,Baas Klaas Baars, die lange! Credietverlening grotendeels vertrouwenskwestie Noteert u even Twaalfde Chr. Nat. School is in gebruik genomen Amersfoorts Raad krijgt lange agenda te behandelen Gewijzigde structuur van kraamverzorging de Dinsdag 18 April 1950 Leerzame lezing van de heer G. Sleyt voor .Handel en Nijverheid Het was zeer verstandig van het bestuur der vereniging „Handel Nijverheid" om de directeur van de Middenstands- bank, de heer G. Sleyt, uit te nodigen op de jaarvergadering een causerie te houden over „Het credietwezen". Middenstand ziet belang in van een inensief vreenidelingenbezoek Het bleek uit grote interesse, waarmede de aanwezigen de rede van de heer Sleyt beluisterden, dat zij veel belang stelden in het onder werp. De heer Sleyt behandelde de materie met kennis van zaken en verduidelijkte zijn relaas met vele voorbeelden uit de praktijk Hij con stateerde, dat de banken zich bereid verklaren credieten in het vooruit zicht te stellen. Dc bankdirecties dienen echter, voordat zij credieten verstrekken, allerlei moeilijke vra gen beantwoord t. hebben In de eerste plaats dient de bank vertrouwen te hebben in de crediet- aanvrager. C.ediet-verlening is im mers grotendeels een vertrouwens kwestie. Bovendien behoort het ver zochte credict ook in normale ver houding te staan met de omvang van het bedrijf en met de investe ring van het kapitaal. In dit ver band merkte de heer Sleyt op, dat het voorzichtig beleid is, indien het crediet beneden de grens van het reële kapitaal van de aanvrager wordt gehouden. Van groot belang achtte de heer Sleyt het. dat de bank inzage krijgt van periodieke balansen van de aanvrager. In ieder geval zal de bank altijd onderzoeken of het mo gelijk en verantwoord is met het crediet de betreffende zaak te finan cieren. Er zijn nog andere punten, waaraan de bank bij een credict- aanvraag grote aandacht wijdt. Zijn de privé-uitgaven bijvoorbeeld evenredig aan de resultaten van het bedrijf? De heer Sleyt wees er mgt nadruk op. dat het niet de bedoeling is. dat het crediet voor investerin gen wordt gebruikt, tenzij oqder be paalde omstandigheden. „Iedere zakenman", zo vervolgde de heer Sleyt. „heeft op bepaalde tijden behoefte aan bankcrediet. Daaraan moet men in vele gevallen de voorkeur geven boven zogenaamd leverancierscrcdiet, omdat tegen woordig de leverancier ook liever heeft, dat men met boter bij de vis komt". Hij gaf daarna een overzicht van de verschillende soorten van bank crediet en ging op de mogelijkheden er van in De heer Sleyt noemde o.a. het handels- en bcdrijfscrediet. het goederen- en machinecrediet. het Gevonden voorwerpen Duitse herder; rood gebreide centuur; speelgoed revolver, zwar te bal; portem., klein model, inh. licht-blauwe rozenkrans; dolkmes in schee; zwart-witte bal; huis sleutel; jonge bouvier; grijze handschoen, met zwart-wit en geel afgezet (r.)metalen broch, rood geschilderd; schakelarmband, verm, double; driewielig fietsje; sleutel; bruine padvindersportem., inh. 0.39; bruine herenportem., le dig; lichtgrijze herdershond, huis sleutel, paar witte en paar grijze kindersokjes; celluloide poppetje; damesrijwiel, merk Pon; hondje, zwart m. wit, reu; maatlat: sleutel; zwarte portem. inh. 30.2 blauwe kinderjasjes; roodlederen portem. inh. f 5.50, nagelvijltje, enz.; grote rode bal, zilver kruis; rode autoped op luchtbanden. Gevonden in de stadsbus tussen 416 April 1950 en bij Nefkens te bekomen: zwart gehaakte dames handschoen met witte noppen; wit met blauw geruite zakdoek, groe ne padvindersspet; rood plastic bal; cigarettenaansteker; zwart met wit gehaakte wanten; groene herenhandschoen; gummi pop; donker blauwe dameshandschoen; dasspeld; zwarte alpinomuts. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis Rudblf, z. v. C. Bouw en J. C. Dijs; Antonius Johannes, z. v. A. J. Smink en J. Riegen; Jan, z. v. J Florijn en G. van Rossum; Daniël Adrianus, z.v. C. v. Noordenburg en J. van de Kooij; Boukje, d. v. D. J. Eppink en M. J. Engel. Overleden: Josephina Burgwal, oud 2 maanden; Johannes van Rooij, 74 jr Wilhelmus Theodo- rus Verkuijlen, 76 jr. ongeh. GRAND THEATRE „De Fatale Brief", 18 jaar. Zondag: 24.156 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.306.45 en 9 uur. CITY THEATER „Gezworen Vijanden", 14 jaar. Zondag: 24.156 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.306.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: „In de Greep des Doods", 14 jaar. Van Dinsdag t.m. Vrijdag: „De schat in Sierre Madre", 14 jaar. Zaterdag en Vrijdag: 2.30—6.45 en 9 uur. Zondag: 24.156.45 en 9 uur. Overige dagen. 2.30 en 8 uur. Donderdag, 20 April, Grand Théd- tre, 2.306.45 en 9 uur: Speciale voor stellingen van de film „WOSZECK". 19 April. Amicitia. Concert Or kestver. Amersfoort, 8 uur. 19 April, K.A.B. gebouw. Praat avond over Sociale. Rechtvaardig heid, 8 uur. 19 April, 's Prinsenhof. Filmavond Ver. Ned. Fabrikaat, half acht. 19 April, Markthal, Bijeenkomst Ned.-Zwitserland, 8 uur. OPENBARE LEESZAAL. - Uitle ning voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur. Uitle ning voor kinderen: Woensdar en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur. Leeszaal dag. van 10—12.30 en 25 u. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wfjersstraat 2, geopend van 101 uur en 2.306.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12.30 uur. EXPOSITIE: Academie voor beel dende Kunsten (Utrechtsestr. 53) tentoonstelling Bas van der Smit (Abstract werk). wedervestigingscrediet cn het demo- bilisantencrediet. Hij besloot zijn causerie met de bespreking van enkele mogelijkhe den van crediet-verlening door borg stellingsfondsen. Enkele vragen wer den vlot beantwoord. De heer Jac. Kroes bracht namens ..Handel en Nijverheid" dank aan de heer Sleyt voor diens leerzame le zing. Daarna werd de huishoudelij ke vergadering voortgezet. Het jaar verslag van de secretaris, de heer F de Feber. vermeldde de moeilijk heden, waarvoor de middenstand zich geplaatst ziet i noemde een le dental van boven de honderd. De penningmeester, de heer Stol, deel de mede, dat de inkomsten in het afgelopen jaar f 1006,96 en de uitga ven f 1289,67 waren. Wegens het bedanken van de voorzitter, de heer A. Friedcrichs. werd tot voorzitter gekozen de heer Jac. Kroes. De heren Vonk en Wen- sink werden herkozen, terwijl in een vacature werd voorzien door de benoeming van de heer B H. Kok. Tenslotte sprak de heer Vonk nog over het belang van een intensief vreemdelingenverkeer voor de Mid denstand. Ook de heren Aanhart en I Heyt maakten hun mening daarover I kenbaar. De heer Kroes sloot daar na de vergadering. Garantie-uitkering Groene Kruis Uitgaande van de gedachte dat het te betreuren zou zijn als het Groene Kruis te Amersfoort om financiële reden zijn werkzaam heden zou moeten inkrimpen, stel len B. en W. aan de Raad voor de garantie-uitkering ook na 31 Dec 1950 te handhaven. Een en ander op voorwaarde, dat het werk niet wordt ingekrompen. Deze garan tie dient dan naar het inzicht van B. en W. ter voorkoming van nieuwe moeilijkheden, niet meer aan bepaalde termijn gebonden te zijn. Het garantie-bedrag was voor de jaren 1948 en 1949 respectieve lijk 3427,99 en 3199.06. Grondaankoop voor woningbouw Het gemeentebestuur is tot over eenstemming gekomen met de fa milie Kolff over de aankoop van een strook grond behorende tot Nimmerdor. Deze aankoop door de gemeente voor een prijs van 1.35 per m2 geschiedt teneinde een aantal woningen te kunnen bouwen in 't Arnhemsewegkwar- tier. B. en W stellen de Raad voor tot aankoop van de ongeveer 10.1220 ha grond te besluiten. Benoeming onderwijzer dr M. v. d. Hoevcnschool B. en W. stellen de Raad voor de heer J. van de Vis, thans on derwijzer aan de Mackayschool voor buitengewoon lager onderwijs te Meppel. te benoemen tot onder wijzer in vaste dienst aan de dr. M. van der Hoeveschool (b.l.o.). Finse school in B. Ballotstraat voldoet aan grote behoefte In de nieuw Finse school aan de Buys Ballotstraat zijn Maandag de lessen begonnen van de Chr. Nat. School, de twaalfde reeds in onze stad, en de derde na de bevrijding. Des avonds werd de hee L. H. Stronkhorst, gekomen van Pols broek, te midden van autoriteiten op onderwijsgebied weth. Spie- kermann. de inspect, van het Lager- Onderwijs in de inspectie Amers foort. de heer M. A. C. Lindeman, de heer L. B J. v. Hasselt, inspec teur Chr. Nat. Schoolonderwijs- Collegas. hoofden van scholen, het bestuur der Vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, ouders van leerlingen cn andei'e belangstellen den, tot zijn werk ingeleid. De voorzitter van het bestuur, Mr. L. Stadig, uitte zijn grote dank baarheid voor het welslagen van de plannen. De blijdschap zit echter veel dieper, aldus spr.: de grote schat die wij zelf mochten ontvan gen door de dingen te zien in hoger licht, door te geven aan het kind. Gaarne bracht spr. dank aan het ge meentebestuur en de inspecteur van het l.o., voor de wijze waarop zij de opening van deze school hebben mogelijk gemaakt. In 1922, toen spr. in het bestuur der vereniging kwam, waren er nog slechts vier scholen, F. v. Blankenheimstraat, J. v. Dieststraat, Mareveldstraat en Leusderwcg (4 lokalen). Thans zijn er twaalf. Wel een bewijs, dat onze doelstelling weerklank heeft gevon den. Zich tot dc heer Stronkhorst richtend, zeide spr. te vertrouwen, dat deze voor zijn taak berekend was, en hij sprak de hoop uit, dat het hem onder Gods zegen gegeven zou zijn, deze school te zien uit breiden en aan een steeds groeiend aantal kinderen zijn opdracht te mogen vervullen. Wethouder Spiekermann, memo reerde. hoe onder de vele proble men waarmee het gemeentebestur zich heeft bezig te houden, dat van de huisvesting van het onderwijs wel een der belangrijkste is. We zien, aldus de wethouder, met grote bezorgdheid de aanwas van onze schoolgaande jeugd. De moeilijke opgave: Schoolruimte te verschaf fen, terwijl geen bouwvolume daar voor werd toegestaan, heeft de ge meente opgelost door de aankoop van twee Finse scholen, die letter lijk een kapitaal hebben gekost. Evenwel vervolgde spr., doen wij dit met een gerust hart, omdat wij er van overtuigd zijn. dat de na tuurlijke groei en uitbreiding onzer stad, ook in de toekomst deze schoolruimte zal opeisen. Moge ook in dit gebouw het onderwijs met liefde worden gegeven, sprekend van hart tot hart en zo tot in de verre toekomst rijke vruchten dra gen. De inspecteur van het L.O de heer M. A. C. Lindeman, compli menteerde het bestuur en perso neel met deze nieuwe aanwinst. Hij wenste de heer Stronkhorst veel EdeAmersfoort volgend jaar geëlectrificeerd UTRECHT. Op het ogenblik wordt het reizigersverkeer op het spoor wegtraject Ede-Amersfoort onder houden door spoorbussen. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Spoorwegen dit baanvak, dat des tijds met dieselmaterieel werd be reden, te doen electrificeren en het reizigersverkeer in de loop van het volgend jaar te-doen geschieden met electrische treinen. Het ligt niet in de bedoeling de halte Meu-Lunte- ren weer in gebruik te nemen. Mishandeling van hond Dezer dagen is ter hoogte van het Serceel B.W.-laan 62 een zwart ondje aangereden en naar men zegt bloedend door een voorbijgang ster de berm van de weg afgeschopt. De inspecteur van de dierenbescher ming verzoekt eigenaar en oogge tuige zich te melden bij de dieren bescherming Westerstraat 101, tel. 4924. Dr. Van Vooren verleende eer ste hulp. Het hondje, langharig, spits kopje en bruin gevlekt aan bek en pootjes is overleden. Aanschaf leermiddelen B. en W. stellen de Raad voor gunstig te beslissen over een ver zoek van de R.K. meisjesschool (g.l.o.) aan de Muurhuizen voor de aanschaffing van landkaarten en gordijnen voor 32 ramen. courage bij zijn start (wat ook wel nodig is, want uit wat de inspec teur verder zeide, bleek, dat meu bilair en leermiddelen nog niet compleet zijn). De collega's riepen bij monde van de heer Radix de heer en me vrouw Stronkhorst een hartelijk welkom toe. De kerkcraad der Ned. Herv. Kerk was bij ontstentenis van de wijkpredikant Dr. A. Steenbeek. vertegenwoordigd door ouderling De Vries, die van de Geref Kerk door de heer H. Pilon, die tevens als hoofd van de Chr. Nat School voor U.L.Ó., een goede samenwer king tussen lager- en voortgezet onderwijs bepleitte. Als laatste spreker betrad dan de heer Stronkhorst het katheder. Hij was zeer erkentelijk voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoop te dat niet te zullen beschamen. Na het zingen van dc avondzang werd de vergadering met dankge bed door Ds. Jac. Vermaas gesloten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1257. Ondanks hèt feit, dat de toegang tot het „Rijk van de Witte Mammouth" door een geweldige steenmassa is afgesloten, probeert de bemanning van de tank toch naar binnen te dringen Vóór uit de tank spuwt een krach tige vuurstraal, die het hardste gesteente kan doen smelten Maar na enkele uren zwoegen constateert de comman dant, die door de an deren steeds met „ge neraal" wordt aanga sproken, dat zijn olie voorraad niet toerei kend is om op deze manier de toegang te I zijn mannen het werk stoppen en houdt krijgs- forceren. Hij raadpleegt de kaart en ziet dat raad. „Wanneer we deze route volgen", zegt er wellicht nog een andere weg is. Hij laathij, terwijl hij met zijn vinger een lijn op de kaart aanwijst, „kunnen we misschien ook slagen. Maar gemakkelijk zal het niet zijn aankopen van Veel ïrond en woningen De gemeenteraad van Amersfoort komt op Dinsdag 25 April des avonds om 7 uur bijeen voor het behandelen van de volgende agenda: 1. Installatie van het nieuw be noemde lid van de raad mevrouw H. van den Ham-Rcumer. 2. Notulen. 3 ingekomen stukken en mede delingen. 4 Voorstel van B. en W. om aan B. H. Hulst overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag te verlenen als onderwijzer aan dc dr M. van der Hoevescho.ol voor buitengewoon la ger onderwijs. 5. Gunstig advies van B. en W naar aanleiding van het verzoek van de vereniging tot bevordering van Christelijk nationaal schoolonderwijs de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de school voor uitgebreid lager onder,- wijs aan de Leusderweg. 6 Idem naar aanleiding van het verzoek van de O.L. Vrouwe stich ting gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van aardrijks kundige kaarten en gordijnen voor de R.K. meisjesschool Muurhuizen 45. 7. Idem naar aanleiding van het verzoek van de O.L Vrouwe stich ting gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van gordijnen voor enige lokalen van de R.K meisjesschool voor g.l.o. Muurhui zen 49 B. 8. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van een verordening tot re geling van de vergoeding van ver plaatsingskosten voor de onderwij zers in de gemeente Amersfoort. 9. Idem tot vaststelling van een verordening regelende de toeken ning van een gemeentelijke toelage aan de leerkrachten bij het buiten gewoon lager onderwijs in de ge meente Amersfoort. 10. Idem tot verhuring van een lo kaal van de z.g. Finse school aan de Buys Ballotstraat aan de stichting voor Christelijk kleuteronderwijs. 11. Idem tot subsidiëring van de interne kraamzorg. 12. Idem tot wijziging van de sub- Nieuwe subsidiering van interne kraamzorg Nu door overheidsmaatregelen op het gebied van de kraamver zorging zeer veel in de structuur van deze gezondheidsbemoeiing en de subsidiëring is gewijzigd, ach ten B. en W. de tijd aangebro ken ook aan de taak der gemeente in dit opzicht vorm en inhoud te geven. B. en W. merken daarbij op. dat de plaatselijke kruisvereni gingen blijk geven de mogelijk heden welke aanwezig zijn voor verdere uitbreiding van haar taak, goed te hebben gevolgd. Uiteraard kende men de plaats van de ge meente nog niet in het nieuwe be stel. Aanvankelijk waren slechts mid delen beschikbaar om de organisa tie van de zogenaamde centra voor kraamzorg te bevorderen. Belang rijke maatregelen van rijkswege brachten indertijd in de situatie verandering. Er kwam een betere subsidie-regeling. B. en W. geven de raad in een uitvoerig schrijven inzicht in de ze nog steeds groeiende en nog niet volledig uitgewerkte materie. Belangrijk achten B. en W. het rijkssubsidie ad Fl. 1.per ver zorgingsdag. Het rijk verwacht evenwel analoge bijdragen van ge meenten, provincies en van andere zijde. B. en W. stellen de raad voor van gemeentewege een subsidie te verlenen van Fl. 1.40 per interne verzorgingsdag. Overigens zal naar het inzicht van B. en W. het cen trum geen sluitende begroting ver krijgen indien de kruisvereni gingen geen offers brengen en het centrum geen bijdragen ontvangt van contribuanten of anderszins. Momentcel hebben het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis een er kend en gesubsidieerd kraamcen- trum. B. en W. hebben berekend, dat de kosten voor de gemeente onge veer Fl. 10.000.per jaar bedra gen. Voor subsidiëring op grond van de overgangsbepaling voor 1949, wordt de raming van een be drag van Fl. 6000voldoende ge acht. Grondverkoop nabij Soembastraat Voor de bouw van een enkel woonhuis stellen B. en W. voor 755 M2 grond tegen 4500.te verkopen aan de heer H. Hertzin- ger, bouwkundige te Amersfoort. Het perceel bouwterrein is gelegen aan de Balistraat hoek Soemba straat. Jongetje aangereden Maandagavond werd het zeven jarig zoontje van de heer A. wo nende aan de Van Weedestraat te Soest, door een motorrijder aange reden. De motorrijder v. K. uit Baarn, kwam ten val en liep enige verwondingen op, die gelukkig niet van ernstige aard waren. Het jon getje had wonderwel geen noe menswaardig letsel bekomen. Heidebrand De vrijw. brandweer te Soest moest Maandagmiddag te vijf uur uitrukken voor een heidebrand bij de Blokhut nabij Den Dolder. On geveer 200 M2 heide en ruigte gin gen verloren. Vonken uit een loco motief zijn waarschijnlijk de oor zaak geweest. sidieregeling. geldende voor de wijk verpleging en preventieve gezond heidszorg. 13. Idem tot g^jjkeuring van de rekening over 19-ib van de stichting tot oprichting en instandhouding van medisch opvoedkundige bu reaux en tot verhoging van 't subsi die over 1949. 14. Idem tot uitkering van 577> van de wedde of het loon aan gemeente- personeel over het tweede kwartaal 1950 in de vorm van een uitkering ineens overeenkomstig de rijksrege ling. 15. Idem tot wijziging van de ver ordening regelende de medezeggen schap van het personeel in dienst dei- gemeente Amersfoort. 16. Idem tot het verlenen van een crediet voor het inrichten van een kmderwerktuin in de plantsoen gordel van het Soesterkwarteir. 17. Idem tot het verlenen van een crediet voor de verbouwing van de jeugdherberg „De Grasheuvel". 18 Idem tot opheffing van de on bewoonbaarverklaring van het per ceel Vijver 4. 19. Idem tot onteigening van gron den in het Kruiskampkwartier gele gen tussen Hooglandsewegzeerhel- denkwartierspoorbaan en Kruis- kamp. 20. Idem tot aankoop van een ge deelte van de Vlasakkerweg en een strook grond aan de E. Meysterwcg van de Staat der Nederlanden. 21. Idem tot aankoop van verschil lende woningen met grond, gelegen nabij de Arnhemseweg en aan "de Woestijgerweg, van H. J. Arbon, J de Graaf, A. v. d Pol en G. v. d. Beek. 22. Jdem tot aankoop van gronden gelegen tussen de.Arnhemseweg en de Woestijgerweg, van H. A. Potho ven c.s. en mej. G Pothoven c s 23. Idem tot aankoop van gronden gelegen tussen de Arnhemseweg en de Stephensonstraat, van mevr. de wed. G. Kolff Jr. c.s. 24. Idem tot aankoop van dc per celen Scherbierstraat 10 en 12 en Mooierstraat 24 en 26 van G. A. Machielse. 25 Idem tot aankoop van het per ceel Korte Beekstraat nr 4 van de .Stichting van de Raad van beheer voor de prcdikantstractementen" ge vestigd te 's-Gravenhage. 26. Idem tot aankoop van gronden, gelegen aan de Randenbroekerweg en de Heiligenbergerweg van de „Hoefhamerstichting". 27. Idem tot overname o^i niet van stroken grond voor verbreding van de Vlasakkerweg van mevr. de"Wed. H Dieterink c.s. en J. Merkus. 28. Idem tot overname om niet van een strook grond gelegen aan de E Meysterweg, bestemd voor wegaan leg van H. Duits. 29. Idem tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de dr A. Kuy- perlaan hoek Keucheniuslaan aan K. Pietersen. 30. Idem tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Soemba straat hoek Balistraat aan H. Hert- zinger. 31. Idem tot verhuur van lokalen van het voormalige distributie- bureau. 32. Idem ter dekking van de kos ten van het kinderfeest 25^ van de netto opbrengst van de verpachting der vermakelijkheden tijdens de be vrijdingsfeesten toe te wijzen aan de Amersfoortse gemeenschap 33. Idem tot wijziging van de ge meente-begroting dienst 1949. 34. Bezwaarschriften hondenbelas ting belastingjaar 1949. 35. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag over eenkomstig zijn verzoek aan B Lut- ter als geneesheer bij de gemeente lijke geneeskundige en gezondheids dienst cn tot verzicning in de daar door onderstaande vacature. 36. Benoeming van een onderwij zer aan de dr M. van der Hoeve- school voor buitengewoon lager on derwijs. 37. Benoeming van een lid van de commissie voor de strafverordenin gen en van een plaatsvervangend lid van de commissie van bijstand voor het onderwijs (vacature dr J. B. Drewes) Opbrengst collecte De Zaterdag jl gehouden collecte van „Het Hoogeland" heeft f 765,68 opgebracht. ALS proper mens kan men er van griezelen als minder kieskeurige soortgenoten met hun blo te handen in een vuilnis belt graaien. Maar het zal U gedacht zijn, wat er op zo'n hoop nog aan waarde vols te vinden is. Niet voor niets worden in vele ge meenten de vuilnisbelten aan hoogstbiedenden ver pacht. Die pachters ver dienen een aardig daggeld aan de vodden en het oude ijzer dat ze vinden. Op de verhuurde vuilnisbelt van een dorp hier dicht bij hadden de jeugdige woon wagenbewoner Karei Kar en een paar van zijn ka meraden lopen grasduinen. Met een lekke aardappel- pan en een stel kinderwa genwielen waren ze aange troffen door de lompensor teerder Jan Baars. „Wat mot-dat-hier", had die gevraagd. Karei Kar zei: „We mag- die belt", informeerde de ge van baas Baars wat hout rechter. en zo meeneme. Doch toen de sorteerder even later zijn patroon te gen kwam, bleek die van niets te weten. De veld wachter, die vlug werd gewaarschuwd, achterhaal de de jongens op weg naar huis met een mooi zoodje, nog heel knap hout. Voor de rechter hield dc kleine, pikzwarte Karei Kar vol. dat hij „mondc- lijkse toestemming" had gekregen van de beltbaas. „Hoe heet die baas", vroeg de rechter aan de de lompensorteerder, die kwam getuigen. „Jan Baars, net als ik, maar hij is géén familie van me". „Oh, maar ik kreeg toe stemming van baas Klaès Baars", merkte de donkere verdachte op. Van wie is dan eigenlijk En de sorteerder vertel de omstandig: „Verleden jaar was de belt van Nico Baars, weet U, maar te genwoordig is-ie van Jan Baars. Maar er zijn ook nog een Klaas Baars en een Kees Baars. Het zijn broers en neven en alle Baarsen van de vuilnisbelt zijn bazen. Behalve ik!"... „Waarom kwam je op die belt", wendde de rechter zich weer tot de verdach te. „Er staan daar overal bordjes met verboden toe gang". Zwarte Karei Kar grijns de: „Ik kan niet lezen, Edele heer". „Kom, maar je kent toch die blauwe bordjes wel?" „Ik heb er echt nooit erg in gehad." „Waarom zit je nu in voorlopige hechtenis?" „Da's buiten mijn schuld, Edele heer. Ik had drie maanden voorwaardelijk uit 1945. Twee jaar gele den heeft mijn neef lood gestolen. Daar werd ik bij ingetrokken. Ze wilden me arresteren, maar omdat ik onschuldig was. hield ik me al die tijd schuil. Door dit geval op de vuilnisbelt ben ik tóch in het gevang gekomen. Maar ik ben wéér onschuldig, want ik had echt toestemming van die ene baas Baars, een hele lange magere." De laatste aanduiding bracht de rechter niet veel verder. Want volgens de sorteerder verschilden de firmanten Baars niet veel in gestalte. Daarom werd de zaak maar aangehou den. Een volgende keer zal de getuigenbank worden ingenomen door vier heel lange, magere mannen. In hun handen zal het lot lig gen van die kleine, zwarte, gladde jongen, Karei Kar. Kleuterschool geopend Onder grote belangstelling werd Zaterdagmiddag de nieuwe kleuter school aan de Duinweg te Soest- Zuid officieel geopend, welke plech tigheid werd verricht door burge meester. Mr. S. P. baron Bentinck. De heer De Vries, voorzitter van' het Stichtingsbestuur, sprak na een kort welkomstwoord er zijn bui tengewoon genoegen over uit, dat het kleuteronderwijs in zo'n korte tijd in het centrum van de belang stelling is komen te staan. Spr. dankte het gemeentebestuur voor de steun, die de stichting mocht ont vangen en bood Ds. v. Krugten een voorzittershamer aan. Fenny Heemskerk de Tweede Het schaakgenootschap „Amers foort" telt nu een tweede Fénny Heemskerk onder zijn leden. Het dochtertje van onze nationale schaakkampioene heeft de stoute schoenen aangetrokken en hoopt in de toekomst te bewijzen een waardig opvolgster te zijn van haar moeder. Wie weet.... mis schien beleven we dat nog. Doch zover is het nog niet met Fenny Heemskerk de Tweede. Strijd om kampioenschap S'kwartier begonnen Maandagavond' is in het clubge bouw aan de Zonnebloemstraat de grote strijd cm het schaakkam pioenschap van Soesterkwarlier begonnen. Van de vastgestelde partiien moesten er enkele, door verhin dering van spelei's, worden uitge steld. Deze zullen, binnen veertien dagen, bij de spelers thuis, wor den gespeeld, om vertraging in de afwerking van het programma te voorkomen. Ober (Amf.) ondervond onver wacht grote tegenstand van de nog jonge Vermeer (Skw.), doch die moest tenslotte in het eindspel -de winst aan de meer geroutineerde Ober afstaan. Ook Asperslag (Amf) heeft het niet gemakkelijk gehad tegen Lui- kel (Skw). Deze partij moest in vrijwel gelijke stand worden afge broken. De uitslagen van de eerste ron de zijn: Groep A' Ober (Amf)Ver meer (Skw.) 10; T. Schuyt (Skw.)Van Oosten (Skw.) 10; Klee (Skw.)—Sieswerda (Skw.) 1—0. Groep B: H. v. d. Berg (Amf) De Gunst (Skw.) 1—0. Groep C: Arlar (00)J. v. d. Berg (Amf.) 01; Asperslag (Amf)Luikel (Skw.) afgebr. Klinkende overwinning van AZ en PC I In de gisteravond te Amsterdam gespeelde wedstrijd tegen D.J.K. I wist een volledig A.Z. P.C. team een 62 overwinning te behalen In deze wedstrijd kwam vooral tot uitdrukking het goede plaat sen, overnemen en schieten van de A.Z. en P.C.-ers die daardoor de snellere ploeg van D.J.K. kon den verslaan. Na enige minuten ^spelen ont- stiaat er een duel voor het D.J.K. doel. De keeper slaat de bal uit ziin doel. Een achterspeler van D. J.K. wil de bal op de doelman te- ïugspelen, doet dit te slordig, waardoor de bal in het doel drijft 0—1. Direct hierna volgt door goed samenspel een onhoudbaar schot van Theo Mosterd 02. Door een fout van Wim Mosterd binnen de 4 meter ontstaat een straf worp (12). Weer tijdens een duel voor het D.J.K. doel slaat Theo Mosterd de bal van de hand van de keeper (1—3). Even na de rust wordt De Jongh het water uitgezonden. Strafworp, waardoor de stand 23 wordt. Met grote snelheid wordt aange vallen. Theo Mosterd schiet in na fraai aangeven van zijn broer Gertie (24). Een zeer goede combinatie tus sen Henk Gerritsen, Theo Mosterd en Wim Mosterd levert een doel punt van Wim Mosterd op (25). Nog laat A-Z. en P.C. het er niet bii zitten. Wim Mosterd zet goed door en scoort opnieuw. (26). A.Z. en P.C. H.P.C. D.J.K. Zian II Robben II 2 2 2 1 2 1 1 0 1 0 Amersfoort blijft in eerste klasse Amersfoort I, dat dit seizoen onderaan eindigde in de le Klasse behoeft geen degradatie te spelen aangezien de K.NS.B. er toe over gegaan is een Hoofdklasse C in te stellen. De kampioenstientallen promoveren hierdoor automatisch. Het kampioen geworden derde tiental van „Amersfoort" heeft eveneens een meevaller. Dit tiental verhuisd zonder verdere strijd naar de 3e klasse S.G.S. Adenauer belooft West-Berlijn hulp BERLIJN. Kanselier Adenauer is gisteren in het raadhuis van West-Berlijn officieel begroet. In de zaal hingen onder meer de om floerste vlaggen van Duitse landen in de Sowjet-zóne cn in Polen. Toen de kanselier het welkom zou beantwoorden en de tekst van zijn rede wilde nemen, nam hij bij ver gissing een bundeltje bankbiljetten uit zijn binnenzak „Dit zou men kunnen beschouwen als een voor teken van financiële hulp, die weg naar Berlijn is", zo zeide hij De kanselier verklaarde verder, da: de Westduitse federatie alles in hel werk zal stellen om de economie] van Berlijn te herstellen. Adenauer werd overal in West- Berlijn, waar hij verscheen, uitbun dig toegejuicht. IF oiulenberg Opening school De officiële opening van <i« nieuwe Landbouwhuishoudschoo zal op Dinsdag 2 Mei om half dril geschieden in de Raadszaal vas het Gemeentehuis door de heer Jl A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. P.V. „De Blauwkras' De duiven werden om 9 uu! Noordenwind. De eerste duif ar riveerde te 9 u. 33 mnt. en 50 sec. v.m. te Oss (N. Br.) gelost de laatste ten 10 u. 11 mnt. 7 De uitslag was als volgt: J. Koudijs 1, 4, 7; G. Koudii 2, 3; J. Rozenboom 5; J. Jetten 9, 10; G. Mulder 8, 13; Osnabrugtf 11; A. de Graaf 12; W. Wouder berg 14; A. v. Santen 15, 16. Voor beroep bedankt Ds Kleermaker, predikant bij Ned. Herv. Gemeente te Genemii' den heeft voor het beroep naa: Woudenberg bedankt. Hoogland BURGERLIJKE STAND Geboren: Johan Lourentius. zo* van Casper Gros en Fosca Leonard Baronesse van Boetzelaer. Elisabe'. Aleida Maria, dochter van Kar1 van de Coterlet en Wilsje Mijnt' Antonia de Ridder. Ondertrouwd: Hendrikus Mart nus Voskuilen en Johanna van d« Hoven. In Hedenavond speelt A.Z. en P.C. I in Amersfoort de wedstrijd tegen Robben II. Schermwedstrijden Maandagavond werden onder grote belangstelling in de zaal van de Amersfoortse schermvereniging de jaarlijkse schermwedstrijden ge houden om het clubkampioenschap floret. Mej. E. van Loenen schermde uitstekend en al spoedig bleek dat de strijd om de titel zou gaan tussen haar en de heer H. Reuvers. Mej. Van Loenen wist de beslissende partij te winnen met 5—2 en legde daardoor beslag op de zo begeerde titel. Mej. N. Driebergen en Mej W. Driebergen eindigden op dè derde en vierde plaats. Strijd om plaats op ranglijst Na Wintercompetitie en Acht- kampentournooi zal ui het laatste gedeelte van het schaakseizoen bij het schaakgenootschap „Amers foort" de strijd ontbranden tussen de leden onderling om een zo gun- tig mogelijk resultaat te behalen betreffende de plaatsing op de ranglijst. Er zijn acht promotiegroepen ge vormd waarin een tiental nieuwe leden is opgenomen. De hoofdklas sespelers Bonkenburg en Dr. V. Bekker, beiden uit het Amsterdam se A.S.C. zijn welkome aanwin sten voor het le tiental van „Amersfoort" De promotiewedstrijden zullen worden gespeeld in hotel „Mono- pole" op de Woensdagen van 26 April tot 5 Juli. Daarna wordt het schaakbord opgeborgen tot het nieuwe seizoen POSTDUIVEN NIEUWS Uitslag wedvlucht Eindhovi (80 K.M.) op Zondag 16 April 1? van A. P. V. „De Luchtpost", duiven werden om 10 uur 35 mi- met Noorden wind losgelaten. Aankomst le duif 11 uur 56 nu' 49 sec., laatste 12 uur 9 min. 24 In concours 276 duiven. Aangewezen 10 ct. no. 1, 5. 25 no. 2. 6. Speciaal 10 ct. no. 1, 2, 5, 6. 7, 8, 9, 10, 11. De prijzen wt' den gewonnen door: H. J. Hol 1. 11. 17. 41. 60. H Mcc ren7 2, 7. A. Jansen 3. C. den L ting 4, 28. J. Hoegen 5. H. Verfcw Sr. 6. 42. N H. Egink 8. 14, 16. J. de Bruijn 9. W van Drie 10. G. Groenestein 12, 13. E. de Go# 15. 40 Mevrouw v. d. Berg 18, 66. H. Verhoef Jr. 19. 51. W. J v Linden 20. G. A Fuithof 21. 29, 52, B. Elzenaar 22, 43. T. de Bruijne 31. 47 N. W. v d. Bergh 24. 53. v. d. Linden 25. J. Kreikamp 26 Meskes 27. P. Buitenkamp 30. W. Brandsen 32. 36. A. P. Kor" 33. 64. A. van Eldert 34. 37, 44. 63 H A. de Goede 35. A. G. KreÜ 3S, 48. Mej. G. Hagebeuk 45. 46. G. H. van Hoorn 54. 61. S. ApP 56. 59. J. Hagebeuk 57. J. v. d Hi vel 58. C. Klomp 65. W. Dirkx E. de Graaf 68. i tlf iel H Hoevelaken AANBESTEDING BOUW VAN KLUIS Dezer dagen werd door de gem«j aanbesteed het Bouv.en van een K ln het Gemeentehuis Ingcschrr werd als volgt; fa. W. Roersen 3195.fa. G. Boshuizen en ƒ3986.—. fa W. van Deuvercn 32* De gunning werd aangehouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wouters, d v E. S, Bt-^ en J van Putten; Adriaan, z v B Dunschoten en F. Walet. Overleden: Evert van Asselt. ou- jr, ongehuwd. iel

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2