Amandeltjespudding Koude oorlog" behandeld op onderwijscongres P.v.cLA. Kamerlid Pollema wil schuld delgen met Marshall-geld £cfifa£ett Huurverhoging wordt of te hoog of te laag geacht Roode Kruis lieeft meer moedermelk nodig Grote tenor in 'n klein Italiaans eethuis „Individueel contact van belang voor wetenschap" Industrialisatie heeft goed ontwikkelde vaklieden nodig „Beroepskeuzevoorlichting is ook overheidstaak" Minister Lieftinck mag bedrag van li milliard lenen Strafactie vindt men weinig preventief en repressief Donderdag 13 April 1950 3 (Van onze ondcrwijsredacteur) AMSTERDAM. De dreigende uitdrukking „koude oorlog" heeft gistc- herhaaldelijk weerklonken in een zeer vreedzame omgeving, nl. in iellcvue te Amsterdam, waar het onderwijscongres van de Party van de \rbeid zyn tweede dag beleefde Naar men weet betekent ..koude oorlog" in jnderwfjskrlngen de stryd tussen de voorstanders van het VGLO (voortge zet gewoon lager ondcrwys) en hen. die voorkeur geven aan een voorbe eldende klasse by het nijverheidsonderwijs. De behandeling van vier praeadviezen stond op het programma Daar zij n grote lijnen gezien één onderwerp behandelden, werd besloten de vier sprekers achter elkaar aan het woord te laten. Het laatste deel van de norgen en de gehele middag zyn vervolgens aan het debat gewijd geweest. Tijdens de gedachtenwisseling cwam naar voren, dat de minister van O., K. en W. de voorbereidende klasse als een experimenteer-fase beschouwt, in afwachting van een te scheppen nieuw schooltype, waar voor de proefnemingen een uni cum op het gebied van onder wijs wetgeving in September begin nen. Maar voor de toestand, zoals die nog is, verschillen de inzichten. De heer H. van Sleen koos dui delijk de zijde van het VGLO. ..Ik zou het van grote betekenis achten", aldus zijn prae-advies, „als alle leerlingen, die niet op enige andere wijze algemeen vormend onderwijs krijgen te genieten, ten vólle van twee jaar maatschappelijk onderwijs zouden kunnen profiteren, dus ook de leerlingen, die voornemens zijn naar een ambachts-, land- of tuin bouwschool te gaan. Men spreekt zoveel over industrialisatie, maar m.l. verliest men veel te vaak uit het oog. dat deze industrialisatie slechts tot haar recht kan komen bij goed ontwikkelde vaklieden". De heer Van Sleen verklaarde zich voorstander van een geheel nieuw schooltype, de drie-vierjarige maat- schappijschool, die plaats moet bie den aan al die leerlingen, die niet naar een school voor ULO of MO gaan. Prof. dr I. C. van Houte, de tweede inleider, kon zich met dit laatste verenigen; hij stelde verder o.a. de vraag: Waarom ligt voor elke jongen, die een schoolontwikkeling behoeft, anders gericht dan ULO en verder voortgezet onderwijs, de weg naar de MTS niet open? „Het ant woord moet helaas luiden", aldus prof. Van Houte, „omdat aan de bre de massa rechten zouden worden ge schonken, die men tot op dit ogen blik het liefst nog maar als privilege aan een beperkt aantal wil verle nen". Tegenstander van het VGLO toon de zich de heer A. J. v. d. Vlerk. Hij achtte deze scholen niet geslaagd, omdat zij niet functioneel zijn. On der functioneel onderwijs verstaat hij iedere opleiding die een afgerond geheel is, maar tevens een mogelijk heid biedt tot verdere studie, zodat ieder kind tot volle ontplooiing kan komen. Voor het beroeps-, vak- en technisch onderwijs bepleitte inlei- Fox Peter houdt hondenliefhebbers bezig (Van onze correspondent) HILVERSUM. Dinsdag is en kele malen door de AVRO een SOS bericht omgeroepen over Peter, 'n weggelopen foxterrier van Captain Lovell, een Canadees officier, die tot de eersten behoorde, die in 1945 over ons land voedselpakketten uit wierp. Captain Lovell is thans be geleider van de leavetrain uit Hoek van Holland naar Duitsland, cn is daarbij altijd vergezeld van zijn lievelingshond Peter, die hij al van jongsaf heeft gehad. Goede Vrijdag is de hond in Utrecht uit de trein gesprongen en verdwenen. Ten einde raad heeft captain Lovell aan de AVRO een bericht opgegeven, dat Dinsdag enkele malen is omge roepen. „Er is een stroom van foxterriers binnengekomen," aldus vertelde de heer Vogt, directeur van de AVRO (zelf een enthousiast hondenlief hebber) toen wij naar het resultaat informeerden. Maar van één be richt kloppen de gegevens zó, dat daar verder werk van is gemaakt. Een foxterrier is nl. op Goede Vrijdag in Utrecht met een reiziger meegelopen en met deze naar Lei den gereisd. Daar is het bewuste dier aan de stationschef afgeleverd, die het SOS bericht van de radio hoorde en captain Lovell toevallig kende. Hij heeft de hond naar het Transitcamp van Hoek van Holland gezonden, waar het wachten thans is op de confrontatie van eigenaar en hond. der een voorbereidende opleiding van twee jaar, gevolgd door een vak opleiding en uitgebreid technisch onderwijs, beide eveneens van twee jaar. Ook de heer D. de Loor. die het land- en tuinbouwonderwijs voor zijn rekening nam, zou in overeen stemming met de commissie, inge steld door het Koninklijk Neder lands Landbouw comité, een voorbe reidende klasse ingesteld willen zien. Het meisjesonderwijs in het 7de en Sste leerjaar waren de avond te voren behandeld door mej. Gr. G. Smit cn de heer J. L Ameri ka. „Het is wel vreemd", aldus de eer ste, „dat een kok, een kleermaker cn een kapper een vestigingsvergun ning nodig hebben, die alleen na af gelegd examen wordt verleend. Maar een huisvrouw, die niet alleen alle huishoudelijke bezigheden moet kunnen verrichten, maar die boven dien inzicht moet hebben in kinde ren opvoeden, geld beheren en ge zondheidszorg, kan zonder enige op leiding voor deze taak komen te staan". Als de beste opleiding voor deze a s. huisvrouwen beval inleid- ster de primaire cursus van de nij verheidsschool aan. Het leven van een groot aantal babies staat op het spel DEN HAAG. Het Roode Kruis heeft meer moedermelk nodig, dan waar het op dit ogenblik over beschikt. Het aantal aanvragen beliep in de laatste drie maanden ongeveer driehonderd liter per maand en aan deze vraag kan men bijna niet meer voldoen. De voorraad gedroogde melk slinkt aanzienlijk. Ruim twee jaar geleden werd de moedcrmelkcentralc in Amsterdam geopend. Dit was de eerste organisatie ter wereld, die de melk in ge droogde vorm afleverde en het werd zo'n succes, dat er in vele plaatsen van ons land inzamclcentra werden gesticht. Het Roode Cruis heeft echter de ceV0ed worden medewerking nodig van allen, die ^„ncn woi hiertoe in He rrolonnnl.m^ 7\iT„., uen Kunnen W OI hiertoe in de gelegenheid zijn. Men onderschatte het werk niet, dat hier aan vast zit. Behoeft men zich bij bloedtransfusies meestentijds maar eenmaal per half jaar ter beschik king te stellen, voor het afgeven van moedermelk moet men vijf k zes keer per dag voor zijn medemens klaar staan. Maar het resultaat is, dat vele baby's, voor wier gezond heidstoestand het absoluut noodza kelijk is, dat ze met moedermelk Militaire herdenking op 4 Mei DEN HAAG. De jaarlijkse her denking van allen, die tijdens de tweede wereldoorlog in de strijd zijn gevallen, zal in 1950 wederom, zowel in de vier militaire gewesten, als in een centrale bijeenkomst op de Grebbeberg geschieden. Deze bijeen komst wordt gehouden op 4 Mei te 11 uur op de militaire begraafplaats te Rhenen. Aan de plechtigheid zal worden deelgenomen door deputaties van het KNIL, de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht, de Vereni ging 8 R.I., de B.S., de ..Prinses Ire- ne"-brigade en de luchtstrijdkrach ten. De herdenking zal worden bij gewoond door de minister van oor log. Opvarenden „Geisha" opgepikt NEW YORK - De Italiaanse vrachtboot „Maria Paolina" heeft 51 passagiers en leden van de beman ning van het Noorse vrachtschip „Geisha" opgepikt, dat na een ex plosie op zee in brand is gevlogen. Het totaal aantal opvarenden be droeg 52. Voor het leven van de stuurman wordt gevreesd. Alle ge redden bevinden zich in goede wél stand. De „Geisha" was uit Chili en Peru naar Antwerpen onderweg en had een lading nitraten aan boord. Na de eerste explosie volgde nog een reeks ontploffingen e- daarna maakte het vuur zich meester van het hele schip, dat toen door veertig leden der bemanning en de passa giers werd verlaten. in het leven gehou- orden. Dit klemt voor al voor te vroeg geborenen. De heer Mastenbroek, die tezamen met prof. Creveld de grondlegger van deze instelling is. doet thans proe ven om voor deze kleintjes het vet gehalte iets te verlagen en het eiwit gehalte iets op te voeren. Lukt dit, dan kan men deze baby's precies het voedsel geven, dat ze in deze tijd van hun leven nodig hebben. Men past bi; het drogen van moedermelk hetzelfde procédé toe als bij de be reiding van gedroogd bloedplasma. Het Roode Kruis, dat over de appa ratuur hiervoor beschikt, was na de oorlog, toen in Amsterdam de babv- sterfte zes maal zo hoog was. als daarvoor, de aangewezen organisa tie om zien hiervoor te spannen. De melk zou. indien het niet nodig was ze ter voorkoming van het verbrei den van ziektekiemen te pasteuri seren precies gelijk zijn aan normale moedermelk. Nu verliest ze -iets van het eiwitgehalte, maar dit is zo wei nig. dat men gedroogde moedermelk toch direct na gewone moedermelk al babyvoedsel rangschikt. En daar na komt er een hele tijd niets. Advertentie (I.M.) Radioconferentie te Den Haag ~)EN HAAG In het kader van de „Union Internationale des Tele communications" zal op 1 September te Den Haag een internationale ra dioconferentie worden geopend, waarop alle landen ter wereld ver tegenwoordigd zullen zijn. De conferentie zal zich bezig hou den met de verdeling van de golf lengten voor de openbare telegraaf- en telefoondienst, terwijl voorts de maatregelen besproken zullen wor den, die nodig zijn om de indeling van de golflengten, die op de confe rentie te Atlantic City in 1947 en op de verschillende, daaropvolgende af zonderlijke confei*enties werd vast gesteld, officieel in te voeren. BENJAM1NO GlGLl BIJ CHEZ ELIZA Thuis kunt ge me Beniamino Gigli altijd vinden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Bij Eliza hebben we gisteren Benjamino Gigli ont moet. „Thuis kunt ge mij toch al tijd vinden," zei ons de zanger, waarmee hij bedoelde dat alle Ita liaanse eethuizen in de grote we reldsteden, zijn thuis zijn, althans voor zover het de zorg voor de in wendige mens aangaat. Eliza, van oorsprong Friezin, maar door de loop der gebeurtenissen langza merhand een Italiaans phenomeen in de residentie geworden, rekent Gigli tot een van de haren, ook al drijft de muziek hem vaak voor jaren naar andere windstreken. En zo moesten wij hem dan giste ren wel treffen, drie uur lang smullend van de meest exquise Italiaanse gerechten, zonder enige zorg voor het toch niet meer weg te redeneren embonpoint. Als men eenmaal zestig is ge worden, accepteert men dat. wees Gigli met een vaag gebaar naar zijn vest, „mijn stem heeft er niet onder te lijden". Zesendertig jaren trekt Gigli nu reeds van de ene concertzaal naar de andere, in dien de filmregisseurs hem er de tijd voor laten. Het is begonnen, zo vertelde hij, in het dorpskoor van Recamati, een klein Italiaans plaatsje, waar hij nog altijd zijn zomerverblijf in stand houdt. De dorpspastoor had zijn stem ontdekt en het ganse dorp heeft het geld bijeengebracht om de veel belovende zoon zijn kans te bieden. Gigli heeft zijn kans genomen en hij is zijn weldoeners niet vergeten. Hij deed ons denken aan een kind. groot geworden, maar kind geble ven. Kind in zijn enthousiaste be- Mej. Smelik op nationaal congres: Discussie over de taak van neutrale en confessionele voorlichting (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT. „Het is onjuist dat de moderne industriële ontwikkeling moet leiden tot ontscholing cn vervlakking van de mens. HU moet echter te werk gesteld worden op een voor hem geëigende plaats. Daarom is de voorlichting by de beroepskeuze door wetenschappelijk geschoolde be roeps-adviseurs noodzakelijk". vraagt steeds meer specialisatie, die specifieke aanleg noodzakelijk maakt. Dit acht de spreker een ze gen. Ieder zal echter in het beroep moeten komen dat met zijn aanleg strookt. Dit kan hij in de veelheid van beroepen niet zelf bepalen. Dit maakt de voorlichting noodzakelijk, ook uit sociale cn economische over wegingen. Bij de voorlichting moet echter met de variatie der levens beschouwingen rekening gehouden worden. De normatieve vragen zijn overheersend Er moet. gebaseerd op dc levensovertuigingen, een sterk door dc overheid gesteunde coöpera tie van gelijkberechtigde voorlich- tingsbureaux zijn De voorlichting is echter alleen verantwoord bij grote deskundigheid, anders kan zij in een gevaar verkeren In de middagzitting heeft mej. J Smelik. wn. directrice van net Ge meentelijk Bureau voor Beroeps keuze te Den Haag gesproken over de grondslagen en de organisatie van de particuliere en gemeentelij ke beroepskeuze-voorlichting. Zij betoogde, dat er behalve R K. en Prot Christelijke ook bureaux voor beroepskeuze moeten zijn zonder uitgesproken levensbeschouwing. Bij het advies moet rekening gehouden worden met de vraag op de arbeids markt, maar deze factor mag toch niet op de voorgrond staan. Dc voor lichting cn dc arbeidsbemiddeling mogen om deze cn andere redenen niet onder één dienst worden ge bracht. De voorlichting past in het kader van school cn gezin. Evenals het onderwijs behoort de beroepskeuze-voorlichting dus tot de taak van de gemeente, daar deze ook het onderwijs verzorgt Men dient echter onderscheid te maken tussen gemeentelijke bureaux voor beroepskeuze en de voorlichtings- afdelingcn der gewestelijke arbeids- bureaux. In de grotere steden die nen zij, aansluitend op het gemeen telijk onderwijs te passen in het ge heel van dc gemeentelijke sociale zorg. De middagzitting opende met een uiteenzetting van het protestants- christelijk standpunt door de heer F. P. Fuykschot, secretaris van hot Christelijk Nationaal Vakverbond. Hij betoogde, dat men in confessio nele kring de voorlichting alleen aan confessionele adviseurs kan over laten. De christelijke scholen hebben daarbij een belangrijke taak. want de voorlichting dient reeds in de hoog- Aldus sprak de heer C. Smeenk, toen hij gistermorgen in Esplanade te Utrecht het Nationaal Congres voor de beroepskeuze-voorlichting opende. Hij zette uiteen, dat het organise rende comité van samenwerking de drie voornaamste stromingen in ons volk vertegenwoordigt. Bij de be roepskeuze heeft de overheid een taak, aldus de heer Smeenk. maar de voorlichting zal toch voor een belangrijk deel door het particulier initiatief moeten geschieden, in over eenstemming met dc levensovertui ging van de betrokkene. Dc heer Smeenk verwelkomde voorts minis ter Mr A. M. Joekes, staatssecreta ris, mr dr A. A. van Rijn, de com missaris der Koningin in de provin cie, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Utrecht. Jhr. Mr C. J. A. de Ranitz. De eerste inleider, prof. dr J. Wa terink. die sprak over de noodzaak van voorlichting, legde er de nadruk op, dat kennis in een mensenleven van veel minder betekenis is dan persoonlijkheid en karakter, ook voor de uitoefening van een beroep. De levensangst kan een sterke rem mende factor zijn. Voor de persoon lijkheid van de mens wordt de grondslag gelegd vóór het zesde le vensjaar. Daarom staat voor opvoe ding en beroepskeuze het vraagstuk van het gezin in het middelpunt Voorlichting bij beroepskeuze moet niet louter berusten op onderzoek naar begaafdheid, maar veel meer op onderzoek naar de persoonlijke structuur. Het moderne beroepsleven „Activity" in Mei 1950 onder Nederl. leiding DEN HAAG Evenals ln 1949 zullen de in de Westerse Unie Ver enigde landen ook in 1950 gecombi neerde vlootoefeningen houden- De eerste hiervan, die de naam „Acti vity" draagt, komt einde Mei. Deze oefening zal staan onder leiding van een vlagofficier van de Koninklijke Nederlandse Marine. De plannen voor de oefening worden opgesteld door de Nederlandse Marinestaf in samenwerking met officieren van de Britse en Franse marines en lucht strijdkrachten. Vliegkampschepen, kruisers, tor- pedobootjagers. escorteurs, onder zeeboten, marinevliegtuigen en vliegtuigen van buitenlandse kust- commando's zullen aan dc oefening „Activity" deelnemen. Het bij deze oefening betrokken aantal schepen is echter kleiner dan bij de oefening „Verity" in 1949. Rijnverkeer neemt toe DUISBURG. Het internatio nale Rijnverkeer langs Emmerik bij de Nederlandse grens, dat se dert Juni 1949 enigszins onregel matig is geweest, is in de maand Maart j.l. aanmerkelijk toegeno men. Het omvatte in totaal 1.958.000 ton. waarvan 1.361.000 ton stroomafwaarts en 596.100 ton stroomopwaarts. (Van onze parlementsredactcur) DEN HAAG. Omtrent de wijze, waarop de tegenwaarde in guldens van de Marshall-dollars, die aan Nederland geschonken zijn, moet wor den gebruikt, bleek gisteravond in de Eerste Kamer mr. Pollema (C.H.) grondig van mening te verschillen met minister Lieftinck, die kersvers terug van Djakarta het wetsontwerp kwam verdedigen voor dekking van uitgaven van dc begroting 1948. Het betreft hier een bedrag van 240 millioen, dc eerste hap uit het geblokkeerde bedrag in guldens, de z.g. Local Currency, dat besteed zal worden voor bepaalde projecten. Dit wetje is heel onschuldig naar de vorm, zei de C.H. afgevaardig de, maar het grijpt diep in onze monetaire verhoudingen in. Men mag niet vergeten, dat in het „uit eengevallen koninkrijk" de tegen waarde van de Marshallhulp ons laatste bolwerk is en dat met de besteding uiterst omzichtig moet worden, opgetreden. Aflossing van de vlottende schuld kwam z i. het eerst in aanmerking en niet zoals de regering wil het financieren van bepaalde projecten. Een ander be zwaar van de heer Pollema was, dat de regering niet vooraf met het parlement wil bespreken, hoe deze tegenwaarde in guldens, welke in 1950 zal oplopen tot een bedrag van één en een kwart milliard, zal worden gebruikt. Minister Lieftinck wees er op, dat de besteding van het gul denstegoed geen zelfstandige han deling van de Nederlandse rege ring is. Bij verdrag is Nederland verplicht hierover overleg te ple kan de regering niet vooraf samen met het parlement een zekere lijn uitstippelen, want zij moet bij de onderhandelingen bewegingsvrij heid hebben. De Staten-Generaal hebben echter voldoende gelegen heid om zich uit te spreken over actieve besteding van bedragen, omdat daarvoor in één of andere vorm een wet moet worden goed gekeurd. Doch besteding van kas middelen, b.v. aflossing van vlot tende schuld, valt buiten het over leg met de Staten-Generaal. Het enige overleg, dat de regering mo gelijk acht, is dat met de vaste commissie voor de handelspolitiek uit de Tweede Kamer, doch alleen over de grote lijnen. Overigens is van de twee eerste uitkeringen uit de tegenwaarde, resp. 240 en 275 millioen, niet minder, dan 450 millioen voor af lossing van vlottende schuld ge bruikt, vertelde de minister niet zonder trots. De heer Pollema bleef onver- werp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, liet hy aante kenen, dat de C.H. fractie er tegen was. Tegen de machtiging aan de mi nister om een bedrag van ten hoogste anderhalf milliard gulden te lenen, had hij op zichzelf geen bezwaar, doch hij greep de gele genheid aan om te verzuchten: Wat moet er van hel Nederlandse volk terecht komen, nu het slechts door een vederlichte unie verbonden is met wat men thans Indonesië noemt. Op zijn verzoek aan de mi nister om een nota, waarin uiteen zou worden gezet, welk deel van de vlottende schuld aflosbaar is, kreeg hij een afwijzend antwoord, omdat zulks reeds in de Memorie van antwoord was geschied. De minister kreeg zijn machti ging er zonder hoofdelijke stem ming door. Er werd nog een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Justitie, waarbij leedwezen werd uitgesproken, dat gezondheidsredenen minister Wij- ers na de begrotingsbehandeling dwingen om zijn ontslag te nemen. Advertentie (I.M.) VCl pill-llL I11CIUVS1 IJVCUCf, is l-""- gen met de Ver. Staten. Daardoor murwbaar en waar het wetsont- A L K A L I V R IJ wondering van de Perzische prin sessen, die hem voor een lange tournée door Perzië hebben uitge nodigd. Kind in zijn liefde voor heerlijke spijzen. Terwijl wij met hem spraken, noteerde hij op pa pier de spijzen, die Eliza voor van middag klaar moest maken. „Geen diner vanavond, „vertrouwde Eliza ons fluisterend toe. Eliza kent de Italiaanse zangers. Jaren heeft ze in de keuken van een1 der Italiaanse gezanten de scepter gezwaaid. Het was de beroemdste keuken van Den Haag. „Daar kwamen al de zangers, die ooit naar Nederland zijn gekomen," zei Eliza met heirh- wee. Italiaanse zangers, dat wil bijna altijd zeggen gastronomen. Maar 's avonds voor het concertnooit anders dan twee rauwe eieren! „En oh. als bij het breken van de schaal, de dooier stuk ging". Vanavond staan bij Chez Eliza de twee rauwe eieren voor de maestro geserveerd. Dat is misschien het belangrijkste deel van het hele concert. TEN BEHOEVE VAN HET VER KEER wordt dc stadsgracht te Bolsward iets smaller gemaakt. Gelijkertijd vernieuwt men de ivallen. Deze foto toont u het heien der palen voor de funde ring van de nieuwe wallen. Op de achtergrond het fraaie stad huis. stc klassen der lagere school te be ginnen. In verband met de beteke nis van de bcroepsvoorlichting voor de industrialisatie van ons land be pleitte spreker de instelling van een raadgevend college op het hoogste plan Pater dr J de Groot SCJ. docent aan de R K. leergangen te Tilburg, betoogde, dat een advies niet kan worden gegeven op grond van opper vlakkige kennis van de candidaat. Men moet de persoonlijkheid ken nen cn de wereldbeschouwing is daarvan een integrerend deel. Voor katholieken is derhalve slechts- een katholiek adviseur op zijn plaats. Spreker pleitte voor de instelling van een instituut van schoolpsychologen naast dat van schoolartsen. De opmerkingen van pater De Groot gaven aanleiding tot een inte ressante discussie of een niet-gods- dienstige een wei-godsdienstige ad vies over beroepkeuzc kan geven. Achter de bestuurstafel kwamen zelfs mej. Smelik en pater De Groot in debat. Velen gaven als hun me ning te kennen, dat beroepskeuze niets met godsdienst te maken heeft. Tot besluit van de eerste congres dag hield de heer W. Mesotten, di recteur van de centrale voor be roepskeuze in België een inleiding over het advieswerk in zyn land. Grote haai spoelt te Oostkapelle aan MIDDELBURG Tc Oostkapelle is een haai aangespoeld van onge veer 4 meter lengte. De kop is van dc vis afgehaald en opgezonden naar het Rijksmuseum voor Natuurhisto- rie te Leiden, dat telefonisch van deze zeldzame vondst op de hoogte was gesteld. HAVANNA. Te Havanna ia Dinsdag de tweede gewestelijke Caraïbische conferentie over de luchtvaart geopend. De meeste staten van het Amerikaanse vaste land zijn hierbij aanwezig. Eurooa is vertegenwoordigd door Frank rijk, Nederland en Groot-Brittan- nië. Advertentie (I.M.) nóg meer amandelen, nóg lekkerder. (Van onze parlementsrerlactcur) DEN HAAG. In liet Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de nieuwe Huurwet, welke o.a. inhoudt de huurverhoging met 15 pro cent staan in hoofdzaak twee opvattingen tegenover elkaar. Er zijn ..vele leden", die vinden dat de huurverhoging veel te laat komt en dat de huurders ten koste van dc verhuurders onrechtmatig zijn beschermd, terwijl daartegenover „zeer vele andere leden" erop wijzen, dat dc exploitatie van onroerend goed moet worden gezien als kapitaalbeleg- ging en wel een zeer aantrekkelijke. Belegging in onroerend goed biedt b i. belangrijke voordelen. Grote winsten zijn in het verleden gemaakt door geleidelijke waardestijging der gronden, terwijl daartegenover deze beleggingsvorm niet gevoelig is voor dc waardedalingen van het geld. Met de opheffing van dc priizen- bureaux voor Onroerende Zaken gaat men vrijwel algemeen accoord, doch men acht ze zeer wel bruik baar als adviesbureaux, waaraan behoefte zal bestaan. Dc strafactie wordt onvoldoende preventief cn repressief geacht. Een civielrechte lijke regeling, welke ertegen waakt, dat de huurprijsvoorschriftcn Illu soir zouden worden, kan onmogelijk gemist worden. Verder wordt hét be treurt, dat de onderhuurder niet beter wordt beschermd en dat men zich door het kopen van een huis in het bezit van woonruimte kan stellen. Ook in hun verdere uiteenzettingen blijven deze twee groepen diame traal tegenover elkaar staan. De eer ste betreurt niet alleen de late in diening van het wetsontwerp, maar bovendien het lage percentage, waar door de lasten, welke op eigendom men rusten niet kunnen worden op gevangen. Men zag een tegenstelling tussen het thans voorgestelde per centage van 15 en het toelaten van huren voor nieuwe woningen, welke plm. 30 pet liggen boven het huur- peil van soortgelijke vooroorlogse woningen. Ofschoon de tweede groep in het belang van een goede woningpoli- tiek noodzakelijk acht om het huur- peil zo spoedig mogelijk in overeen stemming te brengen met de kost prijs der woningen, en dus van dit oogpunt uit gezien eveneens 15 pet te laag acht, menen zij. dat dit per centage als tegemoetkoming in de exploitatiekosten aan eigenaars van vooroorlogse panden eerder te hoog is. Zij beroept zich o.a. op het jaar verslag van d£ Hollandse Sociëteit van Levensverzekeringen, waarin voor onroerende goederen over 1947 het rendement 5 63 pet bedroeg cn over 1948 5.75 pet. De leden van deze groep zijn nog niet overtuigd, dat een verhoging van 15 pet voor de huurders sociaal verantwoord moet worden geacht. Bovendien mag een huurverhoging h.i. geen vergroting van het rende ment voor de eigenaren medebren gen. waar andere groepen der be volking evenmin het rendement van hun beleggingen zagen verhoogd. Deze overwegingen doen de hier be doelde leden voorshands tegenover het voorgestelde percentage van 15 pet zeer gereserveerd staan. Ernstig bezwaar is er voorts tegen de gelijkschakeling van bedrijfs ruimten met woonruimten. De gron den voor verhoging van hyren voor woningen gelden niet zonder meer winkels en werkplaatsen. Ook voor panden, welke na de oorlog geres taureerd zijn en waarvan dc huur prijs op die grond verhoogd is. be staat geen reden tot nieuwe huur verhoging. Mevrouw Roosevelt licht gewond na aanrijding POUGHKEEPSIE - Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft gisteravond een aanrijding gehad toen ztf per auto op weg was van het UNO- hoofdkwartier in Lake Success naar haar woning in Hydepark. Volgens haar zeggen is zij daarbij ongedeerd gebleven. Volgens de politic liep zij 'n verrekte halsspier en een „shock" op toen haar auto. die door haar particuliere chauffeur werd be stuurd. door een andere wagen werd aangereden. ACADEMIEDAG EN IN ARNHEM (Van onze correspondent) ARNHEM. „In beginsel." zo zei- de prof. dr. B. G. A. van Groningen, de algemeen voorzitte. van de Ko ninklijke Nederlandse Academe voor Wetenschappen, bij de opening van de academie-dagen voor Gel derland en Overijsel te Arnhem, „is het natuurlijk zo. dat de wetenschap in afzondering werkt. Maar daar staat toch direct tegenover, dat de practijk vele vormen van samen werking kent: de opzettelijk geor ganiseerde in het teamwork cn die in groeperingen. Deze groeperingen nu, zijn van belang ook voor de Ko ninklijke Academie, die zich tot taak moet stellen na te gaan wal daar leeft en werkt. Op deze ac_ !e- mie-dagen in de provincie ontmoet men elkaar wcer na vaak jaren van scheiding. Want voor de weten schap is evenzeer van belang het gesprek tussen die enkelingen, om de eigen kennis te zuiveren en te verdiepen." Met groot genoegen werd er ge luisterd naar de smakelijke voor dracht van prof. dr. C. H. Edelman over de oudheidkundige resultaten van het bodemonderzoek. Volop ge noten de deelnemers in het Neder landse Openluchtmuseum, waar zij verenigd waren aan een echt-Gel derse koffiemaaltijd. Daarna ging het weer naar de stad om in de volksuniversiteit te luisteren naar de voordrachten van prof. dr. H. Dooyeweerd over „de modale struc tuur van het juridisch oorzakelijk- heidsverband" en prof. dr. C. J. Gorter over „Steeds kouder". Daarbij sloot aan de toesprank van de commissar.s van dc Konin gin tijdens de officiële begroeting in de schouwburg. „Wij voelen ons hier maar al te zeer in de kou in het Oosten." zo concludeerde spreker, „des te meer verheugt het. dat men van de Olympus van de wetenschap het Trappenhuis in Amsterdam, wat was afgedaald naar de provincie." In zijn antwoord onderstreepte prof. Van Groningen het belang van de steun van de overheid voor de we tenschap.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3