DAGBLAD VOOR AMERSFOORT STIKKER: Europa's eenheid in dit tijdsgewricht Verwoestende oorlog, of een duurzame vrede? Provinciaal bestuur beinvloedt gemeentebeleid Verzoening in België nog niet in zicht Communisten en politie slaags in Franse steden Vertrouwelijkheid moet ook op politiek terrein groeien Sir Stafford met koffertje vol cijfers parlement-waarts K.A.B. tegen deelneming aan personeelsverenigingen 10e Jaargang, no. 90 Dinsdag 18 April 1950 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rdtterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. ROIVIE. In een rede voor de uit vertegen woordigers van de vakbonden bestaande Raad van Advies voor het Europese herstel-pro gramma, zcide minister Stikker vandaag, dat de vorderingen der West-Europese landen naar een grotere eenheid door vrijwillige ver eniging tot dusver totaal onvoldoende zijn om de grote gevaren af te weren, die ons be staan als vrije individuen en naties bedreigen. „Niet in een vage toekomst, maar op dit ogenblik, dez edag, dit uur, deze minuut". De binnenlandse ontwikkelingen op politiek, eco nomisch en sociaal gebied, binnen de gren zen van elk Europees land, kunnen niet langer als een aangelegenheid van dat land alleen worden beschouwd, aldus mr. Stikker. „Wij moeten meer en meer belang stellen in en betrokken worden by elkanders probleemen. In de gemeenschappelijke verdedigingslinie die wij bouwen, zal de keten even sterk zijn als dc zwakste schakel". Op economise^ terrein is, aldus minister Stikker, een aanzienlijke mate van vooruitgang in deze lichting gemaakt. Het is een ge weldige en revolutionnaire ver richting op het gebied van samen werking. dat binnen het kader van .ie O.E.E.S. de deelnemende lan den inlichtingen van vertrouwe lijke aard over hun economische structuur en toestand aan elkander mededelen. Op politiek gebied echter blijven Ie Europese volken zich jammer cnoeg gedragen, alsof zij op ver- chillende planeten leven, zodra :ich kwesties voordoen, die tot de binnenlandse aangelegenheden" vorden gerekend. In vele landen jjn de kansen op een sterke de- nocratische regering, gebaseerd iiu^w^MJBparimniBinffiiii.TOnBmiBni'iiiiiiiiiain liet «klicht BELGIE 's Konings voorstel Wil men de politieke suggestie, ervat in koning Leopolds toe- praak tot het Belgische volk in én woord samenvatten, dan kan len zeggen, dat zij een compromis Een compromis tussen 't stand- unt van hen, die lot dusver aan onvoorwaardelijke terugkeer an de koning vasthielden en het 'andpunt van 's konings tegen-' tanders. Maar het is niet het com- romis van Spaak of van Devczc. ie Focialistische leider heeft er, bij 1 zijn pogingen een nationale op- issing voor de Belgische crisis te inden, nimmer enige twijfel over laten bestaan, dat Leopold, in het belang van de Belgische eenheid niet diende terug te keren op de roon. Hij heeft een „luitenant- |eneraalschap" van prins Boude- iin voorgesteld, niet om te zijner id Leopold weer in het bezit te (ellen van zijn „prerogatieven", 18e eeuwse voorrechten, die 'ze vorst ook in de 20ste eeuw lijkbaar hardnekkig gehandhaafd ril zien maar om de koning de degenheid te geven op eervolle (ïize te abdiceren. Het voorstel van de koning ver lont hiermee slechts uiterlijk lige overeenkomst, namelijk voor >ver ook hij bereid is op dit mo- :nt het koninklijk gezag aan [oudewyn over te dragen. Maar stelt niet uitdrukkelijk vast, hij bereid is af te treden, wan- r Boudewijn in September leerderjarig wordt. Integendeel, spreekt er van dat h ij aan mdewijns ..regentschap" een |nde wil maken, wanneer h ij •rdeelt. dat het belang van het [»d er mee gediend is, al is hij bereid daarbij overleg te legen met de regering. Voor zover hier sprake is van [n compromis, is het er een, dat de katholieken héél wat min- offers vraagt dan van de so fisten. Het is een voorstel, dat Ifs nog een middenweg tussen •t katholieke en het liberale indpunt poogt te vinden. Daar- kan men niet zeggen, dat Leo- 1 een synthese heeft gevonden de meningen, die België ver- ld houden. Hij heeft er een ;uv/e mening aan toegevoegd. daarom is het volkomen be- l'jpelijk, dat in politieke kringen Brussel de toch al zo ingewik- ■1de koningskwestie thans nog als gecompliceerder wordt be- 'd. op een voldoende meerderheid in het parlement, in het afgelopen jaar bepaald slechter geworden. In zijn hoedanigheid van bemid delaar, aldus de heer Stikker, was het zijn taak de balans op te ma ken van het minimum van samen werking waartoe alle Europese landen bereid zijn. Dit minium is echter onvoldoende. Wij hebben niet gedaan wat redelijkerwijs van ons verwacht kon worden, en ze ker niet wat nodig is. Hoe eerder wij dat bekennen, hoe beter het is. De voornaamste reden van het ge brek aan vorderingen achtte mr Stikker voornamelijk een morele en niet een materiele kwestie. Hij weet dit aan „onze ongenegenheid om ons opofferingen voor elkander te ge troosten". De Europeanen dienen de geest van offervaardigheid en on baatzuchtigheid na te streven, die de vakbeweging tot een rots van kracht en een positieve macht ter verbete ring van de wereld had gemaakt, al dus mr Stikker. De enige weg om een waarlijk Europese geest te scheppen, een ..geest van verlichte offervaardigheid", is de weg van de „multilateralisatie van opofferingen". Wil men, de Europese samenwer king werkelijk verder brengen, dan dient men vrijwillig enkele dierbare souvereinc rechten op te geven en dc mogelijkheid te aanvaarden, dat besluiten zouden kunnen worden genomen aangaande kwesties van gemeenschappelijk belang „met min der dan unanimiteit". Mr Stikker achtte het ogenblik ge komen om het stelsel van restricties, contingcnteringen cn financiële ma nipulaties overboord te werpen, nu er een betrekkelijke stabiliteit in Europa is. Hij besloot zijn rede met de woorden: „Er is een taak voor u allen, de taak om uw leden te over tuigen. uw volken, uw parlementen en uw regeringen. Aarzelt niet. want slechts eenheid in West-Europa, op zoveel gelbieden als mogelijk, zal leiden tot een evenwichtige At lantische Gemeenschap en het duurzame bestaan van onze vrije democratieën verzekeren." De komende jaren zouden beslis sen over de hoogst belangrijke vraag of een duurzame vrede zou kunnen worden bereikt, of dat een derde verwoestende oorlog de Europese beschaving zou vernietigen. Daarom zei mr Stikker, is de een heid van Europa niet slechts wense lijk, dringend en nodig, zij kan en moet worden bereikt in het huidige tijdsgewricht. Tweejarig kindje vergiftigd GELDERMALSEN. Onlangs is in Geldermalsen een tweejarig jon getje ziek geworden en kort daarna naar het ziekenhuis overgebracht, overleden. De omstandigheden, waaronder het jongetje overleed, zijn voor de politie aanleiding ge weest om de grootmoeder, waar het in huis was. te arresteren. Het lijk je, dat al begraven was. zal nu door de politiedeskundige, de heer Van Ledde Hulsebos, worden onder zocht. De vrouw, die uit Amsterdam kwam en die met een weduwnaar uit Geldermalsen was getrouwd, schijnt het plan te hebben opgevat om haar man te vergiftigen. Hier toe had zij worst vergiftigd. In plaats van de man at het tweejarige kleinzoontje deze op, met alle ge volgen van dien. Uitlatingen tijdens heftige ruzie tussen het echtpaar waren voor de politie aanleiding de vrouw te arresteren. De toedracht kon door de politie niet worden bevestigd. ZOALS DE TRADITIE HET WIL (Van onze correspondent) LONDEN. Vandaag komt het Engelse parlement na het Paasreces weer bijeen en vanmiddag omstreeks half vier zal sir Stafford Cripps, de kanselier van de schatkist, de begroting indienen. Aan de indiening van de begroting zitten in Engeland tal van eerbiedwaardige tradities vast. Het opstellen er van is de uitsluitende verantwoordelijkheid van de kanselier van de schatkist. Alleen hijzelf en enkele hoge functiona rissen van 't ministerie van Financiën zijn de laatste weken ingewijd in 't zorgvuldig bewaakte geheim hoe de regering voor het komende finan ciële jaar de middelen denkt te vinden. sterke drank voor de kanselier opge heven en hij mag zelf bepalen waar mee hij zich tijdens zijn cijferregen wenst op de been te houden. Onno dig te zeggen, dat voor Sir Stafford dit meestal niet meer dan sinaasap pelsap is. De begroting wordt in de huidige gespannen parlementaire situatie met de grootste belangstelling tege moet gezien. De manoeuvreerruimte, die de kanselier heefe, is maar zeer gering, maar aan de andere kant venvacht men wel. dat hij zekere verlagingen in de indirecte belastin gen zal trachten aan te brengen om de politiek van loonstabilisatie. die steeds moeilijker wordt, te handha ven en voor de vakverenigingen toch acceptabel te laten blijven. Indiening begroting naar Brits-ritueel De dag ervoor, dus gisteren, krijgt het kabinet de begroting pas te zien en het is gebruik, dat de eerste mi nister later op de dag de hele stoet van onderministers, die niet tot het kabinet behoren, op de thee krijgt om dan ook hen in te lichten. Vanmiddag gaat dan de kanselier, gewapend met het berooemde ver sleten roodleren koffertje, dat al uit Gladstone's dagen stamt en waarin het geheim aan het papier is toever trouwd van zijn ambtswoning in Downingstreet naar het Lagerhuis, dat hem dan al met spanning ver wacht. Eenmaal per jaar is de stren ge regel, dat men in de zittingszaal niets mag nuttigen en zeker geen 18 APRIL IS DE DATUM waar- op de Engelse minister van Fi nancien .Sir Stafford Cripps, zijn financiële geheimen prijs geeft. Dan zal het wereldbekende oude ..budget'' koffertje open gaan en de gehele Engelse bevolking met gretigheid i>an de inhoud kennis nemen. „Hamid wilde staat omverwerpen" Rustan antwoordt Warouw: DJAKARTA Naar aanleiding van het telegram, dat dr Warouw naar de UNCI heeft gezonden, waar in onder meer wordt gezegd, dat de noodwet betreffende de verandering van de staatsstructuur van de R.I.S. een schending van de Grondwet be tekent, verklaarde dc Secretaris-ge neraal van het ministerie van voor lichting der R.I.S., Rustan Abdulgani dat de nodwet gebaseerd is op arti kelen van de voorlopige Grondwet „Dc noodwet is geenszins een schen ding van het recht, doch de meest tactvolle manier om het recht te vervolmaken". Dc kwestie van sultan Hamid is met een kwestie van verschil tussen de R I S., en de voormalige B.FO, doch vormt een probleem van het gehele Indonesische volk, dat zich thans geplaatst ziet tegenover iemand, die de staat omver wilde werpen", aldus Rustan Abdulgani. Helft van Nederlands oudste tweeling overleden WAALWIJK. Te Waspik, waar zij de laatste jaren op ka mers woonde, is de vrouwelijke helft van Nederlands oudste twee ling, de wed. Cornelia Montens Straver, overleden. Met haar broer. Melchior Straver, zou zij C Augustus 94 jaar geworden zijn. Nee toch.Heus Jazz-minnaar Leadbetter kreeg (te Rutland, Eng5 pond sterling boete, omdat hij nog meer schone opwindende kako fonie uit een band tütlde halen door de pandjes van de rok van de bandleader in brand te steken. De rechter schudde het hoofd over zoveel muziek-extase. De lucht te Wayncst'ille Illin.) schijnt gezond te zijn, icant er leven een fox-terrier en een kater bij de fam. Zorger) die beide 24 jaar oud rijn. Bij nader onderroek is geble ken. dat de jongste lawaai- uitspattingen te Amman in Jor danië te wijten zijn geioeest aan een herlevend bijgeloof, nl. dat er een boze walvis is die de maan wil opslokken. Toen voor enige dagen de maan verduisterde, her innerde Jordanië zich de boze tealuis en dus maakte iedere Jor- danicr oorverdovend lawaai, om de boze walvis te verdrijven. (Jordaniërs en walvissen: hoe komen ze bij elkaar?!). Officieel is te Ossining (N.Y.) de jury opgeroepen, om uit te maken van toie een nest jonge poesjes is, a: van de poesbezit ster? (fam. Carpenter), b: van de katerbezitster? (fam. Anderson), want beide families leven met elkander in moderne onmin (sa- menwoningslaaghartigheden) en de katjes zijn op neutraal terrein geboren VJ Man legt bom in een vliegtuig, maar bedenkt zich tijdig LOS ANGELES. De 31-jarige Jolfn Grant wilde Maandag een koffer met een tijdbom aan een vliegtuig van de „United Airlines" meegeven om uit zijn financiële moeilijkheden te geraken. Hij had verzekeringen tot een bedrag van van 25.000 dollar op het leven van zijn vrouw, zijn dochtertje van zes en zijn zoontje van vijf jaar, die zich onder de passagiers bevon den. Op het laatste ogenblik waar schuwde hij echter een landings- bediende. „Laat het vliegtuig niet vertrekken." riep hij. „Ik heb er een bom in gelegd". De man, die gearresteerd werd, vertelde aan de politie, dat hij veel schulden had en dat hij geen andere manier had geweten om daar een einde aan te maken. Het hoofd van het politie- laboratorium te Los Angeles ver klaarde, dat de bom zeer knap gemaakt was. Soekarno's troepen landen bij Makassar MAKASSAR Volgens te Ma- kassar ontvangen berichten zijn In donesische federale troepen op Zuid- Celebes geland, als deel van de ope raties die tot doel hebben de opstan delingen te bestrijden, die Makassar bezel houden. Ongeveer 300 man zouden geland zijn te Djcneponto, 120 km ten Zui den van Makassar, en andere troe pen te Karama, ongeveer 25 km noordelijker. Ook een tulpenrallye voor fietsers NOORDWIJKERHOUT. Door de V.V.V. te Noordwijkerhout is op 23 April een bloemen-fietstocht ge organiseerd. waarvan het traject loopt door de bloembollen- en duin streek. Het rallye-karakter van deze tocht ligt in het lezen van een kaart, waarop de route is uitgestip peld en bovendien in het rijden vol gens een bepaald tijdschema. Start en finish komen aan het station te Noordwijkerhout, waar de treinen in dc bollentijd zullen stop pen. Het traject is 35 K M. lang. Voor de winnaar is een wisselbeker beschikbaar gesteld. De twee jaar oude Melita Mela- chrino, dochter van de bekende Engelse bandleider George Mela- chrino, ontving uit handen van de wereld sprintkampioen 1949, Reg Harris, een certificaat, be horende bij het lidmaatschap van de Kring van Zilveren Rid ders. Deze Kring, met vertakkin gen in Europa. Amerika, Afrika, Australië en het Verre Oosten, beoogt de veiligheid op de we gen. Omdat Melita tevens het 15000- ste lid is. kreeg zij van de Kring een driewieler aangeboden. Melita, met driewieler en certifi caat, tusseti haar moeder en Reg Harris in. UTRECHT Tijdens de voortgezette vergadering van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, die in hotel Noord-Brabant te Utrecht gehouden wordt, hebben de Nederlandse bisschoppen ten aanzien van de personeelsverenigingen het volgende aan dc K.AJï. ter kennis gebracht: 1. Zij achten het uitvaardigen Van een verbod tot deelneming aan, of tot steun van een personeelsvereniging in het huidige stadium uit overwe gingen van beleid niet gewenst cn vanuit principieel oogpunt bezien zelfs niet geheel verantwoord. 2. Wel z(jn z(j van mening, dat de voordelen, die aan dc personeelsvereni gingen verbonden kunnen zyn, niet opwegen tegen de reële nadelen die deze met zich brengen en dat derhalve deelneming aan of bevorde ring van de personeelsverenigingen ten sterkste dient te worden ont raden. Na behandeling van het rapport van dc commissie Personeelsvereni gingen van de Stichting van de Ar beid, werd een resolutie aangeno men. waarin de verbondsvergade- ring als haar oordeel te kennen geeft, dat de Katholieke Arbeiders- BRUSSEL. Geen enkele nieuwe ontwikkeling heeft zich gisteren in dc Belgische regeringscrisis voorgedaan. Alle aandacht bleef geconcen treerd op de besprekingen der ministers van de bij het Pact van Brussel aangcsloteu landen. Kabinetsformateur Van Zeeland, die Zondag cn Maandag dc besprekingen van de Consultatieve Raad van het Pact van Brussel presideerde, is heden opnieuw door dc prins-regent ontvangen. Men neemt in het algemeen aan, dat hij zijn taak als formateur zal op geven en dat het kabinet-Eyskens zal aanblijven. Inmiddels hebben de partijen hun standpunt bepaald met bc- beweging afwijzend staat tegenover deelneming en het verlenen van me dewerking aan personeelsverenigin gen en dat tegen het organiseren van bijeenkomsten van het gehele personeel, beperkt tot een maal per jaar. geen bezwaar bestaat, doch daartoe een in vast verband georga niseerde personeelsvereniging niet nodig is. Het lidmaatschap van der gelijke verenigingen moet ten sterk ste worden ontraden. trekking tot de radio-boodschap van de koning. De Christelijke (katholieke) Volkspartij neemt nog een gereserveerde houding aan en legt er de nadruk op. dat met betrekking tot de instelling van een luitenant-generaalschap voor Prins Boudewijn in elk geval de grondwet gerespecteerd moet worden. De liberalen zijn evenals de so cialisten van oordeel, dat de ver klaring van de koning op verschei dene punten nog opheldering be hoeft. Van socialistische zijde is men in het bijzonder van oordeel dat uit de boodschap van de ko ning niet ondubbelzinnig blijkt, dat deze, na zijn bevoegdheden te hebben overgedragen aan prins Boudewijn, definitief afstand zal doen van de troon. Opmerkelijk is intussen een ar tikel in „le Soir" van gisteren, waarin een jurist betoogt, dat de Belgische grondwet geen ruimte laat voor de instelling van een lui tenant-generaalschap voor de kroonprins. De indruk in Brussel is daarom veelal, dat eerder dan tot een verzoening der standpun ten bij te dragen, de koninklijke boodschap tot nog fellere polemie- DE samenstelling van Provinciale Staten ook de samenstelling van Gedeputeerde bepaalt ook de samenstelling van Gedeputeerde Staten, het college, dat de provincie bestuurt. Ofschoon er tegenwoordig een streven is om in dit college zoveei mogelijk alle politieke groepen van betekenis een plaats te geven, hetgeen erop wijst, dat het niet in de eerste plaats een politiek college is, mag daaruit geenszins worden afgeleid, dat het geen politieke betekenis kan hebben en dat zijn besluiten geen politiek karakter kunnen hebben. Dat heeft het verleden ons wel anders geleerd, toen de vooruitstrevende gemeente besturen door conservatieve colle ges van Gedeputeerde Staten wer den gedwarsboomd. En het is bo vendien nog niet zo lang geleden, dat de meerderheid van Provinciale Staten van Zuid-Holland om poli tieke redenen de grootste fractie, die der toenmalige SDAP, buiten het college van Ged. Staten hield. Dit wijst er dui delijk genoeg op. dat zijn politieke samenstelling in bepaalde gevallen als een werkzaam element be schouwd wordt bij de besluitvorming. Deze besluitvorming is niet beperkt tot het be sturen van de provincie. De gemeentebesturen staan onder toezicht van Ged. Staten, met dien verstande dat dit college de gemeentebegrotingen moet goed keuren dat wil dus in feite zeggen het gemeen telijk beleid zoals dat in de begrotingscijfers weer spiegeld is en dat bovendien een belangrijk aan tal raadsbesluiten aan zijn goedkeuring onderwor pen is. Dat dit niet altijd is een formele toetsiDg aan wetten of besluiten, treedt b.v. duidelijk aan de dag, als er kwesties aan de orde zijn. waarbij de ondanks de onderwijspacificatie nog altijd levende tegenstelling tussen openbaar en bijzonder onder wijs een rol speelt. De kiezer kan dus bij de Statenverkiezing het zijne ertoe bijdragen om de kansen op een college van Gedeputeerde Staten, dat de progressiviteit in de weg zou staan, zoveel mogelijk te verkleinen. Dit is niet alleen van betekenis voor de positie van Ged. Staten als gemeentevoogden, doch ook voor het pro vinciaal bestuur zelve, dat zich op verschillende ter reinen beweegt, welke van conser vatieve of reactionnaire tendenzen in dat college belangrijke nadelen kunnen ondervinden. De drinkwatervoorziening ten plattelande. de verpleging van zwakzinnigen, de bescherming van natuur- en stedenschoon, subsidie verlening voor geneeskundige en hygiënische doeleinden zijn enige van de grote algemene belangen, welke in het bijzonder voor rekening van het provinciaal bestuur ko men. In verschillende provincies speelt ook de clectriciteitsvoorziening een belangrijke rol, waarbij dan nog de vele bemoeiingen komen op het gebied van vaarwegen, landwegen, veren, polders en water schappen, waarvoor een omvangrijke Provinciale Waterstaat in bedrijf is. Uit dit alles kan duidelijk zijn, dat de verkiezin gen voor Provinciale Staten van veel groter alge mene betekenis zijn dan men misschien op het eer ste gezicht zou menen. Statenverkiezingen zijn belangrijk (II ken aanleiding zal geven cn de toestand nog gecompliceerder zal maken dan hij reeds is. DEN HAAG. Met de Neder landse troepen, die met het Pana mese troepenschip „Nelly" worden vervoerd, kunnen radiobrieftele- grammen worden gewisseld via het Nederlandse kuststation Sche- veningen-radio tegen hetzelfde ta rief als geldt in het verkeer met N.derlandse schepen. Prinses Elizabeth verwacht tweede baby LONDEN. Prinses Elizabeth van Engeland verwacht haar tweede baby. In een officiële be kendmaking van Buckingham Pa lace wordt gezegd: „Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Elizabc'' hertogin van Edinburgh, zal niet meer aan het openbare leven deel nemen". Dit is de gebruikelijke manier om een geboorte in dc ko ninklijke familie aan te kondigen. De baby wordt in de zomer ver wacht. Prinses Elizabeth vertoeft thans te Malta bij haar echtgenoot, de hertog van Êdingburgh, Het eerste kind van prinses Elizabeth, prins Charles, werd op 14 November 1948 in Buckingham Palace geboren Prinses Elizabeth wordt Vrijdag 24 jaar. Regering reageert krachtig op nieuwe tactiek van Thorez (Van onze correspondent) PARIJS. In Brest hebben zich weer incidenten voorgedaan. Dit maal naar aanleiding van dc arrestatie van het communistische Kamer lid mevrouw Marie Lambert. Opnieuw hebben dc communisten ge poogd de straat te veroveren en de politie, die oorspronkelijk nogal aar zelend optrad, moest dit later met dubbel krachtig optreden goedmaken. Het resultaat van ccn en ander was een recks van gevechten, waarbij tweeduizend stakers en enige honderden politieagenten tegenover elkaar stonden. Er werd ook geschoten cn daarbij is écn arbeider gedood. De politie heeft negentien demonstranten gearresteerd, onder wie wederom een communistisch parlementslid. De vakbonden hebben voor van daag de algemene staking in Brest afgekondigd. De communistische leider Duclos heeft een interpellatie in dc Kamer aangevraagd om te protesteren tegen het arresteren van communistische afgevaardigden. Ook bij de genationaliseerde Kel- lerman-vliegluigfabrieken te Parijs is het gisteren tot een botsing geko men tussen arbeiders en politie. De „Populaire" geeft de schuld aan drie groepen: aan de politie, wijl deze tot schieten is overgegaan, aan de communisten, wijl deze tot dc in cidenten hebben opgeroepen en aan de werkgevers, omdat zij door hun houding de spanning teweeg hebben gebracht. De schuld lijkt op deze wijze toch wel wat ongelijk ver deeld Wanneer men weet. dat tien stakers gewond zijn tegenover 49 politieagenten, kan men deze agen ten cr nauwelijks een verwijt van maken, dat zij zich verdedigen Aan dc andere kant is iedereen en de ge hele pers gewaarschuwd, dat voort zetting van dit soort demonstraties tot die fatale incidenten moesten leiden. Het is duidelijk, dat de com munisten hun populariteit trachten te herwinnen door zo scherp moge lijke incidenten overal uit te lokken. Deze tactiek van de rel is de voor naamste verantwoordelijke. Functionarissen van het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken hellen naar de mening over, dat de wanordelijkheden in Parijs en Brest een gevolg zijn van een nieuwe communistische tactiek, welke is uitgestippeld op het kort geleden gehouden congres van de Franse communistische partij. Op dit congres hebben Thorez en an dere partijleiders verklaard, dat er „meer actie van de partij moest uitgaan" cn dat „de bureaucratie minder op de voorgrond moest treden" De Franse regering stelt echter tegenover deze nieuwe communis tische tactiek een krachtiger hou ding, een bewijs hiervan wordt ge zien in het te Brest arresteren van een communistische afgevaardig de, zonder dat de Franse Natio nale Vergadering eerst is verzocht de parlementaire onschendbaar heid der betrokkene op te heffen. Het is voor de eerste maal sinds het einde van de oorlog, dat dit geschiedt. Later iets kouder S <5 Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag- avond: v Half tot zwaar bewolkt met 1 - voornamelijk in het Zuiden van het land plaatselijk "enige regen. 53 Meest matige wind. aanvankr- lijk Oostelijk, later draaiend 3 naar noordelijke richtingen. 1* Overdag iets kouder. fj 19 *pri> zon op 5.36, onder 19.43, maan op 5 :,'j onder 22.39

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1