DAGBLAD VOOR AMERSFOORT President Soekarno kondigt gewapend optreden tegen Abdoel Azis aan Nieuwe kans op een nationale regeling in België Vermiste vliegtuig is nog steeds niet gevonden Auto na botsing over de kop en in een vaart Over voortbestaan der negara 's moet het volk beslissen Koning zou stevige parlementaire regering wensen te— Azis lieden te Djakarta Prof. Rutten naar Indonesië voor cultureel contact r Vrijdag antwoord op Sowjet nota Japanse stad door brand verwoest 10e Jaargang, no. 87 t Vrijdag 14 April 1950 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. lew. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Per- Redactie cn Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOORDER. pil WÊÊ Het vldggeschip van de Neder landse koopvaardij, het s.s. Nieuw Amsterdam" ondergaat thans een welverdiende revisie bij Wilton- Fyenoord te Schiedam. (Aerojoto KJL.M.) Versterking voor Atlantis [N de afgelopen maanden hebben -1- verantwoordelijke Amerikaanse staatslieden er herhaaldelijk blijk van gegeven te beseffen, dat een krachtige politiek in Europa onmo gelijk het gewenste effect sorteren kan. wanneer zij niet tevens ge paard gaat met een krachtige poli tiek in Azië. Men heeft in de Ver enigde Staten de mogelijkheid van een Marshall-plan voor Azië onder de ogen gezien en Washington heeft ook een krachtige waarschuwing laten horen aan het adres van be paalde Aziatische staten, dat agres sie in dit werelddeel ernstige moei lijkheden zou veroorzaken. Het heeft deze waarschuwing vergezeld laten gaan van de belofte de demo cratieën in Zuidoost-Azië voor zover dat mogelijk was economisch 99 In het zoeklicht militair te zullen steunen. Het ziet er naar uit. dat de beginselen, die aan deze Amerikaanse politiek ten grondslag -iggen thans ook geadopteerd zullen worden door de landen van het Atlantisch pact Er zijn plannen in de maak de bui tenlandse politiek van de westerse mogendheden zodanig te coördine ren, dat zij „in een groot kader" wordt gebracht, waardoor verband zal worden gelegd tussen deze poli tiek in Europa en in Azië. Wanneer de ministers van buiten landse zaken der westelijke grote drie en de leden van het Atlantische verdrag de volgende maand te Lon den bijeen komen zal dit plan wor den besproken. Het is thans reeds duidelijk, dat deze besprekingen van uiterst grote draagwijdte zijn en dat zo zij tot resultaten mochten lei den het gevo'g er van zal zijn, dat de Atlantische staten zich een dekking verschaffen op hun Aziati sche flank. Dit is natuurlijk in de eerste plaats van veel belang voor de jonge de mocratieën in Zuidoost-Azië. Maar het is van niet minder betékenis voor de Atlantische wereld zelf. Het Atlantische bondgenootschap wordt hierdoor gecompleteerd op een wij ze. die alleen maar een versterking kan betekenen, omdat er duidelijk het juiste besef uit spreekt, dat de veiligheid van Atlantis niet alleen afhankelijk is van de politieke toe stand in het westen. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het onverwachte vertrek van kabinetsformateur Van Zeeland, gistermorgen naar Pregny, waar hU in de loop van de dag tweemaal een langdurig onderhoud met koning Leopold had, was de ver rassing van de dag, die de indruk deed vestigen, dat een nieuwe verzoenen de boodschap van de koning wel eens op komst zou kunnen zijn. Van Zeeland confereert vandaag opnieuw met de koning en wordt daarna in Brussel terugverwacht. In politieke kringen werd gespro ken over een nachtelijke bijeen komst tussen Van Zeeland en Spaak, die aan Van Zeeland's vertrek voor af zou zijn gegaan. Hoewel het plan-Spaak met betrekking tot een luitenant-generaalschap van prins Boudewfjn door zowel de Katholie ken alsook de socialisten en libera len onaanvaardbaar werd geacht en anderzijds socialisten en liberalen weinig voelden voor een van 's konings zijde gesuggereerde for mule om de beëindiging van het regentschap wel door de Kamers te laten stemmen, maar eerst over en kele maanden van kracht te doen worden, schijnt toch de koning ge wenst te hebben, dat de jongste verzoeningspogingen niet zouden worden opgegeven. De verwachting, dat misschien door een nieuwe stap van de koning toch nog een nationale regeling zou kunnen worden bereikt, moet dan ook de achtergrond van Van Zee land's reis zijn. De liberale „Der- nière Heure" geeft als volgt het door Spaak geformuleerde voorstel weer. De beide kamers zouden bijeen komen en het regentschap doen beeindigen De koning zou dan onmiddellijk zijn prerogatieven weer opnemen, maar tegelijkertijd zou de kroonprins tot luitenant-ge neraal van het koninkrijk worden benoemd. Dit zou erop neerkomen, dat deze „per delegatie" in feite de koninklijke prerogatieven volledig zou uitoefenen. Als de kroonprins dan in September 1951 meerderjarig zou zijn geworden, zou het parle ment moeten beslissen of het luite nant-generaalschap al dan niet zou moeten worden gehandhaafd en of koning Leopold dan de daadwerke lijke uitoefening van de koninklijke macht al dan niet zou hervatten. Of dit ingenieuze plan veel kans van slagen heeft, wordt in politieke kringen sterk "betwijfeld, maar in Vader redt door grote koelbloedigheid zijn drie kinderen en zichzelf PURMEREND. Een autobe stuurder en zijn drie kinderen zijn gisteravond op wonderbaarlijke wjjze aan de dood ontsnapt, toen de luxe-auto waarin zij zich bevonden 10 botsing kwam met een vracht- auto, van een hoge berm stortte, eri|ge malen over de kop sloeg en vervolgens in een ringvaart terecht Kwam. Het ongeluk gebeurde om half zeven bij een kruising op de pro vinciale weg AlkmaarSchermer- bom. De luxe-auto werd bestuurd <joor de heer Kater uit Alkmaar, de vrachtauto was afkomstig uit Mole- Weinig wind c .Weersverwachting, geldig van j Vrijdagavond tot Zaterdag- f avond: Hier en daar ochtendmist. Overigens op de meeste plaat- g sen perioden van zonneschijn g I en nog slechts enkele versprei- g de buien. Meest zwakke wind. g Vannacht plaatselijk nachtvorst. A I Morgen overdag dezelfde of iets -- nogere temperaturen dan van- A daag. 15 April zon op 5.45, onder 19 37. V- "".aan op 5.15. onder 17.48. naarsgraaf bij Dordrecht. De botsing was zo hevig, dat de lichtere perso nenauto van de weg werd geslingerd en van de op dit punt zeer hoge berm duikelde. De tegenwoordig heid van geest van de heer Kater heeft waarschijnlijk hem en zijn drie kinderen het leven gered. Toen de wagen in het water was gerold slaagde hij er in zijn kin deren te kalmeren. Hij wachtte net zo lang tot de auto vol water was gelopen en dit tot aan hun kin stond. Door de tegendruk van het water in de auto was hij toen in staat een portier te openen, waarna de vader cn zijn kinderen met enkele forse slagen de walkant konden bereiken. Zij waren alle vier volkomen ongc- deerd. De zwaar beschadigde luxe-auto moest worden weggesleept. De vrachtwagen liep slechts lichte scha de op. „Groote Beer" in Amsterdam AMSTERDAM. Het troepen- transportschip „Groote Beer" is gis teravond uit Indonesië in de haven van Amsterdam aangekomen. De ontscheping van de repatrierende militairen is vanmorgen om 9 uur begonnen. elk geval wordt de formule van Van Zeeland, die ook buiten de hem door de prins-regent verstrekte op dracht moet hebben gelegen, weinig kans meer gegeven. De katholieken moeten er nog aan wennen, dat hun door Pregny het tempo wordt voor geschreven en ..De Nieuwe Gids" vindt het dan ook nodig, de volgen de verklaring van een vooraan staand politicus af te drukken. „Men heeft in de openbare opinie al te weinig rekening gehouden met de DJAKARTA. De regering van de R.I.S: zal met geweld van wapenen optreden tegen de rebellerende troepen van kapitein Abdoel Azis te Makassar. Aldus is verklaard door president Soekarno, die thans de radiorede heeft gehouden, die al enige dagen geleden werd aange kondigd, maar geen doorgang vond toen de, achteraf onjuist gebleken, berichten binnen kwamen over een overgave van Azis aan de strijdkrachten van de V.S.I. De regering, zo zeide Soekarno voor de microfoon, heeft voldoende tijd gelaten aan de jonge officier, wiens naam ik niet wil noemen, om rekenschap van zijn daden te komen afleggen. Deze tyd is thans verstreken. Nu, als president van de R.I.S. en als opperbevelhebber van de weermacht der R.I.S., verklaar ik hem een opstandeling tegen het gezag van de regering der R.I.S. Ik ben er van overtuigd, dat de regering van Oost-Indonesic hem zal behandelen als iemand, die onwettig het gezag uitoefent. Aan de gewapende strijdkrachten draag ik op deze affaire te regelen. Volbreng deze taak zo goed als ge kunt. Merdeka. DJAKARTA Radio Makassar j meldt dat Abdoel Azis zich ncergc- I legd heeft bü het regeringsullima- tum en zich met een uit twee per sonen bestaande Oost-Indonesische delegatie per vliegtuig naar Djakarta heeft begeven. Het vliegtuig werd om 6.15 uur plaatselijke tijd in Djakarta ver wacht. Aan boord van het vliegtuig be vonden zich ook luitenant-kolonel Mokoginta, de bevelhebber van de strijdkrachten der R.I.S. op Celebes, een militaire waarnemer van de Unci, wiens naam op dit ogenblik i niet bekend is, en minister Ratoc- langi. Reuter zegt: Azis zal als arrestant behandeld worden en voor een krijgsraad worden gebracht. Soekarno merkte voorts in zijn tede op, dat de rebellerende officier verklaard had. de staat Indonesië te willen verdedigen. De president noemde dit een gedachtengang, aie niet te dulden is. Het vraagstuk oi de negara Oost-Indonesie. de negara factor Pregny. Het wordt nu duide lijk, dat de voorkeur van de koning gaat naar een stabiele parlementaire regering. De Christelijke Volkspar tij. die in de koningskwestie tot de uiterste consequentie haar program heeft gevolgd, kan in deze zo maai niet over het oordeel van de koning heenstappen." Waarschijnlijk heeft ,,De Stan daard" het bij het rechte eind. die de onbetamelijke en onbekookte aanvallen op de prins-regent van de eveneens katholieke maar ra- biaat-leopoldistische „Libre Bel- gique" afkeurde, en schrijft, dat men meer en meer de indruk krijgt, dat er meer verstandhouding tussen de regent cn zijn broer bestaat, dan men vermoedt. Zowel de een als de ander zouden ertegen gekant zijn. dat een homogene katholieke rege ring de ingewikkelde knoop van de koningskwestie bij wijze van kracht proef zou doorhakken. RAI van personenauto's op 20 April AMSTERDAM De RAI van personenauto's is niet, zoals abusie velijk werd vermeld, gisteren ge opend. Deze tiendaagse tentoonstel ling begint eerst op Donderdag 20 April. SCHIPHOL. Met de K.L.M.-constcllation „Maastricht", die gisteravond naar Djakarta vertrok, reisde de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten naar Indonesië. Zijn bezoek heeft, zo zcide hij voor zijn vertrek, ten doel van gedachten te wisselen met mi nister Hanifan, mef wie dr Ruttcn reeds geruime tyd een uitvoerige brief wisseling onderhoudt. „Ik acht het mogelijk" zo ver telde hij ..dat dit schriftelijk contact van invloed is geweest op het besluit van minister Hanifan Nederlands toch te handhaven op de Mulo. Middelbare Scholen en Hoger Onderwijs in Indonesië." „Het cultureel contact tussen Ne derland cn Indonesië is van bijzon- De heer Lichtveld ontmoet wantrouwen PARAMARIBO I«{aar aanleiding van een motie van wantrouwen tegen de heer Lichtveld, heeft de regeringsraad met het hoofdbestuur van de Nationale Partij van Surina me, de hoer G. van der Schroef (die voorzitter van de Staten is en tevens lid van de NPS) en de heer P. Wijngaarde. fractieleiders van de NPS vergaderd. De heer Lichtveld heeft de Staten ervan verwittigd, dat hij zich be schikbaar stelt om Maandag 17 April a.s. inlichtingen te verschaf fen over de oorzaken, die geleid hebben tot dc wantoestanden bij de medische dienst, voornamelijk in het hospitaal en over het ontslag van dr Van Ommeren. Het dagblad „De West" schrijft hierover: „Lichtveld moet gaan. Er is geen andere oplossing mogelijk". Nee toch.Heus Filmsterren verdienen dik, ■maar zij moeten ook wel eens dik betalen. Zo is Evelyn Keyes ontslagen van haar verplichtingen jegens Columbia Studios tegen afdracht van 20 procent van haar nieuwe salaris bij haar nieuwe baas, gedurende 3 jaar. John Ireland dito tegen afdracht van G van zijn nieuwe salaris gedu rende 5 jaar. Politieagente Sylvia dl Renzo te Philadelphia gaf een diefstal aan: haar waren, bij de kapper, ontvreemd: haar telefoonsleutel tje, haar alarmfluitje en haar distinctieven'. Deskundigen hebben uitge maakt, dat in 2192 n.C. de kerk van Beeston Regis (Eng.) door de zee zal worden verzwolgen. Dies hebben de parochianen een begin gemaakt met een fonds „om hun kerk meer landinwaarts te kun nen rollen." Mevrouw Lanier te Manhat tan icas volksheldin daar zij gevaarlijk inbreker in vunr-duel had neergelegd. Toen kreeg zij toch een bonnetje, want zij had haar wapen van de politie ge stolen. der belang, wil de Unie werkelijk een hechte band zijn", zo vervolgde de minister. „Onder de oude ver houdingen was er een spontaan cul tureel contact. Het nieuwe Indonesië zoekt echter eigen wegen. Het eigene moet thans prevaleren en dus zullen wij volkomen opnieuw moe ten beginnen met het leggen van culturele contacten. De grote sym pathie, die wij ondervinden van de regering van do RI Sjuist op cul tureel gebied, maakt, dat ik niet zonder verwachtingen ben over het welslagen." HONGKONG. Chinese commu nistische troepen zijn reeds op het eiland Hainan geland om de weg vrij te maken voor een grootscheep se aanval op dit nationalistische bol werk. Generaal Lin is belast met de leiding van de aanstaande invasie van het eiland. Voor dit doel zijn 5000 schepen en 100.000 man troepen bijeengebracht. Oost-Sumatra. de negara Reovblik Indonesia e.d. zullen blijven bestaan, is geen aangelegenheid van de strijd krachten Het is een aangelegenheid van het volk. Zich richtende tot het KNIL zei de president: Ook gij zijt zonen van In donesië. Hij voegde daaraan toe: Hij die beweert, dat met het optreden te Makassar uw belangen worden ge waarborgd is een leugenaar en een bedrieger. De regering is zich be wust, zo verklaarde hij voorts, dat mogelijk allerlei misverstand be staat en verschillende invloeden werkzaam zijn onder de soldaten te Makassar, die hen tenslotte er toe noopten over te gaan tot een daad. die in strijd is met hun eigen belan gen. met de belangen van de negara Indonesia Timur en de militaire wet ten. Ook onder hen zijn er, die ge dwongen werden aan de actie te Makassar deel te nemen. Deze om standigheden zullen ten zeerste in overweging worden genomen, indien zij onmiddellijk terugkomen op hun verkeerde stappen. Van te voren had Soekarno in een brief aan de Oost-Indonesische pre sident Soekawati blijkbaar nog een laatste poging gedaan dc vrede te bewaren. Abdoel Azis is te Makassar voor de radio getreden, om te ver klaren, dat hij de T.N.I. van het unitaristische Djokja niet haat, maar dat hij weet, dat zijn volk tegen de opheffing van de negara Oost-Indonesië is, zyn volk, dat he laas voor 75 analfabeet is, dus gemakkelijk te misleiden met poli tieke documenten en moties. Lang echter zal dit volk zich niet laten tarten. Hij zinspeelde op de aanwezig heid van enkele duizenden goed bewapende KNIL-mannen in Zuid- Celebes, voor 't merendeel Oost- Indonesiërs, die hem zeer toegewijd zijn. Bij nadere informatie is geble ken. dat deze troepen inderdaad over allerlei beschikken tot veldge schut en mortieren toe. Tot dusver re zijn de RIS-eenheden ex-guer rillabenden van minder gehalte. Bij de beraadslagingen te Dja karta is niet alleen het Nederland se opperbevel, doch ook de hoge commissaris dr. H. M. Hirschfeld persoonlijk betrokken. Amerikaanse regering schuldig bevonden aan ramp in Houston HOUSTON (Texas). De federale rechter te Houston in Texas heeft bepaald, dat dc Amerikaanse rege ring schuld heeft aan de ramp, welke de stad Texas in 1947 trof. Daarbij kwamen 512 mensen om het leven. De ramp was het gevolg van het ontploffen van ammonium nitraat aan boord van dc „Grand Champ", een 7176 ton metend Li ber ty-schip van de Franse rege ring. 8.485 Partijen hebben in totaal 200 millioen dollar schadevergoe ding van de Amerikaanse regering geëist. Elke afzonderlijke eis zal thans voor een federale .rechter ko men, die zal beoordelen hoeveel iedere eiser zal ontvangen. Dc eisers verklaren, dat dc ontplof fing te wijlen is aan onachtzaam heid van de regering bij de toepas sing van de veiligheidsvoorschrif ten. In Washington is meegedeeld, dat de regering in hoger beroep zal gaan. De gevorderde som is de groot ste. welke ooit van de regering is geëist. Zinkend scheepje op IJselmeer ENKHUIZEN. Het 63 ton metende motorschip „Corja" is gisterenmorgen op het IJselmeer uit de koers geraakt en op een ondiepte lek geslagen. Met man en macht moest men pompen om het met drijfhout geladen scheepje enigszins boven water te houden. In zinkende toestand werd de „Cor ja" kort daarop aangetroffen door drie in de nabijheid varende vis sersschepen, die het met vereende krachten, terwijl de bemanning van de „Corja" met pompen voort ging, de haven van Enkhuizen binnenbrachten. Van zijn lading ontdaan kwam het schip op de helling, waar men in de kiel vlak voor de schroef een scheur van 15 cm lengte ontdekte. Wervelwind eist zes doden in Marokko PARIJS. Boven het woestijn gebied van Wadi Innaoeën heeft een hevige wervelwind gewoed, waar door zes mensen en vele dieren om het leven zijn gekomen. Drie dui zend ha. bebouwd land zijn volko men verwoest. De aangerichte scha de beloopt millioenen francs. Hagel stenen, met doorsnede van acht cm en een gewicht van een half pond, zijn in het achterland van de Alge rijnse havenstad Oran neergekomen. Twee Britse straal jagers verongelukt LONDEN Twee van Engelands nieuwste straaljagers, een „Meteor" en een „Vampirc", zijn gisteren neer gestort. De beide piloten kwamen om het leven. De ..Meteor" dook te Yoxford in Suffolk met een snelheid van 650 km per uur in de grond en de „Vam pire" stortte brandend neer te Sham- ley Green in Surrey. ELLSWORTH (Maine). We reldburger Garry Davis is gisteren te Ellsworth in het huwelijk getre den met de danseres Audrey Pe ters uit Hollywood. Het huwelijk, dat in de openlucht voltrokken werd trok de belangstelling van 500 mensen. AMERIKA STELT VOOR: Conferentie over lagere tarieven WASHINGTON. Het Ameri- kaanse departement van Buiten landse Zaken heeft bekend ge maakt. dat het bereid is met 17 an dere landen waaronder de Bene- luxlanden onderhandelingen te beginnen over wederzijdse con cessies op het gebied van tarieven en andere handelsbarrières. Als datum en plaats voor de conferen tie zijn de 28 September 1950 en de Engelse plaats Torquay voorge steld. De onderhandelingen zullen alle gebieden betreffen, waarvoor de hetrokken landen gemachtigd zijn handelsovereenkomsten te sluiten. .J WASHINGTON. De V.S. zullen waarschijnlijk vandaag de Sowjet-Russische protest nota, waarin werd beweerd dat een Amerikaans vliegtuig Zaterdag j.l. boven Letland op Sowjet-Russische jachtvlieg tuigen heeft geschoten, beant woorden. KOPENHAGEN. Aan dc hoop het boven de Oostzee vermiste vliegtuig van de Amerikaanse marine te vinden werd gisteren voor de derde maal de bodem ingeslagen. Even leefde die hoop op, toen het Duitse s.s. „Juno" uit Bremen in de Zweedse haven Oernskoeldsvik binnenliep en de eerste officier na aankomst mededeelde, dat men op 10 April, tien zeemijl ten noordwesten van de vuurtoren op Noord Ocland en negentig zeemijlen van Bornholm een vliegtulgcabine, althans iets wat daar zeer veel op leek, had waargenomen. Uitgebreide speurtochten boven het aangeduide gebied hebben echter geen resultaat opgeleverd. De eerste officier van de „Juno" deelde mede niet ver van het schip delen van een vliegtuig cabine te hebben gezien, alsmede verscheidene kleine pakjes beschuit, waarboven talloze zee-' meeuwen cirkelden. Uit andere delen van de Oostzee werden daarop Amerikaanse vliegtuigen naar de opgegeven plaats gedirigeerd en ook uit Wiesbaden vertrokken toestellen. Tegen de avond had men practisch de hoop opgegeven de 10-kop pige bemanning van de „Privateer" nog te vinden. Maar de vermoeide vliegers, die op Kastrup uit de 22 vliegtuigen strompelden, waarmee men onafgebroken alle hoeken en gaten van de Oostzee had uitgekamd, kregen opdracht vandaag bij het krieken van de dag de speurtocht te hervatten. Omdat sommige mensen té vermoeid zijn en nog geen behoorlijke nachtrust genoten sinds de nasporingen begonnen, heeft men 36 plaatsver vangers uit Wiesbaden laten overkomen. TOKIO. Een geweldige brand in Atami, een plaals, die 90 km van Tokio ligt. heeft gisteren meer dan duizend huizee verwoest. Meer dan 500 000 mensen, of 1/6 van de bevol king van Atami verloren hierbij al hun have en goed. Er zijn echter geen persoonlijke slachtoffers. De brand, die bijna 6 uur duurde, ver woestte het gehele centrum van de stad. De brandweerkazerne, het stad huis, dc rechtbank, en het postkan toor en verscheidene hotels zijn in vlammen opgegaan. Binnen een half uur waren de waterreserves uitge put. De brand kon pas bij de stads grens tot staan worden gebracht. Oud-minister R. A. Butler spreekt te Amsterdam (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een van de leiders van de Britse conservatieve partij, oud-minister van onderwijs in de oorlogsjaren, de heer R. A. Butler, brengt op het ogenblik een bezoek van enkele dagen aan ons land. Lang kan hij niet blijven, naar hij ons verzekerde, want bij de stemmen verhouding in het Britse Lagerhuis kan geen stem gemist worden, als straks dc begroting behandeld wordt. Maandag spreekt de heer Butler voor de Allied Circle te Amsterdam over Engeland en het Gemenebest. Als voorzitter van de Allied Circle te Londen is hij de gast van de Am sterdamse Circle. DE FAMILIE VAN AERT UIT LEUR bij Breda, bestaande uit vader, moeder en 16 kinderen ivaarvan de oudste 17 jaar is, zal één dezer dagen met het schip „Beaverbrae" naar St. Eustache, Manitoba, in Canada vertrekken. Hoewel boer van Aert er best kon komen in Nederland, ziet hij voor zijn kinderen in Canada betere toekomstmogelijkheden. Boven ziet U de familie van Aert, waaraan alleen de op één na de oudste zoon ontbreekt. Onder: Vader van Aert is niet al leen een goede boer, ook als kap per slaat hij een best figuur. Hij heeft altijd zelf het haar van zijn kinderen geknipt. Dit zal hem m de eerste tijd in Canada heel goed van pas komen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1