•ranje-team komt er genadig af met 2-0 nederlaag Dagblad vaor Amersfoort Belgisch sloperswerk heeft eerst na ritst effect Goede wil noch enthousiasme kunnen helpen Rust nul nul SPORTBIJLAGE Onze verdediging verdient niettemin alle hulde r Vaillant: Ik zocht vergeefs vijf schutters Schijn van gelijkwaardigheid is nu weggevaagd et Rf lam vlucM -West Maandag 17 April 1950 De tweede helft bestond nog geen twee minuten toen Terlouw van me. ning bleek, dat hy Mermans slechts kon uitschakelen door hem geheel tegen de bedoeling der spelregels in omver te lopen. Vrye schop. Mees schoof de bal snel naar Chaves, deze in één beweging naar de naar rechts uitgeweken Mermans, die in volle vrijheid kon vuren. Hij koos «Ie moeilijkste hoek, namelyk die waar Ivraak stond, maar dit was geen be lemmering oni Kraak van vijftien meter afstand te overrompelen. Het was een schot op borsthoogte. (1—0). WEKELIJKSE (Van onze speciale verslaggever) ANTWERPEN, Zondagavond. Het is dit keer met BelgiëNederland op Deurne licel nvoudig gegaan. De Belgen hebben het Nederlandse elftal weggespeeld (20). Dat was lies. Er zijn geen momenten geweest om te veronderstellen dat Nederland weer met een, ft zelfrespect ondermijnend, gelijke score het veld af zou gaan. Er waren nauwelijks seconden, dat het er binnen het doelgebied voor Meert erg dreigend tzag. Zestigduizend Belgen die deze middag alleen, qua volume, het volksliederen-duel ver ren tegen een paar duizend optimistische Nederlanders, hebben rustig kunnen wachten i de minuut, waarin het aantrekkelijke en gevarieerde sloperswerk van hun team onze rdediging overmeesterde. Dat die minuut in de tweede helft kwam vertelt uitsluitend iets in de ncver-say-die-stemming van Kraak, Potharst, v. d. Sluys en Terlouw. Andere (nclusies kunnen hier werkelijk niet worden getrokken. iet was dit keer erg goed om zo het Wilhelmus te horen zingen. Want Nederlandse jeugdelftal was een kwartier daarvoor tot de ontdek- g gekomen, dat België ook jonge spelers bezit, die weten wat er it een bal kan worden gedaan. Zij verloren met 31. Dat kwartier s overigens gemakkelijk door te komen. Een martiaal politie-mu- [kcorps bracht dreunende marsen langs het veld en in wit geklede igens wierpen feilloos hun repen chocolade tientallen meters de hoge unes in, of grepen, ter afwisseling, speels de francs uit de lucht, paar minuten over drieën schonk Mermans een vaantje aan Stof- in, gooide een muntstuk op en won de toss. Nederland mocht starten. mans-Coppens-combinatie, die Cop- pens met een hard schot uitwerkte. Kraak gebruikte het om naar een voortreffelijke vorm te groeien. Eerste minuut een slecht voorteken let scheen een orthodoxe start tc worden. RoosenburgRij. Rijvers terug op v. d. Hoeven toen wilde v. d. Hoeven Steen den maar meteen met een lage naar het Eelgische doelgebied en, doch linkshalf Mees hield er been tussen. Hij drukte de bal iddellijk tegen het gras. speelde [Mermans, bouwde breed over het met deze donkere, athletische een combinatie, die met ge melijke passes voor de voeten Coppens eindigde. Coppens' lot verdween temidden van enige lerlanders, doch ging ten slotte it naar De Hert, een volkomen [gehinderde De Hert, toe. isen diens rechtervoet, die na glijdende passen de bal hard en Kraak, lagen slechts tien er. Onze doelman zag de bal iwelrjks, kon er in elk geval niet Maar Van der Sluys, die zich op moment naar de doellijn wierp, welEen bepaald onheilspel- eerste minuut dus. e tweede was nauwelijks zonni- voor ons. De Belgen lieten de niet op hun helft komen, vorm- elke onnauwkeurig geplaatste van een Nederlandse speler om een zeer snelle manoeuvre en ngen eerst Stoffelen en daarna louw op Kraak terug te spelen, middenveld bleef voor België, pogingen van v. d. Hoeven, [felen of de binnenspelers spe- erwijze gedesorganiseerd wer. ook de eerste combinatie tus- Rijvers en Clavan. Misschien 'e Stoffelen zijn team wat uit warrige methoden trekken, toen "a zes minuten van dertig me- 'aag, naast schoot. Het was in [geval iets positiefs en iets zeer "enteels. het doelgebied van Meert bin- |te rukken was iets meer nodig onbeheerste passes, verloren luels, verloren veldschermutse. Eenzydigheld dreigt wedstrijd dreigde eenzijdig de neus van Terlouw en Kraak [worden afgehandeld. Anoul pachter) wilde zelfs de duide- I onzekerheid snel uitbuiten toen >'er over de middenlijn drong. de lucht naar Chaves speelde, de bal sierlijk dood zag maken oen nog even door liep, omdat ^ans de pass van Chaves naar meenam en toen voorzette. De ^g onaangetast uit. pttien seconden later schoot P'es direct over. Maar de werve- |e bewegingen der Belgen naast foor onze zestien meterlijn ble- omdat onze voorhoede er per se m slaagde de belangstelling net gebied van Anoul en Vail- I te trekken. Toen v. d. Hoeven jeuw zeer zorgeloos een bal aan had uitgeleverd, bleek dit aan. nS voor een Mees-Chaves-Mer- Na tien minuten was hij tenmin ste al zo ver, dat hij een "zwiepend schot van Mermans, uit een van de vele gepolijste passes van Chaves, in de lucht met zy'n vuisten brak. Het leverde voor de Belgen de eerste van de vele hoekschoppen op, waar aan we later zo gewend zouden ra ken. De kleine Mordant bleek ech ter niet in staat om deze vrije schop de goede richting te geven. Tussen deze en de tweede hoekschop een minuut later lag voor Nederland niet meer dan een rechte pass van Steenbergen op een kansloos gedek te Schrumpf. Mordant nam hem op nieuw en beter, maar Kraak ging tijdig recht de lucht in en greep de bal. In het eerste kwartier kwam er van de voeten van de Nederlandse voorhoedespelers een (1) gave aan val, die van v. d. Hoeven via Rijvers en Clavan naar Roosenburg leidde en waar Roosenburg door vallend naast te koppen, een eind aan maakte. Deze, voor Nederland zo onbevre digende gang van zaken, had Ter louw er echter niet toe mogen bren gen om Mermans kort achtereen met verwaarlozing van de spelregels tegen het gras te werpen. Zestigdui zend Belgen reageerden met een dierlijk gebrul, de Zweedse scheids rechter met het verstrekken van twee vrije schoppen, waarvan de laatste door de gekwelde Mermans zelf zwaar tegen de linkerheup van Stoffelen werd geschoten en toen in een hoekschop veranderde. Derde hoekschop der Belgen, door Coppens volmaakt afgeleverd, door Terlouw wild met het hoofd wegge slagen, waarna Van der Auwera de bal door het net wilde drijven. Van der Sluys bevond zich echter in de vuurlijn. Rijke variatie Dergelijke momenten stonden niet op zichzelf. Het waren de onvermij delijke uitkomsten van intelligent en met een rijke variatie in de bewe gingen opgesierd veldspel der Bel gen, die zich los en doelmatig over het veld bewogen en het merendeel van onze spelers herhaaldelijk uit positie haalden, om daarna, als het even kon, Kraak te teisteren. De Hert deed dat nog niet. met zijn als voorzet bedoeld schot. Mermans by'na, toen hy zich van Terlouw had losgerukt en in de sprint naar de bal net door Kraak werd geklopt, maar Coppens eiste alles van Kraak, door een voorzet van Chaves van drie meter met het hoofd in te sto ten. Kraak ranselde de bal tegen de grond en Potharst kwam toen nog net op tijd om de situatie op te los sen. De prijs was de vierde hoek schop voor België. Hij werd via het hoofd van de onverwoestbare Ter louw onschadelijk gemaakt. Het benauwende was, dat het bre ken van de Belgische agressie vrij wel nooit het houwen aan een Ne derlandse aanval betekende. Als er eens een pass van Stoffelen of v. d. Hoeven veilig over het middenveld kwam, schoot Roosenburg over, of liepen Schrumpf en Clavan nogal naïef op Anoul of Vaillant vast. Rijvers bewoog de benen wel'veel, HET WIL NIET LUKKEN. Rij vers. Schrumpf en Roozenburg moeten toezien, hoe zelfs in deze situatie voor het Belgische doel de Roode Duivels als overwin naars te voorschijn treden. Op de grond zitten Chaves en doelman Meert. doch zelden om de bal door een ope ning of naar het doel van Meert tc jagen. En Steenbergen verdwaalde bijna permanent in de snelle Belgi sche combinaties. Tezamen met de opmerking, dat Potharst linksbuiten Mordant hoc langer hoe minder toe stond, en dat v. d. Sluys de vijfde, door Coppens genomen hoekschop neutraliseerde, is dit het verhaal van het eerste halve uur. dat alleen een nederlaag voor Nederland als ontknoping kon hebben. De keren dat onze systeemloos opererende voorhoede in een schot een uitweg zocht waren tc gering. Bovendien ontbrak aan die pogin gen het venijn, dat Meert moest uit schakelen (Steenbergen). Alleen Roosenburg haalde eenmaal Meert naar de rechterhoek, met een laag schot, dat niet verder dan diens handen kwam. Uitgestelde ontknoping I Dat die ontknoping niet reeds vóór de rust door enige Belgische doelpunten zichtbaar werd. kwam door het buitengewoon goede reage- j ren van Kraak en Terlouw en de on verstoorbaarheid waarmede Pot harst en v. d. Sluys telkens de door Mermans, De Hert of Chaves ver oorzaakte bressen sloten. Na 37 mi nuten weerhield Kraak België van een 10 score door zich in een ge welddadig schot van Mermans te werpen en door hoekschoppen van Mordant cn Coppens uit een chao tisch beweeg te trekken. Na 38 minuten schoot Terlouw met een rauwe beenbeweging een niet meer te volgen gevecht op de zestien meterlijn uiteen, dat slechts enkele seconden van een doelpunt verwijderd leek. Die eerste helft viel ten slotte midden in een sprint van Schrumpf en Meert weg, toen Terlouw Rijvers de bal had toegespeeld om hem en de Nederlandse rechtsbuiten nog eens een kans tc geven. Meert was overigens sneller dan Schrumpf. Na vier minuten was het slechts aan een te late reactie van een on gedekte Mermans tc danken, dat hij een voorzet van Chaves niet in de lucht trof. teneinde Nederland de finitief elke mogelijkheid op herstel te ontnemen. Dat herstel was toch al niet zo waarschijnlijk, omdat de Belgen in staat waren hun hoog tempo door middel van de scherpe pass in de vrije ruimte tc handha ven en omdat het Nederlandse elf tal niet verder kon komen dan een bepaald wanhopig terugvechten. Slechts enkele magere combina ties en blind doorzetten van Roo senburg weerhielden de Belgische uchtcrhoede van een belangstellend toeschouwen. Roosenburg bracht zelfs spanning in Nederlandse ogen toen hij Carré vol op de maag schoot, doch toen de Belg fris over eind bleef staan en zelfs direct daarop een schot van Rijvers weg haalde ging Iedereen maar weer naar de Nederlandse helft kijken. Ook al kwam er een hoekschop van Schrumpf. Ja. maar Schrumpf zond de bal recht naar de teruggekomen De Hert. Er kwam ook nog een vlotte Terlouw-Steenbergen-Stoffe- lcn-Clavan-combinatie, maar Roo senburg haalde er slechts een schot uit. dat naast ging. Toen Roosenburg kort hierna, vol begrip voor de positie van Steen bergen een bal van zijn borst voor de voeten van de Rotterdammer liet neerkomen, begreep Steenbergen Roosenburg's opzet te laat. De Bel gen lieten zich door deze ogenschijn lijk gevaarlijke seconden niet van hun rust beroven. Zy bleven voet ballen en zij bleven van tijd tot tijd met een afgewend gelaat uit Kraaks doelgebied terug gaan, als onze doelverdediger weer eens schoten van Coppens, Chaves of De Hert had gebroken Het enige duidelijke verschil met voor de rust was, dat Nederland het middenveld nog vaker met onnauw keurige passes ontsierde, en daar door situaties verwekte, die hoe langer hoe moeilijker konden wor den bedwongen. De genadeslag In de 2'2e minuut moest een ver moeide Stoffelen Chaves vrij laten, toen deze snel uit het middenveld naar rechts liep en een voorzet los liet, die De Hert pasklaar voor de voeten kreeg. Deze haastte zich niet. Hy stond toch onbelemmerd. Daarom bracht hij de bal bedacht zaam voor de rechtervoet, alvorens in de hoek te scoren. Het was geen moment waar Ne derland inspiratie uit kon trekken. Het wilde kennelijk in dc eerste plaats de nederlaag zo gering mo gelijk laten worden en leefde verder tot het einde van de weinige se rieuze kansen, die de Belgische ver dediging af en toe achterliet. In die laatste twintig minuten trokken Terlouw en Kraak alweer het grootste deel van de aandacht der zestigduizend. De enige mogclijk- Dc koek- cn chocoladcventers de den goede zaken op Deurne. De-c verkoper loopt weinig. maar bukt veel. Hij werpt zijn repen naar het publiekde frankskes rollen hem voor de voeten. De gendarm vond het (bij 20 voor België!) ivel best. (Eigen foto) hcid voor het Nederlandse elftal om tot scoren te komen, zat eigenlijk alleen in een onbeheerst moment van Anoul, toen hij Roosenburg in het strafschopgebied haakte. Maar scheidsrechter Eklund ontging dit. Roosenburg trachtte daarna nog aan zijn trekken te komen, door van tien meter zeer hard in te schieten. De ba) kwam van Meert's borst bijna even snel terug en werd ver volgens in een snelle combinatie naar Terlouw's gebied gevoerd. Toen De Hert tien minuten voor het einde naar achteren ging was dit bijna een overdreven gevoel voor veiligheid bij de Belgen Een in de slotminuut van Roosenburg's wreef komend schot kon daar niets meer aan veranderen. Meert bleek on neembaar en met hem de Belgen. Het applaus waarmee Kraak op zijn gang naar de kleedkamer werd vergezeld tekent misschien nog het vriendelijkst het beeld van deze voor Nederland zeer ontmoedigende ge beurtenis. Ster van het veld Piet Kraak is in de jongste |j BelgiëNederland wedstrijd 3 inderdaad de „ster" van het g K- veld geweest. Verscheidene malen heeft Rij zeker schijnende doclpun- |j j- ten kunnen voorkomen door y zijn bliksemsnelle reacties. En - niet alleen het betrekkelijk 5; kleine Nederlandse legioen g heeft hem bewonderd, maar j| ook de vele tienduizenden f| Belgen op de tribunes hebben p hem herhaaldelijk warme ova- g ties gebracht voor zijn mees- g terlijk keepers-werk. Ook op f deze foto brengt Kraak nog op -V het laatste ogenblik redding f f in een hachelijke situatie. Hij q? ivordt hier belaagd door Cop- g pens (links) en Mermans g (midden). Terlouw is gestrui- 5 keld. Rechts snelt Potharst toe. U (Van een speciale verslaggever). ANTWERPEN, Zondagavond. De eerste regels van ons wedstrijd- verhaal; zijn natuurlijk wat te summier om als nabeschouwing te die nen, maar veel willen wij over de tweede, na-oor\ogse nederlaag tegen België niet meer beweren. Het Nederlandse elftal bewees, dat het aan vijf wedstrijden niet genoeg heeft gehad, om één doelpunt op zijn naam te krijgen. Voorzover dit nog een te bescheiden aanwijzing mocht zijn voor de machteloosheid van onze voorhoede, moeten wij er helaas aan toevoegen dat Clavan, Rijvers. Roosenburg, Steenbergen, Schrumpf stuk voor stuk aanmerkelijk beneden het internationale niveau bleven. Alleen maar lopen Jammer voor deze spelers, die j zo bereid bleken om voortdurend heen en weer te lopen, hoewel het zo weinig gaf. Want tegen dit evenwichtige snel denkende en bijna even snel handelende Bel gische elftal hielp geen goede wil, enthousiasme of, zo men wil, vechtlust, die op vorige middagen vaak voldoende bleek om de schijn van gelijkwaardigheid of sterker-te-zijn, te handhaven. De grootste winst van deze ne derlaag is, dat de steeds dreigende superiorit cit der Belgen ditmaal anderhalf uur lang is gebleken en tot twee doelpunten aanleiding gaf. Het zou bepaald nadelig zijn geweest, als deze wedstrijd op nieuw in een kleurloos gelijk spel zijn einde zou hebben gevonden, omdat het zo gemakkelijk iemand op de gedachte kan bréngen, dat het Nederlands elftal eigenlijk een plaats naast de Belgen behoort te hebben. Dit kan niet het geval zijn. On danks een achterhoede die tot de sterkste van na de oorlog behoort. Want deze achterhoede kon het middenveld waar meestal de be slissing ligt, niet beïnvloeden. Het middenveld was ditmaal te vaak aan de invallen der Belgen over geleverd omdat hun halfspelers Mees cn v. d. Auwera een betere kijk op de positie hadden, keer op keer daardoor de lijnen tussen Rijvers Steenbergen en Stoffelen/ v. d. Hoeven doorsneden en hun eigen spelers veelal in een aange name vrijheid troffen. (Van een onzer ver slaggevers). Het was een moeilij ke gang voor het Nederlands elftal van het veld naar de kleed kamer. Tienduizenden Belgen zwaaiden rood geel-zwarte vlaggetjes, klaterden hun applaus gul over de Belgische spelers uit en juichten warm voor Kraak. De ze hief de hand mat lachend op en stapte vervolgens in de scha duw van de ere-lri- bune. In de kleedkamer hing daarna een be nauwende stemming tussen de wanden. Steenbergen verzeker de dat Anoul hem bij het been had vastge houden, toen hij op weg 'was toch de nul weg te schieten, ,,'t Was zuiver een straf schop,'' zei hij veront waardigd. Terlouw strekte zijn benen eens uit en meende, ..die scheidsrechter heeft meer vreemde beslis singen genomen. Ilele rare beslissingen." Ove rigens werd er opmer kelijk veel gezwegen. Bij de Belgische spe lers was dat geheel an ders. Freddy Chaves stond op de bank om zijn das onder de boord te strikken. Dat was nadat hij (vermomd als Adam) beweerde, dat het Nederlands elf tal aan het zoeken was. Toen we vroegen wat het dan verloren had. zei hij: ..Een goed schutter". Maar dat wisten wij al. „Nee Terlouw vond ik niet onsportief Hij is tech nisch sinds de wed strijd in November een heel stuk vooruitge gaan Stopperspil Carré wenste in hét Frans aangesproken te wor den. Toen we het in 't Hollands probeerden vroeg hij: ,.Qu'est-ce- que voiLs pejisez. Je suis Wallon. (Wat denkt u wel. Ik ben Waal!). In het Frans beaam de hij, dat hij graag te genover A be Lenstra had gestaan. .JVu had ik het niet zo moeilijk. Uw 'vf/orhoede speelde te kort. passes steeds maar passes. En dan nog slecht geplaatst ook. Improductief." Rechtsachter Vail lant, van beroep sport journalist dacht er het zelfde van. „Uw aanval was beslist niet ge vaarlijk. Ik ben in een voorhoede vijf gevaar lijke spelers gewend. Ik zag er nu maar twee die daar enigszins 1 an voldeden: Rijvers ?n Clavan. Het Neder landse elftal verdiende dit keer te verliezen. Ik geloof dat het goed is. dat uw ploeg niet, zoals zovele malen na de oorlog op het nip pertje gewonnen of ge lijk gespeeld heeft. Een nederlaag kan groter nut hebben dan een zege." De sportjournalist Vaillant heeft gelijk. Ons tempo te laag Dit laatste was een gevolg van de onophoudelijke afwisseling, die vooral Coppens. Claves. Mermans cn De Hert in hun spel brachten. Een begrijpelijke afwisseling want Coppens, nu rechtsbuiten, weet eveneens wat hij als binnenspeler behoort te doen (hij is binnenspe ler geweest) De Hert, nu links binnen. weet niet minder goed wat een linksbuiten van zichzelf moet vragen (hij is linksbuiten geweest) en Chaves is dermate veelzijdig, dat hij van de ene zijlijn tot de andere een gevaar blijft. Hun com binaties waren ook daarom zo vol ongedachte wendingen, die de Ne derlanders vaak een tempo achter bracht. En als de wendingen ver wacht konden worden bleken de Belgen vaak sneller naar de bal te kunnen gaan, of door een betere techniek te kunnen plaatsen. Dit en de onmacht van de Ne derlandse halfspelers en voorhoe de. om het initiatief tot zich te trekken, was voldoende voor een 20 nederlaag en een klasse ver schil. ST NICOLAAS Voor 14 000 toeschouwers is hier Zaterdag een voetbalwedstrijd gehouden tussen de beide elftallen van dc Belgische en Nederlandse luchtmacht, die met 1—0 door de Belgen werd gewonnen.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3