Sïmtur Twijfel aan handhaving van de rechtsstaat in ons land Scherpe Eerste Kanier-critieK op garantiewet Indonesië debaters over leerkrachten Zes en twintig opleiding der Westen coördineert de vliegeropleiding Overheid verlaag accijns, vragen sigarenmakers Als de schatkist er nadeel van heeft geen ontvijanding Herziening en verruiming der regeling bepleit WEK DE GAL IN UW LEVER OP „Lesgeven wordt veel te veel aan toeval overgelaten .Vrijdag 14 April 1950 3 Misbruik van het procesrecht (Van onze parlementsredacteur) DEN HA.AG. De heer Kolfj C.Hdeelde gisteren in de Eerste Kamer een sterk staaltje mee van misbruik van proces recht, waarvan een vrouw op schandelijke wijze de dupe is geworden. Van een echtpaar dat wilde scheiden, doch niet tot overeenstemming kon ko men, aanvaardde de vrouw een betrekking in Indonesië. Toen zij geruime tijd later zich door bemiddeling van haar advocaat wendde tot de man vanwege een alimentatie-kwestie, antwoord de deze: „ik heb met de gehele zaak niets te maken. Ik ben nl. van de vrouw in kwestie ge scheiden en al weer hertrouwd Zonder dat zij er iets van wist, was de dame in kwestie van getrouwde vrouw een ge scheiden vrouw geworden. De oplossing was. dat de advocaat van de man, met gebruikmaking van de mogelijkheid, welke de wet biedt, de vrouw officieel had doen oproepen. Daartoe was aanplakking varr de oproep ge schied aan het. gebouw van de rechtbank in Groningen en pu blicatie in het Nieuwsblad van het Noorden. Noch de vrouw in Indonesië, noch haar in Den Haag wonen de advocaat hebben kennis van deze oproep gekregen waar op gespeculeerd was en de rechtbank heeft de scheiding uitgesproken, aannemende, dat de vrouw opzettelijk verstek liet gaan en daardoor erkende de juistheid van het haar aange wreven overspel. Terecht noem de de heer Kolff dit een schan delijk staaltie van misbruik van het procesrecht, dat. dringend herziening behoeft, al hoeft, men niet zo ver te gaan als de com missie Dorhout Mees in haar rapport. nj (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De vraag of wij in Nederland in een rechtsstaat leven werd bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer verschillend beantwoord. De heer Refers (C.H.) gaf een oniKcnnend antwoord, omdat de politieke delinquenten volgens hem onrechtvaardig zijn behandeld doordat tweeërlei recht is toegepast. De heer Wittcman (K.V.P.). oordeelde de wijze, waarop staatlozen en vreemdelingen behandeld worden niet in overeenstemming met de be ginselen van de rechtsstaat. De heer Ruys de Beercnbrouck (K.V.P.) vond speciaal de confiscatie van het vermogen van Nederland- st met Duitsers getrouwde vrouwen in veel gevallen bedenkelijk, terwijl de heer Sehalker liet optreden van de politie ten opzichte van de communistische „vredesdemonstratie" op 1 April in Den Haag ontoe laatbaar vond. Ook over het element der ver- geiuing in ons suaisieisel liepen cie meningen uiteen. De heer Kolf 1 betoogde, dal au dij de vernieuwing van ons slraisielsel niet uit net oog moest woraen ver loren, terwijl ut heer Kip <A.K.) er stevig ae nauruK up itgue even als op ue opneming van üe dooa- sirai in ons suaisieisel. Mej. l'jeeiu VvillniK (Aib.) bieeK zonuer uat zij met aeze vergei- uiiigsvoursianuers m aebat trau, er neet anuere opvattingen op dit punt op na te liouuen. znj realise ren zien niet, aiüus was naar re denering, uat vruneiOSperoving op zichzeii ai een sirat is en aai er van gevangenisstraf een demorali serende werKing uitgaat. Een praentig getuigenis van de waarde van een straisieisel, waar in iieropvoeaing op ae voorgrond worat gcpiuaisi, leverde ae door naar voorgelezen bnei van een tol levenslange gevangenisstraf ver oordeelde geueiineeiae in .Leeuw arden, die van ïyiü al bijna voort durend in de een of andere gevan genisstraf heelt vertoefd. De ver- geiaingsgedachte, zei spr., is te lang gehanteerd om de gevangenissen van buiten wit te pleisteren, ter wijl zij binnen zwarte graven wa ren. Ondoordachte stelselloosheid noemde zij het feit, dat vier de partementen Justitie, O. K. en I W.. Binn. Zaken en Soc. Zaken Advertentie (l.M.) DE SCHOEN VAN STANDING Gelijk e eisen voor Nederlandse. Belgische, Franse en Britse vliegers LONDEN. De oefening van de militaire vliegers in Groot Brittannië, Frankrijk, België en Nederland zal gestandaardiseerd en verbeterd wor den, aldus een communiqué van het Permanente Bureau van de Landen van hel Pact van Brussel. De nieuwe opleiding is hel eerste volledig geïntegreerde internationale verdedigingsapparaat, dat in vredestijd in het leven wordt geroepen. Voor de Franse, Nederlandse, Belgische en Britse vliegers zullen gelijke eisen gelden. Een „examen eskader" zal de vliegers op deze eisen lesten. Dit eskader zal wor den gevormd door vliegers uit de vier Tanden. Het zal achtereenvol gens een jaar in elk van die vier landen worden gestationneerd en het bevel zal onder leiding staan van de officier van het land, waarin hel is gestationneerd. Het doel van de examens is een gemeenschappelijk niveau van vaardigheid te vinden en een ge meenschappelijke standaard voor de gehele vliegtechniek vast te stellen. Veel voortgang is reeds gemaakt bij de samenwerking in de opleiding van vliegend personeel en gemeen schappelijke regels zijn aangenomen voor het operationeel optreden. Het stadium is bereikt, waarin een lucht- afweer-batterij van elk land kan werken onder leiding van de lucht- afweercommandant van een ander land. te maken hebben met kinderbe scherming. Concentratie bij een van deze departementen is drin gend nodig. Zij was van mening, dat de par ticuliere kinderbescherming ve§l te weinig subsidie ontvangt vooral ook als men in aanmerking neemt, dat zij belangrijk preven tief werk verricht en dat ten onrechte de gezinsverpleging bij de gestichtsverpleging in de minder heid is. Bij de subsidievoorwaarden dient niet alleen gelet te worden op de materiële omstandigheden van de verpleging, maar vooral op een goede opvoedingsmethodiek. Behalve aan de staatlozen en de vreemdelingen, die rechtloos zijn in veel opzichten, wijdde de heer Wittema.n ook bijzondere aan dacht aan de ontvijanding. Hij achtte het onjuist, dat daarbij re kening wordt gehouden mei de schatkist, zodat tot ontvijanding niet wordt overgegaan ook als zij gemotiveerd is, indien daardoor een in beslag genomen vermogen zou moeten worden teruggegeven. Naar zijn mening dient bij de be noeming van rechters ook de ver delende rechtvaardigheid een woordje mede te spreken. In Am sterdam is slechts één en in Rot terdam geen enkele katholieke rechter. Wat de minister over dit alles te zeggen heeft zullen we de volgen de week Dinsdag vernemen. De Maandag daarop begint de behan deling van de begroting van Bui tenlandse Zaken. Weer moeilijkheden aan zönegrens BERLIJN. De Amerikaanse mi litaire nachtexprestrein uit Frank furt had gistermorgen vroeg bij het station Mariënborn, dat een mijl ten oosten van Helmstedt aan de grens van de Russische zóne ligt. drie uren oponthoud. De trein bereikte Ber lijn ten slotte om tien uur. De Rus sen zouden aan de grens er tegen hebben geprotesteerd dat de trein een' Zwitser vervoerde. Sedert half Maart hebben de Rus sen alle geallieerde treinen aan zeer nauwgezette controle onderworpen hetgeen tot gevolg had, dat de Ame rikaanse en Britse militaire politie er angstvallig voor heeft gewaaKt,- dat geen „blinde passagiers" meere den. De Russen, die de Berlijnse waterwegen controleren, hebben twee West-Berlijnse sleepboten het doorvaren belet, hoewel de gezag voerders alle vereiste documenten konden overleggen. De boten moch ten de sluizen aan de zönegrens niet passeren. Algerijnse nationalisten roeren zich ALGIERS. DeFianse politie heeft in de afgelopen week in Al giers 102 leden van een nationalisti sche Arabische ondergrondse orga nisatie gearresteerd, als gevolg van het ontdekken van een wijdvertakte organisatie van smokkelaars die in het geheim wapens vervoerden naar schuilplaatsen van de Algerijnse Volkspartij. Deze ijvert voor ver drijving van alle Europeanen uit Frans Noord-Afrika. In vuurgevech ten werden in de omgeving van Constantine. Bone en Tebessa, nati onalisten gedood. Dronken chauffeur rijdt in kanaal Liftende dames met moeite gered APPINGEDAM. Een auto met drie inzittenden is gisteravond om streeks zes uur te Oosterhogebrug, gemeente Noorddfjk, in 't Damster- diep gereden. De bestuurder, de heer Jouke Veensta uit Buitenpost kwam van een aannemersvergadering te Delfzijl en verkeerde onder de in vloed van sterke drank. Hij wist zelf uit de wagen te komen en kon nog mededelen, dat zich behalve hem twee dames in de auto bevon den, die van Appingedam af hadden gelift. Gelukkig was de waterstand zo laag, dat het mogelijk bleek de hoofden der beide vrouwen boven water te houden tot men hen had bevrijd. Nadat enige mannen, waaronder een militair, zich te water hadden begeven, slaagde men er na tien mi nuten in een 55-jarige dame op het droge te brengen. De andere liftster zat echter zo met haar benen be kneld, dat zij pas uit de auto kon worden gehaald, nadat een kraan- wagen van de Groninger brandweer deze had opgetakeld. Ze heeft ver moedelijk een enkel gebroken en is naar een ziekenhuis vervoerd. IN LONDEN WORDT op het ogenblik het Engelse meisjes- schaaktournooi 1950 gehouden, voor meisjes onder de 18 jaar. bord bestudeert. Verreweg de jongste deelneemster is de 6*6 jaar oude Marian All- wright, die hier met een ernstig gezichtje de schaakstukken op het Zware straffen in proces te Praag PRAAG. Het Tsjechoslowaakse Staatsgerechtshof heeft gisteravond vonnis gewezen in het proces tegen voormalige Tsjechoslowaakse em ploye's van de informatiedienst der Amerikaanse ambassade te Prang. De 28-jarige Lubomir Eisner word tot 18 jaar en de 23-jarige mej. Dagmar Kacerofska tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. Beiden werdén schuldig bevonden aan hoogverraad. De beklaagden moeten ieder tien duizend kronen boete betalen. .Zij worden voor de tijd van tien jaar uit hun burgerrechten ontzet. Na haar raadsman te hebben ge raadpleegd verklaarde mej. Kace rofska haar straf te aanvaarden. Eisner zeide hoger beroep te zullen overwegen. Uitwisseling van spoorwegmannen UTRECHT Kleine groepen spe ciaal uitgezochte spoorwegbeambten van de Britse, Franse en Nederlandse spoorwegen zullen uitwisselingsbe- zoeken brengen. De groepen bestaan elk uit vier personen. Het Nederlands-Engelse bezoek zal vier weken en het Engel se-Franse zes >veken duren. De Nederlandse deelnemers zullen op 17 April naar Engeland vertrek ken, de Franèe op 31 Mei. De beide Britse groepen zullen eveneens op 31 Mei vertrekken. A Zwijgen spreken Van onze parlements redacteur) DEÜ HAAG Het Eerste Ka merlid Reijers (CH) heeft zich gisteren uitvoerig bezig gehouden bij de behandeling van de begro ting van justitie mei de bijzon dere rechtspleging, welke naar zijn mening onwettig was, omdat niet geoordeeld wordt naar ob jectieve rechtsnormen. In dit ver band memoreerde hij het onder zoek naar de zuiverheid van het Veiser politiecorps, dat oorspron kelijk opgedragen was aan de Haarlemse politie, doch later aan een commissie, welke voor het ogenblik niét anders mede kan delen, dan dat het onderzoek niet is stopgezet. De Haarlemse politie zwijgt, concludeerde de heer Reijers. De commissie zwijgt eveneens. Ook de minister bewaart het zwijgen. uHoe bijzonder welsprekend is dat, meneer de voorzitter!" J (Van onze parlementsredacteur) DEN HAAG. De huidige positie van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië, aldus de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de garantiewet, doet de klemmende vraag rijzen of thans niet behoort te worden uitgegaan van een geheel andere grondstelling. Aan de ene kant schijnt dc R.I.S. het niet in alle opzichten op prijs te stellen, dat zij de Nederlandse ambtenaren heeft overgenomen, aan de andere kant kan, doordat adviezen niet schijnen te worden gewaardeerd, van ver schillende Nederlandse ambtenaren in redelijkheid niet worden ge vorderd. dat zij doordienen. In verband daarmede moet betwijfeld wor den of de voorgestelde garanties nog voldoende kunnen worden geacht. Een herziening en verruiming van de voorgenomen regeling schijnt wel zeer wenselijk. Deze mening van de commissie van rapporteurs is neergelegd in een „nader verslag", dat gevolgd is op de Memorie van Antwoord van 8 Maart j.l., welke niet bevre digend werd geacht. De commissie heeft de materie besproken, zowel met minister Götzen als met de sa menwerkende vakorganisaties van overheidspersoneel in Indonesië. Zij keert zich tegen de opvatting van de regering als zou zij voor de ambtenaren-Nederlanders, die dooi de R.I.S. zijn overgenomen, niet meer of slechts zeer subsidiair verantwoorde]i.jk zijn. In dit ver- band-wordt de vraag gesteld of de ambtenaren hebben kunnen voor zien. dat de band met de Neder landse regering zou worden verbro ken en dit zelfs zonder werkelijke vrije keuze. De voltrekking van be langrijke staatkundige veranderin gen brengt naar de mening dei- commissie zulk een onvrijwillige overgang geenszins als een nood zakelijkheid mede. Zij vraagt: draagt de Nederland se regering niet volkenrechtelijk en volgens de overeenkomsten bij de souvereiniteitsoverdracht ver antwoordelijkheid voor de Neder landers in Indonesië? Zij infor meert verder naar de uitkomsten van de juist plaats gevonden heb bende besprekingen in Indonesië, in het bijzonder wat betreft de be- taling a pari van pensioenen, ver- i lafstractementen, delegaties, enz. I cn zou gaarne op de hoogte komen van de gevolgen der recente mo netaire maatregelen. Is, aldus luidt een andere vraag, bij de jongste besprekingen ook aandacht gewijd aan de rechtspo- sitie van de particuliere werkne mers? Wat heeft de regering ge daan of is zij voornemens te doen voor deze groep, welke door de monetaire maatregelen bijzonder zwaar is getroffen? De commissie meent, dat de ge dwongen overgang der ambtenaren kennelijk een ongunstige invloed heeft gehad op de waardering van het Nederlandse ambtenarencorps door de Indonesische autoriteiten, van wie velen zelfs warme voor standers zijn. geweest van het vrij- willigheidsbeginsel, waarvan zij een doeltreffende schifting had den verwacht. Do tijdelijkheid van de onderstand „ten einde de be trokkenen in staat te stellen een nieuwe werkkring te vinden" is naar de mening der commissie on billijk tegenover ambtenaren met 15 en meer dienstjaren. Hier zal een blijvende onderstand moeten worden toegekend. Ook wordt een regeling noodzakelijk geacht voor de Nederlanders, die geen vrije overtocht zullen hebben, terwijl zij voor het houden van hun rechten zich in Nederland moeten vestigen. Advertentie (I M U tuit 'r morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en lT,?L,£!ern Plantaardige CARTER'S LEV ERPILLET.TES om die liter gal op ie wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. en plantaardig zacht middel, onr,ver effen om de gal te doen stromen. Eist Carter s Leverpllletjes. Met deze auto is u binnen een half uur van Rotterdam in Gro ningenof van Amsterdam ii? Maastricht. Zeg nu niet „wat moet ik in Groningen of Maastricht doen?", doch verheug u over deze tijden die wagentjes weien te creëren die met gemak „een 633 km. per uur er uit draaien".op eenzame stranden in Amerika. Dit vlotte model is de Railton Special op de autotentoonstelling in Grand Central Palace te Lon den. „Early white", een nieuwe gladiolus NOORDWIJK. De Noordwijk- se bloembollenkweker Thomas Vink heeft een nieuwe gladiolus gekweekt, die onder de naam „Early White" in de handel zal worden gebracht. Het is een forse bloem van een smetteloos witte kleur. Er is veel vraag geweest naar een bloem als een gladiolus, die reeds begin April in bloei staat. In vakkringen wordt het als een bijzondere prestatie be schouwd, dat een dergelijke bloem reeds zo vroeg in het jaar aan de markt kan worden gebracht. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST DEN HAAG. Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip ver meld: naar Indonesië: s.s. „Groote Beer' (19-4); naar Nieuw Guinea: m-s. „Rhexenor" (17-4); naar de An tillen: s.s. „Willemstad" (17-4); naar Suriname: s.s. „Coltica" (26-4). ONDERWIJSCONGRES P.v.d.A. BEcINDIGD Zij kunnen de overtocht onmoge lijk uit eigen middelen betalen"! Voor repatriërende ambtenaren vraagt de commissie van rappor teurs gelijke sociale faciliteiten als aan gerepatrieerde militairen wordt verleend bij het zoeken van een nieuwe werkkring en van huisves ting. De commissie, bestaande uit de leden Jonkman, Wendelaar, Van Lieshout., de Dreu en Kerstens, verzoekt de regering op haar be schouwingen nader in te gaan. Eerder kan zij haar eindverslag niet vaststellen. Zij behoudt zich bovendien het recht voor om mon deling overleg met de regering te plegen. Djakarta wil K.P.M. uitkopen DJAKARTA. De secretaris-ge neraal van het ministerie van open bare werken Soctoto, heeft vandaag verklaard, dat de regering voorbe reidingen treft om de K.P.M. uit te kopen. Er is een commissie ingesteld om de toestand te bestuderen cn met de maatschappij te onderhandelen. Soe- toto verklaarde, dat dc regering waarschijnlijk het merendeel van de aandelen wel kopen cn de K P.M. zal toestaan de lijnen verder te ex ploiteren. Nederlands-Indonesische culturele commissie gevormd DEN HAAG. De leden van de gemengde culturele commissie, waartoe op de Unie-conferentie te Djakarta werd besloten, zijn thans benoemd. Van Nederlandse zijde hebben zitting: mr. H, J. Rcinink, prof. dr J. PI. Bavinck, dr. ir. J. van Aken. paler dr. N. Pcrquin, mr. Ph. H. M. Werner, prof. dr. C. C. Berg en A van Velzcn. Van Indonesische zijde zijn aangewezen prof. dr. R. Prijono, Moh. Natsir, mr. Moh. Ya- min, Soemardja, Moh. Sjafei, Ta- tengkeng en mevr. Sh Soeparsono. Een der eerste taken van deze com missie zal zijn de stand van de we tenschap met betrekking op Indone sië te investeren. Advertentie (l.M.) Wanverhouding lussen koopkracht en prijs schept catastrofale situatie AMSTERDAM. Op 1 April bedroeg de werkloosheid onder de Ne derlandse sigarenmakers ruim veertig procent. Sindsdien is liet percen tage nog gestegen. Een deel van het administratieve en van het hulp personeel der fabrieken is zonder werk geraakt. De situatie in de sigarcnmakcrsindustric is ernstig. De afzet schrompelt ineen, omdat liet publick de thans geldende hoge prijzen niet kan betalen, ook al zijn enige fabrikanten tot drastische prijsverlagingen overgegaan. Er be staat voor werkloosheid in dc sigarenmakcrsbranchc een wachtgeld- fonds Aan het einde van deze maand zal dit uitgeput zUn. Na zes weken overbruggingssteun zou het personeel moeten gaan arbeiden bij de D.U.YV. Zowel werknemers als werkgevers vrezen, dat daardoor dc sigarenmakers hun vaardigheid zullen verliezen. Dit is de reden, dat zowel Nederlandse als Belgische sigarenfabrikanten bij hun regeringen aandringen op verlaging van de Beneluxaccijns op tabakswaren. (Van onze onderwijsredacteur) AMSTERDAM. „De onderwijzersopleiding is het hart van het on derwijs. Zo lang het hart ongezond is, make men zich geen illusies over de toestand van het onderwijs. Men kan de benen masseren, opdat de patiënt de gang er toch inhoudt, men kan enige vooral niet te zware operaties toepassen het hart moet ze kunnen verwerken maar men tast er de eigenlijke kwaal niet mee aan." Zo begon het schriftelijk referaat van de heer C. K I e y w e g t over de opleiding van onderwijzers bij het lager onderwijs, met dc toelichting waarvan het onderwijseongres van de Partij van de Arbeid gisteren morgen in Bellevue te Amsterdam zijn laatste dag aanving. „Onbevredigend," zo kenschetste de heer Kleywegt verder deze oplei ding „Vijftien of meer vakken wor den van het begin tot het einde mee gesleept. De kweekschool blijft een wat kreupele doublure van de mid delbare school en men ontvangt de bevoegdheid om onderwijs te geven aan een lagere school als men „knap" is in vele vakken tegelijk. Of men ook bekwaam is om er les in te ge ven, wordt behoudens één uitzonde ring bij geen enkel vak gevraagd" Als verbetering zag inleider een kweekschool met twee leerkringen van ieder twee jaar: de eerste houdl zich bezig met de maatschappelijke en culturele, de practische en paeda- gogische, en de verdere theoretische vorming; de tweede is geheel vakop leiding en de helft van de tijd wordt besteed aan de practische vorming. Het centrale vak is er dc opvoedkun de met haar hulpwetenschappen. Prof. dr. M. J. L a n g e v e 1 d was door ziekte verhinderd zijn referaat ever „V.H.M.O., algemeen middel baar onderwijs en de opleiding dei leerkrachten" toe te lichten, hetgeen thans door prof Kohnstaiïim ge schiedde. Uit het referaat van prof. Langeveld stippen wij aan „De universitair-wetenschappelijke opleiding lot wiskundige, taalkundi ge. natuurkundige, scheikundige enz. enz. levert als administratief bijpro duct de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de wiskunde, één of meer talen, enz. op. Het geven van onderwijs wordt daarmee aan het toe val overgelaten. Hoeveel energie en geld hiermee ten koste zijn gelegd en hoeveel verdriet er door geleden is, mogen wij hier buiten beschouwing laten. Hier gaat liet er om, dat deze universitair-wetenschappelijke oplei- cung de a.s. leraar niet alleen niet op leidt voor zijn toekomstig beroep, maar dat nog bovendien de vraag wel gesteld wordt, of de genoemde oplei ding niet leidt tot verminderde geschiktheid voor het leraarschap." Voor een aan de universiteit te ver binden leraarsopleiding stelde prol Langeveld vast, dat deze zich over ten minste twee jaar zal moeten uitstrek ken; naast theoretisch onderwijs zal deze empirisch onderzoek en practische ervaring moeten omvatten, Niet minder dan zes en twintig de baters namen deel aan de gedachten- wisseling over beide referaten. Zij werden door de inleiders beantwoord De voorzitter van de P.v.d.A,, de heer K. Vorrink, die de afgelopen drie da gen vrijwel onafgebroken de voor zittershamer heelt gehanteerd, sloot de tot het laatst zeer druk bezochte bijeenkomst met een korte rede. Hij kon mededelen, dat een samen vatting van de hier behandelde pro blemen door prof. Kohnstanim in de vorm van een brochure zal worden gepubliceerd. Men voert aan, dat verlaging van de tabakaccijns zowel voor de in dustrie als voor de werkgelegen heid een uitkomst zou zijn. De oor zaak van de catastrofaic ontwik keling in de sigarenindustrie is de wanverhouding tussen dc koop kracht en oen lonend prijspeil, dat ongeveer 50% hoger ligt dan de consument besteden kan voorna melijk tengevolge van de zware accijnsdruk cn andere fiscale las ten. In een aan de betrokken minis ters overhandigde nota, opgesteld door een commissie van werkge vers en werknemers, wordt gezegd, dat de sigarenindustrie ten onder gang is gedoemd, wanneer het noodzakelijke evenwicht tussen koonkracht cn prijs niet on korte termijn wordt hersteld. Volgens deze nota zou het accijnspercenta- ge moeten worden teruggebracht tot het vooroorlogse niveau, n.l. 10% exclusief omzetbelasting. De commissie meent, dat er uil budgetair oogpunt voor de overheid geen bezwaar kan zijn aan het verzoek te voldoen. Een verlaping van de acciins tot 10% zal de schat kist geen offers kosten. Bovendien is de sigarenindustrie van grote be tekenis vopr de export. Gedenkplaat Nederlands zeevaarder aangeboden MELBOURNE. De Australische minister van Luchtvaart, Thomas White, heeft een metalen gedenk plaat aan de „historical Society of Australia" aan boden Het is een re productie van een gedenkplaat, wel ke de Nederlandse zeevaarder Wil lem de Vlam.ngh op het Dirk Har- tog eiland aanbracht, ter herinne ring aan zijn bezoek aan dit eiland in 1G97. Emigrantenvliegtuig naar Australië DEN HAAG Op 19 April zal voor de eerste maal een Skymaster van de K L.M. met emigranten naar Australië vertrekken. Tot nu toe is voor 48 emigranten plaats bespro ken. Hollandse nieuwe: eerste week \an Juni VLAARDINGEN Door de rc- dersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij is besloten, de helft van dc visserschepen, die deelne men aan de haringdrijfnet visser ij, uit te zenden op 30 Mei en de twee de helft een week later, dus op 6 Juni Natuurlijk zal er, zoals tcl- hen jare, gejaagd worden, d.w.z. dc haring, die de eerste nacht wordt gevangen, zal door enkele snelle schepen worden overgenomen en zo vlug mogelijk aan de wal worden gebracht Dit betekent dus, dat de Hollandse Nieuwe in de eerste week van Juni aan de markt kunnen zijn. Kleine boer krijgt silo-bouwgeld DEN HAAG: De mogelijkheid be staat. dat de regering nog boven dc twee en half millioen. die op dc begroting van landbouw voor dc rationalisatie van de kleine boeren bedrijven zijn uitgetrokken, nog drie millioen van de local currency- golden van de Marshall-hulp voor dit doel zal beschikbaar stellen. Nu Nederland zoveel mogelijk zelf voor zijn veevoeder moet zorgen, is het ook belangrijk, dat dit 's winters zo goed mogelijk wordt bewaard. Hier voor zijn betonnen silo's nodig. Kleine boeren kunnen de bouw hiervan vaak niet betalen De be doeling is nu, dat gerekend naar de draagkracht van de boer hier voor subsidie zal worden verleend. Er zal natuurlijk degelijke controle zijn om er op toe te zien. dat deze gelden inderdaad voor dit doel wor den gebruikt. De aardappelbewaarplaatsen in ons land laten vaak nog te wensen over. Ook hierin zal nu verande ring gebracht kunnen worden, nu het rijk bereid is in de kosten hier van bij te dragen. Gezien de sterke achteruitgang van de kwaliteit van dc aardappelen deze winter tijdens het bewaren, is dit hoogst noodza kelijk Voorts wil men het oprich ten van werktuigencoöperaties van dc boeren onderling bevorderen en subsidiëren.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3