nooit stond de Amerikaan oog in oog tegenover het verderf Reisdoel: regeling van de overgang van militairen Westelijke Drie accoord met Eerlijnse verkiezing rsüs!Ï Commissie grondwetsherziening met ruime opdracht Hans Roozen vertrekt in Juni naar de Ararat Daarom is hij nog steecis eilandbewoner in de toereidpoli tiek De grondwet geheel op de helling Reisartikelen in ons blad Zaterdag 22 April 1950 3 Amerika is. als mogendheid met een machtige invloed in de internationale politiek inwendig zeer kwetsbaar. Een mammoetachtige eenheid is het alleen in tijden van onmid dellijk nationaal gevaar, zoals in beide wereldoorlogen. Maar in normale tijden zelfs in deze periode van ..koude" oorloggaat het met vallen en opstaan zijn politieke weg België is politiek verlamd, naar binnen en naar bui'en, zolang zijn koningskwestie nog voortduurt. Het doorleeft een crisis, die haar voorspel en zelfs haar oorsprong al vond in de kabinetscrisissen van vóór de oorlog. Maar als het daar overheen is. zal het weer verder kunnen, zonder gestadig dreigen van verrassingen, die in Belgie geen endemisch poli tiek ziekteverschijnsel zijn, voortvloeiende uit hot politieke en economische klimaat van het land. Anders is het in Amerika. Grote besluiten worden daar genomen, getuigende van ongewoon breed staatsmansinzieht. Het plan-Marshall en het Atlantisch Pact zijn er de voor beelden van. zoals een kleine tien jaar geleden Roosevelts Leen- en Pachtwet dat was. Geen ogenblik echter zijn deze maatregelen, zelfs als zij in volle uitvoering zijn, veilig. Bekrompen isolationisten zullen .eraan knabbelen wanneer zij een kans krijgen en kunnen "dan rekenen op de biival van lieden die waarlijk begrijpelijk genoeg de grote denkbeelden van hun ver vooruitziende staatslieden niet kunnen verwerken en van nature reeds vervuld zijn van de vrees door de slimme, zelfzuchtige en ondeugdelijke Euro- peanen te worden geëxploiteerd. Men heeft gezien, hoe de credieten voor het plan-Marshall er telkens, al of niet aangevreten, eerst na spannende dis cussies doorkomen. Zo is het met de middelen voor alle allerlei vdn ouds geachte raadslie den van de Amerikaanse regering. Hoe dwaas ook zijn beschuldigingen mogen zijn, hij is erin geslaagd, dank zij een voorliefde van het pu bliek voor grote geluiden en gepe perde sensatie, de Amerikaanse poli tiek in Oost Azië, juist op een tijd stip waarop dringend moet worden gehandeld, te ontredderen. De wijze mannen van beide grote partijen, het gevaar beseffend, slaan de handen jneen, om aan het misbaar en zijn kwade gevolgen een einde te maken. Is die McCarthy een zó geweten loos man1 Men mag het niet aanne men van deze gewezen rechter. En het is ook niet nodig het aan te ne men. Hij weet eenvoudig niet Wat hij zijn vaderland aandoet De bui tenwereld is hem daarvoor te weinig realiteit. Er is een communistisch gevaar. Gretig gebruikt hij het,- om op zichzelf de aandacht te vestigen. I Het is tenslotte voor hem niet meer dan een politiek gegeven, zoals an- dere gegevens van partijpolitiek. Men kan. mits men genoeg van leer trekt er zo heerlijk propaganda mee cussies aoorKomcn. z.o is net met ae miaaeien voor ane i n* arr,>a _n hulpacties. De staatsheden er. de ervaren politici zien het niet dit nut, ja het onvermijdelijke ervan voor Amerika zelf helder in. Maar de menigte kan hen niet volgen En iiet is die menigte, welke beslist. Mogen wij daarom de staf breken over het Amerikaanse volk? Begrijpt men bij ons zoveel meer van Amerika en van zichzelf? Ook de volken van Europa moeten het gevaar, het verderf aan den lijve hebben gevoeld, voor zij er wer kelijk aan kunnen geloven. Engeland Britse marine in Triest 9 man „sterk" LONDEN. Naar aanleiding van de Sowjetrussische eis tot op heffing van ,.de onwettige Engels- Amerikaanse marinebasis te Triest" heeft een woordvoerder van de Eritse admiraliteit verklaard, dat een dergelijke basis niet bestaat. Hij meende te weten dat, hoewel er van tijd tot tijd Britse en Ame rikaanse oorlogsschepen een be zoek aan Triest brengen, de to tale sterkte van de Britse marine in de haven bestaat uit twee offi cieren en zeven manschappen. Amerikaanse autoriteiten ver klaarden in Washington, dat Grool- Brittannië en de Ver. Staten wet telijk het volste recht hebben, troepen in Triest aan te houden. Zij gaven dit commentaar, naar aanleiding van de beschuldigingen in de Russische nota aan Groot- Erittannië, de Ver. Staten en Frankrijk, dat Groot-Brittannië en de V.S. de bepalingen van het Ita liaanse vredesverdrag ..geschon den" hebben door troepen in de Adriatische haven aan te houden. ARTHUR H. VANDENBERG Republikein en isolationist, die niet temin de noodzaak van internationale samenwerking be grijpt en bereid is de Demo craten met uitgestoken hand tegemoet te treden, wanneer het er om gaat grote politieke vraagstukken groot te zien. Montgomery roept Westerse militaire leiders bijeen LONDEN Veldmaarschalk burg graaf Montgomery, voorzitter van de commissies van chefs der generale staven van de landen der Westerse Unie, heeft de leiders der leger-, vloot- en luchtstrijdkrachten van de vijf Uniebanden en van de in West- Duitsland gelegen troepen dezer lan den uitgenodigd, in de eerste week van Mei te Fontainebleau te verga deren, ter bespreking van gemeen schappelijke verdedigings-vraagstuk- ken, waarvoor de Unie zich ziet ge steld. Deze bijeenkomst te Fontaine bleau. welke onder leiding zal staan van veldmaarschalk Montgomery, is de eerste van een reeks te houden „interne studie-conferenties". 1 Ir Fokkema Andreae er naar Indonesië DEN HAAG. Met de Constellation „Amsterdam" is dc staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fokkema Andreae, gisteren naar Indonesië vertrok ken. De heer Fokkema Andreae vertelde kort voor zijn vertrek van Schip hol. dat het voornaamste doel van zjjn reis is, de overgang van dc leden van de KNIL naar de Kon. Landmacht te regelen. Deze kwestie is geen eenvoudige, reden waarom het wederom noodzakelijk is gebleken, dat mr Fokkema Andreae persoonlijk naar Indonesië gaat voor het voeren van besprekingen. Op de vraag of reeds bekend was. wie de leiding op zich zal i nemen van de voorlopige Nederlandse militaire missie in Indonesië zei mr I Fokkema Andreae: „Ik hoop dat te kunnen zeggen, wanneer ik over on- J gevcer drie weken weer in Nederland terug zal zijn." zeide hij, in de toekomst de lessen in deze vakken aan de beide mili- j Omtrent de kwestie van de lessen in de Bahassa Indonesia aan de Mi- I litaire Academie te Breda en de les- I sen in defensiezaken. Indonesië be- I treffende, aan de Hogere Krijgs- I school in Den Haag. vertelde de I staatssecretaris, dat het stopzetten I van deze lessen slechts tijdelijk is I en verband houdt met het overladen I leerprogramma van het ogenblik. I Het is zeker niet de bedoeling, zo VOOR DE ZONDAG Het gewone leven I In het laatste hoofdstuk van het I Evangelie van Johannes wordt ver- I feld. hoe de discipelen, nu Jezus I Christus, de Opgestane en Levende leer. zich aan hen heeft geopen baard, trachten, het gewone leven fe hervinden. Simon Petrus zeide: ik ga vissen! jet oude vertrouwde handwertz. Verscheidene anderen gaan mee. icn nacht van eindeloos getob, zon- ter resultaat. Zulks in tegenstelling net hen, die beweren, dat het nu tan een leien dakje behoorde te laan. Dan in de morgen de vreem deling aan de oever, die het hun bin zo te zeggen cadeau geeft. En wanneer ze dan aan land komen, net wat ze door Zijn genade ver dorven hebben, dan blijkt het maai reeds klaar te staan. Wij mensen zijn zulke overwich- '9e schepselen. Altijd in de me- [""9. dat het van ons afhangt, dat jtnj het tot stand moeten brengen. Waar m het Rijk van de Opgestane 'eren we, dat Hij onze arbeid ge bruikt, om onszelf op te voeden -u dat we nooit moeten menen, dat We foor Hem onmisbaar zijn. Dat J"O0e onze trots wat schade doen, ne: helpt ons ook van de overwich- «<meid af, en geeft ons de moge lijkheid, te leven zonder (je voort- ourende kramphouding, die ons aooamoe maakt. t Gaat niet vanzelf. Er moet veel strijd gestreden zijnMaar tegelijk tnopen we bedenken, dat Hij, die op ae oever staat, alles voor onze ontvangst gereed heeft. We behoe venniets mede te brengen dan een «aderlijk hart, een eerlijk berouw schap1 pas'fleb°ren nieuwe blijd- v. E. taire scholen stop te zetten. De Constellation „Amsterdam", waarmede de staatssecretaris ver trok, is het eerste vliegtuig, dat de route AmsterdamDjakarta via MuenchenCairo vliegt. Eenmaal in dc week wordt deze route in de toe komst gevlogen. In verband hier mede had de burgemeester van Dja karta een zilveren schaal naar ons land gestuurd. Dit cadeau is nu de burgemeester van Muenchen aan geboden. Tito wil over Triëst praten WASHINGTON. De Zuidsla- vische ambassadeur bij het Witte Huis, Sava Kosanovfc, die binnen enige dagen naar Zuid-Siavië zal terugkeren, waar hij lid der rege ring wordt, heeft een afscheidsbe zoek aan minister Acheson ge bracht. Na afloop van het bezoek verklaarde Kosanovic, dat Zuid- Slavië bereid is het sluiten van een rechtstreekse overeenkomst met Italië inzake het vraagstuk-Triëst te i overwegen. De Zuidslavische onderminister j van Buitenlandse Zaken, Leo Mates 1 heeft, zoals al gemeld, gisteren een overeenkomstige mededeling gé- j daan. zag nooit zo duidelijk het Duitse ge vaar als de Fransen dit zagen. Heb ben wij, vóóz 1940, de dingen toed onder ogen willen zien? Dc meesten onder ons zeer zeker niet. Wij had den in dc vorige oorlog neutraal kunnen blijven; daarom sloten tal loze Nederlanders de ogen voor de veranderde omstandigheden. En de Zweden, die buiten beide oorlogen gebleven zijn. doen het nog. Voor het Duitse volk waren de ooriogen van Bismarck een glorie rijke herinnering. De nederlaag van 1918 had het nog niet het volle risi co van een oorlog geleerd. Toen het misliep hadden de Duitsers de han den omhoog gestoken en zo was in ieder geval de eigenlijke strijd met zijn verwoestingen buiten het land gehouden Hun fantasie schoot daar- om te kort om hen te doen begrij- pen wat Hitler met hen waagde. Fransen, Belgen. Polen enz die de verwoestingen van 19141918 onder gaan hadden, wisten het beter. Nu heeft Engeland de oorlog op zijn eiland gekregen, door de lucht bombardementen. Het heeft voor in vasie gesidderd. En Duitsland is vre selijk geteisterd. Wij mogen hoop koesteren dat deze beide volken nu voor geruime tijd vol begrip heb ben voor een realiteit, die slechts door solidariteit der bedreigde na ties kan worden afgewend. Amerika echter heeft niet oog in oog tegenover het verderf gestaan. Het Kanaal cn de Noordzee waren nu voor het eerst niet breed genoeg invloedrijke pers vermag niet. dit lichtzinnig gedoe onschadelijk te maken. De beste krachten van de natie moeten zich, over partijgren- zen heen, verenigen, om de Ameri kaanse buitenlandse politiek, die niet zo maar een spelletje is, weer tot haar recht te laten komen. McCarthy's campagne, hoe onver antwoordelijk en schadelijk ook, heeft tóch nut gehad. Na zijn over winning in de presidentsverkiezing had Truman, die eerst met een op positionele meerderheid in het Congress had moeten regeren, ge meend het nu wel zonder samen werking met de leidende republi keinen in de buitenlandse politiek af te kunnen. Het is hem, doordat een vooruitstrevend President nooit op alle democraten kan rekenen, niet meegevallen. Het scheen in de laat ste tijd soms dat hem horen en zien verging. Nu heeft hij de uitgestoken hand van senator Vandenberg gretig gegrepen. De hele wereld kan er slechts wel bij varen. Rijkste uraniumlaag ter wereld in Z.-Engeland Ontdekking van jong Brits geoloog LONDEN. Een jong Brits sen- loog,. de 27-jarige Ian Ford. beweert nabij de beroemde hete bronnen van Bath uraniumlasen te hebben ont dekt van een rijkdom, als nergens ter wereld? Hij zegt dat er ook grote vindplaatsen in Frankrijk en Spanje zijn cn nog twee andere velden in Engeland. Het Tsjechische bericht, dat on langs twee Tsjechische badplaatsen moesten sluiten, wijst er op. dat de Tsjechische regering ook een onder zoek instelt naar 'de aanwezigheid van uranium bii haar bronnen. Ford beweert, dat de uranium- lagen zich uitstrekken ter lëngte van 12 mill tussen de vroegere Romeinse stad Bath en Bristol, op een diepte van 1 a 2 mijl Hij heeft uitgerekend dat daar 120.000 ton uraniumhou dend erts zit en dat de opbrengst 40 000 ton uranium kan zijn. ONDER GROTE BELANGSTEL LING heeft dc Nederlandse troe pen-commandant op Oost-Java, gcneraal-majoor J. A. Schcffc- laar te Malan een bataljon fede rale troepen KNIL overgedragen aan de militaire gouverneur op Oost-Java, kolonel Sungkono. Vrije Universiteit wordt uitgebreid De Vrije Universiteit zal binnen kort een nieuwe uitbreiding onder gaan door de instelling van de studie in de biologie. De directeuren heb ben daartoe reeds de eerste stappen ondernomen door dc benoeming van 2 gewone hoogleraren, al dr L Al- gcra te Lisse en dr J. J. Duyvené- De Wit te 's-Gravenhage. Eerstge noemde zal zich belasten met het on derwijs in de plantkunde en de ne- netica en laatstgenoemde met het onderwijs in de dierkunde. Beide nieuwbenoemde hoogleraren zijn thans werkzaam bij de organisatie ..Toepassing Natuur-Wetenschappe- lijk Onderzoek". De studie in de bio logie behoort krachtens de geldende regelen thuis in de faculteit der Wis- cn Natuurkunde. Tegelijkertijd vormt zich echter een belangrijk on derdeel van de opleiding voor het candidaatsexamen en de medische faculteit en vormt derhalve in de uitbreiding van de laatste een be langrijke schakel. De benoeming der beide hoogleraren gaat in met dc nieuwe cursus. Russen in lastige situatie gemanoeuvreerd BERLIJN. Dc drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben het verzoek van de Wcstberljjnsc gemeenteraad, om verkiezingen in de gehele stad onder controle van de bezeltingsmogendheden te doen hou den goedgekeurd. De drie geallieerde bevelhebbers gaven daarbij na drukkelijk uiting aan dc hoop. dat de commandant van de Sowjetrus sische sector van Berlijn, generaal Kotikow, eveneens in zou stemmen met het voorstel vrije verkiezingen. Dc communistische pers in Oost- Berljjn heeft er echter reeds op gewezen, dat het voorstel door dc Rus sen verworpen zal worden. De communisten hebben verklaard, dat vrije verkiezingen onmogelijk zijn. tenzij hun zogenaamde „massa-organi saties" in West-Berlijn de vrije hand krijgen. De bevelhebber van de Britse sector, generaal-majoor Bourne, verklaarde op een persconferen tie. dat zich nimmer voor de Rus san een gunstiger tijdstip beeft voorgedaan, om met het Westen samen .e werken, dan thai s. „Zij Advertentie l.M [rAT noch MUIS ontsnapt uft onweerstaanbare .IHIHi-l.l.U-l/MI, •door inj Dr. M. v. Blankenstein meer om Engeland voor het onmid dellijk effect van de oorlog te vrij waren, maar de beide Oceanen heb ben Amerika nog in de oude trant beschut. Daarom is het begrijpelijk, dat de gevaren voor het Amerikaan se volk minder onmiddellijk leven dan voor ons. Het is ideologische be sluiping. die Amerika de stuipen op het lijf jaagt, en niet zozeer be duchtheid voor het veel onmiddel lijker verderf, dat wij duchten, of schoon zij ook ideologisch wellicht nog minder aantastbaar zijn dan de grote volken van Europa. Dit moet men beseffen, om het isolationisme van een, algemeen in teger en bekwaam geacht conserva tief politicus als Taft te begrijpen. En het vormt ook de verklaring voor het verschijnsel McCarthy. Dit is een jonge senator, die zich omhoog tracht te trekken door middel van een even lichtvaardige als gerucht makende aantijgingscampagne tegen DEN HAAG. De Staatscommis sie. welke tot taak zal hebben de regering van advies te dienen om trent een herziening van de grond wet, met het oog op reeds ten dele tot stand gekomen, ten dele in voor bereiding zijnde nieuwe rechtsorde, is ingesteld. Onder haar leden telt zij onder meer; mr. J. R. H. van Schaik, vice-ministerpresident. voor zitter; mr. J. H. van Maarseveen. minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, vice-voorzitter, prof. mr. R. Kranenburg, prof. dr. L. J. M. Beel, mr. dr. G. v. d. Bergh. Jhr. mr. H. van der Goes van Na- ters. prof. dr. W. J. A. Kernkamp, prof. dr. J. H. A. Logeman, mr. J. A. Jonkman, prof. mr. A. N. Mole naar. mr. P. J. Oud, prof. mr. C. P. M. Romme, J. Schouten, H. W. Ti- lanus. Tot secretaris zijn benoemd: mr. W. C. L. v. d. Grinten, staats secretaris van Economische Zaken en mr J. M. Kan. raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Vrijdag 28 April wordt de commissie geïnstal leerd. Bij het bericht over de instelling van een commissie voor grondwets herziening tekent onze parlements- redacteur het volgende aan: De thans ingestelde commissie heeft als eerste taak bepalingen op te stellen, welke onze constitutie aanpassen aan de nieuwe verhou dingen, zoals deze ten aanzien van Indonesië en de rijksdelen in de West zijn tot stand gekomen of nog in voorbereiding verkeren. Dit ver klaart de aanwezigheid van diverse Indonesische deskundigen in de commissie als minister van Maarse veen. de oud-ministers Logemann, Beel en Jonkman. De aanwijzing van mr Van Schaik wordt afge zien van zijn persoonlijke eigen schappen in het bijzonder ver klaard door zijn bemoeienis met de voorbereiding van het Ko ninkrijk nieuwe stijl. In dit verband is de aanwezigheid van de verte genwoordigers van de rijksdelen in de West. de heren Gorsira en Pos begrijpelijk. Intussen, de opdracht geeft aan, dat de regering een grondwetsher ziening van ruimere strekking voor ogen staat. Het is bekend dat bijv de fractievoorzitters van de K.V P. en P.v.d.A. een algehele herzie ning der grondwet voorstaan. Jhr. van der Goes van Naters heeft daar van reeds in een nota bij de grond wetsherziening van 1948 uitvoerig blijk gegeven. Punten, die in dit verband ter sprake kunnen komen zijn bijv. de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden waarvan niet alleen de voorzitter mr Van Schaik een Mogen wij U voorstellen? Dit is onze jongste correspondent, Hans Roozen. die verslagen gaat schrijven van zijn reis naar de Ararat. Wij zijn nog even bij hem langs gelopen om te zien, hoewel hij staat met zijn voorbereidingen. U ziet wel, als de poging om de ark van Noach te vinden, mislukt, zal het zeker niet liggen aan gebrek aan levensmiddelen: zijn kamer heeft veel weg van een welvoor ziene conservenwinkel. Dat mag ook wel want Hans rekent erop dat de Turkse soldaten, die de expeditieleden op de vingers moeten kij ken uit angst voor spionnage, ook wel wat zullen lusten onder weg. Russische nota inzake Triëst LONDEN. De Sovjetunie heeft gelijkluidende nota's inzake Triëst overhandigd aan de ambassadeurs van de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk, waarin de drie Weste lijke mogendheden er van beschul digd worden hun bij verdrag aan gegane verplichtingen niet te zijn nagekomen en Triëst te hebben omgevormd in een militaire basis. Rusland beschouwt die toestand als ontoelaatbaar en eist daarom de benoeming van een gouverneur voor Triëst. liquidatie van de ma rinebasis en verwijdering van de anglo-Amerikaanse troepen. Rita Hayworth zegt de film vaarwel HOLLYWOOD Rita Hayworth. de vrouw van prins Ali Khan. heeft haar Amerikaanse zaakwaarnemer opdracht gegeven, haar buitenver blijf te Brentwood, gelegen in de buurt van Hollywood, te verkopen De zaakwaarnemer heeft gezegd, dat de filmster duidelijk té kennen heeft gegeven, niet voornemens te zijn haar filmloopbaan voort te zetten. WIE ZAL HET vreemd vinden da» Hans Roozen. de achttien jarige Haagse jongen, die in Juni naar Turkije zal vertrekken om Noachs ark te gaan zoeken, langza merhand zit te popelen om zijn avontuurlijke reis te beginnen? Niet dat hij al te veel tijd heeft om zich bezig te houden met piekeren cn dagen tellen. Hij heeft nog handen vol werk, al was het alleen maar aan zijn bagage, die de allure van een warenhuisje gaat aannemen. Hij heeft veel te danken aan gulle fabrikanten, die er pleizier in hebben. Hans van leeftocht te voorzien. Welkomcr geschenken zijn moeilijk denkbaar want een van de lessen van dr Smiths mislukte expeditie van het vorig jaar was: Neem vooral veel proviand mee. Hij moest het destijds, toen zijn voorraad was uitgeput, doen met inheems brood, samengesteld uit maïs. stro en zand Dat heeft Hans in zijn oren geknoopt en over eCn paar weken gaat een indrukwekkende hoeveelheid ingeblikte heerlijkhe den per schip naar Istanboel Hans zelf zal per K L.M. reizen omdat het ijzeren gordijn zo lastig te passeren is „We gaan met z'n tienen", vertelt Hans ons. als we hem in zijn woning tussen de conserven aantreffen, „negen Amerikanen en ik. Dr Smith, die de leiding heeft, ziet Cr veel meer in dan vorig jaar. Hij zal de fouten van toen wel vermijden en profijt trekken van de gelukkige omstandigheid, dat hij de eerste keer de onderste hellingen van de Ararat nauwkeurig kon bestuderen. Dat is geen kleinigheid; de hele berg is ongeveer zo groot als de provincie Drente. Dat de vier man in 1949 zonder resultaat moesten terugkeren, kwam niet alleen door gebrek aan voedsel, maar ook door de Russische cam pagne, toen gevoerd in pers en radio. De Ararat vormt een drielanden punt: Turkije, Pcrzië en Rusland komen er samen. De Russen zien daar liever geen Amerikanen en de Turken, om den heven vrede wil. ook niet Maar al die moeilijkheden zijn nu overwonnen. We hebben een visum, dat tot Augustus geldig is en misschien komt er nog een maand bij." We spreken met Hans af. dat hij ons regelmatig op de hoogte zal houden van zijn ervaringen. „Natuurlijk, graag", zegt Hans. „of we de ark vinden of niet. er zal genoeg te vertellen zijn." WeLnu. dat zal Hans doen in een serie reisartikelen, die in ons blad zullen verschijnen. verklaard voorstander is een wij ziging van het karakter der Eerste Kamer waaromtrent bijv. mr. Oud uitgesproken ideeën heeft nieuwe bepalingen tot het weren van revolutionnaire neigingen waarop prof. Romme reeds bij her haling heeft aangedrongen. Ook is het waarschijnlijk, dat in overwe ging gegeven zal worden om dc grondwet te doen opehen met eni ge artikelen nopens dc rechten van de burger, waaronder bijv. het recht op arbeid te noemen zou zijn Wel licht zal ook bestudeerd worden, hoe aan de constitutie een meer systematische indeling gegeven kan worden. En de aanwezigheid van raadsadviseur van Buitenlandse Za ken. prof. Francois. doet de ver onderstelling rijzen, dat een her ziening van de bep^linien nopo*»? verdragen met buitenlandse mo gendheden niet vergeten zal wor den. En zo zou meer te noemen zijn. De samenstelling van de com missie is breed opgezet. Vertegen woordigers van de belangrijkste politieke partijen K.V.P.. P.v.d A., A.R., V.V.D. en C H.U. zijn benoemd. De regering heeft gezorgd, dat zij een flink geluid in de commissie kon doen horen door de aanwezig heid van twee ministers en een staatssecretaris. Het aantal staats rechtsgeleerden is indrukwekkend. En het vrouwelijk element is wij constateren het met voldoening toch niet geheel vergeten. „ijn nu ovei hun blokkade-psy chologie heen Er bestaan geen ernstige Berlijnse vraagstukken, die niet. met goede wil van beide partijen, kunnen worden opgelost. Indien generaal Kotikow niet wil instemmen met het, onder controle van de bezettende mogendheden, doen houden van vrije verkiezin gen in geheel Berlijn,'zal het iede re eenvoudige burger in de gehele wereld duidelijk zijn. welke mo gendheid de verdeling van Berlijn in vier sectoren wil handhaven", aldus Bourne. Do programma's van dc West- berlijnse omroepstations werden gisteravond onderbroken, om me- 1 deciding te doen van het „aanvaar den door de drie Westerse bevel hebbers van Berlijn van het voor- siel van do Berlijnse gemeente raad. Het officiële Amerikaanse ochtendblad „Neue Zeitung" ver scheen heden met een extra-editie, om het nieuws bekend te maken. Transfermogelijkhedei naar Israël verruimd DEN HAAG. In de thans be staande overeenkomst, die tussen de regeringen van Israel en Ne derland gesloten is, is het kader van de transfer verruimd. Ingezetenen van Nederland mo gen aan hun familieleden giften lot een bedrag van 10.000 per jaar transfereren (tot nu toe was slechts 2.000 toegestaan). Inge zetenen van Nederland, die niet van plan zijn op het ogenblik naar Israel te immigreren, kunnen gel den naar Israël transfereren voor investering aldaar. Ingezetenen van Nederland, die binnen een jaar naar Israël willen immigreren mogen tot een maximum van 100.000 transfereren ten behoeve van de aankoop of het bouwen van een woning. Ingezetenen van Israël, die recht hebben op pen sioenen van lichamen of institu ten in Nederland, mogen deze naar Israël transfereren. Russische missie moet West-Duitsland uit BONN. Dc Russische repa- triérings- en restitutiecommissie in de Britse bezettingszone van Duits land heeft op Brits verzoek het grondgci) ej dor zone verlaten. Ook in dc Amerikaanse bezet tingszone van Duitsland heeft zich een overeenkomstige Russische mis sie bevonden. De Amerikaanse auto riteiten gaven deze missie verleden jaar opdracht te vertrekken, doch dit gëschiedde eerst, nadat Ameri kaanse militaire politie het kantoor gebouw der missie gedurende ver scheidene dagen van vrijwel alle verbindingen met de buitenwereld had afgesneden In een commentaar op het Britse besluit verklaarde een Engelse woordvoerder, dat dc Rus sische bewering, volgens welke nog 50.000 Russische burgers op terug - zending naar dc Russische zone zouden wachten, geen steek houdt. „Het betreft hier Balten", aldus de woordvoerder, „en de Britse rege ring beschouwt de sinds 1939 door 'de Sowjet-Unie bezette Oostzeesla- ten niet als deel uit te maken van Sowjetrussiscn gebied. De Britse re gering zal er niet aan medewerken mensen tegen hun wil te dwingen tot terugkeer naar de Sowjet-Unie". Advertentie tl M.) $m out 16 IAiR IM 6EMUK 111 Of K.U4 uat iv. ehco HAAKSBettoen West-Duitsland helpt West Berlijn BONN De West-Duitse rege ring heeft besloten opnieuw een po ging te ondernemen om West-Ber- lijn te helpen en een programma aangenomen, dat voorziet in steun van de economie van de vroegere Duitse hoofdstad. Dit programma houdt onder meer in: regeringsga rantie voor een crediet van 20 mil- lioen Mark ter mobilisering van de West-Berlijnse economie, belasting verlichting voor Berlijnse onderne mingen. algemene belastingverla gingen voor dc bewoners van West- Berlijn. uitbreiding van het lucht verkeer van en naar West-Berlijrv het houden van verscheidene han delsbeurzen in West-Berlijn. be schikbaarstelling van 10 milliocn Mark. Uit hel tegenwaardefonds van de Marshall-hulp. teneinde het gemeentebestuur van West-Berlijn in staat te stellen meer propaganda voor dc handel te maken, en priori teit voor het vestigen van nieuwe ondernemingen of het opnieuw vestigen van oude ondernemingen, die naar West-Duitsland zijn ver plaatst, in West-Berlijn. Tentoonstelling „Reis prins Bernhard naar de West" UTRECHT, Het plan bestaat een expositie in te richten, waarin ver schillende door Prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen verzorgen. Verscheide ne Nederlandse maatschappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld hebben zullen eveneens exposeren. Voorts hebben verscheidene am bassadeurs en gezanten het plan, om, wanneer de tentoonstelling doorgaat, soirees te verzorgen, waardoor hun land nadere bekendheid zou kunnen krijgen. Dc baten van de tentoonstelling zullen ten goede komen van de na zorg voor gedemobiliseerde militai ren Er heeft zich gevormd een com missie tot voorbereiding tentoonstel ling „Reis van Z.K.H Prins Bern hard naar dc West en Amerika" in overleg met de Nationale Demobili- satieraad Secretaris dier commissie is dr H M. van der Vegt, mr Sickesz- laan 22 te Utrecht.

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 3