HiiaaiiiBBöHHH Dokter, waarom duurt dat Schaakrubriek onderzoek zo lans? Letter wissel-raadsels l-ll'Uüti lüHIdO! luminal T)e lammetjes huilden allebei een beetje, een heel klein beetje. Maar sinds die tijd zijn ze veel verstandiger geworden Ze wandelen weer tot aan het watertje en terug En ze wandelen tot aan de vlierstruik cn terug. Maar nóóit verder, en dat is maar goed ook fiüSLA Tyihtsdjc i&kj[onsi£Ai BEVRIJDT U lü™aa Zaterdag 15 April 1950 Het is wel later dan gewoonlijk, maar voor het Capitool te Washingtonm bloeit nu ook de Japanse kers.' Drie schepen van de Canadese marine brengen een beleefdheidsbe zoek aan New York. Het vliegdekschip Magnificent passeert hier de machtige wolkenkrabbers van beneden-Manhattan. De bezoekende schepen werden verwelkomd door een salvo van 21 kanonschoten. Duizenden fietsen stonden te Herhe HUI (Londen) door, op en naast elkaar toen daar vorige week een internationale bijeen komst van wielrenners werd ge houden. Hoe hebben ze allemaal hun eigen karretje weer terug gevonden? Een Duitser heeft een nieuwe variatie van hst waterpistool uitgevonden. Het is een kleine revolver, die geladen wordt met een rubber patroon, waarin een kleurige vloei stof is geborgen. Deze vloeistof irriteert ogen en keel en bovendien maakt zij hef dt politie gemakkelijk een aanrander, waarop zij is gebruikt, te identificeren. Een modc-show van wat de legers in de toekomst zullen dragen kunnen wc 't noemen, wat u hiernaast ziet. Het zijn nieuwe uit rustingen, die 't Ame rikaanse departement van Defensie thans be proeft. Boven van links naar rechtseen elec- tronische telescoop met. een infra-rode licht bron. waarmede men in totale duisternis kan zien; een met alumi nium bekleed pak voor brandbestrijding dat 99 van de hitte te rugstraalt: een appa raat dat de ademhaling in de poolstreken moet vergemakkelijken. On der van links vaar rechtseen speciaal voor de Amerikaanse marine ontworpen duikpak waarvan de schoenen 11 \i> kg. we gen en de helm 25 kg.; een legeruniform voor oorlogvoering in win tertijd met een masker ter vergemakkelijking van de ademhaling en tenslotte een hoge- druk-costuum voor de luchtmacht waarmee uitgeruste pilote»! op hoogten van 20.000 meter kunnen vliegen. Je weet nooit waar het goed voor is als je goede maatjes bent met de vrouw van de baas, dacht deze kangoeroe. Onmiddellijk na zijn aankomst uit Australië ging hij daarom zijn opwachting maken bij signora Molinar, de echtgenote van de directeur van de dierentuin te Milaan. „Mijn achtertuintjeheet deze avondjapon van wit en zwart ge streepte faille met volants van handgeborduurde taffetas, die opeen modeshow te Rome werd getoond. DK K.1NDKRKRANT BEN BOEIEND nOEK Een buitengewoon boeiend boekje is aan de uitgebreide schaakbibliotheek toegevoegd: „Positiespel en combinatie spel" door dr. Max Euwe Eerlijk ge zegd zijn we de tel kwijt geraakt wat betreft de producten, die al van Euwe's hand zijn verschenen, maar wel weten we, dat ze alle van dezelfde supencure kwaliteit zijn Er is waarschijnlijk geen groter didact ter wereld dan onze kam pioen. De basis van dit boekje wordt ge vormd door een twaalftal artikelen, die Euwe In 1937 en 1938 voor het Engelse tijdschrift ..Chess "schreef. De auteur behandelt oa. in het theoretische ge deelte uitvoerig het pionnengeraamte. pionnen zwak ten en het uitbuiten daar van. verder open lijnen, combinaties, doorbraak en pionnenmeerderheden. terwijl dit gedeelte besloten wordt met een uitvoerige testvragcnscrie met ant woorden. In het practische gedeelte bespreekt Euwe dan 10 recente mccs- terpartijcn. waarin hij het gedoceerde I in het theoretische gedeelte practisch demonstreert. Een verrukkelijk boekje en niet duur. Een moeilijk probleem in de prac tische partij is altijd de ontwikkeling van de zwarte dameloper in het or thodox damegambiet Een partij uit het tournooi te Venetië 1949 bewijst nog eens. dat lang niet alle meesters dit Erobleem onder de knie hebben. Euwe eljandclt ook dit vraagstuk op duide lijke wijze. Hieronder de partij, waarin het probleem onjuist werd opgelost. Wit: Golombek. Zwart: Zimmermann (Zwitserland) 1) cI4 Pf6 2) c4 c6 3) g3 Rb1t 4$ Rd2: Rd2: 5) Pd2: d5. (Een onjuist systeem: als zwart zijn koningsraadsheer ruilt, kan hij het beste de formatie c6d6e5 nastreven Thans is het centrum-pionnenskclct van het orthodox damegambiet ontstaan (1) d4 d5 2) c4 e6» en ziet Zwart zich gesteld voor dezeifde problemen wat betreft de ontwikkeling van zijn dame-raads heer) 6) Rg2 Pbd7 7) Pf3 0—0 8» 0—0 c6 (zwart heeft 2 mogelijkheden om zijn damclopcr te ontwikkelen: of fianchet- to. of c6c5 doorzetten cn ontwikke ling via de diagonaal h3—c8. Fian- chctto is, gezien de dreigende raads heer op g2. niet aantrekkelijk en dus beoogt hij nu de opmars e5 door te zetten) 9) Dc2 De7 10) el (door d5 aan te vallen verhinderd wit c5 Direct c5 echter scherper.) dc4: 11) Pc4: c5 (als zwart ooit nog eens tot cGe5 wil ko men moet hij het witte obstakel op d4 eerst opruimen) 12) Tfdl cd4: 13) Pd4: Dc5 (om Pb5 te verhinderen. want paarden op d6 en c7 zijn niet goed te verdragen voor zwart. Bovendien kan geen klaver en alleen maar gras. En je moet vroeg naar bed. telden en huppelden en sprongen en dansten niet meer. o. nee. ze he pen met hangende pootjes. Simon Herdershond joeg ze naar hun moeder cn de moeder zei: Ik dank je wel, Simon Herders hond. Je hebt mijn kindertjes ge red. je bent een dappere hond. Maar jullie zijn domme lammetjes. En voor straf krijg je vanavond ER waren eens twee lammetjes, ze heetten Florrie cn Lorrie en ze woonden met hun moeder in de wei. Het waren hele lieve lam metjes. maar dom waren ze wel, hoor, erg dom. Moeder zei altijd tegen Florrie en Lorrie: Jullie mo gen tot aan het watertje lopen en dan weer terug. En je mag ook tot aan de vlierstruik lopen en dan weer terug. Maar je mag nooit verder gaan dan de vlierstruik, want anders komt de wolf en eet je op. Ja, Ma, blaatten de lammetjes Florrie en Lorrie. Maar o. ze waren zo dom en ongehoorzaam. Op een dag gingen ze wandelen tot het watertje cn weer terug. En toen tot aan de vlierstruik En weer terug? Nee, nee, dat was het juist, ze gingen verder dan de vlierstruik En daar had je het al. daar stond de boze wolf. Dag lammetjes, zei de boze wolf met een vriendelijke stem. Dag meneer, zeiden Florrie en Lorrie. U bent toch niet de boze wolf? Warempel niet, zei de boze wolf. Ik ben Simon Herdershond. Gaan jullie mee een eindje wandelen? Astublieft, meneer Simon, zeiden Florrie en Lorrie en ze dartelden en huppelden en sprongen en dans ten naast de wolf. coop voor blaas en nieren. Dit ap paraat kan voor de patiënt enigs zins lastig zijn, maar voor de diag nose van een ziekte is het uiterst waardevol. Ook het electrisch onderzoek is vergevorderd. Iedere hartlijder kent het electro-cardiogram: daarbij worden de electrische stromen, die van de hartspier uitgaan, op een papierstrook opgenomen, zodat zie kelijke afwijkingen aangetoond kun nen worden. Een dergelijk toestel wordt ook voor het onderzoek van Diagnose van zenuw- ziekten moeilijk en ingewikkeld VOOR MENIGE PATIëNT is hel dikwyls moeilijk tc begrüpen. dat h(j vóór de aard van zijn kwaal be paald is, verschillende soorten van onderzoek moet ondergaan. Het Ls daarom misschien wel nuttig de gang van het onderzoek bij een zieke, zo als dit bijvoorbeeld in een zieken huis wordt gedaan, in het kort *c schetsen. Eerst worden de antecedenten van de zieke opgenomen. Er wordt naar de gezondheidstoestand van de bloedverwanten geïnformeerd, dit in verband met eventuele erfelijke ziekten of infecties. Voorts moet op getekend worden, welke ziekten de patient vroeger heeft gehad en hoe de tegenwoordige ziekte is ontstaan. Uit al deze gegevens kunnen dik wijls reeds bepaalde conclusies ge trokken worden. Hierna begint men met het eigen lijke onderzoek. Dc patiënt moet zich daarvoor ontkleden. Eon enkele keer begrijpen de patiënten dc noodzaak daarvan niet helemaal. Het lichaam wordt nu bekeken cn dan begint het onderzoek met be kloppen en beluisteren. Verscheide ne ziekten kunnen daardoor reeds herkend worden. Maar in vele ge vallen geeft dit onderzoek pas de richting aan, waarin verder gezocht moet worden. Tegenwoordig behoort ook het onderzoek van de urine en het bloed tot het primaire onder zoek. Door het onderzoek van urine kan men bijvoorbeeld nier-afwij kingen of een suikerziekte vinden. Het bloedonderzoek geeft de moge lijkheid vele andere afwijkingen op te sporen. Sedert de ontwikkeling van het Röntgenonderzoek zijn de mogelijk heden sterk toegenomen. In enkele gevallen neemt men genoegen met doorlichting, in andere moeten fo to's genomen worden. Dat is niet altijd gemakkelijk. Om bepaalde or. ganen tc kunnen fotograferen, is het dikwijls noodzakelijk schaduwge vende middelen toe te passen, daar vele organen zelf geen schaduw ge ven. Dat is bijvoorbeeld het geval met de maag en darmen, de gal blaas. de nieren. Voor het maagon- derzoek laat men een soort pap drinken, voor bepaalde foto's van de luchtpijpen wordt een jodium- houdende vloeistof in de luchtpijpen gebracht. Het is duidelijk, dat dit soort foto's een langdurige voorbe reiding nodig heeft. Kijken in het lichaam. De laatste decennia is het moge lijk geworden door middel van zeer vernuftige apparaten in het lichaam te kijken. Behalve de vanouds be kende keelspiegel hebben we het bronchoscoop om de luchtpijp en haar vertakkingen van binnen te bekijken; het gastroscoop om de maag te onderzoeken, het cystos zwart door deze manoeuvre enig ver eenvoudigen afdwingen, zodat hij mis schien wat vrijer zal kunnen ademen) 14) Tacl Pb6 15) Pb3 Dc4: 16) Dc4: Pc4: 17) Tc4: (Na deze algemene ruil kan zwarts raadsheer eindelijk starten, maar de ellende ls nog niet geleden! Misschien was eerst e5 beter geweest, b.v. 18) Tc7 ReG 19) Tb7: Tf3 20) Tb8: Tb8: 21) Td3 en wit heeft niet veel aan zijn pluspion 17)—Rd7; 18) e5 Pd5 (de pointe is. dat Rd5: cd5: Tdö. wegens Re 6 niet gaat) 19) Pa5! (voorkomt Rc6 en ook Rb5 gaat nu niet- Rd5: cd5- Tc5 Re2 Tel RO Pb7i b6 20) Pcfi! (nu kan zwart zijn ongelukkige R ruilen, maar verliest dan een pion: Rc6- Tc6. Td8 Rd5: cd5- TdG of RcG: Pb4 (Pe7) Tc4 (c7met gelijktijdige aanval op paard cn toren a8. Tenslotte volgt op 20) Tac8 21 Rd5: ed5 22) Pe7t benevens Tc8 cn Td5.) Tfe8 21) Pb4 (valt het gepende paard aan: Pb4? Ra8- Tad8 22) Pd5: ed5: 23) Rd5: Te5:7 (wits triomf bestaat in een pluspion, maar zwart erkent dit nog niet en begaat een blunder Beter was Rc6 Tcd4 Td5: Tdó: Rd5- en wit heeft in een torcneindspel een plus pion met goede winstkansen) 24) Rc6 cn zwart gaf op. Immers op Te7 volgt Tcd4 en wit wint een stuk. Opl. vorige keer: 1) a 4 Comp. J. N. Babson. Nieuwe opgave drlezet: Kf6 Te2 Te4 Rf3 Pd5 Kd3 pl d7. de hersenen toegepast. Dit electro- cncephelogram kan niet alleen lichamelijke, maar ook geestelijke afwijkingen registreren. Bij hersen onderzoek maakt men ook Rönt genfoto's. nadat lucht in de herse nen is geblazen. De diagnose van ziekten van het zenuwstelsel is tamelijk moeilijk; daarvoor gebruikt men tal van in gewikkelde methoden. Bijna altijd komt er een lumbaalpunctie aan te pas; dat is een steek in het rugge- merg, waardoor men vloeistof uit het ruggemerg kan tappen. Deze vloeistof kan dor zijn samenstelling waarde volle aanwijzingen geven. De methode is ongevaarlijk, hoewel dc patiënt er meestal anders over denkt. Twee andere methodes, die hoewel niet prettig, toch ook onge vaarlijk zijn, zijn de leversteek (leverpunctie) en de steek in het borstbeen. Met de eerste kan men leverweefsel onderzoeken, met de laatste het beenmerg. Het is in dit bestek natuurlijk niet mogelijk alle soorten van onderzoek op te noe men, maar het zal toch wel duide lijk zijn. dat de moderne medische onderzoekmethoden talrijk en inge wikkeld zijn- Daarom dienen de pa tiënten in hun eigen belang geduld te beoefenen en te begrijpen, dat een behoorlijk onderzoek veel tijd vergt. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS. Advertentie (l.M.) van rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0 83, 2.08, 7.94 ja. in een kooi, die kooi is dicht maar toch had ik 'm haast gevangen- Ik sprong zo bovenop die koot, dat beest aan 't piepen zeg! Verbazend- maar toen, en dat was niet zo 771001.' toen kwam de Vrouw en die was razend- Ik kreeg een klap. Ze zei: Minef, kanaries zijn niet om te eten Ik kroop maar onder het buffet claar heb ik drie kwartier gezeten- Maar toch is 't gek, hé, van de V roti te als ik een muis vang, zegt zé' Knap. hocr Dat mag dus wel, begrijp jij dat no u' Ik ben een boon, als ik het snap. hoor SPREEK ik met poes Mies? Hallo.... ja Mies, je spreekt met nicht Minetje. Ik dacht vandaag: Kom! dacht ik zo, ik bel eens op. Hoe gaat het met NU de boze wolf dacht bij zich zelf: Nog tien stappen, dan eet ik ze op. Nog acht stappen, dan eet ik ze. op. Nu nog zes, nu nog vier stappen, nog twee stappen, nu nog één stap Toen stond dc wolf stil. Hij sperde zijn grote boze muil wijd, wijd open en wilde net HAP zeggen en toen paar kwam de echte Simon Her dershond aangelopen, zo hard als hij kon. Hij blafte en baste van woef, woef, woef! Hij kwam met een vaart aanstuiven cn de boze wolf werd zo bang. zo bang. dat hij jankend de benen nam. zo hard hij kon, het bos in. De lammetjes stonden verschrikt te kijken en Simon Herdershond zei: Jullie stoute, domme, onge hoorzame lammetjes. Gauw naar je moeder! Gauw! En de lammetjes Florrie en Lor rie liepen met hangende pootjes naar hun moeder terug. En ze dar- Heb jij ook poezekinders. nicht? o ja? cn kunnen ze al lopen o. hebben ze hun oogjes dicht? mijn kinders hebben ze al open. Was jij ze ook af. met je tong? Ik ook. ik doe het nooit met water. Wat zeg je? Och. ze zijn nog jong, ze worden heus wel zindelijk, later. En Mies. heb jij een goede baas? en ook een goeie Vrouw getroffen? Wat zeg je? krijg je leverkaas en melk met room? Dat noem ik boffen Mijn Vrouw is ook heel goed voor mij. We krijgen brood, alleen voor katten, en soms een haringkop erbij 'k hoef eigenlijk nooit iets te jatten. Ja, 'k doe het wel eens,, voor de sport, zo'n lekker visje zonder graten dat pik ik stiekem van een bord, als poes kun je zoiets niet laten. En gisteren, moet je horen, nicht! wij hebben een kanarie hangen Van het bovenste woord wordt steeds een letter vervangen door liet 2e gegeven woord. Zo ook hij iict teruggaan van het 2e- naar het onderste woord. Overal moeten jf>ede Nederlandse woorden gebruikt worden, vervoe gingen mogen niet gebruikt wor den en nimmer mag hetzelfde woord 2x gebezigd worden in dezelfde verwisseling. Oplossing vorig raadsel Wanneer de 10 woorden van bo ven naar beneden worden ingevuld in volgorde van de nummering 8. 4. 1. 2. 6. 9. 7. 5. 3 en 10 leest men in de 1ste en laatste ge heel doorlopende verticale kolom men de namen Koffie, Thee, Kandeel, Wijn. krijg ik kramp, ja, in mij" niet erg, hoor, nee, 't is maar een beetje- Mijn oudste kind is al zo groot' hij wast zijn eigen staart al, weet je- Dag nichtje Mies, daar komt de Vrauü, ze mag het eigenlijk niet weten tot ziens en 'f beste hoor, Miawr- tot kijk maar weer en smaaklijk etc*

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 6