dit door adspirant-kopers laat bezichtigen. Antwoord: Deze houding is niet juist. Men kan de huiseigena ir mededelen, dat op bepaalde dagen en klokken gelegenheid tot bezich tiging bestaat, maar niet, dat daar voor een vergoeding moet worden gegeven. Indien men de eigenaar hier moeilijkheden in de weg legt, ver zwakt men zijn positie, wanneer eventuele uitzetting uit het huis wordt gevorderd. V r a a g: J. de B. wil iets weten over de wijziging van de loongrens in de Ziektewet. Antwoord: Het desbetreffen de voorstel is nog geen wet gewor den. hoewel de Eerste. Kamer zich reeds met het ontwerp heeft ver enigd. Tot zo lang vallen dus per sonen, die meer dan 3750.per jaar verdienen, niet onder de bepa lingen der Ziektewet. Een uitzonde ring is slechts gemaakt voor hen, die vóór 1 Januari 1950 minder dan 3750.verdienden en na die da tum boven dit bedrag kwamen, doch beneden de 4500.—.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3