Overste Schoenmakers is veertig jaar militair Recherche brengt licht in brutale inbraak Yan Zeeland geeft de moed nog niet op Communisten treft alle blaam, zegt Queuille l KARPETTEN ADVERTENTIES KIPPBN&OUIUON SO£Pr Knap speurwerk van enkele weken heeft succes Reus van Rotterdam brengt bezoek aan BAMI Advertentiën J.A.Boorsma DUPION JAPONNEN Maison deBonneterie ■hu AMERSFOORT 6235 HARDERWIJK 2501 (K 3410) WAAROM GILLETTE omdat GILLETTE elk mesje in een wikkel verankert. f 1.75 DAAROM GILLETTE! met d© w©rrniikkel||ik© smook ©bi geiar v&m de beroemde 4 TS oensdag 19 April 1950 Hoofd Indelingsraad een humaan mens en een vaderlijke vriend Garnizoenscommandant in 1946 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De jongens, die op 2 Mei in Utrecht „voor de keuring komen", zullen in de groene barak aan de Springweg niet worden ont vangen door luitenant-kolonel VV G. A. Schoenmakers. Het hoofd van de Indelingsraad is dan namelijk veertig jaar in militaire dienst en op die dag laat hu zün dagelijkse bezigheden natuurlijk even rusten Het personeel van de Indelings raad is van plan „de overste" bij zijn jubileum een grootse hulde te brengen. Tijdens die bijeenkomst worden er geen gelegenheidstoe spraken gehouden. Alle woorden van grote dank en diep respect jegens de scheidende chef zullen oprecht gemeend zijn. Want al was de heer Schoenmakers als commandant zeker niet gemakke lijk, voor velen bleek hij tegelijker tijd een vaderlijke vriend, die zich veel moeite getroostte om anderen te helpen, om andermans narighe den en zorgen uit de wereld te hel pen. Een humaan man, dié het ook de toekomstige soldaten zonder dat die het zelf beseften gedurende de keuringsdagen zo prettig moge lijk maakte ..Hier komen ze het eer^t in aanraking met de militaire dienst. Laten we zorgen, dat die kennismaking geen vervelende is" was zijn standpunt. Hoe goed hij daarvoor zorgde, za gen we. toen we hem dezer dagen bezochten De perken om de barak zijn keurig verzorgd en de wacht kamer bleek ingericht als ecu ee- zellige cantine met kleedjes over de tafels, gordijnen voor de ramen en lampjes langs de wand. In de jonge jaren van de heer Schoenmakers zelf ging het alles nog wat nuchterder toe. Maar dal is dan ook al veertig jaar geleden Op 2 Mei 1910 trad htj als achttien jarige jongeling in Arnhem vrij willig in dienst met de bedoeling officier te worden Hij vn'^de de hoofdcursus in Kampen en v d in Juli 1915 tweede luitenant bij net 21e Regime- '^fantene. Na enige omzwervingen ging hij er naai het 2 R.I in Venlo. Weggevoerd Hij bleef daér tot de mobilisatie, werd in 1922 eerste luitenant en twaalf jaar later kapitein. De Mei dagen van '40 vonden hem als com mandant van het tweede depót bataljon in Den Haag. Hij was nog even betrokken in de strijd met parachutisten en vond in Venlo weer thuis gekomen zijn vrouw bij de puinhopen van hun huis. De Opbouwdienst moest het zonder hem stellen, omdat hij bedankte voor de eer. Met de overige be roepsofficieren werd de heer Schoenmakers in Mei 1942 in krijgs gevangenschap weggevoerd. Hij verbleef in kampen te Neurenberg. Stanislau, Neu Brandenburg en Tittmoning. In Juni van het bevrij dingsjaar brachten de Amerikanen hem naar Nederland terug. Wéér lag zijn huis in puin. Zijn vrouw verbleef toen in Zeist, waar het gezin voorgoed bleef wonen. Korte tijd was hij werkzaam bij het Mi litair Gezag, maar reeds in Sep tember 1945 werd hij op zijn ver zoek naar het district Utrecht Ter ritoriale Troepen overgeplaatst. Be noemd tot tijdelijk majoor werd hij in Juni 1946 bevelhebber van zijn district en tevens garnizoenscom mandant van Utrecht, uit welke functie hij bij de opheffing van de Jonge vrouw berooft uitgaansvriend Een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, eiste de Officier van Justitie bij de Utrecht se Rechtbank heden tegen de 21- jarige mevrouw M. v. B.v. d. L., die medio November een man. met wie zij een avond was uitgeweest, van duizend gulden beroofde. Tegen haar vriendin, de 23-jarige A. G. W.H., die tweehonderd gulden aannam om zich daarvan eens flink in de kleren te steken, werd vijf maanden met aftrek ge- eist en onvoorwaardelijk ter be schikkingstelling van de Regering om te worden verpleegd in een gesticht. De 25-jarige fabrieksarbeider A v. V., die eveneens gedeeld had in de buit, hoorde zeven maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. De uitspraken in deze drie za ken volgen op 2 Mei. Territoriale Troepen eeivol werd ontslagen. Toen werd hij hoofd van de In delingsraad van Utrecht, na inmid dels tijdelijk te zijn bevorderd tot luitenant-kolonel. In October 1948 werd hem die rang definitief ver leend. Notarisklerk besteelt zijn patroon Een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, eiste de Offi cier van Justitie bij de Utrechtse Rechtbank tegen de 37-jarige no tarisklerk H. P. uit Zeist, die on langs ten nadele van zijn werkge ver 645.verduisterde. Uit spraak op 2 Mei. Slechts f 100 over van buit van f 3000 Het is dc Utrechtse recherche gelukt de daders te grijpen van een inbraak, die in de naelit van 24 op 25 Maart werd gepleegd in de boekbinderij Van den Wijn gaard aan de Mariaplaats 19. Bij na drieduizend gulden is toen ge stolen. Slechts honderd gulden van de buit kon worden achterhaald. De daders, de 31-jarige G. A. en de 42-jarige grondwerker J. I., beiden uit Utrecht, hebben bekend. I. was al in arrest. Hij is vorige week Vrijdagnacht na een wilde jacht gegrepen, toen hü met een wagenbewoner een poging tot in braak deed bij de weduwe Cohen aan dc Kanaalstraat. II. is gisteren gearresteerd. De recherche heeft zich bij het onderzoek laten leiden door het sterke vermoeden, dat de daders goed op de hoogte zijn geweest van de zaken van de firma Van den Wijngaard. Wat namelijk slechts sporadisch gebeurde, was de dag voor de inbraak het geval geweest: er was geld van de bank opgenomen en in loonzakjes in een bureaulade achtergelaten. Het meest voor de hand liggend was dus het personeel en oud- personeel te schaduwen. Dit is met succes geschied. Na wekenlang speuren rezen ernstige vermoedens tegen een gewezen knecht van de firma. Nadat was ontdekt, dat,deze man een bankbiljet uitgaf, waar van het nummer overeen kwam met een van de gestolen briefjes, is hij Zaterdag gearresteerd. Hij bleek de inbrekers waardevolle inlichtingen te hebben verschaft. De zaak was toen spoedig opge lost. Een andere tip-gever, de 33- jarige knecht J. L. A. van de fir ma Van den Wijngaard werd gear resteerd. waarna gisteren een van de daders, de 31-jarige Utrechter G. H. kon worden gepakt. De reeds wegens poging tot inbraak opge sloten J. I. viel ook spoedig door de mand. Van de buit, die ongeveer 3000 bedroeg, kon slechts 100.in contanten worden achterhaald. Zo wel de inbrekers als de medeplich tigen hebben van de rest meubelen en ander huisraad gekocht. Het is in beslag genomen. De recherche is nog bezig de rest van het geld op te sporen. Chauffeur knoeit met benzinebonnen Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waar van zes maanden voorwaardelijk, iuidde heden het vonnis van de Utrechtse Rechtbank tegen de 42- jarige chauffeur G. H. S. te Utrecht, die door geknoei met ben zinebonnen aanzienlijke hoeveel heden benzine ten nadele van zijn werkgever verduisterde. De voormalige depótchef van een tankstation aan het Ledig Erf, H. A., die meedeed aan deze fraude, werd, eveneens conform de eis, acht maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. Veertien dagen wegens diefstal van benzine Wegens diefstal van benzine ten nadele van de Nederlandse Buurt Spoorweg Maatschappij veroor deelde de Politierechter de 35-ja- rige chauffeur C. H. uit Utrecht conform de eis bij verstek tot veer tien dagen gevangenisstraf. Op 2 Mei. 's middags 3 uur, zal in het Vondelparkpaviljoen te Am sterdam de naam van de schrijver van de novelle „De Zaak Beuke- noot", het geschenk, dat ter gele genheid van de Boekenweek 1950 werd verspreid, bekend worden ge maakt. ALGEMEEN KUNST Johan Elsensohn zal in het sei zoen 1950'51 als gast optreden bij het ABC-cabaret van Corrie Vonk en Wim Kan. Op 24 April zal in Diligcntia, Den Haag een ere-avond worden gegeven door leerlingen van Phine de Nocker. sopraanzangeres en lerares, die vijf jaar geleden in het publick haar artis tieke loopbaan begon. Conferentie van drie partijen waarschijnlijk BRUSSEL De Belgische kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft gisteren weer besprekingen gevoerd met dc prins-regent over de stand van zijn pogingen om een einde te maken aan de thans vijf weken oude Belgische kabinetscrisis. Van Zeeland deelde aan verslaggevers mede dat by onvermoeid zjjn onderhandelingen tot hedenavond zou voortzetten en dat hü daarna weer door de prins-regent in audiëntie zou worden ontvangen. Hij achtte het niet uitgesloten, dat voor het einde van deze dag besprekingen zullen worden gehouden tussen leiders van de drie belangrijkste partyen, tydens een soort ronde-tafelconferentie. De Reus van Rotterdam op ioeg naar Barnevcldsc middenstands- beurs. Het is geen benijdenswaardige positie om boven "t gemiddelde te njn Als bezoeker van de B.A.M.I. te Barneveld heeft zich Dinsdag ook de Reus van Rotterdam gemeld, en het beviel hem de eerste dag al zo goed. dat hy het voornemen te kennen gaf, tot en met 22 April in Barneveld op de B.A.M.I. te blüven. Op zoek naar een auto die groot genoeg is Het is anders geen benijdenswaar dige positie zo boven het gemiddelde te zijn als de heer Rijnhout. In een praatje dat we met hem hadden deed hij dat uitkomen en we konden het ons heel goed begrijpen. Zelfs een gewone visite bij kennissen brengt al vele moeilijkheden met zich en die beginnen al met het aanbieden van een stoel, die bijna in geen enkel ge zin groot en sterk genoeg is om zijn geweldige gewicht en omvang te kunnen torsen. Trouwens, heel vaak kon er van een visite al in 't geheel niets komen, omdat de tegenwoordige behuizing van een groot deel van ons volk niet op 't bezoek van Reuzen is ingesteld. Men is tegenwoordig vaak al blij als men zelf in eigen huis elk een klein plaatsje beschikbaar heeft. Uit hoof de van zijn beroep (hij moet er nu eenmaal van leven zich te laten zien) is het niet wenselijk, dat hij zich an ders dan „beroepshalve" aan den vol- ke vertoont, en dan zou het voor hem van 't grootste belang zijn, als hij niet van openbare vervoermidde len gebruik behoefde te maken. Hij heeft een rijbewys, maar.er is geen auto die hem „past" en hij heeft er zeker al zoveel gepast als de meest verwende jongedame mantels, ja ponnen of hoedjes. Hij zoekt daarom lang node iemand, die hem op billij ke wyze voorziet van een wagen, die Kersen en peren bloeien eind deze week ARNHEM In de Betuwe staan thans de meeste pruimenbomen in volle bloei, evenals hier en daar de vroege kersen. Met zonnig weer kan binnen drie dagen de volle bloei worden verwacht. Bij de Meikersen is op enkele plaatsen reeds bloe semopening waar te nemen, die met zonnig weer tegen Zaterdag wel goed zal doorzetten. Eveneens bij zonnig weer zal veel perenbloesem eind deze week open zijn. Bij de ap pels nog geen spoor van bloei. voor hem geschikt is. of die er een niet te duur kunstje op weet om b.v een bestelwagen-chasis om te bou wen voor zijn gebruik. Waarom niet te duur, waarom billijk? Vraagt U wellicht. Om de eenvoudige reden, dat het beroep van Reus nu eenmaal niet zo erg winstgevend is Per dag verdient hij soms een flink bedrag, maar er zijn in een jaar niet zo heel veel dagen waarop hij zijn werk kan verrichten, doch wel moet hij elke dag van dat jaar eten. en men kan zich indenken dat voor hem het da gelijks brood en wat daarbij behoort, iets meer kost dan voor de gewone man. Men acht bet onwaarschijnlijk, dat de socialisten aan een nieuwe regering zullen deelnemen, daar zij reeds herhaaldelijk te kennen heb ben gegeven, zolang de konings kwestie niet is opgelost, in de oppo sitie te willen blijven. Van socialis tische zijde acht men de koninklijke boodschap bovendien te vaag om als basis te kunnen dienen voor een samenwerking in regeringsverband Opmerkelijk is nog een motie van het Luiks verbond van de beweging .La Wallonië Libre", waarin wordt verklaard, dat Wallonië slechts een enkele oplossing van het konings probleem kan aanvaarden, namelijk die. welke het recht van de Walen ep zelfbestuur verzekert De parlementsfracties der Belgi sche Christelijke Volkspartij hebben na gisteren in vergadering te zijn bijeen geweest, een communiqué uitgegeven, waarin zij hulde bron gen aan „de verheven gevoelens, die uit de koninklijke radioboodschap blijken" Zij bevestigen haar ver trouwen in kabinetsformateur Paul van Zeeland en sluiten zich aan bij het standpunt van het Nationale Comité der C V P.. volgens hetwelk de terugkeer van dc koning langs wettelijke weg dient te geschieden met eerbiediging van het parlement De Senaatsfractie heeft het vertrou wen in haar voorzitter uitgesproken om op parlementair plan het initia tief te nemen tot de biieenroeping van de Verenigde Kamers ter op heffing van de wet op het regent schap indien een regering niet in slaat is deze maatregel op korte ter mijn te nemen. PARIJS De Franse minister van Binnenlandse Zaken. Hcnri Queuille. verklaarde gisteren dat uitsluitend de communisten blaam treft voor de botsingen tussen stakers en politic te Brest, welke ertoe hebben geleid dat een man door een schotwond is gedood, terwijl 76 anderen werden gewond. „De communistische party daagt hen, die belast zyn met het handhaven van orde en rust In de Franse republiek, uit en valt hen aan op een wyze, die volstrekt ontoelaatbaar is", aldus Queuille. wond, ontvangen tijdens de botsin gen tussen stakers en politie op Maandag, is overleden, begraven. Het nationale bureau van de on der communistische leiding staande Nieuwe relletjes in Brest verwacht In de verschillende stakingscentra van Frankrijk was gisteren alles rustig. Het is echter waarschijnlijk, dat heden in Parijs en in Brest nieu we pogingen tot ordeverstoring zul len worden gedaan. In Parijs heb ben communistische vakverenigings leiders ontslagen arbeiders van een genationaliseerde vliegtuigenfabrick opgewekt, zich heden bij de fa- briekspoorten te melden en daar om werk te vragen. Te Brest wordt heden de 24-jarige Edouard Maze, die aan een schot- Franse vakverenigingen heeft een beroep gedaan op de arbeiders om tijdens de begrafenis, als protest te gen de „moord" op Maze, het werk neer te leggen. Achttien van de 22 duizend arbei ders van Brest gaven gisteren ge hoor aan het op hen gedane beroep om als teken van rouw over de dood van Maze te staken. Meer dan 10 duizend hunner liepen mee in een optocht. BEWIJS MAAR OF 'T UW EIGENDOM IS. Van 20 April tot en met 9 Juni zullen door dc Stichting Nederlands Kunstbezit in een der zalen van het Rijksmuseum te Amsterdam waar een grote collectie uit Duitsland te ruggekeerde schilderijen, tekeningen en tapijten bijeen is gebracht, kijk dagen worden gehouden. Deze kijk dagen zijn uitsluitend bestemd voor degenen, die menen op deze voor werpen rechten te kunnen laten gelden. Zoals bekend, hebben de geal lieerden in de afgelopen jaren de mo gelijkheid opengesteld om goederen, die tijdens de bezetting onder dwang naar Duitsland werden gevoerd te doen recupereren. Op dezp wijze kwamen behalve machines, ook zeer vele inventaris sen van fabrieken en ook kunst voorwerpen terug Van vele dezer voorwerpen bij voorbeeld van de collectie Mann- heimer. van de verzameling van wij len prof. Lans en van de collectie Guttmann waren de rechthebbenden bekend. Zij konden dus zonder veel moeite aan de vroegere eigenaren of aan hun erfgenamen ter hand wor den gesteld. Van 2500 schilderijen, ongeveer 1000 tekeningen en 600 tapijten, moeten de eigenaars nog worden op°esooord Dergelijke kijkdagen werden reeds gehouden voor uit Duitsland tcrug- gevperde meubelen en voorwerpen van kunstnijverheid Aangezien het toen voorkwam dat tien mensen aan spraak meenden te kunnen maken od een beoaald servies zal de Stich ting dcucdeliike bewijzen van eigen dom verlangen. Mocht niet alles worden terug gevraagd, dan zal er naar gestreefd worden het restant voor het alge meen Nederlands kunstbezit in de ruimste zin van het woord te doen behouden. „NICHT YVONNE" OVERLEDEN In Parijs is. ruim tachtig jaar oud. overleden de dochter van de beroemde toneelcriticus Francisque Sarcey, bekend als „Oncle Sarcey". Zijn dochter Yvonne, bij haar vrien den bekend als nicht Yvonne, leidde de „Université des Annales" en wist de stoot te geven tot een toevluchts oord voor kinderen tildens de eerste wereldoorlog. Haar literaire werk liet zij varen terwille van deze ar beid. Haar echtgenoot was Adolphe Brisson. WAT IS IN HET WOORD MOORD? Het Franse Ministerie van Voor lichting heeft bekend gemaakt, dat de filmcensuur geen films meer zal toelaten met titels waarin de woor den- „misdaad", „moord", „moorde naar" en „gangster" voorkomen. Een uitzondering zal gemaakt wor den voor een nieuwe film, waarin de komiek Fernandcl de hoofdrol ver vult en die de titel draagt van: „moorden". Arts PRAKT IJ K HERVAT Wyziging middagspreekuren: Alléén Maan-, Woens-, en Vrijdag. Vlotte Jeugdige modellen in alle modetlnten 31.50—32.75 Modehuis voor betere confectie Nachtegaalstraat 16-18 Utrecht Spec. reclame-aanbieding van een schitterende fa- brieks-partij Karpetten w.o met kleine foutjes tegen fantastisch lage prijzen. O a Moquette-karpetten 45.—. 59—69— Ex tra gr. maten 98.lm. mach Smyrna 98.—, 139Axminster 79. Salontapi.iten 25.Verder fraaie collectie import Wil ton- en mach. Smyrna-tapij ten. Profiteert van deze aanbieding. Nog sl echts één dag. a.s. Donderdag van 1012 en 24 uur in GEBOUW CONCORDIA LANGESTRAAT 113 AMERSFOORT. Voor kraamhulp voor hele dagen naar KR AAMBUREAU AMERSFOORT EN OMSTREKEN Spreekuur elke Woensdag middag van 2—3 uur in het Wijkgebouw van het Groene Kruis, ingang Valkestraat KUNNEN OOK TELEFONISCH OPGEGEVEN WORDEN Wat baat het scherpste mesje als bet tegen de rand van de wikkel stoot en daardoor wordt beschadigd? Opdat de haarscherpe snijkant van de GILLETTE mesjes volkomen intact blijft, verankert GILLETTE elk mesje midden in de wikkel. per 10 itukt f 1.7S pa 10 Een „goeie morgen" begint al met CMette .en.0MdeW-^ ,\a Wonderen doet U mer een pakje Royco. In 5 minuten hebt U een soep klaar, die een glans op 't gezicht van Uw man tovert en hem het complimentje ont lokt: „Vrouwtje, je hebt je zelf overtroffen. Nog nooit heb je zo'n fijne kippensoep gemaakt" Al 't nodige zit in het pakje, ook de fijne, eiergele vermicelli, de pittige kruiden en de peterselie. Al 't lange vervelende werk is voor U gedaan. U behoeft alleen maar de laatste hand er aan te leggen... 5 minuten-koken... en juist door die laatste bewerking kunt U echte versgekookte soep beet van 't vuur op tafel brengen. Begin, direct morgen al het maal met Royco Kippenbouillon soep. Nu kunt U Uw man, kinderen en U zelf vaak verwennen als U wilt... in 5 korte minuten. f Even lekker als Uw heerlijke eigengemaakte Prijs slechts i L-w

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 4