DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Einde Belgische crisis in zicht iMMP Nationalisme jaagt communisme in Z.O.-Azië op de vlucht Onderling overleg der socialisten r Moskou wijst Amerika's Privateer-nota af Sneeuwwitte weelde prijkt in de boomgaarden EINDELIJK ECHT LENTE r y. h- Voorjaar in de grote stad Stop die prijs 10e Jaargang, no. 94 Zaterdag 22 April 1950 Opgericht door de Stichting «Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. lav. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOORDER. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het laatste geschil over het verblijf van koning Leopold in België, dat een accoord over de koningskwestie, tussen de drie grote politieke partijen nog in de weg staat, kon ook Vrijdag niet worden overbrugd. De katholieken achten het oneervol de koning voor te schrijven, dat hij het land moet verlaten na de overdracht van zijn bevoegdheden, terwijl de I socialisten meenden, dat die overdracht de indruk van een schijnvertoning zou maken, als Leopold in het land zou blijven. Nadat Prègny gisteren van de stand der onderhandelingen op de hoogte was gebracht, deden stellige geruchten de ronde, dat de koning zelf bereid zou zijn, deze moeilijkheid op te lossen, door in het geheel niet naar België te komen en te Prègny de overdracht van zijn prerogatieven te regelen. actie-comité's zijn verenigd. Men verwacht, dat de leidende partij-instanties van katholieken, en liberalen, die vandaag vergaderen, evenmin moeilijkheden in de weg 1 'O- -»y -i Na een bijeenkomst gistermorgen van vertegenwoordigers der drie partijen met Van Zeeland was men zo ver gekomen, dat de tekst van het ontworpen accoord volledig kon worden opgesteld, waarbij de in stemming van de socialistische dele gatie afhing van een nadere garan tie met betrekking tot 'skonings „physieke aanwezigheid" in het land. Het enige wat kon worden bereikt, was, dat een termijn van maximaal achttien dagen werd vastgesteld, ge durende welke de koning na de be- icindiging van het regentschap en jvoor de overdracht van zijn bevoegd heden in het land zou zijn. De socia listen willen er zeker van zijn, dat koningsgezinde manifestaties e.d. niet de verzoening in gevaar kunnen (brengen. Ook wensen zij niet. dat de kroonprins bij wijze van spreken in de ene kamer van het paleis zit en de koning er naast, waardoor het zou [lijken of Leopold toch via de hand tekeningen van zijn zoon zelf regeert. Van Zeeland zei gistermiddag na m bezoek aan de prins-regent nau- elijks te kunnen geloven, dat men iet tot overeenstemming zou kun- Inen komen. Hij had in de loop van le dag nog twee maal een onder- loud met Spaak. De socialistische partij'raad heeft rich zonder veel geestdrift met het iccoord kunnen verenigen, waarbij in afwachting van de regeling van iet laatste geschil de eindbeslissing erd toevertrouwd aan de bureaux •an de vier socialistische bewegin- ;en, die in de anti-Leopoldistische zrrai'a.DDiiicoasjhfeiiajiiQaauircwinniiiiiNiiiinnsjnciiiswiiuiJWdi.C' In het I zoeklicht lENGELAND Liberale crisis jongste verkiezingsuitslag is voor de Liberale partij in En geland bepaald ontmoedigend ge weest en de positie van Sir Archi bald Sinclair en de zijnen is er biet gemakkelijker op geworden. Kan men op grond daarvan bewe ren, dat het Liberalisme in Groot iBrittannië zijn tijd gehad heeft? Een vooraanstaand blad als de IManchester Guardian", onafhan kelijk maar met uiterst sterke Li berale sympathieën, ontkent het Nadrukkelijk en verwijst zijn le xers naar een rede van Philip Fo- Ihergill, die dezer dagen verklaard heeft dat het hui dige twee par tijen-systeem vele gevaren in zich bergt, waar- van het voor naamste wel is „de verdwijning ran een onafhankelijke, onpartij dige geest in de politiek" Men fan dit op zekere hoogte onder schrijven. zonder nochtans te he lmen, dat de Britse Liberalen zo Onpartijdig en zo onafhankelijk lijn als zij zelf voorgeven of ge loven. Er zijn thans echter enkele laberalen, die er anders over den- fen, die blijkbaar niet langer ge loven aan de oude Liberale doc- Fine. dat het bestaan van de Li- lerale partij noodzakelijk is om de fciet-Liberale politici er aan te ferinneren, dat er aan hun poli tieke conceptie iets ontbreekt. Zij lebben daar de consequentie uit letTokken en zijn uit Sinclairs lartjj getreden, na van te voren fteeds verder naar rechts te zijn {gegaan. Of zij naast de Liberale fartij van Sinclair en de Nationale (Liberale groep, die met Churchill "menwerkt een derde naar de faam liberale partij zullen itichten is nog niet zeker. Als het Sebeuren mocht dan is het onver mijdelijk gevolg natuurlijk, dat het Pntse Liberalisme verder wordt |erzwakt. I Nee toch.Heus 1 Zivaargewichtbokser Tony Ga- lenfo heeft gewonnen van een I kangoeroe en van een octopus, li doch verloren van beer Teddy te Ashbury Park (New Jersey). De teer droeg muilkorf en boks- handschoenen, en Tony alleen II maar handschoenen; niet eer- I 'uk. - 1* De verkiezingen in Korea zijn I uitgesteld tot November ■want dan zijn de bladeren geval- l'e/i en kunnen sluipschutters Höeen invloed uitoefenen op het Hrercentage ter stembus versche- nenen.' II Het welgedaanste volk in AUika zijn de Zandes in de Con- B0o, want zij eten uitsluitend mie- ]Pen. Mieren nu schijnen sterk H^P'jsoliehoudcnd te zijn. Een hut l'n brand steken geldt bij de Zan- Baes voor minder erg dan van el- Ikaars mierenhoop snoepen. I* De duurste volkstelster in Amerika is mevrouw Attfield fop Long Island gebleken te zijn, l^ant bij nadere beschouwing ble- fken in het haar toegewezen dis- ■'het niets anders te vinden te zijn gaan een kerkhof en een verlaten wewoonbaarverklaarde woning. J zullen leggen en dat nu zo spoedig mogelijk de katholiek-liberale rege ring kan worden gevormd. r DIT WEEKEINDE Iets kouder, maar wel mooi (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel het weer het' komende weekeinde niet zo fraai zal zijn als de laatste dagen, toen op som mige plaatsen van ons land de temperatuur tot IS graden steeg, zal het toch redelijk kunnen wor den genoemd. Weliswaar zal de temperatuur iets dalen en zullen de winden uit noordelijke rich ting waaien, maar de zon zal ons niet in de steek laten en de regen zal niet als spelbreker optreden voor hen, die er Zaterdagmiddag en Zondag op uit willen trekken om iets van de ontluikende voor jaarspracht te zien. Van de Golf van Biscaye tot in Scandinavië strekt zich een ge bied van hoge luchtdruk uit en de barometers boven de Noord zee stijgen nog steeds. Een de pressie, die ver weg op de oceaan nadert, zal zeker niet voor Zon dagavond een storende invloed kunnen uitoefenen. Sedert gisteravond beweegt zich het front van het hogedrukgebied in oostelijke richting. Het is mo gelijk dat dit iets meer bewol king zal veroorzaken dan wij de laatste dagen hebben gehad. Maar dit zullen dan overdrijvende wol kenvelden zijn waaruit geen neerslag zal vallen. «■gmMEwinr(n-s,iHa»fmnnmmBTBgiaffllMffiHH»taeign>gBaiBEIM Vrij koude uind Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Matige tot vrij krachti ge wind tussen noord en noord west. Vannacht ongeveer de zelfde, morgen overdag nog iets lagere temperatuur. 23 April zon op 5.28 .onder 19.50, maan op 8.19. onder 1.55. I r; v* jr r*V Wl.JeW LONDEN. Moskou heeft in antwoord op de Amerikaanse nota over het vermiste Amerikaanse vliegtuig herhaald, dat volgens geverifieerde gegevens een Amerikaans toestel boven Sowjctrussisch grondgebied het vuur heeft geopend op een Sowjctrussisch gevechtsvliegtuig en vervol gens weg is gevlogen. Er wordt opnieuw beweerd dat het Amerikaanse toestel een viermotorige B-29 bommenwerper was. De Amerikaanse nota wordt omschreven als „een poging om dc verantwoordelijkheid voor het incident te ontgaan". Dc Amerikaanse cis tot schadevergoeding wordt „ongegrond" ge noemd. Dc Sowjet-Unie zegt niet te weten, of er een Amerikaans vlieg tuig is neergestort, maar indien dit zo is zoals in de Amerikaanse nota is verklaard ligt de verantwoordelijkheid bij dc V.S. die „een vliegtuig uitzonden om de Sowjetrussische defensies tc fotograferen". IS? v. TIEL. Het milde voorjaarszonnetje van de laatste dagen heeft in nauwelijks iets meer dan een etmaal, de boomgaarden van Nederland herschapen in één schitterende bloesemtuin. Overal in de Betuwe, in Limburg, in Zeeland en in West-Friesland zijn de vrucht bomen ontloken. De sneeuwwitte weelde van kersen, prui men en peren prijkt er naast de zacht rose tinten van de appel en wie zich de afgelopen weken-tvel eens heeft af gevraagd wanneer het dit jaar dan toch wel voorjaar zou worden, behoeft er nu niet meer aan te twijfelen, dat de lente werkelijk gekomen is. Sommige stadjes, zoals Tiel, dat binnen zijn muren nog resten van oude bongerds heeft, bieden een aanblik alsof zij door het nieuwe sei zoen met een toverstaf zijn aangeraakt. Ontelbaren zullen er Zondag van komen genieten, vooral omdat deze lente bloei altijd maar van korte duur is en verdwenen zal zijn nog voor de Meimaand veertien dagen oud is. Tussen de grote rivieren Rijn en Waal is Hollands lente- tuin op zijn mooist. Staande op de bandijken der grote ri vieren heeft men een schitterend gezicht op de tere sluiers die rond takken en stammen hangen en die in de vroege morgenuren, wanneer achter Pannerden de zon boven de kim rijst fonkelend blinken door de nachtelijke dauw. Maar ook wie per auto of fiets over de kronkelende wegen langs de Linge rijdt ontwaart een fantastisch schouwspel, omdat langs schier alle wegen de ooftbomen zijn beladen met smetteloze pracht. Tiel verwacht morgen een grote drukte, evenals plaats jes als Eist, Kesteren, Bemmel, Noorbeek. Epen, Slenaken, Gulpen en Margraten. En dan is er daarnaast nog altijd de pracht van de bollenstreek, waar de tentoonstelling op Keukenhof de laatste dagen hoe langer hoe fraaier is ge worden, waarin Noordwijkerhout een bollenfietstocht van 36 kilometer wordt georganiseerd en waar een bloemen corso in Sassenheim ontelbare kijkers zal trekken. De Nederlandse Spoorwegen verwachten een enorme toevloed van reizigers, die zij met een groot aantal extra treinen hopen op te vangen. Voor zover zij door de bollenvelden rijden zullen zij daar alle plaatsen aandoen. En natuurlijk zullen ook talloze Nederlanders achter het stuur van hun wagen naar de Betuwe en elders trekken om maar vooral niets te missen van héél dit paradijs. Toestand gespannen zegt Acheson In de Sowjet-nota, die gisteren door de minister van Buitenlandse Zaken Andrei Wisjinski, aan am bassadeur Alan Kirk werd over handigd. wordt verder nog gezegd, dat het Amerikaanse vliegende fort de Sovjetrussische grens op 8 April in het gebied van Libau schond en over een afstand 'van 21 km. landinwaarts was gevlogen. Met betrekking tot de Ameri kaanse eis, dat aan de Sowjetrus sische luchtmacht de nadrukke- lijkste instructies zullen worden gegeven om een herhaling van het incident te voorkomen, wordt In de nota gezegd: „Het is niet moei lijk te begrijpen, dat alle lucht machten instructies hebben om de onschendbaarheid van de grenzen te verdedigen. In geval van schen ding van de grenzen van haar va derland door een buitenlands vliegtuig zouden alle luchtmachten precies als de Sowjetrussische luchtmacht hebben gehandeld". Naar aanleiding van de herhaal de Russische bewering, dat Sowjet jagers een Amerikaans superfort van het type B-29 hebben aange vallen en niet de vermiste „Pri vateer" wordt van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht opge merkt, dat op 8 April zich geen B-29 boven de Oostzee bevond. Alle B-29 bommenwerpers in Eu ropa zijn gestationneerd in Enge land. Minister Acheson bevestigde op een persconferentie, dat de toe stand gespannen is en dat de han delingen van de Sow jet-regering er allesbehalve toe bijdragen deze spanning te verminderen. Hij ge loofde echter niet aan een afglij den naar een gewapend conflict. John McCormack, de leider der democraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft gisteren voorgesteld, dat de V.S. naar aanleiding van het incident met het Amerikaanse marine-pa trouillevliegtuig, de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zullen verbreken. John Panton wint golf- tournooi RICKMANSWORTH Vrijdag werd het golftournooi om de ..Sil ver King" voortgezet. Dc Schotse kampioen John Panton heeft het tournooi gewonnen met een totaal van 276 voor 72 holes. Hij maakte ronden van 68 en 72. De Australische kampioen Pick- worth bezette in het eindklassement de tweede plaats met een totaal van 281. terwijl de Engelsman Smithers met een totaal van 285 op de derde plaats eindigde. LISSABON. De nationale vergadering van Portugal heeft eenstemmig een wetsontwerp goedgekeurd, dat afschaffing voor stelt van wetten, die leden van het Portugese koninklijke huis ver bannen. Amerika's economische afgezant constateert „enorme verbetering DJAKARTA. „Het nationalisme heeft het communisme in Zuid-Oost- Azië op de vlucht gejaagd," zo verklaarde het hoofd van dc Amerikaanse economische missie voor Azië, Allan Griffin. gisteren, toen hy verslag gaf van zyn reis van twee maanden door dit gebied. „Enorme vooruitgang cn verbetering zal men over een jaar in Zuid-Oost-Azië constateren." zo voeg de hy hieraan toe. „In Indo-China, Siam. Birma, op Malakka en in Indo nesië ervoeren wy een uitgesproken vastbeslotenheid om niet aan het. com munisme ten onder te gaan, doch de bevolking zal zich op haar eigen wyzè redden." Griffin meende te kunnen zeggen, dat het plan van Moskou om Zuid-Oost-Azië communistisch tc maken, dat in 1948 in Calcutta ontstond, reeds is verydeld. In Indo-China is de toestand het moeilijkst. De Vietnamezen zijn een krachtig, dynamisch en trots volk en, ofschoon zij zeer sterke gevoe lens op het stuk van het kolonia lisme hebben, zijn zij niet het volk, dat van plan is te wijken voor het Russische kolonialisme. De leden van Bao Dai zijn geen marionetten van Frankrijk: zij zullen steeds meer steun van bet volk krijgen, aldus Grif fin. Over Indonesië zeide Griffin: ..De regering van dit geweldige land heeft nog met ernstige vraagstukken te kampen, maar men ziet geen die pe kloven onder het volk zoals in andere gebieden. De communisten in Birma noem de Griffin militair zwak. Zij boeken ge^n vooruitgang. In Thailand heerst een zekere stabiele toestand, aldus de Amerikaan. Griffin verklaarde verder, dat zijn missie gisteren aan minister Ache son telegrafisch de aanbevelingen voor dollar- en technische hulp aan Indonesië, gebaseerd op voorstellen van de regering in Djakarta, door gegeven heeft. „Het is aan te ne men. dat een groot deel van de aan bevelingen ten uitvoer zal worden gebracht," aldus Griffin. Hij wilde echter geen financiële bijzonderhe den verstrekken. De missie, die Indonesië tien da gen bereisde, heeft zich hoofdzake lijk bezig gehouden met de behoef ten op het gebied van dc landbouw, de openbare gezondheidsdiensten en het onderwijs. Griffin verklaarde, dat Amerika hoopt ..hieraan in niet geringe mate bij te kunnen dragen". Griffin zei ten slotte, dat de reis hem ervan overtuigd had, dat de houding van Amerika ten opzichte van Zuid-Oost-Azië „veel te somber is". Staking op Oost-Sumatra geëindigd DJAKARTA. Het ministerie van Arbeid van de Ver. Staten van Indonesië heeft bekend gemaakt, dat het arbeidsconflict op de tabaks plantages van Oost-Sumatra is bijge legd. Er is een regeling getroffen voor het loongeschil. De arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. Vol gens de directies van de plantages is 25 procent van de oogst van dit jaar ten gevolge van de staking verloren gegaan. Havenstaking in Londen duurt voort Onofficiële organisatie vindt geen gehoor (Van onze correspondent) LONDEN, 22 April. De wilde staking In de Londense havens, waaraan door ongeveer een derde der havenarbeiders wordt deelgeno men, duurt nog steeds voort. Het aantal stakers breidde zich gisteren nog iets uit en bedraagt thans onge veer 7800 man. Op 41 van de 105 schepen, die gisteren in de havens waren, ligt het werk stil. Men verwacht niet. dat geduren de het weekeinde wijziging in de si tuatie zal komen. Vermoedelijk zal de regering Maandag nader overwe gen wat voor maatregelen zij zal ne mén om het lossen van aan bederf onderhevige goederen te waarbor gen. De stakers hielden gisteren een openluchtbijeenkomst, waar het be sluit genomen werd om aan de Transport Unie te vragen alsnog over de al of niet uitsluiting van het lidmaatschap van de drie man, waar om de staking begonnen is, een stemming te organiseren. Als het be stuur van de Transport Unie deze be lofte wil geven, zou men onmiddel lijk aan het werk gaan. Arthur Deakin, de algemeen secretaris van ae Transport Unie (de man die Be- vin op die plaats is opgevolgd), heeft al verklaard, dat hij met voor stellen van de onofficiële organisa tie der stakers niet te maken wil hebben en nog eens herhaald, dat de procedure, waaronder de drie man van hun lidmaatschap vervallen wa ren verklaard, geheel volgens de vastgestelde regeling van de Trans port Unie was verlopen. Nieuw Nederlands-Spaans luchtvaartaccoord DEN HAAG. Zo juist hebben de Spaanse en Nederlandse lucht vaartdelegaties .die sedert 13 April te Den Haag onderhandelingen voerden, om te komen tot een nieu we Nederlands-Spaanse luchtvaart- overeenkomst, overeenstemming be reikt. De nieuwe overeenkomst voorziet in de mogelijkheid tot exploitatie van een Nederlandse luchtdienst Amsterdam - Frankfort - Nice - Ma- drid-Lissabon-Fal (op de kaap Ver- dise eilanden) en/of Dakar-Parama- ribo-Caracas-Curagao. V,. J Azis naar Djokja overgebracht DJAKARTA. Kapitein Abdul Azis, de leider van de opstand in Makassar, die na zijn aankemst te Djakarta gearresteerd werd. is per vliegtuig naar Djokjakarta over gebracht. AARDAPPELPRIJZEN: „Handel wil publiek gevolgen van speculatie laten dragen" DetaillistenPubliek wil dure aardappelen Regering: Wat nu goedkoop is, is te slecht (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De waarschu wing van de regering, dat zy zelf de verkoop van aardappelen ter nand zou nemen, indien niet zeer binnenkort de prijzen van aardap pelen beduidend omlaag gaan, heeft in de kringen van de aardappelhan delaren scherpe reacties uitgelokt. Men beschuldigt de minister van •en verkiezingsstunt en men stelt vast dat het publiek zelf schuldig is aan de overbelasting van het huishoudboekje en de secretaris van de Bond van Detailhandelaren heeft verklaard, dat het publiek de goedkope aardappel eenvoudig niet w i 1 kopen. Een officiële woordvoerder deelde ons naar aanleiding hiervan mede, dat deze beschuldigingen wel heel gemakkelijk van de hand kunnen worden gewezen. Dat het publiek dc neiging heeft bij voorkeur de duur dere aardappelen te kopen ontkende hij geenszins. Maar, zo voegde hij er aan toe, de handel laat het publiek geen keus, want de aardappel, die aan het publiek voor een redelijke prijs, dus een cent of twaalf wordt aangeboden, is zó slecht, dat het lie ver meer betaalt. Het is de regering bekend, dat er op dit ogenblik van de zijde van de landbouw een aandrang is om aard appelen te verkopen, maar de aard- appelhandel, die zich aan aardap- pelspeculatie heeft gewaagd, zit mei een te duur ingekochte voorraad, die zij wil verkopen zonder de altijd ge vaarlijke consequentie van specula tie tc incasseren. Het publiek zou dus nu het risico maar moeten over nemen. als er niets gedaan zou wor den. De aardappelhandel weigert vrijwel geheel de goedkopere aard appel. die via de landhandel, drin gend worden aangeboden. Wanneer de regering de verkoop ter hand zou nemen, zou zij op nor male wijze behoorlijke aardappelen kunnen inkopen tegen 7 èt 8 cent. Die aardappels kunnen tegen ongeveer 13 cent aan het publiek worden ver kocht. Onze zegsman wees er op. dat de directie van de verbruiks-coöperatic heeft medegedeeld, dat zij de minis ter haar volle medewerking wil ver lenen om de normale voorziening te herstellen. En wat de beschuldiging betreft, dat de minister zich aan een verkie zingsstunt heeft schuldig gemaakt, vraagt onze zegsman zich af. of de aardappelprijs soms door de datum i van de verkiezingen wordt bepaald. ALS DE AARDAPPELEN niet goedkoper worden ovei weegt 'de regering zelf winkels te exploi- te;en," heeft minister Mansholt te kennen gegeven. „Dat is een schande," zegt de aardappelhandel. „Het werpt een smet de middenstand, die heus niet meer verdient dan normaal is, ®erder minder. De opmerking van de minister heeft veel weg van een vcilc.ezingsstunt." „De telerspryzen zijn gedaald en desalniettemin blijven de prijzen in de winkels hoog," is van rege ringszijde beweerd. „Niets van aan." zeggen de win keliers. „Slechts de beste en luxe soorten aaidappel; zijn Ttoog van prijs, maar vergeet de regering, evenals \cle huisvrouwen doen, dat er ook nog zandaardappels zijn, die waarlijk niet veel kos ten?" Dat zijn zo enkele facetten uit het bes a nde aardappe conflict en niettegenstaande cr zeer veel valt te zeggen voor het standpunt van de handel, die zich niet zomaar aan de schandpaal laat nagelen, nemen wij aan, dat ook minister Mansholt niet zo naief is, om vrij hcog van de toren te blezen en zelfs over regeringswinkels te spreken als het zo duidelijk lag ge lijk de handelende middenstand beweert. Eeider zien wij hierin een mogelijk tactisch verkeerd aangepakt, maar desalniettemin duidelijk cn verheugend bewijs, dat de regering bereid is zo nodig drastisch in te grijpen, om het steeds duurder wordende levens peil te beheersen. Het begint langzamerhand met dat indexcijfer van het levenson derhoud benauwend tc worden. Waren wij tus cn September cn Maart een goede 1% duurder uit dan in Augustus van het verleden jaar. in de laa'ste maancl is er nog eens 1% bijgekomen. Dat het leven duurder wordt is voor niemand aangenaam en al verdient men nog zoveel, wanneer iets voor ne gentig cent te koop is, geeft men lievei geen gulden uit. Maar er zijn groepen, die aan deze overwe ging gans niet toe zijn, om de doodeenvoudige reden, dat zij de meest noodzakelijke artikelen he lemaal niet meer kunnen betalen. Want d e aeht-en-een-halve pro cent gestegen levensstandaard be treft de massa van ons volk. Die massa, die het per week doet moet met een loon, dat de vijf lig gul den niet te boven komt. Dat is een loon, waarop elke cent loodzwaar weegt. Vooral die centen, die zich in de uitgaven herhalen. Want centen worden dan dubbeltjes en kwartjes. En waar er voor de plezierige dingen des levens al helemaal niets meer overblijft, la de minimum eis toch wel. dat de onontbeerlijke zaken voor elkeen toegankelijk blijven. Zij, die nu reeds alle „uitwijk mogelijkheden" hebben aanvaard, voor wie roomboter, witbrood, beste thee, goede koffie in de win kels liggen, s'cchts ter dagelijkse herinnering aan betere tijden, deze categorie heeft op dit mo ment er niets aan warneer eco nomische experts zeggen, dat marktverzaciiging op komst is. dat de toenemende concurrentie prijs- drukkend zal werken en dat mo- celijk over enige tijd ook de Bene lux zal mede helpen de onkosten- factor te beperken. Hoe interes sant deze gegevens ook mogen zijn voor hen, die nog enige arm slag hebban, omdat optimisme nu eenmaal z o'n prettige en onont beerlijke factor is in het leven, de tienduizenden minimum-lijders in dit land hebben er geen zier aan. Die zyn alleen geholpen met abso lute prijsbeheersing nü, en duide lijke verlaging van die onkosten, die tot het eerste levensonderhoud behoren. Of minister Mansholt nu een verkiezingsstunt heeft uitgehaald, of dat de aardappelhandel met cij fers goochelt, is in dit verband slechts van tweede orde. Belangrijk is dat de regering bij de aardappel de alarmklok luidt cn op dat punt in geen geval ver dere prijsstijging schijnt te tole reren. Amerikaans vliegtuig neergestort; 35 slachtoffers TOKIO. Een viermotorig Amerikaans vliegtuig dat met 27 passagiers en een bemanning van 8 koppen van Okinawa naar Tokio onderweg was, is hedenmorgen 100 km ten westen van Tokio neergestort. Het is niet waarschijnlijk, dat er overlevenden zijn. Lie: Toestand van V.N. ernstiger dan ooit LAKE SUCCESS. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, die heden naar Euro pa vertrokken is, om te pogen de impasse tussen Oost en West te ver breken. heeft Vrijdag tc Lake Suc cess verklaard, dat de sithatie in de Verenigde Naties nu erger is dan ooit. Op de vraag, of Moskou enige be langstelling voor de door hem te ondernemen poging had getoond, verklaarde Lie, dat het Kremlin officieel geen blyk daarvan had ge geven. doch dat de plaatselijke Rus sische contacten gunstig gestemd waren. Lie zei geen onmiddellijke re sultaten van zijn reis te verwachten, „ik ga naar verschillende landen in de overtuiging, dat ilc mijn plicht doe en in de hoop, dat mijn reis lzter iets zal opleveren". Hij ver klaarde „bemoedigd" te zijn door een bespreking, die hij Donderdag avond met Truman en Acheson had gehad.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 1