VOORAL VOOR DE VROUW springt op de grond - hop en weer op die witte rug 1 I P°ppenmoeder Topleiding wordt zwaarder bezet Moeder is niet boos., erg verdrietig maar wel 13ê&tóW cUdwiïU Opvoeding en politiek Londense staking door communisten verwekt Als uit een griezelfilm laar nu is t een ander paard en al het werk begint opnieuw HINDEREN ,V Uit een paleis REORGANISATIE BUITENLANDSE ZAKEN Pleeg geen soort chantage op kinderlijke gevoelens Geen uitsluitsel over nieuwe staa tssecreta ris GLIM SCHOENCREAM Lzèut HilZf "Neet* ZACHTE ZEEP, rijdag 21 April 1950 5 ZO WAS HET ELKE DAG: Dc dochter van Jos Mullens, de circusdirecteur wiens paarden, materiaal, leren, huisraad cn een deel van z'n wagens in Utrecht verbrandden, et José. Haar ouders en broers zeggen vaak Fientje, dat klinkt huise- |ker. Ze is een-en-twintig maar ondanks het keiharde werken, waarvan itenstaanders zich geen voorstelling kunnen maken, ondanks het vaak kort aan slaap, ziet ze eruit als een H.B.S.-meisje in de zomcrvacantie. art. blond haar. gezonde wangen, geen make-up. Een leuk kind. knap ivendicn. waarvan men In Utrecht zegt: „Zo gewoon, hè. Helemaal niet een circus." pit schrijf ik niet om een «-.,e jiendelijk te doen. 't Komt die Ju- toe. bisteren was ik een morgen en |n middag haar gast. Eerst in haai mer op wielen, want ze heeft een ten wagen en die is gespaard ge en Toen in een restaurant waar koffie met koek kunt krijgen en |arna in de manege. Want daar ind het paard, dat waarschijnlijk ocht zal worden, ter vervanging de schimmel, die verbrandde. Jet die schimmel werkte ze sa ri, jarenlang. Het d«-»r heette cck en je kon eigenlijk niet zeggen de ene Josc de bazinne was van ander Samen trainden ze. samen iden ze op. 's Avonds, als van inde en verre de mensen geko- waren. als de muziek en de [htjes bij elkeen dat Onderlijke ;ewonden gevoel wekten, dat bij eel moderne feestelijkheden dut- blijft. .Diana. Godin der jacht." was der geliefdste nummers, 't Meis- José. in een glanzend jurkje met godinachtigs op het blonde r. rijdt dan op het paard José de jte in De schimmel draagt zadel h dek. maar ze kent elke bewe- ig. elke druk van hand of voet haar naamgenoot. José danst op rug van het dier, zo veilig tig als stond ze op het vloeitje haar slaapwagen. Ze springt de linten, die dwars door de e gespannen zijn. Steeds moeite- landend op de rug van het rd. Ze sprinct op de grond en weer op die witte rug: erop. If, erop. En de schimmel zorgt dat |gecp enkele keer missen kan Z'n grauwe ogen met de witte ipers zijn door niets af te leiden rug regelt zich naar die lichte, ;ende voeten •an komt José's broer Harry, er- Hij is negentien cn rijdt even |t als z'n zus Hij heeft een met urd papier dichtgeplakte hoe- in de hand. daarmee klimt hij n verhoging cn houdt die hoe voor zich uit. Het paard met het Isjo nadert snel: het meisje 'ngt, zo hoog als ze kan- dwars de hoepel en het papier heen. nu landt ze veilig op de rug haar schimmel. Het publiek iht en klapt. Ergens staat ook rouw Mullens. Als iemand haar vragen of ze niet bang is bij stellig niet risicoloze nummer, ze zeggen: „Maar ze rijdt toch Tosé. Die kent ons kind zo i Als 't nu een vreemd d was was dat vóór de brand Nu is chimmel dood en in de stal van nanege staat dat vreemde paard, heeft totnogtoe voor een kar p.e- n en op vrije dagen in het wci- I, tussen de boterbloemen, ge- n Het is breed gebouwd, eed ije pafferig van te weinig spier- lid en het kijkt humeurig. I Arme dier heeft geeneens een n," zegt José," en 't kan ook klontjes eten. Kijk het h'jgt beetje. Wat zou dat zijn?" hsschien verkouden," denkt de ongen. „Dal komt wel goed rhtvoer en borstelen: daar zal |\el van opknappen." om dan m'n jongen." praat 't je Mullens, maar het paard gegriefd een andere kant op. nou Ze streelt z'n hals. Is geen José. hè," zegt ze dan. >ordt er wit van. aarzelt de staljongen. loeh is het niet kwaad," troost 1 Schuman, de hogeschoolrijder |ij-leraar van circus Mullens. ook groter, dat is een voor- fearom dat een voordeel is be- ik niet. „Ik ben gegroeid cn |om moet het paard ook groter legt José uit. maar ze kijkt Ize er niets van gelooft, or de brand waren de dagen te om, maar straks zal de familie ens stellig uren en uren te kort 'n José en haar broers zullen nummers, die ze door eindeloos leteer stevig beheersten, op- moeten leren op de vreemde vv$ paarden. Daarbij doet José samen met haar moeder het huishouden Wassen, koken, stoppen, wagens schoonmaken voor vijf-en-twintig man boterhammen snijden en koffie zetten dat doe je niet in een hand omdraai. Want dat gebeurt niet flodderig maar intens degelijk, or delijk. Hollands. Een stad als Utrecht is niet voor niets zo warm gestemd ten opzichte van deze fa milie. De feestelijke kleren, de schoen tjes met linten, die José als ze als een prinses wordt toegejuicht, draagt, maakt ze zelf. Net als de gordijnen, de kleedjes in de slaap wagens van haar broers. De salon wagen van de ouders is verbrand. „Omdat Moeder en Vader er niet waren sliep ik daar die nacht van de brand," vertelt ze." maar ik heb niets kunnen redden en bovendien., ik dacht alleen aan de paarden. Ik gilde om José. We hebben haar nog losgekregen maar ze wilde niet naar buiten." Steeds komen we bij dat vuur te recht. Alleen als ik haar naar de kindertijd vraag vertelt zij blij. Haar verhaal heeft vaart, ik kan niet alles opschrijven maar ik zie duidelijk hoe het was: als peuter van vijf balancerend op vaders knie, reverences makend in het keu kentje van de wagen. Russisch dan send met „ta-ta-ta" begeleiding van vader en moeder, accordeonspelend, tap-dansend. En daaruij rog school werk en het helpen van moeder. Tenslotte het paard rijden en het begin van de combinatie José-José. „Weet u dat ze rollen drop at en pepermunt en chocolade... zegt het meisje Mullens en van haar vrolijkheid is ineens niet veel meer over. „Zoiets moet slijten, mens," zegt men in ons land. Een naar zinnetje, waarin desondanks toch wel wat waars zit. BIBEB Voor wie het troosten niet alleen aan de tijd wil en kan overlaten is er het Hulpfonds Circus Mullens. Giro 239577 van de Utrechtse afdeling van het Rode Kruis. Dat opvoeding en politiek iets met elkaar te maken hebben is dui delijk. Als men politiek in een be paalde richting georienteerd is geeft men zijn kinderen graag iets mee van zijn idealen. Er zijn ook men sen die opvoeding en politiek angst- \allig gescheiden houden. Zij willen hun kinderen niet met het dikwijls onverkwikkelijk politiek strijdto neel in aanraking brengen cn wij zen een lidmaatschap van politiek gekleurde jeugdbeweging af. Beide typen van opvoeding nege ren echter een geheel ander ver band tussen opvoeding en politiek. Dit is de ontvankelijkheid, die bij de ontwikkeling van kind tot vol wassene in de psychische gesteld heid kan ontstaan ten opzichte van bepaalde propagandistische invloe den en die berust op een bereid heid om levensbeschouwingen te accepteren, die beloven een balsem te zijn op de onevenwichtige pij nen van nerveuze zielen. Ouders die fouten maken tegen de vrijheid en menselijkheid in de opvoeding kunnen hun kinderen zoveel zij willen opvoeden in de richting van de democratie, of elke politieke in vloed vermijden: ze behoeven zich niet te verwonderen als hun kind in de puberteit een bereidheid ont wikkelt cffn de propagandistische drab van dictoriale verlossers ent housiast te verteren. Het wel of niet spreken met zijn kinderen over politiek verandert daar weinig aan. Het totaalbeeld van de opvoeding is daarvoor veel maat- en vormgevender. Het onder werp is te belangrijk om in enkele woorden te behandelen. Daarom is dit als inleiding bedoeld tot paar volgende stukjes. Vlakbij ons huis is een draaimo len gekomen. Op een morgen, toen we wakker werden, stond dat ding er ineens. Wel met een grauwe hoes erom maar toch met iets duidelijk feestelijks eraan. „Misschien is 't er wel een met vliegmachines", roept zoontje. „Als 't er zo een is en het kost honderd gulden dan ga ik er toch in". „Ho jij", kalmeer ik. „je mag blij zijn al je straks een dubbetje van me krijgt om een keer te kunnen draaien .,'k Denk niet dat dat tien cent kost. Mam", praat hij somber, „voor tien cent krijg je bijna niks". De Woensdagmiddag daarop doe ik het raam open en er komen aller lei tierelierende klanken naar bin nen De hoes is eraf, de molen blinkt in de zon. „Gauw", roep ifc opgewonden, „en met zusje en al trekken we erheen, 't Blijkt er een zonder vliegtuigen en dergelijk modern goed maar wel met wonderlijke steigerende paarden en wiegende ronde bootjes, bekleed met rood fluweel. En overal spie geltjes. kleuren, lichtjes. Zelfs zoon tje glanst van voldoening. ,.'t Is een mooie", zucht hij, „een hele erge mooie". De baas van het spul lijkt op een Franse filmacteur, hij glimlacht als Charles Boyer in z'n goede tijd en z'n vrouw doet aan Carmen denken. Ze heeft d'er haar omhoog en 't is zoveel dat het net is alsof ze een bontmuts draagt. Zoontje en zusje zitten weldra op een paard en omdat er verder geen klanten zijn staat dc vrouw bij de jongen, de man bij het meisje. Twaalf keer schieten ze me voor bij. dan stopt de muziek en de paar den staan stil. Zoontje komt er vrij- willlig af maar 't zusje zit strak en gespannen te wachten op dat gewicg en beweeg van daarnet. Vragend kijkt de man me aan, ..Ze moet eraf", roep ik, „een ande re keer mag ze weer". Dus plukt die man de vingertjes, die de leren leid sels omklemmen, los en tilt z'n klantje op. Maar zusje, snel als een katje, bukt zich en bijt boosaardig in z'n hand. Ze huilt met als hij haar met een zwaai voor me op de grond zet. Ze geeft geen kik. ook niet op de weg terug. Maar als ze tenslotte thuis is, pakt ze d'er pop en stapt de kamer uit. Wonderlijk fier voor zo'n klein ding. „Misschien is ze wel uit een pa leis". zegt zoontje, die tegenwoordig verwarde griezelen van Grimm leest. „Misschien is ze wel stiekem in een mandje weggesmokkeld". Als ik boven kom zit zusje waar dig in een hoekje. Als een vrijwillig verbannen prinses. BIBEB Er is een moderne ongeschreven wet, die zegt: Sla Uw kinderen nooit; wees geduldig, redelijk en liefdevol. Het is een mooie wet, maar toch blijft het voor iedere jonge moeder altijd weer een problegm, moe met kleine kinderen om te springen die hun handjes slaan aan lucifers, volle juskom- men en gaskraantjes, zonder hen nu en dan een tik te geven. Moeilijker wordt het nog, als iets oudere kinderen bewust stoute dingen gedaan heb ben. Moeten ze gestraft? En hoe? Er zijn behalve tikken, allerlei ma nieren van straffen. Vele moeders menen 't te moeten doen op de ma nier van: Moeder is niet boos, maar wel verdrietig. Zij vinden dit de juiste liefdevolle opvoeding en ne men een houding aan van: Moeder heeft zóveel voor jou over, heb jij dat nu nog niet eens voor moeder over? Hoe goed zulke moeders het ook menen, er zit in dit soort opvoeding iets heel gevaarlijks, het is namelijk bijna een soort chantage. Het houdt immers in: Als jij dit of dat niet wilt doen (of laten) dan onthoud ik jou mijn liefde, ik zwijg verdrietig, ik ben niet boos. maar wel koel. Het kind is aan de moeder gebon den en heeft haar liefde nodig. Aan de andere kant is het kind egoïstisch en wil zijn gang gaan en dus stout zijn. Dat blijkt niet te mogen, goed, dat accepteert het kind wel. er zijn toch al duizend remmen om hem heen. maar nu komt er iets anders bij: er wordt een beroep op zijn liefde gedaan, er wordt een soort chantage gepleegd op zijn gevoel en dat kan het kind niet aan. Sommige kinderen zullen reageren met regel rechte opstand. Ze gaan dwars tegen alles in en eigenlijk moest de moe der hiervoor dankbaar zijn, want het is een bewijs, dat het kind zich in tuïtief bevrijdt van een zware last van schuld. Maar andere kinderen zijn heel gevoelig voor dit werken op hun ge negenheid. Ze worden onmiddellijk gedwee en als ze het eventjes ver geten en weer zondigen, dan krijgen ze een ongcproportionnecrde wroe ging. De moeder ziet dit resultaat en vindt zichzelf een puike opvoedster, Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW zijn redelijkheid zegt hem, dat hij over de schreef is gegaan en dus te recht terug is gedrongen. Maar het droef-bezeerde gezicht van moeder vergeet hij niet; dat maakt ergens een indruk, die geen causaal ver band meer houdt met zijn begane zonden. En kinderzonden zijn na tuurlijke uitingen van een spelend egoistwezentje; een straf is eigenlijk altijd misplaatst, cn zeker een straf die dat wezentje zó diep treft, tot in de verbondenheid met de moeder. (Van onze parlenicntsrcdactcur) Bfj de voorgenomen reorganisatie van het departement van Buitenland se Zaken, waaromtrent thans een rapport aan het parlement is gezonden, wil men de topleiding zwaarder bezetten cn haar ontlasten van een stroom van routine-aangelegenheden, waardoor zy meer lijd vrjj krijgt voor prin cipiële beleidskwesties. In de begroting van 1950 was reeds voorzien in een personeelsuitbreiding tot 422 man In dc aanvullende begroting, welke In verband met de voorgestelde reorganisatie nodig is, zal de personeels bezetting opgevoerd worden tot 145 man. Als een der voornaamste oorza ken van de noodzakelijke reorgani satie worden genoemd het opgeven van de zelfstandigheidspolitiek en de omvang der internationale be moeiingen op schier ieder terrein welke Nederland veel meer dan voorheen dwingen, positief stel ling te nemen ook in vraagstukken waarbij ons land niet rechtstreeks is betrokken. Daardoor is de taak van de minister van Buitenlandse Zaken buitengemeen verzwaard; een overbelasting welke zich uit strekt tot een aantal andere func tionarissen. Aangeroerd wordt de mogelijk heid om aan de minister een of meer politieke persoonlijkheden als staatssecretaris terzijde te stellen bijv. voor meer contact met het parlement. Ook wordt de vraag opgeworpen of bij de grondwets herziening van 1952 de. niet in alle opzichten gelukkig geformuleerde bepalingen nopens het sluiten van verdragen, niet op hun bruikbaar heid in de gewijzigde verhoudingen moeten worden getoetst. Een betere verdeling van werk zaamheden wordt in het rapport o.a. nagestreefd dooi een scherpere scheiding van beleids-, adviseren de- en administratieve functies. Alle beleidsdirecties zullen in een politieke vleugel onder de centrale coördinatie van een „assistent-se cretaris-generaal voor politieke za ken" worden hergegroepeerd. De huidige directie Economische Za ken zal ophouden te bestaan. Een assistent-secretaris-generaal voor administratieve zaken wordt rechtstreeks verantwoordelijk voor een vijftal administratieve afdelin gen. Het ligt vooralsnog niet in de bedoeling dat een dezer assistenten de secretaris-generaal bij afwezig heid vervangt. Dat zal geschieden door de chef der directie Algemene Zaken. Er komen een tweetal juridische adviseurs, een verkeersadviseur met assistenten in plaats van de tegenwoordige directie Verkeer en Grote rivieren en pro memorie een financieel-economisch adviseur, zolang nog gebruik kan worden ge maakt van de regeringscommissaris E.C.A. en Duitsland. Na het in werking treden van deze reorganisatie zullen alle amb tenaren,, die leidende functies waar namen." een vaste aanstelling als zodanig verkrijgen, zij het dan. dat dergelijke benoemingen voor zover het ambtenaren van de buitenland se dienst betreft, die voor uitzen ding in aanmerking komen, voor een bepaalde periode zullen worden gedaan. Ten aanzien van dc behuizing van het departement is men er in geslaagd een mogelijkheid te vin den om alle afdelingen in en om het hoofdgebouw op het Plein te Den Haag te gaan concentreren. Tot dusver was het departement n 1. verspicid over zes gebouwen, enige tuinhuizen en paviljoens. Het flatgebouw aan het Smidswater zal worden ontruimd zodra in de loop van dit jaar't complexLange Hout straat elf, dat door het departement van Oorlog wordt bezet, in gebruik kan worden genomen hetgeen de particuliere bewoning ten goede zal komerh Advertentie (LM.) ActnrTtmtie tl M Voor iedereen en voor elke schoen NV. GlIMFABRIEK-OVERSCHIE Benelux-congres voor verkeer en tourisme Tentoonstelling zal tien dagen duren (Eigen bericht) Op 27 en 28 Mei wordt in Maas tricht een Benelux-congres voor verkeer en tourisme gehouden, waar sprekers uit België, Nederland en Luxemburg als inleiders zullen op treden. Tot de Nederlandse sprekers behoren dr. ir. J. G. J. C. Nicuwen- huis, voorzitter van de Nederlandse vereniging van Transportonderne mingen (N.v.T.O.). de heer J. K Leyen, directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer cn dr. J. G Ra maker, directeur van het Nederlands Verkeersinstituut. Behalve proble men van verkeer cn transport wor den ook vraagstukken van vacantie- besteding onder het oog gezien. Het congres wordt gevolgd door een Be- nelux-tentoonstelling op het gebied van verkeer en tourisme, welke in de Dominicaner kerk tc Maastricht wordt gehouden cn tien dagen zal duren. Het vorige Benelux-congres voor verkeer cn tourisme werd op 18 en 19 Maart 1949 te Antwerpen gehouden. LONDEN De Britse minister van Arbeid, George Isaacs, heeft, naar aanleiding van vragen van Winston Churchill, een uiteenzetting gegeven over de „wilde staking", welke in de Londense havens is uitgebroken Uit officiële gegevens blykt, dat thans door ongeveer 7000 havenarbeiders wordt gestaakt. Op 4J in de Londense havens liggende schepen wordt in het geheel niet. op 10 gedeeltelijk cn op 64 met volle kracht gewerkt. Minister Isaacs verklaarde, dat het duidelijk is, dat de staking door com munisten is geïnspireerd. Uitvoer ernstig gestagneerd „De staking", aldus de minister, „is uitsluitend veroorzaakt door het be sluit van het vakverbond van haven arbeiders dat de transportarbei ders en de met algemene werkzaam heden in de Londense havens belas te werkers omvat drie leden uit de bond te zetten, die hadden ge weigerd zich te houden aan de voor schriften van het verbond en die ook niet hadden willen beloven zich in de toekomst aan de bondsinstructies te zullen houden. Deze drie mannen hebben de hand gehad in de uitbrei ding in 1949 van de staking van het verbond van Canadese zeelieden tot Britse havens. De staking is een aanval op de de mocratische en door de leden goed gekeurde voorschriften van het vak verbond van havenarbeiders. Het is kenschetsend, dat dc leiding van de staking berust bij een lid van een andere vakbond. Er is geen enkel maar zij beseft niet. dat er door haar houding in het kind een schuldge voel wordt aangekweekt, dat hele maal los staat van iedere stoutigheid, en dat geen enkel verband meer houdt met begane vergrijpen, een schuldgevoel .dat los en op zichzelf bestaat. Het is mogelijk dat het kind, zijn hele leven dit schuldgevoel houdt. Op iedere wrijving, later, in de maatschappij, in de sociale om gang, in het liefdeleven zal hij blij ven reageren met een onbewust en ongedefinieerd schuldgevoel, het zelfde oude schrijnende gevoel van: Nu heb ik moeder pijn gedaan, en dit is nu mijn straf. Daarom is het zaak om heel voor zichtig om te gaan met gevoelens van kinderen in verband met straf. Een boze tik zal het kind aan het schrikken en aan het huilen maken, maar hij is het zó weer vergeten cn MODE-NOVE-LLETTE De nieuwe Franse vogue kost fillf'iSp bijna tien gulden. Het is een enorm boek, waarvoor het kost baarste papier en een geweldige hoeveelheid foto's werden ge bruikt. Maar na een kwartier kijken weet ge al dat er maar weinig bruikbaars in staat. Er zijn pagina's die doen den ken aan opnamen uit griezel films. Dwaze, smalgeschouderde wezens met afgezakte tailles en pothoeden op kijken je van dat papier af aan. De onderschrif ten nemen de gedachte, dat dit ïaar een grap is, weg. Het is helder genoeg: onder elke pothoed- vrouw staat de naam van een Franse modevorst. Alleen voor avond- en nachtfeesten hebben zij gewaden be dacht die met schoonheid te maken hebben. En ook Fath is niet al te slecht vertegenwoordigd. Eigenlijk is hij de pittigste ont werper. De jurk van het meisje op de tekening is van hem. Let op dat Fath-achtige witte kraagje dat een boord verbeeldt. Het bovenstuk is eenvoudig, met aangeknipte mouwen. De taille wordt versierd met een soort corsetje van glanzend zwarte lak- stof of van soepel leer. Het materiaal van de jurk is gewillig vallend goed liefst gestreept. En de draagster van dit alles moet van het soort zijn dat bij Fath's fantasieën past: jongens achtig slank, pikant en met gerafelde haren. Zware fabrieksbrand in Dordrecht Drie arbeiders gewond door steekvlam DORDRECHT Een zware uit slaande brand heeft gisteravond een der gebouwen van de „Maat schappij tót vervaardiging van Gas meters" te Dordrecht geheel in as gelegd en andere gebouwen bescha digd. De brand ontstond in het -ge bouw, waar de stofzuigerafdeling dezer fabriek was ondergebracht. Dit gebouw is door de brand verwoest. De schade, die de brand heeft ver oorzaakt. is volgens de directie niet bij benadering tc schatten. Zij is evenwel zeer aanzienlijk. Immers de gehele contróle-afdeling met haar vele kostbare precisie-meetappara- ten ging verloren. Daardoor is het bedrijf ernstig gestagneerd. Alles toch passeerde deze afdeling Boven dien hebben tal van machines wa terschade opgelopen. Drie mensen werden bij de brand gewond. Zij openden de deur van een verbindingstunnel tussen het brandende gebouw en een ander perceel, waardoor deze tunnel, die reeds in brand stond, plotseling een groot trekgat werd. Een geweldige steekvlam raakte hen. De gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd De brandweer van Dordrecht, Zwijndrecht en Papendrecht namen met groot materieel aan de blussing deel. AdvertentAb (l M.) geschil hangende over arbeidsvoor waarden. De staking is geheel uit politieke oogmerken opgezet en zij is eens te meer een aanwijzing tot hoever de communisten bereid zijn te gaan, om te trachten hun slinken de invloed op dc Britse vakbeweging te herwinnen. De regering is vastbe sloten ervoor te waken, dat de vitale belangen van het land niet worden aangetast", besloot minister Isaacs zijn mededelingen. In zijn antwoord zegde Winston Churchill, sprekende namens het ge hele Lagerhuis, minister Isaacs de steun van het parlement toe voor het door hem ingenomen standpunt. In de Londense havengebieden be vinden zich thans honderden vracht auto's met voor uitvoer bestemde goederen, die niet kunnen worden ontladen. Advertentie (IM.) Rehabilitatie oorlogsslachtoffers zelfstandigen DEN HAAG. Ingesteld zijn twee te Den Haag zitting houden de commissies, welke belast zijn met de rehabilitatie van over heidswege van oorlogsslachtoffers- zelfstandige die zich na de Ja panse capitulatie metterwoon in Nederland hebben gevestigd en die naar het oordeel van deze commissies geacht moeten worden niet of niet voldoende te zijn ge rehabiliteerd. In verband hiermede zal bin nenkort door bedoelde commissies een enquete worden ingesteld, ten einde te kunnen vaststellen, welke van de tot de bovenbedoelde ca tegorie behorende personen voor rehabilitatie (cq aanvullende re habilitatie) in aanmerking kunnen worden gebracht en op welke wij ze deze rehabilitatie doeltreffend zal kunnen geschieden. Zij. die menen voor deze reha bilitatie (cq aanvullende rehabili tatie) in aanmerking wensen te komen, worden verzocht zich te richten tot het secretariaat van de Commissie voor Rehabilitatie van Oorlogsslachtoffers - Zelfstandigén, Gevers Deynootweg 10 tc Scheve- ningen, vóór 15 Mei. Handelsverdrag Nederland Brazilië in de maak RIO DE JANEIRO Braziliaan se deskundigen op het gebied van de buitenlandse handel bestuderen op het ogenblik de mogelijkheden van een handelsverdrag met Nederland. Het verdrag zal betrekking hebben op leveranties van Nederlandse schepen en ijskasten tegen Brazili aanse rijst

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 5