Postduiven gebruikt voor afpersing Jongeman dreigt met moord en vergiftiging LAATSTE NIEUWS Oost-Indonesische regering treedt af Mishandeling van een hond Rumoerige vergadering van de voetbalclub HVC Mr Agter: „Voert strijd voor actieve overheidspolitiek" Wie wint de pot? Programma Sportweek Federatie van Personeelsverenigingen Straf voor Vreens gehandhaafd Sigarenwinkeliers bespreken liun belangen Tweede Soester winkelbeur trekt veel bezoekers 2 Dinsdag 25 April 1951 In Amersfoort tegen lamp gelopen (Van onze speciale verslaggever) LEUSDEN. Onder bedreiging met moord en vergiftiging heeft een 17-jarige jongeman in het dorpje Leusden bij Amersfoort ge tracht enige mensen duizenden gul dens af te persen, waarbij hij ge bruik maakte van postduiven. Hij is er echter geen cent rijker mee geworden, maar kon Vrijdagavond in Amersfoort worden gegrepen en is in Lcusden ingesloten. Op het moment van zfjn arrestatie dacht hij een pakje met negenduizend gulden in ontvangst te kunnen ne men. De jongeman liep tegen de lamp bij zijn poging de ongeveer 60-jarige mej. A. A. de Beaufourt van het landgoed „De Boom" aan de Arn hemse Weg van Amersfoort naar Woudenberg op te lichten. Voor de deur van de buitenplaats legde hij in een zwarte doek gewikkeld post duif neer met een brief, waarin mej. De Beaufort werd gesommeerd een bedrag van tienduizend gulden in rolletjes gewikkeld onder de vleu gels van de duif te bevestigen en de duif daarna los te laten. Indien zij dit niet deed. zou zij daarvoor met haar leven boeten. De dilettant-afperser ging echter niet handig genoeg te werk. want op het landgoed kreeg men de duif niet in handen. Personeel vond de doek en toen men het dier loswik- kelde. vloog de duif onmiddellijk weg. De brief was natuurlijk wel gevonden. Ehige dagen later depo neerde de jongeman de duif weer op het landgoed. Nu in een jutezak gewikkeld, waaruit de duif zich ech ter bevrijdde. Toen de jongeman zijn duif steeds zonder geld terugkreeg, belde hij het landgoed enkele keren op om te vra gen waar de tienduizend gulden ble ven. De dienstbode beloofde hem op te bellen als de rentmeester er was. Nu. die rentmeester kreeg de afper ser dan ook aan de telefoon. In wer kelijkheid was de heer G. E van Ooyen. opperwachtmeester van de rijkspolitie te Leusden. gewaar schuwd. Deze begaf zich om de zaak serieus te doen lijken in onderhan deling met de afperser en wist dui zend gulden af te dingen. Hij maak te de afspraak dat een bedrag van negenduizend gulden aan het land goed kon worden afgehaald. Krantenpapier Op de afgesproken tijd. j 1. Vrij dagavond 3 uur. reed inderdaad een taxi de oprijlaan van het landgoed op. Het was een wagen van de ga ragehouder Van Dusschoten op de Bisschopsweg te Amersfoort, die zelf met de zaak natuurlijk niets had uit te staan. De chauffeur werd door de rentmeester-opperwacht meester ondervraagd en aan de tand gevoeld. Hij kreeg een pakje met krantenpapier mee. maar bovendien twee politiemannen in burger, die zich in de taxi verbergden. De wa gen reed naar Amcrsfoor terug, voorafgegaan door een andere auto. eveneens met politiemannen in bur ger. Op de Bisschopsweg te Amers foort voor de garage van Dusscho ten stond de verzender der dreig brieven te wachten. Toen de chauf feur hem het pakje overhandigde, schoten de politiemannen toe en ar resteerden hem. De arrestant verklaarde aanvan kelijk. dat hij zich wilde wreken om dat een overleden bloedverwant van mej. De Beaufort zijn bedrijf te gronde had gericht. Later vertelde hij dat hij het geld nodig had voor een uitvinding op electro-technisch gebied, waarvoor Philips zou hebben gezegd geen interesse te hebben. Deze daad staat echter niet op zichzelf. Al eerder heeft de jonge man een juwelier te Amersfoort 3500 gulden trachten lichter te ma ken. Hij schreef hem een brie.f. waarin stond dat hij door het open maken van het epistel op slag ver giftigd was evenals andere mensen, die er bij tegenwoordig waren ge weest. Hij kon echter een onmiddel lijk werkend tegengif krijgen als hij zidh naar de spoorlijn achter het landgoed De Hertenkop tc Leusden begaf, waar hij een pakje met een postduif zou vinden Met deze post duif moest hij een bedrag van 3500 gulden meegeven. De juwelier is echter op dit wonderlijke voorstel niet ingegaan en heeft de brief na enige dagen bij de politie gebracht De duif was toen al weg. De jonge man had het dier zelf al weer op gehaald, naar hij nu verklaarde. flïAKASSAR. Het parlement van Oost-Indonesie heeft met 49 stemmen voor en één tegen een mo tie aangenomen, waarin wordt aan drongen op het aftreden van de huidige regering. De motie was ingediend door het lid Pupella. De enige die tegen stemde was Jama Weikere van de Frakti National Progressief. Minis ter-president Diapari deelde mede, dat de regering zal handelen over eenkomstig de beslissing van het parlement en direct haar mandaat ter beschikking van president Soe- kawati zal stellen. De beslissing van het parlement lokte zowel op de pu blieke als op de amtelijke tribune applaus uit. De minister van onder wijs, I. H. Doko heeft verklaard, dat door de vorming van een nieuw ka binet de situatie kan worden ver beterd Lever Westerling uit vraagt R.I.S. SINGAPORE. Vertegenwoordi gers van de regering der Republik Indonesia Serikat te Singapore heb ben vandaag bij de autoriteiten al daar een verzoek ingediend tot uit levering van Westerling Ditmaal was de duif verborgen ge weest onder een blikken bus. GEVAARLIJKE FANTAST De Leusdense jongeman, die zich in zijn brieven Van Dolen noemde, is van goeden huize. Hij heeft enige jaren de HBS gevolgd. Hij vertelde zijn ouders in Amsterdam een be trekking te hebben, waarvoor dezen hem het reisgeld betaalden. In wer kelijkheid voerde hij niets uit. Hij is waarschijnlijk tot zijn vreemdsoorti ge daden gekomen, door het over matig lezen van detective-verhalen, waarvan er verscheidene niet alleen bij hem thuis, maar ook in zijn actentas werden gevonden. Bij zijn arrestatie werden op de jongeman nog een aantal dreigbrie ven gevonden voor andere personen in Amersfoort en daarbuiten be stemd. Ook had hij een revolver op zak. die echter niet voor gebruik gereed was. (Ongecorrigeerd) Wielrijder onder balen zemels bedolven Een wielrijder, die zich nabij de spoorwegoverweg in de Kleine Kop pel bevond, werd bedolven onder 45 balen zemels, welke van een vrachtauto vielen. De man liep ont vellingen aan de linkerknie op. Hij klaagde voorts over hoofdpijn. De G.G. en G E. vervoerde hem naar zijn woning. Tegen de autobestuur der is proces-verbaal opgemaakt. Op 1 Februari jl werd een hond je, dat zich waagde op het terrein van zekere v. B., waar de 45-jari- ge drukker D. R. een duivenhok had staan, door de worp met een houten stoelpoot ernstig aan het oog gekwetst, zodat het dier het gezichtsvermogen heeft verloren. Wegens dit feit moest de druk ker zich ter zake van mishande ling voor de Utrechtse Politierech ter verantwoorden. De verdachte verklaarde niet met opzet te heb ben gehandeld. Toen hij het stuk hout wierp had hij volgens zijn zeggen geen „flauw benul" van de aanwezigheid van de hond op het erf. Noch de Officier van Justitie, noch de Politierechter hechtten veel geloof aan deze lezing, te min der daar de verdachte volgens het politierapport bij het eerste ver hoor zou hebben erkend de stoel poot naar de hond te hebben ge worpen. Waar R. dit thans pertinent ont kende. besloot de Politierechter de verdere behandeling van de zaak te verdagen om alsnog de verbalisant te horen. Op 5 Juni a.s. komt de kwestie opnieuw voor. Burgerlijke Stand GEBOREN: Wllhélmlna Catrina, d.v. H. v. Geclen en J. v. Putten; Wouter, z v. J. H. Oosterhuis en J. S. v. d. Stok; Alelda Gcertruida Wilhelmina. d.v. R. A. v. d. Linden cn G. Veldhuizen: Ger- ritje. d.v. H. v. Veluw en G. H. v. d. Pol; Anna Maria, d.v. D. Bakker en J J. v. Aken: Johanna Sevrlna Willemien Jannet, d.v. W. F. Slotboom en J. Os- nabrugge; Cornelia Johanna, d.v. H. D. v. d. Borg en C. Pomper, Aalbert. z.v. J. v. Bokhorst cn W. van Zoeren. GETROUWD- T. O. Eschauzicr en M. Klaassen OVERLEDEN: Sandrina Booms. 70 jr. feh. m C. J. Claascn; Peter Arlar. 74 r.. geh. m. H. M. Wigbers. Bestuur blijft ongewijzigd, maar ere-voorzitter bedankt Vier uren hebben de leden van de voetbalvereniging HVC nodig gehad voor hun algemene vergadering, die Maandagavond in „Nieuw Amsvor- de" werd gehouden. Tijdens deze vergadering zijn harde noten -ge kraakt. Hoewel er door sommige le den uiterst felle critiek op enkele bestuursleden en hun beleid werd geuit, werden alle 'aftredende be stuursleden herkozen. Ook over de elftal-commissie waren enkele spre kers niet tevreden. De samenstelling er van zal in de komende maanden énige wijiziging ondervinden. Voorzitter M. J. v. d. Linden open de de vergadering, gaf een overzicht van het voorbije verenigingsjaar en heette speciaal de nieuwe trainer, de heer Sterk, welkom. De notulen werden enigszins gewijzigd goedge keurd. Na behandeling der ingeko men stukken deelde de voorzitter mede, dat de terreinknecht Stam om gezondheidsredenen zijn werkzaam heden per 31 Mei moet staken. Hij bracht de scheidende terreinknecht dank voor het werk. Bij deze dank sloot zich namens de vergadering de heer C. B. Brits Sr. aan. De voorzitter las een schrijven' voor van de heer C. B. Brits Sr. waarin deze mededeelde geen prijs meer te. stellen op het erc-voorzit- terschap van HVC Dc vroegere ere voorzitter gaf vervolgens een toe lichting op zijn besluit. Daarover ontstond een strijd van ja en neen, maar een bevredigende oplossing werd niet gevonden. Wel werden er bittere woorden gesproken. Ook de feestcommissie werd in het debat betrokken en dc heer L. Scheerder gaf daarvan de opinie weer. I De heer H. Brits Sr. oefende zeer felle critick uit op enkele bestuurs leden Nochtans werden de 1 J. v. d. Linden, J. Buursma d. Pol bij acclamatie herkozen, ter wijl tegen de herbenoeming van de heer A. Mosterd drie stemmen wer den uitgebracht. Voor de elftal-com missie bedankten enkele leden. Er aan toegevoegd werd de heer G. Ramselaar. In de andere vacatures zal nog worden voorzien. De heer Sterk bepleitte een rechtvaardige en hard werkende elftalcommissie. Aan de jeugdcommissie werd toegevoegd de heer Van Daal. terwijl de heer C. Mörsing er voor bedankte. De con tributie bleef gehandhaafd op het zelfde peil. Tijdens de rondvraag werden nog enkele interne kwesties besproken. Op een vraag uit de vergadering of de heer C. B. Brits op zijn besluit om te bedanken als ere-voorzitter wilde terugkomen, antwoordde deze notkennend. Spatbordenactie gaat uitstekend De spatbordenactie van Veilig Verkeer loopt uitstekend. Tot en met Maandag lieten 5517 wielrijders bun achterspatbord bij de politie wit maken. De actie wordt deze week nog voortgezet. Men hoopt ae tienduizend te halen. U kunt dus nog terecht aan het politiebureau Beter een wit spatbord dan straks wit om de neus. wanneer u een be keuring krijgt. De controle op de achterspatborden zal volgende week worden verscherpt. DE AVONTUREN .VAN KAPITEIN ROB 1263 Na enkele maan den van ingespannen arbeid zijn de mannen klaar met hun werk: net kostbare pyriet is geheel ontgonnen en opgebor gen in speciaal voor dit doel vervaardigde kis ten. Twee mannen krij gen van hun comman dant opdracht de omge ving buiten te verken nen om te zien of de weg terug veilig is. Na een lange klimpartij be reiken de mannen de buitenwereld en kijken dan voor het eerst uit over het „Rijk van de Witte Mammouth". Maar heerst hier het eeuwige leven? Is dit I hangen over een grauw landschap. Ach, het dal. waar de poolkoude niet kan doordrin- hebben immers zelf de kostbare mineralen gen? De mannen zien dikke nevelslierten I weggehaald, de energiebron van dit vreemde I Het gaat om mensen en hun geestelijke en materiele nood Bij de Statenverkiezing gaat het om mensen en hun geestelijke en materiële nood. Hoe waarachtig de betekenis van deze woorden is, maakte mr. P. P. Agter, de lijstaanvoerder van de Partij van -de Arbeid in de provincie Utrecht, duidelijk in een Maandagavond in het gebouw voor Vrijzinnig Hervormde gehouden verkiezingsbijeenkomst. in die groeperingen, aldus de heer Agter, de opvatting dat de over heid slechts in de uiterste nood mag ingrijpen. Hij hekelde de aan bidding van het particuliere initia tief. Een leuze, die volgens de heer Agter de reactie camoufleert. Men spreekt niet meer van particulier initiatief als men weet, dat bijv. in Nieuwkoop de mensen nog in slaafse onderworpenheid leven. Volgens spr. moet men het drijven van de confessionele groepen een halt toeroepen anders haalt men het communisme met het turfschip ons land binnen. Ordening Verkiezingsbijeenkomst van de PvdA Het betoog van de heer Agter was vooral gericht op de nog zeer achterlijke toestanden die in de provincie Utrecht in tal van klei ne gemeenten heersen. Door de trage wegenaanleg zijn er nog ge meenten die mm of meer geïso leerd liggen. Vooruitstrevendheid is daar zoek. Een kort na de oorlog over de provincie Utrecht uitgebracht rap port bracht ontstellende feiten aan het licht. De provincie Utrecht, al dus het rapport, heeft ten opzichte van andere provincies een achter stand op velerlei gebied. Er heer sen hier en daar zelfs wantoestan den. Het Provinciaal bestuur kan ontzaglijk veel doen om aan deze toestanden een einde te maken. Van de 66 gemeenten in de pro vincie zijn er 40 met minder dan 3000 inwoners. Zelfstandig kunnen deze gemeenten weinig doen. Het gaat niet aan dat democra tisch socialisten met de klompen aan de voeten gaan lopen over de zelfstandigheid van de gemeenten. Alle vernieuwing wordt slechts be reikt door voorlichting en opvoe ding. De zweep brengt slechts ca daver-discipline en geen vernieuw de mensen. Gelukkig is deze voor lichting mogelijk door tal van or ganen. Wantoestanden De heer Agter citeerde het een en ander uit de praktijk van het werk. Enquêtes brachten veel aan het licht. Daaruit bleek bijvoor beeld dat 4 5 deel van de geestelijk misdeelde kinderen in de provin cie Utrecht geen buitengewoon on derwijs ontvangen. Daarin tracht men verbetering te brengen door de stichting van streekscholen. Ook de woningtoestanden zijn in plaatsen als Loenen. Bunschoten, Abcoude. Wijk bij Duurstede, Montfoort enz. bedroevend. Ook hier ligt voor het Provinciaal Be stuur een dankbare taak. In de trage en weinig ontwik kelde bevolking van de provincie Utrecht vieren individualisme en platheid van geest hoogtij. Over het algemeen is er een fatalisme en het veilig stellen van het eigen zieltje. De heer Agter was fel in zijn critiek op de rechtse partijen, die hij verantwoordelijk stelde voor de weinig rooskleurige toe stand in de provincie. Teveel heerst Tal van goede, zelfstandige krui deniers hebben reeds enige -weken een biljet voor het venster met de „Gans". Dit affiche is de aanduiding, dat in de winkel de loten worden ver kocht van de Nationale loterij, waarvan de prijzen worden aange wezen door het Oud-Hollands Gan zenbordspel. dat op Tweede Pink sterdag a.s. in het Feijenoord-sta- dion te Rotterdam wordt vertoond. 't Is hetzelfde artistieke spel on der leiding van Carel Briels, dat vorig jaar in het stadion in Am sterdam is gespeeld en door Nccr- lands hoogste autoriteiten werd bij gewoond. Prachtige prijzen werden en zullen ook nu weer worden toe gewezen door de levende figuren op het groene veld. De burgemeester van Rotterdam kocht op 1 Maart het eerste lot., het eerste van de twee series van 240000 loten a 50 cent. Twee series loten, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan de uitzending naar buiten van het schoolgaande kind of van de kleu ter. Alle verenigingen, die trachten het hulpbehoevende kind te gene zen. ontvangen samen het batig sal do van dit grootse spel. Ieder hou der (ster> van een lot kan een dei- ruim 3000 prijzen, waaronder auto's ameublementen, televisietoestellen, solex-rijwielen, enz. enz. winnen. Ieder kan ook het kleurrijke spel in Rotterdam volgen. 5 Mei moeten de winkeleirs afre kenen; nog enige dagen dus- laten aan alle loten aan de man zijn. Koopt morgen, wanneer ge mee leeft met de kleine, zwakke mede burgertjes. U wint een prachtprijs en u doet door een klein offer het zieke (her stellende) kind ..de Pot" winnen; herwinnen gezondheid, levenskracht cn blijheid. Voor het Centr. Genootschap A. B. VAN DER KLEIN. Secretaris. Voor de door de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen georganiseerde sportweek is voor de binnensporten het volgende pro gramma samengesteld: Vrijdag 28 April: Schutjassen in Erdal. Dinsdag 2 Mei: dammen in Ehma. Woensdag 3 Mei: Biljarten in Phoe- Donderdag 4 Mei: Niets i.v.m. Stille nix en Erdal. tocht naar Rusthof. Vrijdag 5 Mei: niets i.v.m. Nat Feestdag. Zaterdag 6 Mei: Tafeltennis in Markthal aanvang 2 uur. Zondag 7 Mei: Noack-tournooi in Markthal. Maandag 8 Mei: Pandoeren in de Hapam. Dinsdag 9 Mei: Dammen in Ehma. Woensdag 10 Me Biljarten in Phoenix en Erdal. Donderdag 11 Mei: Schaken in So- va. Vrijdag 12 Mei; Schutjassen in Erdal Maandag 15 Mei: bridgen in Wasoline. Dinsdag 16 Mei: Zwemmen in Sportfondsenbad (AZPC). Woensdag 17 Mei: Biljarten in Phoenix en Erdal. De Amersfoorter C. Vriens. die wegens verraad, jacht op stakende spoormannen en het opblazen van hun woningen tot 15 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest werd veroordeeld, behoudt deze straf krachtens arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie. Donderdag 18 Mei: niets i.v.m. He- melvaartdag. Vrijdag 19 Mei: Schaken in Sova. Maandag 22 Mei: Pandoeren in Hapam. Dinsdag 23 Mei: Dammen in Ehma. Woensdag 24 Mei: Biljarten in Donderdag 25 Mei: Schaken in Sova. Vrijdag 26 Mei: Schutjassen in Hapam. Dinsdag 30 Mei: Dammen in Ehma. Woensdag 31 Mei: Schaken in So va. Donderdag 1 Juni: Hersengym nastiek in Erdal. Tevens einde Sportweek binnensporten, begin Sportweek buitensporten. Op de met gemerkte avonden worden finales gespeeld cn vallen punten. Indeling in klassementen: A: Arbeidsbureau: Ons Belang: Amersfortia; D. v. Leijden; Jeno; VOG; D v A; NHM. B.: Hassing; Ehma; Wasoline; Spatram; Knopenfabriek; MBH; Blazer en Metz: Eijsmk; ROG. C: Wolos Erdal; ARvA: Noack; SOVA: Phoenix; Hapam; le Inf. de pot; Genie. Ook voor de vestiging van streek BLO-scholen doet de hokjesgeest weer van zich spreken. Men wil BLO-scholen naar confessie, een eis waarmede men in wezen de taak voor het provinciaal bestuur onmogelijk maakt. Tegen die recht se dreiging wil spr. de nieuwe taak stellen: de strijd voor een actieve overheidspolitiek. Er is in andere kringen een misplaatste angst voor deze politiek. Men schermt met vrijheid, maar in we zen bedoelt men de vrijheid van honderd jaar terug, toen er wel vaart wa svoor enkelen en armoede voor de massa. Socialistische vrij heid, aldus de heer Agter. is orde ning. Ten slotte toonde de heer Agter aan. dat door de geschiedenis van de laatste eeuw een rode lijn loopt. Het is de rode lijn in de wereld naar het socialisme, aldus besloot de heer Agter. De vergadering werd geleid door de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer H. J. J. Lips. Er was na de pauze gelegenheid tot het stellen van vragen. ONEERLIJKE KAPSTER Zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onder toezichtstelling van de reclasse ring, luidde het vonnis van de Utrechtse Politierechter tegen de 25-jarige kapster en werkster T. W. H. Uit het verhoor bleek, dat het meisje, dat bij particulieren uit werken ging. van de gelegenheid gebruik had gemaakt zich een aan tal lexticlgoederen toe te eigenen ten bate van haar huwelijksuitzet. Volgens de over verdachte uitge brachte rapporten behoeft meisje, dat al eerder met de Justitie in aanraking kwam, een streng toe zicht. De Politierechter veroordeelde haar conform de eis van de Officier van Justitie. Leusden SCHRIKDRADEN Aangezien de bewijzen, dat ge bruikers van electrische schrik draden de bepalingen van het Vei ligheidsbesluit Electrische Schrik draden hebben nageleefd, op 1 Ju ni a.s. hun geldigheid verliezen, dienen hoofden of bestuurders van ondernemingen van landbouw, tuinbouw, bosbouw of veehouderij waarin van bedoelde schrikdraden wordt gebruik gemaakt, voor ge melde datum in het bezit zijn van een nieuw, door een daartoe be voegd deskundige op te maken be wijs. Formulieren voor deze be wijzen zijn kosteloos op het ge meentehuis verkrijgbaar. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de voor maten en gewichten geldende ijkletter r slechts geldig is tot 1 September a.s. Zij die verzuimd hebben ge bruik te maken van de in Amers foort geboden gelegenheid tot het iiken van hun maten en gewichten, zijn alsnog in de gelegenheid dit aan het ijkkantoor te Utrecht te doen.* slapende vergunningen Zij, die de Amersfoortse ingezete nen het „rokertje" verschaffen, be sloten precies één jaar geleden zich aaneen te sluiten om gezamenlijk op te komen voor hun belangen. Zo ont stond de Amersfoortse Sigarenwin keliersvereniging. die Maandagavond in „Concordia" haar éénjarig bestaan herdacht door aan de jaarvergade ring een feestelijk tintje te geven. Ter vergadering, die geopend werd door de voorzitter, de heer H. A. Vierdag, werden enige belangrijke punten besproken en wel betreffen de de verkoop van tabaksartikelen aan personen, zaken of instellingen met zogen, „slapende vergunningen" (winkeliers, kappers e d.) en de va- cantieregeling. Vooral eerstgenoemd onderwerp mocht zich in aller be langstelling verheugen, omdat hier mede het direct belang van de siga renwinkelier gemoeid was. Met al gemene stemmen werd besloten met de plaatselijke grossiers en eventu- (J\6llen 1116t „rossiers CA er eej ^ie uit de omtrek in overleg te treden betreffende levering aan ca fe's. kruideniers c.d. In dit verband merkte de heer Vierdag nog op, dat een soortgelijke actie, destijds in Haarlem gehouden door de geza menlijke sigarenwinkeliers, een vol- i ledig succes heeft opgeleverd. Daar wordt n.l. door de grossiers uitslui tend geleverd aan erkende tabaks handelaren. De secretaris, de heer D. Ruitenberg deelde nog mede. dat de R.K. sigarenwinkeliers bedoelde ac tie volledig zullen ondersteunen. Ook over de vacantieregeling werd breedvoerig gediscussieerd. De heer Vierdag wees erop. dat een vacantie van tweemaal vier dagen toch niet teveel verlangd is. Samenwerking in deze is beslist noodzakelijk, opdat niet weder voorkomt, wat verleden jaar geschiedde, n 1. dat de vacantie volledig in duigen valt. De heer Schukking vroeg of het mogelijk was de vacantie wettelijk te doen vaststellen, doch dit bleek niet mo gelijk te zijn. In een resolutie, ge tekend door alle sigarenwinkeliers op twee na. werd besloten voorlopig één vacantie-periode vast te stellen en wel op 3. 4. 5 en 6 Juli a.s. Be treffende de tweede periode zal na der overleg worden gepleegd. Het punt bestuursverkiezing lever de weinig moeilijkheden op. Door het bedanken van de heer H. Bok king werd als secretaris benoemd de heer D. Ruitenberg. De heer R. Schukking werd bij acclamatie her kozen als penningmeester, terwijl het bestuur voorts zal bestaan uit de he ren H. A. Vierdag (voorzitter). L. G. v. d. Kamp (2e voorzitter) en I. van Alphen (lid). Voorts werd de betaling aan de vakgroep besproken. Volgens een brief van mr Zuidema uit Nijmegen zijn de sigarenwinkeliers gehouden aan betaling van contributie aan de vakgroep. De rondvraag leverde geen nieu we gezichtspunten op, zodat de heer Vierdag plm. half elf deze geani meerd verlopen vergadering met een woord van dank aan alle aanwezi gen kon besluiten. Wij publiceren de uitslagen van de verkiezingen Woensdagavond zorgen wjj er voor. dat de Amcrsfoortcrs zo spoedig mogclUk de uitslagen van de Statenverkiezingen we ten. Aan ons gebouw, Snou- kaertlaan 7, worden grote bor den aangebracht, waarop wij de cijfers uit de grote gemeenten zullen publiceren. Per luidspre ker zullen wij de uitslagen van de kleinere gemeenten bekend maken. Ter afwisseling van de dorre getallen draalen w(j gra- mofoonplaten. V. AANGIFTE DEKRIJPE BOKKEN Houders van dekrijpe bokken dienen ter gemeente-secretarie te Hamersveld hiervan aangifte te doen. Van deze aangifte ontvangt de houder van de bok een bewijs, dat steeds op eerste vordering aan de politie moet worden getoond. Hoevelaken BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Aart van den Ham en Aleida Vreekamp (Stoutenburg); Jacob van Diermen (Amersfoort) en Willemina Dijkkamp. Hoest Aantal Soesters onderscheiden Burgemeester mr S. P. baron Bentinck reikte namens de Minis ter van Oorlog het oorlogsherinne- ringskruis uit aan zeventien Soes- tenaren, die in de moeilijke oor logsdagen van Mei 1940 op voor beeldige wijze hun militaire plich ten hadden vervuld. Voor deze plechtigheid in de raadzaal bestond grote belangstelling, vooral van de zijde van verwanten van de man nen, die de dank onzer regering mochten aanvaarden in de vorm van een herinnenngskruis met gesp. De burgemeester hield een korte toespraak en riep veel oude herin neringen op. Na deze toespraak werd de genoemde onderscheiding uitgereikt aan de volgende perso- G. A. Dekking, M. J. Drissen, P. nen: T. A. Ceelen, C. van Dalen, Ekel, H. Elbersen, H. van Ernst, J. R. Gerritsen, C. de Jong, J. A. D. Wempe, T. W. Delleman, A. J. Hil- horst, J. G. van der Wal, J. de Wil de, en G. van Woudenberg. Een bijzondere oorlogsonder scheiding ontving onze plaatsge noot D. W. van Hattum, die na de Meidagen 1940 naar Engeland was overgestoken en in 1944 met de Nederlandse krijgsmacht vanuit Engeland had deelgenomen aan de landing in Normandië, waardoor de bevrijding van ons Vaderland mo gelijk is geworden. Ambtenaren bijeen De algemene bond van ambtena ren hield haar jaarvergadering in de zaal van café Zonneheuvel. Het jaarverslag van de secreta ris werd goedgekeurd, evenals dat van de penningmeester, dat met een goed voordelig saldo sloot. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen, zo dat het bestuur er als volgt uitziet: S. F. Besselsen, voorzitter; W. J. Saarloos, secretaris; B. Lagemaat. penningmeester; G. Rëimerink en H. Swart, leden. Het bestuursvoorstel om in het najaar het eerste lustrum van de afdeling te vieren, viel in goede aarde. Het bestuur kreeg hiervoor vrij mandaat. Het ledental be draagt thans 70 en de voorzitter hoopte dat dit jaar de 100 kunnen worden bereikt. Biljarten District Eemland reikt prijzen uit „Wij zetten vanavond de kr« op het werk", aldus de heer Sp; ker, voorzitter van het distri: „Eemland" van de Nederlandse B„ jart Bond. tijdens de Maandagavoi in „De Gouden Ploeg" te Soest g- houden prijsuitreiking. Spreker bracht vocaal dank ai de heer Verkerk, wedstrijdleide die dag en nacht in touw isgewea om de omvangrijke teamcompetiti een vlot verloop te doen hebb« Het was daarom jammer, aldus i heer Spijker, dat door een actie n een kleine oppositiegroep een o: prettige stemming was gekweel die echter in de loop van de con petitie geheel verdween en h sportieve element weer hoogtij kc vieren. Uit het uitgebreide cijfermateriai dat de heer Verkerk heeft same; gesteld, bleek dat in de afgelopri competitie niet minder dan 1.250.CO caramboles waren gemaakt met i totaal 577.000 beurten. In vrijwi alle klassen werden de moyenne verbeterd. Twee teams, waarvz spelers de toegestane moyenst grens hadden overschreden, moest»: reglementair worden gediskwalif ceerd. Hierna begon de heer Spijker as de omvangrijke prijsuitreiking B heer C Rijn was de eerste die vod de groene tafel werd geroepen a ae prijs voor het persoonlijk kac pioenschap eerste klasse fibre j ontvangst te nemen. Ries Stalei hoef ontving voor het team van J Gouden Ploeg" de kampioensp! quette van het cadre-libre tournee terwijl Piet Stalenhoef de persoc: lijke prijs in deze afdeling verwie Tenslotte kwamen de vertega woordigers van de vereniging o verworven prijzen in ontvangst r. men, t.w. de teamkampioenen en teams die op de tweede plaats v ren geëindigd. In alle klassen we den prijzen uitgereikt voor: Hw ste moyenne in één partij, hoogt algemene moyënne, hoogste serie i voor de hoogste moyenne verbet ringen. Deze prijzen vielen als volgt t! deel: Cadre-klasse: Kampioensp: „Gouden Ploeg" Soest. Tweede-pr Vergulde Wagen" Amersfo* Hoogste moyenne; Ries Stalenhc» (G.P.) 23.07. Hoogste alg. Vrtoy.; Rit Stalenhoef 13.74. Hoogste Serie Ve kerk (Centraal) 107 car. Hoog: moy. verb. Van der Heiden (G. 36% Eerste klasse libre; Kampioen Lt. derkwartier. Tweede Metropole Ho. ste moyiane: Veer Nijkerk 10.50: ho ste alg. moyenne: Veer Nijkerk "J hoogste serie: Veer Nijkerk 84 a hoogste moy. verb. C. Rijn. Verg f gen 30% Tweede klasse libre: kampioen Tb mien, tweede ODL Baarn. Hoogste c yenne: Voskuilen Centraal 11.50; hw ste serie: Voskuilen Centraal 46; ho: ste moy.verb. Voskuilen Centraal 8 Derde klasse libre; kampioen V. dclwijk Soest; tweede Metropole Hoogste moyenne v d. Linden. C traal 5.—; hoogste alg.moy. v. d L den. Centraal 2.73; hoogste serie K' nen. Metropole 27 car.; hoogste ro verb. v. d. Linden. Centraal 21.8" Vierde klasse libre: kampioen l' neheuvel 11: tweede Metropole I Hoogste alg. moy. Dammers. Ni« Kei 2.56: hoogste serie Mors; Schouw 20 car.; hoogste moy.W Koster. Zonneheuvel 19%. Vijfde klasse libre: kampioen Lfl derkwartier; tweede Theomien hoogste moy. Bey. Middelwijk 2 hoogste alg moy. Bcy. Middelwijk 2 hoogste verb.moy. van Remmeti Ons Genoegen 20%. Zesde klasse libre: kampioen Verf de Wagen V; tweede Poedel III. kerk. Hoogste moy. De Waal, Soe- kwartier 3 25; hoogste serie Dr. Hoo> Ier. Verg Wagen 21 car hoogste verb. De Waal, Soesterkwartier Zevende klasse libre; kampioen mo II. tweede ODL II. Hoogste n Brink Schouw 3.57; hoogste alg^J Van Dijken. KOT. 182; hoogste* Dekkers. Soesterkwartier 14 car., b* ste moy.verb. (Rommers, Soesteri-" tier 48%. De spelers Beitler van Dc Verr- Wagen en Roekei Leusderkwatf kregen een medaille voor het feii1 zij deze competitie ongeslagen ui! strijd zijn gekomen Burgemeester waardeert doorzettingsvermogen van middenstand De Soester winkelbeurs, die van Maandag 24 tot en met Vrijdag 28 April wordt gehouden, is Maan dagavond om precies half acht door de voorzitter van de Win keliersvereniging. de heer C. J. Schaddelee geopend. Hij noemde het een voorrecht de talrijke geno digden, w.o. burgemeester mr. S. P. baron Bentinck en mevrouw Bentinck. de wethouders J. v. d. Arend en K. de Haan, hartelijk welkom te mogen heten. Deze tweede winkelbeurs is een gevolg van de verleden jaar goed geslaag de eerste beurs, welke door ruim 9000 betalende bezoekers bezocht is. Dit was een aansporing voor de Soester winkeliers op de ingesla gen weg voort te "gaan en een tweede beurs te organiseren. Spr. hoopte dat de Soester winkeliers, bij hun pogen om de kopers tot zich te trekken, mogen slagen. De burgemeester zeide o.m.: De middenstanders maken een slechte tijd mee, doch zij willen aantonen dat zij kunnen wedijveren met de zaken in andere grote plaatsen. Soest heeft geen winkelcentrum, hetgeen door de verspreide bebou wing ook onmogelijk is, maar dsi om vindt men in Soest werkfl wel hetgeen men zoekt. Veel Sa ter ingezetenen kopen buiten b plaats, omdat het in een and plaats misschien ruimer gesortd is. Door middel van deze 'of. willen onze winkeliers aanto: dat ook zij datgene kunnen aanb den wat de meest verwende ko? wenst. Spr. hoopt dat deze tiv« winkelbeurs in alle opzichten rfl slagen en wenst de deelnemen winkeliers veel succes. De vele aanwezigen namen verschillende stands in schouw. De Philips Wondertuin. waart de opbrengst ten goede komt het Ned. Rode Kruis, dwong bewondering af en mocht zich,5 dat om half negen de grote. scW bezoekers, die buiten de tent een lange file opgesteld stonoi werden toegelaten, in een P belangstelling verheugen Ongeveer 1000 betalende be: kers passeerden deze eerste av® de controle en de standhoud waren zeer tevreden. Opbrengst collecte De verleden week te Soest I houden Emmabloem-collecte fc! de som van f 860.25 opgebracht

Dagblad voor Amersfoort | 1950 | | pagina 2