DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerikanen zoeken verbeten naar vermiste „Privateer v: Scherp Amerikaans antwoord verwacht „Slag" in Amsterdamse raad voor de rechter Toestel zal bewijzen dat Sowjets moeten leveren dwalen Op Russisch gebied terecht gekomen? ieen ontschepingen, zegt Makassar België gonst van besprekingen om de koningskwestie Geen motie over vrije Zondagen hotelpersoneel Brand in Tilburgs ziekenhuis Bond van aannemers viert zijn zevende lustrum 10e Jaargang, no. 86* Donderdag 13 April 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. 55 (Van onze correspondent) KOPENHAGEN, 13 April. Acht en twintig Ameri kaanse toestellen hebben gisteren de gehele dag de na sporingen naar het vermiste Amerikaanse vliegtuig voortgezet en toen in de middaguren het bericht van een Amerikaanse machine binnenkwam, dat men ten Oosten van het Deense eiland Bornholm in de Oostzee een drijvend voorwerp had waargenomen, dat een gummiboot of een vlot kon zijn, heerste er een optimis tische stemming in het hoofdkwartier van de Amerika nen op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. Een Deens watervliegtuig en een mijnenveger werden naar de aangeduide plek gezonden, doch zij ontdekten slechts een drijvende houten viskaar, zoals door de vissers worden gebruikt. De Amerikanen willen nochtans hun onderzoekingspogingen niet staken, doch, zoals-hun commandant het uitdrukte ,,elke plank in de Oostzee nauwkeurig onderzoeken, alvorens de pogingen worden opgegeven". Er bestaat nog nauwelijks enige kans dat de verongelukte vliegers levend worden gevonden, doch het is voor de Amerikanen van groot belang dat het wrak gevonden wordt, om te kunnen bewijzen, dat de machine onbewapend was. Verder dient de oorzaak van de ramp te worden vastgesteld, teneinde te kunnen nagaan of er verband bestaat tussen het neerstorten en het door de Russen gemelde vuurgevecht in de lucht. Wanneer het wrak niet kan worden gevonden moet men aan nemen, dat het. vliègtuig op Russisch of onder Russische controle staand grondgebied is terechtgekomen. Op het Russisch protest WASHINGTON In diplomatieke en militaire kringen in dc Amerikaanse hoofdstad verwacht men, dat de Verenig de Staten de Russische protestnota, die door Wlsjinsky aan de Amerikaanse am bassadeur te Moskou is overhandigd, in zeer scherp gestelde bewoordingen zullen afwijzen. Men herinnert in deze kringen aan de verzekeringen van generaal Hoyt Van- denberg van de Amerikaanse luchtmacht en admiraal Forrest Sherman van de ma rine. dat zich Zaterdag j.l. geen Ameri kaanse bommenwerper in de omgeving van Libau heeft bevonden cn dat het bombardementstoestel dat sinds Zaterdag wordt vermist, niet bewapend was en dus niet, zoals in de Russische nota wordt be weerd, het vuur op enig Russisch vlieg tuig kan hebben geopend Van enige op winding is in de Amerikaanse hoofdstad niets te bespeuren. De koude oorlog is geen enkele graad in temperatuur ge stegen. Nee toch. Heus! King's Cross Station is zeer groot. Duizenden mensen haas ten er zich in en uil. Eén vrouw tracht al die duizenden in het ge zicht te zien: miss Barrett. Zij is daar neergezet door een zeer oud man, die nog steeds zijn zoon zoekt, de 30-jorige vlieger Wilfred Sutherland, die in 1043 boven Borkum werd neergeschoten. De vader gelooft niet, dat Wilfred doocl is In 1942 liep de Franse soldaat Maurice Frantzen een hoofd wonde op waardocr hij zijn ge heugen verloor. Thans is hij ie Nancu terug bij zijn moeder, die, dolgelukkig, hem wel herkende, doch hij haar niet. „Waarom is die vrouw zo blij met mij?", vroeg hij aan luie hem brachten. Enquête in West-Duitsland: „Wié xoas sterkste Duitser Uitslag: 1 Bismarck, 2 Frederik de Grote, 3 Hindenburg, 4 Goethe, 5 Keizer Wilhelm da Laatste, 6 Maarten Lather. Argentijn, die zwemmend 7 zeiljachten dwars over de ha ven trok, wil thans aan zijn vek boven Buenos Aires helïcopteren en in de pauzen zal hij gvitaar tokkelen en thee drinken, liij is zó sterk, dat hij 5 Piper Cub- vliegt.uigen tezamen het opstijgen belettehoewel hun motoren op volle (opstijg)kracht draaiden. De politie te Kopenhagen was gisteravond enigszins nerveus, aan gezien de Kopenhaagse communisten demonstraties op het vliegveld had den aangekondigd. Het werd even wel een groot fiasco, omdat er geen enkele demonstiant kwam opdagen. Intussen is van Zweedse zijde bij de Amerikaanse ambassadeur in Stockholm een protest ingediend to gen het overvliegen van Zweeds grondgebied en met name van de I uit militair oogpunt belangrijke marinehaven Karlskrona, aan de Oostzee. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft cr met nadruk op gewezen, dat voor elke vlucht boven Zweeds grondge bied een speciale vergunning bij de Zweedse regering dient te werden aangevraagd. Vannacht werden dc nasporingen wegens het slechte weer gestaakt, doch vanmorgen om zeven uur zijn weer acht Amerikaanse machines opgestegen voor een speurtocht bo ven de Oostzee, terwijl zich hierbij om negen uur nog tien toestellen voegden, zodat er wederom een grote activiteit heerste. Zondag bloeien de hyacinten LISSE De narcissen staan nog in volle bloei op de bollenvelden, vooral de latere soorten. Als het weer niet te koud is. zullen as. Zondag ook ,de hyacinten in volle bloei staan. Óok ziet men reeds het vurig rood van enkele veldjes vroe ge tulpen. Zowel op de „Keuken hof' als in de Treslongtuin valt er veel te genieten. Op 23 April zal er van Noordwijkerhout uit een tul- penrallye voor fietsers worden ge houden. De regering van Oost-Indonesië ïeeft bij de centrale Indonesische egering geprotesteerd tegen de oor het ministerie van voorlich- ing verstrekte onjuiste inlichtingen Her de beweerde ontscheping van ndonesische troepen in het zuiden 'an Celebes. Bij boven Zuid-Cele- >es uitgevoerde verkenningsvluch- en is geen spoor ontdekt van het ndonesische bataljon, dat volgens ïct ministerie van voorlichting te Jakarta, Dinsdagmorgen geland ou zijn. Ook de beide Indonesische roepentransportschepen en het kor- et, die Maandag de rede van Ma- assar hebben verlaten, zijn niet neer opgemerkt. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Met onverdroten ijver hebben de leiders van de drie grote politieke partijen gisteren opnieuw een dag aan intensieve be sprekingen besteed, zonder nog een oplossing voor de regeringscrisis te bereiken. Het is koning Leopold zeil", die lot de jongste vertraging aanleiding heeft gegeven cn nog een al wéér laatste poging wilde zien ondernemen om een homogene Katholieke regering te vermijden, die gedwongen zou kunnen worden tot parlcmentsontbinding en tot nieuwe verkiezingen, met al weer de koningskwestie als inzet. Er was gisteren al weer sprake van een formule, die het de libera len mogelijk zou maken, toch nog deel uit te maken van de regering. ,die eventueel een voortgezette rege- Ving-Eyskens zou kunnen zijn. Maar ook de socialisten werden in het overleg betrokken, 's Morgens con fereerde van Zeeland met E.vskens, Spaak en Devèzc. De drie laatsten werden ook door de prins-regent ontvangen, die eveneens een onder houd had met de voorzitters van Kamer en Senaat, de voorzitters der drie grote partijen, vertegenwoordi gers van linkse en katholieke vak bonden en met de minister van justitie, Lilar. Ook de liberale mi nisters kwamen weer met de frac tievoorzitters van hun partijen bijeen. Al dit drukke politieke ver keer vestigde do indruk, dat toch nog weer ^grondig naar een verzoe nende formule wordt gezocht en dat de ..doorzetters" uit de extreem- Leopoldistische hoek terrein verlie zen en langzarherhand „plus royalis- le que le roi" zijn. (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. Toen op 29 Maart de Eerste Kamer de begro ting van Sociale Zaken behandel de, maakte professor Molenaar (V.V.D.) er een halszaak van. dat het K.B inzake de rusttijden van het café- en hotelpersoneel op een bepaald punt van de Arbeidswet afweek. Daarin werden 21 vrije Zondagen voorgeschreven, terwijl in het K.B. dat aantal op 12 was vastgesteld. Minister Joekes meen de, dat de Arbeidswet geen bindend voorschrift gaf, maar dat weerhield de heer Molenaar er niet van om een motie in te dienen, waarin I werd voorgesteld om een commis sie van vijf Eerste Kamerleden rapport aan de Kamer te doen uit brengen over dit punt. Deze motie kwam gisteravond in behandeling, doch bleek weinig sympathie te vinden. Eerst de heer Kropman (KVP) en daarna de heer Van Heuven Goedhart (Arb) wezen erop, dat een rapport van vijf Kamerleden over zulk een zaak niet de minste autoriteit heeft en de'minister volkomen vrij laat. De laatste spreker betoogde, dat het punt in kwestie een uitsluitend juridische betekenis heeft en dat er tussen werknemers en werkge vers in de betrokken bedrijfstak op het punt van de vrije Zondagen geen verschil van mening bestaat. Toen de professor niettegen staande deze critiek zijn motie handhaafde werd zij verworpen met 33 tegen 5 stemmen. De V.V.D. kreeg slechts steun van de C.P.N. TILBURG. Door onbekende oorzaak is gistermiddag omstreeks vijf uur brand uitgebroken in het Sint Elisabeth ziekenhuis te Til burg. De vuurhaard bevond zich op de zolder boven de röntgenaf- deling in een vleugel van het oos telijke hoofdgebouw en was voor de brandweer zeer moeilijk te be reiken, omdat zich in de zware houten overkapping nergens een opening bevond. Toen de vlammen door het dak sloegen kon men het vuur aan voor- en achterzijde met acht stralen bestrijden. Na een uur blussingswerk met groot mate rieel was men de brand volkomen meester. Een hoeveelheid oud ma terieel dat op de zolder lag opgesla gen werd vernield. De röntgenaf- deling kreeg slechts geringe water schade. Het dak van het gebouw brandde over een lengte van twin tig meter door. In de vleugel waar het vuur woedde zijn de techni sche diensten van het ziekenhuis ondergebracht. De Amerikaanse wapenen komen reeds en worden in alle kalmte gelost, zelfs te Napels en te Cher bourg. Wat is er dus van al het gedreig en geschreeuw van be paalde zijde terecht gekomen? Niels. Op de foto: een stuk ge schut verlaat de Eailona te Na pels en zal dadelijk per goederen wagen verderop gaan. De soldaat rechts heeft „een makkie" Pokken te Surabaja breiden zicb uit Surabaja. De pokkenepidemie in Surabaja breidt zich uit. Tot voor kort bedroeg het aantal nieu we gevallen dagelijks gemiddeld 4, doch thans reeds 10. Daar verschil lende oude wijkleiders door de be volking niet meer als zodanig wor den erkend, wordt de uitvoering van de maatregelen ter bestrijding van de epidemie zeer bemoeilijkt. Er zijn in de stad in totaal 202 ge vallen van pokken geconstateerd; 38 patiënten zijn overleden. Ook buiten urabaja zijn weer verschil lende gevallen van pokken waar genomen. Fockema Andreae weer naar Indonesië Binnen enkele dagen zal de staatssecretaris van oorlog mr W. H. Fockema Andreae opnieuw naar Indonesië vertrekken. Hij zal daar nader overleg plegen over de reor ganisatie van het KNIL. De duur van de reis is nog niet bekend, daar deze van de loop der onderhande lingen afhankelijk is. Bewuste vergadering nooit geschorst zegt communist Secgers AMSTERDAM. Toen de Amsterdamse Raad zich op 13 Juli van het vorige jaar bezig hield met de vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" en de relletjes, die zij veroorzaakte, ontstond er een incident. Ex-wethouder Seegers. lid van de communistische raadsfractie, wilde een motie toelichten, die hü van plan was in te dienen. Burgemeester d'Ailly weigerde hem het woord te verlenen cn toen de heer Sccgcrs daartegen fel protesteerde, gelastte de burgemeester hem zich te ver wijderen. Toen de heer Secgers hier geen gevolg aan gaf, riep mr. d'Ailly de hulp van agenten in, waarna er tussen dc politie en de leden van de communistische fractie een handgemeen ontstond. De zaak had gisteren een nasleep voor de Amsterdamse rechtbank, waar de lieer Seegers zich verantwoorden moest voor het niet opvolgen van het bevel de raadzaal te verlaten. Burgemeester niet verschenen Keientrekkersorganiseerden zich in ..De Zwaan Op 15 April van het jaar 1915 werd in „Dc Zwaan" de afdeling Amers foort van de „Nederlandse Aannemers Bond" opgericht. „Dc Zwaan" was een etablissement in de tuin achter het perceel, waarin nu V. cn D. is gevestigd. Dc meeste aannemers in onze stad waren al „zo'n beetje" ge organiseerd in een patroonsbeweging, maar de jongeren Maren voor vernieuwing en traden toe tot de Moderne Bond. borgstcllingssysteem kan de heer Van Hoogevest ook heel wat ver tellen. Dank zij de „Bond" ver dween dat. De Bond heeft geduren de zijn bestaan strijd geleverd te gen het eigenbeheersysteem. Plezieriger waren de excursies, die de leden in de loop der jaren maakteen. Die waren zeer leerzaam. Er werden o.'a. bezoeken gebracht aan dé Oranjesluizen in IJmuiden, aan de Zuiderzeewerken, aan de Maastunnel, aan wercldtoonstellin- gen, aan België en nog onlangs aan Denemarken. Veel plezier heeft de afdeling ook gehad, toen de Amersfoortse Kei verplaatst moest worden van het Oude Politiebureau naar zijn tegen woordige plaats. Er was toen in alle ernst een inschrijving, waarop aan nemers uit andere plaatsen hun voorwaarden bekend maakten. De „Bond" had ook ingeschre ven, voor zegge pn schrijven f 0.—.! Deze geschiedenis zal ongetwij feld wel gereleveerd worden op de j receptie, die de aannemers Vrijdag a s. van half vijf tot half zes in „De Witte" houden. Het rccipiërende bestuur bestaat uit de heren W. Droog, voorzitter; H. v. d. Vijzel, secretaris; R. Groenenberg, pen ningmeester; J. A. van Keulen, tweede voorzitter en Th. F. van Keulen, tweede secretaris. Leden maken vele excursies Van de zeventien aannemers, die toen, in 1915, lid werden, zijn er nu nog drie actief In de afdeling van dc Nederlandse Aannemers en Pa troons Bond, zoals de N.A.B. nu heet. Die drie waren H. L. Eibergen, M. v. Hoogevest en W. Ruitenberg. De „Bond" gaat dus zijn zevende lustrum vieren "en dat was voor de regelingscommissie. waarvan de heer Van Hoogevest voorzitter is, reden om een persconferentie te be leggen. waarop hij vertelde over de groei van de afdeling, die thans 36 leden telt. De heer 'Van Hoogevest weet nog heel goed, hoe dc propagandist van de Bond, de heer S. Mantel, in „De Zwaan" enthousiast pleitte voor de oprichting van een Amersfoortse afdeling. Hij herinnert zich nog le vendig de strijd om betere arbeids voorwaarden, waarin cle afdeling gedurende de eerste vijf jaren van zijn bestaan bemiddelde. Over het De raadsman van verdachte, mr. Benno Stokvis, had de burgemeester van Amsterdam als getuige opgeroe pen. Deze had schriftelijk laten we ten wegens drukke ambtsbezigheden verhinderd te zijn. Mr. Stokvis be toogde, dat de heer d'Ailly volgens het reglement van orde de heer See gers had moeten toestaan zijn motie toe te lichten. De heer Seegers be riep er zich op. dat de agenten de raadzaal niet hadden mogen binnen treden, omdat daar op dat moment nog werd vergaderd. Tn verband hiermee wenste de rechtbank op gehelderd te zien of de vergadering al dan niet geschorst werd en be sloot zij de zaak aan te houden tot 31 Mei as. om alsnog de burgemees ter te horen. Het communistische raadslid Bran denburg stond na zijn fractiegenoot Seegers terecht, omdat hij zich in de „veldslag" had gemengd en een ambtenaar in functie zou hebben be dreigd en mishandeld. Hij zou een der agenten een klap met een stoel hebben toegediend. Ook deze zaak is om de burgemeester te horen tot 31 Mei aangehouden. Temidden na»i New Yorks stijve hoge stijlloze wolkenkrabbers staat midden in. dc jcLrukke Fifth Avenue ecu namaak-gothische kathedraal, de Sint Patrick. Uit dc 30ste verdieping van Rocke feller's Centre zag de fotograaf de New Yorksc Paasgangers ter kerke gaan. Zij hadden, evenals wij hier in West-Europa, slecht weer. ii'*3 .ajai'jiiiciikUiiQ'diJiis M IESMIBI ïn het zoeklicht Bloemenvlootdag op Schiphol DEN HAAG. Vandaag is voor de derde maal sinds de oorlog op Schiphol een bloemenvlootdag ge houden. In samenwerking met een aantal bollenkwekers heeft de K.L.M. de restaurants, de ont vangst- en vertrekhallen en de vertrekkende vliegtuigen met nar cissen versierd. De aankomende passagiers ontvingen een bouquet narcissen, de vertrekkende reizi gers werd op de plaats van be stemming eenzelfde bouquet aan geboden. In totaal zijn hiervoor 35.000 narcissen gebruikt. Onderzeeboot blijkt walvis SAN FRANCISCO - Het Ame- rikaanse ministerie van marine meldt, dat een buitenlandse „onder zeeboot", welke Maandag op onge veer tachtig km. afstand van San Francisco werd waargenomen, een walvis was. De piloot van het mili taire vliegtuig, die de „onderzee boot" dacht te zien, heeft zich ver gist, aldus het ministerie. TRIëST Permanente twistappel TRIEST, de havenstad aan de Adriatische Zee, die eigenlijk al sedert het einde van de eerste we reldoorlog een twistappel tussen Ita lië cn Zuidslavië vormt, is opnieuw ut het middelpunt van dc belang- stellinng komen tct staan, door het bezoek, dal de Sowjetambassadeur in Rome dezer dagen aan de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza heeft gebracht. Het bezoek vond plaats nadat de vorige week Italië en Zuidslavië de officiële cn niet-officlële standpun ten inzake het vrije gebied van Triest hadden uitgewisseld. Sforza heeft zich bereid verklaard onmid dellijk onderhandelingen met Zuid- - -w slavië over de toe komst van Triest te beginnen als eer ste stap tot een al gemene overeen- stemming met het land van Tito. Inlijving van Triest bij Italië zou echter bij voorbaat door Zuidslavië moeten worden aan vaard. Voordat tussen Tito en dc Korn- ïnformstaten een breuk ontstond heeft dc Sovjetunie altijd de Zuid- slavische aanspraken op Triest on dersteund Dat is na het conflict met Zuidslavië niet meer het geval, zo als al gebleken is bij de onderhan delingen over het Oostenrijkse vre desverdrag. Mocht Rusland de Ita liaanse eisen gaan onderstc-unen dan /ouden wellicht de geschillen die thans in do Veiligheidsraad over Triest bestaan kunnen worden opge lost. Dat zou dan echter betekenen: een oplossing over het hoofd van Tito heen. Het is nog de vraag of deze het zover zal laten komen. Im mers juist na het conflict met Mos kou en zijn satellieten is de vriend schap met Italië voor Zuidslavië van veel meer gewicht dan in welke pe riode van de geschiedenis. „Heintzelman" vanmiddag ontscheept AMSTERDAM. De debarkatie van het troepenschip „General Stu art Heintzelman" is vanmiddag om 2 uur begonnen. Alle opvarenden hebben hun plaats van bestemming bereikt of worden in de loop van de avond thuis verwacht. Hetzelfde weertype v Weersverwachting geldig yan -j Donderdagavond tot Vrijdag- 7: g avond: Veranderlijk? bewolking met f g vooral in het Zuiden van het land enkele buien. Meest zwak- g 'i'. ke wind voornanrtelijk uit wes- 5; telijke richtingen. Vannacht - plaatselijk enige nachtvorst ij Morgen overdag ongeveer de- v zelfde temperatuur als vandaag. 14 Apnl zon op 5.47, onder 19.S5. g M maan op 5 06. onder 16.36 -i

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1